چند تا سوال در مورد وام های دریافتی(مضاربه - لوازم خانگی) که گرفتم(مشکل شرعی)

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چند تا سوال در مورد وام های دریافتی(مضاربه - لوازم خانگی) که گرفتم(مشکل شرعی)

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم
چند تا سوال داشتم خواستم جدا گانه تاپیک بزنم که کامل توجیه شم
اما در یک تاپیک مطرح کردن خواهشا کامل و واضح لطف کنید و پاسخ بدید اعصابم از این گرفتاری نجات پیدا کنم

مرجع تقلید بنده آیت الله بهجت
در امور جدید آیت الله مکارم شیرازی یعنی بقا بر میت مانده ام با توجه به اینکه ایت اللله مکارم شیرازی جایز میدونن
در وحله اول این تقلیدم که ایراد نداره؟؟؟؟؟

عرض کنم خدمتتون بنده دانشجو هستم یک مغازه هم دارم در ضمینه فروش و تعمیرات کامپیوتر

سوال اول: یک وام مضاربه گرفتم(مبلغ 5 میلیون) که از این مبلغ بدهی های خودم را که مربوط به دانشگاه و.. میشود را پرداخت کردم و الباقی آن را در داخل مغازه خرج میکنم
با توجه به اینکه فاکتوری که بردم و خودم نوشتم فاکتور لوازم کامپیوتر بود
چون پولی که قرض کرده بودم دیدم احتیاج دارند مجبور شدم از این پول بدم و توان چایگزینی ان را ندارم مگر در حالت دریافت وام دوم که به شرح زیر است

سوال دوم (وام دوم): به اسم همکارم یک حساب تو بانک دیگه ایجاد کردیم و یک مبلغی واریز کردیم و باهاش کار کردیم قرار شد که بعد یک مدت وام بده
اما چون معدل کم بود گفت باید یکم پول بزاری تو حساب یک 10 روز تا بتونم بدم
من که خودم نداشتم دوستم که خودش تو بانک کار میکنه و با رییس بانک اشنا هست خودش 2 میلیون ریخت حساب یک 10 روز
تا اینکه دیروز پول را لازم داشت از حساب در اوردم و دادم بهش و رییس بانک هم گفت این مدارک را بیار تا وام بدم
من اونجا دقت نکردم بعد اومدم مغازه دیدم نوشته فاکتور خرید 4 میلیون لوازم خانگی!!!بعد پیگیر شدم گفتم که من برا مغازه میخاستم دوستم گفت چون پروانه کسب شما توزیعی هست بانک نمیتونه قسطی وام بده بهت!!!
باید به اسم دیگه باشه!!!
خوب این که کلا مورد داره اگه اینا بگیرم و خرج مغازه کنم
از طرفی هم به وام قسطی احتیاج مبرم دارم

راهی نداره که مشکل شرعی نداشته باشه؟؟؟
بیام بخرم لوازم خانگی و بعد بفروشم به همون ؟!!!

اصلا این که بانک میگه پول بخابون و باهاش کار کن تا وام بدم این مورد شرعی نداره؟؟؟

سوال سوم: من تا حالا فکر کنم 3-4 تا وام مضاربه ای گرفتم
اون اولی ها که گرفتم نمیدونستم حتما باید در مغازه خرج بشه(دقیق یادم نیست که جاهل به امر بودم یا انچنان مهم نبود برام ) و اون موقع مرحوم ایت الله بهجت زنده بودن (حدود سال 89 خریدم) حالا با اون وام اولی یک ماشین خریدم حالا چیکار کنم ماشینا بفروشم؟؟؟؟مبلغ وام اولی 3 میلیون بود

و اینکه کلا همه چیم با همین حساب های مغازه مشترک هست از اول اشتباه کردم جدا نکردم پول وام و سود مغازه را
با این پولی که تو حساب هست رفتم زیارت و....
حالا این زیارات که رفتم چی میشه؟؟؟
عجب!!!!
اصلا این نظام به اصطلاح بانکداری اسلامی کشور مشکل داره شماها لا اقل به مراجع بگید، به این رییس بانک مرکزی و...بگن این همه مشکل شرعی برا مردم درست نشه
بیایید به جای وام فقط لوازم خانگی و چند مورد مورد محدود انواع وام ها را بدن با موضوعات مختلف که مشکل شرعی نداشته باشه

خیلی خیلی ممنونم پیشاپیش

ببخشید طولانی شد

خدا خیرتون بده

با نام الله

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

UFA;402686 نوشت:
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم
چند تا سوال داشتم خواستم جدا گانه تاپیک بزنم که کامل توجیه شم
اما در یک تاپیک مطرح کردن خواهشا کامل و واضح لطف کنید و پاسخ بدید اعصابم از این گرفتاری نجات پیدا کنم
مرجع تقلید بنده آیت الله بهجت
در امور جدید آیت الله مکارم شیرازی یعنی بقا بر میت مانده ام با توجه به اینکه ایت اللله مکارم شیرازی جایز میدونن
در وحله اول این تقلیدم که ایراد نداره؟؟؟؟؟
عرض کنم خدمتتون بنده دانشجو هستم یک مغازه هم دارم در ضمینه فروش و تعمیرات کامپیوتر

با عرض سلام و احترام

اگر از آیت الله بهجت قبلا تقلید می کرده اید و الان با اجازه مرجع اعلم بر تقلید ایشان باقی باشید مانعی ندارد .

UFA;402686 نوشت:
سوال اول: یک وام مضاربه گرفتم(مبلغ 5 میلیون) که از این مبلغ بدهی های خودم را که مربوط به دانشگاه و.. میشود را پرداخت کردم و الباقی آن را در داخل مغازه خرج میکنم
با توجه به اینکه فاکتوری که بردم و خودم نوشتم فاکتور لوازم کامپیوتر بود
چون پولی که قرض کرده بودم دیدم احتیاج دارند مجبور شدم از این پول بدم و توان چایگزینی ان را ندارم مگر در حالت دریافت وام دوم که به شرح زیر است

وامی که برای مضاربه دریافت شده حتما باید در همان مسیر مصرف شود و فاکتور عرضه شده حاکی از خرید و فروش واقعی باشد و نمی توان آن را صرف بدهی یا کار دیگر کرد .

UFA;402686 نوشت:
سوال دوم (وام دوم): به اسم همکارم یک حساب تو بانک دیگه ایجاد کردیم و یک مبلغی واریز کردیم و باهاش کار کردیم قرار شد که بعد یک مدت وام بده
اما چون معدل کم بود گفت باید یکم پول بزاری تو حساب یک 10 روز تا بتونم بدم
من که خودم نداشتم دوستم که خودش تو بانک کار میکنه و با رییس بانک اشنا هست خودش 2 میلیون ریخت حساب یک 10 روز
تا اینکه دیروز پول را لازم داشت از حساب در اوردم و دادم بهش و رییس بانک هم گفت این مدارک را بیار تا وام بدم
من اونجا دقت نکردم بعد اومدم مغازه دیدم نوشته فاکتور خرید 4 میلیون لوازم خانگی!!!بعد پیگیر شدم گفتم که من برا مغازه میخاستم دوستم گفت چون پروانه کسب شما توزیعی هست بانک نمیتونه قسطی وام بده بهت!!!
باید به اسم دیگه باشه!!!
خوب این که کلا مورد داره اگه اینا بگیرم و خرج مغازه کنم
از طرفی هم به وام قسطی احتیاج مبرم دارم
راهی نداره که مشکل شرعی نداشته باشه؟؟؟
بیام بخرم لوازم خانگی و بعد بفروشم به همون ؟!!!
اصلا این که بانک میگه پول بخابون و باهاش کار کن تا وام بدم این مورد شرعی نداره؟؟؟

وام گرفتن از بانك در صورتي كه در آن شرط سود شده باشد، جايز نيست و ربا و حرام است.

اگر واقعا وکیل بانک شوید و برای بانک به مبلغ چهار میلیون کالا خریداری کنید و بعد از بانک به صورت اقساط بخرید و کالاها را در بازار فروخته تبدیل به پول کنید ، مانعی ندارد .

UFA;402686 نوشت:
سوال سوم: من تا حالا فکر کنم 3-4 تا وام مضاربه ای گرفتم
اون اولی ها که گرفتم نمیدونستم حتما باید در مغازه خرج بشه(دقیق یادم نیست که جاهل به امر بودم یا انچنان مهم نبود برام ) و اون موقع مرحوم ایت الله بهجت زنده بودن (حدود سال 89 خریدم) حالا با اون وام اولی یک ماشین خریدم حالا چیکار کنم ماشینا بفروشم؟؟؟؟مبلغ وام اولی 3 میلیون بود
و اینکه کلا همه چیم با همین حساب های مغازه مشترک هست از اول اشتباه کردم جدا نکردم پول وام و سود مغازه را
با این پولی که تو حساب هست رفتم زیارت و....
حالا این زیارات که رفتم چی میشه؟؟؟
عجب!!!!
اصلا این نظام به اصطلاح بانکداری اسلامی کشور مشکل داره شماها لا اقل به مراجع بگید، به این رییس بانک مرکزی و...بگن این همه مشکل شرعی برا مردم درست نشه
بیایید به جای وام فقط لوازم خانگی و چند مورد مورد محدود انواع وام ها را بدن با موضوعات مختلف که مشکل شرعی نداشته باشه
خیلی خیلی ممنونم پیشاپیش
ببخشید طولانی شد
خدا خیرتون بده

برای جبران اشتباهی که در مصرف وام مضاربه در غیر مسیر آن داشته اید باید به بانک مراجعه نمایید .

در فرض سؤال مشکلی برای زیارت های مستحبی مثل مشهد و عتبات پیش نمی آید .

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله بهجت ره
توضیح المسائل آیت الله بهجت م 2281 به بعد[/]

به نظر من کلا وام گرفتن با این شرایط مشکل داره
یه وام میگیری یه سود حسابی براش میزنن
جالبه برای کارمزد سالانه سالی دوبار یا بیشتر هم کارمزد درنظر میگیرن به نظرتون این درسته یا مشکل شرعی داره؟

[="Tahoma"][="Black"]

pesarirani;405616 نوشت:
به نظر من کلا وام گرفتن با این شرایط مشکل داره
یه وام میگیری یه سود حسابی براش میزنن
جالبه برای کارمزد سالانه سالی دوبار یا بیشتر هم کارمزد درنظر میگیرن به نظرتون این درسته یا مشکل شرعی داره؟

با تشکر از سؤال شما

لطفا ضمن بیان نام مرجع تقلیدتان در مورد کارمزد سالی دو بار یا بیشتر توضیح بیشتری بدهید.

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

سلام خدمت شما کارشناس محترم
خیلی ممنونم از شما

سجاد;405612 نوشت:
وام گرفتن از بانك در صورتي كه در آن شرط سود شده باشد، جايز نيست و ربا و حرام است.

الان همه بانک ها به همین منوال هست!!!حتی قرض الحسنه هم میگه که یک مدت پول بخابون تا وام بدم!!!

سجاد;405612 نوشت:
اگر واقعا وکیل بانک شوید و برای بانک به مبلغ چهار میلیون کالا خریداری کنید و بعد از بانک به صورت اقساط بخرید و کالاها را در بازار فروخته تبدیل به پول کنید ، مانعی ندارد .

منظور از وکیل شدن را نفهمیدم!؟
من اینطوری برداشت کردم :یعنی اینکه واقعا کالا را بخرم و به فروشنده چیزی نگم و بعد کالاها را ببرم و بعد مثلا دو روز بیارم بگم بهش که برام بفروش به پولش احتیاج دارم(این میشه؟)

سجاد;405612 نوشت:
برای جبران اشتباهی که در مصرف وام مضاربه در غیر مسیر آن داشته اید باید به بانک مراجعه نمایید .
.

یعنی برم به رییس بانک بگم که 3 سال پیش وام از این بانک گرفتم و در راه دیگه خرج کردم ، ماشین خریدم! چیکار کنم؟ از نظر شما مشکلی نداره؟
خوب متوجه نشدم

آیا آیت الله مکارم شیرازی هم نظرشون مشابه مرحوم آیت الله بهجت هستند؟

سوال دیگر:(با فرض اینکه مراجع محترم دیگه وام گرفتن را اشکال نگیرند) اگر به رییس بانک بگیم که این مبلغ را میگیریم و طبق فاکتور که به شما دادیم خرید نمیکنیم از نظر شما ایرادی ندارد و ایوشون موافق باشند؟ میشه؟

خیلی ممنونم از شما بزگوار

UFA;405926 نوشت:
منظور از وکیل شدن را نفهمیدم!؟
من اینطوری برداشت کردم :یعنی اینکه واقعا کالا را بخرم و به فروشنده چیزی نگم و بعد کالاها را ببرم و بعد مثلا دو روز بیارم بگم بهش که برام بفروش به پولش احتیاج دارم(این میشه؟)

با تشکر از مطالب شما

اگر خرید و فروش واقعی باشد مشکلی ندارد حتی اگر بخرید و در همان زمان بفروشید !

UFA;405926 نوشت:
یعنی برم به رییس بانک بگم که 3 سال پیش وام از این بانک گرفتم و در راه دیگه خرج کردم ، ماشین خریدم! چیکار کنم؟ از نظر شما مشکلی نداره؟
خوب متوجه نشدم

آیا آیت الله مکارم شیرازی هم نظرشون مشابه مرحوم آیت الله بهجت هستند؟

اگر چیزی از وام قبلی باقی نمانده ، دیگر نیازی به این کار نیست و تنها استغفار کافی است اما چون در مواردی ممکن است شرعا مشکل ساز شود احتیاط کنید بهتر است .

نظر آیت الله مکارم در مسائل بانکی تفاوت هایی با نظر آیت الله بهجت ره دارد اما در این مورد هر دو بزرگوار می فرمایند مصرف وام بانکی مضاربه و مانند آن در غیر مسیر خود جایز نیست .

UFA;405926 نوشت:
سوال دیگر:(با فرض اینکه مراجع محترم دیگه وام گرفتن را اشکال نگیرند) اگر به رییس بانک بگیم که این مبلغ را میگیریم و طبق فاکتور که به شما دادیم خرید نمیکنیم از نظر شما ایرادی ندارد و ایوشون موافق باشند؟ میشه؟

همان طور که عرض شد وامی مثل وام مضاربه را نمی توانید در غیر مسیر شرعی قرارداد شده مصرف نمایید حتی اگر رییس بانک به فاکتور صوری رضایت دهد اما اگر این کار انجام شده باشد و وام هنوز مصرف نشده می توانید به بانک مراجعه کنید و برای مصرف جدید ، قرارداد شرعی دیگری ببندید .

همیشه موفق و سلامت باشید

سجاد;407818 نوشت:
در غیر مسیر خود جایز نیست

استاد سجاد گرامی
سلام علیکم
:Gol:
فرض کنید برادر من وامی به نام من از بانک خودشون درست کنند(بنا به دلایلی برای خودشون نتوانند وام تهیه کنند)و این پول ​را در مسیر خودش هزینه کنند و اقساط را هم خودشان بپردازند؟در کل وام به نام من خرج کردن در مسیر قرارداد با ایشان و پرداخت اقساط هم با ایشان.حکمش چیست؟
مرجع:رهبر عزیز
موفق باشید.تشکر

[="Tahoma"][="Black"]

مکیال;667840 نوشت:
استاد سجاد گرامی
سلام علیکم
فرض کنید برادر من وامی به نام من از بانک خودشون درست کنند(بنا به دلایلی برای خودشون نتوانند وام تهیه کنند)و این پول ​را در مسیر خودش هزینه کنند و اقساط را هم خودشان بپردازند؟در کل وام به نام من خرج کردن در مسیر قرارداد با ایشان و پرداخت اقساط هم با ایشان.حکمش چیست؟
مرجع:رهبر عزیز
موفق باشید.تشکر

با عرض سلام و احترام

باید دید که ضوابط بانکی در این باره چه می گوید اگر بر خلاف قوانین بانک نباشد و شما شرایط گرفتن وام را داشته باشید به خودی خود مانعی ندارد اما باید دقت کنید تمام این کارها باید قبل از دریافت وام توسط شما صورت گیرد یعنی شما حق وام گرفتن را به برادر واگذار کنید و او در حقیقت وام بگیرد ولی اگر وام را شما بگیرید و پول را به ایشان بدهید که اقساطش را بپردازند در معمول وام ها منجر به ربا می شود.

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;668246 نوشت:
در معمول وام ها منجر به ربا می شود.

سلام مجدد:Gol:
استاد سجاد گرامی بنده مخالفت کردم و برادرم قبول کرد که کنسل کنه و جای من از خانمش برای این کار استفاده کنه.می خواستم بدانم آیا در جایی که زن و شوهر می توانند از هم ربا بگیرند شامل این مسئله بین آنها در اینجا میشه؟ و اینکه آیا مادر و فرزند هم می توانند از هم ربا بگیرند یا اینکه مختص پدر و فرزند می باشد.
با تشکر از شما
:Gol:

[="Tahoma"][="Black"]

مکیال;668247 نوشت:
سلام مجدد
استاد سجاد گرامی بنده مخالفت کردم و برادرم قبول کرد که کنسل کنه و جای من از خانمش برای این کار استفاده کنه.می خواستم بدانم آیا در جایی که زن و شوهر می توانند از هم ربا بگیرند شامل این مسئله بین آنها در اینجا میشه؟ و اینکه آیا مادر و فرزند هم می توانند از هم ربا بگیرند یا اینکه مختص پدر و فرزند می باشد.
با تشکر از شما

عرض سلام و احترام و تشکر مجدد

با این کار مشکل ربا بین دو طرف حل می شود اما مشکلات دیگری از نظر شرعی در وام های تسهیلاتی هست که تصرف در پولی که بانک در اختیار وام گیرنده گذاشته توسط دیگری جایز نیست و پول باید توسط خود گیرنده وام در همان جهتی که تصویب شده ، هزینه شود.

در پناه حضرت حق باشید[/]

موضوع قفل شده است