اعمال 40 شبه

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اعمال 40 شبه

بسم الله الرحمان رحیم
سلام علیکم
اول از عذر میخوام چون واقعا نمیدونستم کجا این موضوع عنوان کنم بعد دیگه گفتم تقریبا حدودی به موضوعات عرفانی مربوط

من خیلی وقت پیش این مورد شنیدم درباره اعمال 40 شبه
که فرد در 40 شب به دورترین منطقه که هیچ انسانی نباشه میره و در 40 شب مداوم روزه میگیره در اعمال و کل این 40 شب با بادام و ... و خیلی ناچیز باید سپری کنه و مداوم باید طول روز به دعا .... بگزرون برای پاک سازی کامل روح....
همچینی چیزی در اعمال دینی وجود داره دوستان یا شبیه این
اسم به اسم اعمال 40 شبه عنوان کردن ؟!

سلام بزرگوار.

به اين لينك سري بزنيد.

چله نشینی چیست؟

بیداری;190432 نوشت:
بسم الله الرحمان رحیم
سلام علیکم
اول از عذر میخوام چون واقعا نمیدونستم کجا این موضوع عنوان کنم بعد دیگه گفتم تقریبا حدودی به موضوعات عرفانی مربوط

من خیلی وقت پیش این مورد شنیدم درباره اعمال 40 شبه
که فرد در 40 شب به دورترین منطقه که هیچ انسانی نباشه میره و در 40 شب مداوم روزه میگیره در اعمال و کل این 40 شب با بادام و ... و خیلی ناچیز باید سپری کنه و مداوم باید طول روز به دعا .... بگزرون برای پاک سازی کامل روح....
همچینی چیزی در اعمال دینی وجود داره دوستان یا شبیه این
اسم به اسم اعمال 40 شبه عنوان کردن ؟!

چله

بیداری گرامی!
علاوه بر این لینکی که سادات گرامی تقدیم نمودند را مطالعه می فرمایید به این مطالب هم توجه داشته باشید:
دوره های ریاضتی در اسلام و شاخه اخلاق و عرفان هیچ وقت به این شکل نبوده و نیست.
حد و حدودی دارد و نظام منسجم.
باید عرض کنم ریاضت و دوره های چله در اخلاق و عرفان بیشتر بر پایه ی مفهوم هستند و اشاره خاصی به کسب معرفت دارند و ریاضت های جسمی سنگین به همراه ندارند و حتی سعی در این است که آنها هم مفهومی باشند.

عرفان;192131 نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

لطفا در این زمینه توضیح دهید.

عرفان;192131 نوشت:

چله

بیداری گرامی!
علاوه بر این لینکی که سادات گرامی تقدیم نمودند را مطالعه می فرمایید به این مطالب هم توجه داشته باشید:
باید عرض کنم ریاضت و دوره های چله در اخلاق و عرفان بیشتر بر پایه ی مفهوم هستند و اشاره خاصی به کسب معرفت دارند و ریاضت های جسمی سنگین به همراه ندارند و حتی سعی در این است که آنها هم مفهومی باشند.

ریاضت در اسلام
ریاضت هایی که در اسلام هست تکیه بر پیشرفت عوامل شناختی دارد و بخش کمتری را به ریاضت بدنی اختصاص داده است و ریاضت بدنی یکی از مراحل مقدماتی آزادی از منیت و خود خاکی و شناخت است.
ریاضت های بدنی در این نوع اعمال برای سطح عادی جامعه قابل تحمل است.به عنوان مثال به روزه و یا نماز هایی که در مناسبت های گوناگون سفارش شده دقت فرمایید، و یا چهله های سفارش شده معتبر.
هیچ کدام اینها شامل رفتاری نیستند که یک فرد عادی و سالم جامعه قادر به انجامش نباشد.
حتی در سفارش های عرفا که خواص تر هستند می نگریم با اینکه پله ای از عموم مردم بالاتراند ولی باز هم بنیادی معرفتی و شناختی دارند؛ مثلا از فلان عارف نقل است که سی سال ریگی را زیر زبان یا دندان نگه می داشته تا کم و مفید حرف بزند.
و یا فلان عارف نماز شبش ترک نمیشده و یا فلان عارف به غذایی بسیار مختصر بسنده می کرده اما هیچ گاه سفارش به چهل روز یک بادام خوردن ، نشده.
بله در وادی سیر و سلوک عرفا و فضای عرفایی که اهل مکاشفه بوده اند نقل شده که ریاضتی را تحمل میکردند که از طاقت افراد عادی خارج است اما توجه کنید که اینها سفارش اسلام به مردم نیست، سفارش به عرفایست که بسیار ظرفیت بالایی داشتند و تازه این هم خود توسط مکاشفه برای آن عارف سفارش شده است.

استادمان علامه جوادی آملی می فرمودند:
باید از بدن خاکی مفارقت کرد تا روحمان توان خود را بازیابد اما باید همراه با معرفت و فهم و هدف باشد تا روحمان اسیر ریاضتهای شیطانی نشود.
ادامه دارد....

با سلام و احترام

آیا در اسلام و روایات معصومین علیهم السلام صریحاً و مشخصا چیزی به نام ریاضت داریم؟

با تشکر

آذر بانو;194843 نوشت:

با سلام و احترام

آیا در اسلام و روایات معصومین علیهم السلام صریحاً و مشخصا چیزی به نام ریاضت داریم؟

با تشکر

ریاضت در روایات

علیکم السلام به آذر بانوی گرامی
با مطالعه در روایات در مجموع این به دست می آید که:
[=&quot]ریاضت بر دو قسم است : ریاضت شرعی و غیرشرعی ، ریاضت شرعی روزه گرفتن و در صورت ارتکاب معصیت با نذر خود را تنبیه کردن است ولی ریاضت غیرشرعی مثل ترک حیوانی و یا عملیات مرتاضان هندی است که در اسلام جایز نیست . مرحوم علامه طباطبائی قدس سرّه می فرماید : خود تقیّد به احکام شرع ریاضت سختی است.[=&quot]
حضرت علی (علیه السلام) می فرماید: «وانما هی نفسی أروضها بالتقوی» (نهج البلاغه، نامه 45، بنده 10) من نفس خود را با تقوا ریاضت می دهم.
همچنین آن حضرت می فرماید: «لأروضن نفسی ریاضة تهش معها إلی القرص إذا قدرت علیه¬مطعوما و تقنع بالملح مأدما و لأدعن مقلتی کعین ماء نضب معینها مستفرغة دموعها»، (نهج البلاغه، نامه 25، بند26)؛ چنان نفس خود را ریاضت و تمرین می دهم که به قرصی نان، هرگاه به آن دست یابم، کاملا متمایل شود و به نمک، به جای نان خورش قناعت کند و چنان از چشمهایم اشک بریزم که همچون چشمه ای خشکیده، دیگر اشکم جاری نگردد.

در حتی روایات شریف به ریاضت سفارش شده است:
امیرالمؤمنین(ع) فرمود: «خویشتن را به اخلاق نیکو ریاضت دهید، زیرا مسلمانى که داراى اخلاق نیکو است، به منزله کسى است که روزها روزه دارد و شب‏ها به عبادت قیام کرده باشد».(بحا ر الانوار ج 10 ص92)

نیز فرمود: «هر کس به ریاضت خویش مداومت کند، سود برده است»(غر ر الحکم ج5 ص270)

برای مطالعه بیشتر:

http://andisheqom.com/Files/fazael.php?idVeiw=1228&level=4&subid=1228&page=1
http://andisheqom.com/Files/fazael.php?idVeiw=1228&level=4&subid=1228&page=2
بحث ادامه دارد ...

موضوع قفل شده است