جمع بندی سوالاتی درباره احکام خرید و فروش

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالاتی درباره احکام خرید و فروش

با سلام
من و دوستم به تازگی مغازه ای اجاره کرده ایم برای فروش اجناس الکتریکی
1-چند درصد می توان روی جنس کشید و فروخت
2- سال خمسی من چگونه می شود؟

مرجع تقلید
امام خامنه ای

کارشناس پاسخگو : سجاد

مرصاد;267480 نوشت:
با سلام من و دوستم به تازگی مغازه ای اجاره کرده ایم برای فروش اجناس الکتریکی 1-چند درصد می توان روی جنس کشید و فروخت 2- سال خمسی من چگونه می شود؟ مرجع تقلید امام خامنه ای کارشناس پاسخگو : سجاد

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

1- در صد سود گرفتن از فروش کالا ، مقدار خاصی ندارد و هر سودی که خلاف مقررات نباشد و مورد توافق طرفین قرار گیرد بلا مانع است.
البته مسلما رعایت عرف و انصاف در معاملات ، بسیار مطلوب است.(1)

2- برای آشنایی بیشتر با خمس لطفا مروری بر تاپیک های بخش خمس انجمن داشته باشید آنگاه در همانجا سئوالات و ابهامات را مطرح فرمایید ان شاء الله کارشناسان سایت در خدمت شما خواهند بود.

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

سلام!

از قدیمیا شنیدم قبلا وقتی کسی میخواست مغازه باز کنه اول میرفت درس شرعیش رو میخوند و اصول شرعی خرید و فروش و معامله رو یاد میگرفت بعد مغازه میزد! اما الان هر جوونی از راه میرسه میره یک مغازه باز میکنه و هر جور دلش میخواد کسب و کار میکنه و حروم و حلال رو قاطی میکنه!

راسته؟

اگر آره حالا من مغازه زدم و هیچ کدوم از این قواعد رو هم (به غیر از خمس) نمیدونم! اینها چی هست؟
اگر کتاب یا لینکی دارید که معرفی کنید یا اگر خودتون همینجا توضیح بدید ممنون میشم!

چند تا سوال هم تو همین مدتی که مغازه داشتم برام پیش اومده:

1-اگر یک جنس رو بفروشیم شخص خریدار بعد از چند وقت حق داره بیاره پس بده؟ اصلا همچین حقی داره یا نه؟ اگر در زمان معامله حرفی از پس گرفتن نزده باشیم و من نخوام ازش پس بگیرم آیا کار حرومی کردم؟ اگر بخواد به زور پس بده حق با کیه؟

2-اگر یک عمده فروشی جنس رو به قیمت ارزون تر از تک فروشی ها به خریداران تکی عرضه کنه آیا حق تک فروشی ها رو ضایع کرده و آیا اون دنیا باید جواب بده یا نه؟

3-اگر یک جنس رو میفروشیم باید کامل به مشتری توضیح بدیم که بدلیه یا اصلیه یا نه؟ مثلا وقتی یک مشتری میاد یک سنگ بدلی رو میخره و هیچ سوالی راجب کیفیتش نمیکنه آیا من بدون اینکه اون سوالی کنه وظیفه دارم مثلا یگم: "این سنگ رنگ شده است" و اگر نگم آیا حقی رو ضایع کردم یا نه؟

4-شخصی غریبه پول لازم داشت و به مغازه من اومد و یک جنس برای فروش آورد و گفت این جنس رو از من بخر 20هزارتومن! تا من برم کارمو با این 20هزارتومن انجام بدم بعد خودم میام همینو ازت میخرم 25تومن! آیا این کار حرامه؟

5-شخصی چند قلم جنس از من خرید و رفت شهرستان ویک قلمش را در مغازه جا گذاشت! 2سال آن را جدا نگه داشتم اما برنگشت! باید چیکار کنم با این جنس؟ (قیمت جنس هم 5برابر شده)

6-مشتری ها گاهی بیش از حد حرف از تخفیف میزنند! من تا یک حدی به انها تخفیف میدهم اما بیشتر از آن حد دوست ندارم تخفیف بدم و گاهی از بس اصرار میکنن ناخوداگاه میگم : "راه نداره" یا "ضرره" یا ...
که این حرفها دروغ است! چون راه دارد و ضرر هم نیست! اما دوست ندارم بیشتر از این تخفیف بدم چون مشتریش با همین قیمت پاش خوابیده! بنابراین میمونم چی به مشتری بگم که دست برداره! و وقتی به دروغ میگم (راه نداره) چون در معامله دروغ گفتم عذاب وجدان میگیرم! یک سری گفتم راه داره اما تخفیف نمیدم و مشتری گفت پس داری گرون میگی و پرید! خلاصه موندم که چیکار کنم و چی به مشتری بگم! دوست هم ندارم بنویسم قیمتها مقطوع است! هرموقع میگم کمتر از این واقعا راه نداره یا هرموقع میگم ضرره اکثر مشتری ها راضی میشن و میخرن! حالا آیا گفتن این دروغ در معامله حرامه یا نه؟

[="Tahoma"][="Black"]

asad;339770 نوشت:
سلام! از قدیمیا شنیدم قبلا وقتی کسی میخواست مغازه باز کنه اول میرفت درس شرعیش رو میخوند و اصول شرعی خرید و فروش و معامله رو یاد میگرفت بعد مغازه میزد! اما الان هر جوونی از راه میرسه میره یک مغازه باز میکنه و هر جور دلش میخواد کسب و کار میکنه و حروم و حلال رو قاطی میکنه! راسته؟ اگر آره حالا من مغازه زدم و هیچ کدوم از این قواعد رو هم (به غیر از خمس) نمیدونم! اینها چی هست؟ اگر کتاب یا لینکی دارید که معرفی کنید یا اگر خودتون همینجا توضیح بدید ممنون میشم! چند تا سوال هم تو همین مدتی که مغازه داشتم برام پیش اومده: 1-اگر یک جنس رو بفروشیم شخص خریدار بعد از چند وقت حق داره بیاره پس بده؟ اصلا همچین حقی داره یا نه؟ اگر در زمان معامله حرفی از پس گرفتن نزده باشیم و من نخوام ازش پس بگیرم آیا کار حرومی کردم؟ اگر بخواد به زور پس بده حق با کیه؟ 2-اگر یک عمده فروشی جنس رو به قیمت ارزون تر از تک فروشی ها به خریداران تکی عرضه کنه آیا حق تک فروشی ها رو ضایع کرده و آیا اون دنیا باید جواب بده یا نه؟ 3-اگر یک جنس رو میفروشیم باید کامل به مشتری توضیح بدیم که بدلیه یا اصلیه یا نه؟ مثلا وقتی یک مشتری میاد یک سنگ بدلی رو میخره و هیچ سوالی راجب کیفیتش نمیکنه آیا من بدون اینکه اون سوالی کنه وظیفه دارم مثلا یگم: "این سنگ رنگ شده است" و اگر نگم آیا حقی رو ضایع کردم یا نه؟ 4-شخصی غریبه پول لازم داشت و به مغازه من اومد و یک جنس برای فروش آورد و گفت این جنس رو از من بخر 20هزارتومن! تا من برم کارمو با این 20هزارتومن انجام بدم بعد خودم میام همینو ازت میخرم 25تومن! آیا این کار حرامه؟ 5-شخصی چند قلم جنس از من خرید و رفت شهرستان ویک قلمش را در مغازه جا گذاشت! 2سال آن را جدا نگه داشتم اما برنگشت! باید چیکار کنم با این جنس؟ (قیمت جنس هم 5برابر شده) 6-مشتری ها گاهی بیش از حد حرف از تخفیف میزنند! من تا یک حدی به انها تخفیف میدهم اما بیشتر از آن حد دوست ندارم تخفیف بدم و گاهی از بس اصرار میکنن ناخوداگاه میگم : "راه نداره" یا "ضرره" یا ... که این حرفها دروغ است! چون راه دارد و ضرر هم نیست! اما دوست ندارم بیشتر از این تخفیف بدم چون مشتریش با همین قیمت پاش خوابیده! بنابراین میمونم چی به مشتری بگم که دست برداره! و وقتی به دروغ میگم (راه نداره) چون در معامله دروغ گفتم عذاب وجدان میگیرم! یک سری گفتم راه داره اما تخفیف نمیدم و مشتری گفت پس داری گرون میگی و پرید! خلاصه موندم که چیکار کنم و چی به مشتری بگم! دوست هم ندارم بنویسم قیمتها مقطوع است! هرموقع میگم کمتر از این واقعا راه نداره یا هرموقع میگم ضرره اکثر مشتری ها راضی میشن و میخرن! حالا آیا گفتن این دروغ در معامله حرامه یا نه؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤالات شما

به علت مبهمی متوجه سؤال شما نشدم ! از این رو عذرخواهی می کنم .

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید.

همیشه سلامت و پیروز باشید[/]

[="Teal"]

سجاد;342269 نوشت:
با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سؤالات شما

علیکم السلام

سجاد;342269 نوشت:
به علت مبهمی متوجه سؤال شما نشدم ! از این رو عذرخواهی می کنم .

یعنی سوالاتم مبهمه ؟ دوباره توضیح بدم؟
یا منظورتون این بود که تاپیکش مبهمه؟

سجاد;342269 نوشت:
لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید.

حضرت آیت الله خامنه ای[/]

asad;343107 نوشت:
یعنی سوالاتم مبهمه ؟ دوباره توضیح بدم؟ یا منظورتون این بود که تاپیکش مبهمه؟

با عرض سلام مجدد و تشکر از پاسختان

منظور این بود چون معمولا برای هر پست جدید در تاپیک ها ، ایمیلی جهت اطلاع رسانی برای ما ارسال می شود که برای این تاپیک به علتی روشن نیست ، ارسال نشده است به همین جهت ، بنده متوجه پست شما نشدم !

حالا بپردازیم به پاسخ سؤالات شما

1. حق فسخ برای مشتری تنها در صورتی ثابت می شود که یکی از خیارات در حق او محقق شود مثل خیار عیب یا خیار تخلف شرط یا ... و به صورت عادی مشتری حق فسخ ندارد و فروشنده می تواند فسخ نکند.

2. در فرض سؤال عمده فروش ، حق دیگری را ضایع نکرده و حق الناسی رخ نداده است .

3. حکم این مسئله در حالات مختلف ، متفاوت است به صورت عادی لازم نیست توضیح بدهید اما اگر جنس به صورتی عرضه شده که به ذهن مشتری ، اصلی بودن را القاء کند ، لازم است فروشنده در این مورد توضیح دهد و حقیقت را بیان کند.

4. در فرض سؤال این کار جایز نیست.

5. اگر توانایی یافتن صاحب کالا و رساندن آن به دست او را ندارید احتیاطا با اجازه مرجع تقلیدتان از طرف صاحبش ، آن را به فقیر صدقه بدهید.

6. در فرض سؤال می توانید از عبارتی استفاده کنید که دروغ نشود مثلا بفرمایید راه ندارد اما منظورتان این باشد که راهی که نفع کامل به من برساند ، ندارد ! (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

موضوع قفل شده است