جمع بندی اهمیت خودشناسی در تعیین ملاک های انتخاب همسر

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اهمیت خودشناسی در تعیین ملاک های انتخاب همسر

[="#0000CD"]با سلام و عرض ادب

در مقوله ی انتخاب همسر و تعیین ملاک و معیار برای ازدواج بسیار گفته شده که ابتدا میبایست خودشناسی صورت بگیرد تا فرد بر این اساس ملاک های خودش را تعیین کند و ازدواج موفقی داشته باشد .
و همینطور گفته شده که اگر کسی خود را نشناسد نمیتواند دیگری را بشناسد .
از کارشناس محترم تقاضا دارم این موضوع را برای بنده با زبان ساده توضیح بدهند و همینطور بفرمایند این خودشناسی چطور باید حاصل شود ؟ اسباب خودشناسی را چطور باید فراهم کرد ؟ و اینکه چطور میشود با خودشناسی به تعیین ملاک و معیار رسید ؟

ضمنا بنده تاپیکی در انجمن در این مورد مطالعه کردم و تا حدودی برای بنده تبیین شد اما در ارتباط با چگونگی تحصیل خودشناسی توضیح بخصوصی داده نشد.

اگر که ممکنه بنده را راهنمایی بفرمایید .
از بررسی و توجهتان متشکرم.
[/]

width: 700 align: center

[TD="align: center"]با نام و یاد دوست

[/TD]

[TD="align: center"][/TD]

کارشناس بحث: استاد امیـد

شهیده زینب کمایی;990624 نوشت:
با سلام و عرض ادب

در مقوله ی انتخاب همسر و تعیین ملاک و معیار برای ازدواج بسیار گفته شده که ابتدا میبایست خودشناسی صورت بگیرد تا فرد بر این اساس ملاک های خودش را تعیین کند و ازدواج موفقی داشته باشد .
از کارشناس محترم تقاضا دارم این موضوع را برای بنده با زبان ساده توضیح بدهند و همینطور بفرمایند این خودشناسی چطور باید حاصل شود ؟ اسباب خودشناسی را چطور باید فراهم کرد ؟ و اینکه چطور میشود با خودشناسی به تعیین ملاک و معیار رسید ؟

ضمنا بنده تاپیکی در انجمن در این مورد مطالعه کردم و تا حدودی برای بنده تبیین شد اما در ارتباط با چگونگی تحصیل خودشناسی توضیح بخصوصی داده نشد.

سلام
اجازه دهید ابتدا توضیحی کوتاه در مورد خود و اهمیّت خودشناسی در ازدواج برای سایر دوستان ارائه دهم:
ما دو نوع خود داریم: خودِ واقعی و خودِ آرمانی. منظور از خودِ واقعیْ تصوّر ما از خودمان است. یعنی چیزی که هم اکنون هستیم. این خودْ از تجربه ها و اتفاقاتِ زندگیِ ما به دست می آید. خودِ واقعیْ همه یِ نقطه ضعف ها و قوّت های ما را شامل می شود. مثلا دخترخانمی می گوید:«من دختر خانمی سی ساله، با تحصیلاتِ کارشناسی در رشته روانشناسی، دارای قد 170، مهربان، زودرنج و کمی عصبی هستم». منظور از خودِ آرمانیْ ویژگی هایی است که نداریم و دوست داریم به دست بیاوریم. مثلا دخترخانمِ مثالِ قبل، دوست دارد مدرک دکتری در رشته خود بگیرد، صاحبِ خانه ای شیک در شمال شهر شود و مشهورترین روانشناسِ کشور گردد.

تأثیر خودشناسی در ازدواج
با چند مثال اهمیّت خودشناسی را در موفقیّت و شکست ازدواج توضیح می دهم:
مثال یک: سعید همیشه دوست داشته مدرک کارشناسیِ ارشد داشته باشد، اما نتوانسته به این آرزوی خود جامعه عمل بپوشاند. او در زمانِ ازدواج، بدون بررسیِ سایرِ جنبه های شخصیتِ طرف مقابل، با مریم که کارشناسِ ارشد است، ازدواج می کند و تصوّر می کند با این کارْ به آروزی دیرینه اش به گونه ای دست یافته و بر احساسِ شکستِ ناشی از نرسیدن به این آرزو غلبه کرده است. اما واقعیّت این است که سعید واقعا به مدرک کارشناسی ارشد دست پیدا نکرده و این خوشیِ ناشی از ازدواج با مریم که کارشناسِ ارشد است، بسیار موقّتی است و به زودیِ زود عادّی می شود و پس از مدتی کوتاه چشمش به رویِ تفاوت های اخلاقی با مریم باز می شود. اینجاست که اختلافاتِ آنها شروع می شود.
مثال دو: مینا خانمی دُرون گراست. فقط یک دوست صمیمی دارد. از مهمانی های شلوغ دوری می کند. به سختی می تواند سرِ صحبت را با کسی باز کند. او همیشه دوست داشته که کمی اجتماعی تر باشد. وقتی سینا به خواستگاریِ او می آید، اینکه سینا خوش خنده است، توجّهش را جلب می کند. سینا بر خلاف مینا دوستان زیادی دارد. او فردی بُرون گراست. پس از ازدواج، سینا همیشه روزهای جمعه را با دوستانش بیرون از خانه سپری می کند. اما مینا در خانه می ماند. او دوست دارد روزهای تعطیل در خانه بماند، موسیقی گوش کند و کتاب بخواند و کمی با همسرش حرف بزند. اما سینا کمتر در خانه است و اینْ باعثِ دلخوریِ مینا می شود.
ادامه دارد...

برای خودشناسی راه های زیر وجود دارد:
1- از مهارت های خودآگاهی بهره بگیریم:
«خودآگاهي» توانايي شناخت خود و آگاهي از ویژگی ها، نقاط ضعف و قوّت، خواسته‌ها، ترس ها و انزجارهاست. برای خودآگاهیِ بیشتر این سؤالات را از خود بپرسید و پاسخ آنها را در برگه ای بنویسید:
- من چه ویژگی های جسمی و بدنی دارم؟
- از کدام ویژگیِ جسمیِ خود احساسِ رضایت می کنم؟
- کدام ویژگیِ جسمیِ خود را دوست دارم تغییر دهم؟
- در چه زمینه هایی استعداد دارم؟
- چه مهارت هایی را فراگرفته ام؟
- به چه موفقیّت ها و پیشرفت هایی تاکنون دست یافته ام؟
- چه نقاط ضعفی دارم؟
توضیح: برخی افراد تصور می کنند هیچ نقطه ضعفی ندارند، چون نمی توانند با آنها روبرو شوند. برخی دیگر نقاط ضعفشان را بزرگنمایی می کنند و خود را فردی ضعیف می پندارند. هر دوی این دو دسته افراد در اشتباه هستند. وقتی به درستی نقاط ضعف خود را بشناسیم، می توانیم آنها را اصلاح نماییم.
- چه افکاری احساساتم را شکل می دهند؟
توضیح: اگر به درستی دقت کنیم، پیش از آن که احساسی به ما دست دهد یا رفتاری از ما سر بزند، افکاری به ذهن ما خطور می کند. این افکار، مقدّمه ای برای احساسات و رفتارهای ما می باشند. اگر افکارِ ما منفی باشند، احساساتِ منفی را تجربه می کنیم و دست به رفتارهای منفی می زنیم. مثلا وقتی کار تازه ای را شروع می کنیم، ولی با خود می اندیشیم که «من نمی توانم از پسِ این کار بربیایم» یا «من عرضه تمام کردن این کار را ندارم»، این افکارِ منفی باعثِ ایجادِ ناامیدی (احساسِ منفی) و اجتناب از رویارویی با چالش ها (رفتارِ منفی) می شوند. در نتیجه برای اینکه احساساتِ مثبت داشته باشید و به گونه ای مثبت رفتار نمایید، افکارِ منفی را شناسایی نمایید و آنها را زیر سؤال ببرید؛ افکار منطقی و واقع بینانه تری را جایگزینِ افکار منفی کنید و کنترل احساسات و رفتارتان را در دست بگیرید.

- باورها و ارزش های من کدام هستند؟
باورها و ارزش ها ملاک ها و معیارهایی برای ارزشیابیِ رفتارهای خود و دیگران می باشند. آگاهی از ارزش ها و باورها تأثیر بسیاری در خودشناسی دارد.
- من چه اهدافی در زندگی دارم؟
وقتی به سؤالاتِ فوق، جواب های درستی بدهید، می توانید برنامه ای برای تبدیلِ «خود واقعی» به «خود آرمانی» طرح نمایید و آن را گام به گام اجرا کنید. به این صورت شناختی کافی از خود به دست می آورید و در زندگی سردرگم نمی مانید.

ادامه دارد ...

امید;990800 نوشت:

با سلام و عرض ادب خدمت شما استاد گرامی
بنده از توضیحات شما استفاده کردم و از توجهتان متشکرم ، مشتاقانه منتظر توضیحات بعدی‌تان هستم .

شهیده زینب کمایی;991405 نوشت:
با سلام و عرض ادب خدمت شما استاد گرامی
بنده از توضیحات شما استفاده کردم و از توجهتان متشکرم ، مشتاقانه منتظر توضیحات بعدی‌تان هستم .

2- برای خودشناسی می توانید از دوستان تان کمک بگیرید:
از پنج نفر از دوستان تان که شناخت کافی از شما دارند، بخواهید هر کدام پنج ویژگی مثبت و پنج ویژگی منفیِ شخصیتیِ شما را بگویند. به آنها بگویید که نسبت به ویژگی هایی که مطرح می کنند، جبهه گیری نمی نمایید. اگر یک ویژگی را دو نفر بیان کردند، به احتمال زیاد این ویژگی در شما وجود دارد. اگر آن ویژگی مثبت است، سعی کنید آن را تقویت نمایید و اگر منفی است، تلاش کنید آن را از بین ببرید. به خاطر داشته باشید که بی عیب خداوند متعال است و همه ما انسان ها کم و بیش عیب ها و ویژگی های منفی داریم. فقط باید تلاش کنیم آنها را به تدریج رفع کنیم.

3- راه سوم برای خودشناسی، بهره گیری از آزمون های معتبر روانشناختی است:
یکی از آزمون هایی که برای شناخت شخصیت افراد _ من جمله بررسی تناسب دختر و پسرهای آماده ازدواج_ کارایی دارد، آزمون نئو یا پرسشنامه شخصیّتیِ پنج عاملی (neo) است. با انجام این آزمونْ میزان مشکلات روانشناختی (n)، برون گرایی و درون گرایی (e)، گشودگی و پذیرش تجربه یِ امور جدید (o)، توافق Angel و نیز وظیفه شناسی و باوجدان بودن (c) مشخص می شود. بررسی های مختلف نشان داده که این آزمون یکی از جامع ترین آزمون ها در زمینه ارزیابی شخصیت می باشد. تفسیر این آزمون حتما باید توسط یک روانشناسِ خبره صورت گیرد.

ادامه دارد ...

[="Teal"]سلام و عرض ادب ...
با تشکر از توضیحات کاربردی و مفیدتون جناب امید ...
چند سوال داشتم ....
اول اینکه گاهی پیش میاد فردی برخی از ویژگی های افراد درون گرا و بعضی از خصوصیات افراد برون گرا رو داره
در این صورت میتونیم بگیم برون گرا و درون گرا بودن خصوصیت مطلقی نیست یا باید ببینیم بیشتر به ویژگی های کدوم گروه نزدیکتریم؟!

دوم اینکه اهمیت درونگرا و برونگرا بودن و تفاوت این دو ، انکار نشدنیه ولی اگر فرد مقابل واجد تمام ملاک ها و معیارها ی مدنظر باشه میشه چشم پوشی کرد توی این زمینه؟!! آیا واقعا نمیشه تفاوت هارو توی این زمینه تحمل کرد؟!!
سوم آزمون هایی که در این زمینه در نت وجود دارند معتبرند و تایید میکنید یا خیر؟!![/]

[="Tahoma"][="Navy"]

شهیده زینب کمایی;990624 نوشت:
با سلام و عرض ادب

سلام
وقتی انسان خودش را موجود بالقوه ای یافت که استعداد رسیدن به بالاترین کمال را دارد برای زندگی مشترک کسی را انتخاب می کند که اورا در این راه یاریگرش باشد.
یا علیم[/]

ترگل;991433 نوشت:
سلام و عرض ادب ...
با تشکر از توضیحات کاربردی و مفیدتون جناب امید ...
چند سوال داشتم ....
اول اینکه گاهی پیش میاد فردی برخی از ویژگی های افراد درون گرا و بعضی از خصوصیات افراد برون گرا رو داره
در این صورت میتونیم بگیم برون گرا و درون گرا بودن خصوصیت مطلقی نیست یا باید ببینیم بیشتر به ویژگی های کدوم گروه نزدیکتریم؟!

دوم اینکه اهمیت درونگرا و برونگرا بودن و تفاوت این دو ، انکار نشدنیه ولی اگر فرد مقابل واجد تمام ملاک ها و معیارها ی مدنظر باشه میشه چشم پوشی کرد توی این زمینه؟!! آیا واقعا نمیشه تفاوت هارو توی این زمینه تحمل کرد؟!!
سوم آزمون هایی که در این زمینه در نت وجود دارند معتبرند و تایید میکنید یا خیر؟!!

سلام علیکم

از شما به خاطر مشارکت در این موضوع تشکر می کنم.
در مورد سؤال اول تان باید بگویم:
ویژگی های و صفات انسان _ مانند: درون گرا و برون گرا بودن _ صفر و یکی نیستند. یعنی این طور نیست که همه افراد یا درون گرا باشند یا برون گرا؛ بلکه هر فردی میزانی از این ویژگی ها را داراست و به قول شما باید ببینیم بیشتر به ویژگی های کدام گروه نزدیک تر هستیم. میزان این ویژگی ها در آزمون ها روانشناختی بر روی یک طیف نشان داده می شوند. مثلا پس از نمره گذاریِ آزمون به فرد می گویند:«در مقیاس برون گرایی در برابر درون گرایی، نمره شما ۴۴ از ۶۰ شده است». سپس در توضیحاتِ نمره می گویند:
«نمره از ۱۲ تا ۲۴: احتمالا شما آدم درون گرایی هستید. تنهایی را بیشتر دوست دارید. دوست دارید کارها را بدون حضور دیگران انجام دهید.
نمره از ۲۴ تا ۴۸: شما نه کاملا درون گرا هستید و نه کاملا برون گرا. بعضی وقت ها با جمع بودن را ترجیح و می دهید و گاهی تنهایی، توجه داشته باشید هر چه نمره تان بالاتر باشد برونگرا ترید.
نمره از ۴۸ تا ۶۰:شما آدم برون گرایی هستید. با جمع بودن را دوست دارید. دوست دارید حتی کارهایی را که می شود تنهایی انجام داد را با جمع انجام دهید».

در مورد سؤال دوم باید بگویم:
درست است که همسران می توانند در زندگیِ مشترک از خواست های ناشی از شخصیت های متفاوت چشم پوش نمایند. اما در موارد بسیاری دیده می شود که این تفاوت ها زمینه بروز اختلاف و دلخوری میان همسران را ایجاد نموده و هیچ یک از زوجین توانایی چشم پوشی از اختلاف را ندارند یا تمایل به چشم پوشی ندارند. به همین خاطر توصیه می شود افرادی با یکدیگر ازدواج کنند که بیشترین تناسب و تشابه میانِ شان وجود دارد. متأسفانه در عصر کنونی تحمل و تاب آوری در میانِ انسان ها کم شده است و افراد کمتر از گذشته می توانند همدیگر را در این زمینه ها تحمل نمایند.

در مورد سؤال سوم باید بگویم:
نمی توان به همه آزمون ها و پرسشنامه های موجود در فضای مجازی اعتماد نمود. پرسشنامه نئو که در بالا به آن اشاره کردم، از معتبرترین پرسشنامه ها در زمینه شناخت شخصیت است. در مورد بقیه یِ پرسشنامه ها باید از روانشناسانِ خبره پرس و جو کرد یا به منابع و کتاب های معتبر در زمینه آزمون های روانشناختی مراجعه نمود.

پرسش:
در مقوله ی انتخاب همسر و تعیین ملاک و معیار برای ازدواج بسیار گفته شده که ابتدا می بایست خودشناسی صورت بگیرد تا فرد بر این اساس ملاک های خودش را تعیین کند و ازدواج موفقی داشته باشد. همین طور گفته شده که اگر کسی خود را نشناسد، نمی تواند دیگری را بشناسد.
لطفا توضیح دهید که این خودشناسی چطور باید حاصل شود؟

پاسخ:

ابتدا توضیحی کوتاه در مورد خود و اهمیّت خودشناسی در ازدواج ارائه می دهم:
ما دو نوع خود داریم: خودِ واقعی و خودِ آرمانی. منظور از خودِ واقعیْ تصوّر ما از خودمان است. یعنی چیزی که هم اکنون هستیم. این خودْ از تجربه ها و اتفاقاتِ زندگیِ ما به دست می آید. خودِ واقعیْ همه یِ نقطه ضعف ها و قوّت های ما را شامل می شود. مثلا دخترخانمی می گوید:«من دختر خانمی سی ساله، با تحصیلاتِ کارشناسی در رشته روانشناسی، دارای قد 170، مهربان، زودرنج و کمی عصبی هستم». منظور از خودِ آرمانیْ ویژگی هایی است که نداریم و دوست داریم به دست بیاوریم. مثلا دخترخانمِ مثالِ قبل، دوست دارد مدرک دکتری در رشته خود بگیرد، صاحبِ خانه ای شیک در شمال شهر شود و مشهورترین روانشناسِ کشور گردد.

تأثیر خودشناسی در ازدواج
با یک مثال اهمیّت خودشناسی را در موفقیّت و شکست ازدواج توضیح می دهم:
مثال: مینا خانمی دُرون گراست. فقط یک دوست صمیمی دارد. از مهمانی های شلوغ دوری می کند. به سختی می تواند سرِ صحبت را با کسی باز کند. او همیشه دوست داشته که کمی اجتماعی تر باشد. وقتی سینا به خواستگاریِ او می آید، اینکه سینا خوش خنده است، توجّهش را جلب می کند. سینا بر خلاف مینا دوستان زیادی دارد. او فردی بُرون گراست. پس از ازدواج، سینا همیشه روزهای جمعه را با دوستانش بیرون از خانه سپری می کند. اما مینا در خانه می ماند. او دوست دارد روزهای تعطیل در خانه بماند، موسیقی گوش کند و کتاب بخواند و کمی با همسرش حرف بزند. ولی سینا کمتر در خانه است و اینْ باعثِ دلخوریِ مینا می شود.

1- از مهارت های خودآگاهی بهره بگیریم:
«خودآگاهي» توانايي شناخت خود و آگاهي از ویژگی ها، نقاط ضعف و قوّت، خواسته‌ها، ترس ها و انزجارهاست. برای خودآگاهیِ بیشتر این سؤالات را از خود بپرسید و پاسخ آنها را در برگه ای بنویسید:
- من چه ویژگی های جسمی و بدنی دارم؟
- از کدام ویژگیِ جسمیِ خود احساسِ رضایت می کنم؟
- کدام ویژگیِ جسمیِ خود را دوست دارم تغییر دهم؟
- در چه زمینه هایی استعداد دارم؟
- چه مهارت هایی را فراگرفته ام؟
- به چه موفقیّت ها و پیشرفت هایی تاکنون دست یافته ام؟

- چه نقاط ضعفی دارم؟
توضیح: برخی افراد تصور می کنند هیچ نقطه ضعفی ندارند، چون نمی توانند با آنها روبرو شوند. برخی دیگر نقاط ضعفشان را بزرگنمایی می کنند و خود را فردی ضعیف می پندارند. هر دوی این دو دسته افراد در اشتباه هستند. وقتی به درستی نقاط ضعف خود را بشناسیم، می توانیم آنها را اصلاح نماییم.
- چه افکاری احساساتم را شکل می دهند؟
توضیح: اگر به درستی دقت کنیم، پیش از آن که احساسی به ما دست دهد یا رفتاری از ما سر بزند، افکاری به ذهن ما خطور می کند. این افکار، مقدّمه ای برای احساسات و رفتارهای ما می باشند. اگر افکارِ ما منفی باشند، احساساتِ منفی را تجربه می کنیم و دست به رفتارهای منفی می زنیم. مثلا وقتی کار تازه ای را شروع می کنیم، ولی با خود می اندیشیم که «من نمی توانم از پسِ این کار بربیایم» یا «من عرضه تمام کردن این کار را ندارم»، این افکارِ منفی باعثِ ایجادِ ناامیدی (احساسِ منفی) و اجتناب از رویارویی با چالش ها (رفتارِ منفی) می شوند. در نتیجه برای اینکه احساساتِ مثبت داشته باشید و به گونه ای مثبت رفتار نمایید، افکارِ منفی را شناسایی نمایید و آنها را زیر سؤال ببرید؛ افکار منطقی و واقع بینانه تری را جایگزینِ افکار منفی کنید و کنترل احساسات و رفتارتان را در دست بگیرید.

- باورها و ارزش های من کدام هستند؟
باورها و ارزش ها ملاک ها و معیارهایی برای ارزشیابیِ رفتارهای خود و دیگران می باشند. آگاهی از ارزش ها و باورها تأثیر بسیاری در خودشناسی دارد.
- من چه اهدافی در زندگی دارم؟
وقتی به سؤالاتِ فوق، جواب های درستی بدهید، می توانید برنامه ای برای تبدیلِ «خود واقعی» به «خود آرمانی» طرح نمایید و آن را گام به گام اجرا کنید. به این صورت شناختی کافی از خود به دست می آورید و در زندگی سردرگم نمی مانید.

2- برای خودشناسی می توانید از دوستان تان کمک بگیرید:
از پنج نفر از دوستان تان که شناخت کافی از شما دارند، بخواهید هر کدام پنج ویژگی مثبت و پنج ویژگی منفیِ شخصیتیِ شما را بگویند. به آنها بگویید که نسبت به ویژگی هایی که مطرح می کنند، جبهه گیری نمی نمایید. اگر یک ویژگی را دو نفر بیان کردند، به احتمال زیاد این ویژگی در شما وجود دارد. اگر آن ویژگی مثبت است، سعی کنید آن را تقویت نمایید و اگر منفی است، تلاش کنید آن را از بین ببرید. به خاطر داشته باشید که بی عیب خداوند متعال است و همه ما انسان ها کم و بیش عیب ها و ویژگی های منفی داریم. فقط باید تلاش کنیم آنها را به تدریج رفع کنیم.

3- راه سوم برای خودشناسی، بهره گیری از آزمون های معتبر روانشناختی است:
یکی از آزمون هایی که برای شناخت شخصیت افراد _ من جمله بررسی تناسب دختر و پسرهای آماده ازدواج_ کارایی دارد، آزمون نئو یا پرسشنامه شخصیّتیِ پنج عاملی (neo) است. با انجام این آزمونْ میزان مشکلات روانشناختی (n)، برون گرایی و درون گرایی (e)، گشودگی و پذیرش تجربه یِ امور جدید (o)، توافق Angel و نیز وظیفه شناسی و باوجدان بودن (c) مشخص می شود. بررسی های مختلف نشان داده که این آزمون یکی از جامع ترین آزمون ها در زمینه ارزیابی شخصیت می باشد. تفسیر این آزمون حتما باید توسط یک روانشناسِ خبره صورت گیرد.

موضوع قفل شده است