جمع بندی چگونه عمل فردی به فرد دیگری منتقل می شود ؟

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه عمل فردی به فرد دیگری منتقل می شود ؟

سلام

در احادیث خوانده ام که غیبت کردن از شخصی باعث می شود در روز قیامت
از اعمال خوب غیبت کننده به غیبت شونده بدهند

حال سوال این است

عمل مگر کالاست که از یک نفر بگیرند و به دیگری بدهند ؟

در صورت امکان این مساله

ایا این انتقال عمل قبل از دادن نامه اعمال به دست انسان صورت می گیرد یا بعد از ان ؟

با تشکر

با نام الله

کارشناس بحث: استاد صادق

بی نظیر;453587 نوشت:
سلام

حال سوال این است

در صورت امکان این مساله

ایا این انتقال عمل قبل از دادن نامه اعمال به دست انسان صورت می گیرد یا بعد از ان ؟

با تشکر

بی نظیر;453587 نوشت:
سلام

حال سوال این است

در صورت امکان این مساله

با تشکر

پاسخ ::Hedye:
باسلام . وتقدیر از سوال خوب شما .:Gol::Gol:
در ابتدا باید گفت :
غیبت ازحقوق الناس است که باید همانند بدهکاری ادا شود و در صورت امکان ازشخص غیبت شده حلالیت طلبیده شود. طلب بخشش تنها از خداوند کفایت نمی کند و باید رضایت شخص غیبت شده تحصیل شود. اگر در دنیا ترک شود، روز محشر به میزان غیبت هایی که انجام داده، از اعمال نیک او برداشته شده و به نامه اعمال شخص غیبت شده وارد می شود.
پس غیبت موجب انتقال نیکى هاى شخص غیبت کننده، به نامه اعمال کسى که از او غیبت شده است، مى شود.
پیامبر اکرم (ص) فرمود: یوتى باحد یوم القیامه یوقف بین یدى الله و یدفع الیه کتابه فلایرى حسناته فیقول الهى لیس هذا کتابى فانى لاارى فیها طاعتى فقال ان ربک لایضل و لاینسى، ذهب عملک باغتیاب الناس، ثم یوتى ب‏آخر و یدفع الیه کتابه فیرى فیها طاعات کثیره فیقول الهى ما هذا کتابى، فانى ما عملت هذه الطاعات، فیقول ان فلانا اغتابک فدفعت حسناته الیک. [1]
شخصى را روز قیامت به پیشگاه الهى مى آورند و نامه عملش را به او مى دهند. متوجه مى شود از کارهاى خوب او در نامه عملش خبرى نیست. مى گوید: خدایا! این نامه عمل من نیست. در آن عبادت هایم را نمى بینم. به او گفته مى شود: خداوند هیچ گاه کار کسى را فراموش و عوض نمى کند. اعمال تو با غیبت کردن از بین رفته است. دیگرى را مى آورند و نامه عملش را به او مى دهند. مى بیند که خوبى هاى بسیارى در آن وجود دارد. مى گوید: خدایا! چنین طاعاتى را انجام نداده ام. به او گفته مى شود: فلانى از تو غیبت کرد، در نتیجه حسنات او به تو رسید.
دراین روایت به روشنی آمده که انتقال یاد شده قبل از تحویل گرفتن نامه عمل به نامه او منقل می گردد .
اما در باره نحوه انتقال آن باید گفت : اعمال انسان نه تنها کالا بلکه مثل پول نقد است که از طریق حساب جاری افراد به آسانی به دیگری منتقل می شود .واین کار از طریق مامورین الهی که مسول ثبت اعمال اند انجام می شود چون بر اساس آموزه های دینی دو فرشته ی هموار ه با آدمی هستند لذا در قرآن کریم می‌فرماید :« وَ إِنَّ عَلَیْکُمْ لحَافِظِین‏» (2)یعنی «بى‏شک نگهبانانى بر شما گمارده شده است»‏ در آیه بعد می‌فرماید: «کِرَاماً کَاتِبِین‏» (3)یعنی نگهبانانی که برای شما گمارده شده، دارای مقامی والا بوده و نویسنده هستند.
منظور از « نگهبانان» فرشتگانى هستند که مامور حفظ و نگهدارى اعمال انسان ها اعم از نیک و بد هستند که در جای دیگر از آن دو فرشته تعبیر به«رقیب و عتید» شده است: «ما یَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ إِلَّا لَدَیْهِ رَقِیبٌ عَتِیدٌ»(4) یعنی «انسان هیچ سخنى را تلفظ نمى‏کند. مگر اینکه نزد او فرشته‏اى است مراقب و آماده براى انجام ماموریت»، و در همان سوره ق در آیه قبل مى‏فرماید: «إِذْ یَتَلَقَّى الْمُتَلَقِّیانِ عَنِ الْیَمِینِ وَ عَنِ الشِّمالِ قَعِیدٌ(5)» یعنی «به خاطر بیاورید هنگامى را که دو فرشته راست و چپ که ملازم شما هستند، اعمال شما را تلقى و ثبت مى‏کنند.»
درکتاب « احتجاج طبرسى»آمده است که شخصى از امام صادق (ع) پرسید: علت وجود فرشتگانِ مأمور ثبت اعمال نیک و بد انسان ها چیست، در حالى که مى‏دانیم خداوند عالم السر و ما هو اخفى است، یعنى هر چیزى را که از آن مخفى‏ تر نیست مى‏داند؟! امام( ع) در پاسخ فرمود:
«خداوند این فرشتگان را به عبادت خود دعوت کرد و آنها را شهود بر بندگانش قرار داد، تا بندگان به خاطر مراقبت آنان، بیشتر مراقب اطاعت الهى باشند، و از عصیان او بیشتر ناراحت شوند.چه بسیار بنده‏اى که تصمیم به گناه مى‏گیرد، سپس به یاد این فرشته مى‏افتد و خوددارى مى‏کند، مى‏گوید:پروردگارم مرا مى‏بیند، و فرشتگان حافظ اعمال نیز گواهى مى‏دهند، علاوه بر این، خداوند به رحمت و لطفش اینها را مأمور بندگان کرده، تا به فرمان خدا شیاطین سرکش را از آنها دور کند، همچنین جانوران زمین و آفات بسیار را که آنها نمى ‏بینند، تا آن زمان که فرمان خدا و مرگ آنها فرا رسد.»(6)
از این روایت به خوبى استفاده مى‏شود که آنها علاوه بر مأموریت ثبت اعمال، مأمور حفظ انسان از حوادث ناگوار و آفات و وسوسه‏ هاى شیاطین نیز هستند و به علاوه از این تحلیل و بیان علت توسط امام می توان به دست آورد که همراهی این فرشتگان مقطعی و محدود نیست.
قابل توجه اینکه، آیات فوق در توصیف این فرشتگان مى‏گوید:«آنها بزرگوار و نزد پروردگار والا مقامند» تا انسان ها بیشتر مراقب اعمال خویش باشند؛ زیرا هر قدر ناظر بر اعمال انسان شخصیت والاترى داشته باشد، انسان بیشتر از او ملاحظه مى‏کند، و از انجام گناه شرمنده‏تر مى‏شود.
پس طبق این گونه آموزه های متعالی معلوم می شود دوفرشته در همه جا همراه انسان است.

پی نوشت:
1. محدث نورى، مستدرک الوسائل، ج 9 ،ص 121، ح 10418.
2. انفطار(82) آیه 10.
3. همان آیه11.
4. ق (50)آیه 17.
5. همان آیه 16.
6. طبرسی، الاحتجاج، نشر دارالکتب العربیه، بیروت، 1405 ق، جلد 2، صفحه 348.

[="Tahoma"][="Navy"]سلام
اعمال انسان خارج از ذات انسان است و نقش محل و مکان را برای ظهور نفس دارد لذا بعید نیست که از او منفک شده و به دیگری منتقل گردد و چه بسا مثل آن اعمال در پرونده دیگری ایجاد می شود: و یمحوالله (من نفس ) ویثبت ( فی نفس آخر )
یا علیم
[/]

صادق;455382 نوشت:
اما در باره نحوه انتقال آن باید گفت : اعمال انسان نه تنها کالا بلکه مثل پول نقد است که از طریق حساب جاری افراد به آسانی به دیگری منتقل می شود

سلام و تشکر

بزرگوار عملی که من انجام می دهم تاثیرش در روح خودم هست و این تاثیر روحی عمل هست که باعث صواب و یا عقاب برای من می شود

چگونه عمل بد یا خوب من در روح فرد دیگری ان هم در روز قیامت که کار از کار گذشته می تواند مثمر ثمر باشد ؟

در ضمن ان را به پول نقد تشبیه کردید
پول نقد براحتی جابجا می شود
مثلا غیبت من چگونه جابجا می شود ؟
یا مثلا نماز من که عملی بوده و انجام شده چگونه قابل جابجایی هست ؟

صادق;455382 نوشت:
موزه های دینی دو فرشته ی هموار ه با آدمی هستند لذا در قرآن کریم می‌فرماید :« وَ إِنَّ عَلَیْکُمْ لحَافِظِین‏» (2)یعنی «بى‏شک نگهبانانى بر شما گمارده شده است»‏ در آیه بعد می‌فرماید: «کِرَاماً کَاتِبِین‏» (3)یعنی نگهبانانی که برای شما گمارده شده، دارای مقامی والا بوده و نویسنده هستند.

بزرگوار حتما منظورتون این نیست که از نامه عمل مثلا من پاک می کنند و در نامه عمل دیگری می نویسند ؟

من مکانیسم همین انتقال و می خوام بدونم چگونه است ؟

یعنی همین فرشتگان چگونه این عمل جابجایی رو انجام می دهند ؟

با تشکر

محی الدین;455406 نوشت:
سلام
اعمال انسان خارج از ذات انسان است و نقش محل و مکان را برای ظهور نفس دارد لذا بعید نیست که از او منفک شده و به دیگری منتقل گردد و چه بسا مثل آن اعمال در پرونده دیگری ایجاد می شود: و یمحوالله (من نفس ) ویثبت ( فی نفس آخر )
یا علیم

سلام و تشکر از پاسختون

ابهاماتی در جوابتون وجود داره گفتین عمل از فرد منفک بشه و به دیگری منتقل بشه

این منفک شدن چگونه صورت می گیره ؟

در ضمن بر فرضی که به هر نحوی منفک شد
عملی که فردی انجام نداده
چگونه می تونه در روح او ن فرد اثر بزاره ؟ تا باعث ارتقای روحی او بشه ؟

بزارید منظورمو بیشتر توضیح بدم
مثلا من نماز می خونم این نماز خواندن در روح من اثر مثبت می زاره
و باعث ارتقا روح من میشه

حالا این نماز من اگر به فرد دیگری منتقل بشه چگونه در روح اون فرد اثر می زاره ؟

با تشکر

[="Tahoma"][="Navy"]

بی نظیر;455419 نوشت:
سلام و تشکر از پاسختون

ابهاماتی در جوابتون وجود داره گفتین عمل از فرد منفک بشه و به دیگری منتقل بشه

این منفک شدن چگونه صورت می گیره ؟

در ضمن بر فرضی که به هر نحوی منفک شد
عملی که فردی انجام نداده
چگونه می تونه در روح او ن فرد اثر بزاره ؟ تا باعث ارتقای روحی او بشه ؟

بزارید منظورمو بیشتر توضیح بدم
مثلا من نماز می خونم این نماز خواندن در روح من اثر مثبت می زاره
و باعث ارتقا روح من میشه

حالا این نماز من اگر به فرد دیگری منتقل بشه چگونه در روح اون فرد اثر می زاره ؟

با تشکر

سلام
در یک تشبیه اعمال انسان در آخرت تعیین کننده کالبدهایی است که نور روح به آنها می تابد تا روح جلوه گر شود
این کالبدها از یک فرد به فرد دیگری منتقل میشود تا نور روح فرد دوم از کالبد آن اعمال شایسته متجلی گردد
در یک تشبیه مثل تبدیل لباس است که زیبایی را از یکی به دیگری منتقل می کند
یا علیم
[/]

محی الدین;455642 نوشت:
سلام
در یک تشبیه اعمال انسان در آخرت تعیین کننده کالبدهایی است که نور روح به آنها می تابد تا روح جلوه گر شود
این کالبدها از یک فرد به فرد دیگری منتقل میشود تا نور روح فرد دوم از کالبد آن اعمال شایسته متجلی گردد
در یک تشبیه مثل تبدیل لباس است که زیبایی را از یکی به دیگری منتقل می کند
یا علیم

سلام و تشکر از جوابتون

به این نتیجه رسیدم که کسی جواب دقیق این سوال و نمی دونه
کارشناس گرامی و محترم فرمودند فرشته ها این انتقال رو انجام می دهند
و نگفتند چگونه ؟

شما هم مطالب خوبی فرمودین که تا اندازه ای به جواب نزدیک تر است

ولی منظور من دقیقا نحوه انجام این انتقال بصورت علمی می باشد

که فکر نکنم جوابی داشته باشد

به هر حال ممنون از پاسخ گویی شما

بی نظیر;455415 نوشت:

سلام و تشکر

بزرگوار عملی که من انجام می دهم تاثیرش در روح خودم هست و این تاثیر روحی عمل هست که باعث صواب و یا عقاب برای من می شود

چگونه عمل بد یا خوب من در روح فرد دیگری ان هم در روز قیامت که کار از کار گذشته می تواند مثمر ثمر باشد ؟

بزرگوار حتما منظورتون این نیست که از نامه عمل مثلا من پاک می کنند و در نامه عمل دیگری می نویسند ؟

با تشکر

بی نظیر;455415 نوشت:

سلام و تشکر

پاسخ مجدد :
باسلام وتقدیر از شما .
این که آن تشبیه مطرح شده ناظر به نفی کالا بودن است که در پرسش شما آمده واز باب این که با اصطلاح محسوس خود تان جواب راریه شود آن مثال به کار برده شد .
اما در باره اصل مسله باید گفت : نحوه انتقال برای کسی به طور کامل روشن نیست آن در آموزه های دینی همان است که بیان شد . ودر در تحلیل حسی وعقلی از این گونه آموزه های متعالی اگر بخواهد بحث شود همان است که ارایه شد ولی حقیقت وکنه باید در وقت آن درک نمود . ولی عجالتا باید گفت : همان فرشتگانی وماموران الهی که آن اعمال را در صفحه جان شما ثبت وضبط ونگارش می کنند همان ها می توانند اعمال را جا به جا کند واز صفحه نفس شما به صفحه نفس دیگری منتقیل کنند . از این گذشته اعمالی که برای اموات انجام می دهید با این که انجام دهند هآن شما هستید ولی نفعش به میت می رسد این مورد هم از همین باب است . همه چیز تحت قدرت الهی است خدا می تواند هر گونه بخواهد بر اساس حکمت و مصلحت خود انجام دهد .
:Gol::Gol:
با تشکر

پاسخ مجدد :
اگر شما می توانید تنها با زدن یک دکمه میلیون ها تومان را از حساب خود به حساب دیگری انتقال دهید فرشته ها که قدرتش کمتر از سستم ماشینی نیست می توانند به دستور الهی این کار را انجام دهند اما فرایند آن چگونه است برای من وشما قابل درک نخواهد بود .

صادق;455919 نوشت:
اگر شما می توانید تنها با زدن یک دکمه میلیون ها تومان را از حساب خود به حساب دیگری انتقال دهید فرشته ها که قدرتش کمتر از سستم ماشینی نیست می توانند به دستور الهی این کار را انجام دهند اما فرایند آن چگونه است برای من وشما قابل درک نخواهد بود .

سلام بر شما

حقیر توجیهی علمی از چرایی این انتقال و چگونگی ان به ذهنم رسیده است

طبق این توجیه انتقال در همین دنیا
و توسط انرژیها که همان فرشته ها هستند انجام می شود
و اصل انتقال انرژیها و چرایی این انتقال با قانون نیوتن که می گوید برای هر عملی
عکسل العملی مساویست ولی در خلاف جهت براحتی قابل توجیه می باشد

[SPOILER]اگر کاربری علاقه من به توضیح بیشتر بود بیان کنه تا توضیح بیشتر بدهم [/SPOILER]

موفق باشید

بی نظیر;457123 نوشت:

سلام بر شما

حقیر توجیهی علمی از چرایی این انتقال و چگونگی ان به ذهنم رسیده است

طبق این توجیه انتقال در همین دنیا
و توسط انرژیها که همان فرشته ها هستند انجام می شود
و اصل انتقال انرژیها و چرایی این انتقال با قانون نیوتن که می گوید برای هر عملی
عکسل العملی مساویست ولی در خلاف جهت براحتی قابل توجیه می باشد

[SPOILER]اگر کاربری علاقه من به توضیح بیشتر بود بیان کنه تا توضیح بیشتر بدهم [/SPOILER]

موفق باشید

پاسخ مجدد::Hedye:
باسلام .وتقدیر از شما .
:Gol:
از این که در پی درست فهمیدن هستید وتلاش دارید حقایق را عینی تر درک نماید خوشحال می شوم ولی توجه داشته باشید که این گونه امور را با رویکرد تجربی نمی تواند درک نمود وفهم حقیقت این حقایق با روش علوم تجربی محال است تنها با روش فلسفی تا حدودی به برخی از اسرار مسله در حد توان بشری ممکن است رسید که قبلا اشاره شد گرچه باز هم درک اسرار آنها دشوار است وباید به اهلش سپرد .
:Gol::Gol:

http://www.askdin.com/thread34912.html
جمع بندی

سوال : در احادیث خوانده ام که غیبت کردن از شخصی باعث می شود در روز قیامت
حال سوال این است
در صورت امکان این مساله
جواب :
در ابتدا باید گفت :
غیبت ازحقوق الناس است که باید همانند بدهکاری ادا شود و در صورت امکان ازشخص غیبت شده حلالیت طلبیده شود. طلب بخشش تنها از خداوند کفایت نمی کند و باید رضایت شخص غیبت شده تحصیل شود. اگر در دنیا ترک شود، روز محشر به میزان غیبت هایی که انجام داده، از اعمال نیک او برداشته شده و به نامه اعمال شخص غیبت شده وارد می شود.
پس غیبت موجب انتقال نیکى هاى شخص غیبت کننده، به نامه اعمال کسى که از او غیبت شده است، مى شود.
پیامبر اکرم (ص) فرمود: یوتى باحد یوم القیامه یوقف بین یدى الله و یدفع الیه کتابه فلایرى حسناته فیقول الهى لیس هذا کتابى فانى لاارى فیها طاعتى فقال ان ربک لایضل و لاینسى، ذهب عملک باغتیاب الناس، ثم یوتى ب‏آخر و یدفع الیه کتابه فیرى فیها طاعات کثیره فیقول الهى ما هذا کتابى، فانى ما عملت هذه الطاعات، فیقول ان فلانا اغتابک فدفعت حسناته الیک. [1]
شخصى را روز قیامت به پیشگاه الهى مى آورند و نامه عملش را به او مى دهند. متوجه مى شود از کارهاى خوب او در نامه عملش خبرى نیست. مى گوید: خدایا! این نامه عمل من نیست. در آن عبادت هایم را نمى بینم. به او گفته مى شود: خداوند هیچ گاه کار کسى را فراموش و عوض نمى کند. اعمال تو با غیبت کردن از بین رفته است. دیگرى را مى آورند و نامه عملش را به او مى دهند. مى بیند که خوبى هاى بسیارى در آن وجود دارد. مى گوید: خدایا! چنین طاعاتى را انجام نداده ام. به او گفته مى شود: فلانى از تو غیبت کرد، در نتیجه حسنات او به تو رسید.
دراین روایت به روشنی آمده که انتقال یاد شده قبل از تحویل گرفتن نامه عمل به نامه او منقل می گردد .
اما در باره نحوه انتقال آن باید گفت : اعمال انسان نه تنها کالا بلکه مثل پول نقد است که از طریق حساب جاری افراد به آسانی به دیگری منتقل می شود .واین کار از طریق مامورین الهی که مسول ثبت اعمال اند انجام می شود چون بر اساس آموزه های دینی دو فرشته ی هموار ه با آدمی هستند لذا در قرآن کریم می‌فرماید :« وَ إِنَّ عَلَیْکُمْ لحَافِظِین‏» (2)یعنی «بى‏شک نگهبانانى بر شما گمارده شده است»‏ در آیه بعد می‌فرماید: «کِرَاماً کَاتِبِین‏» (3)یعنی نگهبانانی که برای شما گمارده شده، دارای مقامی والا بوده و نویسنده هستند.
منظور از « نگهبانان» فرشتگانى هستند که مامور حفظ و نگهدارى اعمال انسان ها اعم از نیک و بد هستند که در جای دیگر از آن دو فرشته تعبیر به«رقیب و عتید» شده است: «ما یَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ إِلَّا لَدَیْهِ رَقِیبٌ عَتِیدٌ»(4) یعنی «انسان هیچ سخنى را تلفظ نمى‏کند. مگر اینکه نزد او فرشته‏اى است مراقب و آماده براى انجام ماموریت»، و در همان سوره ق در آیه قبل مى‏فرماید: «إِذْ یَتَلَقَّى الْمُتَلَقِّیانِ عَنِ الْیَمِینِ وَ عَنِ الشِّمالِ قَعِیدٌ(5)» یعنی «به خاطر بیاورید هنگامى را که دو فرشته راست و چپ که ملازم شما هستند، اعمال شما را تلقى و ثبت مى‏کنند.»
درکتاب « احتجاج طبرسى»آمده است که شخصى از امام صادق (ع) پرسید: علت وجود فرشتگانِ مأمور ثبت اعمال نیک و بد انسان ها چیست، در حالى که مى‏دانیم خداوند عالم السر و ما هو اخفى است، یعنى هر چیزى را که از آن مخفى‏ تر نیست مى‏داند؟! امام( ع) در پاسخ فرمود:
«خداوند این فرشتگان را به عبادت خود دعوت کرد و آنها را شهود بر بندگانش قرار داد، تا بندگان به خاطر مراقبت آنان، بیشتر مراقب اطاعت الهى باشند، و از عصیان او بیشتر ناراحت شوند.چه بسیار بنده‏اى که تصمیم به گناه مى‏گیرد، سپس به یاد این فرشته مى‏افتد و خوددارى مى‏کند، مى‏گوید:پروردگارم مرا مى‏بیند، و فرشتگان حافظ اعمال نیز گواهى مى‏دهند، علاوه بر این، خداوند به رحمت و لطفش اینها را مأمور بندگان کرده، تا به فرمان خدا شیاطین سرکش را از آنها دور کند، همچنین جانوران زمین و آفات بسیار را که آنها نمى ‏بینند، تا آن زمان که فرمان خدا و مرگ آنها فرا رسد.»(6)
از این روایت به خوبى استفاده مى‏شود که آنها علاوه بر مأموریت ثبت اعمال، مأمور حفظ انسان از حوادث ناگوار و آفات و وسوسه‏ هاى شیاطین نیز هستند و به علاوه از این تحلیل و بیان علت توسط امام می توان به دست آورد که همراهی این فرشتگان مقطعی و محدود نیست.
قابل توجه اینکه، آیات فوق در توصیف این فرشتگان مى‏گوید:«آنها بزرگوار و نزد پروردگار والا مقامند» تا انسان ها بیشتر مراقب اعمال خویش باشند؛ زیرا هر قدر ناظر بر اعمال انسان شخصیت والاترى داشته باشد، انسان بیشتر از او ملاحظه مى‏کند، و از انجام گناه شرمنده‏تر مى‏شود.
پس طبق این گونه آموزه های متعالی معلوم می شود دوفرشته در همه جا همراه انسان است.

پی نوشت:
1. محدث نورى، مستدرک الوسائل، ج 9 ،ص 121، ح 10418.
2. انفطار(82) آیه 10.
3. همان آیه11.
4. ق (50)آیه 17.
5. همان آیه 16.
6. طبرسی، الاحتجاج، نشر دارالکتب العربیه، بیروت، 1405 ق، جلد 2، صفحه 348.

موضوع قفل شده است