جمع بندی کیمیا در زندگی بزرگان و تأثیر اذکار در زندگی

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کیمیا در زندگی بزرگان و تأثیر اذکار در زندگی

باعرض سلام و ادب خدمت دوستان و اساتید گرامی ...

میخواستم بدونم این توصیه ها و دستورالعمل ها و اذکاری که علما و بزرگان دین دادن تاچه حد تاثیر داره عمل بهشون؟؟؟
منظورم اینه که, کسانی مثل ایت الله بهجت و اقای نخودکی و امثال ایشان چطور و ازکجا دستور متفاوتی برای بعضی کارها میدادن؟؟؟ مگر این فقط در حیطه اختیارات ائمه (ع) نبوده؟؟؟
اینکه از بندگان مقرب خدا بودن شکی نیست ولی اینکه بعضی چیزهارو باقطعیت میگفتن میخوام بدونم این علم رو از روایات وتحقیق و مطالعه اونها به دست می اوردن و ماحصل ان رو با فرمول و دستورالعملی به مریدان و حاجتمندان میدادن یا نه براساس علمی که خدا به اولیا ء ش میده اونها رو میگفتن...
سوال دیگه ای هم دارم و تقریبا درهمین رابطه ست و اونم اینکه ...
من مدتی به دستورالعملی که اقای نخودکی به حضرت امام(ره) دادن و گفتن که چیزی بیشتر از کیمیا رو بهت میدم و امام گفتن که هرچه درزندگی بهش رسیدم از اون بود... عمل میکردم
و لابد حضور ذهن دارین کدومو میگم(ایت الکرسی تاهوالعلی العظیم,تسبیحات حضرت زهرا,سه بارتوحید،سه بارصلوات و درنهایت ایه 2و3 سوره طلاق) اینها رومیخوندم و حقیقتاچون باامید خاصی میخوندم روم تاثیر زیادی داشت و همش منتظر یه چیز عجیب یه تاثیر استثنایی بودم توی زندگیم ...
ولی چندوقت پیش به یه روحانی گفتم و جواب ناامیدکننده ای گرفتم ایشون گفتن که این ایات برای روزی یه...
تو ازخدا رزق بیشتر میخوای؟؟؟ و خب باحرف ایشون من دیگه ادامه ندادم...
ولی به نظر من منظور از کیمیا این نمیتونه باشه ...
باورم نمیشه اقای نخودکی رزق و روزی رو به کیمیا تعبیر کنن و امام(ره) توی زندگی فقط و فقط دنبال روزی بیشتری بوده باشن.... اگر امکان داره بفرمایید که ایا این ایات مختص رزق اند و منظور از کیمیای اقای نخودکی رسیدن به درجه بالای انسانی بوده یا صرفا چیزهای دنیایی؟؟؟

پیشاپیش بابت زحمتی که میدم عذرخواهی می کنم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اویس

[="Tahoma"][="Blue"]با عرض سلام و ادب خدمت شما خواهر گرامی
در ابتدا ازاینکه برای دریافت پاسخ کمی منتظر ماندید از شما عذرخواهم و امیدوارم به بزرگواری خود بنده حقیر را ببخشید.
در مورد سوال اولتان باید بگویم یکی از عنایات خداوند به انسانی که در صراط مستقیم خود سازی قرار گرفته این است که بواسطه عمل به شریعت مطهره و اهتمام به کسب علم و معرفت و توجه تام به کتاب تدوینی قرآن کریم و سنت نبوی صلی الله علیه و آله به تدریج به عوالم عقول قدسی راه یافته و می تواند در خواب و بیداری شکارهایی داشته باشد. بهترین این شکارها انهایی است که ازجنس کلام باشد و نورانیت کلام از نورانیت تصاویر بیشتراست و به همین جهت است که معجزه پیامبر اکرم یعنی قرآن کریم به عنوان جامعترین و کاملترین معجزات قرارگرفته است.
عالمان بالله بواسطه دو بال علم و عمل خود به جایی میرسند که می توانند در خواب وبیداری احادیثی را بشنوند که در جوامع روایی نیامده است و این احادیث که به «احادیث برزخیه» معروف است می توانند به عنوان دستورالعملی برای مستعدین کمال قرار بگیرد.
و اما در مورد سوال دومتان:
دستور العملی که بدان اشاره نمودید موجب زیاد شدن روزی است منتهی نه رزق مادی بلکه رزق معنوی و این دستورالعمل برای امور مادی مانند کیمیا و امثال آن نیست.
نکته ای راکه قابل ذکر می دانم این است که ما نباید به صرف شنیدن و خواندن دستورات مفیدی که علمای بالله ارائه نمودند اهتمام به عمل کردنشان داشته باشیم زیرا برخی ازاین دستورات ضمن فوائد معنوی بسیاری که دارند دارای برخی عوارض دنیوی مانند فقر نیز می باشند که تا کسی قابلیت اخذ آن را نداشته باشد مجاز به عمل به چنین دستوراتی نیست و بزرگان نیز با توجه به قابلیاتی که شاگردانشان داشتند و به حسب ظرفیتی که در آنها می دیدند این دستورات را به صورت شخصی ارائه می کردند. لذا توصیه حقیر به شما خواهر گرامی این است که فعلا به تقویت بنیه علمی و عمل به همه واجبات و ترک همه محرمات و عمل به برخی مستحبات مانند نماز شب اهتمام داشته باشید و فعلا از انجام دستوراتی که علما و عرفا به یکدیگر می دادند صرف نظر نمایید تا انشالله به وقتش هنگامه عمل بدانها فرا رسد.
[/]

اویس;770171 نوشت:
در ابتدا ازاینکه برای دریافت پاسخ کمی منتظر ماندید از شما عذرخواهم و امیدوارم به بزرگواری خود بنده حقیر را ببخشید.

سلام استاد... اختیار دارین ... خیلی ممنون بابت پاسخگویی

اویس;770171 نوشت:
ما نباید به صرف شنیدن و خواندن دستورات مفیدی که علمای بالله ارائه نمودند اهتمام به عمل کردنشان داشته باشیم زیرا برخی ازاین دستورات ضمن فوائد معنوی بسیاری که دارند دارای برخی عوارض دنیوی مانند فقر نیز می باشند

ببخشید من نفهمیدم ... چرا باید یه ذکر باعث فقر بشه؟؟؟؟ اون هم ذکری که خودتون میگین باعث افزایش روزیه!!!!
حالا این روزی میتونه مادی و دنیوی بشه میتونه معنوی واخروی باشه غیراینه؟؟؟؟؟

یعنی هرکسی که خدارو بخواد حتما باید همه چیزشو از دست بده تا خدارو به دست بیاره؟؟؟؟

اگه اینطوره و نباید همه بخونن چرا بین عوام مردم پخش میشه من اینو به صورت یه کارت کوچیک ازیه سازمان گرفتم که واحد فرهنگیش پخش میکرد خب اره کارمنداش خیلی مخلص و... ولی ایا همشون هستن؟؟؟از کجا میدونستن باعث فقرکسی نشه که پخش کردن؟؟؟
تازه بعدش انگار یه جوری شد همه جا میدیدم توصیه به این دستورالعمل رو!!
یعنی امام (ره)احتمال اینو نمیدادن ؟؟؟ چرا به شاگردای خاصشون فقط توصیه نکردن ؟؟؟؟

توصیه به استغفار که بزرگانی همچون ایت الله بهجت گفتن
نمیدونم دقیقا توصیه ایشونه 70 بار در روز یا عالم دیگری!!!!ا
این هم جزء همین هاست؟؟؟
[SPOILER] اگه نیست یه سوال خارج ازبحث:بفرمایید همیشه باید باحالت تضرع باشه که اثرگزار باشه یا درحالت عادیم تاثیر میزاره؟؟؟و اینکه از ایشون فک میکنم شنیدم نباید لقلقه ی زبان باشه استغفرالله... ولی درجایی م گفتن که درمورد نماز اول وقت صرف اینکه فقط اول وقت باشه کفایت میکنه حتی اگه باحضور ذهن خونده نشه !!! حالا استغفار چه جوریه ؟حتما باید باتضرع باشه یاخیر؟؟دراین باره م توضیح بدین ممنون میشم[/SPOILER]
اصلا ازکجا باید بفهمیم کدوم اذکار توصیه برای اشخاص خاص هست و کدوم برای عادی؟؟؟

یه ذکر دیگه روهم میخوام بدونم جزء اینهاست یانه؟؟؟
1000بار استغفرالله،300بار ماشالله لاقوه الا بالله،70صلوات هدیه به مادر امام زمان وسوره ملک بعداز نماز عشا و درپایان صدقه

اویس;770171 نوشت:
تا کسی قابلیت اخذ آن را نداشته باشد مجاز به عمل به چنین دستوراتی نیست

درکل مثل اینکه شانسم آوردم تاحالا بلایی سرم نیومده Fool یعنی آدم به یاد خدام باشه باز باید نگران باشه ؟؟؟
اونم از ناحیه خدا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بی خدا بودنو با خدا بودن هیچ فرقی نداره؟؟ ناامیدم کردین :Ghamgin:

[="Tahoma"][="Blue"]

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;770340 نوشت:
ببخشید من نفهمیدم ... چرا باید یه ذکر باعث فقر بشه؟؟؟؟ اون هم ذکری که خودتون میگین باعث افزایش روزیه!!!!
حالا این روزی میتونه مادی و دنیوی بشه میتونه معنوی واخروی باشه غیراینه؟؟؟؟؟

ظاهرا به عرض بنده توجه نفرمودید. من عرض نکردم که این ذکر به طور مطلق باعث افزایش روزی است بلکه عرض کردم:

اویس;770171 نوشت:
دستور العملی که بدان اشاره نمودید موجب زیاد شدن روزی است منتهی نه رزق مادی بلکه رزق معنوی و این دستورالعمل برای امور مادی مانند کیمیا و امثال آن نیست.

یعنی هرکسی که خدارو بخواد حتما باید همه چیزشو از دست بده تا خدارو به دست بیاره؟؟؟؟

در اوایل راه برای تقرب به خداوند لازم نیست که انسان همه چیز خود را از دست بدهد ولی در منازل بالاتر یقین یکی از مقامات فنا است و مراد از فنا از دست دادن و محو تمامی منیات است که گاه این منیات شامل دلبستگی انسان به دنیا هم میشود و فقر را به دنبال دارد.

اگه اینطوره و نباید همه بخونن چرا بین عوام مردم پخش میشه من اینو به صورت یه کارت کوچیک ازیه سازمان گرفتم که واحد فرهنگیش پخش میکرد خب اره کارمنداش خیلی مخلص و... ولی ایا همشون هستن؟؟؟از کجا میدونستن باعث فقرکسی نشه که پخش کردن؟؟؟
تازه بعدش انگار یه جوری شد همه جا میدیدم توصیه به این دستورالعمل رو!!
یعنی امام (ره)احتمال اینو نمیدادن ؟؟؟ چرا به شاگردای خاصشون فقط توصیه نکردن ؟؟؟؟

اینکه یک سازمانی اقدام به پخش دستور العملی عرفانی میکند دلیل بر مجوز پخش آن نیست.
در جایی ذکر نشده که حضرت امام این دستور العمل را به همه عموم مردم توصیه داشته اند.
ضمن اینکه مطلبی که بنده خدمتتان عرض کردم مطلبی کلی بود و صرفا اختصاص به این دستورالعمل نداشت.

توصیه به استغفار که بزرگانی همچون ایت الله بهجت گفتن
نمیدونم دقیقا توصیه ایشونه 70 بار در روز یا عالم دیگری!!!!ا
این هم جزء همین هاست؟؟؟

خیر جزء این موارد نیست. بلکه ذکر استغفار بدین تعداد دستورالعملی ابتدایی برای ترک از گناهان است.

[/]

اگه نیست یه سوال خارج ازبحث:بفرمایید همیشه باید باحالت تضرع باشه که اثرگزار باشه یا درحالت عادیم تاثیر میزاره؟؟؟و اینکه از ایشون فک میکنم شنیدم نباید لقلقه ی زبان باشه استغفرالله... ولی درجایی م گفتن که درمورد نماز اول وقت صرف اینکه فقط اول وقت باشه کفایت میکنه حتی اگه باحضور ذهن خونده نشه !!! حالا استغفار چه جوریه ؟حتما باید باتضرع باشه یاخیر؟؟دراین باره م توضیح بدین ممنون میشم

نه تنها استغفار بلکه تمامی اذکار بهتراست با حالت حضور و مراقب و تضرع انجام یابد و اگر تضرعی در میان نیست باید حتما حالت توجه و حضور در میان باشد زیرا به زبان آوردن اذکار بدون توجه نه تنها قرب نیاورد بلکه گاه موجب بعد و دوری شود.

اصلا ازکجا باید بفهمیم کدوم اذکار توصیه برای اشخاص خاص هست و کدوم برای عادی؟؟؟

باید از اهل فن و کارشناسان دینی بپرسید تا هنگامی که خود به میزان راه یابید.

یه ذکر دیگه روهم میخوام بدونم جزء اینهاست یانه؟؟؟
1000بار استغفرالله،300بار ماشالله لاقوه الا بالله،70صلوات هدیه به مادر امام زمان وسوره ملک بعداز نماز عشا و درپایان صدقه

اگر دستورالعمل مذکور موجب خستگی شما میشود به هیچ وجه آن را انجام ندهید در غیر این صورت اشکالی برای انجامش نیست.

درکل مثل اینکه شانسم آوردم تاحالا بلایی سرم نیومده Fool یعنی آدم به یاد خدام باشه باز باید نگران باشه ؟؟؟
اونم از ناحیه خدا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بی خدا بودنو با خدا بودن هیچ فرقی نداره؟؟ ناامیدم کردین

واقعا معنای حرفهایی که در پست اول خدمتتون گفتم این بود؟!!!
من کی گفتم یاد خدا نباشید؟!!
کی شما رو از خدا ناامید کردم؟!!
من فقط عرض کردم ملازم دستورات شریعت مطهره باشین و از انجام دستورالعملهای سنگین که ممکنه براتون دشوار باشه مدتی پرهیز کنین و به جای اون به تقویت بنیه علمی و معرفتی خودتون بپردازین چراکه لازمه انجام دستورات عرفانی سنگین، بینش عمیق توحیدی است. از کجای این حرف بوی ناامیدی به مشام میرسه؟!!

[="Purple"]

اویس;770415 نوشت:
واقعا معنای حرفهایی که در پست اول خدمتتون گفتم این بود؟!!!
من کی گفتم یاد خدا نباشید؟!!
کی شما رو از خدا ناامید کردم؟!!
من فقط عرض کردم ملازم دستورات شریعت مطهره باشین و از انجام دستورالعملهای سنگین که ممکنه براتون دشوار باشه مدتی پرهیز کنین و به جای اون به تقویت بنیه علمی و معرفتی خودتون بپردازین چراکه لازمه انجام دستورات عرفانی سنگین، بینش عمیق توحیدی است. از کجای این حرف بوی ناامیدی به مشام میرسه؟!!

ممنون از پاسخ شما استاد گرامی ...
امیدوارم لحن تون به درشتی فونت نبوده باشه ...
به هرحال سوال بود و احساسم از متنی که گذاشتین...
در هرصورت عذرخواهی میکنم!!!
منظورم از ناامیدی این بود که من مدتی این رو باامید خاصی میخوندم وشما منو از خوندن این ذکر ناامید کردین!!! چون واقعا به هرچیزی فکر میکردم جزاینکه با خوندنش متحمل ضرر و زیانی بشم!!! و به هیچ عنوان فکر نمیکردم این جزء دستورات عرفانی سنگینه....
تصورم این بود باید هرکسی به فراخور حالش و درکش از این ایات و اذکار بهره ای ببره و انتظار شنیدن اینکه نباید انجام بدم و ممکنه ضررو زیانی از این بابت برسه رو نداشتم ...[/]

♥♥♥ تــــــــرگل ♥♥♥;769434 نوشت:
ایت الکرسی تاهوالعلی العظیم,تسبیحات حضرت زهرا,سه بارتوحید،سه بارصلوات و درنهایت ایه 2و3 سوره طلاق

سلام علیکم
توصیه عارف ربانی مرحوم نخودکی مستند روایی دارد. و طبق مستندات روایی آن این توصیه عام است و اختصاص به فرد یا افارد خاصی ندارد!
از آیت الله شبیری زنجانی طبق نقل سایت ایشان از تعقیبات بعد از نماز ایشان سؤال نمودند که در پاسخ گفتند:
تعقیباتی که من به آن مقیدم، به این ترتیب است:
آیه الکرسی تا «و هو العلی العظیم»، تسبیحات حضرت فاطمه زهرا علیها السلام ، سه مرتبه سوره توحید، بعد سه مرتبه صلوات و سه مرتبه: «و من یتّق الله یعجل له مخرجاً و یرزقه من حیث لا یحتسب و من یتوکّل علی الله فهو حسبه إن الله بالغ أمره قد جعل الله لکل شیء قدراً».
سی مرتبه تسبیحات اربعه؛ چون تسبیحات اربعه بعد از هر نماز واجب ـ به خصوص برای مسافر که نمازش قصر است ـ مستحب است.
در سجده، چهارده مرتبه:«یا واسع یا وهّاب» یک نفس خوانده شود و اگر نفَس کفایت نکند، چهارده مرتبه: « یا وهّاب» بگوید. روایت این را نمی دانم، ولی آقای آسیدابوالحسن مرتضوی ـ از علمای تهران که مورد قبول اهل علم و اهل دعا و ذکر بود- این را برای مشکلات مادی و مانند اینها سفارش کرده بود.
آقای حاج آقا رضا صدر می گفت: من مشکلات مادی زیادی داشتم که برطرف نشده بود. این دستور را آقای آسیدابوالحسن مرتضوی به من داد. من از حاج آقا رضا شنیدم که او به این دستور عمل کرده و گشایشی در کارش شده بود. حاج آقا رضا اجازه آن را به من هم داد.

روح بخش;770467 نوشت:
توصیه عارف ربانی مرحوم نخودکی مستند روایی دارد. و طبق مستندات روایی آن این توصیه عام است و اختصاص به فرد یا افراد خاصی ندارد!

اویس;770171 نوشت:
تا کسی قابلیت اخذ آن را نداشته باشد مجاز به عمل به چنین دستوراتی نیست و بزرگان نیز با توجه به قابلیاتی که شاگردانشان داشتند و به حسب ظرفیتی که در آنها می دیدند این دستورات را به صورت شخصی ارائه می کردند

ببخشید آقایون بالاخره کدومش؟؟؟

روح بخش;770467 نوشت:
آقای حاج آقا رضا صدر می گفت: من مشکلات مادی زیادی داشتم که برطرف نشده بود. این دستور را آقای آسیدابوالحسن مرتضوی به من داد. من از حاج آقا رضا شنیدم که او به این دستور عمل کرده و گشایشی در کارش شده بود. حاج آقا رضا اجازه آن را به من هم داد.

اویس;770171 نوشت:
برخی ازاین دستورات ضمن فوائد معنوی بسیاری که دارند دارای برخی عوارض دنیوی مانند فقر نیز می باشند

[="Tahoma"][="Blue"]

ترگل;770668 نوشت:
نقل قول نوشته اصلی توسط روح بخش نمایش پست ها
توصیه عارف ربانی مرحوم نخودکی مستند روایی دارد. و طبق مستندات روایی آن این توصیه عام است و اختصاص به فرد یا افراد خاصی ندارد!
نقل قول نوشته اصلی توسط اویس نمایش پست ها
تا کسی قابلیت اخذ آن را نداشته باشد مجاز به عمل به چنین دستوراتی نیست و بزرگان نیز با توجه به قابلیاتی که شاگردانشان داشتند و به حسب ظرفیتی که در آنها می دیدند این دستورات را به صورت شخصی ارائه می کردند
ببخشید آقایون بالاخره کدومش؟؟؟

عرض بنده یک مطلب کلی بود و شامل مطلق دستورالعملهایی می شد که اطمینانی جهت عام بودن آنها نداریم. مطلبی که بنده خدمتتان عرض کردم اختصاص به ذکر مورد نظر شما نداشت و بنده در هیچ کدام از پاسخهای بالا عرض نکردم که ذکر مذکور عام یا خاص است بلکه چون از خاص یا عام بودنش یقین نداشتم این نکته را متذکر شدم که در مورد دستورالعملهایی که شک نسبت به عام بودن یا خاص بودنشان دارید ملازم به همان اصلی باشید که خدمتتان تقدیم نمودم یعنی همان انجام واجب و ترک حرام و انجام برخی مستحبات موکد مانند نماز شب و نافله.
[/]

[="DarkOrchid"]

ترگل;770340 نوشت:
بفرمایید همیشه باید باحالت تضرع باشه که اثرگزار باشه یا درحالت عادیم تاثیر میزاره؟؟؟و اینکه از ایشون فک میکنم شنیدم نباید لقلقه ی زبان باشه استغفرالله... ولی درجایی م گفتن که درمورد نماز اول وقت صرف اینکه فقط اول وقت باشه کفایت میکنه حتی اگه باحضور ذهن خونده نشه !!! حالا استغفار چه جوریه ؟حتما باید باتضرع باشه یاخیر؟؟دراین باره م توضیح بدین ممنون میشم

شرط بسيار مهم تاءثير اذكار و ادعيه و اوراد و نظائرها طهارت انسان است كه صرف لقلقه لسان سودى نبخشد؛
بلكه مبادا موجب قساوت و بعد هم بشود؛ زيرا كه ذكر عارى از فكر است ، يعنى قلب بى حضور است ، و قلب بى حضور چراغ بى نور است و شخص بى نور از ادراك حقايق دور است . و مثل ذكر بى حضور مثل كورى است كه در دست او مشعل نور است

حضرت علامه حسن زاده املی[/]

سوال:
توصیه ها و دستورالعمل ها و اذکاری که علما و بزرگان دین به شاگردان خود ارائه می دهند که بعضا در روایات نیز موجود نمی باشد چگونه برایشان حاصل می شود و از کدام منبع است؟

پاسخ:
تمامی دستورالعمل هایی که بزرگان دین اخلاق و عرفان به شاگردان خویش توصیه می کنند ریشه قرآنی و روایی دارد اگرچه به صراحت در آیات و روایات ذکر نشده است. یکی از عنایات خداوند به انسانی که در صراط مستقیم خودسازی قرار گرفته این است که به واسطه عمل به شریعت مطهره و اهتمام به کسب علم و معرفت و توجه تام به کتاب تدوینی قرآن کریم و سنت نبوی (صلی الله علیه و آله) به تدریج به عوالم عقول قدسی راه یافته و می تواند در خواب و بیداری شکارهایی براساس آموزه های قرآنی و روایی داشته باشد. بهترین این شکارها انهایی است که ازجنس کلام باشد و نورانیت کلام از نورانیت تصاویر بیشتراست و به همین جهت است که معجزه پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) یعنی قرآن کریم به عنوان جامع ترین و کامل ترین معجزات قرارگرفته است.
عالمان بالله بواسطه دو بال علم و عمل خود به جایی میرسند که می توانند در خواب و بیداری احادیثی را بشنوند که به ظاهر در جوامع روایی نیامده است و این احادیث که به «احادیث برزخیه» معروف است می توانند به عنوان دستورالعملی برای مستعدین کمال قرار بگیرد.

موضوع قفل شده است