گناه اولیه انسان

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گناه اولیه انسان

سلام

یکی از دوستان مسیحی که به تازگی در رابطه با اسلام تحقیق می کند و به اسلام علاقه مند شده است سوال زیر را پرسیده است که صلاح می بینم شخصی متخصص جواب آن را بدهد. لطفا در صورت امکان جوابی به سوال زیر بدهید.
در ادامه ترجمه سوال ایشان را آورده ام.

=====

سلام

من می دانم که در اسلام مفهوم "گناه اولیه" وجود ندارد. ولی در هر دو دین اسلام و میسحیت آدم سیب را در بهشت خورد و رسولان بعدی همگی بر اخلاق و دوری از گناه تاکید کردند.

اما سوال من اینست که تعریف شما از "گناه اولیه" و "به ارث بردن گناه" چیست؟ فکر می کنم با یکدیگر تفاوت دارند. اما باید تحقیقات بیشتری انجام دهم. لطفا تعریف آنها را برای من توضیح دهید.

ممنون
======

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مبشر

پرسش:
تعریف شما از "گناه اولیه" و "به ارث بردن گناه" چیست؟

پاسخ:
درباره گناه اولیه ما در اسلام مفهومی به نام گناه اولیه که انسان ها آن را از حضرت آدم (علیه السلام) به ارث می برند نداریم و اسلام با مسأله گناه اولیه و به ارث بردن گناه کاملا مخالف است .
(به ارث بردن گناه) در اسلام اصلا مورد قبول نیست و تأکید اسلام و قرآن بر این است که هر کسی تنها بار گناه خود را خواهد کشید و مسئول گناه دیگران نخواهد بود .
برای مثال 5 آیه از قرآن را در این باره برای شما ذکر می کنم:
1. «قُلْ أَغَيْرَ اللَّـهِ أَبْغِي رَبًّا وَهُوَ رَبُّ كُلِّ شَيْءٍ وَلَا تَكْسِبُ كُلُّ نَفْسٍ إِلَّا عَلَيْهَا وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَىٰ ثُمَّ إِلَىٰ رَبِّكُم مَّرْجِعُكُمْ فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ فِيهِ تَخْتَلِفُونَ»؛
بگو: آیا غیر از خدا را به ربوبیّت گزینم در صورتی که خدا پرورنده همه موجودات است؟ و هیچ کس چیزی نیندوخت مگر برای خود، و هیچ نفسی بار (گناه) دیگری را بر دوش نگیرد. سپس بازگشت همه شما به سوی پروردگارتان است و او شما را به آنچه خلاف در آن می‌کردید آگاه خواهد ساخت.(1)

2. «منِ اهْتَدَىٰ فَإِنَّمَا يَهْتَدِي لِنَفْسِهِ وَمَن ضَلَّ فَإِنَّمَا يَضِلُّ عَلَيْهَا وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَىٰ وَمَا كُنَّا مُعَذِّبِينَ حَتَّىٰ نَبْعَثَ رَسُولًا»؛ هر کس راه هدایت یافت تنها به نفع و سعادت خود یافته، و هر که به گمراهی شتافت آن هم به زیان و شقاوت خود شتافته، و هیچ کس بار گناه دیگری را به دوش نگیرد، و ما تا رسول نفرستیم (و بر خلق اتمام حجّت نکنیم) هرگز کسی را عذاب نخواهیم کرد.(2)

3. «وَ لَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَىٰ وَإِن تَدْعُ مُثْقَلَةٌ إِلَىٰ حِمْلِهَا لَا يُحْمَلْ مِنْهُ شَيْءٌ وَلَوْ كَانَ ذَا قُرْبَىٰ إِنَّمَا تُنذِرُ الَّذِينَ يَخْشَوْنَ رَبَّهُم بِالْغَيْبِ وَأَقَامُوا الصَّلَاةَ وَمَن تَزَكَّىٰ فَإِنَّمَا يَتَزَكَّىٰ لِنَفْسِهِ وَإِلَى اللَّـهِ الْمَصِيرُ»؛ و هیچ کس بار گناه دیگری را به دوش نگیرد و آن که بارش سنگین است اگر دیگری را هر چند خویش (و پدر و فرزند هم) باشد کمک بر سبکباری خود طلبد ابدا باری از دوشش برداشته نشود. و تو تنها آنان را که در خلوت و پنهانی از خدای خود می‌ترسند و نماز به پا می‌دارند توانی خدا ترس و پرهیزگار گردانی. و هر کس خود را (از کفر و گناه و اخلاق زشت) پاک و منزه ساخت سود و سعادتش بر خود اوست و بازگشت همه به سوی خداست.(3)

4. «ن تَكْفُرُوا فَإِنَّ اللَّـهَ غَنِيٌّ عَنكُمْ وَلَا يَرْضَىٰ لِعِبَادِهِ الْكُفْرَ وَإِن تَشْكُرُوا يَرْضَهُ لَكُمْ وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَىٰ ثُمَّ إِلَىٰ رَبِّكُم مَّرْجِعُكُمْ فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ إِنَّهُ عَلِيمٌ بِذَاتِ الصُّدُورِ»؛ اگر همه کافر شوید خدا از (طاعت) همه شما البته بی‌نیاز است و کفر (و شرک) را بر بندگانش نمی‌پسندد و اگر (طاعت و) شکرش به جای آرید از شما آن پسند اوست و (بدانید که در قیامت) هرگز بار گناه کسی را دیگری به دوش نخواهد گرفت و پس از این (زندگانی دنیای فانی) بازگشت همه شما به سوی خداست و او شما را به هر چه می‌کرده‌اید آگاه می‌سازد، که او از اسرار دل های خلق به خوبی آگاه است.(4)

5. «أَلَّا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَىٰ»؛ که هیچ کس بار گناه دیگری را به دوش نخواهد گرفت.(5)

________
﴿1) انعام/ ١٦٤.
﴿2) اسراء/ ١٥.
﴿3) فاطر/ ١٨.
﴿4) زمر/ ٧.
﴿5) نجم/ ٣٨.

اگه همچین چیزی صحت داشت که ادم گناه رو مثل بعضی بیماریها یا خصوصیات دیگه از اجدادش به ارث میبرد
به نظرتون در همچین مواردی چه لزومی داشت که کسی بابت گناه مجازات بشه یا اصلا توبه معنا نداشت؟:Gig:

پس دیگه قدرت اختیار هم از ادم سلب میشه چون در انجام اون فعل هیچ اختیاری نداشته بلکه به طور ژنتیکی در ذات اون هست
پس نتیجه میگیریم گنهکار نباید مجازات بشه چون خودش مقصر نیست بلکه مثل بیماری اون رو به ارث برده.

*آبی بیکران*;637168 نوشت:
اگه همچین چیزی صحت داشت که ادم گناه رو مثل بعضی بیماریها یا خصوصیات دیگه از اجدادش به ارث میبرد
به نظرتون در همچین مواردی چه لزومی داشت که کسی بابت گناه مجازات بشه یا اصلا توبه معنا نداشت؟:Gig:

پس دیگه قدرت اختیار هم از ادم سلب میشه چون در انجام اون فعل هیچ اختیاری نداشته بلکه به طور ژنتیکی در ذات اون هست
پس نتیجه میگیریم گنهکار نباید مجازات بشه چون خودش مقصر نیست بلکه مثل بیماری اون رو به ارث برده.

بستگی داره شما از دید کدوم کلیسا به مسئله نگاه کنی. از دید کلیسای کاتولیک، گناه کردن به ارث میرسه و نه خود گناه. یعنی خوی بشر با «اشتباه آدم» دچار سقوطی شد که به گناه هم میل پیدا کرده، و پیش از اون چنین خویی نداشت. نسل آدم این مسئله رو به ارث برده.

[="Blue"]

Hrm;626254 نوشت:
سلام

یکی از دوستان مسیحی که به تازگی در رابطه با اسلام تحقیق می کند و به اسلام علاقه مند شده است سوال زیر را پرسیده است که صلاح می بینم شخصی متخصص جواب آن را بدهد. لطفا در صورت امکان جوابی به سوال زیر بدهید.
در ادامه ترجمه سوال ایشان را آورده ام.

=====

سلام

من می دانم که در اسلام مفهوم "گناه اولیه" وجود ندارد. ولی در هر دو دین اسلام و میسحیت آدم سیب را در بهشت خورد و رسولان بعدی همگی بر اخلاق و دوری از گناه تاکید کردند.

اما سوال من اینست که تعریف شما از "گناه اولیه" و "به ارث بردن گناه" چیست؟ فکر می کنم با یکدیگر تفاوت دارند. اما باید تحقیقات بیشتری انجام دهم. لطفا تعریف آنها را برای من توضیح دهید.

ممنون
======

با سلام
انسان بر خلاف غالب شنیده ها از بهشت بیرون نشد
بلکه مسئولیتی که خداوند قرار داه بود کسی الا انسان نپذیرفت
لذا انسان بر حسب مسئولیت و با چشم باز به زمین امد....

گناه اولیه انجا صورت گرفته که فرزندان و ما ها مسئل بودن را فرماوش کرده ایم و هر کس دنبال کار خویش است الا(انبیاء،صالحین ، شهدا، صادقین)[/]

شهید علی اصغر پازوکی;637179 نوشت:

با سلام

گناه اولیه انجا صورت گرفته که فرزندان و ما ها مسئل بودن را فرماوش کرده ایم و هر کس دنبال کار خویش است الا(انبیاء،صالحین ، شهدا، صادقین)

سلام. جناب پازوکی، فرمایش شما برخلاف نص صریح قرآن است. البته می دانم چرا شما به چنین باور غلطی رسیده اید، ولی تفسیرتان از مسئله بسیار ناصحیح است.

طبق آیه 19 سورۀ اعراف، خدا نزدیک شدن به آن درخت را منجر به ظالم شدن می داند:

[=Traditional Arabic]وَيَا آدَمُ اسْكُنْ أَنتَ وَزَوْجُكَ الْجَنَّةَ فَكُلاَ مِنْ حَيْثُ شِئْتُمَا وَلاَ تَقْرَبَا هَذِهِ الشَّجَرَةَ فَتَكُونَا مِنَ الظَّالِمِينَ

یعنی:

و اى آدم تو با جفت‏خويش در آن باغ سكونت گير و از هر جا كه خواهيد بخوريد و[لى] به اين درخت نزديك مشويد كه از ستمكاران خواهيد شد

و طبق آیه 22 سورۀ اعراف، می خوانیم:

width: 100%

width: 100%

[TR]
[TD="class: QuranArabic width: 49%"]فَدَلاَّهُمَا بِغُرُورٍ فَلَمَّا ذَاقَا الشَّجَرَةَ بَدَتْ لَهُمَا سَوْءَاتُهُمَا وَطَفِقَا يَخْصِفَانِ عَلَيْهِمَا مِن وَرَقِ الْجَنَّةِ وَنَادَاهُمَا رَبُّهُمَا أَلَمْ أَنْهَكُمَا عَن تِلْكُمَا الشَّجَرَةِ وَأَقُل لَّكُمَا إِنَّ الشَّيْطَآنَ لَكُمَا عَدُوٌّ مُّبِينٌ

[/TD]
[/TR]

یعنی:

پس آن دو را با فريب به سقوط كشانيد پس چون آن دو از [ميوه] آن درخت [ممنوع] چشيدند برهنگى‏هايشان بر آنان آشكار شد و به چسبانيدن برگ[هاى درختان] بهشت بر خود آغاز كردند و پروردگارشان بر آن دو بانگ بر زد مگر شما را از اين درخت منع نكردم و به شما نگفتم كه در حقيقت ‏شيطان براى شما دشمنى آشكار است

و طبق آیه 23 سورۀ اعراف، آدم و همسرش، بعد از خوردن از آن درخت، به خدا می گویند:

[=Traditional Arabic]قَالاَ رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

یعنی:

گفتند پروردگارا ما بر خويشتن ستم كرديم و اگر بر ما نبخشايى و به ما رحم نكنى مسلما از زيانكاران خواهيم بود

وقتی خدا می گوید که اگر به آن نزدیک شوید از ستمگران خواهید شد، وقتی خودشان می گویند که پروردگارا ما بر خویشتن ستم کردیم، و وقتی قرآن می فرماید شیطان آن دو را با فریب به سقوط کشانید، شما چگونه ادعا می کنید که انسان به حسب مسئولیت الهی و با چشم باز به زمین آمد.

با سلام
من به احترام شما در این سرنگار شرکت کردم
از انجا که زود وارد مطالب روانشانسی شدید بخطا رفتید
البه من به شما حق میدهم اول انسان باید با خاستگاه افراد اشنا شود تا بتواند ببیند فرد مخاطب در چه پارادایمی قدم می گذارد
مثل عرض کنم
ک از اسم شما بر می اید rejection که شما نه یک ملی گرا هستید و نه یک دینی
بیشتر اسم تان یک انتقادی مادی گرا می ماند ، لذا ...پس برای شناخت خواستگاهتان کمک کنید
امام یک توصیه دارم اگر مطلبی که فرمودید برایتان انقدر مهم هست
سعی کنید مطلب حقیر را یکی ار سنگ بنا های هبوط قرار دهید ممکن است با 4 تا سرچ
یا با پرسیدن از دو عالم دیگر به مطلبی برسید که تا حالا اصلا فکرش را نمی کردید

من دانای کل نیستم
بهتر میدانم اساتید پاسخ سوال شما از بنده را بدهند
اما برای اینکه بی پاسخ نگذاتشته باشم
سوالی را مطرح میکنم

داشت از ادم و حوا صحبت میکرد و شاگرد پرسید مگر وقتی شیطان سجده نکرد از بهشت اخراج نشد، پس چطور ادم را اخراج کرد؟

بسم رب النور

انسان تا زمانیکه در بهشت بود بیگاه بود, پس میتوان گفت که این گناهکاریهای انسانی یک آغازی دارد.

گناه ارثی نیست ولی میتوان گفت که نزول به دنیای خاکی مبدع و آغاز همه گناهان انسان خاکی بوده است. و البته حرس و طمع و گناهان نفس طامع انسانی هم از برای خاک رنگین است.

ما همه اجزای آدم بوده ایم و در بهشت بودیم .گرچه آن نغمه های بهشتی از یاد عقل انسانی رفت ولی دل هنوز یادش هست.

سلام. زمانی به مدیریت سایت شکایت می کردم که چرا برخی کارشان در سایت، فقط کپی پیست کردنِ مطالبِ سایتهای دیگر است؟ چرا اینقدر کارهای اسپم در سایت هست. امّا خب، وقتی یکی از این دوستان شروع به بحث کند، تازه می بینیم که ای کاش به همان روال طبیعی خودش ادامه بدهد!

باری اعتراف به اشتباه و پذیرفتن حرف حق، هنر مردان خداست و انتظار نمی رود همه در آن متبحر باشند و به صرف نشستن پای چند سخنرانی یا چند سالی تحصیل در حوزه، گمان کنند که ممکن است نگرششان اشتباه است!

شهید علی اصغر پازوکی;637205 نوشت:
با سلام
من به احترام شما در این سرنگار شرکت کردم
از انجا که زود وارد مطالب روانشانسی شدید بخطا رفتید
البه من به شما حق میدهم اول انسان باید با خاستگاه افراد اشنا شود تا بتواند ببیند فرد مخاطب در چه پارادایمی قدم می گذارد
مثل عرض کنم
ک از اسم شما بر می اید rejection که شما نه یک ملی گرا هستید و نه یک دینی
بیشتر اسم تان یک انتقادی مادی گرا می ماند ، لذا ...پس برای شناخت خواستگاهتان کمک کنید
امام یک توصیه دارم اگر مطلبی که فرمودید برایتان انقدر مهم هست
سعی کنید مطلب حقیر را یکی ار سنگ بنا های هبوط قرار دهید ممکن است با 4 تا سرچ
یا با پرسیدن از دو عالم دیگر به مطلبی برسید که تا حالا اصلا فکرش را نمی کردید

من دانای کل نیستم
بهتر میدانم اساتید پاسخ سوال شما از بنده را بدهند

اولاً در هر پارادایمی که هستید، برداشتتان برخلاف نصّ صریح قرآن است.

ثانیاً نوع قضاوتتان در مورد پارادایم و خاستگاه فکری من، نشانگر حقیقت پارادایم خودتان است!

ثالثاً هر مطلب یا عالمی که نگرش باطل شما را تأیید کند، به دلیل تناقض آشکار نگرشش با قرآن، مردود است. پس بنده را به سرچ و دو عالم دیگر حواله ندهید، سند شماره یک قرآن است.

رابعاً به همین خیال باشید که اساتید بیایند و حرف شما را تأیید کنند. حالا خوبه عرض می کنم که می دونم از کجا ره به ترکستان برده اید!

شهید علی اصغر پازوکی;637205 نوشت:

اما برای اینکه بی پاسخ نگذاتشته باشم
سوالی را مطرح میکنم

داشت از ادم و حوا صحبت میکرد و شاگرد پرسید مگر وقتی شیطان سجده نکرد از بهشت اخراج نشد، پس چطور ادم را اخراج کرد؟

عرض می کنم که بسیار خوب است که شما «حرف می زنید» زیرا به این طریق بهتر سطح پارادایم خویش را نشان می دهید! پاسخ ساده است: خدا شیطان را درگاه خودش راند، کجا آمده که پیش از اخراج آدم از الجنة، شیطان از آن اخراج شده باشد. اتفاقاً اخراج شیطان از الجنة، در زمانی رخ داد که او آدم را فریفت، آنگاه خدا فرمود:

[=Traditional Arabic]فازلهما الشيطان عنها فاخرجهما مما كانا فيه وقلنا اهبطوا بعضكم لبعض عدو ولكم في الارض مستقر ومتاع الي حين

یعنی:

پس شيطان هر دو را از آن بلغزانيد و از آنچه در آن بودند ايشان را به درآورد و فرموديم فرود آييد شما دشمن همديگريد و براى شما در زمين قرارگاه و تا چندى برخوردارى خواهد بود

سورۀ بقره، آیه 36

پس پیشنهاد می شود، بخشی از وقت خویشتن را که صرف اسپمکاری می فرمایید به مطالعه بپردازید، تا اینگونه مطالب باطل را مطرح نفرمایید.

دین مسیحیت یه دین بی سر و ته ...همین که تونستی کمکش کنی کار شاقی کردی...افرین

عشقم خدا;637857 نوشت:
دین مسیح یه دین بی سر و ته ...همین که تونستی کمکش کنی کار شاقی کردی...افرین

سلام. آقای کسرا، مسیحیت غیر از دین مسیح هست. دین حضرت مسیح همون دین اسلامه، چنانکه دین حق در تمام دوران همین اسلام بوده ولی مراحل رشد و نمو رو داشته. مسیحیت خیلی چیزها رو به آموزه های مسیح اضافه کرده که خودشون هم هیچ سندی ندارن که اونها رو مسیح بهشون داده.

rejection;637881 نوشت:
سلام. آقای کسرا، مسیحیت غیر از دین مسیح هست. دین حضرت مسیح همون دین اسلامه، چنانکه دین حق در تمام دوران همین اسلام بوده ولی مراحل رشد و نمو رو داشته. مسیحیت خیلی چیزها رو به آموزه های مسیح اضافه کرده که خودشون هم هیچ سندی ندارن که اونها رو مسیح بهشون داده.

مسیحیت امروزی ساخته ذهن پولس ... هست نه خود حضرت عیسی علیه السلام

بگذریم...این حرفا قد کوپن من نیست

فعلا

شهید علی اصغر پازوکی;637179 نوشت:

با سلام

گناه اولیه انجا صورت گرفته که فرزندان و ما ها مسئل بودن را فرماوش کرده ایم و هر کس دنبال کار خویش است الا(انبیاء،صالحین ، شهدا، صادقین)

نظر کارشناس عرفان همین سایت، جناب اویس:

http://www.askdin.com/thread46731.html#post639212

موضوع قفل شده است