چرا خــانومها نباید خوشــبو باشند ولی آقــایون می تونن؟

تب‌های اولیه

89 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا خــانومها نباید خوشــبو باشند ولی آقــایون می تونن؟

سلام:Gol:

خانومی اعتراض داشتن که:

چرا ما از عطر زدن منع شدیم؟

در حالی که برای آقایون اشکالی نداره! خب هستن خانومایی که از بوی عطر آقایی لذت میبرن و ممکنه خوششون بیاد.

چرا خانومها نباید خوشبو باشند ولی آقایون می تونن؟

زندگیتون پر از آرامش:Gol:

زینب سادات;150113 نوشت:

خانومی اعتراض داشتن که:

در حالی که برای آقایون اشکالی نداره! خب هستن خانومایی که از بوی عطر آقایی لذت میبرن و ممکنه خوششون بیاد.

سلام :Moteajeb!:
جالبه :Moteajeb!: تا حالا چنین چیزی نشنیده بودم !! :Moteajeb!: :Moteajeb!:
ولی فکر کنم به خاطر اینه که ...

::Moteajeb!:: ممکنه بوی عطر خانمها آقایون تحریک کنه ::Moteajeb!::

:hamdel::hamdel::Gol::hamdel::Gol::Gol:

زینب سادات;150113 نوشت:

خانومی اعتراض داشتن که:

با سلام خدمت زینب سادات عزیز:Gol:

والا تا اونجا که ما می دونیم

همون طوری که برای خانوم ها ایراد داره با بوی خوش در جمعی قرار بگیرند که نامحرم حضور داره برای آقایون هم ایراد داره که با بوی خوش در جمعی حاضر شوند که زن نا محرم حضور دارد.

ولی متاسفانه توی جامعه کمتر دیده میشه کسی رعایت کنه.

حضرت محمد (ص) :
هر خانمی که خود را معطر و خوشبو کند ( عطر بزند ) و سپس از خانه خارج شود ، همواره مورد لعنت خدا و ملائکه خواهد گرفت ، تا وقتی که به خانه برگردد ، هرچند برگشتش به خانه طول بکشد.
گزیده کافی جلد 5 صفحه 163 ، ثواب الاعمال و عقاب الاعمال صفحه 559

تنهاترین سردار;150125 نوشت:
حضرت محمد (ص) :
هر خانمی که خود را معطر و خوشبو کند ( عطر بزند ) و سپس از خانه خارج شود ، همواره مورد لعنت خدا و ملائکه خواهد گرفت ، تا وقتی که به خانه برگردد ، هرچند برگشتش به خانه طول بکشد.
گزیده کافی جلد 5 صفحه 163 ، ثواب الاعمال و عقاب الاعمال صفحه 559

[="Blue"]اینو که سرکار زینب السادات گفتند ، :Narahat az: سوال اینجاست ::[/]

[="Red"]چرا [/]؟؟

:hamdel::hamdel::Gol::hamdel::Gol::Gol:

هیچکس;150177 نوشت:
اینو که سرکار زینب السادات گفتند ، :narahat az: سوال اینجاست ::

چرا ؟؟

:hamdel::hamdel::gol::hamdel::gol::gol:

چرایش را هم جناب "سایه خورشید" و هم خودتان در پست های قبلی نوشتید و این چرا برای یک زن مومنه و یا مرد مومن قابل فهم است

مگر اینکه فردی ما تحریک شدن مرد توسط زن و یا برعکس مشکل نداشته باشد که در این صورت در دین دار و با ایمان بودنش باید شک کرد.
گمان نکنم آدم مسلمان با این مورد مشکل داشته باشه.
اگه شک دارید تا یه نظر سنجی تو همین سایت راه بندازیم ببینم چند نفر اینو می فهمن و قبول دارن و چند نفر مخالفن؟

سلام و ممنون از این تاپیک توپ:Nishkhand:

میگم :

1. اگه عطر زدن برای اقایون هم مشکل داره ، پس پیامبر چرا عطر میزدن ؟

2. خانومها بوی گند عرق بدن خوبه؟

3. بابا چه تحریکی ؟ چه دوغی ؟ چه کشکی؟ اگه اینطوری باشه ، خب خانومها هم از بوی عطر اقایون تحریک میشن.

4. اینکه میگن تو خونه خودتونو برای شوهرتون خوشبو کنین ، خب بوی عطر که حالا حالا ها نمیره . طرف تا کی بمونه تا بوی عطرش بره؟

5. فکر نمیکنین تو این دوره زمونه بوی گند از بوی عطر بیشتر جلب توجه میکنه؟ (مخصوصا اگه خانومه محجبه هم باشه که واویلا )

6. البته نظافت و شستن زود به زود لباس رو قبول دارم ف ولی فکر کنین دو ساعت تو باشگاه بپر بپر کردی و ... اونوقت میخوای بری تو تاکسی بشینی تا بری خونه . اونوقت اون افرادی که تو تاکسی نشستن چه گناهی کردن که باید ما رو تحمل کنن؟

7. ولش کن . سوالهام زیاد شد .بقیش باشه بعدا :ok:

سلام

nakisa;150305 نوشت:
. اگه عطر زدن برای اقایون هم مشکل داره ، پس پیامبر چرا عطر میزدن ؟

برای آقایون ایرادی نداره و توصیه شده عطر زدن.
nakisa;150305 نوشت:
. خانومها بوی گند عرق بدن خوبه؟

اینکه عطر نزنن اصلا برابر با این نیست که بوی عرق بدهند ،یک خانم باید همیشه تمییز و آراسته باشه و در نتیجه بوی عرق! نده و حتی عطر را در محیط خانمها یا در حدی که برای آقایون قابل استشمام نباشه استفاده کنه.اصلا این که عطر نزنی در حدی که کل محیط معطر بشه با بوی عرق دادن برابر نیست.
nakisa;150305 نوشت:
بابا چه تحریکی ؟ چه دوغی ؟ چه کشکی؟ اگه اینطوری باشه ، خب خانومها هم از بوی عطر اقایون تحریک میشن.

خوب باید گفت چرا آقایون چادر نمیپوشن یا به میزان خانمها توصیه به حجاب داشتن نشده اند؟چون زن مظهر زیبایی و مرد مظهر طلب است و اضافه کردن این زیبایی و طلب ایجاد مشکل میکنه.
nakisa;150305 نوشت:
اینکه میگن تو خونه خودتونو برای شوهرتون خوشبو کنین ، خب بوی عطر که حالا حالا ها نمیره . طرف تا کی بمونه تا بوی عطرش بره؟

شما قطعا لباسی که منزل میپوشید بیرون خانه نمیپوشید که بوی اون باقی بماند.
این حکم خداست نباید برای اون ایراد بنی اسرائیلی گرفت،خوب باید مثل حجاب کردن و ... حواس خانم باشه که اون را رعایت کنه و مثلا لباسش را عوض کنه یا در منزل از عطرهایی استفاده کنه که بوی اونها زود میره.
nakisa;150305 نوشت:
. فکر نمیکنین تو این دوره زمونه بوی گند از بوی عطر بیشتر جلب توجه میکنه؟ (مخصوصا اگه خانومه محجبه هم باشه که واویلا ) 6. البته نظافت و شستن زود به زود لباس رو قبول دارم ف ولی فکر کنین دو ساعت تو باشگاه بپر بپر کردی و ... اونوقت میخوای بری تو تاکسی بشینی تا بری خونه . اونوقت اون افرادی که تو تاکسی نشستن چه گناهی کردن که باید ما رو تحمل کنن؟

نکیسا عزیز همانطور که ابتدا عرض کردم اصلا منافاتی بین بوی عرق ندادن و عطر نزدن وجود نداره.
مثل اینه که بگی من اگه چادر کثیف(لباس وحجابتون حالا چادر هم نه) بپوشم خیلی جلب توجه میکنم پس نپوشم بهتره!!تو این زمان قطعا چادرتون را تا جایی که میتونید تمییز میکنید و بعد از اون استفاده میکنید نه اینکه بگذارید کنار.پس تا جایی که میتونید بوی عرق را کم میکنید.
من روایتی دیدم که اگر اشتباه نقل نکنم مذمونش این بود خانمی که با بوی عطر و خشبو از منزل خارج میشه باید بعد از برگشت غسل جنابت کنه!!این روایت خودش کافیه برای همه ی سوالهای ما.
شما از چه عطرهایی استفاده میکنید که این قدر بوشون میمونه:Cheshmak:؟100تا 200 بوی عطر میدی تا آخر مجلس هم بوش نمیمونه بعد شما برای چی غصه میخورید:Nishkhand:حسابی وضعیتتون خوبه که توی منزل هم بوی عطر لباسهاتون از اون حسابی هاست که میمونه!!

با سلام و احترام
و تشکر از پاسخ کامل سرکار مسیحای عزیز و گرامی

مسیحا;150312 نوشت:

من روایتی دیدم که اگر اشتباه نقل نکنم مذمونش این بود خانمی که با بوی عطر و خشبو از منزل خارج میشه باید بعد از برگشت غسل جنابت کنه!!این روایت خودش کافیه برای همه ی سوالهای ما.

امام صادق (عليه السلام): هر زنى كه براى غير شوهر عطر بزند خداوند نمازش را قبول نكند تا از آن غسل كند چنان كه از جنابت غسل مى كند. / وسائل الشیعة

مسیحا;150312 نوشت:
سلام

برای آقایون ایرادی نداره و توصیه شده عطر زدن.

شما از چه عطرهایی استفاده میکنید که این قدر بوشون میمونه:Cheshmak:؟100تا 200 بوی عطر میدی تا آخر مجلس هم بوش نمیمونه بعد شما برای چی غصه میخورید:Nishkhand:حسابی وضعیتتون خوبه که توی منزل هم بوی عطر لباسهاتون از اون حسابی هاست که میمونه!!

عزیز من خودت میگی عطر . اسپری خوشبو کننده که نمیزنی یه ساعته بوش بره.
در ضمن عطرو به لباس نمیزنن. به بدن میزنن .
وقتی هم که لباستو عوض کنی ، بوش میمونه .
میخواین اصلا یه چند نکته در باب عطر زدن بگم براتون .:Nishkhand:

هنگام استفاده از عطر بايد به چهار نکته توجّه داشته باشيد:
اوّل اينکه عطر وقتي با پوست بدن تماس يابد، بويش منتشر مي شود.
دوّم اينکه عطر بايد در ظرفي مناسب و در بسته نگهداري شود تا بويش حفظ شود و پس از استفاده از آن، درش محکم بسته شود.

سوّم اينکه بيني شما بعد از مدّتي به بوي عطرتان عادت مي کند و در برابر آن مقاوم مي شود. بايد اين نکته ي مهم را به خاطر بسپاريد که براي ديگران اين طور نيست و آنها بوي عطر شما را همان طور که هست حس مي کنند؛ پس در مصرف عطر زياده روي نکنيد و با آن دوش نگيريد!

چهارم اينکه عطر را به نقاطي از بدن مانند زير بغل ها نزنيد، زيرا آن با تعرّق بدن مخلوط شده و بوي نامناسبي را از شما متصاعد خواهد کرد. براي زير بغل ها مي توانيد از مام استفاده کنيد.

از مصرف زياد عطر خودداري کنيد. عطر را فقط در نقاطي که بوي خوش را منتشر مي کنند بزنيد. در اين صورت ديگران حس مي کنند بوي خوش از خود بدن شما متصاعد مي شود. اين نقاط شامل مچ دست ها، روي شقيقه ها، آرنج ها در محلّ خم شدن دست، کف دستها و زير زانوهاست. به نقاطي مانند پشت گوش ها و زير بغل ها عطر نزنيد.

بفرست اون صلوات قشنگه رو :Kaf:

سلام به همه دوستان
میشه بدون زدن عطر هم از بوی بد بدن جلو گیری کرد..برای این کار باید از عطاری ها
مرده سنگ تهیه کرد ،ضمن این که عوارض اسپری های امروزی رو نداره کاملا موثره و
بو رو به صفر میرسونه......

در این که عطر زدن خانم باعث تحریک آقا میشه هیچ شکی نیست،چون مرد نمیگه
عجب عطر خوشبویی زده این خانم،بلکه میگه عجب خانم خوشبویی.....

اما برای خودم چندتا سوال پیش اومده که اگر دوستانی که اطلاع دارن جواب بدن ممنون میشم:
1-من شنیدم عطر زدن آقایان هم میتونه باعث تحریک خانم ها بشه و میشه و
مطمینن خیلی ها ممکن نگن عجب عطر خوشبویی و بگن عجب مرد خوشبویی حکم این مساله چیه؟آیا آقایان هم منع شدن؟؟

2-ممکنه مردی با همسرش توی خیابان راه بروند و آقا عطر زده باشه...افرادی که از کنار این دو رد میشن نمیتونن تشخیص بدن مرد عطر زده یا زن...و شاید بعضا فکر کنن این بودی خوب از سمت خانم میاد ،که قطعا اینطور هست..اینجا تکلیف چیه؟

یا خانمی با دوستانش راه میرن توی خیابان و یکی از دوستانشون عطر زده و ممکنه بوی از اون ها استشمام بشه...

آذر بانو;150318 نوشت:
با سلام و احترام

امام صادق (عليه السلام): هر زنى كه براى غير شوهر عطر بزند خداوند نمازش را قبول نكند تا از آن غسل كند چنان كه از جنابت غسل مى كند. / وسائل الشیعة

من برای خودم عطر میزنیم نه برای کس دیگه . پس این شامل من نمیشه .

حالا اگه کسی شوهر نداشته باشه چی ؟ نمیتونه عطر بزنه؟:Cheshmak:

(من یه زمانی که بهش میگن دوران جاهلیت این کارو میکردم و الان سعی میکنم نزنم ولی تو خونه همیشه میزنم ولی همیشه این سوال تو ذهنم بود که واقعا چه اشکالی داره ؟ الان که همه دارن عطر میزنن و همه جا پر از عطر و بوی خوب هست نمیشه حتی یه عطر ملایم هم زد؟ )

راستی اگه تو خونه بزنیم که پدرمون بوشو بشنوه چی؟ اونم حرامه؟

زینب سادات;150113 نوشت:
سلام خانومی اعتراض داشتن که: چرا ما از عطر زدن منع شدیم؟ در حالی که برای آقایون اشکالی نداره! خب هستن خانومایی که از بوی عطر آقایی لذت میبرن و ممکنه خوششون بیاد. چرا خانومها نباید خوشبو باشند ولی آقایون می تونن؟ زندگیتون پر از آرامش

با عرض سلام خدمت همکار محترم سرکار زینب سادات گرانقدر و تشکر از سئوالی که مطرح فرمودید

به صورت خلاصه می توان گفتن مسئله ممنوعیت عطر زدن برای خانم ها نه آقایان درست مانند واجب بودن رعایت حجاب برای خانم هاست با اینکه ممکن است زنی هم با ظاهر مرد تحریک شود اما حکم اسلامی در این مورد ، وجوب حجاب برای زنان است .

اما علت این تفاوت چیست ؟

همانطور که می دانید علت واقعی جعل احکام اسلامی که بدست شارع مقدس انجام گرفته است برای ما روشن نیست و مسائلی را که به عنوان علت یا بهتر بگوییم حکمت حکم مطرح می کنیم ، احتمال های عقلایی است که در مسئله وجود دارد نه بیشتر !

1- تحریک کنندگی ظاهر زن برای مرد با تحریک کنندگی ظاهر مرد برای زن قابل مقایسه نیست ! روشن است که تفاوت در تحریک کنندگی ناچار موجب تغییر احکام اختصاصی هر یک از دو جنس می شود .

2- به نظر می رسد روند مورد پسند اسلام در زندگی انسان ها در جعل این حکم بی تأثیر نیست چرا که مردان برای کارهای بیرون از منزل جهت نان آوری به ویژه کارهای سنگین با داشتن حجاب دچار مشکلات زیادی می شوند اما برای زنان بخاطر نکته پیش گفته و عدم رضایت اسلام به تن دادن زنان به کارهای طاقت فرسا و نان آور بودن آنها و پرداخت نفقه و هزینه زندگی توسط آنان ، احکام اینچنینی برای ممانعت از آسیب پذیری و تحریک پذیری مردان که نیروی کار جامعه هستند ، جعل شده است .

در پناه حضرت حق باشید

بوی خوش، دل انگیز و جان نواز است. این ویژگی منحصر به فرد، سبب می‌شود که توجّه انسان را به کانونِ بوی خوش، جلب کند و آدمی، نسبت به آن، علاقه‌امند و دلبسته شود. حال اگر کانون بوی خوش، زن یا مرد نامحرم باشد، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ قطعا توجّه وی را جلب و میل او را جذب و غریزه جنسی‌اش را تحریک می‌کند. بنا بر این، بوی خوش، یکی از عواملی است که می‌تواند توان خویشتن‌داری را در شخص کاهش دهد. این مسئله، درباره خانم‌ها از اهمیّت بیشتری برخوردار است؛ زیرا انگیزه شهوانی مردان، قوی‌تر و پاسخ آن‌ها به تحریک کننده‌ها سریع‌تر است. به همین جهت، در روایات فراوانی، از عطر زدن زنانْ پیش از خروج از منزل، به شدّتْ نهی شده است. پیامبر صلی الله علیه و آله می‌فرماید : هر زنی که عطر بزند و بر گروهی عبور کند تا بوی وی را استشمام کنند، زنا کار است.

سلام جناب تنهاترین سردار

جواب سوال دوم شما
اگه مثلا از یه جایی رد بشیم که بوی عطر رو حس کنیم و حالا ندونیم که آیا این بوی عطر مال خانوم بوده یا آقا اگر این بوی عطر مفسده ایی داشته باشه این گناه حساب میشه اگه باز این بوی عطر که معلوم نیست مال آقاس یا خانوم اگه تحریک برانگیزه باز گناهه

پیام;150338 نوشت:

حال اگر کانون بوی خوش، زن یا مرد نامحرم باشد، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ قطعا توجّه وی را جلب و میل او را جذب و غریزه جنسی‌اش را تحریک می‌کند. . پیامبر صلی الله علیه و آله می‌فرماید : هر زنی که عطر بزند و بر گروهی عبور کند تا بوی وی را استشمام کنند، زنا کار است.

1. پس همه موافقین که هم مرد و هم زن تو این قضیه تحریک میشن .

2. این قضیه با حجاب فرق داره چون مردها چیز جذابی ندارن که باید پوشپنده بشه . ولی در مورد عطر هر دو طرف یکسان هستن.

3. تو هر چند تا حدیثی هم که دیدیم میگن که اگه زنی عطر بزنه به قصد اینکه جلب توجه کنه .

میگه عطر میزنه و از قصد از جلوی مردها عبور میکنه که بوی عطرشو بشنون.

اگه این طوری باشه گناهه

nakisa;150362 نوشت:
تو هر چند تا حدیثی هم که دیدیم میگن که اگه زنی عطر بزنه به قصد اینکه جلب توجه کنه . میگه عطر میزنه و از قصد از جلوی مردها عبور میکنه که بوی عطرشو بشنون. اگه این طوری باشه گناهه

سلام به همه دوستان
با تشکر از آرام بذکر الله و اساتید گرامی..
نکیسای گرامی ..باب توجیح خیلی وسیعه....و گاها شیطان از این باب برای نفوذ به افراد
مذهبی استفاده میکنه....بزرگترین آفت مذهبی ها همین توجیح و خود فریبی هستش
مواظب باشید با این توجیح ها حرام خدا رو حلال جلوه ندهید که انجام حرام خدا یعنی
دشمنی با خدا...

همیشه باید یادمون باشه نمیشه توی آب پرید و خیس نشد....
بچه ها شوخی شوخی به قورباغه ها سنگ می انداختند و قورباغه ها جدی جدی می مردند....
باید مواظب باشیم نا خواسته پنبه آتش شهوت دیگران نشیم
نا خواسته باعث تحریک نشیم..ما در قبال همه اعمالمون مسولیم

تنهاترین سردار;150381 نوشت:
باب توجیح خیلی وسیعه....و گاها شیطان از این باب برای نفوذ به افراد مذهبی استفاده میکنه....بزرگترین آفت مذهبی ها همین توجیح و خود فریبی هستش

1. مذهبی ها خودشونو گول نمیزنن.(تعریفتون از ادم مذهبی درست نیست )

2. من مذهبی نیستم .

3. شما تفسیر دیگه ای از این حدیث دارین بفرمایین وگرنه من رو حرفم هستم.

nakisa;150385 نوشت:
1. مذهبی ها خودشونو گول نمیزنن.

سلام
بله مذهبی واقعی خودش رو گول نمیزنه حق باشماست اما منظور افراد مثل خودم رو گفتم
که فقط اسم مذهبی بودن رو یدک میکشیم و هر جای پای نفس و منافع در میان باشه صدتا
ایه و توجیح و کلاه شرعی ردیف میکنیم که اینجا اشکال نداره و انجام میدیم

nakisa;150385 نوشت:
2. من مذهبی نیستم .

صداقتتون قابل ستایشه..
از نظر اخلاقی هم اگر به این موضوع فکر کنیم بخاطر همجواری در جامعه روا نیست
باعث تحریک جنس مخالف بشیم چون میدونیم اثار خیلی بدی در پیش داره و دامن
خود ما رو میگیره

nakisa;150385 نوشت:
3. شما تفسیر دیگه ای از این حدیث دارین بفرمایین وگرنه من رو حرفم هستم.

متاسفانه سوادم در حد تفسیر احادیث نیست،انشالله اساتید بیان و صحت این احادیث رو
مورد برسی قرار بدهند

nakisa;150335 نوشت:
راستی اگه تو خونه بزنیم که پدرمون بوشو بشنوه چی؟ اونم حرامه؟

با سلام و احترام وتشکر از مشارکت شما در مباحث سرکار نکیسای گرامی

عطر زدن برای محارم اگر باعث مفسده نشود،اشکال ندارد.

برداشت از:العروه الوثقی،ج1،باب الستر.

سؤال

آيا براي زن جايز است كه عطر بزند و از منزل بيرون رود؟
پاسخ

همه مراجع{ خير، جايز نيست }آيت‏الله مكارم، استفتاءات، ج‏1،س‏797؛ آيت‏الله تبريزي، استفتاءات، س‏1616؛ آيت‏الله خامنه‏اي، استفتاء، س 667 و 621 ؛ آيت‏الله نوري، استفتاءات، ج‏1، س‏1033؛ دفتر آيت‏الله وحيد، آيت‏الله صافي، آيت‏الله بهجت، امام، آيت‏الله فاضل و آيت‏الله سيستاني .
تبصره

حكم فوق بر اين اساس است كه بيرون رفتن زن از منزل با حالت معطّر، باعث تحريك و جلب توجه مرد نامحرم مي‏شود و اگر در جايي باعث اين مفسده نشود، بيرون رفتن او با آن حالت اشكال ندارد .

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام علیکم

بنده هم می خواهم اظهار نظری کنم . در خیلی از جمله هایتان دیدم که می گویید بوی خوش برای نامحرم حرام است و ... . (بوی خوش) یه معنی دیگه می دهد ، حالا شاید حواستان نبوده ، به اشتباه بوی خوش را در جمله هایتان جا دادید. به نظر من بوی خوش .... خوب است ! نه بوی تند عطر زیاد که باعث تحریک بشود.

برای مثال .... در خیابانی رد می شویم ... بوی عرق و فاضلاب و دود ماشین و ... اعصاب آدم را خورد می کند و همچنان که راه می رویم یک هو یک بوی خوبی را استشمام می کنیم ... بعضی ها هیزند و سریع می گردند دنبال اینکه کی زده و از خوشگلیش تعریف کنند (اگر زن باشد) و بعضی ها هم سریع رد می شوند وفقط می گویند که به به چه بوی خوبی !

شیک بودن ، خوش بو بودن ، با نظافت و با نظم بودن در پوشاک و رفتار و بوی بدن در اجتماع کاری است که یک فرهنگ خوب را برای مردم شروع می کند . فردی کت و شلوار زیبا و یک عطر ملایم و خوب و با مو هایی مناسب به بیرون می رود و مردم می گویند این آدم شیک پوش و با فرهنگیست....
برای زن : زنی هم با لباسی مناسب که تحریک نکند حالا مانتو باشد یا هر چیز دیگر .... با عطری ملایم و نوع رفتار و راه رفتن خوب و مناسب ..... نه تحریک کننده ...در اجتماع ظاهر می شود .... خوب این فرد هم جای تشویق دارد ! که شیک پوش است و با فرهنگ .

ولی متاسفانه خیلی ها هستند از جوانان امروزی که هدفشان از عطر زدن برای خوشبو بودن و با شخصیت بودن نیست بلکه برای تحریک یا خود نمایی در جامعه است ! این هم بر می گردد به مشکلات فرهنگ سازی و .... که بحثش اینجا نیست

پس داشتن بویی خوب ..... بد نیست .... بلکه تنها به نیت فرد انجام دهنده اینکار مربوط است
خوبه خودتون روایت از بزرگان دین می گویید که می گویند زنا کار است و غیره اگر برای نامحرم خوشبو کند خودش را.....یعنی چی ؟ یعنی اینکه بستگی به نیت و هدف اون فرد داره که چرا این نوع عطر را استفاده کرده . قصدش چی بوده ......و حالا گیریم که قصدش منفی بوده .... اون فردی که این بو را استشمام می کند هم باید بداند که چگونه عکس العمل نشان دهد .....آیا اون زن را بزند و ... یا برود دنبالش و شماره بگیرد و .... یا اصلا به راحتی بگزرد و بگوید حداقل یه دفعه ما تو خیابون یه بوی خوب استشام کردیم از بس بوی عرق بود حالمون داشت بهم می خورد !

منتظر پاسح شما هستم .

kamran;150495 نوشت:
خوبه خودتون روایت از بزرگان دین می گویید که می گویند زنا کار است و غیره اگر برای نامحرم خوشبو کند خودش را.....یعنی چی ؟ یعنی اینکه بستگی به نیت و هدف اون فرد داره که چرا این نوع عطر را استفاده کرده .

سلام
من نوعی عطر تند و زیاد استفاده میکنم و در جواب میگم:
من نیتم و دلم پاکه!
این درسته؟
آیا از تحریک آقایون جلوگیری میکنه؟

یه نکته دیگه اینکه ؛ میشه بدون عطر زدن هم از بوی بد جلوگیری کرد!با رعایت بهداشت فردی و محصولاتی که در این زمینه تولید شدن. چه بسا کسی بهداشت شخصیش رو رعایت نمیکنه و از طرفی عطر رو عطر میزنه! اینجوری بدتر میشه که بهتر نمیشه!

سلام علیکم

زینب السادات گرامی ...... همین که از عطر زیاد استفاده کنی و بگویی که نیتت پاک است یعنی داری طرف مقابل را احمق فرض می کنید (قصد توهین ندارم)

بگذارید بگویم .... اگر عطر بزنید ، در حد متوسط و به بیرون بروید .... به شکلی عشوه آمیز راه بروید و از لباس های ناجور استفاده کنید ، این باعث تحریک مرد ها می شود .... و اگر هم با مانتو مناسب باشید و باز هم نامناسب راه بروید یا در برخورد با دوستانتان در خیابون مثل بقل کردن و راه رفتن به همراه هم .... این کار باعث تحریک مرد ها می شود .... و بوی خوش هیچ وقت باعث تحریک آنچنانی زیاد نمی شود !

در ضمن شما می گویید با رعایت بهداشت فردی .... خوب فرض کنیم .... فردی از باشگاه ورزشی می آید ... بوی گند عرق می دهد و وقتی برای استحمام در ورزشگاه ندارد.... حال می خواهد تاکسی بگیرد و به خانه برود .... یا اصلا در خیابون راه برود ..... این بوی عرق بسیار حال بهم زن است .... هم برای آبروی ان فرد بد است و هم برای بقیه افراد و در این موقعیت استفاده از عطر یا اسپری خوشبو کننده ... ضرری ندارد.

دقیقا همین مثال را کاربر دیگری هم قبل از من زده.

در مجلس مهمی در شرکت ..... همه مدیران و ... نشسته اند .... حال شما می خواهید بروید سر جلسه اما .... قبل از آن پیاده زیاد راه رفتید و توی گرما عرق کرده اید .... آیا در این موقعیت با بوی بد عرق به پیش مدیران و همکاران خود می روید یا به طور موقت از عطر استفاده می کنید ؟
(جواب دهید)

ممنون

با سلام به نظر بنده من به اصطلاح شیعه خیلی گستاخ شدم که تو کار پروردگارم چون و چرا میکنم.مانند چرا فلانی عطر بزنه من نزنم-چرا مرد ها باید مهریه بدن و خیلی چرا های دیگه.من تاریخ رو در حال تکرار کردن هستم.منظورم روایت به تنور رفتن هارون مکی به فرمان امام صادق (ع) و مبهوت ماندن سهل هست.اگر من چشم بینا داشتم ونتایج اعمالم رو می دیدم مانند هارون مکی خواست پروردگارم رو بی چون و چرا اجابت می کردم.ای وای که این شیطان علیه لعنه چه وسوسه ها و چه سوالاتی رو تو ذهن من می کاره و بعد ابیاریش می کنه تا بلایی رو که بخاطرش قسم خورده سرم بیاره.
پناه بر خدا.
یا علی

سلام بر شما

شما تا حدی درست می گویید و بعضی از حرف هایتان کمی ، از نظر من خوب نیست برای یک انسان .
ببخشید ، انسان که حیوان اهلی نیست که کاملا مطیع تمامی قوانین و روایات و ... و ... و. ... اهل بیتی و قرآنی و ... مذهبی باشه.... معلوم نیست که شاید بعضی از این قوانین را در طول تاریخ الکی به ان اضافه کردن ! و بیهوده است . شاید بعضی هایشون الکی باشد ..... این سوالات شیطانی نیست بلکه این سوالات جهت آگاهی هر چه یشتر است برای دین و احکام ...اگر پاسخی مناسب باشد که با عقل اجتماعی و فرهنگی این سال 1390 شمسی جور در بیاید .... بله قبول کردن آن درست است ..... اگر انسان پیگیر سوالات خود نبود ...الآن می تونستیم رشد و پیشرفت کنیم ؟....

خدا مارو در این دنیا قرار داده ...نه برای اینکه بگه هر چی که من و معلوم نیست کی گفته باید همونو انام بدی و بدونه اینکه آگاهی داشته باشی که چیه و از کجا امده .... ممکنه بعضیاشون دروغ باشه و حرف زور ! بلکه برای جستو جو کردن و یافتن راز ها و امتحان کردن خود و تمرین کردن و نیکی کردن و کمک به مردم !

بازم اگر من حرف های مشکل دارد به من بگویید ....ممنون

kamran;150506 نوشت:
در ضمن شما می گویید با رعایت بهداشت فردی .... خوب فرض کنیم .... فردی از باشگاه ورزشی می آید ... بوی گند عرق می دهد و وقتی برای استحمام در ورزشگاه ندارد.... حال می خواهد تاکسی بگیرد و به خانه برود .... یا اصلا در خیابون راه برود ..... این بوی عرق بسیار حال بهم زن است .... هم برای آبروی ان فرد بد است و هم برای بقیه افراد و در این موقعیت استفاده از عطر یا اسپری خوشبو کننده ... ضرری ندارد. دقیقا همین مثال را کاربر دیگری هم قبل از من زده. در مجلس مهمی در شرکت ..... همه مدیران و ... نشسته اند .... حال شما می خواهید بروید سر جلسه اما .... قبل از آن پیاده زیاد راه رفتید و توی گرما عرق کرده اید .... آیا در این موقعیت با بوی بد عرق به پیش مدیران و همکاران خود می روید یا به طور موقت از عطر استفاده می کنید ؟ (جواب دهید)

سلام
من فکر میکنم همه حرف ها و نظر مراجع گفته شد و بهتره اجازه بدیم هر کسی
بسته به درجه ایمانش خودش تصمیم بگیره...
ما نمیتونیم به کسی بگیم که تو چرا عطر نمیزنی و تو چرا میزنی،هدف بحث بررسی
حکم شرعی این مطلب بود..یکی میتونه توجیح کنه و دیگری نمیتونه...این دیگه عهده
خود فرد هست،شاید یکی بدنش اصلا بو نگیره و یکی خیلی بو بگیره این مطلب در مورد
آقایان هم صادقه....
اصلا شاید کسی ورزش نکنه که بدنش بو بگیره...
شاید فردی حس کنه میتونه با روش های دیگه از بوی بد جلوگیری کنه..

تنهاترین سردار;150490 نوشت:
[=arial]سؤال

[=arial]آيا براي زن جايز است كه عطر بزند و از منزل بيرون رود؟
[=arial]پاسخ

[=arial]همه مراجع{ خير، جايز نيست }آيت‏الله مكارم، استفتاءات، ج‏1،س‏797؛ آيت‏الله تبريزي، استفتاءات، س‏1616؛ آيت‏الله خامنه‏اي، استفتاء، س 667 و 621 ؛ آيت‏الله نوري، استفتاءات، ج‏1، س‏1033؛ دفتر آيت‏الله وحيد، آيت‏الله صافي، آيت‏الله بهجت، امام، آيت‏الله فاضل و آيت‏الله سيستاني .
[=arial]تبصره

[=arial]حكم فوق بر اين اساس است كه بيرون رفتن زن از منزل با حالت معطّر، باعث تحريك و جلب توجه مرد نامحرم مي‏شود و اگر در جايي باعث اين مفسده نشود، بيرون رفتن او با آن حالت اشكال ندارد .

سلام به همگی:Gol:
به به جناب تنهاترین سردار:Gol:

مثل اینکه به حرف من رسیدین شما .
بابا من از اول این تاپیک همش اینو گفتم ولی همه یه چیز دیگه میگفتین .

در ضمن این جناب 4hm4d هم به نکته ی ظریفی اشاره کردن .
بر منکرش لعنت
مسلمونی به اینه که تو همهی اسلامو قبول کنی نه اینکه اونایی که به نفعته بر داری و بقیشو بگی : نه اینا جعل حدیثه و از این حرفا .

اما
مسئله الان این نیست برادر

اگه تو حدیث هایی که بچه ها تو این تاپیک آوردن نگاهی بندازی متوجه میشین که علاوه بر یه کم تناقض (مثلا یه جا گفتن که برای غیر شوهر اگه عطر بزنی زناکاری و یه جای دیگه گفتن برای محارم عطر زدن اشکال نداره . پدر اینجا چی میشه؟)
همشون میگن اگه برای نامحرم عطر بزنی ، اون حرامه
یعنی به قصد اینکه نامحرم اونو استشمام کنه و تحریک بشه
وگرنه من بد بخت که دارم از باشگاه خسته و کوفته میام تو تاکسی ، به نظر شما ....؟

و اینکه مثلا تو این دوره زمونه یه عطر ملایم که یه مقدار کم مصرف بشه جلب توجه میکنه .

الان چیزای تحریک کننده اینقدر فراوونه که کسی به عطر من نگاه نمیکنه .

اما اونی که تو دلش مرض باشه که با عطر و بی عطرش براش فرقی نمیکنه .

nakisa;150541 نوشت:
مثل اینکه به حرف من رسیدین شما . بابا من از اول این تاپیک همش اینو گفتم ولی همه یه چیز دیگه میگفتین .

سلام
انشالله که همگی به حق برسیم نه حرف من و شما
اگر توجه بفرمایید در تبصره آمده:
حكم فوق بر اين اساس است كه بيرون رفتن زن از منزل با حالت معطّر، باعث تحريك و جلب توجه مرد نامحرم مي‏شود

و در ادامه آمده:
و اگر در جايي باعث اين مفسده نشود، بيرون رفتن او با آن حالت اشكال ندارد

نظر همه مراجع اینه که جایی که نامحرم هست زن نباید عطر بزنه ،اما از آنجایی که
اسلام دین انعطاف پذیری هستش و خشک مطلق نیست این رو گفتن که اگر باعث مفسده
و جلب توجه نشه اشکالی نداره...خب طبیعی هست این حکم یعنی خانم میتونه عطر بزنه
فتوای ایت الله خامنه ای هم همینه که فی نفسه ایرادی ندارد اما وقتی بوی عطر توسط نامحرم
احساس بشه قطعا حرام است و هیچ بحثی درش نیست....

بگذارید مساله رو مفصل تر بنویسم....

آیا عطر زدن برای دختر و زن جوان حرام است؟

پاسخ: عطر زدن در اسلام برای هیچ گروه و جنسیتی از جمله برای زنان و دختران جوان حرام نیست. اما چیزی که اسلام از آن نهی کرده است استعمال عطرهای خوش بو کننده مقابل نامحرم است. طبق نظر همه مراجع استعمال این گونه عطرها در مجامع عمومی که نامحرم نیز وجود دارد جایز نیست[1] ولی قطعاً استفاده از آن برای همسر و یا در مقابل محارم دیگر و یا در جمع بانوان جایز است، علت این امر هم واضح است چرا که اسلام حفظ حجاب و حیاء برای زنان و نگهداشتن حریم با مردان نامحرم را برای صیانت خانواده و اجتماع از مفسده های فراوانی که به همراه دارد واجب شمرده است.
عطر زدن دختران و زنان جوان در محیط های که نامحرم وجود دارد باعث جلب توجه مردان به آنان می شود که به نوبۀ خود مفاسد گوناگونی دارد.

پی نوشت:
[1] آيت‏الله مكارم، استفتاءات، ج 1، س 797 آيت‏الله تبريزى، استفتاءات، س 1616 آيت‏الله خامنه‏اى، استفتاء، س 667 و 621 آيت‏الله نورى، استفتاءات، ج 1، س 1033 دفتر آيت‏الله وحيد، آيت‏الله صافى، آيت‏الله بهجت، امام، آيت‏الله فاضل و آيت‏الله سيستانى

نقل قول:
باعث جلب توجه مردان

سلام به همه:Gol:
چه بحث خوشگلی والبته کاربردی!:ok:

کلا هر چیزی که باعث جلب توجه نامحرم باشه حرامه

حالا عطر باشه یا نوع پوشش یا آرایش یا حتی لحن صدا

پس همون طور هم که مراجع گفتن اگه عطری باعث مفسده نشه یعنی این قدر رایحه اش زیاد نباشه که اگه کسی از کنارمون فقط عبور کرد استشمام نکنه اشکالی نداره
درست گفتم؟

گل مینا;150552 نوشت:
پس همون طور هم که مراجع گفتن اگه عطری باعث مفسده نشه یعنی این قدر رایحه اش زیاد نباشه که اگه کسی از کنارمون فقط عبور کرد استشمام نکنه اشکالی نداره درست گفتم؟

سلام
یه نکته ای که هست بعضی وقت ها ما متوجه بوی عطری که خودمون زدیم نمیشیم
دلیل هم اینه بینی ما به اون بو عادت میکنه و بویی که ما حس نمیکنیم دیگران حس میکنن...
در هر حال طبق احادیث و نظر مراجع بوی عطر اگر توسط نامحرم احساس شد حرام است

البته این رو هم در نظر داشته باشید:
پیامبر اکرم:
زنی که به خود عطر بزند و از خانه خارج شود فرشتگان الهی او را تا زمانی که به خانه برگردد لعنت میکنند.

تنهاترین سردار;150555 نوشت:
سلام
یه نکته ای که هست بعضی وقت ها ما متوجه بوی عطری که خودمون زدیم نمیشیم
دلیل هم اینه بینی ما به اون بو عادت میکنه و بویی که ما حس نمیکنیم دیگران حس میکنن...
در هر حال طبق احادیث و نظر مراجع بوی عطر اگر توسط نامحرم احساس شد حرام است

خوب این طبیعیه چون بو برای ما بعد از یه مدت کمی عادی میشه و دیگه حس نمیکنیم ولی ممکنه بقیه حس کنن که این هم خیلی خیلی زیاد به نوع عطر ما بستگی داره من خودم یه عطر دارم اگه یه کوچولو بزنم تا یه هفته لباسم بو میده یعنی لباسو حتی اگه هرجا بذارم اونجا بوی خوب میده یا اگه سوار ماشین بشم بعد از پیاده شدن تا چند ساعت ماشین بوی عطرمو میده! خوب این عطرو آدم نمیزنه بره دانشگاه یا سرکار یا اصلا توی خیابون!

بعضی دیگه عطرا فقط یه کم بو دارن یعنی اگه بزنیم به مقنعه مون اگه همونجاشو بو کنی فقط بو میده نه اینکه کسی رد شه بوشو حس کنه منظورم اون عطرا بود که در صورت استفاده کسی که از کنارمون عبور کنه بوشو حس نمیکنه دیگه نامحرم هم که نمیاد مقنعه ما رو بگیره دستش ببینه بوی خوب میده یا نه:Nishkhand:

سلام
من برداشت های خودم رو با سواد خیلی کم خودم گفتم
انشالله نظر و جواب قطعی رو اساتید بدن و اصلا این احادیث چقدر معتبر هستند؟

سؤال آيا براي زن جايز است كه عطر بزند و از منزل بيرون رود؟ پاسخ همه مراجع{ خير، جايز نيست }آيت‏الله مكارم، استفتاءات، ج‏1،س‏797؛ آيت‏الله تبريزي، استفتاءات، س‏1616؛ آيت‏الله خامنه‏اي، استفتاء، س 667 و 621 ؛ آيت‏الله نوري، استفتاءات، ج‏1، س‏1033؛ دفتر آيت‏الله وحيد، آيت‏الله صافي، آيت‏الله بهجت، امام، آيت‏الله فاضل و آيت‏الله سيستاني .
تبصره حكم فوق بر اين اساس است كه بيرون رفتن زن از منزل با حالت معطّر، باعث تحريك و جلب توجه مرد نامحرم مي‏شود و اگر در جايي باعث اين مفسده نشود، بيرون رفتن او با آن حالت اشكال ندارد .

با تشکر از جناب تنهاترین سردار بخاطر نقل فتاوای مراجع عظام

تبصره ای که فرمودید صحیح نیست و از مراجع چنین سخنی نقل نشده است .
اگر مرجعی بفرماید عطر زدن زن جایز نیست ، یعنی جایز نیست زن از عطری که بویش به مشام دیگری می رسد ، در جایی که امکان دارد نامحرم آنرا بشنود استفاده کند ، چه این کار مفسده داشته باشد و نامحرم را تحریک بکند و چه نداشته باشد .

nakisa;150541 نوشت:
همشون میگن اگه برای نامحرم عطر بزنی ، اون حرامه یعنی به قصد اینکه نامحرم اونو استشمام کنه و تحریک بشه وگرنه من بد بخت که دارم از باشگاه خسته و کوفته میام تو تاکسی ، به نظر شما ....؟

با تشکر از سرکار nakisa بزرگوار بخاطر اظهار نظری که داشته اند

در عدم جواز عطر زدن زن برای نامحرم ، قصد دخالتی ندارد یعنی اگر حتی زنی قصد تحریک دیگران را هم نداشته باشد اما عطری بزند که امکان دارد به استشمام نامحرم برسد ، جایز نیست .

آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون برای همه بزرگواران دارم

تشکر از شما استاد سجاد بزرگوار و حضورتون در بحث

پس با این تفاسیر عنوان تاپیک از حالت سوالی بودن در میاد که؛
خــانومها نباید خوشــبو باشند

(البته برای غیر محارم) ولی آقــایون می تونن.

اما به نکته ای اشاره شد که جوابی تو ذهن خودم براش نداشتم!

تنهاترین سردار;150334 نوشت:
[=arial]ممکنه مردی با همسرش توی خیابان راه بروند و آقا عطر زده باشه...افرادی که از کنار این دو رد میشن نمیتونن تشخیص بدن مرد عطر زده یا زن...و شاید بعضا فکر کنن این بودی خوب از سمت خانم میاد ،که قطعا اینطور هست..اینجا تکلیف چیه؟

یا خانمی با دوستانش راه میرن توی خیابان و یکی از دوستانشون عطر زده و ممکنه بوی از اون ها استشمام بشه...

پیشاپیش از پاسخگوییتون تشکر میکنم:Gol:

سلام
با تشکر از استاد سجاد گرامی
بنده شخصا با فرمایش شما موافقم ...شکی نیست که باعث تحریک نامحرم میشه..هدفم از پرسیدن این سوالات و مطرح کردن این مسایل اینه که جواب جامع و کاملی به این سوال داده بشه و جایی برای اما و اگر ها نباشه..، من محیط نت رو خیلی گشتم پاسخ هایی که داده شده همین هایی بود که عرض کردم...
اما در جایی مطلبی دیدم یعنی شما این رو تایید نمیکیند؟
سلام علیکم
احتراما خواهشمند است حکم فقهی استعمال عطر وادکلن توسط بانوان دربیرون ازمنزل وبا نیت خوشبوبودن بدن را بیان فرمائید.؟

پاسخ حضرات مراجع تقلید:
1- آیت الله العظمی خامنه ای:
فى نفسه مانعى ندارد ولى اگر جلب توجه نامحرم مى‌كند بايد از كنار نامحرم عبور نكنند.
2- آیت الله العظمی مبشر کاشانی:
استعمال عطر وادکلن برای بانوان چنانچه موجب جلب توجه وتحریک نامحرم شود جایز نیست .
ولی استعمال خوشبوکننده ومواد ضدعرق بدن که این خصوصیت راندارد اشکال ندارد.
3- آیت الله العظمی صافی گلپایگانی : جایز نیست
4- آیت الله العظمی مکارم شیرازی:
در مورد عطر زدن خانم ها در بیرون از منزل، از اين كار در روايت اسلامى نهى شده است، ولى چنانچه مقدار كمى براى از بين بردن بوى عرق و مانند آن بزنند مانعى ندارد.
5- آیت الله العظمی علوی گرگانی: جایز نیست
6- آیت الله العظمی مظاهری : جایز نیست
7- آیت الله العظمی روحانی:
دریک روایت نهی شده است ازاستعمال عطروامثال آنها برای خانمهادروقت بیرون رفتن ازمنزل، ولی محمول است برکراهت،یا درصورتیکه محرک شهوت باشد

سلام رفقا این همه دعوا نداره که بیایید بحث رو عقلی پیش ببریم
مرد عطر میزند: 1. قطعا یا به احتمال زیاد محرک است 2 . قطعا یا به احتمال زیاد محرک نیست 3. شک است بین محرک بودن یا نبودنش یعنی هیچ طرفی ترجیح ندارد و مساوی الطرفین است

زن عطر میزند: 1. قطعا یا به احتمال زیاد محرک است 2. قطعا یا به احتمال زیاد محرک نیست 3. شک است بین محرک بودن یا نبودنش

مرد 1 خوب از این عطرا جدیدا اومده که تحریک جنسی برای زن به دنبال داره که زدن این عطرها حرام قطعی است و این که پیامبر عطر میزدند هم به هیچ وجه قابلیت توجیه برای این عمل رو نداره زیرا پیامبر مشک استفاده میکردند که قطعا محرک نیست اگه هم چیز دیگه ای استفاده میکردن قطعا محرک نبوده چون قبح عقلی تحریک دیگران کاملا واضحه در ضمن اطباء هم میگن تحریک بلا ارضاء بیماریهای زیادی در پی داره که از اصول دیگه اسلامی به حرام بودنش میشه پی برد ضرر دیدن و ضرار( ضرر رساندن) در اسلام نداریم

مرد 2 (اونی که قطعا یا به احتمال زیاد محرک نیست) که نه شرعا و نه عقلی محض هیچ دلیلی برای ترکش وجود نداره بلکه خوب و پسندیده هم است

مرد 3( اونی که شک است در تحریک و عدم تحریکش منظور از ) خوب این هم بستگی به شخص داره اگه بخواد میتونه استصحاب جاری کنه و بگه انشاء الله که محرک نیست و میتون احتیاط کنه و ترک کنه این کارو که با تقوا معمولا دومی رو انجام میده

زن 1 قطعا حرامه به دلایلی که ذکر شد یعنی تحریک دیگران چون ضرر رساندن است پس حرام است

زن 2و3 اگه همچین عطری پیدا کردید مارو هم خبر کنید چون این بستگی به جنس مخالف داره من به عنوان یه مرد باید بگم با این که به نامحرم نگاه نمیکنم اما نسبت به عطر یه حساسیت ویژه ای در مردا وجود داره که قابل جلوگیری هم نیست به شخصه بوی عرق تن کسی که به باشگاه رفته رو به بوی عطرش ترجیح میدم و میدونم که زن هر عطری بزنه قطعا محرکه

اما بالفرض (چون فرض محال محال نیست) اگه همچین عطری پیدا شه که زن 2 باشه موردی نداره اما زن 3 اگر استصحاب بخواد بکنه باید بگه چون اصل در نهی از عطر زدنه ترک شود(در مورد مرد نهیی نبود) اگه بخواد احتیاط هم بکنه باید ترک کنه
والسلام نامه تمام

راستی

اینم بگم به عنوان یه راه حل عملی برای کسی که توی خونه میخواد برای شوهرش و محارمش عطر بزنه میتونه به بدنش بزنه اون جاهایی که معمولا زیر لباس قرار میگیره مثل زیر بغل و .... بعدش هم وقتی میخواد بره بیرون بره حمام (اگه حمام کنه که بهتر اما اگه نکنه هم) و اون موضع رو با آب و صابون خوب بشوره

اینم گفتم که کسی برای فعل حرام بهانه ی مستحبات رو نیاره

اگه هم این نشه ترک حرام مهمتر است از انجام مستحب پس باید بترکه اون کارو دادا

تنهاترین سردار;150588 نوشت:
4- آیت الله العظمی مکارم شیرازی: در مورد عطر زدن خانم ها در بیرون از منزل، از اين كار در روايت اسلامى نهى شده است، ولى چنانچه مقدار كمى براى از بين بردن بوى عرق و مانند آن بزنند مانعى ندارد.

با تشکر ویژه از جناب تنهاترین سردار بابت قرار دادن نظر علما:Narahat az::ok:
من یکی که به نظر مرجع تقلیدم عمل میکنم واسلام
حالا بقیه هرجور دوست دارن تفسیر به رای کنن:no:

اون دستمون که بیان فرومدند :اگه ازجایی ردشدیم ووی خوش به مشاممون خورد وندونستیم ازخانومه یانه ؟خوب اگه اون نباشه که تحریکی هم نیست

راستی این جریان که بعضیها عطر میزنن باعث میشه که دیگران هم فکر کنن که شما زدید

باید بگم از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر اینه که با کسانی که منکر رو انجام میدهند نگردید که باعث نشه دیگران هم فکر کنن که شمام ....... آره

جناب سجاد ، جواب جناب تنهاترین سردار را ندادند.منتظریم
ما هم همینطوری که تنهاترین سردار نقل کردند دیدیم.جناب سجاد لطفا مستند خود را بفرمایید.

با سلام

اميرالمؤمنين(ع) فرمودند:
هر زني كه بوي خوش استعمال كند نبايد از خانه بيرون شود و نبايد به نماز در مسجد حاضر گردد. «مقصود حضرت اين است: كه بوي آن عطر را مرداني كه در نزديك زن هستند استشمام نكنند تا در نتيجه دچار وسوسه­ي شيطان نگردند».

(دعائم­الاسلام ج 2 ص 166)

سلام
لازم به ذکر هست که بگم بنده کاملا با فرمایشات جناب سجاد،پیام و مطلبی که برادر عزیزم رضا گذاشتند موافقم..باز هم تاکید میکنم من تمام محیط مجازی رو گشتم تقریبا هیچ جا بحث به این مفصلی نشده در این مورد ،سوالاتی که مطرح میکنم فقط بخاطر گفتن نظرات دوستان و بستن باب های توجیح است..
بدیهی است کم کاری اساتید و دل ندادن به بحث باعث انحراف تاپیک و همچنین باز شدن باب توجیح برای افرادی است که منتظر یک کلمه هستند تا عطر زدن را توجیح کنند.....
باید در جواب کسانی که عطر زدن رو بی ایراد میدونن بگم:
همه ما قبول داریم جامعه گرگ داره..حتی اگر از جنبه روانی به این قضیه نگاه کنیم..گرگ ها چشم و شامه قوی ای دارند و شکار های خودشون رو بر این مبنا انتخاب میکنند...عطر زدن شامه گرگ ها رو تحریک میکنه و حتی اونهایی که میخوان پاک باشند رو اذیت میکنه..شک نکنید عطر زدن باعث تحریک میشه و این یعنی حرام..

تنهاترین سردار;150588 نوشت:
سلام با تشکر از استاد سجاد گرامی بنده شخصا با فرمایش شما موافقم ...شکی نیست که باعث تحریک نامحرم میشه..هدفم از پرسیدن این سوالات و مطرح کردن این مسایل اینه که جواب جامع و کاملی به این سوال داده بشه و جایی برای اما و اگر ها نباشه..، من محیط نت رو خیلی گشتم پاسخ هایی که داده شده همین هایی بود که عرض کردم... اما در جایی مطلبی دیدم یعنی شما این رو تایید نمیکیند؟ سلام علیکم احتراما خواهشمند است حکم فقهی استعمال عطر وادکلن توسط بانوان دربیرون ازمنزل وبا نیت خوشبوبودن بدن را بیان فرمائید.؟ پاسخ حضرات مراجع تقلید: 1- آیت الله العظمی خامنه ای: فى نفسه مانعى ندارد ولى اگر جلب توجه نامحرم مى‌كند بايد از كنار نامحرم عبور نكنند. 2- آیت الله العظمی مبشر کاشانی: استعمال عطر وادکلن برای بانوان چنانچه موجب جلب توجه وتحریک نامحرم شود جایز نیست . ولی استعمال خوشبوکننده ومواد ضدعرق بدن که این خصوصیت راندارد اشکال ندارد. 3- آیت الله العظمی صافی گلپایگانی : جایز نیست 4- آیت الله العظمی مکارم شیرازی: در مورد عطر زدن خانم ها در بیرون از منزل، از اين كار در روايت اسلامى نهى شده است، ولى چنانچه مقدار كمى براى از بين بردن بوى عرق و مانند آن بزنند مانعى ندارد. 5- آیت الله العظمی علوی گرگانی: جایز نیست 6- آیت الله العظمی مظاهری : جایز نیست 7- آیت الله العظمی روحانی: دریک روایت نهی شده است ازاستعمال عطروامثال آنها برای خانمهادروقت بیرون رفتن ازمنزل، ولی محمول است برکراهت،یا درصورتیکه محرک شهوت باشد

با عرض سلام و تشکر از همه دوستان و بزرگواران به ویژه جناب تنهاترین سردار که در این تاپیک حضور پیدا کرده اند .

شاید عبارت حقیر موجب اشتباه شده باشد از این رو عبارت را با اضافه کردن کلمات قرمز رنگ تصحیح می کنم :

سجاد;150564 نوشت:
با تشکر از جناب تنهاترین سردار بخاطر نقل فتاوای مراجع عظام
تبصره ای که فرمودید صحیح نیست و از مراجع چنین سخنی نقل نشده است .
اگر مرجعی بفرماید عطر زدن زن جایز نیست ، یعنی جایز نیست زن از عطری که بویش به مشام دیگری می رسد ، در جایی که امکان دارد نامحرم آنرا بشنود استفاده کند ، چه این کار مفسده داشته باشد و نامحرم را تحریک بکند و چه نداشته باشد .

برای توضیح بیشتر عرض می کنم که در میان فقها دو نظر عمده وجود دارد عده ای قائل به عدم جواز استعمال عطر برای زن هستند و عده ای قائل به کراهت ، از این میان فقهایی که قائل به عدم جواز هستند داشتن مفسده را شرط نمی دانند .

یعنی اگر فقیهی (همانطور که جناب تنها ترین سردار برخی از موارد را نقل فرمودند) بفرماید استعمال عطر جایز نیست نباید توجیه شود که منظور ایشان این است که اگر مفسده داشته باشد جایز نیست یا اگر زن قصد تحریک کردن داشته باشد جایز نیست چون این قیود در کلام مرجعی نیامده است .

اما اگر مرجعی قائل به کراهت باشد نمی فرماید جایز نیست بلکه می فرماید اگر عطر زدن زن مفسده داشته باشد ، جایز نیست یا اگر زن با زدن عطر ، قصد تحریک کردن دیگران را داشته باشد ، جایز نیست .

در اینجا خود مرجع از قیدی برای عدم جواز استفاده کرده است که روشن کننده حکم است و مقلدین ایشان می توانند در جایی که عطر زدن مفسده ندارد از آن استفاده کنند به عنوان مثال خانم مسنی از عطر استفاده کند ، هر چند کراهت استعمال عطر در این حال هم وجود دارد.
اما در حالت اول که مرجع تقلید بدون هیچ قیدی فرموده است عطر زدن زن جایز نیست حتی آن خانم مسن هم برای عمل به فتوای مرجعش نباید از عطر استفاده نماید .

در پناه حضرت حق باشید

وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ يَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا يُبْدينَ زينَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها(31نور)
و به زنان مؤمن بگو كه چشمان خويش فروگيرند و شرمگاه خود نگه دارند و زينتهاى خود را جز آن مقدار كه پيداست آشكار نكنند
يكى ازمصاديق ابراز زينت استعمال بوى خوش است

سلام به همه دوستان
با تشکر از استاد سجاد عزیز برای جواب بسیار خوبی که دادند
..:Gol:
چند نکته هست که اگر گفته بشه میشه گفت که بحث کاملی در این مورد داشتیم..
اول از اساتیدی که در مورد احادیث اطلاع دارند خواهش میکنم بفرمایند احادیث زیر تا چه انداره معتبر هستند؟

رضا;150662 نوشت:
اميرالمؤمنين(ع) فرمودند: هر زني كه بوي خوش استعمال كند نبايد از خانه بيرون شود و نبايد به نماز در مسجد حاضر گردد.

تنهاترین سردار;150125 نوشت:
حضرت محمد (ص) : هر خانمی که خود را معطر و خوشبو کند ( عطر بزند ) و سپس از خانه خارج شود ، همواره مورد لعنت خدا و ملائکه خواهد گرفت ، تا وقتی که به خانه برگردد ، هرچند برگشتش به خانه طول بکشد. گزیده کافی جلد 5 صفحه 163 ، ثواب الاعمال و عقاب الاعمال صفحه 559

آذر بانو;150318 نوشت:

پیام;150338 نوشت:
یامبر صلی الله علیه و آله می‌فرماید : هر زنی که عطر بزند و بر گروهی عبور کند تا بوی وی را استشمام کنند، زنا کار است.

سوال دیگه این که...
فرض کنیم یک آقا با همسرش توی خیابان قدم میزنند و آقا به خودش عطر زده...(خانم اصلا عطر نزده)
رهگذرهایی که از کنار این آقا و خانم میگذرند ممکنه تشخیص ندهند که این بو از سمت
آقا هست یا خانم و شاید این بوی خوش رو از سمت خانم احساس کنند....
اینجا حکم چیه؟؟ممکنه رهگذرهایی که فکر میکنن بو از سمت خانم هستش تحریک بشن
ایا در چنین حالتی مرد هم نباید عطر بزند؟؟
یا این که خانمی با چند تا از دوستانش راه میره و دوستانش عطر نزدند اما امکانش هست افرادی
که رهگذر هستند این بوی خوش رو از خانمی که عطر نزده حس کنند ...آیا تکلیف این خانم اینه
که با افرادی که عطر زده اند هم قدم نشه؟

سلام علیکم
پیام جون دستتون درد نکنه خیلی درست حرف زدید دقیقا آیه مشعر به زینت غیر عادی هست که باید منحصر شود در آنهایی که ذکر شده که یکی از زینتهای غیر عادی عطره(البته عطری که زینت باشه)

خوب این بنده خدا که بحث گذر با همسر رو مطرح کرده

باید بگم اگر مرد میداند عطرش همچین توهمی ایجاد میکنه(که اگه از عطرهای مردانه استفاده کنه نه زنانه همچین توهمی هم معمولا در کار نیست مخصوصا مشک) او هم نباید طبق حکمی که عرض شد که لا ضرر و لا ضرار فی الاسلام عطر استعمال کنه زمانی که با همسرش بیرون میره

اما در مورد زن با دوستان زنش که جواب داده شد بخونید

تنهاترین سردار;150736 نوشت:
همه ما قبول داریم جامعه گرگ داره..حتی اگر از جنبه روانی به این قضیه نگاه کنیم..گرگ ها چشم و شامه قوی ای دارند و شکار های خودشون رو بر این مبنا انتخاب میکنند

پس زنها و دخترانتونو تو خونتون قایم کنین چون جامعه گرگ داره . و گرگ که به گله بزنه دیگه نمیبینه کدوم بره تازه پشمشو زده یا کدوم بره خوشکل تره.

قبلا هم گفتم .
جامعه ی اسلامی باید بشه مثل دوره ی قاجار .
خانومها تو خونه
آقایون بیرون.

به مردای ایرانی تجدد نیومده.

امام راحل هم بیچاره فکرشو نمیکرد که همینایی که دارن سنگ اسلام و دفاع از آرمانهای امام و انقلاب رو میزنن. یه روزی بیان بر خلاف نظر امام ، دانشگاه هارو تفکیک جنسیتی کنن.

سجاد;150816 نوشت:
اما اگر مرجعی قائل به کراهت باشد نمی فرماید جایز نیست بلکه می فرماید اگر عطر زدن زن مفسده داشته باشد ، جایز نیست یا اگر زن با زدن عطر ، قصد تحریک کردن دیگران را داشته باشد ، جایز نیست .

میشه اسم مراجعی که این حرفو زدن بگین؟

موضوع قفل شده است