جمع بندی آیا در این مورد مجازم دروغ بگم؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا در این مورد مجازم دروغ بگم؟

سلام علیکم

کسی که یکی از اقوامش میخواد بره به خواستگاری فلانی،چون فلانی نامزد داره، اون شخص از بنده سراغ گرفته که نامزد فلانی کی هست؛حالا من ترس از این دارم که اگر راستش را بگم،نامزدیشون بهم بخوره،آیا در این مورد میتونم دروغ بگم؟مثلا از دروغ بگم نمیفهمم یا امثال این؟

مقلد دو بزرگوار :آیت الله بهجت و آیت الله وحید میباشم

ممنون
یا علی:Gol:

کارشناس بحث : سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

«سید رضوی»;252731 نوشت:
سلام علیکم کسی که یکی از اقوامش میخواد بره به خواستگاری فلانی،چون فلانی نامزد داره، اون شخص از بنده سراغ گرفته که نامزد فلانی کی هست؛حالا من ترس از این دارم که اگر راستش را بگم،نامزدیشون بهم بخوره،آیا در این مورد میتونم دروغ بگم؟مثلا از دروغ بگم نمیفهمم یا امثال این؟ مقلد دو بزرگوار :آیت الله بهجت و آیت الله وحید میباشم ممنون یا علی کارشناس بحث : سجاد

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

اگر می دانید با راست گفتن شما مؤمنی به خطر می افتد یا آبروی او می رود می توانید به شکلی از گفتن راست طفره بروید مثلا توریه کنید .

اگر توریه ممکن نیست می توانید بخاطر حفظ او از خطر یا حفظ آبرویش دروغ بگویید و دروغ در اینجا حرام نیست .

همیشه موفق و پیروز باشید[/]

[="Tahoma"]

سجاد;252829 نوشت:

اگر می دانید با راست گفتن شما مؤمنی به خطر می افتد یا آبروی او می رود می توانید به شکلی از گفتن راست طفره بروید مثلا توریه کنید .

اگر توریه ممکن نیست می توانید بخاطر حفظ او از خطر یا حفظ آبرویش دروغ بگویید و دروغ در اینجا حرام نیست .

همیشه موفق و پیروز باشید

میگم شاید ماجرای نامزدیشون به هم بخوره؛حالا هر چند دیگه این نامزد جدیدی مشکل ساز برای اون قبلی باشه!
با این وجود،آیا این ،مشمول این چیزی که فرمودید میشه؟

:Gol:

[="Tahoma"][="Black"]

«سید رضوی»;252952 نوشت:
میگم شاید ماجرای نامزدیشون به هم بخوره؛حالا هر چند دیگه این نامزد جدیدی مشکل ساز برای اون قبلی باشه! با این وجود،آیا این ،مشمول این چیزی که فرمودید میشه؟ تشکر یا علی

بخاطر نداشتن اطلاعات کافی از موردی که می فرمایید نمی توانیم قضاوتی داشته باشیم .

حکم را عرض کردیم ببینید آیا مورد شما به این صورت هست یا خیر .

همیشه سالم و موفق باشید[/]

سلام و عرض ادب خدمت استاد بزرگوار، جناب سجاد
سوالی در همین راستا دارم که البته با مطالعه پاسخ شما، نتونستم پاسخ سوال خودم رو متوجه بشم.
در روند خواستگاری مشاوران میگویند که مسائلی رو که پنهان است و در روند ازدواج و مابعد اون تأثیر گذار هست رو بگید و پنهان کاری نکنیدد،از طرفی بطور مثال عیب و مشکلی در یکی از اعضای خانواده هست که گفتنش مهم است ولی خود شخص راضی نیست که عیبش آشکار شود، چون به فرض با گفتن آبرویش میرود.
در این صورت وظیفه فرد چیست؟ از طرفی نمیتواند راست بگوید از طرفی نمیتواند پنهان کند!

[="Tahoma"][="Black"]

عرشیان;253269 نوشت:
سلام و عرض ادب خدمت استاد بزرگوار، جناب سجاد سوالی در همین راستا دارم که البته با مطالعه پاسخ شما، نتونستم پاسخ سوال خودم رو متوجه بشم. در روند خواستگاری مشاوران میگویند که مسائلی رو که پنهان است و در روند ازدواج و مابعد اون تأثیر گذار هست رو بگید و پنهان کاری نکنیدد،از طرفی بطور مثال عیب و مشکلی در یکی از اعضای خانواده هست که گفتنش مهم است ولی خود شخص راضی نیست که عیبش آشکار شود، چون به فرض با گفتن آبرویش میرود. در این صورت وظیفه فرد چیست؟ از طرفی نمیتواند راست بگوید از طرفی نمیتواند پنهان کند!

با عرض سلام و احترام خدمت سرکار عرشیان گرانقدر و تشکر از سئوال شما

ابتدا باید مشخص بفرمایید که منظور از یکی از اعضای خانواده در سئوال شما چه کسی است ؟ آیا یکی از دختر یا پسری منظور است که می خواهند با هم ازدواج کنند و آن فرد چه نسبتی با آنها دارد مثلا پدرش است یا برادر و خواهر ؟
تا بهتر بتوانم در خدمتتان باشم .

همیشه سالم و سربلند باشید[/]

سلام مجدد

سجاد;253304 نوشت:
ابتدا باید مشخص بفرمایید که منظور از یکی از اعضای خانواده در سئوال شما چه کسی است ؟

به فرض مربوط به والدین یکی از دختر و پسر باشد!

[="Tahoma"][="Black"]

عرشیان;253346 نوشت:
به فرض مربوط به والدین یکی از دختر و پسر باشد!

با عرض سلام و احترام مجدد خدمت حضرت عالی

گفتن عیب غیر از طرفین ازدواج مثلا گفتن عیب پدر یا مادر دختر ، ضرورت شرعی ندارد و جایز نیست مگر مورد خاصی باشد که حکم ثانویه پیدا کند که آن هم بستگی به آن مورد و شرایط طرفین دارد.

بگذارید مثالی که به ذهنم رسید بزنم شاید مطلب روشن تر شود ، فرض کنید پسر بی اطلاعی به خواستگاری دختری آمد به امید اینکه با دختری با اصالت خانوادگی ازدواج نماید اما پدر دختر معتاد است آیا لازم است دختر اعتیاد پدر را به پسر بگوید در اینجا اگر دختر بداند که بعدا دچار مشکلات حادی در زندگی خواهد شد و بخاطر همین مسئله ممکن است زندگیش از هم بپاشد می تواند به پسر ما وقع را بگوید هر چند پدر راضی نباشد. (1)

همیشه موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

موضوع قفل شده است