در جلسه خواستگاری چگونه اخلاق طرف مقابل رو شناسایی کنیم؟

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
در جلسه خواستگاری چگونه اخلاق طرف مقابل رو شناسایی کنیم؟

سلام و خسته نباشی عرض می کنم خدمت تمامی اساتید محترم و کاربران ارجمند
ببخشین من یه سوال داشتم...
یه کسی می خواست بدونه در مراسم خواستگاری باپرسیدن چه سوالاتی میشه اخلاق طرف مقابل رو فهمید؟
می خواست در حد امکان سوالایی که اشاره می کنید طوری باشه که طرف مقابل متوجه نشه که منظورش اخلاقشه!می خواست سربسته و سرپوشیده باشه!:ok:
خیلی ممنون می شم که جواب بدید...اگه میشه استاد حامی جواب بدن لطفا!باتشکرات

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام بر شما
و تشكر از لطف و اعتمادتان به حقير
اجازه بدهيد اين سؤال دقيق را با سؤال جواب دهم
تصور كنيد امروز روي ماشين نوشته اي ديديد كه ان ماشين فروشي است و شما از كليات ماشين خوشتان آمد از فروشنده ماشين چه سؤالاتي مي كنيد كه اطلاعات خوبي درباره ماشين به دست آوريد؟

برخي از نشانه ها «ظاهرا» مشخص است مانند مدل ماشين؟، مسافت پيموده شده؟ تاريخ لاستيك ماشين؟ و....
ولي با تقلب ها و كلاه برداري هايي كه مي شود احتمال دزدي بودن، دستكاري كردن كيلومتر شمار، ناهمخواني شماره شاسي و موتور و بدنه، جوشي بودن سيلندر و تصادفي بودن و.....وجود دارد. به اضافه اين كه ممكن است كلي هم خلافي داشته باشد و يا سندش مشكل داشته باشد.
خب چه كنيم؟
آيا كفايت مي كند فقط از فروشنده اطلاعاتي بگيريم و فهرستي از سؤالات بپرسيم؟
يا عاقلانه اين است كه از افراد با تجربه و كارآزموده كمك بگيريم هرچند اين كار هزينه هاي مادي و زماني براي ما داشته باشد
به همين دليل است كه مشاوران ازدواج پيوسته تأكيد براي كشف اخلاق و باورهاي فرد مقابل بايد از كانال هاي مختلف كمك بگيريم:
1- گفتگوي با فرد مقابل در جلسات متعدد رسمي و غير رسمي- در منزل و خارج از منزل (با اشراف خانواده ها)
2- گفتگو در حضور خانواده ها و
3-پرس و جو از اهل و اعضاي خانواده به طور جدا گانه
4- گفتگو با معرفان او
5- تحقيق از همسايه و همسالان و همكلاسي ها و همكاران
6- توجه به رفتارها و سبك ارتباط او با ديگران در اجتماع و اهل خانواده در جلسات متعدد
7- توجه به نشانه هاي غير بياني و كلامي مانند آلبوم عكس، قاب عكس، نوع كتاب ها، تزيينات و نرم افزارهاي داخل اتاق
8- نظرخواهي از افراد با تجربه كه همراه شما در جلسات مي آيند
10- كمك از مشاور ازدواج

سؤالات در خواستگاري
البته دامنه صفات اخلاق مثبت و منفي خيلي وسيع است و بسياري از صفات و عادات اخلاقي با ارتباط مستمر به دست مي آيد. سؤالات در خواستگاري فقط بخشي از تحقيق جامع خواستگاري است و بايد به صورت مستقيم، غيرمستقيم، معكوس و...در ضمن سؤالات ديگر و لابه لاي گفتگو ها به صورت نرم و غيربازجويانه پرسيده شود.
مثلا
اگر بفهميد همسرتان به شما دروغ گفته چه مي كنيد؟
تا حالا شده بخواهي حقيقتي را پدر و مادرتان مخفي كنيد؟
اگر از دست كسي عصباني بشي چه مي كني؟
غيبت شيرين است و خستگي را از تن به درد مي كند؟
و....

بهش بگو فک میکنی اخلاق بده و اخلاق خوبه خودت چیه؟ آیا نظر دیگران هم همینه؟

سلام. یکی از دوستان در جلسه خواستگاریش اینگونه پرسیده بود: اگر قراری با کسی داشته باشید و وقت نماز نیز باشد در وهله ی اول به کدام مورد می پردازید. (وفای به عهد از جمله ویژگی های رفتاری مهم برای هر شخصی است).

[="DarkGreen"]سلام

مطالعه این تاپیک میتونه کمکتون کنه

[/]

بینش;551117 نوشت:
سلام. یکی از دوستان در جلسه خواستگاریش اینگونه پرسیده بود: اگر قراری با کسی داشته باشید و وقت نماز نیز باشد در وهله ی اول به کدام مورد می پردازید.

با سلام

امکان داره بگه من وقت نماز با کسی قرار نمیذارم ...

هدف سوال خیلی مهمه ...

یه وقت من این سوال رو میپرسم تا بفهمم طرف ام به نماز اول وقت اهمیت میده

یه وقت دیگه همینه رو میپرسم که بفهمم خوش قول هست

اما اگه سوال رو مثل حالت بالا بشکنه چی ؟؟؟

به نظر خودم که خیلی خود ساخته هست

و شکستن اش سخت ...

صبحانه;548939 نوشت:
یه کسی می خواست بدونه در مراسم خواستگاری باپرسیدن چه سوالاتی میشه اخلاق طرف مقابل رو فهمید؟
می خواست در حد امکان سوالایی که اشاره می کنید طوری باشه که طرف مقابل متوجه نشه که منظورش اخلاقشه!می خواست سربسته و سرپوشیده باشه

:khaneh: اخه چطور میشه در چندین جلسه به روحیات و اخلاق طرف پی برد از کجا معلوم راست بگه. وقتی کسی برای خواسته ایی مراجعه میکنه سعی میکنه ظاهر خودش رو مطلوب نشون بده شخصی هم که برای خواستگاری میاد هیچ وقت همه واقعیات خودش رو لو نمیده. البته من تو جلسه خواستگاری فقط سه سئوال یادم میمونه بپرسم چند سالته؟ شغل چیه؟ مدرکت چیه؟ :khaneh:

برای آشنا شدن با روحیات و اخلاقیات طرف بهترین راه پس از پذیرفتن نسبی شخص یه فرصت چندماه است همون نامزدی، تا باهاش رفت و آمد نداشته باشی متوجه هیچی نمیشی.

هاله نور;552087 نوشت:
با سلام

امکان داره بگه من وقت نماز با کسی قرار نمیذارم ...

هدف سوال خیلی مهمه ...

یه وقت من این سوال رو میپرسم تا بفهمم طرف ام به نماز اول وقت اهمیت میده

یه وقت دیگه همینه رو میپرسم که بفهمم خوش قول هست

اما اگه سوال رو مثل حالت بالا بشکنه چی ؟؟؟

به نظر خودم که خیلی خود ساخته هست

و شکستن اش سخت ...

سلام. بله دقیقا همینطوره هدف سوال مهمه ولی در این مورد وفای به عهد از نماز اول وقت هم مهمتره و باید به قرارش برسه. در ارتباط با اینکه سوال رو بشکنه یا نه باید طرف توانایی این رو داشته باشه که باسوالای دیگه دوباره تو مسیر بیاد. مثلا میتونه بگه که فرض می کنیم تو اون ساعت قرار گذاشتین یا حواستون نبوده.

با سلام

بینش;552253 نوشت:
ولی در این مورد وفای به عهد از نماز اول وقت هم مهمتره و باید به قرارش برسه.

اگه منظور شما از وفای به عهد ، قرار ملاقات هست در این مورد نظرم زیاد با نظر شما همسو نیست ، تو این مورد اهمیت نماز رو بیشتر میدونم

نماز اول وقت هم یه جور وفای به عهد هست اما عهدی با خدا

من خودم اینطوری فکر میکنم :

اگه یه کسی با عهدی که با خدا بسته تو زمان مشخص عمل نکنه

از کجا معلومه ...

شاید بعدا تو زندگی مشترک هم به عهد و پیمانی که با من بسته عمل نکنه ...

اینم بگم منظورم فقط نماز نیست ، نماز رو فقط به عنوان یه عضوی از پازل در نظر میگیرم یه عضو دیگه این پازل رو همین خوش قولی می دونم و تا ... اینکه پازل ام کامل بشه

ولی در عین حال با این سوالاتی که دو مورد رو در مقابل هم قرار میده موافقم ، جون باعث میشه اولویت های ذهنی طرف مقابل ام مشخص بشه (آیا واقعا مناسب و هم کفو هم از لحاظ افکار هستیم ...)

بینش;552253 نوشت:
در ارتباط با اینکه سوال رو بشکنه یا نه باید طرف توانایی این رو داشته باشه که باسوالای دیگه دوباره تو مسیر بیاد. مثلا میتونه بگه که فرض می کنیم تو اون ساعت قرار گذاشتین یا حواستون نبوده.

بله ، با این صحبت تون موافق هستم ، کسی که خودش رو برای تشکیل یه زندگی آماده می بینه ، حتما باید با چنین مهرت هایی آشنایی داشته باشه

هاله نور;552283 نوشت:
نماز اول وقت هم یه جور وفای به عهد هست اما عهدی با خدا

تا حالا از این زاویه به موضوع نگاه نکرده بودم برام جالب بود و البته به نظر میرسه اغلب افراد مثل شما عمیق فکر نمی کنن. چون در ازدواج با ایمان بودن طرف مقابل و انجام عباداتی مثل نمازه و روزه کلیشه ای شده چون اگه افرادی با این مشخصات نباشن مطمئنا خونواده های مذهبی تن به ازدواج فرزندانشون نمیدن. به خاطر همین برخی افراد ویژگی های خودشونو تو این زمینه ها پررنگ می کنن در صورتی که ممکنه اخلاق مدار نباشن. این جمله ای هم که گفتم(وفای به عهد خیلی مهمه) از دین اسلام گرفته شده و در مواقعی که نماز انسان قضا نشه باید به عهد خود عمل کنه که البته به نظرم قرار ملاقات هم می تونه جزء این دسته به حساب بیاد.
یا در مواقع دیگه مثلا والدینتون در زمان نماز به شما می گن باید یه کاری مثل نون گرفتن براشون انجام بدی اون موقع شما موظفی که اول به سخن والدینت گوش کنی و بعد بری نماز بخونی. اینجا هم میشه گفت که باید به سخن خدا گوش داد ولی خود خدا می گه که باید به سخن والدینت گوش کنی. امیدوارم روشن گفته باشم.

بینش;552302 نوشت:
(وفای به عهد خیلی مهمه) از دین اسلام گرفته شده و در مواقعی که نماز انسان قضا نشه باید به عهد خود عمل کنه که البته به نظرم قرار ملاقات هم می تونه جزء این دسته به حساب بیاد.

بله با مهم بودن وفای به عهد کاملا موافقم ، ولی در جزئیات یه مقدار نظرات مون با هم همسو نیست که خیلی طبیعی به نظر میرسه (آخه پیدا کردن دو نفر تو دنیا که تمام جزئیات فکری شون یکسان باشه خیلی سخته) ولی با چیدمان کلی صحبت هاتون موافق ام

بینش;552302 نوشت:
یا در مواقع دیگه مثلا والدینتون در زمان نماز به شما می گن باید یه کاری مثل نون گرفتن براشون انجام بدی اون موقع شما موظفی که اول به سخن والدینت گوش کنی و بعد بری نماز بخونی. اینجا هم میشه گفت که باید به سخن خدا گوش داد ولی خود خدا می گه که باید به سخن والدینت گوش کنی. امیدوارم روشن گفته باشم.

بله زمانی که دو تا از هون عهد هایی که بستیم با هم دچار برخورد میشند (مثل نماز و احترام به والدین) با یه مقدار ظرافت و لطافت میشه بدون اینکه هیچ کدوم شون ضایع بشند اون ها رو کنار هم پیش برد

با سلام.دوست عزیز هاله نور

طرز فکر و همچنین نحوه جواب دادنتون برام جالبه ولی سوال اساسی اینه که از کجا بفهمیم که طرف مقابل صادقانه جواب داده؟؟

با سلام خدمت شما

-------------------------------------------------------------------

داشتم با خودم فکر میکردم اگه کسی بخواد به شخصیت وجودی من پی ببره باید چیکار کنه ؟

نام کاربری هاله نور منتسب به منه ، و در واقع تصویری از من واقعی در دنیا مجازی ...

میام سراغ خودم ، شما چه تصوّری نسبت به هاله نور می تونی داشته باشی

1.یا با خود واقعی ام جلوی شما ظاهر شدم

2.یا شاید دارم نقشی رو در برابر شما بازی می کنم

3.و ...

اما تو شرایط زیر چه طور میشه هاله نور رو شناخت ؟؟؟

محیط: مجازی (مجازی / واقعی)

ارتباط: نوشتاری (دیداری / گفتاری / شنیداری / نوشتاری / ...)

سوال بپرس تا جواب بگیر

به چالش بکش تا عکس العمل ببین

وضعیت منطق ، محبت ، خشم و عشق رو ایجاد کن تا بازخورد بگیر

اصلا مهم نیست که دارم واقعی رفتار میکنم یا حتی دارم نقش بازی میکنم (چون شما اطلاع نداری ، حتی اگه اعلام هم کنم)

فقط داده و اطلاعات ات رو نسبت به من زیاد کن (خواه درست ، خواه نادرست)

جواب های نادرست هم به کار ما میاد با این تفاوت که الان هیچ دانشی نسبت به درستی یا نادرستی جواب های دریافت کرده نداریم ولی در آینده حتی ایجاد یک تناقض ، باعث میشه چیدمانی که فرد با جواب هاش برای ما طراحی کرده دچار ناهمگونی بشه

الان شما یه چیدمان مشخصی از سوالات و بازخورد های حاصل از اون رو داری ...

بررسی اش پای شماست

اگه تناقض داشت چیکار کنم ؟

اگه این چیدمان به صورت واقعا شگفت برانگیزی با هم هماهنگ بود چی ؟ یعنی واقعا با من صادق بود ؟ یا باید باز ازش اطلاعات و داده بگیرم تا جایی که در چیدمانش تناقض ایجاد بشه ؟ آیا اصلا تناقض ایجا میشه ؟ (نکنه با من صادق باشه ! یا شاید خیلی خوب بلده نقش بازی کنه !!!)

در دنیای مجازی و در ارتباط کوچکی مثل "نوشتار" شناخت افراد سخت هست چون :

شناخت فرد یعنی داشتن دانش نسبت به حداکثر چیدمان پازل وجودی ...

ولی در این ارتباط شما فقط یک راه ارتباط با این پازل رو در اختیار داشتی و اون نوشتار بود

اما تو دنیای واقعی دست مون باز تره ...

خود من ، خانواده من ، دوستان من ، هم کلاسی ها من ، ...

شما بپرس ... اما دریافت جواب تنها یک متن نیست ...

اون چیزی که میبینی

اون چیزی که میشنوی

اون چیزی که حس میکنی از رفتار من

اطلاعات خیلی خیلی بیشتری رو نسبت به پازل وجودی و رفتاری من در اختیار تون قرار میده

و در نهایت سوال که مطرح کرده بودید

اشتیاق;552337 نوشت:
ولی سوال اساسی اینه که از کجا بفهمیم که طرف مقابل صادقانه جواب داده؟؟

من اگه جای شما بودم اول همه از خدا میخواستم به من لطف کنه که دید بهتری نسبت به محیط اطرافم و اون شخص پیدا کنم

تو ادامه تمام تلاش ام رو میکردم تا شخصیت رفتاری اش رو کشف کنم

اما چه جوری ؟

اجازه میدادم با آرامش حرف بزنه و خوب بهش توجه میکردم

اجازه میدادم از منطق اش بگه ، از احساسات اش بگه

به چالش اش میکشیدم و ازش باز خورد میگرفتم

ازش سوال می پرسیدم ... (طرز جواب دانش به چه صورته ، اولویت های ذهنی اش چیه ، دغدغه اش از تشکیل زندگی چیه ، ...)

بعدش هم میرفتم سراغ خانواده ، دوستان یا همکلاسی هاش (به کمک یه نفر سومی مثل خواهر یا برادر یا ...)

تا جایی که میتونم داده و دانش ام رو نسبت به اون زیاد می کنم تا بتونم بهتر تصمیم بگیرم

اگه هماهنگی جالبی وجود داشت ، اون موقع صادقت اش رو می پذرم و باورش می کنم

شناخت دیگران خیلی خیلی سخته ولی خب تنها کاری که میتونیم بکنیم همینه

انشاء الله خدا خیر رو نصیب مون کنه ...

با سلام و تشکر از سوال بسیار خوبتان
در رابطه با این سوال اطلاعاتی دارم که دلم میخواد اندکی تامل داشته باشید و دقت کنید ممنونم

این مرحله ای که دوست عزیز پرسیدن جز مرحله ی دوم خاستگاری است که باید به آن بیشتر توجه شود
امام علی علیه السلام می فرماید : سخن بگویید تا شناخته شوید چرا که شخصیت هر انسان زیر زبان او پنهان است .

ترجیحا صدا را ضبط کنید به صورت آشکار ، دو طرف خانواده ها در آن جلسه صحبت کنند :
1)دلیل و نحوه ی انتخاب دختر و خانواده اش و هم چنین دلیل و نحوه ی انتخاب پسر و خانواده اش .
2) طرح سوالات باقی مانده یعنی سوالات بهم را بپرسید در این مرحله متوجه میشوید که صحبت ها با هم نمیخونه و تناقض داره ( در مورد شغلش منزل و تحصیل در واقع سوالاتی که دختر و پسر باید با هم داشته باشند .

ببینید این مبحث میتونه خیلی حساس باشد و حرف هم زیاد است من بطور مختصر می نویسم شما برداشت کلی را دریافت کنید

جلسه ی خاستگاری هم سوال محوراست هم پاسخ محور

پاسخ محور چیست ؟ پاسخ محور یعنی این که جواب ها را تحلیل کنیم

و سوال محور چیست ؟ یعنی حتما حواسمون باشه چه سوای ازمون پرسیده میشه اولین سوالی که پرسیده میشه دغدغه ای زندگیش هست

احتمال داره اولین سوال این باشه ( شما نماز میخونید ؟ )
دومین سوال طرح سوالات معکوس هست : نظرتون در مورد آنهایی که خیلی زیاد تفریح می کنند چیه ؟

اون نمیدونه نظر شما چیه مجبوره اول نظر خودشو میگه بعد شما .
سوالت را اینگونه بپرسید

چند نکته : بله و خیر جواب دادن بدرد نمیخوره سوالتی باشه که طرف بخواد توضیح بده
حساس باشید
سوالات کلیشه ای باید توضیح داشته باشه
در این رابطه باید گفته بشه من به ذات اهمیت میدم ، قانع ام و سخت گیرم

ممنونم از سوال خوبتون ان شاالله موفق باشید
:Gol:

مطالبتون خیلی مفید بود از هردوتون ممنونم...:Gol::Gol:

موضوع قفل شده است