تاخیر در پرداخت خمس

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تاخیر در پرداخت خمس

کسی که موقع پرداخت خمسش فرا رسیده مقدار را معین میکند اما به خاطر سستی پرداخت را به تاخیر می اندازد به گونه ای که تا سال خمس بعدی طول بکشد و ان پول معین را نیز مصرف کرده باشد ایا گناه کرده تکلیفش چیست؟

مرجع تقلید: ایت الله خامنه ای

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

majid_08;541462 نوشت:
کسی که موقع پرداخت خمسش فرا رسیده مقدار را معین میکند اما به خاطر سستی پرداخت را به تاخیر می اندازد به گونه ای که تا سال خمس بعدی طول بکشد و ان پول معین را نیز مصرف کرده باشد ایا گناه کرده تکلیفش چیست؟

مرجع تقلید: ایت الله خامنه ای

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

تصرف در مالی که خمس به آن تعلق گرفته وخمس آن را پرداخت نکرده باشید حرام است؛
خمس را پرداخت کنید ونسبت به تصرفات قبلی از دفتر مرجعتان اجازه بگیرید.

پی نوشت:
1-سایت رهبری،سوالات متداول،احکام خمس،سوال 228

شفا;542430 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

تصرف در مالی که خمس به آن تعلق گرفته وخمس آن را پرداخت نکرده باشید حرام است؛
خمس را پرداخت کنید ونسبت به تصرفات قبلی از دفتر مرجعتان اجازه بگیرید.

پی نوشت:
1-سایت رهبری،سوالات متداول،احکام خمس،سوال 228

با تشکر جناب طاهر نام مرجع رو اشتباه درج کردند مرجع بنده مکارم شیرازی هستن.
لطفا این سوال ها را نیز پاسخ دهید
سال خمسی بنده بعد از رمضان است با توجه به اینکه مقادیری بده کاری و حقوق ناس نامعلوم به گردن دارم .که همه مربوط به قبل است ایا میتوان تا زمان مشخص شدن مقادیر و ادای قرض پرداخت خمس را به تاخیر انداخت؟

بنده با جهل بر مسئله عدم مجوز تصرف در مال مخمس مال مخمس از سال گذشته را استفاده کردم و نیت پرداخت را داشتم وتا الان هنوز پرداخ نکرده ام الان وظیفه من چیست؟

ایا میتوان مقدار خمس را از مال جدا کرد و از مابقی استفاده کرد؟

majid_08;542532 نوشت:
با تشکر جناب طاهر نام مرجع رو اشتباه درج کردند مرجع بنده مکارم شیرازی هستن.
لطفا این سوال ها را نیز پاسخ دهید
سال خمسی بنده بعد از رمضان است با توجه به اینکه مقادیری بده کاری و حقوق ناس نامعلوم به گردن دارم .که همه مربوط به قبل است ایا میتوان تا زمان مشخص شدن مقادیر و ادای قرض پرداخت خمس را به تاخیر انداخت؟

بنده با جهل بر مسئله عدم مجوز تصرف در مال مخمس مال مخمس از سال گذشته را استفاده کردم و نیت پرداخت را داشتم وتا الان هنوز پرداخ نکرده ام الان وظیفه من چیست؟

ایا میتوان مقدار خمس را از مال جدا کرد و از مابقی استفاده کرد؟

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی :

مساله ای که ذکر شد طبق نظر ایشان هم به همین صورت است.
تاخیر پرداخت خمس جایز نیست مگر اینکه دفتر ایشان اجازه بدهند.
خمس باید به دفتر مرجع پرداخت شود و با جدا کردن آن از اموال دیگر موجب جواز تصرف در بقیه نمی شود.

شفا;542692 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی :

مساله ای که ذکر شد طبق نظر ایشان هم به همین صورت است.

تاخیر پرداخت خمس جایز نیست مگر اینکه دفتر ایشان اجازه بدهند.
خمس باید به دفتر مرجع پرداخت شود و با جدا کردن آن از اموال دیگر موجب جواز تصرف در بقیه نمی شود.

با تشکر خدا خیرتان دهد.مواردی که با ویرایش به سوال اضافه کردم جا موندن

ایا میشود مقداری که بدهی و حق الناس است را جدا کرد و خمس را از مال باقی مانده محاسبه کرد؟

چرا جواب نمیدین چند روز معطل یه جوابم: ایا وقتی زمان محاسبه خمس رسید .میتوان مقادیری که قرض دارد یا حق ااناس از قبل به گردن دارد . یا رد مظالم. که باید بپردازد را جدا کند و خمس را از باقیمانده پول بدهد؟
نظر مکارم و رهبری رو بفرمایید

majid_08;543107 نوشت:
ایا میشود مقداری که بدهی و حق الناس است را جدا کرد و خمس را از مال باقی مانده محاسبه کرد؟

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

اگر قرض یا رد مظالم یاحق الناس را قبل از سال خمسی بدهد، خمس ندارد؛ واگر بعد از سال خمسی بخواهد بدهد خمسش با ید پرداخت کند

نظر آیت الله مکارم شیرازی:

اگر رد مظالم یاحق الناس را قبل از سال خمسی بدهد، خمس ندارد؛ واگر بعد از سال خمسی بخواهد بدهد خمسش با ید پرداخت کند.

اگر قرض موعدش قبل از سال خمسی رسیده و قبل از سال خمسی ،خمسش را بدهد، خمس ندارد؛ واگر بعد از سال خمسی بخواهد بدهد خمسش با ید پرداخت کند.

موضوع قفل شده است