آیا این حق الناس بود؟

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا این حق الناس بود؟

سلام خسته نباشید چندی پیش در اینترنت خوندم که عکس فلان نفر (یک چهره مذهبی و مشهور) با زنش تو اینترنت منتشر شده منم از روی کنجکاوی سرچ زدم عکس فلانی با همسرش دیدم که با همسرش نشسته بود و ظاهرا قلیان هم توی عکس بود البته همسرش یکم موهاش از روسریش فکر کنم بیرون زده بود. خلاصه اینکه من اون عکسو از توی اینترنت دیدم آیا گناه حق الناسی بر گردنم هست و باید ازش طلب حلالیت کنم؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد نور

user;407711 نوشت:
سلام خسته نباشید چندی پیش در اینترنت خوندم که عکس فلان نفر (یک چهره مذهبی و مشهور) با زنش تو اینترنت منتشر شده منم از روی کنجکاوی سرچ زدم عکس فلانی با همسرش دیدم که با همسرش نشسته بود و ظاهرا قلیان هم توی عکس بود البته همسرش یکم موهاش از روسریش فکر کنم بیرون زده بود. خلاصه اینکه من اون عکسو از توی اینترنت دیدم آیا گناه حق الناسی بر گردنم هست و باید ازش طلب حلالیت کنم؟

با سلام و عرض ادب

درفرض سوال،طلب حلالیت لازم نیست.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

باسلام و عرض ادب
خیلی معذرت میخوام من اول که تاپیک نوشتم یادم رفت اسم مرجعم را ذکر کنم
من از آیت الله مکارم شیرازی تقلید میکنم
اگر لطف کنید نظر ایشون رو در این مورد بگید خیلی ممنون میشم.
با عرض پوزش
ممنون

user;409132 نوشت:
باسلام و عرض ادب
خیلی معذرت میخوام من اول که تاپیک نوشتم یادم رفت اسم مرجعم را ذکر کنم
من از آیت الله مکارم شیرازی تقلید میکنم
اگر لطف کنید نظر ایشون رو در این مورد بگید خیلی ممنون میشم.
با عرض پوزش
ممنون

با سلام و عرض ادب

به نظر آیه الله مکارم هم طلب حلالیت واجب نیست.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم در قم

باسلام مجدد
لطفا بفرمایید کارهای زیر برای من گناه بوده و حق الناسی بر گردنم هست؟

1- بنده سئو کار هستم و بهینه سازی سایت را انجام میدهم، چندی پیش بخش وبمستر یکی از کسانی که مشکل داشت را گرفتم و به بخش کلمات کلیدی سایتش مراجعه کردم با مشاهده کلمات کلیدی میتوانیم بفهمیم که مردم چه کلماتی را جستجو میکنند و وارد سایت میشوند؛ که بعضی کلمات کلیدی جستجوی زیادی دارد ولی ما بی خبریم اگر آن کلمات کلیدی رو برای سایت خود طوری بهینه سازی کنیم که هنگام جستجو رتبه بالایی داشته باشیم بازدید سایت ما بیشتر میشود
فرض کنید یکی از کلمه کلیدی که بخاطر اون مردم جستجو میکردن و سایتش بازدید داشت کلمه مثلا "دانلود یاهو مسنجر " بود. من هم که این کلمه کلیدی رو دیدم یک مطلب در سایت خودم ایجاد کردم و با اون کلمه کلیدی بهینه سازی کردم که رتبه داشته باشم و بازدید بگیرم الان هم این کار انجام شد و هنگام جستجو آن کلمه سایت من از سایت اون نفر رتبه بالا تری داره
فقط بنده کلمه کلیدی رو دیدم و مطلبی کپی نکردم.
البته کلمه کلیدی دیگری را دیدم که بر روی سایتم عملی نکردم.

2- از کنار ماشینی رد شدم پام به خاک های ماشینی که توی پیاده رو بود خورد و خاکی شد من هم پاک کردم خاک ها رو
یه جواریی احساس میکنم وسواس شدم نسبت به این امور چنین فکر میکنم شاید اون خاک روی لباس من که بوده و مقداری مونده صاحب ماشین راضی نباشه، شاید صاحب ماشین، ماشین را با همان خاک خریده باشه و خاک رو لازم داشته باشه و ....
اینم گناهه و حق الناسه؟

مرجع تقلیدنا آیت الله مکارم شیرازی
لطفا بفرمایید که این دو 2 موردی که ذکر کردم حق الناس هست
جهانی سپاس

user;436551 نوشت:
باسلام مجدد
لطفا بفرمایید کارهای زیر برای من گناه بوده و حق الناسی بر گردنم هست؟

1- بنده سئو کار هستم و بهینه سازی سایت را انجام میدهم، چندی پیش بخش وبمستر یکی از کسانی که مشکل داشت را گرفتم و به بخش کلمات کلیدی سایتش مراجعه کردم با مشاهده کلمات کلیدی میتوانیم بفهمیم که مردم چه کلماتی را جستجو میکنند و وارد سایت میشوند؛ که بعضی کلمات کلیدی جستجوی زیادی دارد ولی ما بی خبریم اگر آن کلمات کلیدی رو برای سایت خود طوری بهینه سازی کنیم که هنگام جستجو رتبه بالایی داشته باشیم بازدید سایت ما بیشتر میشود
فرض کنید یکی از کلمه کلیدی که بخاطر اون مردم جستجو میکردن و سایتش بازدید داشت کلمه مثلا "دانلود یاهو مسنجر " بود. من هم که این کلمه کلیدی رو دیدم یک مطلب در سایت خودم ایجاد کردم و با اون کلمه کلیدی بهینه سازی کردم که رتبه داشته باشم و بازدید بگیرم الان هم این کار انجام شد و هنگام جستجو آن کلمه سایت من از سایت اون نفر رتبه بالا تری داره
فقط بنده کلمه کلیدی رو دیدم و مطلبی کپی نکردم.
البته کلمه کلیدی دیگری را دیدم که بر روی سایتم عملی نکردم.

2- از کنار ماشینی رد شدم پام به خاک های ماشینی که توی پیاده رو بود خورد و خاکی شد من هم پاک کردم خاک ها رو
یه جواریی احساس میکنم وسواس شدم نسبت به این امور چنین فکر میکنم شاید اون خاک روی لباس من که بوده و مقداری مونده صاحب ماشین راضی نباشه، شاید صاحب ماشین، ماشین را با همان خاک خریده باشه و خاک رو لازم داشته باشه و ....
اینم گناهه و حق الناسه؟

مرجع تقلیدنا آیت الله مکارم شیرازی
لطفا بفرمایید که این دو 2 موردی که ذکر کردم حق الناس هست
جهانی سپاس

با سلام و احترام

1.درصورتی که این عمل خلاف مقررات نباشد اشکال ندارد.
2.درفرض سوال حق الناسی برگردن شما نیامده است.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم در قم

نور;437339 نوشت:
رصورتی که این عمل خلاف مقررات نباشد اشکال ندارد.

از زحمات شما متشکرم اجرکم عندالله

خلاف مقررات مثل چیست؟

user;437462 نوشت:
از زحمات شما متشکرم اجرکم عندالله

خلاف مقررات مثل چیست؟

با سلام و عرض ادب

باید سوال بفرمایید که اطلاع از کلمات کلیدی و قراردادن آن در سایت مذکور از لحاظ قوانین سایبری جایز است یاخیر؟

موفق و موید باشید.

نور;437806 نوشت:
باید سوال بفرمایید که اطلاع از کلمات کلیدی و قراردادن آن در سایت مذکور از لحاظ قوانین سایبری جایز است یاخیر؟

موفق و موید باشید.

باسلام
به پولیس سایبری ایمیل زدند
جوابی نرسید
چه کنم؟

user;439099 نوشت:
باسلام
به پولیس سایبری ایمیل زدند
جوابی نرسید
چه کنم؟

با سلام و احترام

حکم همان است که خدمتتان بیان شد پیگیری نمایید تا از قوانین اطلاع بیابید البته در این زمینه باید قوانین مدونی هم موجود باشد.

موفق و موید باشید

سلام
چند وقت پیش که برف هم امده بود من برای رفتن به خانه عجله داشتم در طی مسیر بنده یکی از دوستان خود را دیدم و او نیز به سمت من گلوله برفی پرتاب کرد
من برای این که گلوله به من نخورد جا خالی دادم ولی به یک پیرزن کمی برخورد کردم و او به زمین خورد ولی من به دلیل عجله از آنجا دور شدم
حال آیا این برخورد من به آن پیرزن حق الناس دارد؟ اگر دارد باید چه کنم؟

مرجع تقلید: آیت الله شبیری زنجانی

خیلی ممنون از شما

sajjad1;472897 نوشت:
سلام
چند وقت پیش که برف هم امده بود من برای رفتن به خانه عجله داشتم در طی مسیر بنده یکی از دوستان خود را دیدم و او نیز به سمت من گلوله برفی پرتاب کرد
من برای این که گلوله به من نخورد جا خالی دادم ولی به یک پیرزن کمی برخورد کردم و او به زمین خورد ولی من به دلیل عجله از آنجا دور شدم
حال آیا این برخورد من به آن پیرزن حق الناس دارد؟ اگر دارد باید چه کنم؟

مرجع تقلید: آیت الله شبیری زنجانی

خیلی ممنون از شما

با سلام و عرض ادب

اگر به ایشان دسترسی ندارید برای خودتان و او طلب استغفار نمایید.

استفتا از دفتر آیه الله شبیری زنجانی

موضوع قفل شده است