به جوش آمدن آب درون کشمش

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
به جوش آمدن آب درون کشمش

به نام او

آیا اگر آبی درون کشمش رود یا آن آب داشته باشد . اگر آب درون آن به جوش بیاید خوردن آن حرام می شود .

اگر آن را روی پلو بگذاریم تا دم بکشد . آن وقت حکمش چیست ؟؟؟؟؟

مرجع : آیت الله صانعی

یا حق

کارشناس بحث : پارسا

عصا;255339 نوشت:
به نام او

آیا اگر آبی درون کشمش رود یا آن آب داشته باشد . اگر آب درون آن به جوش بیاید خوردن آن حرام می شود .

یا حق

عصا;255342 نوشت:
به نام او

اگر آن را روی پلو بگذاریم تا دم بکشد . آن وقت حکمش چیست ؟؟؟؟؟

یا حق

به نام خدا و سلام بر شما
وقت بخیر

طبق نظر ایشان:

مسئله 59- خرما و مويز و كشمش و آب آنها اگر جوش بيايند، پاک و خوردن آنها حلال است.

---------------------

نظر بقیه مراجع محترم تقلید نیز بدین شرح می باشد:

- سوال:

خوردن پلويى كه كشمش يا خرماى جوشيده در آن استفاده شده، چه حكمى دارد؟

- پاسخ:

همه مراجع تقلید (به جز مرحوم آیت الله بهجت رحمة الله علیه): اشكال ندارد.

مرحوم آیت الله بهجت: اگر خرما يا كشمش خود به خود يا با پختن جوش بيايد، بنابر احتياط واجب، نجس و خوردن آن جايز نيست.

(

که البته مقلدین ایشان نیز می توانند در این احتیاط واجب به مراجع اعلم بعدی رجوع کنند.)

----------------------------------------------
توضیح المسائل مراجع، ج 1، مسأله 114

[="Tahoma"][="Indigo"]با عرض سلام خدمت کارشناس عزیز
ماسله ای در رساله ی آیت الله مکارم است،نقل میکنم:

مسأله 126ـ هرگاه آب انگور به خودى خود جوش آید (جوش آمدنى که معمولاً مقدّمه شراب شدن است) نجس و حرام است، ولى اگر با حرارت آتش یا غیر آن به جوش آید نجس نیست، ولى خوردنش حرام است. همچنین آب خرما و مویز و کشمش، بنابر احتیاط واجب.

البته مساله ی بعدی در رساله،طور دیگری است که نقل خواهم کرد.بنده پیگیر شدم،با دفاتر تماس
گرفت که البته مثل اکثر مواقع با پاسخ هایی تقریباً متفاوت رو برو شدم.اما یکی از دفاتر فرمودند:
اگر خیس شود،نمیشود کشمش را سرخ کرد و در هر صورت نمیتوان آن را روی برنج بگذارید تا دم
بکشد و یا در آب بپزید.
از کارشناس آنلاین آیت الله مکارم هم که پرسیدم،گفتند اگر آب درونش برود و بجوشد و باد کند،
خوردنش حرام است.
اما این مساله هم هست:
مسأله 127ـ هرگاه خرما و مویز و کشمش را در غذا بریزند و بجوشد، خوردن آن اشکال ندارد.

البته،"کلمه غذا" در این مساله،غیر از روغن است.مثلاً وقتی ما کشمش را در روغن میجوشانیم،
گویا به مساله ی اول بر میگردیم که میفرمایند: "ولى اگر با حرارت آتش یا غیر آن به جوش آید نجس نیست، ولى خوردنش حرام است"

لطفاً راهنمایی بفرمایید.با تشکر

[/]

رضاهو;257894 نوشت:
با عرض سلام خدمت کارشناس عزیز
ماسله ای در رساله ی آیت الله مکارم است،نقل میکنم:

مسأله 126ـ هرگاه آب انگور به خودى خود جوش آید (جوش آمدنى که معمولاً مقدّمه شراب شدن است) نجس و حرام است، ولى اگر با حرارت آتش یا غیر آن به جوش آید نجس نیست، ولى خوردنش حرام است. همچنین آب خرما و مویز و کشمش، بنابر احتیاط واجب.

البته مساله ی بعدی در رساله،طور دیگری است که نقل خواهم کرد.بنده پیگیر شدم،با دفاتر تماس
گرفت که البته مثل اکثر مواقع با پاسخ هایی تقریباً متفاوت رو برو شدم.اما یکی از دفاتر فرمودند:
اگر خیس شود،نمیشود کشمش را سرخ کرد و در هر صورت نمیتوان آن را روی برنج بگذارید تا دم
بکشد و یا در آب بپزید.
از کارشناس آنلاین آیت الله مکارم هم که پرسیدم،گفتند اگر آب درونش برود و بجوشد و باد کند،
خوردنش حرام است.
اما این مساله هم هست:

مسأله 127ـ هرگاه خرما و مویز و کشمش را در غذا بریزند و بجوشد، خوردن آن اشکال ندارد.

البته،"کلمه غذا" در این مساله،غیر از روغن است.مثلاً وقتی ما کشمش را در روغن میجوشانیم،
گویا به مساله ی اول بر میگردیم که میفرمایند: "ولى اگر با حرارت آتش یا غیر آن به جوش آید نجس نیست، ولى خوردنش حرام است"

لطفاً راهنمایی بفرمایید.با تشکر

سلام بر شما و وقت بخیر
عذر بابت تاخیر در پاسخ

نمیدونم منظور شما را درست متوجه شدم یا خیر. ظاهرا سوال شما از این هست که چطور در مساله 126 در خصوص کشمش می فرمایند: خوردن آب کشمش جوشیده شده حرام است، ولی در مساله 127 می فرمایند: خوردن کشمش جوشیده شده اسکالی ندارد.

اگر منظورتان همین هست، مساله 126 که نقل فرمودید در مورد جوشیده شدن آب انگور یا آب کشمش و خرما و مویز هست، ولی مساله 127 در مورد خود کشمش هست. لذا تناقضی پیش نمی آید.

اگر باز هم نکته مبهمی هست، بفرمایید.

[="Tahoma"][="Indigo"]

پارسا;261371 نوشت:
سلام بر شما و وقت بخیر
عذر بابت تاخیر در پاسخ

نمیدونم منظور شما را درست متوجه شدم یا خیر. ظاهرا سوال شما از این هست که چطور در مساله 126 در خصوص کشمش می فرمایند: خوردن آب کشمش جوشیده شده حرام است، ولی در مساله 127 می فرمایند: خوردن کشمش جوشیده شده اسکالی ندارد.

اگر منظورتان همین هست، مساله 126 که نقل فرمودید در مورد جوشیده شدن آب انگور یا آب کشمش و خرما و مویز هست، ولی مساله 127 در مورد خود کشمش هست. لذا تناقضی پیش نمی آید.

اگر باز هم نکته مبهمی هست، بفرمایید.

با سلام و تشکر
به نظر بنده هم تناقضی پیش نمی آید،اما جواب های استفتائات آیت الله مکارم بنده
را به شک انداخت.
برای مثال در آن مساله امده "اگر در غذا بریزید و بجوشد خوردن آن اشکال ندارد"،
اما ما گاهی خود کشمش را در روغن میجوشانیم(و نه در غذا)،و آب درونش هم میجوشد.
تکلیف در این موارد چیست و چطور بعضی دفاتر آیت الله مکارم آنطور که در پست قبل
نقل کردم فرمودند اگر در غذا بگذارید یا با بخار درم بکشد حرام است؟
و یا یکی گفتند اگر آب درونش برود و بجوشد حرام است؟

با تشکر[/]

[="Tahoma"][="Black"]

رضاهو;261585 نوشت:

با سلام و تشکر
را به شک انداخت.

با تشکر

با سلام مجدد خدمت شما

تا وقتی آب درون آن به جوش نیامده باشد، طبق نظر ایشان مشکلی ندارد.

این مساله را به طور واضح تر در استفتائی هم فرموده اند:

36- سرخ کردن کشمش

- سوال: آیا خوردن کشمشی که آنرا سرخ می کنند، ایراد دارد ؟ (با توجه به این که کشمش حین سرخ شدن متورم می شود)

- پاسخ: اگر آن غذا بجوشد اشکالی ندارد ولی اگر مویز و کشمش، آب در آن برود و باد کند و درون آن بجوشد، خوردن آن شرعاً اشکال دارد.

------------------------------------------------------
http://makarem.ir/websites/farsi/estefta/index.php?it=697&mit=&pn=2
[/]

رضاهو;261585 نوشت:

با سلام و تشکر
را به شک انداخت.

با تشکر

پارسا;262279 نوشت:

با سلام مجدد خدمت شما

تا وقتی آب درون آن به جوش نیامده باشد، طبق نظر ایشان مشکلی ندارد.

این مساله را به طور واضح تر در استفتائی هم فرموده اند:

36- سرخ کردن کشمش

- سوال: آیا خوردن کشمشی که آنرا سرخ می کنند، ایراد دارد ؟ (با توجه به این که کشمش حین سرخ شدن متورم می شود)

- پاسخ: اگر آن غذا بجوشد اشکالی ندارد ولی اگر مویز و کشمش، آب در آن برود و باد کند و درون آن بجوشد، خوردن آن شرعاً اشکال دارد.

------------------------------------------------------
http://makarem.ir/websites/farsi/estefta/index.php?it=697&mit=&pn=2

با سلام
عذر مي خواهم من مسآله رو خوب متوجه نشدم لطفا واضح توضييح بفرماييد يعنيكشمش را نشسته سرخ كنيم يا بعد از خشك شدن سرخ كنيم ( اب درون كشمش يعني چه آبي كه از شستن آن در آن وجود دارد يا آبي كه از خود كشمش هست ) چه فرقي ميكند كه جوشيدن از سرخ كردن باشد يا پختن در غذا كه اين حرام است ولي اون نه . :Gig:
مرجع تقليد من آيه اله نوري همداني مي باشد.

موضوع قفل شده است