ازدواج با زناکار

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ازدواج با زناکار

باسلام
آیت الله سیستانی مد ظله فرمودند:

مسئله401ـ بنابر احتیاط واجب انسان باکسی که به زنا مشهور است، ازدواج نکند مگر پس از توبه او هم چنانکه بنابر احتیاط واجب مرد زنا کار با زنی که با او زنا کرده، ازدواج ننماید مگر بعد از توبه آن زن.

یعنی به نظر ایشان میشود با زن زنا کار ازدواج (دائم یا موقت) کرد مشروط بر اینکه مشهور به زنا نباشد؟؟؟
مشهور به زنا دقیقاً چیست؟ یعنی اکثریت عرف جامعه اگر او را می بینند بگویند این زنا کار است؟
اگر عده ایی خاصی آن زن را به زنا دادن بشناسند مشهور به زناست آن زن؟

آیا آیت الله خامنه ای که ازدواج با زناکار را صحیح دانستند؛ بین زن زانی مشهور و غیر مشهوره تفاوت قائل اند؟

کدام مرجع فرقی میان زانی و غیر زانی قائل نیست؟
از توبه زن مشهور به زنا؛ چگونه اطمینان حاصل کنیم؟ چون بعضی مراجع گفتند با شخص مشهور به زنا میشه ازدواج کرد به شرط اینکه توبه کند قبل از عقد؛ خوب اگه من خواسته باشم با مشهوره به زنا ازدواج موقت کنم؛ بهش بگم بشرطی ازدواج موقت میکنم که توبه کنی؛ اونم بگه توبه کردم؛ با وجود اینکه یقین دارم توبه نکرده از ته دل؛ خوندن عقد با اون درست است؟

باتشکر

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

user;577248 نوشت:
باسلام
آیت الله سیستانی مد ظله فرمودند:
مسئله401ـ بنابر احتیاط واجب انسان باکسی که به زنا مشهور است، ازدواج نکند مگر پس از توبه او هم چنانکه بنابر احتیاط واجب مرد زنا کار با زنی که با او زنا کرده، ازدواج ننماید مگر بعد از توبه آن زن.
یعنی به نظر ایشان میشود با زن زنا کار ازدواج (دائم یا موقت) کرد مشروط بر اینکه مشهور به زنا نباشد؟؟؟
مشهور به زنا دقیقاً چیست؟ یعنی اکثریت عرف جامعه اگر او را می بینند بگویند این زنا کار است؟
اگر عده ایی خاصی آن زن را به زنا دادن بشناسند مشهور به زناست آن زن؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤالات شما

بله طبق نظر ایشان ازدواج با زن زناکار غیر مشهور به زنا صحیح بوده اما مکروه است.
مشهور به زنا یک مفهوم عرفی است یعنی در محل زندگی خود فاحشه و به زنا کاری شهره باشد جایی هم که شک داشته باشید این حکم را ندارد.

user;577248 نوشت:
آیا آیت الله خامنه ای که ازدواج با زناکار را صحیح دانستند؛ بین زن زانی مشهور و غیر مشهوره تفاوت قائل اند؟
کدام مرجع فرقی میان زانی و غیر زانی قائل نیست؟
از توبه زن مشهور به زنا؛ چگونه اطمینان حاصل کنیم؟ چون بعضی مراجع گفتند با شخص مشهور به زنا میشه ازدواج کرد به شرط اینکه توبه کند قبل از عقد؛ خوب اگه من خواسته باشم با مشهوره به زنا ازدواج موقت کنم؛ بهش بگم بشرطی ازدواج موقت میکنم که توبه کنی؛ اونم بگه توبه کردم؛ با وجود اینکه یقین دارم توبه نکرده از ته دل؛ خوندن عقد با اون درست است؟ باتشکر

خیر تفاوتی ندارد و از نظر معظم له ازدواج با زناکار کراهت شدید دارد.

اینکه اصلا تفاوت نکند یعنی حتی قائل به کراهت ازدواج با زناکار هم نباشند ، سراغ ندارم !

در برخی روایات آمده که او را امتحان کنید و با اظهار تمایل به او ببینید چقدر به توبه خود پای بند است!

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
آیت الله سیستانی ، منهاج الصالحین ج 3 م 261 و استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

باسلام و تشکر

نقل قول:
مشهور به زنا یک مفهوم عرفی است یعنی در محل زندگی خود فاحشه و به زنا کاری شهره باشد

اگر کسی در محلی مشهور به زناست و در محلی دیگر مشهور به زنا نیست؛ با آن زن در محلی که مشهور به زنا هست نمیتوان ازدواج کرد ولی در محلی که مشهور به زنا نیست میتوان ازدواج کرد؟ آری؟
مثلا شخصی به تهران مشهور زنا است ولی در مشهد مشهور به زنا نیست؛ ازدواج با این زن در مشهد چه حکمی دارد؟ آیا در مشهد هم باید قبل از ازدواج توبه کند؟
ازدواج با او در تهران چه حکمی دارد؟

لطفا در این مورد بیشتر توضیح بدید

اگه من خواسته باشم با مشهوره به زنا ازدواج موقت کنم؛ بهش بگم بشرطی ازدواج موقت میکنم که توبه کنی؛ اونم بگه توبه کردم؛ با وجود اینکه یقین دارم توبه نکرده از ته دل؛ خوندن عقد با اون درست است؟

این امتحانی که گفتید به چه شکلی است؟

user;578569 نوشت:
اگر کسی در محلی مشهور به زناست و در محلی دیگر مشهور به زنا نیست؛ با آن زن در محلی که مشهور به زنا هست نمیتوان ازدواج کرد ولی در محلی که مشهور به زنا نیست میتوان ازدواج کرد؟ آری؟
مثلا شخصی به تهران مشهور زنا است ولی در مشهد مشهور به زنا نیست؛ ازدواج با این زن در مشهد چه حکمی دارد؟ آیا در مشهد هم باید قبل از ازدواج توبه کند؟
ازدواج با او در تهران چه حکمی دارد؟

لطفا در این مورد بیشتر توضیح بدید

اگه من خواسته باشم با مشهوره به زنا ازدواج موقت کنم؛ بهش بگم بشرطی ازدواج موقت میکنم که توبه کنی؛ اونم بگه توبه کردم؛ با وجود اینکه یقین دارم توبه نکرده از ته دل؛ خوندن عقد با اون درست است؟

این امتحانی که گفتید به چه شکلی است؟

با تشکر از سؤال مجددتان

1. به احتیاط واجب در هر جایی مشهور به زنا باشد ازدواج با او منوط به توبه است.

2. در فرض سؤال بنابر احتیاط واجب توبه او کافی نیست اما اگر شک دارید توبه واقعی است یا فقط زبانی و ظاهری ، این توبه کافی است.

همینکه بگوید توبه کردم کافی است مگر یقین به خلاف داشته باشید.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله سیستانی به ش [=&quot]247613

با سلام، احترام و تشکر از ارسال سوال به این انجمن علمی

سوال شما چند بخش دارد که با شماره پاسخ می دهیم

1-در مورد نظر آیت الله سیستانی در توضیح مسئله 401( ضمن بیان اینکه مسئله را ناقص آورده اید) چند نکته خدمتتان عرض می شود

نکته اول: به نظر ایشان اگر مردی با زنی زنا کند به احتیاط واجب خودش در صورتی می تواند با او ازدواج کند که او را توبه دهدالبته مرد دیگری می تواند بدون اینکه او را توبه دهد بااو ازدواج کند مگر اینکه این زن مشهور به زنا باشد که در این صورت به احتیاط واجب باید قبل از عقد او را توبه دهد.

توضیح: (بر خلاف بیان حضرتعالی) به نظر آیت الله سیستانی ازدواج با زن مشهور به زناصحیح است به شرطی که او را توبه دهد.

نکته دوم: معظم له در ازدواج بازن مشهور به زنا ( حتی قبل از توبه )احتیاط واجب دارند؛ بنابر این می توانید در این مسئله به فالاعلم( اعلم پساز ایشان) رجوع کنید واگر او نظر موافق داشتند می توانید طبق آن عمل کنید.

2-مشهور به زنا به زنی می گویند که بین مردم به زنا شهرت داشته باشد یعنی وقتی در میان مردم دیده می شودبه عنوان زن نابکار ( زناکار) به او اشاره شود بنابر این زنی که (گر چه اهل زنااست اما ) به جز افراد خاصی دیگران از این کار زشت او خبر ندارند مشهور به زنا نامیده نمی شود.

3- در عقد زن مشهور به زنا، همینکه شما قبل از عقد او را توبه دهید و او توبه کند ظاهرا کافی است. مگراینکه یقین کنیدکه توبه ایی در کار نیست وفقط لفظ توبه را بکار برده است؛ البته سعی کنید فعل مسلمان را حمل بر صحت کنید.

4- ازدواج با زن بی شوهری که با او زنا کرده (و در عده کسی نیست) به نظر مشهور مراجع- از جمله امام خمینی- صحیح است و از این جهت تفاوتی ندارد.

پی نوشت: رساله توضیح المسائل مراجع( سیزده گانه) ج2، 470،م2399.

در پناه خدای مهربان ها همیشه شاد وسربلند باشید

باسلام و تشکر
شما مشهور به زنا را اینطور تعریف نمودید

سجاد;578555 نوشت:
مشهور به زنا یک مفهوم عرفی است یعنی در محل زندگی خود فاحشه و به زنا کاری شهره باشد

اینکه فرمودید مشهور به زنا یک معنای عرفی است؛ منظور کدام عرف است؟ عرف مطلق منطقه یا عرف مردان و زنان بد و لاابالی؟

زیرا برادر محسن گفتند :

محسن313;578764 نوشت:
-مشهور به زنا به زنی می گویند که بین مردم به زنا شهرت داشته باشد یعنی وقتی در میان مردم دیده می شودبه عنوان زن نابکار ( زناکار) به او اشاره شود بنابر این زنی که (گر چه اهل زنااست اما ) به جز افراد خاصی دیگران از این کار زشت او خبر ندارند مشهور به زنا نامیده نمی شود.

user;578776 نوشت:
باسلام و تشکر
شما مشهور به زنا را اینطور تعریف نمودید
نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها
اینکه فرمودید مشهور به زنا یک معنای عرفی است؛ منظور کدام عرف است؟ عرف مطلق منطقه یا عرف مردان و زنان بد و لاابالی؟

زیرا برادر محسن گفتند :

نقل قول نوشته اصلی توسط محسن313 نمایش پست ها
-مشهور به زنا به زنی می گویند که بین مردم به زنا شهرت داشته باشد یعنی وقتی در میان مردم دیده می شودبه عنوان زن نابکار ( زناکار) به او اشاره شود بنابر این زنی که (گر چه اهل زنااست اما ) به جز افراد خاصی دیگران از این کار زشت او خبر ندارند مشهور به زنا نامیده نمی شود.

با عرض سلام و احترام مجدد

مشهور به زنا مفهوم سختی نیست یعنی زنی که بین مردم و عرف عام به زنا شهره بوده و مردم او را فاحشه بدانند راه کار عملی هم که عرض کردم اگر این مسئله یقینی بود که حکم زن فاحشه را دارد اگر هم شک داشتید چنین حکمی ندارد.

در پناه خداوند بزرگ باشید

سجاد;578980 نوشت:
یعنی زنی که بین مردم و عرف عام به زنا شهره بوده و مردم او را فاحشه بدانند

با سلام
پس پس عرف و مردم عام ملاک هست
لذا بنده اینطور برداشت کردم که:
اگر زنی یا مردی در بین خواص لاابالی به فاحشه و زانی شهرت داشت؛ آن مرد یا زن زناکار مشهوره فقهی نیست و ازدواج با او ولو بدون توبه هم ایرادی ندارد. ولی اگر در بین عام (از از خوب و بد) به زنا شهرت داشت؛ آن زمان زناکار شهرت دار فقهی است؛ آری؟

سلام و عرض ادب

یکی از پسر فامیلامون که سید هم هست میخواست زنا کنه ولی محبتش باعث شد اون زن مطلقه زنا کار رو بگیره هیچی دیگه با هم ازدواج کردن

زن زناکار زندگی هزاران نفر رو به گند میکشه اخرش کسی هم پیدا میشه که بگیرتش و جالب اینجاست که دیگه کم کم دختر بودن داره از اهمیت میافته و فقط شرط خوشگل بودن و داشتن وضع مالی خوب مهم میشه

یه ممکلت که غریزه جنسی رو به رسمیت نمیشناسه یه فاحشه خونه ی اسلامی برا عیاشی نمیذاره که مردم خودشون رو تخلیه کنن نتیجش این میشه دیگه چه دخترای پاکی که گول

شهوترانی های مرداهای عیاش رو خوردن و عقده ای شدن و برای تخلیه عقده زندگی این و اون رو تباه میکنن

قدیما زنهای چادری به پاک بودن مشهور بودن ولی الان چی مثل اش همه قاطی هم نمیشه تشخیص داد

من که کلا متنفرم از ازدواج از مرد-زن-عشق-نیاز و هر کوفت زهرماری که به انسان مربوط میشه

چه خوب گفتن :

آری همیشه سبز میخشکد همیشه ساده میبازد

*شیوا*;580135 نوشت:
سلام و عرض ادب

یکی از پسر فامیلامون که سید هم هست میخواست زنا کنه ولی محبتش باعث شد اون زن مطلقه زنا کار رو بگیره هیچی دیگه با هم ازدواج کردن

زن زناکار زندگی هزاران نفر رو به گند میکشه اخرش کسی هم پیدا میشه که بگیرتش و جالب اینجاست که دیگه کم کم دختر بودن داره از اهمیت میافته و فقط شرط خوشگل بودن و داشتن وضع مالی خوب مهم میشه

یه ممکلت که غریزه جنسی رو به رسمیت نمیشناسه یه فاحشه خونه ی اسلامی برا عیاشی نمیذاره که مردم خودشون رو تخلیه کنن نتیجش این میشه دیگه چه دخترای پاکی که گول

شهوترانی های مرداهای عیاش رو خوردن و عقده ای شدن و برای تخلیه عقده زندگی این و اون رو تباه میکنن

قدیما زنهای چادری به پاک بودن مشهور بودن ولی الان چی مثل اش همه قاطی هم نمیشه تشخیص داد

من که کلا متنفرم از ازدواج از مرد-زن-عشق-نیاز و هر کوفت زهرماری که به انسان مربوط میشه

چه خوب گفتن :

آری همیشه سبز میخشکد همیشه ساده میبازد

سلام بر شما
مشخصه که خیلی دل پری دارین. اگر اجازه بفرمایید درباره این افکار و احساساتتون نظر خودم را بگم. چون بار اولی نیست که باهاش مواجه میشم.
به نظرم انسان وقتی در چنین شرایطی قرار میگیره بجای شکوه و شکایت و ابراز تنفر ، اگر کمی تحقیق کنه و با دید باز به امور هستی نگاه کنه خیلی مثمر ثمرتر باشه چون تا آدم نفهمه در کجای عالم قرار داره و چرا و برای چی آفریده شده دیدش نسبت به همه چیز منفیه و نمیتواند بهترین راهها را در زندگی در پیش بگیره و زمانی متوجه اشتباهش میشه که خیلی دیر شده.
خداوند میخواد انسانها در کوره ی مذاب سختیها مثل طلا آبدیده بشن و مثل زر ناب از هر ناخالصی پاک بشن. کسانیکه تحمل سختیها را ندارند هیچ وقت به این مرحله نمیرسند

(باعرض معذرت از دوستان چون صحبت ما ارتباطی به بحث نداشت)

موضوع قفل شده است