کتک کاری چند دختر با یکدیگر!

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کتک کاری چند دختر با یکدیگر!

چنانچه چند دختر در خیابان با یکدیگر دعوا کنند و هیچ زنی در خیابان نباشد که آنها را از یکدیگر جدا کند آیا وظیفه ای بر آقایانی که در خیابان هستند، می باشد یا خیر...؟

آیا باید رد شده و بی اعتنایی کنند...؟

یا وارد معرکه شوند...؟

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

مترصد;586797 نوشت:
چنانچه چند دختر در خیابان با یکدیگر دعوا کنند و هیچ زنی در خیابان نباشد که آنها را از یکدیگر جدا کند آیا وظیفه ای بر آقایانی که در خیابان هستند، می باشد یا خیر...؟

یا وارد معرکه شوند...؟

با سلام و عرض ادب درصورتی که شرایط امر به معروف و نهی از منکر باشد و مفسده نداشته باشد واجب است امربه معروف و نهی از منکر نمایند. موفق و موید باشید

بهتر نیست توی کارشون دخالت نکنیم؟ حتماً ی چیزی بوده که با هم دعوا می کردن. موهای همو می کشیدن؟! :shad:

اگه در حال مفسده باشند شاید بهتر باشه تذکر بدن..................
در غیر اینصورت یا جدا کردنشون به نظر من مناسب نیست!
این نظر خودمه ها!

[="Lucida Sans Unicode"][="Purple"]

آرزوی وصال313;587170 نوشت:
اگه در حال مفسده باشند شاید بهتر باشه تذکر بدن..................
در غیر اینصورت یا جدا کردنشون به نظر من مناسب نیست!
این نظر خودمه ها!

بسم رب الحسین
سلام خواهر
به نظرم منظور استاد از مفسده یعنی اگر تذکر دادن اون آقایون خودش باعث مشکل نشه واجبه که تذکر بدن:ok:[/]

منظور من از مفسده مثلا درگیر شدن و موی همو کشیدن و در سطوح بالاتر همدیگه رو کشتن باشن!:Nishkhand:
هرچند همچین دعواهایی کم به وجود میاد!!!!!:khandeh!:

نور;587140 نوشت:
با سلام و عرض ادب درصورتی که شرایط امر به معروف و نهی از منکر باشد و مفسده نداشته باشد واجب است امربه معروف و نهی از منکر نمایند. موفق و موید باشید

سلام

اگر این دختران مواد مخدر مصرف کرده باشند (مانند شیشه) و چاقو هم در دستشان باشد، چکار باید کرد....؟

انجام یه معروف (و یا نهی از یه منکر) نباید همراه با ارتکاب گناه باشه ...

یک آقا جداً چطور می تونه چندتا خانم رو از هم جدا کنه ؟ (خُب گناه که نباید بکنه ...)

فقط یه راه می مونه : تذکر زبانی ...

اگه این راه جواب نداد ... با پلیس تماس بگیره و ... به راه اش ادامه بده ...

مترصد;587226 نوشت:

سلام

اگر این دختران مواد مخدر مصرف کرده باشند (مانند شیشه) و چاقو هم در دستشان باشد، چکار باید کرد....؟

عقل میگه باید بیخیال بشی و تماس بگیری با پلیس

مترصد;586797 نوشت:

یا وارد معرکه شوند...؟

مترصد;587226 نوشت:

با سلام
من واقعا از جوابها تعجب کردم اگر درگیری لفظی باشد بله میتوان با امر به معرف و نهی از منکر آنها رو از هم جدا کرد ولی ایشان داره میگه زد و خورد داشته باشند به نظر شما امر به معروف و نهی از منکر از فاصله دور در این حالت تاثیری دارد؟ اصلا کسی گوش میده ؟ اینجا دقیقا حالتی که پیش میاد که یه نامحرم به کمک احتیاج دارد مثلا در آتش سوزی یا در حالت غرق شدنی که نیاز به مداخله و اقدام دارد نامحرم بودن هم باید کنار گذاشته شود اینجوری بخواهیم پیش بریم و به بهانه نامحرم بودن دخالت نکنیم در هر درگیری باید عده ایی قربانی شوند
البته اون حالت استثنایی شیشه مصرف کردن داشت اگه حس میکنی کاری ازت ساخته نیست با پلیس تماس بگیری بهتره تا خودتو به کشتن بدی

سلام علیکم،
خانم‌ها چون معمولاً از نظر بدنی ضعیف‌تر هستند اگر دعوا هم بکنند جدا کردنشان فکر کنم راحت‌تر از آن غول‌بیابانی‌هایی باشد که گاهی در خیابان دعوا می‌کنند و اگر برویم جلو جدایشان کنیم زیر دست و پا می‌مانیم، خانم‌ها را شاید یک داد بزنید و عصبانیت نشان بدهید بترسند و فرار کنند و یا سریع با هم آشتی کنند ...
اگر هم شیشه مصرف کرده بودند یا از آن زنان لاتی بودند که هیچ آبرو و اینها ندارند و دست بزن هم دارند و چاقو هم در دست گرفته‌اند شاید بشود از دست تعمیم یافته (یک تکه‌چوب مثلاً :Gig:) استفاده کرد، نه اینکه بزنیمشان بلکه چوب که بیاید وسط و به صورت نمایشی با صدای بلند خطاب شوند فکر کنم از خیر دعوا بگذرند. اما خوب اگر معتاد و اینها باشند قاعدتاً صدا کردن پلیس از هر فکر دیگری بهتر است، پلیس خانم هم تازه ممکن است بفرستند، آن راه‌های ثانویه برای وقتی است که پلیس دیر می‌آید و قبل از آمدن پلیس ممکن است کار بالا بگیرد.
اگر مؤمنین همه به این مستحب دینشان که عصا به دست گرفتن است عمل کنند یکی از کاربردهای عصا را در جدا کردن افراد درگیر در دعوا خواهند یافت (شوخی بود یا جدّی :Gig:)، گاهی آدم داد هم که بزند کسی متوجه حضورش و میانجی‌گری‌اش نمی‌شود ولی سر عصا که وارد درگیری شود یکهو همه نگاه می‌‌کنند ببینند که این دیگر چیست، بعد که گیرنده‌ها باز شد می‌شود با حرف جدایشان کرد، البته لحن صحبت باید کوبنده باشد، جملات کوبنده و صدای بلند، مگرنه با آن التهاب و جوش و خروشی که آنها دارند حوصله‌ی گوش دادن به حرف‌های لطیف را نخواهند داشت (مگر اینکه صاحب نفس باشید :ok:) و دعوا را از سر می‌گیرند، باید دعوایشان کرد و توبیخشان نمود، یا متنبه می‌شوند و یا بد و بیراه می‌گویند، اگر بد و بیراه گفتند البته شخص نباید اعتماد به نفسش را از دست بدهد و نباید پیش خودش بگوید عجب کاری کردم خودم را گیر انداختم، بلکه درشتی او را باید با درشتی و استحکام پاسخ دهد، اینجا عقب‌نشینی می‌تواند هم کار میانجیگری را باطل نماید و هم خود شخص را در خطر بیاندازد، در این بین هم هر چه سن شخص عصا به دست بیشتر باشد احتمال اثرگذاری آن حرف‌ها بیشتر خواهد بود.
تمام مطالب بال بجز بخش صدا زدن پلیس شاید درست باشند، شاید هم غلط باشند :Gol:
یا علی

درسته که خانم هستند ولی خیلی وقتها همین خانم های معتاد و بی آبرو به قول جناب باء، از خیلی از همین غول بیابونی ها بدتر میشن که گاهی وساطت و خیر خواهی شما باعث آسیب رسیدن به خودتون میشه به نظرم فقط باید پلیس دخالت کنه. اگر خانم هایی عادی بودن امر به معروف و نهی از منکر میشد ولی در این موارد باید احتیاط کرد.

نور;587140 نوشت:
درصورتی که شرایط امر به معروف و نهی از منکر باشد و مفسده نداشته باشد واجب است امربه معروف و نهی از منکر نمایند.

سلام
موقع دعوا اونا گوششون به حرفای ما بدهکار نیست و منتظر موعظه نیستن
یعنی میشه فیزیکی دخالت کرد ؟

مترصد;587226 نوشت:
سلام

با سلام و عرض ادب

درصورتی که خطرجانی و احتمال وقوع قتل باشد باید درحد توان جلوگیری کرد البته درصورتی که نیاز به درگیری باشد باید از طریق مقامات امنیتی و پلیس پیگیری نمود.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،برداشت ازاحکام امربه معروف و نهی از منکر

مهدی7;587353 نوشت:
سلام
موقع دعوا اونا گوششون به حرفای ما بدهکار نیست و منتظر موعظه نیستن
یعنی میشه فیزیکی دخالت کرد ؟

با سلام و عرض ادب

اين موضوع حالات و موارد مختلفى دارد، به‌طور کلى مراتب امر به معروف و نهى از منکر، اگر متوقف بر تصرّف در نفس يا مال کسى که فعل حرام را بجا آورده نباشد، احتياج به کسب اجازه از کسى ندارد، بلکه اين مقدار بر همه مکلّفين واجب است. ولى مواردى که امر به معروف و نهى از منکر متوقف بر چيزى بيشتر از امر و نهى زبانى باشد، اگر در سرزمينى باشد که داراى نظام و حکومت اسلامى است و به اين فريضه اسلامى اهميت داده مى‏شود، احتياج به اذن حاکم و مسئولين ذيربط و پليس محلى و دادگاههاى صالح دارد.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س1055

سلام

باء;587308 نوشت:
گر مؤمنین همه به این مستحب دینشان که عصا به دست گرفتن است عمل کنند

واقعا مستحبه؟

kobram;588754 نوشت:
سلام

واقعا مستحبه؟

سلام علیکم و رحمة الله،
أحسن الله لک العزاء فی مصیبة مولانا المظلوم علیه‌السلام
ان شاء الله کارشناس محترم پاسخگویتان باشند، ولی تا جایی که حقیر دیدم بله مستحب است، در یک حالت کلی‌تر هم مستحب است که جوان رفتاری مانند افراد پیر داشته باشد (در سنگینی و متانت،‌ ولی مطمئناً نه در استراحت کردن و یا سستی بدن و غیره) و مکروه است که یک فرد پیر رفتاری مانند یک فرد جوان داشته باشد (اینکه مد شده افراد سالخورده خودشان را شبیه جوانان کنند در دین مکروه است تا جایی که حقیر فهمیدم :Gig:)، شاید هم اشتباه کنم :ok:
یا علی

kobram;588754 نوشت:
سلام
نقل قول نوشته اصلی توسط باء نمایش پست ها
گر مؤمنین همه به این مستحب دینشان که عصا به دست گرفتن است عمل کنند
واقعا مستحبه؟

با سلام و عرض ادب

حقیر در بین نظرات فقهای جدید حکمی مبنی بر استحباب این مساله ندیدم اما در بین علمای گذشته از جمله علامه حلی در استحباب دست گرفتن عصا بعد از 40 سال وارد شده است.

آیه الله جوادی،تفسیر تسنیم،ذیل سوره اعراف

موضوع قفل شده است