جمع بندی اثبات کنید که الآن خواب نیستید...

تب‌های اولیه

40 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اثبات کنید که الآن خواب نیستید...

سلام به همه ی عزیزان و کارشناس بحث...

اصل سوالم همون عنوان هست که " راهی هست که اثبات کنید الآن خواب نیستید ؟(همون حالت خواب شب) "
شاید شما الان خواب باشید و خیلی هم خواب, جدی باشه و شما متوجه نمی شید که خواب هستید, و مثلا یک ساعت دیگه از خواب بیدار میشید.
چطوری میشه تشخیص داد که در خواب شب نیستید.

از احادیث ائمه ع نیز استفاده بفرمایید نیز خوب است و به طور کلی نظرتون راجعبه خواب و بیداری و فرقشون.

با سپاس :Gol:

با نام الله

کارشناس بحث: استاد رئوف

Nice;399602 نوشت:
سلام به همه ی عزیزان و کارشناس بحث...

اصل سوالم همون عنوان هست که " راهی هست که اثبات کنید الآن خواب نیستید ؟(همون حالت خواب شب) "
شاید شما الان خواب باشید و خیلی هم خواب, جدی باشه و شما متوجه نمی شید که خواب هستید, و مثلا یک ساعت دیگه از خواب بیدار میشید.
چطوری میشه تشخیص داد که در خواب شب نیستید.

از احادیث ائمه ع نیز استفاده بفرمایید نیز خوب است و به طور کلی نظرتون راجعبه خواب و بیداری و فرقشون.

با سپاس :Gol:

با سلام خدمت شما دوست گرامی

چند مطلب:

- برای برخی از مسائل نمی توان برهان اقامه کرد و تنها می توان شواهدی بیان نمود. مسائلی مانند اینکه آیا جهان خارج واقعا وجود دارد؟ آیا ما می توانیم به این جهان علم پیدا کنیم یا صرفا دچار توهم می شویم؟ آیا ما همیشه خواب هستیم و فکر می کنیم بیداریم و ... با توجه به اینکه این مسائل(معرفت) در درون هر فردی رخ میدهد نمی توان فرد را با برهان مجاب کرد زیرا نهایتا فرد می تواند وجود امری خاص را در وجود خود، منکر شود.

- با این حال تفاوت هایی بین خواب و بیداری وجود دارد که هرکسی به روشنی آن را درمیابد و از آن رو که هرکسی تجربه خواب و بیداری را دارد، می تواند بیداری و یا خواب بودن خود را تشخیص دهد.

- بحث شما به نوعی زیر مجموعه بحث معرفت شناسی است که شاخه ای از فلسفه محسوب می شود. در احادیث نیز مطالبی در مورد خواب و رویا بیان شده است ولی زاویه مطالب آن با جهت سوال شما متفاوت است.

موفق باشید

من اینجور نظر میدم:
ما از یه جایی (همون عالم ذر) حرکتمون به سمت خداوند شروع شده و در این حرکت به تکامل انسان افزوده میشه
ما میشه گفت در خوابیم و رفته رفته از این خواب کاسته میشه و فکر کنم نهایت بیداری همان وجه الله است.

رئوف;400396 نوشت:
تنها می توان شواهدی بیان نمود

سلام مرسی که پاسخ دادید.

میشه لطفا شواهدی رو بیان بفرمایید؟

یکی مثلا گفت, تو خواب اگر تشنه باشی هرچی آب بخوری تشنگیت بر طرف نمیشه , اما تو بیداری بری آب بخوری کاملا سیر میشی.

بعضی وقت ها در خواب به خودم میگم که الان خوابم ؟ بعد میگم نه واقعی هست و کاملا مطمئنم واقعی هست و بیدارم , اما با این حال از خواب میپرم و میبینم خواب بوده.
درسته وقتی بلند میشم از خواب , اون حالت در هم بودن و خلسه بودن خواب رو درک می کنم, اما وقتی که خوابم, درک نمی کنم.

با این حال اگر من الان خواب باشم, نمی فهمم خواب هستم. شما راهی واسه این دارید که متوجه بشم ؟ ( البته الان متوجه هستم که خواب شب نیستم طبق روال عادی, ولی ایرادم به جاست فکر کنم).

ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید. دنبال جواب خیلی پیچیده یا به قولی با کلاس هم نیستم , احساس میکنم جواب این سوال تقریبا باید یه جورایی خنده دارو بچه گونه باشه.
فکر کنم یک تفاوت هم بین خواب و بیداری پیدا بشه کافیه.
اگرم پیدا نشه , بلاخره باید یک پاسخی داشته باشه... مثلا تکلیف احکام خدا چی میشه ؟ اگر من احساس کنم در خواب شب هستم , می تونم آزاد باشم , مثلا آدم بکشم, و غیره... .
حتی گاهی قرآنی که در خواب میبینم , با این قرآن تفاوت داره.

با این حال نظر شما چی هست ؟ تکلیف چی هست ؟

ممنون

Nice;400587 نوشت:
بعضی وقت ها در خواب به خودم میگم که الان خوابم ؟ بعد میگم نه واقعی هست و کاملا مطمئنم واقعی هست و بیدارم , اما با این حال از خواب میپرم و میبینم خواب بوده.
درسته وقتی بلند میشم از خواب , اون حالت در هم بودن و خلسه بودن خواب رو درک می کنم, اما وقتی که خوابم, درک نمی کنم.
خوابیدم
و خواب دیدم پروانه ای هستم
اکنون که بیدار شده ام نمی دانم آیا
انسانی هستم که خواب دیده پروانه شده
یا پروانه ای هستم که خواب انسان بودن را دیده است؟!

[SPOILER]

ولی من خوابیدم
و خواب دیدم تمام شهر می خندد
خواب دیدم دستم دراز شد به اندازه سقف آسمان
و یک بغل ستاره برایم چید
و خواب دیدم باران می بارد روی افکارم
و خط خطی های گره خورده ذهنم را می شوید به آرامی
و من می دوم میان تپه ها
می غلتم روی چمن های خیس
و مثل یک وحشی واقعی
شادی کنان جیغ می کشم!!!
من همه را خواب دیدم
همه را
و پاک کردم تمام غم های خشک شده در قلب هایشان را
رنج حک شده در چشمهایشان را
روی دستهایشان را
و مثل قصه ها که مردمان شاد تا ابد زندگی می کنند
تمام خنده ها را ابدی کردم
چه خوابی!

و من هیچ غصه نمی خورم
اگر به بهای واقعی شدن خوابهایم
پروانه ای باشم که خواب انسان بودن را
حتی برای یک شب
دیده است!

[/SPOILER]

Nice;400587 نوشت:
سلام مرسی که پاسخ دادید.

یکی مثلا گفت, تو خواب اگر تشنه باشی هرچی آب بخوری تشنگیت بر طرف نمیشه , اما تو بیداری بری آب بخوری کاملا سیر میشی.

با این حال اگر من الان خواب باشم, نمی فهمم خواب هستم. شما راهی واسه این دارید که متوجه بشم ؟ ( البته الان متوجه هستم که خواب شب نیستم طبق روال عادی, ولی ایرادم به جاست فکر کنم).

ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید. دنبال جواب خیلی پیچیده یا به قولی با کلاس هم نیستم , احساس میکنم جواب این سوال تقریبا باید یه جورایی خنده دارو بچه گونه باشه.
اگرم پیدا نشه , بلاخره باید یک پاسخی داشته باشه... مثلا تکلیف احکام خدا چی میشه ؟ اگر من احساس کنم در خواب شب هستم , می تونم آزاد باشم , مثلا آدم بکشم, و غیره... .

ممنون

خوب انسان الان توی این دنیای خاکی و مادی یه ماشین پیچیده ای داره به نام جسم که اگر خواست به دنیاهای دیگر
سیر کند باید از این ماشین پیاده بشود
در خواب هم انسان از این جسم پیاده میشه اما اون رشته هایی که جسم رو به روح متصل میکنند کامل جدا نمیشوند
در خواب اگر واقعا به خودت مسلط هستی یه دستی به خودت بکش ببین جسمت هست یا نه؟ ( اگر تنها روح بود(خواب بودی)
دستت از هر جای بدنت رد میشه و خبری
از جسم نیست)

Nice;400587 نوشت:

البته حرفی که میخوام بزنم ربطی به این تاپیک ندارد و کارشناس ان شا الله با متون دینی پاسخ میدن ولی اگر فیلم Inceptionو دیده باشین دقیقا همین چیزی که شما میگین توش مطرح بود و یک ملاکم داد که جالب بود اونم این که تو خواب اگر نسان فک کنه چه طور وارد ماجرایی شده که الان داره اونو تو خواب میبینه یادش نمیاد!!مثلا اگر خواب میبینید که در حال گردش هستین و بخواین به خاطر بیارین که قبلش چه اتفاقایی افتاده و چی شد اصلا اومدین گردش و... نمیتونید به یاد بیارین!

یه ماجرایی یادم افتاد که آقای حسن زاده آملی در کتاب «دروس معرفت نفس» نقل کرده‌اند که:

حدود سیزده چهارده سال بیشتر نداشتم که شبی در خواب دیدم در میان باغی هستم به انواع درختان میوه آراسته.

شخصی را می بینم که قدری معتدل و قدکی و برکی در بر و کلاهی کشیده بر سر دارد.

سلام کردم و پرسیدم:کیستی؟

گفت:مولوی‌ام.

گفتم:همان که اشعار مثنوی دارد؟

گفت:آری

گفتم:اگر راست می گویی چند بیت شعر بگو.

رو به من نمود و اشارت به نهال پرتقالی کرد که تازه بار آورده بود و ارتجالاً دو بیت شعر در وصف پرتقال گفت.

من از خوشحالی بیدار شدم و شبانه برخاستم و چراغ را روشن کرده و دفترم را برداشتم و آن دو بیت را یادداشت کردم که مبادا از یادم برود . بعد چراغ را خاموش کردم و خوابیدم.

صبح که از خواب برخاستم، دیدم آن دو بیت را در خاطر ندارم.

خیلی خوش‌وقت بودم که دیشب تنبلی نکرده و یادداشت کرده ام.

به سراغ دفتر رفتم.چند بار آن را ورق ورق زدم ولی چیزی نیافتم!!! تا اینکه پدرم رحمت الله علیه از حال من آگاه شد.

ماجرا را به او باز گفتم. گفت:
فرزندم آنکه برخواستی و چراغ روشن کردی و در دفتر ضبط کردی همه در خواب بود!!! خواب دیدی که بیدار شدی و در خواب بودی!!!

باز باورم نشد و دفتر را ورق می زدم تا بالاخره تسلیم نظر پدر شدم!!

نیازی نیست که ثابت کنیم الان خواب نیستیم. چون مردم خواب هستن و وقتی مردن بیدار میشن
پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمودند:
الناس نیام فاذا ماتوا انتبهوا
در واقع خواب رفتن از یک جهان به جهان دیگر است.
خواب برادر مرگ است
خواب فقط رفتن موقتی است یعنی دوباره بر میگردید به همین جهان (دنیا)
ولی مرگ دیگر برگشت ندارد
در یک نگاه کلی تر می توان گفت خواب رفتن موقتی از یک جهان به جهانی دیگر است.
می توان گفت که ما از یک جهان (عالم ذرع) به این جهان آمدیم و دوباره قرار است که به آن جهان برگردیم. از این دیدگاه می توان گفت که ما الان خواب هستیم.
به هر حال خیلی مهم نیست که ما الان خواب هستیم یا نه. مهم این است که این فرصت زندگی که در اختیار ما گذاشته شده به خوبی استفاده کنیم و حداکثر بهره برداری را داشته باشیم.

خدا به ما عقل داده.میبینیم خواب نیستم!!

صدور انقلاب;400641 نوشت:
پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمودند:
الناس نیام فاذا ماتوا انتبهوا

خواب در این حدیث به معنی غفلت است نه اون خوابی که در این تاپیک منظور نظر است.

کلاً مطالب شما با موضوع تاپیک بی‌ارتباط است.

عزیز توی خواب اتفاقات عجیب غریب میافته

مثلا من تو خواب دیدم لب ساحلم 10 تا سگ حمله میکنن بهم یه دفه همونا میشن خر و عر عر میکنن .

یاهم خواب دیدم دارم پرواز میکنم . یا هم ...........

خوب بعدشم تو خواب ادم هوشیاریش خیلی خیلی کمتره برای همین متوجه نمیشه خواب هست . ولی تو بیداری هوشیاری کامله !

[="Tahoma"][="#4169e1"]

Nice;400587 نوشت:
سلام مرسی که پاسخ دادید.

ممنون

سلام علیکم
یادمه یه مدت ذهنم پر بود از سوالات این چنینی! و دعامیکنم زودتر به جواب متقنی برسین.

چون کلاً بحث های این شکلی، کم کم شبهه ساز میشه برای ذهن آدمی و اگه جواب قانع کننده ای پیدا نشه، ذهن درگیر افکار وسواسی خواهد شد و حتی ممکنه انگیزشو در اجرای احکام از دست بده.
نه اینکه صرف سوالتون رو بد بدونم اما این تیپ سوالات ممکنه اثرات بدی داشته باشه و یک عقل کامل هرگز اجازه افتادن در چنین ورطه ای رو به فرد نمیده.

اما درمورد بخشی از سوالتون، چرا فکر می کنید فرد در خواب میشه پایبند به احکام نباشه؟
انسان در خواب هم نباید بر بدی اراده کنه.
حالا درسته قوانین خواب متفاوته و بدی کردن ها در خواب عقوبت هایی رو که به طور طبیعی در دنیا، بدنبال داره، نخواهد داشت

حالا یه وقتی هست انسان در حالت خواب، حالتی داره که گویا خیلی مختارنیس و روند خواب اونو به سمتی که جایز نیس میبره؛ (بماند که من از همون خوابها هم وقتی صبح از خواب بیدار میشم توبه می کنم؛ چون حس میکنم زنگ خطری بوده برام برای یکی از ایراداتی که تاکنون داشته ام)
دقت کنین این حالت بهرحال متفاوته از حالتی که ما الان داریم. خودمون متوجه میشیم که مختاریم؛ حالا در خوابیم و مختاریم یا بیداریم و مختاریم.

چرا اجازه بدیم به خودمون که اراده بر بدی کنیم ؟[/]

[="Navy"]

momo55;400678 نوشت:
خوب بعدشم تو خواب ادم هوشیاریش خیلی خیلی کمتره برای همین متوجه نمیشه خواب هست . ولی تو بیداری هوشیاری کامله !

این جواب، یه جواب نسبتاً خوبی بود.

eslamic110;400679 نوشت:
اما درمورد بخشی از سوالتون، چرا فکر می کنید فرد در خواب میشه پایبند به احکام نباشه؟
انسان در خواب هم نباید بر بدی اراده کنه.

یاد یک خوابی افتادم که آقای جوادی آملی از استادش میرزا محمّدتقی آملی نقل می‌کردند که:
در خواب دیدم با یک دشمن قوی در حال مبارزه هستم، می‌خواست بر من غالب شود که چاره‌ای به ذهنم رسید که دستش را گاز بگیرم،
ناگاه از شدّت درد دستم از خواب پریدم دیدم دستان خودم را گاز گرفته‌ام! آن وقت دریافتم که بزرگ‌ترین دشمنم نفس امّاره‌ی خودم است![/]

Hadi99g;400665 نوشت:

خواب در این حدیث به معنی غفلت است نه اون خوابی که در این تاپیک منظور نظر است.

کلاً مطالب شما با موضوع تاپیک بی‌ارتباط است.

شما منظور پیامبر صلی الله علیه و آله را از کجا فهمیدید؟ خودشان به شما گفتند؟
اگر به معنی غفلت است پس چرا نفرمودند الناس غافلون؟
اگر می خواستند بگویند غافل خودشان بلد بودند.

صدور انقلاب;400686 نوشت:
شما منظور پیامبر صلی الله علیه و آله را از کجا فهمیدید؟ خودشان به شما گفتند؟
اگر به معنی غفلت است پس چرا نفرمودند الناس غافلون؟
اگر می خواستند بگویند غافل خودشان بلد بودند.

دوست عزیز چرا بی‌خودی جرّ بحث می‌کنید؟!
حضرت خواسته‌اند مطلب را با کنایه بیان کنند نه با تصریح؛ چون کنایه از تصریح رساتر است، تأثیرش بیشتر است. (المجاز و الکنایة أبلغ من الحقیقة و التّصریح)
قرآن مجید و روایات شریف پر است از کنایات و متشابهات.
وگرنه در روایت صحیح السند هست که خود پیامبر اکرم(ص) وقتی صبح می‌شد به اصحابشان می‌فرمودند: «هل مِن مبشّرات؟» (آیا بشارت‌هایی در خواب دیده‌اید؟)
یا در روایت معروف است که «النّوم اخو الموت» (مرگ، برادرِ خواب است)
خب اینها با حرف شما چطور سازگارند؟

Nice;399602 نوشت:
راهی هست که اثبات کنید الآن خواب نیستید ؟(همون حالت خواب شب)

Nice;400587 نوشت:
اگر من الان خواب باشم, نمی فهمم خواب هستم. شما راهی واسه این دارید که متوجه بشم ؟

Nice;400587 نوشت:
دنبال جواب خیلی پیچیده یا به قولی با کلاس هم نیستم , احساس میکنم جواب این سوال تقریبا باید یه جورایی خنده دارو بچه گونه باشه.

سلام.
این هم یک جواب غیر پیچیده و بی کلاس:

1) شما قادر نیستید یک وزنه 1 تنی را از زمین بلند کنید.
2) شما قادر نیستید تعداد تارهای موهای سرتان را بشمارید.
3) شما قادر نیستید در حالیکه زبانتان بیرون است از بینی تنفس کنید.
4) شما مورد 3 را اکنون انجام دادید.
5) شما متوجه شدید میتوانید مورد 3 را انجام دهید اما هنگام انجام آن شبیه یک موجود با وفا شدید.
6) شما اکنون لبخند می‌زنید در حالیکه سر کار رفته‌اید.
7) اگر از اینکه سر کار رفته‌اید به شما حس انتقام دست داده، پس شما بیدار هستید نه خواب. :khaneh:

موفق باشید:Gol:

[="Microsoft Sans Serif"]راه ساده‌ و بی‌کلاس‌تری هم هست.

همه‌ی کسانی که در خواب می‌بینند از بلندایی به پایین می‌افتند، در نزدیک زمین، بیدار می‌شوند.

اکنون برای باور به اینکه بیدار یا خواب هستید، می‌توانید خود را از بلندایی پرت کنید؛ اگر زنده ماندید، خواب بوده‌اید!

می‌توان برای عبرت‌گیری، از یک همدست استفاده کرد و ابتدا او را برای از خواب بیدار شدن، از بلندی‌ای به پایین پرت کرد و اگر زنده‌ ماند، خود را هم پرتاپ کنید و اگر هم مرد، که به زندان رفته و در آنجا به‌راستی بیدار می‌شوید!

سلام به همه دوستان ممنونم که شرکت کردید و راهنمایی کردید...

اما من هنوز قانع نشدم...

ما در عالم خواب , متوجه نمیشیم که خواب هستیم, گاهی در خواب اتفاق بدی می افته و یهو از خواب می پریم و میگیم : خدا رو شکر که خواب بود , یعنی در خواب متوجه نشدیم که خواب هستیم.
گاهی در خواب شده که خواب بودیم , بعضی ها اینطوری میشن و منم شدم, بعد از خواب پریدیم و بیدار شدیم , بعد یهو یه اتفاق بدی می افته و واقعا باور می کنیم که دیگه خواب نیست , اما باز یهو از خواب پا میشیم و می فهمیم اونم خواب بوده.

حالا من می گم شاید الان هم باز خواب باشیم و یهو 2 ساعت دیگه از خواب بیدار شیم و بگیم عجب.
البته از نظر من این اتفاق موقع مرگ رخ میده که قرآن هم اشاراتی داره که نصف روز بوده یک روز بوده به نظر مردم و یا اصلا در مقابل یک عالم دیگه این عالم نوعی خواب هست , اما فعلا بحث ما نیست, من می خوام بدونم :

چطوری می تونیم بفهمیم که در خواب نیستیم ؟

اینکه از بلندی بپرم پایین یا غیره , اول اینکه تو خواب از اونجایی که احساس میکنیم بیداریم , همینطوری نمیریم از ساختمان بپریم پایین چون میدونیم میمیریم , مگر اینکه اتفاقی از یک بلندی بی افتیم پایین بعد از خواب میپریم.
حالا هم من نمیتونم که برم امتحان کنم خودمو پرت کنم پایین ببینم از خواب میپرم یا نه , که البته ممکنه کاملا خواب باشم و با این کار از خواب بپرم.

فیلم inception هم راهش نمیدونم شاید زیاد خوب نباشه , شایدم باشه.

ببینم کسی مجدد می تونه جواب کامل تر و درست تری ارائه بده. :Gol:

بی خیال inception که اصلاً مفاهیم رو جابجا کرد!!

به عقیده ی اون این دنیای واقعی در مرتبه ی بالاتری از آخرت قرار داشت!
فرد باید هی تنزل پیدا میکرد تا مثلاً به جایی شبیه برزخ بره!!! تو آخرین مرحله اگه خاطرتون باشه؛ خواست بمونه پیش همسرش که خودکشی کرده بود!!! یعنی دنیای پس از مرگ در مرحله ای پایین تر از دنیای واقعیه.

برای همین که مبانی اعتقادی مون با اون جور درنمیاد، نمیشه گفت راهکارش اصلاً مبنایی عقلایی داره یا نه.
اینکه فرد تو این مرحله از خواب بمیره و به مرحله قبلی(بالاتر-نزدیک تر به واقعیت) برسه!

دوحالت داره یا بیدارین که هیچ مساله حل شده اس
یا خواب.

مهم اینه که تو همین خواب شما باید همین زندگی که الان دارین رو داشته باشین و تغییراتی که میتونین بهش بدین مشخصه. زندگی کنین همانطور که باید؛ یه روز از خواب بیدار میشین لذت میبرین از زندگی درستی که داشتین
اگه هم به فرض اول، بیدار بودین که زندگی درستی داشتین و ترسی از عقوبت کارهاتون ندارین

اینکه پاسخ به سوال شما یا خیلی سخت نشون میده یا خیلی بی کلاس و ابتدایی شاید بخاطر همین نکته اس که خودتون اشاره کردین:
آدم توی خواب متوجه نمیشه که خوابه
توش محاط شده پس نمیتونه درک کاملی از شرایطش داشته باشه

تئوری inception تو زندگی چند نفر اتفاق افتاده؟ به نظر من اون بیشتر به سوژه برای فیلم و سریال می مونه تا یه تئوری واقعی.
حتی خود اون جوون که به خواب بردنش متوجه این حیله نشد!! که داره تو لایه های مختلف خواب غوطه می خوره!!!

شنیدم که بعضیا تو تعریف خواب میگن: خودم متوجه بودم که خواب بودما اما به نظرم تو این تعاریف باید بیشتر دقیق شد؛ برای من جای سواله چطور فرد می فهمه که تو خوابه!؟

بگذریم.
فضای خواب مجازیه
و فضای بیداری واقعی
تو خواب هرچقد هم که صحنه ها واقعی نشون داده بشن باز یه چیزی توش کمه ؛ انگار تو زمان و مکان شناوره؛ یا بخشی از اثرات مادی مترتب به کارهای انسان نمیشه یا...
وقتی همه چیز اطرافتون واقعیه
و تو یه دنیای 4بعدی محاط شدین و گریز از این شرایط براتون امکان پذیر نیست؛ اینها تعریف بیداریه

ممکنه نسبت به دنیایی دیگه با ابعاد متفاوت، و آثار متفاوت، ما حالت خواب رو داشته باشیم و درواقع اون واقعیت باشه و این دنیا حکم مجاز برای اون داشته باشه، اما امروز، نسبت به این دنیا با تعریفی که داره و آثاری که داره، بیداریم.

Hadi99g;400861 نوشت:

دوست عزیز چرا بی‌خودی جرّ بحث می‌کنید؟!

جز نیست ولی بحث هست.
بیخودی هم نیست. باخودی است!

نقل قول:

حضرت خواسته‌اند مطلب را با کنایه بیان کنند نه با تصریح؛ چون کنایه از تصریح رساتر است، تأثیرش بیشتر است. (المجاز و الکنایة أبلغ من الحقیقة و التّصریح)

اشکال بنده همین است. شما از کجا می دانید حضرت چی خواستن و چی نخواستن؟
شما برای اثبات این ادعا که حضرت دارند با کنایه صحبت می کنند باید دلیل بیاورید. والا این صرفا یک ادعا و نظر شخصی شماست.

نقل قول:
قرآن مجید و روایات شریف پر است از کنایات و متشابهات.

درست است ولی این دلیل نمی شود که این حدیث کنایه باشد.
نقل قول:

وگرنه در روایت صحیح السند هست که خود پیامبر اکرم(ص) وقتی صبح می‌شد به اصحابشان می‌فرمودند: «هل مِن مبشّرات؟» (آیا بشارت‌هایی در خواب دیده‌اید؟)

خوب این چه ربطی به سوال بنده دارد؟ آیا این ثابت می کند این حدیث کنایه است؟
نقل قول:

یا در روایت معروف است که «النّوم اخو الموت» (مرگ، برادرِ خواب است)
خب اینها با حرف شما چطور سازگارند؟

چه تناقضی دارد؟
اخ الموت باید اول دقیق فهمیده شود.

البته ممکن هم هست که هم کنایه باشد و هم نباشد. یعنی هم کنایه از غفلت باشد و هم واقعا ما در خواب باشیم. یعنی هر دو. به هر حال برای ادعای شما دلیل نیاز است. و اینکه قرآن پر از کنایه است دلیل نمی شود که این یکی هم حتما کنایه باشد.

اول باید یک تعریف دقیق از خواب بشود که خواب دقیقا چیست؟
بعد می شود گفت که خواب هستی یا نیستید.
تا مفهوم خواب مبهم باشد نمی شود جواب داد.
خواب چیست؟

Hadi99g;400623 نوشت:
به سراغ دفتر رفتم.چند بار آن را ورق ورق زدم ولی چیزی نیافتم!!! تا اینکه پدرم رحمت الله علیه از حال من آگاه شد.

ماجرا را به او باز گفتم. گفت:
فرزندم آنکه برخواستی و چراغ روشن کردی و در دفتر ضبط کردی همه در خواب بود!!! خواب دیدی که بیدار شدی و در خواب بودی!!!

اینگونه رویداد ها در دانش امروزی بررسی شده است و انگاره ای بنام جهان های ناهم بُر( موازی) را پیش کشیده اند

گویی برای انسان همزادی هست که گاهی رفتار های او را با رفتار های خودش می آمیزد و آن کس نمی تواند رفتار آن کس را از رفتار خویش جدا انگارد

رفتن به جهان موازی در خواب

وجدتالعلماء أننا نسافر في أحلامنا إلى الأكوان المتوازية أو المحيطات من حيث تحدث أشياء مختلفة معنا

اگر انگلیسیتون خوبه این صفحه رو بخونید:
http://www.wikihow.com/Tell-if-You%27re-Dreaming
یا عبارت lucid dreaming رو جستجو کنید. اطلاعات زیادی در مورد خواب و بیداری پیدا می کنید. البته این موضوع پاسخ مستقیم سوال شما نیست ولی موضوع مرتبط هست و اطلاعات جالبی داره که شاید بتونه کمک کنه. Lucid Dreaming یعنی داشتن این توانایی که در زمانی که خواب هستید خودتون بدونید دارید خواب می بینید.

اگر انگلیسیتون خوب نیست، به طور خلاصه:

- اول یه سری اتفاقاتی که معمولا در رویا رخ می دهند رو لیست کرده تا اگر این ها رو دیدید بدونید خواب هستید. از جمله صحبت کردن با شخصی که فوت کرده یا پرواز یا فرار کردن از دست حیوانات وحشی، شرکت در امتحانی که هیچ کدام از پاسخ ها را نمی دانید، نداشتن لباس در یک مکان عمومی، تار شدن دید، احساس فلج شدن و عدم امکان حرکت، آسیب ندیدن (عدم وجود درد) از گلوله یا هنگام چاقو خوردن، قرار گرفتن در موقعیت هایی که با توجه به شناختی که از خودتون دارید بسیار دور از ذهن باشه و... تجربه شخصی خودم: امکان تنفس در زیر آب!

- نکته دیگه اینه که در طول روز چندین بار بیدار بودن خودتون رو چک کنید به طوری که این کار به یک عادت تبدیل بشه. در این صورت به احتمال زیاد در هنگام خواب هم همین کار رو تکرار خواهید کرد. تست هایی که می تونید به کار ببرید مثلا امتحان کنید ببینید می تونید یه جسم خیلی سنگین رو بلند کنید؟ در عالم رویا احتمالا موفق خواهید شد. یا تصمیم بگیرید همین الان در نقطه دیگری از دنیا باشید چشمتان رو برهم بزنید، اگر به آن نقطه منتقل شده بودید خواب هستید (یا توانایی طی الارض دارید!) تست دیگر تست خواندن هست. یک کتاب یا روزنامه رو بردارید و بخوانید. در عالم خواب کلمات به صورت غیرواضح هستند و معمولا قابل خواندن نیستند. به خصوص اگر نگاهتان را از روزنامه/کتاب مورد نظر بردارید و بعد دوباره به آن نگاه کنید، در عالم خواب می بینید که نوشته/عکس ها عوض شده اند. نگاه کردن به ساعت هم همین طوره، یعنی ساعت در خواب به صورت غیر طبیعی هست و شماره هاش قاطی هستند. یکی از این تست ها ممکنه در مورد شما بهتر از بقیه جواب بده. باید خودتون پیداش کنید. ضمنا سیلی زدن به صورت خودتون یا پرسیدن از دیگران که "من خواب هستم یا نه" فایده ای نداره. چون مغرتون در هنگام خواب می تونه حس درد ناشی از سیلی رو بازسازی کنه و شما رو گول بزنه.

البته این مقاله منبع علمی موثقی معرفی نکرده ولی خیلی هم بی منطق به نظر نمی رسه. تجربه ای که من دارم (در پاسخ به دوستی که گفتند امکان نداره در حین خواب بفهمیم که خواب هستیم) اینه که زیر آب بودم، نفسم رو نگاه داشته بودم، تا جایی که دیگه نتونستم نفسم رو نگاه دارم (احتمالا چون واقعا هم نفسم رو حبس کرده بودم) و همون زیر آب دهانم رو باز کردم ولی با تعجب دیدم که می تونم زیر آب نفس بکشم! همون موقع فهمیدم خواب هستم. البته خیلی زود بعد از اون بیدار شدم. این یک مورد نمونه بود، موارد دیگری هم بوده.

سلام
حالا فرض بگیرید ی فرمولی یا معجونی پیدا کردیم و در جا استفاده کردیم و از حالتی ک توش هستیم اومدیم بیرون اون موقع میشه موضوع فیلم ماتریکس که دیگه هر موقع خواستیم بیایم داخل این خواب ! حالا یکمی بریم جلوتر : فرض بگیریم این اتفاق ممکن باشه و چندین خواب رو مثل حلقه های سی دی داشته باشیم و بعد هر موقع خواستیم بریم توی هر کدومشون .:Khandidan!:
---------------------------
مطالب بالا رو در ابتدا با دید طنز بودن نوشتم ولی الان نظرم عوض شد اگه موضوع فیلم ماتریکس درست باشه و فقط عده ای در جریان اتفاقات باشند چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:Moteajeb!::Gig:

ی موضوع دیگی هم هست ک البته بی ارتباط ب تاپیک هست ولی حالا ک تا اینجا پیش اومدم رو می گم : در مورد فیلم "جزیره" . شما فرض بگیر خدا یا ... یک انسان رو بوجود بیاره در سن 20 سالگی و تنها خاطرات رو به اون تزریق کنه و اون فرد حتی اونها رو انجام نداده در صورتیکه فکر میکنه این کار رو هم کرده !!!!!!!!!!!!!!:Moteajeb!::Gig:
دو خط بالا رو ک تموم کردم ی موضوع قدیمی هم به ذهنم رسید حالا ک بالای رو گفتم اینو رو هم می گم : در مورد خواب و بیداری نیست ، در مورد تغییر رفتار انسانها بعد از حوادث فیزیکی که شنیده بودم مثلا بعد از ی تصادف طرف خشونتش بیشتر شده ( حدود یک ماه پیش سر کار همکارم تعریف می کرد ک پسرش بعد از تصادف پرخاشگر شده و دیگه رفتار اولیه اش رو نداره ( هنگام تصادف به حالت کما رفته بود و یک مدتی هم توی بیمارستان بود) تا جاییکه چند بار با هم درگیر شدیم و از خونه بیرونش کردم و ... و یه چند ماهی بعد از تصادف پسره خودش رو حلق آویز میکنه

--------------------------

واقعا این دنیا یا خوابی که الان توش به سر می بریم پر است از عجایب و شگفتی ها !!!!!!!!!!!!!!!:Moteajeb!:

eslamic110;401282 نوشت:
مهم اینه که تو همین خواب شما باید همین زندگی که الان دارین رو داشته باشین و تغییراتی که میتونین بهش بدین مشخصه. زندگی کنین همانطور که باید؛ یه روز از خواب بیدار میشین لذت میبرین از زندگی درستی که داشتین

سلام...

ممنون از اینکه نظرتون رو میگید و راهنمایی می کنید...شما طبق پست ص قبل که گفتید یه زمانی از این مدل فکرا داشتید, بیشتر می تونید هم تو این مدل بحث ها نظر بدید و شرکت کنید و حتی یک احساس خوب به طرف مقابل که تو این فکرها تنها نیست.

من اساسا مغزم پر از این مدل سوالات هست و این یک مدلشه...اینقدر با ذهنم ور میرم که نگو... البته زیادم همچین دوست ندارم درگیرش باشم , اما بعضی هاش واقعا لازمه یکم توش دقیق شد , البته وارد منطقه ی ممنوعه هم سعی میکنم نشم مثل فکر کردن به خدا و این چیزا , هرچند که تا اونجا ها هم رفتم گاهی اما چون سودی نداره و کلا واسم اهمیتی هم نداره بی خیال شدم.
این نوع فکرارو بعضی هاشو مدیریت میکنم , بعضی هاشم بیخیال میشم , بعضی هاشم از دستم در میره , بعضی هاشم پاسخ میدم.

این قسمتی که آبی کردم عالی بود.
البته خب با دوستامم این بحث و میکنم و یکیشون اینو گفت.

نظر خودمم همینه :

اگر خوابم , بذار به زیبا ترین حالت ممکن بسازمش که وقتی بیدار شدم لذت ببرم از خوابم.

اما خب من به طور کلی نظرم این هست که :

شاید جواب درستی یا به قولی برهانی نشه واسش ارائه کرد , اما حداقلش 50 - 50 هست که شاید خواب باشیم شاید بیدار ( که البته بیدار بودن قابل قبول تره). ولی خب از اونجایی که بلاخره باید بیداری وجود داشته باشه تا خوابی باشه و از اونجایی که بیداری اصل هست و خواب فرع , پس اگر قراره راجعبه این صحبت کنیم که الان شخصی بیدار هست یا خواب , هرگز نمیشه گفت اون الان خواب هست( حتی اگر در خواب باشه), چون ما باید دلیلی داشته باشیم که خواب هست... و اتفاقا اون لازم نیست دلیل داشته باشه که بیدار هست , چون بیداری اصل هست و خواب فرع هست و باید واسه فرع دلیل آورد.

و از اونجایی که ما بلاخره الان چه خواب باشیم چه بیدار , می دونیم عالمی به نام خواب وجود داره که عالم درهم بر همی هست و قانون خاصی نداره و کارای عجیب غریبی که توش کردیم رو یادمون میاد... مثلا پرواز یا گناه یا مردن و یا ملاقات با مرده ها و غیره... . که در این عالم علم داریم که اون حالت مربوط به این عالم نیست , پس باید گفت ما بیداریم مگر اینکه خلافش ثابت بشه , یعنی ببینیم این عالم هم مثل اون عالم عجیب غریب هست.

و همچنین اگر قرار باشه ما الان خواب باشیم, نمیشه چون کاملا اختیار داریم و داریم دقیقا مدیریتش میکنیم , یعنی ما هرکاری در بیداری نمی تونیم بکنیم , اومدیم تو خواب میکنیم و کاملا میدونیم خوابیم و کلی لذت میبریم و غیره و انگار آزاد و در بند هیچی نیستیم , که همچنین چیزی واسه خواب ممکن نیست واسه کسی , چرا که در خواب تقریبا یا اختیار نیست یا اگر هست , به نوعی اختیار کاذب هست و خیال میکنیم اختیار داریم , دلیل این حرف هم اینه که , تو خواب شما تو یه سکانس حاضر میشید , بعد نقشتون رو بازی میکنید و بعد کات میشه , سکانس بعدی با یک موضوع دیگه در یک جای دیگه شروع میشه, شما جاهایی حاضر میشید که امکان نداره تنهایی بخواید اونجا باشید و اصلا ممکن نیست تنهایی اونجا باشید , و شما نمیتونید بفهمید چطوری وارد اون صحنه شدید.
گاهی یهو سر از خارج در میارید یا سر از کربلا در میارید , بدون اینکه سوار هواپیمایی شده باشید و یا راهی رفته باشید , شما فقط حاضرید اونجا.

پس یک جایی هست به نام خواب که اینطوریه. و یک جایی به نام بیداری که نه, دقیقا میدونید دونه دونه مسیر چی به چیه , چی داره میشه.

پس ما بیداریم , مگر اینکه خلافش ثابت شه.
اونم نه مثلا یهو تو خیابون ببینید یکی داره پرواز میکنه پس خوابیم , چون یه سلسله مراحل و مسیری باید بررسی بشه و نقض بشه که روشن باشه خوابیم...یکیش مثلا پروازه... که البته چه خواب یا چه در بیداری باشیم و یهو تمام قوانین نقض بشه و اتفاقات خارقالعاده زیادی یکی پس از دیگری بیافته , از وحشت و این بی قانونی و غیر ممکنیه ماجرا, اگر در خواب باشیم میپریم , اگر در بیداری باشیم , سکته می کنیم و میمیریم.

پس ما همون روال عادی زندگی و میکنیم و در این حالت , رختخواب دشک و خواب دیشبمون و یا روزهای قبل یادمونه و یک سری قانون و روند زندگی کاملا روشنه... پس بیداریم و مثل همون قبل روال زندگی رو میدونیم و میشناسیم و پیش میریم , مگر اینکه خلافش ثابت شه.

حالا باز دوستان و کارشناس نظر دیگه و راهنمایی دیگه دارند بفرمایند ممنون میشم.:Gol:

Nice;399602 نوشت:
اثبات کنید که الآن خواب نیستید...

اصل اول: انسان غیب را نمی داند.
اصل دوم:در فیزیک چیزی را که تئوری اثبات کند ؛ قابل تجربه کردن است.(بجز موارد خاص)
اصل سوم:آنچه در خواب می بینیم نشات گرفته از اطلاعاتی است که در بیداری دریافت شده است (بجز موارد خاص) . مثلا یک نابینای مادر زاد هیچوقت خواب نمی بیند .
پاسخ سوال شما:
1-برای اولین بار آیه ای از قرآن را می خوانم و از دوستم هم می خواهم که از پشت تلفن و از روی قرآن خودش آن را بخواند . اگر مثل هم خواندیم بنا بر اصل اول نمی توانیم خواب باشیم وگرنه بر هر دوی ما قرآن وحی شده یا علم غیب داشته ایم.
2-برای اولین بار یک کتاب فیزیک را بر میدارم و قانون دوم نیوتن را میبینم سپس با آزمایش صحت آن را تجربه می کنم.بنا بر اصل اول و دوم نمیتوانم خواب باشم.
3-بنا بر اصل سوم اگر الآن خواب باشم و چیزی را ببینم مفهوم آن این است که قبلا بیدار بوده ام. حالا به گذر زمان از روی عقربه های ساعت و گردش زمین و آمد و شد روز و شب توجه می کنم.ملاحظه می کنم که هماهنگی دقیقی بین آنها وجود دارد . لذا اگر خواب باشم , امکان ندارد که بیش از 3 روز یا 7 روز طول بکشد چرا که از تشنگی خواهم مرد . ولی هنوز نمرده ام پس خواب نیستم.
اما حسن ختام:
4-من اگر مرده هم باشم و یک سوسک ببینم زنده میشم , داد می کشم و پا به فرار میذارم ولی امروز که یک سوسک دیدم اینطور نشد و فقط داد کشیدم و فرار کردم پس خواب نیستم.:Cheshmak:
موفق باشید

سلام ...
به نظره من سوال کمی مشگل داره ... شما تعریفه درستی از خواب ارایه نکردین ...
اگر منظورتون "خواب" همون چیزهایی هست که شب ها میبینیم ...
کاری نداره ...
یه وشگون از خودت بگیر متوجه میشی خواب هستی یا نه ...
ولی اگر منظورت چیزه دیگری هست و سئوالت اینه که ممکن هست ما تو فضا ها و بردارهایی خارج از این دنیای مادی حیات میکنیم ...
و تو اون فضاها هشیاریمون رو از دست دادیم و اومدیم تو این دنیا ...
فکر نمیکنم روشی تجربی بتونی براش ثابت کنی ...
فقط چند نفری اومدن . گفتن اینجوریه ...

مرغ باغ ملکوتم ... نیم از عالم خاک ... و یه همچین چیزهایی ...

hamid40;401726 نوشت:

اصل اول: انسان غیب را نمی داند.
اصل دوم:در فیزیک چیزی را که تئوری اثبات کند ؛ قابل تجربه کردن است.(بجز موارد خاص)
اصل سوم:آنچه در خواب می بینیم نشات گرفته از اطلاعاتی است که در بیداری دریافت شده است (بجز موارد خاص) . مثلا یک نابینای مادر زاد هیچوقت خواب نمی بیند .
پاسخ سوال شما:
1-برای اولین بار آیه ای از قرآن را می خوانم و از دوستم هم می خواهم که از پشت تلفن و از روی قرآن خودش آن را بخواند . اگر مثل هم خواندیم بنا بر اصل اول نمی توانیم خواب باشیم وگرنه بر هر دوی ما قرآن وحی شده یا علم غیب داشته ایم.
2-برای اولین بار یک کتاب فیزیک را بر میدارم و قانون دوم نیوتن را میبینم سپس با آزمایش صحت آن را تجربه می کنم.بنا بر اصل اول و دوم نمیتوانم خواب باشم.
3-بنا بر اصل سوم اگر الآن خواب باشم و چیزی را ببینم مفهوم آن این است که قبلا بیدار بوده ام. حالا به گذر زمان از روی عقربه های ساعت و گردش زمین و آمد و شد روز و شب توجه می کنم.ملاحظه می کنم که هماهنگی دقیقی بین آنها وجود دارد . لذا اگر خواب باشم , امکان ندارد که بیش از 3 روز یا 7 روز طول بکشد چرا که از تشنگی خواهم مرد . ولی هنوز نمرده ام پس خواب نیستم.
اما حسن ختام:
4-من اگر مرده هم باشم و یک سوسک ببینم زنده میشم , داد می کشم و پا به فرار میذارم ولی امروز که یک سوسک دیدم اینطور نشد و فقط داد کشیدم و فرار کردم پس خواب نیستم.:Cheshmak:
موفق باشید

هنوز فلاسفه دنیا نتونستن از جوابه این سوال بر بیان ....

به طوره کلی استدلال های شما یک نوع استقرای ناقص هست ... شما میگی وقتی ما شبها میخوابیم این شرایط بر ما حکم فرما هست ... پس اگر ما در دنیای دیگری هشیاریمون رو از دست داده باشیم باید همون شرایط و با همون مقررات بر ما حکم فرما باشه ...
که این نیاز به اثبات داره . اصلا اگر شما بتونی این حرف رو ثابت کنی ... تونستی معاد رو ثابت کنی !!!

فکر نمیکنم تا حالا کسی تونسته باشه این کار رو بکنه ... ما فقط از قول پیامبران ... بر معاد اعتقاد داریم ...

[="DarkGreen"]سلام.
شخص خواب ، مطلقا شخصی است بدون جسم . جسم انسان خواب نمیبیند و خواب دیدن یک خاصیت روح آدمیست . شب وقتی می خوابیم ، جسم ما میمیرد اما روح ما در هر کجای جهان هستی که بخواهد پر میکشد و ما این را به عنوان یک خواب میبینیم . البته بحث خواب و رویاهای صادقه مفصل است .

اگر گوش ما نشنود و چشم ما نبیند حتی در صورتی که ما بیدار هستیم ، از دنیا جدا شده ایم ( جسم خودمان را فراموش کرده ایم و در تفکرات عمیقی به سر میبریم ) و ما در یک مرتبه از خواب دیدن هستیم .
تنها زمانی که انسان خواب نیست ، زمانی است که به حال میاندیشد و تنها زمانی که انسان بهترین استفاده را از آن میبرد ، زمان حال است .

گذشته ما را در شادیها و یا غم ها اسیر می کند و در خواب غفلت گرفتار می شویم . آینده ما را از حقیقت ها دور می کند و ما را در خواب های تخیلی گرفتار می کند . اما فکر کردن به حال ما را به داشتن گذشته ای شیرین و آینده ای پر بار وعده می دهد . تنها حقیقت زندگی انسان، حال است . چرا که زمان حال و فکر کردن به آن سازنده آینده است . اگر از حال خود بهترین استفاده را ببری ، آینده ای خوب و پر استفاده را از آن هدیه می گیری . پس برای بیدار بودن ، همیشه در حال باش چرا که بیداری اکنون تو ، بیداری آینده تو را به همراه می آورد .[/]

عنکبوت سرخ;401775 نوشت:
هنوز فلاسفه دنیا نتونستن از جوابه این سوال بر بیان ....

سلام...
منظورتون جواب چه سوالی هست ؟ اینکه ما نمیتونیم بفهمیم در خواب شب هستیم یا در خواب شب نیستیم ؟

عنکبوت سرخ;401770 نوشت:
به نظره من سوال کمی مشگل داره ... شما تعریفه درستی از خواب ارایه نکردین ...
اگر منظورتون "خواب" همون چیزهایی هست که شب ها میبینیم ...
کاری نداره ...
یه وشگون از خودت بگیر متوجه میشی خواب هستی یا نه ...

شاید حق با شما باشه که سوالم مشکل داره و شاید متوجه نباشم , میشه شما نظرتون رو بگید , یعنی سوالم چرا اشتباست ؟

منظورم همون خواب شب هست . یعنی شما چطور میتونید الان بفهمید در خواب شب نیستید ؟ در نگاه اول جواب راحته , اما شاید وقتی بگیم ما در خواب نمیفهمیم خواب هستیم , پس اگر الان هم خواب باشیم نمیفهمیم خواب هستیم , اینجاست که یکم شاید سخت بشه پاسخ.

در مورد اینکه خودمو به قول شما وشگون بگیرم یا تو گوشی بزنم به خودم و غیره هم جواب نمیده , چون تو خواب حتی دعوا هم شده یا مار نیشم زده و درد هم حس کردم .

ممنون میشم نظرتون رو بگید.:Gol:

تولد دوباره;401811 نوشت:
شخص خواب ، مطلقا شخصی است بدون جسم .

سلام...
حرفتون درسته با این پیشزمینه که تو خواب جسم خاکی نیست.
اما نکته اینجاست که تو خواب متوجه نمیشیم که روحیم و فکر می کنیم همین واقعی هستیم با جسم.
نظری دارید که بفهمیم روحیم در خواب ؟:Gol:

کسی نمی دونه کارشناس رئوف کجا هستند ؟
چرا نظری نمیدن ایشون ؟

ضمنا از همه دوستان ممنون هستم , پاسخ های خوبی میشه کشید بیرون از نظراتتون.:Gol:

باز هم اگر نظری دارید یا جمع بندی حرفاتون و
نظر آخرتون به اینکه چطوری بفهمیم الان خواب شب نیستیم , بفرمایید. :Gol:

Nice;401878 نوشت:
کسی نمی دونه کارشناس رئوف کجا هستند ؟
چرا نظری نمیدن ایشون ؟

ضمنا از همه دوستان ممنون هستم , پاسخ های خوبی میشه کشید بیرون از نظراتتون.

:Gol:

باز هم اگر نظری دارید یا جمع بندی حرفاتون و
نظر آخرتون به اینکه چطوری بفهمیم الان خواب شب نیستیم , بفرمایید. :Gol:

با سلام خدمت شما دوست گرامی

پیش از پرداختن به موضوع باید به جهت تاخیر در پاسخگویی پوزش بخواهم. بنده به جهت مشکلی که داشتم چند روزی در مرخصی بودم و امکان پاسخگویی فوری فراهم نبود.

یکی از اموری که می تواند ملاک بیداری و خواب باشد، توجه به قوانین عالم بیداری و خواب است. در عالم بیداری، قوانین فیزیک حاکم اند ولی در عالم رویا و خیال چنین نیست. به طور مثال در عالم عادی یک انسان نمی تواند بدون داشتن وسیله ای خاص، پرواز کند ولی در عالم رویا چنین چیزی ممکن است.

ملاک دیگر، آشنا بودن یا نبودن فضا است. در عالم رویا در بسیاری از مواقع ما در شرایطی خود را می یابیم که برای ما آشنا نیست و بدون سابقه و عجیب است در حالیکه در بیداری معمولا در مکان های شناخته شده هستیم و اگر هم به مکان جدیدی برویم، با اطلاع و شناخت است.

ملاک دیگری هم وجود دارد ولی تا حدودی مبهم و ظریف است و آن اینکه علم ما به خودمان در حالت بیداری، متفاوت از علم ما به خودمان در حالت خواب است. در هر دو حالت ما خود را در می یابیم و به خودیت خود، التفات داریم ولی به نظر می رسد این التفات در حالت بیداری روشن تر، کامل تر و دقیق تر از عالم خواب است.

مسائل فوق می تواند به عنوان شواهدی برای تفاوت بین عالم خواب و بیداری، مورد بررسی قرار بگیرد.

موفق باشید

نقل قول:
اثبات کنید که الان خواب نیستید...

سلام
خب باشه الان اثبات میکنم
[SPOILER]اون وقتا یک لطیفه ای حوندم که یکی از بچه ها رو بقیه اذیت میکردن، که تو هنوز بزرگ نشدی و مرد نیستی و فلان و فلان... اما اون پسره اسرار داشت که واقعنی دیگه من مرد شدم و اینا... اما بازم بچه های دیگه اصلا قبول نمیکردن!

پس رفت پیش پدرش گفت : بچه ها منو اذیت میکنن میگن تو هنوز مرد نشدی ... من الان باید چکار کنم!؟

باباهه میگه: خب بابایی کاری نداره که ...چادر مامانتو میزنی سرت میری تو صف نون وایی:Nishkhand: ... اگه که نون گرفتی پس هنوز بچه ای ... اما اگه تا خواستی بری تو صف بایستی خانوما دنبالت کردن پس تو دیگه مرد شدی!

الان هم شما چادر بزنین برین نون وایی ...اگه خواب بودین پس خوش بحالتون...اما اگر دنبالتون کردن و کتک خوردین اون وقته که مطمئن میشین بیدار بیدارین:khaneh:[/SPOILER]

عزیز کنترل رویا به شما کمک میکنه

از 10000 راه میشه فهمید که الان خوابی یا نه .

نمیدونم در مورد کنترل خواب اطلاعی دارید یا نه . شما اگه تو خواب بفهمید دارید خواب میبینید میتونید قسمت نا خود اگاه ذهنتون رو در دست بگیرید و هرکاری خواستید بکنید ( مثلا پرواز کنید )

ماله من خیلی پیش اومده که دارم یه کاریو انجام میدم بعد وسطاش میفهمم دارم خواب میبینم

هرچی توضیح بدم نمیفهمید . هرکی مایله بفهمه بره خودش دنبالش . تو گوگل سرچ کنه . (خواب شفاف . کنترل رویا . رویای اگاهانه )

اینطوری خیلی راحت میتونید خوابتونو کنترل کنید

بعدشم چون ناخوداگاه خوابو کنترل میکنه خیلی سوتی میده . مثلا یه دفه میبینی الان وسطه دهاتای امریکا هستید . خوب میفهمی داری خواب میبینی. درسته خیلی دقیق هستش و خیلی واضح هست ولی باز میشه فهمید

خواب خیلی چیز پیچیده ای هست .

اینم بدونید ما هر 1 ساعتی که میخوابیم 20 ساعت در بعدی دیگه خواب میبینیم . ولی بعد از بیداری یادمون نمیاد . مثلا شما فکر میکنید هر 10 روز یه بار خواب میبینید . ولی اینطور نیست شما هر روز هر دقیقه خواب میبینید ولی یادتون نمیاد . اینایی که میگم همشون مربوط به کنترل خواب هستش

اما جواب شما

1.جلوی نفس کشیدن رو بگیرید ( دماغ و دهن ) اگه دیدید باز میتونید نفس بکشید بدونید خوابید
2. سعی کنید دستتونو از اشیا رد کنید
3. سعی کنید فکر کنید الان اینجا چیکار میکنید . چی شده که اومدید اینجا
و.............................

داداش تو خواب هوشیاری خیلیییییی پایینه و حتی با دیدن چیز های عجیب شک نمیکنی داری خواب میبینی .. مثلا خواب میبینی تو چین هستی رو دیوار چین داری نقاشی میکشی . ولی اصلا شک نمیکنی الان خوابی !؟ چون هوشیاریت پایین هست و یه جورایی تو خواب خنگی و هیچی نمیفهمی . با تمرین میتونی هوشیاریتو بیاری بالا یعنی تو خواب بفهمی داری خواب میبینی و هرکاری خواستی بکنی

یا علی موفق باشید:Gol:

پریشان;401507 نوشت:
سلام
حالا فرض بگیرید ی فرمولی یا معجونی پیدا کردیم و در جا استفاده کردیم و از حالتی ک توش هستیم اومدیم بیرون اون موقع میشه موضوع فیلم ماتریکس که دیگه هر موقع خواستیم بیایم داخل این خواب ! حالا یکمی بریم جلوتر : فرض بگیریم این اتفاق ممکن باشه و چندین خواب رو مثل حلقه های سی دی داشته باشیم و بعد هر موقع خواستیم بریم توی هر کدومشون .:Khandidan!:
---------------------------
مطالب بالا رو در ابتدا با دید طنز بودن نوشتم ولی الان نظرم عوض شد اگه موضوع فیلم ماتریکس درست باشه و فقط عده ای در جریان اتفاقات باشند چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:Moteajeb!::Gig:

ی موضوع دیگی هم هست ک البته بی ارتباط ب تاپیک هست ولی حالا ک تا اینجا پیش اومدم رو می گم : در مورد فیلم "جزیره" . شما فرض بگیر خدا یا ... یک انسان رو بوجود بیاره در سن 20 سالگی و تنها خاطرات رو به اون تزریق کنه و اون فرد حتی اونها رو انجام نداده در صورتیکه فکر میکنه این کار رو هم کرده !!!!!!!!!!!!!!:Moteajeb!::Gig:
دو خط بالا رو ک تموم کردم ی موضوع قدیمی هم به ذهنم رسید حالا ک بالای رو گفتم اینو رو هم می گم : در مورد خواب و بیداری نیست ، در مورد تغییر رفتار انسانها بعد از حوادث فیزیکی که شنیده بودم مثلا بعد از ی تصادف طرف خشونتش بیشتر شده ( حدود یک ماه پیش سر کار همکارم تعریف می کرد ک پسرش بعد از تصادف پرخاشگر شده و دیگه رفتار اولیه اش رو نداره ( هنگام تصادف به حالت کما رفته بود و یک مدتی هم توی بیمارستان بود) تا جاییکه چند بار با هم درگیر شدیم و از خونه بیرونش کردم و ... و یه چند ماهی بعد از تصادف پسره خودش رو حلق آویز میکنه

--------------------------

واقعا این دنیا یا خوابی که الان توش به سر می بریم پر است از عجایب و شگفتی ها !!!!!!!!!!!!!!!:Moteajeb!:

داداش فیلم تخیلی خیلی میبینی ؟

درکت میکنم :Gol::Gol:

سوال:
راهی هست که اثبات کنید الآن خواب نیستید ؟

پاسخ:
- برای برخی از مسائل نمی توان برهان اقامه کرد و تنها می توان شواهدی بیان نمود. مسائلی مانند اینکه آیا جهان خارج واقعا وجود دارد؟ آیا ما می توانیم به این جهان علم پیدا کنیم یا صرفا دچار توهم می شویم؟ آیا ما همیشه خواب هستیم و فکر می کنیم بیداریم و ... با توجه به اینکه این مسائل(معرفت) در درون هر فردی رخ میدهد نمی توان فرد را با برهان مجاب کرد زیرا نهایتا فرد می تواند وجود امری خاص را در وجود خود، منکر شود.

- با این حال تفاوت هایی بین خواب و بیداری وجود دارد که هرکسی به روشنی آن را درمیابد و از آن رو که هرکسی تجربه خواب و بیداری را دارد، می تواند بیداری و یا خواب بودن خود را تشخیص دهد.

یکی از اموری که می تواند ملاک بیداری و خواب باشد، توجه به قوانین عالم بیداری و خواب است. در عالم بیداری، قوانین فیزیک حاکم اند ولی در عالم رویا و خیال چنین نیست. به طور مثال در عالم عادی یک انسان نمی تواند بدون داشتن وسیله ای خاص، پرواز کند ولی در عالم رویا چنین چیزی ممکن است.

ملاک دیگر، آشنا بودن یا نبودن فضا است. در عالم رویا در بسیاری از مواقع ما در شرایطی خود را می یابیم که برای ما آشنا نیست و بدون سابقه و عجیب است در حالیکه در بیداری معمولا در مکان های شناخته شده هستیم و اگر هم به مکان جدیدی برویم، با اطلاع و شناخت است.

ملاک دیگری هم وجود دارد ولی تا حدودی مبهم و ظریف است و آن اینکه علم ما به خودمان در حالت بیداری، متفاوت از علم ما به خودمان در حالت خواب است. در هر دو حالت ما خود را در می یابیم و به خودیت خود، التفات داریم ولی به نظر می رسد این التفات در حالت بیداری روشن تر، کامل تر و دقیق تر از عالم خواب است.

مسائل فوق می تواند به عنوان شواهدی برای تفاوت بین عالم خواب و بیداری، مورد بررسی قرار بگیرد.

موضوع قفل شده است