پیشمانی در مزایده

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پیشمانی در مزایده

باسلام و خسته نباشید
بنده قبلا چیزی را در انجمن های اینترنتی رایگان به مزایده گذاشتم، و کسی برنده مزایده شد ولی من پیشمان شدم و آن چیز را به برنده مزایده نفروختم؛ اکنون نیز آن چیز نزد من هست. از مسئول آن انجمن که آن چیز را به مزایده گذاشته بودم در اینباره سوال کردم گفت که"تاپیک مزاایده در صورتی که شخصی برنده مزایده شده فروشنده باید دامین رو واگذار کنه چه فروشنده چه خریدار ار این معامله پشیمون بشه مغایر با قوانین مزایده هست.... " اکنون تکلیف بنده نیست؟ من دوست ندارم آن چیز را بفروشم (چون قیمت را کم گفته بودم) و پیشمان هستم. اگر نفروشم کار حرام و خلاف شرعی انجام دادم و گناهکار شدم؟ باتشکر

مرجعی: آیت الله مکارم شیرازی

با نام الله

کارشناس بحث: استاد نور

user;451478 نوشت:
باسلام و خسته نباشید
بنده قبلا چیزی را در انجمن های اینترنتی رایگان به مزایده گذاشتم، و کسی برنده مزایده شد ولی من پیشمان شدم و آن چیز را به برنده مزایده نفروختم؛ اکنون نیز آن چیز نزد من هست. از مسئول آن انجمن که آن چیز را به مزایده گذاشته بودم در اینباره سوال کردم گفت که"تاپیک مزاایده در صورتی که شخصی برنده مزایده شده فروشنده باید دامین رو واگذار کنه چه فروشنده چه خریدار ار این معامله پشیمون بشه مغایر با قوانین مزایده هست.... " اکنون تکلیف بنده نیست؟ من دوست ندارم آن چیز را بفروشم (چون قیمت را کم گفته بودم) و پیشمان هستم. اگر نفروشم کار حرام و خلاف شرعی انجام دادم و گناهکار شدم؟ باتشکر

مرجعی: آیت الله مکارم شیرازی

با سلام و عرض ادب

اگر غیار غبن را عرفا با معامله در مزایده ساقط نکرده باشید و مفهوم مزایده اسقاط غیار غبن نباشد و ضرر قابل توجهی صورت گرفته باشد خیار غبن وجود دارد و می توانید معامله را بهم بزنید.

آیه الله مکارم،توضیح المسائل،م1811

باسلام
متوجه نشدم میشود بیشتر توضیح بدید؟
باتشکر

user;452188 نوشت:
باسلام
متوجه نشدم میشود بیشتر توضیح بدید؟
باتشکر

با سلام و عرض ادب

یعنی اگر از این کار، شما ضرر قابل توجهی در نظر عرف کرده باشید می توانید ابراز پشیمانی نماید.

موفق و موید باشید

نور;452642 نوشت:
با سلام و عرض ادب

یعنی اگر از این کار، شما ضرر قابل توجهی در نظر عرف کرده باشید می توانید ابراز پشیمانی نماید.

موفق و موید باشید

باسلام
یعنی اگه از نگاه عرفی ضرر قابل توجه ای نداشته باشه و نفروشیم چه میشود؟ کار حرامی انجام دادیم؟ حق الناس هست؟

user;453565 نوشت:
باسلام
یعنی اگه از نگاه عرفی ضرر قابل توجه ای نداشته باشه و نفروشیم چه میشود؟ کار حرامی انجام دادیم؟ حق الناس هست؟

با سلام و عرض ادب

به این نکته توجه داشته باشید که چنانچه این معامله در مزایده صورت گرفته، و مفهوم مزایده در عرف توجّه به غبن و اسقاط آن است(یعنی کسی که وارد مزایده شده توجه به خسارات و.. دارد و حق خیار را از خودش ساقط کرده است)، فروشنده حقّ ادّعاى خیار غبن را هم ندارد; ولى اگرچنین نبوده یا معامله خارج از مزایده صورت گرفته باشد، و فروشنده بتواند اثبات کند که در زمان معامله مغبون بوده، خیار غبن دارد. و اگر نتواند اثبات کند، ادّعاى او پذیرفته نیست و حق فسخ ندارد و مالک آن، خریدار شده است.

پایگاه اطلاع رسانی آیه الله مکارم به آدرس:
http://makarem.ir/Question/ViewQuestion.aspx?lid=0&gid=470&CatID=470

نور;454332 نوشت:
و اگر نتواند اثبات کند، ادّعاى او پذیرفته نیست و حق فسخ ندارد و مالک آن، خریدار شده است.

باسلام و خسته نباشید
خوب بله درست
لطفا به این 2 سوال پاسخ بدید

1- اگه شک داشتیم که واقعا آیا از نظر عرفی در این معامله ضرر میکنیم یا نمیکنیم تکلیف چیه/؟ باز هم جایزه مزایده رو بهم بزنیم؟
2- اگر از نظر عرفی ضرر نکرده باشیم و مزایده تمام شده باشد و یک نفر برنده مزایده باشد؛ ولی ما جنس را نفروشیم چه میشود؟ در کنار گناه حرام گناه حق الناسی هم در گردن ما هست؟ غصب مال صورت گرفته؟ چطور غصب مال صورت میگیرد در حالیکه از خریدار پول دریافت نشده؟ در کل گناه هست و مشکل خاصی داره؟
باتشکر

user;455575 نوشت:
باسلام و خسته نباشید
خوب بله درست
لطفا به این 2 سوال پاسخ بدید

1- اگه شک داشتیم که واقعا آیا از نظر عرفی در این معامله ضرر میکنیم یا نمیکنیم تکلیف چیه/؟ باز هم جایزه مزایده رو بهم بزنیم؟
2- اگر از نظر عرفی ضرر نکرده باشیم و مزایده تمام شده باشد و یک نفر برنده مزایده باشد؛ ولی ما جنس را نفروشیم چه میشود؟ در کنار گناه حرام گناه حق الناسی هم در گردن ما هست؟ غصب مال صورت گرفته؟ چطور غصب مال صورت میگیرد در حالیکه از خریدار پول دریافت نشده؟ در کل گناه هست و مشکل خاصی داره؟
باتشکر

با سلام و عرض ادب

1. اگر از قرائن و شواهد هم متوجه ضرر نشوید اصل بر صحت معامله است و نمی توانید آن را بهم بزنید.
2.اگر فروشنده مال را تحویل داده است خریدار مالک شده است و نمی تواند پس بگیرد درواقع وقتی از ملک فرد خارج شد،تصرف در مال دیگری جایز نیست و غصب است مگراینکه مشتری به فسخ معامله راضی شود.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم درقم

نور;455631 نوشت:
اگر فروشنده مال را تحویل داده است خریدار مالک شده است و نمی تواند پس بگیرد درواقع وقتی از ملک فرد خارج شد،تصرف در مال دیگری جایز نیست و غصب است مگراینکه مشتری به فسخ معامله راضی شود.

باسلام و خسته نباشید
ببخشید از استفتاء چنین برداشت کردم که:
اگه در مزایده پشیمان شدیم، و این پشیمانی پس از دادن مال به خریدار بود؛ مال از خریدار شده و دیگر نمیتوان از او گرفت و اگر به زور بگیرد غصب است مگر اینکه خریدار رضایت دهد.
ولی اگر در مزایده یکی نفری برنده شود، قبل از اینکه نه پولی گرفته شده و نه مالی به خریدار، داده شده؛ چون معامله به اتمام نرسیده؛ اگر مال را به خریدار ندهیم، غصبی صورت نگرفته و حق الله و حق الناسی برگردن ما نیست؛ هر چند بهتر است که میدادیم
درسته؟

user;456080 نوشت:
باسلام و خسته نباشید
ببخشید از استفتاء چنین برداشت کردم که:
اگه در مزایده پشیمان شدیم، و این پشیمانی پس از دادن مال به خریدار بود؛ مال از خریدار شده و دیگر نمیتوان از او گرفت و اگر به زور بگیرد غصب است مگر اینکه خریدار رضایت دهد.
ولی اگر در مزایده یکی نفری برنده شود، قبل از اینکه نه پولی گرفته شده و نه مالی به خریدار، داده شده؛ چون معامله به اتمام نرسیده؛ اگر مال را به خریدار ندهیم، غصبی صورت نگرفته و حق الله و حق الناسی برگردن ما نیست؛ هر چند بهتر است که میدادیم
درسته؟

با سلام و عرض ادب

خیر در مزایده هم اگر ضرر نکرده باشد(با توضیحاتی که در بالا گذشت) نمی توان معامله را بهم بزند و بعد از اینکه کسی برنده شد معامله تمام شده است حتی اگر پول را تحویل نگرفته باشد.

موفق و موید باشید

باسلام و خسته نباشید
از صبر و پاسخگویی شما ممنونم
ببینید...

چیزی را در مزایده گذاشتم، یک نفر برنده شد و من بدون دلیل شرعی (مثلا اینکه ضرری کنم که از نظر عرف قابل قبول باشد) آن چیز را به برنده مزایده ندادم.
اکنون آن چیز، بخاطر تغییر و خرجی که در آن شده، ارزش آن بیشتر شده؛ میشود آن را به قیمت بالاتر به برنده مزایده بدهم و در حالی که وی را از این راضی کنم؟
اگر رضایت نداشته باشد که به قیمت بالاتر بدهم، باوجود تغییر و خرجی هم که رویش شده باید به همان قیمت اولی که در مزایده تعیین شده بدهم؟
باتشکر
مرجعی مکارم شیرازی

user;456703 نوشت:
باسلام و خسته نباشید
از صبر و پاسخگویی شما ممنونم
ببینید...

چیزی را در مزایده گذاشتم، یک نفر برنده شد و من بدون دلیل شرعی (مثلا اینکه ضرری کنم که از نظر عرف قابل قبول باشد) آن چیز را به برنده مزایده ندادم.
اکنون آن چیز، بخاطر تغییر و خرجی که در آن شده، ارزش آن بیشتر شده؛ میشود آن را به قیمت بالاتر به برنده مزایده بدهم و در حالی که وی را از این راضی کنم؟
اگر رضایت نداشته باشد که به قیمت بالاتر بدهم، باوجود تغییر و خرجی هم که رویش شده باید به همان قیمت اولی که در مزایده تعیین شده بدهم؟
باتشکر
مرجعی مکارم شیرازی

با سلام و عرض ادب

اگر راضی شود که به قیمت بالاتر بدهید اشکال ندارد والا باید به قیمت اولی بدهید.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم در قم

موضوع قفل شده است