جمع بندی ورود بی اختیار به دنیا

تب‌های اولیه

153 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

صدیق;984339 نوشت:
[=microsoft sans serif]
باسلام
عالم ذر به صورت خلاصه در پست قبلی گفته شد
اینکه چرا قبل از ورود به دنیا اگاهی صورت نگرفت، ناشی از این است که قبل از ورود به این دنیا، اصلا انسان(نه جسمش و نه روحش) تحقق نداشته تا بخواهد از آن اگاه شود.
نکته دوم هم اینکه این سوال غفلت از برنامه خداوند و هدفمند بودن این نحوه زندگی برای انسان است که طبق هدف خداوند انسانها بایددر این زندگی ازموده شوند و در این زمینه اختیاری وجود ندارد.

پس شما اینکه ورود انسان به دنیا اجباری هست رو تایید میکنید؟

[=microsoft sans serif]

فکر. درگیر;984350 نوشت:
پس شما اینکه ورود انسان به دنیا اجباری هست رو تایید میکنید؟

باسلام
بله اصلا فرض دیگه ای متصور نیست.

صدیق;984340 نوشت:
[=microsoft sans serif]
باسلام
در مورد پنج تن مسئله طور دیگری است.
خلقت ایشان به صورت عقلی و نوری بوده است. یعنی وجود عقلی ایشان قبل از خلقت جسمانی ایشان بوده است. توضیح اینکه
[=microsoft sans serif] توضیح بیشتر اینکه موجوات عالم به حسب وجود دارای مراتبی هستند: 1. وجود عقلی 2. وجود مثالی 3. وجود ملکی.
[=microsoft sans serif] 1. وجود عقلی آن وجودی است که نه ماده و نه شکل دارد و عقل محض است.
[=microsoft sans serif] 2. وجود مثالی وجودی است که اصطلاحاً بدان وجود مثالی و برزخی هم می گویند که ماده ندارد اما شکل و هیئت دارد.
[=microsoft sans serif] 3. وجود ملکی همان وجود طبیعی و مادی است که هم شکل و هم ماده دارد.
[=microsoft sans serif] باید عرض شود که ممکن است وجود عقلی یا مثالی یک شیء بر وجود ملکی و طبیعی آن مقدم باشد و بنابراین در بعض روایات آمده است که: وجود نازنین پیامبر و ائمه هدی و پنج تن آل عباء قبل از خلقت زمین و آسمان در ظل عرش بسان نور موجود بوده است و می درخشیدند.( بحارالأنوار، ج57،ص 78و58و ...)
ائمه از نظر رتبی مقامشان مقدم بر مخلوقات دیگر است، اما از نظر زمانی آنها با وجود تدریجی و مادی خود در همان حیات طبیعی و مادی خود زندگی می کرده اند که در تاریخ مضبوط است. به عبارت دیگر هر موجودی یک جنبه ملکوتی که همان جنبه باطنی عالم است، دارد و آن وجود دفعی و جمعی و از جانب خدا بودن اوست و یک جنبه ملکی و طبیعی، که ظاهر عالم است و آن وجودی است تدریجی و پخشی و به جانب خلق و عالم ماده .

البته این نوع خلقت از بین انسانها، منحصر به ایشان است و شخص دیگری را شامل نمیشود.

با سلام

امیرمومنان:

همانا خداوند ارواح را قبل از اجساد به دو هزار سال آفرید

مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۸، ص۱۳۸، بیروت، چاپ دوم

امام صادق عليه السلام ـ در پاسخ به عبد اللّه بن فضل هاشمى كه از ايشان پرسيد : چرا ارواح، كه در ملكوت اعلى بودند، در پيكرها قرار گرفتند؟ ـ فرمود :

إنّ اللّه َ تبارَكَ وَ تَعالى عَلِمَ أنَّ الأرواحَ في شَرَفِها و عُلُوِّها متى تُرِكَتْ على حالِها نَزَعَ أكثَرُها إلى دَعوَى الرُّبوبيَّةِ دُونَهُ عزّ و جلّ .
چون خداوند تبارك و تعالى مى دانست كه اگر ارواح در همان موقعيت والا و بلند مرتبه اى كه دارند رها شوند بيشترشان در برابر خداوند عزّ و جلّ ادّعاى ربوّبيت (بى نيازى از خداوند) خواهند كرد .

( التوحيد : ۴۰۲/۹ )

قالَ النبيُّ صلى الله عليه و آله : إنّ الأرواحَ كانَت تَلاقى في الهَواءِ فَتَشامُّ ، ما تَعارَفَ مِنها ائتَلَفَ ، و ما تَناكَرَ مِنها اختَلَفَ
فلَمّا كانَ من أمرِ عَلِيٍّ ما كانَ ، كانَ مِمَّن خَرَجَ علَيهِ .

پيامبر صلى الله عليه و آله فرمود : ارواح در فضا با يكديگر ملاقات مى كردند و همديگر را مى بوييدند و آنهايى كه با يكديگر آشنا در مى آمدند با هم جمع مى شدند و آنهايى كه با هم آشنا در نمى آمدند از هم جدا مى شدند .

( كنز العمّال : ۲۵۵۶۰ )

احادیث به این موضوع اشاره دارن که روح قبل از بدن خلق شده

در ضمن در قرآن به صراحت اعلام شده که ما از آنان عهد گرفتیم که در آخرت کسی انکار نکنه ...!!!

[=&quot]قرآن كريم مي‌فرمايد: "وإِذ أَخذ ربّك من بني‌ءَادم من ظهورهم ذريّتهم و أَشهدهم علي أَنفسهم أَلست بربّكم قالوا بلي شهدنا أَن تقولوا يوم القيمَه إنّا كنّا عن هَذا غَفلين‌، أو تقولوا إِنّما أَشرك ءَاباؤُنا من قبل و كنّا ذريه من بعدهم أفتهلكنا بما فعل المبطلون‌"(اعراف‌، 172 و 173.)
و هنگامي‌كه پروردگارت از پشت‌هاي آدمي زادگان‌، فرزندانشان را گرفت و ايشان را بر خودشان شاهد قرار داد،

آيا من پروردگار شما نيستم‌؟

گفتند: چرا، شهادت داديم

تا روز قيامت نگوييد ما از اين مطلب غافل بوديم‌،

يا نگوييد كه پدران ما قبلاً شرك ورزيدند
و ما نسلي بعد از ايشان بوديم پس آيا ما را به واسطه كارهاي باطل گرايان‌، تباه مي‌سازي‌؟

شما هم روایات رو انکار می کنید و هم آیات رو فقط برای این که فلسفه قدمای شما روی زمین نمونه !!!!!

در روز قیامت ملاصدرا و افلاطون و ارسطو و.... پیشوای شما خواهند بود ، یا ثقلین !!!؟؟؟؟؟

خداوند همه ما رو به راه راست هدایت کنه ان شا ء الله ....

صدیق;984491 نوشت:
[=microsoft sans serif]
باسلام
بله اصلا فرض دیگه ای متصور نیست.

خوب سوال منم همینه. وقتی اجبار در کار باشه پس انتظار درست نمیتونه باشه فکر کنم چون اخرش میرسیم به اینکه من مجبورا و بدون اگاهی وارد دنیا شدم. البته اگه دادگاه عادلانه باشه.
برای پاسخ به این سوال من در این 11 صفحه به اندازه کافی شبهات و حرفهامو زدم پس لطفا پاسخ تکراری ندید. ممنون

شروحیل;984505 نوشت:
با سلام

امیرمومنان:

مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۸، ص۱۳۸، بیروت، چاپ دوم

امام صادق عليه السلام ـ در پاسخ به عبد اللّه بن فضل هاشمى كه از ايشان پرسيد : چرا ارواح، كه در ملكوت اعلى بودند، در پيكرها قرار گرفتند؟ ـ فرمود :

إنّ اللّه َ تبارَكَ وَ تَعالى عَلِمَ أنَّ الأرواحَ في شَرَفِها و عُلُوِّها متى تُرِكَتْ على حالِها نَزَعَ أكثَرُها إلى دَعوَى الرُّبوبيَّةِ دُونَهُ عزّ و جلّ .
چون خداوند تبارك و تعالى مى دانست كه اگر ارواح در همان موقعيت والا و بلند مرتبه اى كه دارند رها شوند بيشترشان در برابر خداوند عزّ و جلّ ادّعاى ربوّبيت (بى نيازى از خداوند) خواهند كرد .

قالَ النبيُّ صلى الله عليه و آله : إنّ الأرواحَ كانَت تَلاقى في الهَواءِ فَتَشامُّ ، ما تَعارَفَ مِنها ائتَلَفَ ، و ما تَناكَرَ مِنها اختَلَفَ

پيامبر صلى الله عليه و آله فرمود : ارواح در فضا با يكديگر ملاقات مى كردند و همديگر را مى بوييدند و آنهايى كه با يكديگر آشنا در مى آمدند با هم جمع مى شدند و آنهايى كه با هم آشنا در نمى آمدند از هم جدا مى شدند .

در ضمن در قرآن به صراحت اعلام شده که ما از آنان عهد گرفتیم که در آخرت کسی انکار نکنه ...!!!

[=&quot]قرآن كريم مي‌فرمايد: "وإِذ أَخذ ربّك من بني‌ءَادم من ظهورهم ذريّتهم و أَشهدهم علي أَنفسهم أَلست بربّكم قالوا بلي شهدنا أَن تقولوا يوم القيمَه إنّا كنّا عن هَذا غَفلين‌، أو تقولوا إِنّما أَشرك ءَاباؤُنا من قبل و كنّا ذريه من بعدهم أفتهلكنا بما فعل المبطلون‌"(اعراف‌، 172 و 173.)
و هنگامي‌كه پروردگارت از پشت‌هاي آدمي زادگان‌، فرزندانشان را گرفت و ايشان را بر خودشان شاهد قرار داد،

آيا من پروردگار شما نيستم‌؟

گفتند: چرا، شهادت داديم

تا روز قيامت نگوييد ما از اين مطلب غافل بوديم‌،

يا نگوييد كه پدران ما قبلاً شرك ورزيدند
و ما نسلي بعد از ايشان بوديم پس آيا ما را به واسطه كارهاي باطل گرايان‌، تباه مي‌سازي‌؟

شما هم روایات رو انکار می کنید و هم آیات رو فقط برای این که فلسفه قدمای شما روی زمین نمونه !!!!!

در روز قیامت ملاصدرا و افلاطون و ارسطو و.... پیشوای شما خواهند بود ، یا ثقلین !!!؟؟؟؟؟

خداوند همه ما رو به راه راست هدایت کنه ان شا ء الله ....

خوب دوست گرامی اگر گفته های شما درست باشد که خیلیا در این تاپیک اینارو قبول ندارند و به نظر من درستن چون خداوند قادر مطلق هرچی بخواد میشه. در این صورت چرا انسانها رو به اجبار وارد دنیا کرده بدون اینکه اگاهی از شرایط بد یا خوب دنیوی بهشون به روحهاشون بده یکی رو در بهترین شرایط و یکی رو در بدترین شرایط.؟ ایا در قیامت انسانی که در بدترین شرایط بوده حساب کتابش با اونیکی یکسان خواهد بود؟ اگر اره پس اون حق اعتراض به شرایطش رو نداره؟ اگر نه پس اونکه در شرایطی بود که به تمام تکالیف دینیش عمل کرد تا از جهنمیان نشود حق اعتراض به این رو نداره که اگه منم مثل اونیکی در اون شرایط میافریدی من اینهمه در دنیا به خودم سخت نمیگرفتم؟ این رو اثبات کن دلیلشو ولی لطفا در جواب نگو حتما مصلحت این بوده چون پاک کردن صورت مسئله هست.
در مورد حرف اخر شما خدمت برادرم عرض کنم که اگر ما شبهات و سوالاتمان را اینجا مطرح میکنیم حتما نیاز به پیدا کردن جواباشون داریم وگرنه چه نیازی بود توی همچین جاهایی باشیم و وقت خودمون رو حدر بدیم. متاسفانه در مورد اعتقادات و دین وقتی پای علم که برای انسانهای امروزی قابل درکه و با توجه به شرایط و تجربیات عصر کنونی اعتماد کردن به گفته های پیشینیان خیلی سخت و برای خیلیها امکان ناپذیره باید شبهات رو هم با دلایل عقلی که قابل اثبات باشه توضیح داد برای جونهای مثل من وگرنه جبهه گرفتن در مقابل سوالات بی شمار ما جوونها چیزی رو بهتر نمیکنه که هیچ بدتر میکنه. حرف من اینه شما فرض کن یکی به تاریخ هیچ اعتمادی نداره هرچی که در گذشته بوده به نظرش ممکنه ساخت ذهن بشر باشه شما باید جوری جواب برای سوالات این شخص پیدا کنید که با عقل و منطق جور در بیاد نه اینکه به داستانهای تاریخی پیوندش بدید.
با این توضیحات لطفا منطقی در مورد موضوع اصلی تاپیک صحبت کنید

فکر. درگیر;984547 نوشت:

ایا در قیامت انسانی که در بدترین شرایط بوده حساب کتابش با اونیکی یکسان خواهد بود؟

با سلام و عرض ادب

پاسخ این سوالتون رو فکر کنم دوبار دادم !!!!

لا یکلف الله نفسا الا وسعها !!!

هر کس به هر اندازه ای که از موهبت های الهی بهره مند بشه باید پاسخگو باشه !!!!

کسی که خداوند در خانواده ای با ایمان و مومن قرارش داده ،
بدون شک با کسی که فقط یکی دو نشونه تو زندگیش وجود داشته تا راه رو پیدا کنه یکی نخواهد بود !!!

به طور مثال اگر یکی به شما 1000 تومن بده و عادل باشه از شما توقع نداره 2000 تومن بهش پس بدید

و اگر 200 تومن بده و شما 100 تومن پس بدید این نشانه خیانت در امانت هست ...

فکر. درگیر;984547 نوشت:

در مورد حرف اخر شما خدمت برادرم عرض کنم که اگر ما شبهات و سوالاتمان را اینجا مطرح میکنیم حتما نیاز به پیدا کردن جواباشون داریم وگرنه چه نیازی بود توی همچین جاهایی باشیم و وقت خودمون رو حدر بدیم. متاسفانه در مورد اعتقادات و دین وقتی پای علم که برای انسانهای امروزی قابل درکه و با توجه به شرایط و تجربیات عصر کنونی اعتماد کردن به گفته های پیشینیان خیلی سخت و برای خیلیها امکان ناپذیره باید شبهات رو هم با دلایل عقلی که قابل اثبات باشه توضیح داد برای جونهای مثل من وگرنه جبهه گرفتن در مقابل سوالات بی شمار ما جوونها چیزی رو بهتر نمیکنه که هیچ بدتر میکنه. حرف من اینه شما فرض کن یکی به تاریخ هیچ اعتمادی نداره هرچی که در گذشته بوده به نظرش ممکنه ساخت ذهن بشر باشه شما باید جوری جواب برای سوالات این شخص پیدا کنید که با عقل و منطق جور در بیاد نه اینکه به داستانهای تاریخی پیوندش بدید.
با این توضیحات لطفا منطقی در مورد موضوع اصلی تاپیک صحبت کنید

کسی که فلسفه افلاطون و ارسطو رو قبول داره !!!

اما پیامبر خدا رو انکار می کنه ، مشکلش قدیمی بودن شواهد نیست !!!

مشکلش چیز دیگه ای هست ...

چون افلاطون و ارسطو قدیمی تر از پیامبر بودن !!!!

درضمن آیات قرآن مسائلی رو 1400 سال پیش مطرح کردن که علم کنونی بتازگی قسمت کمی از اون ها رو کشف کرده و اقرار به اون ها کرده ...
در حالی که باز هم باقی مسائل رو انکار می کنه ...

این افراد اگر فرشته ها هم نازل بشن و مستقیم آیات رو برای اون ها قرائت کنن
باز هم می گن تا ما خودمون آزمایش نکنیم قبول نمی کنیم !!!

حتی با این که آزمایشاتشون ثابت کرده که یه وجود واحد باید همه این منظومه ها رو اداره کنه تا از هم نپاشه
باز هم دنبال راه در رو برای انکار اون وجود می گردن

مثلا می گن همه چیز با انتخاب طبیعی هست و لی طبیعت شعور نداره !!!!!!!!!

خوب چطور ممکن هست که طبیعت بی شعور باشه اما قدرت انتخاب داشته باشه !!!!1

این ها با تبعیت از خداوند مشکل دارن و جز خودشون هیچ کس رو قبول ندارن

این ها حتی از شیطان هم گمراه تر هستن ...

[=samim]«وَإِذَا قِيلَ لَهُمْ مَاذَا أَنْزَلَ رَبُّكُمْ قَالُوا أَسَاطِيرُ الْأَوَّلِينَ :
و هنگامي که به آنها گفته شود:
«پروردگار شما چه نازل کرده است؟»
مي‌گويند:
«اينها همان افسانه‌هاي پيشينيان است!»

ان شاء الله خداوند ما رو به راه راست هدایت کنه ...

بله من یادمه که این پاسخ رو دادین ولی میخوام بدونم این حق اعتراض داده میشه به دو طرفی که در بالا توضیح دادم؟
ببینید اوردن تاریخ برای اثبات مسائل مثل گفتن از اینده برای اثباتشونه. یعنی من اگه بگم روزی میرسه که رباتهای ساخت بشر اونقدر پیشرفت میکنند و هوش مصنوعیشون بالاتر از هوش انسان میشه تا جایی که خودشون خالق با فهم بشن و همین رباتها نسل بشر رو از روی زمین پاک میکنه که این شبیه تشریح قران از قیامت نیست. یا بگم روزی کشف میشه که بجر بشر هوشمند موجودات دیگه ای هم در جای دیگه ای هست که فلسفشون کلا با ما فرق میکنه باور میکنید؟ اینها شاید شبیه داستانهای تخیلی باشه برای شما.دقیقا گذشته و تاریخ هم برای خیلیا شبیه این حس شده. اعتماد نمیشه کرد.

فکر. درگیر;984553 نوشت:
بله من یادمه که این پاسخ رو دادین ولی میخوام بدونم این حق اعتراض داده میشه به دو طرفی که در بالا توضیح دادم؟

با سلام

خیر جای اعتراضی نیست

چون هر کس سزای عمل خودش رو می گیره و ظلمی به کسی نخواهد شد که حق اعتراض باشه

یک جهنمی در همین دنیا هم در جهنم زندگی می کنه ، به خاطر بازگشت اعمالی که مرتکب می شه

چرا که طبق قوانین فیزیک ، هر عملی بدون شک ، عکس العملی خواهد داشت ...

بهتون دیدن کنستانتین رو توصیه می کنم
البته سعی کنید عمقی نگاه کنید و مسائلش رو سطحی و به نفع عقایدتون برداشت نکنید ...

در واقع سعی کنید بی طرف موضوع رو دنبال کنید ... (البته ایراداتی هم داره که قابل چشم پوشی هست )

فکر. درگیر;984553 نوشت:

ببینید اوردن تاریخ برای اثبات مسائل مثل گفتن از اینده برای اثباتشونه. یعنی من اگه بگم روزی میرسه که رباتهای ساخت بشر اونقدر پیشرفت میکنند و هوش مصنوعیشون بالاتر از هوش انسان میشه تا جایی که خودشون خالق با فهم بشن و همین رباتها نسل بشر رو از روی زمین پاک میکنه که این شبیه تشریح قران از قیامت نیست. یا بگم روزی کشف میشه که بجر بشر هوشمند موجودات دیگه ای هم در جای دیگه ای هست که فلسفشون کلا با ما فرق میکنه باور میکنید؟ اینها شاید شبیه داستانهای تخیلی باشه برای شما.دقیقا گذشته و تاریخ هم برای خیلیا شبیه این حس شده. اعتماد نمیشه کرد.

دوست گرامی

چطور وقتی یه نفر با هزاران حدس و گمان می گه ما قبلا میمون بودیم شما راحت باور می کنید !!!!

اما وقتی قرآن با اون همه محکمات اثبات شده می گه ما فلان قوم رو میمون کردیم میشه داستان علمی تخیلی !!!!!

این ها همش بهونه هست برادر من

1400 سال پیش پیامبر و ائمه در احادیث ریزترین اتفاقات حال حاضر رو بیان کردن و از رسیدن چنین روزی خبر دادن

کسی که به نوسترآداموس ایمان داره اما پیامبر رو انکار می کنه مشکلش تکبر و خود خواهی هست

نه عدم اثبا ت گذشته و آینده ...

شروحیل;984576 نوشت:
با سلامخیر جای اعتراضی نیستچون هر کس سزای عمل خودش رو می گیره و ظلمی به کسی نخواهد شد که حق اعتراض باشهیک جهنمی در همین دنیا هم در جهنم زندگی می کنه ، به خاطر بازگشت اعمالی که مرتکب می شهچرا که طبق قوانین فیزیک ، هر عملی بدون شک ، عکس العملی خواهد داشت ...بهتون دیدن کنستانتین رو توصیه می کنم البته سعی کنید عمقی نگاه کنید و مسائلش رو سطحی و به نفع عقایدتون برداشت نکنید ...در واقع سعی کنید بی طرف موضوع رو دنبال کنید ... (البته ایراداتی هم داره که قابل چشم پوشی هست )دوست گرامیچطور وقتی یه نفر با هزاران حدس و گمان می گه ما قبلا میمون بودیم شما راحت باور می کنید !!!!اما وقتی قرآن با اون همه محکمات اثبات شده می گه ما فلان قوم رو میمون کردیم میشه داستان علمی تخیلی !!!!!این ها همش بهونه هست برادر من1400 سال پیش پیامبر و ائمه در احادیث ریزترین اتفاقات حال حاضر رو بیان کردن و از رسیدن چنین روزی خبر دادنکسی که به نوسترآداموس ایمان داره اما پیامبر رو انکار می کنه مشکلش تکبر و خود خواهی هستنه عدم اثبا ت گذشته و آینده ...
اینکه هر کسی سزای عملی رو که اجبارا تو اون شرایطش قرار گرفته و قبلا هیچ انتخابی براش نداشته رو میبینه جای بحثه. حرف شما مثل اینه که یکی یکی دیگرو مجبور به عکسالعمل میکنه حالا بدترین کار ممکنو میکنه و طرف مثلا میزنه زیر گوشش بعد قاضی شرعی میگه تو نباید میزدیش تو هم گناهکاری حالا هی بیا بگو من ادم خوبیم ولی در اون شرایط قرار داد منو و مجبور شدم عکسالعمل نشون بدم.وجدان حکم میکنه بهش حق بدیم و اعتراضش رو قبول کنیم و شما میگید نه نباید میزد که نباید میزد.به این موضوع با قانون نگاه نکنید بهش با وجدان خودتون نگاه کنید.ببینید با حدث و گمان نیست با دلیل و مدرک محکمه پسنده به قول معروف. اثبات شده هشت با پیگیری کدهای ژنتیکی علم تاییدش میکنه. داستان رو چی تایید میکنه چی اثبات میکنه مثال احادیثی که در دوران یکی از خلفا بوجود اومد که خودتون میدونید. تاریخ رو هرکسی به نفع خودش مینویسه به نظرم نمیشه روش حساب کرد. اثبات قران رو کسی باور میکنه که اینهمه تحریفهای تاریخی رو ندیده بود دوست عزیز.ریزترین اتفاقات؟ منظورتون کدومها هستن؟ ترامپ.،برجام،عربستان،اسرائیل،پیشرفت و پسرفت، بوجود اومدن ابهامات، انقلابهای عربی،.... کدومشون؟کسی که به پیشبینی و خرافات اعتقاد داره از اون نمیشه انتظاری داشت منظورم نوستراداموسه که خیلیا باورش داشتن. یا همین خودمون به دعا و طلسم و بستن بخت و چشم زخم و اینا اعتقاد داریم خیلیامون در صورتی که من حرف شما رو تصدیق میکنم انرژی مثبت باعث بازخورد مثبت میشه چون اثبات شده هست از نظر علم روانشناسی

فکر. درگیر;984581 نوشت:
اینکه هر کسی سزای عملی رو که اجبارا تو اون شرایطش قرار گرفته و قبلا هیچ انتخابی براش نداشته رو میبینه جای بحثه. حرف شما مثل اینه که یکی یکی دیگرو مجبور به عکسالعمل میکنه حالا بدترین کار ممکنو میکنه و طرف مثلا میزنه زیر گوشش بعد قاضی شرعی میگه تو نباید میزدیش تو هم گناهکاری حالا هی بیا بگو من ادم خوبیم ولی در اون شرایط قرار داد منو و مجبور شدم عکسالعمل نشون بدم.وجدان حکم میکنه بهش حق بدیم و اعتراضش رو قبول کنیم و شما میگید نه نباید میزد که نباید میزد.

با سلام

دوست گرامی

قبلا گفتم عدالت کاملا رعایت می شه

و اون مورد شرایط هم توش لحاظ می شه

یعنی شما یه زمانی مشت می زنی تو دیوار

یه زمانی مشت می زنی تو اسفنج !

بازگشت این دو تا یکی نخواهد بود !

شاید یه نفر 1000 تا آدم بکشه ولی به خاطر یه کار خوبی که کرده بره بهشت

و یه نفر فقط نماز خونده باشه و روزه گرفته باشه ، اما با ریا و بره جهنم ...

شک نکنید که عدالت کاملا رعایت خواهد شد و به اندازه ارزنی به هیچ کس ظلم نخواهد شد ...

فکر. درگیر;984581 نوشت:

به این موضوع با قانون نگاه نکنید بهش با وجدان خودتون نگاه کنید.ببینید با حدث و گمان نیست با دلیل و مدرک محکمه پسنده به قول معروف. اثبات شده هشت با پیگیری کدهای ژنتیکی علم تاییدش میکنه.

دوست گرامی

مردم معمولا وقتی گفته می شه یه دانشمند این رو گفته
نه به مدرک اون دانشمند نگاه می کنن
نه این که بدونن چه جور شخصیتی داشته
و به چه دلیلی این حرف رو زده ...

فقط همین که دانشمند گفته کافیه !!!

اما پیامبرها با اون همه معجزه و مدرک اثبات کردن که از طرف خدا مبعوث شدن

ولی فقط یه جواب شنیدن

شما دروغ می گید ...

چرا ؟

چون مطابق امیال مردم حرف نزدن

بلکه هر چی که خدا ازشون خواسته بود رو انجام دادن ، هر چند مخالف امیال مردم باشه ...
اما مردم حرف دانشمند ها رو قبول می کنن ، چون مطابق امیال مردم حرف می زنن !!!!

خیلی از فرضیات علم تجربی فقط در حد فرضیه هست و اثبات دقیقی نداره ...

یک روز می گن کیک کشمشی همه قبول می کنن!!
یک روز می گن اتخاب طبیعی باز هم همه قبول می کنن!
یک روز می گن کیک کشمشی اشتباه بود دوباره همه قبول می کنن

یه روز می گن از اتم پایین تر نیست همه قبول می کنن

دوباره می گن کوارک باز هم همه قبول می کنن

بعد هم ریسمان و...

این روند تا ابد ادامه خواهد داشت

چون انسان قدرت درک ذات هستی رو نداره

واین چیز عجیبی نیست

ما نمی تونیم ذات هستی رو درک کنیم

فقط می تونیم از این دنیا استفاده کنیم و خودمون رو به تعالی برسونیم

فکر. درگیر;984581 نوشت:

داستان رو چی تایید میکنه چی اثبات میکنه مثال احادیثی که در دوران یکی از خلفا بوجود اومد که خودتون میدونید. تاریخ رو هرکسی به نفع خودش مینویسه به نظرم نمیشه روش حساب کرد.

تاریخ رو دو دسته نوشتن مخالفین و موافقین

شاید موافین غلو کنن ، اما مخالفین معمولا حقیقت ، یا کمتر از حقیقت رو می نویسن !

از روی ترکیب این دو می شه حداقل ها رو استخراج کرد ...

فکر. درگیر;984581 نوشت:

اثبات قران رو کسی باور میکنه که اینهمه تحریفهای تاریخی رو ندیده بود

برادر گرامی

قرآن هایی که همین دانشمندان مورد نظر شما کشف کردن و مربوط به صدر اسلام هست ، تفاوت خاصی با این قرآن کنونی نداره

این که 1400 سال یک کتاب بدون تحریف بمونه خودش یه معجزه هست

مسائل علمی قرآن و احادیث هم که از نظر علم تجربی اثبات شده ...

فواید امساک ، مراقبه و کمک به همنوع و ... بر روی روح و جسم انسان در حال حاضر اثبات شده

حتی اگر اعتقاد به خدا و پیامبر نباشه این مسائل رو نمی شه انکار کرد ...

علم تجربی در بوجود اومدن نقطه آغاز انسان در جا می زنه و فقط روند تکامل رو با یه سری توجیحات بی اساس نشون می ده

همه دانشمندان علم تکامل به این مورد اعتراف می کنن که فرضیه تکامل فقط یه فرضیه هست

چون نمی تونه نقطه آغاز رو توجیه کنه ...

در حالی که خیلی راحت می شه اثبات کرد با همون علم که هر موجود نطفه خاص خودش رو داره
و نطفه میمون با نطفه انسان هر چقدر هم که شبیه هم باشن ، اما یه سری تفاوت های ریز دارن

چرا که گندم از گندم بروید ، جو ز جو ...

علم هر چند میلیون سال وقت بزاره ، نمی تونه از گندم ، جو استخراج کنه !!!

همین قرآن 1400 سال پیش گفته انسان از آب و خاک یا گل خلق شده

یه روزی همه مسخره می کردن این نظریه رو

اما الان اثبات شده که 65 درصد بدن انسان آب و باقی اون هم عناصر خاک هست !!!

فکر. درگیر;984581 نوشت:

دوست عزیز.ریزترین اتفاقات؟ منظورتون کدومها هستن؟ ترامپ.،برجام،عربستان،اسرائیل،پیشرفت و پسرفت، بوجود اومدن ابهامات، انقلابهای عربی،.... کدومشون؟کسی که به پیشبینی و خرافات اعتقاد داره از اون نمیشه انتظاری داشت منظورم نوستراداموسه که خیلیا باورش داشتن. یا همین خودمون به دعا و طلسم و بستن بخت و چشم زخم و اینا اعتقاد داریم خیلیامون در صورتی که من حرف شما رو تصدیق میکنم انرژی مثبت باعث بازخورد مثبت میشه چون اثبات شده هست از نظر علم روانشناسی

برادر گرامی

با انکار حقیقت نمی شه از حقیقت فرار کرد

خود همین دانشمندان برای آغاز حیات نظریه های فرا زمینی رو مطرح کردن

چون از نظر اون ها ممکن نیست آغاز حیات در زمین خود به خود بوجود اومده باشه ...

پس همه دانشمندان رو باید خرافاتی بدونیم !!!!!

نهایت ادراک انسان از موج فروسرخ تا فرا بنفش هست

در حالی که موجی که طبیعت رو بوجود آورده یک بیلیون بار بزرگتر از این چیزی هست که ما می تونیم درک کنیم !!!!

اگر ما قادر بودیم همه چیز رو ببینیم همین چیز هایی که با وای فای و ... ارسال میشه
کاملا دید ما رو محدود می کرد و حتی نیم متر جلوتر از خودمون رو نمی تونستیم درک کنیم !!!!

این خودش یه نعمت هست که ما همه چیز رو نمی تونیم ببینیم !!!!

ولی دلیل نمی شه همه چیز رو انکار کنیم !!!!

تجربیات افرادی که وارد مرحله nde شدن رو مطالعه کنید

در این شرایط انسان گذشته و آینده رو در آن واحد می تونه ببینه ...

نسبت وجود ما به نظام هستی

مثل نسبت عنصر ها به بدن ما هست

یعنی همه چیز کاملا مشخص شده و ما فقط در حال تجربه کردن اون هستیم

ما همه چیزهایی که داریم انجام می دیم رو یک روز انتخاب کردیم !

و این کتاب هستی با تجمیع همه انتخاب ها نوشته شده ...

البته جبر هم در اون دخیل بوده تا همش به یه نقطه واحد که هدف مورد نظر خلقت هست برسه

پس چیز عجیبی نیست که بشه آینده رو بیان کرد

یا گذشته رو دید

به طور مثال همین ژنتیک

هر چیزی که از اولین روز خلقت اتفاق افتاده تا ما به اینجا برسیم در ژن ها ذخیره شده !!!!

و تا آخرین روز هم همین طور ....

این که به ما اجازه تجربه کردن داده شده به این دلیل هست که نتونیم بگیم اگر وارد عمل می شدیم بهتر از این اتفاق می افتاد !!!

یا بهونه های دیگه رو مطرح کنیم و از حقیقت و جزای اون چه خودمون خواستیم و انتخاب کردیم فرار کنیم ...

شروحیل;984601 نوشت:
با سلام

دوست گرامی

قبلا گفتم عدالت کاملا رعایت می شه

و اون مورد شرایط هم توش لحاظ می شه

یعنی شما یه زمانی مشت می زنی تو دیوار

یه زمانی مشت می زنی تو اسفنج !

بازگشت این دو تا یکی نخواهد بود !

شاید یه نفر 1000 تا آدم بکشه ولی به خاطر یه کار خوبی که کرده بره بهشت

و یه نفر فقط نماز خونده باشه و روزه گرفته باشه ، اما با ریا و بره جهنم ...

شک نکنید که عدالت کاملا رعایت خواهد شد و به اندازه ارزنی به هیچ کس ظلم نخواهد شد ...

دوست گرامی

مردم معمولا وقتی گفته می شه یه دانشمند این رو گفته
نه به مدرک اون دانشمند نگاه می کنن
نه این که بدونن چه جور شخصیتی داشته
و به چه دلیلی این حرف رو زده ...

فقط همین که دانشمند گفته کافیه !!!

اما پیامبرها با اون همه معجزه و مدرک اثبات کردن که از طرف خدا مبعوث شدن

ولی فقط یه جواب شنیدن

شما دروغ می گید ...

چرا ؟

چون مطابق امیال مردم حرف نزدن

بلکه هر چی که خدا ازشون خواسته بود رو انجام دادن ، هر چند مخالف امیال مردم باشه ...
اما مردم حرف دانشمند ها رو قبول می کنن ، چون مطابق امیال مردم حرف می زنن !!!!

خیلی از فرضیات علم تجربی فقط در حد فرضیه هست و اثبات دقیقی نداره ...

یک روز می گن کیک کشمشی همه قبول می کنن!!
یک روز می گن اتخاب طبیعی باز هم همه قبول می کنن!
یک روز می گن کیک کشمشی اشتباه بود دوباره همه قبول می کنن

یه روز می گن از اتم پایین تر نیست همه قبول می کنن

دوباره می گن کوارک باز هم همه قبول می کنن

بعد هم ریسمان و...

این روند تا ابد ادامه خواهد داشت

چون انسان قدرت درک ذات هستی رو نداره

واین چیز عجیبی نیست

ما نمی تونیم ذات هستی رو درک کنیم

فقط می تونیم از این دنیا استفاده کنیم و خودمون رو به تعالی برسونیم

تاریخ رو دو دسته نوشتن مخالفین و موافقین

شاید موافین غلو کنن ، اما مخالفین معمولا حقیقت ، یا کمتر از حقیقت رو می نویسن !

از روی ترکیب این دو می شه حداقل ها رو استخراج کرد ...

برادر گرامی

قرآن هایی که همین دانشمندان مورد نظر شما کشف کردن و مربوط به صدر اسلام هست ، تفاوت خاصی با این قرآن کنونی نداره

این که 1400 سال یک کتاب بدون تحریف بمونه خودش یه معجزه هست

مسائل علمی قرآن و احادیث هم که از نظر علم تجربی اثبات شده ...

فواید امساک ، مراقبه و کمک به همنوع و ... بر روی روح و جسم انسان در حال حاضر اثبات شده

حتی اگر اعتقاد به خدا و پیامبر نباشه این مسائل رو نمی شه انکار کرد ...

علم تجربی در بوجود اومدن نقطه آغاز انسان در جا می زنه و فقط روند تکامل رو با یه سری توجیحات بی اساس نشون می ده

همه دانشمندان علم تکامل به این مورد اعتراف می کنن که فرضیه تکامل فقط یه فرضیه هست

چون نمی تونه نقطه آغاز رو توجیه کنه ...

در حالی که خیلی راحت می شه اثبات کرد با همون علم که هر موجود نطفه خاص خودش رو داره
و نطفه میمون با نطفه انسان هر چقدر هم که شبیه هم باشن ، اما یه سری تفاوت های ریز دارن

چرا که گندم از گندم بروید ، جو ز جو ...

علم هر چند میلیون سال وقت بزاره ، نمی تونه از گندم ، جو استخراج کنه !!!

همین قرآن 1400 سال پیش گفته انسان از آب و خاک یا گل خلق شده

یه روزی همه مسخره می کردن این نظریه رو

اما الان اثبات شده که 65 درصد بدن انسان آب و باقی اون هم عناصر خاک هست !!!

برادر گرامی

با انکار حقیقت نمی شه از حقیقت فرار کرد

خود همین دانشمندان برای آغاز حیات نظریه های فرا زمینی رو مطرح کردن

چون از نظر اون ها ممکن نیست آغاز حیات در زمین خود به خود بوجود اومده باشه ...

پس همه دانشمندان رو باید خرافاتی بدونیم !!!!!

نهایت ادراک انسان از موج فروسرخ تا فرا بنفش هست

در حالی که موجی که طبیعت رو بوجود آورده یک بیلیون بار بزرگتر از این چیزی هست که ما می تونیم درک کنیم !!!!

اگر ما قادر بودیم همه چیز رو ببینیم همین چیز هایی که با وای فای و ... ارسال میشه
کاملا دید ما رو محدود می کرد و حتی نیم متر جلوتر از خودمون رو نمی تونستیم درک کنیم !!!!

این خودش یه نعمت هست که ما همه چیز رو نمی تونیم ببینیم !!!!

ولی دلیل نمی شه همه چیز رو انکار کنیم !!!!

تجربیات افرادی که وارد مرحله nde شدن رو مطالعه کنید

در این شرایط انسان گذشته و آینده رو در آن واحد می تونه ببینه ...

نسبت وجود ما به نظام هستی

مثل نسبت عنصر ها به بدن ما هست

یعنی همه چیز کاملا مشخص شده و ما فقط در حال تجربه کردن اون هستیم

ما همه چیزهایی که داریم انجام می دیم رو یک روز انتخاب کردیم !

و این کتاب هستی با تجمیع همه انتخاب ها نوشته شده ...

البته جبر هم در اون دخیل بوده تا همش به یه نقطه واحد که هدف مورد نظر خلقت هست برسه

پس چیز عجیبی نیست که بشه آینده رو بیان کرد

یا گذشته رو دید

به طور مثال همین ژنتیک

هر چیزی که از اولین روز خلقت اتفاق افتاده تا ما به اینجا برسیم در ژن ها ذخیره شده !!!!

و تا آخرین روز هم همین طور ....

این که به ما اجازه تجربه کردن داده شده به این دلیل هست که نتونیم بگیم اگر وارد عمل می شدیم بهتر از این اتفاق می افتاد !!!

یا بهونه های دیگه رو مطرح کنیم و از حقیقت و جزای اون چه خودمون خواستیم و انتخاب کردیم فرار کنیم ...

این که میگید مطمئن باشید که عدالت رعایت میشه منم میگم ایکاش اینجوری باشه ولی اینو منو شما میگیم و صدر صد قابل اطمینان نیست.
اگه علم چیزی رو میگه و نفی میکنه این برای دانشمندان دیگر که با دانشمند کاشف مشکلم داشته باشند و ما قابل درکه. ادیان هم خیلی جیزها رو گفتند و نفی کردند طبق تاریخ ولی این فقط با استناد به تاریخ قابل تاییده و بس.
یه موقعی میگفتی مردم خواهند توانست پرواز کنند یا قلب یکی رو در بیارند و به یکی دیگه بدند مردم باور نمیکردند ولی الان علم به اینجا رسیده مطمئن باشید که این علم بصورت تساعدی پیشرفت میکنه و به خیلی چیزهایی میرسه. مثل مثالهای بالا. دلیلش هم اینکه شما علم 100 سال پیش رو با الان مقایسه بکنید روشن میشه موضوع.
گفته شما در مورد 1400 سال پیش.اینکه انسان از اب و خاک درست شده حرفیه که اولا خیلی درست نیست همون قضیه تبدیل انرژی به اشکال دیگره. دوما یکی میگه ما خون داریم که شبیه آبه آب هم میخوریم مردیم هم توی خاک دفن بشیم خاک میشیم پس خیلی راحته ما از آب و خاک درست شدیم. آبش که مشکلی نیست ولی این خاکش مشکل داره.
در مورد صحبتهای دیگه فقط میشه گفت باید به علم اعتماد داشت و منتظر اکتشافات موند نمیشه به علم خورده گرفت به خاطر رد نظریه ها چون باید نظریه ها رد شند تا به حقیقت برسند. همین دو سه روز پیش خوندم به اطلاعات جدیدی کاکی از وجود حیات در مریخ رسیدن. شما 1000 سال بعد چه میدونید چه چیزهایی کشف بشه که کل زندگی و اعتقادات زمینی رو زیر سوال ببره.
به نظرم علم و تاریخ اگه مثل هم باشن علم چون زنده هست قابل اعتمادتر از تاریخیه که هرچقدر شما به علم خورده بگیرید تاریخ خورده های شدیدتری داره و مهمتر از اون دیگه زنده نیست

فکر. درگیر;984610 نوشت:
این که میگید مطمئن باشید که عدالت رعایت میشه منم میگم ایکاش اینجوری باشه ولی اینو منو شما میگیم و صدر صد قابل اطمینان نیست.
اگه علم چیزی رو میگه و نفی میکنه این برای دانشمندان دیگر که با دانشمند کاشف مشکلم داشته باشند و ما قابل درکه. ادیان هم خیلی جیزها رو گفتند و نفی کردند طبق تاریخ ولی این فقط با استناد به تاریخ قابل تاییده و بس.

با سلام

علم می گه هر عملی عکس العملی داره ، به اندازه همون عمل ، نه کمتر نه بیشتر ...

دیگه ای کاش نداره

تو طبیعت هیچ چیز از بین نمی ره فقط شکلش عوض می شه

رفتار و گفتار و کردار ما هم بسته به اون عمل ما به انرژی منفی یا مثبت تبدیل می شه ...

فکر. درگیر;984610 نوشت:

گفته شما در مورد 1400 سال پیش.اینکه انسان از اب و خاک درست شده حرفیه که اولا خیلی درست نیست همون قضیه تبدیل انرژی به اشکال دیگره. دوما یکی میگه ما خون داریم که شبیه آبه آب هم میخوریم مردیم هم توی خاک دفن بشیم خاک میشیم پس خیلی راحته ما از آب و خاک درست شدیم. آبش که مشکلی نیست ولی این خاکش مشکل داره.

برادر گرامی اصلا به شکلش کار ندارم

65 درصد بدن ما رو H2o تشکیل داده

بقیش هم باقی عناصری هست که خاک رو تشکیل دادن
[=IRANSans]کربن (18٪)[=IRANSans]هیدروژن (10٪)[=IRANSans] نیتروژن (3٪)[=IRANSans]کلسیم (1.5٪)[=IRANSans]فسفر (1.0٪)[=IRANSans]پتاسیم (0.35٪)[=IRANSans]گوگرد (0.25٪)[=IRANSans]سدیم (0.15٪)[=IRANSans] منیزیم (0.05٪)[=IRANSans] مس، روی، سلنیوم، مولیبدن، فلوئور، کلر، ید، منگنز، کبالت، آهن (0.70٪)[=IRANSans]لیتیوم، استرانسیم، آلومینیوم، سیلیکون، سرب، وانادیوم، آرسنیک، برم (مقدار بسیار کم)

فکر. درگیر;984610 نوشت:

در مورد صحبتهای دیگه فقط میشه گفت باید به علم اعتماد داشت و منتظر اکتشافات موند نمیشه به علم خورده گرفت به خاطر رد نظریه ها چون باید نظریه ها رد شند تا به حقیقت برسند. همین دو سه روز پیش خوندم به اطلاعات جدیدی کاکی از وجود حیات در مریخ رسیدن. شما 1000 سال بعد چه میدونید چه چیزهایی کشف بشه که کل زندگی و اعتقادات زمینی رو زیر سوال ببره.
به نظرم علم و تاریخ اگه مثل هم باشن علم چون زنده هست قابل اعتمادتر از تاریخیه که هرچقدر شما به علم خورده بگیرید تاریخ خورده های شدیدتری داره و مهمتر از اون دیگه زنده نیست

برادر گرامی خدا که نگفته همه بلا استثنا برن بهشت ....

بالاخره جهنم هم قراره پر بشه دیگه ...

هر کی هم دلش بخواد می تونه خدا و پیامبر رو انکار کنه بره جهنم

دین که اجباری نیست ...

بهشت برای خدا پرست هاست

و جهنم برای خود پرست ها و مردم پرست ها و دانشمند پرست ها

در پناه حق تعالی ...

شروحیل;984614 نوشت:
با سلام

علم می گه هر عملی عکس العملی داره ، به اندازه همون عمل ، نه کمتر نه بیشتر ...

دیگه ای کاش نداره

تو طبیعت هیچ چیز از بین نمی ره فقط شکلش عوض می شه

رفتار و گفتار و کردار ما هم بسته به اون عمل ما به انرژی منفی یا مثبت تبدیل می شه ...

برادر گرامی اصلا به شکلش کار ندارم

65 درصد بدن ما رو H2o تشکیل داده

بقیش هم باقی عناصری هست که خاک رو تشکیل دادن
[=IRANSans]کربن (18٪)[=IRANSans]هیدروژن (10٪)[=IRANSans] نیتروژن (3٪)[=IRANSans]کلسیم (1.5٪)[=IRANSans]فسفر (1.0٪)[=IRANSans]پتاسیم (0.35٪)[=IRANSans]گوگرد (0.25٪)[=IRANSans]سدیم (0.15٪)[=IRANSans] منیزیم (0.05٪)[=IRANSans] مس، روی، سلنیوم، مولیبدن، فلوئور، کلر، ید، منگنز، کبالت، آهن (0.70٪)[=IRANSans]لیتیوم، استرانسیم، آلومینیوم، سیلیکون، سرب، وانادیوم، آرسنیک، برم (مقدار بسیار کم)

برادر گرامی خدا که نگفته همه بلا استثنا برن بهشت ....

بالاخره جهنم هم قراره پر بشه دیگه ...

هر کی هم دلش بخواد می تونه خدا و پیامبر رو انکار کنه بره جهنم

دین که اجباری نیست ...

بهشت برای خدا پرست هاست

و جهنم برای خود پرست ها و مردم پرست ها و دانشمند پرست ها

در پناه حق تعالی ...

اینکه میگین در دین اجباری نیست جالبه یه لحظه خندم گرفت ببخشید دقیقا این در بسیاری از کشورهای اسلامی رعایت میشه خیلی جالبه.
علم اینو میگه هر عملی عکسالعملی داره این درسته قبول دارم و خودم درکش کردم که قبولش دارم.

فکر. درگیر;984616 نوشت:
اینکه میگین در دین اجباری نیست جالبه یه لحظه خندم گرفت ببخشید دقیقا این در بسیاری از کشورهای اسلامی رعایت میشه خیلی جالبه.
علم اینو میگه هر عملی عکسالعملی داره این درسته قبول دارم و خودم درکش کردم که قبولش دارم.

با سلام

دین اجباری نیست

هر کس دلش بخواد می تونه بره به جهنم !!!!

کسی رو زورکی بهشت نمی برن !!!

ولی خوب قانون اینه که جهنم به آخرت محدود نمی شه و در همین دنیا هم شامل حال جهنمیان خواهد شد !!!!

عکس العمل خود عملی است که جهنمیان مرتکب می شن !!!!

در کل این دنیا نه اختیار تام هست نه جبر تام

بلکه امور این دو به هم گره خورده

عمل با شماست و اختیاری ، اما عکس العمل اجباری !!!!

شروحیل;984619 نوشت:
با سلام

دین اجباری نیست

هر کس دلش بخواد می تونه بره به جهنم !!!!

کسی رو زورکی بهشت نمی برن !!!

ولی خوب قانون اینه که جهنم به آخرت محدود نمی شه و در همین دنیا هم شامل حال جهنمیان خواهد شد !!!!

عکس العمل خود عملی است که جهنمیان مرتکب می شن !!!!

در کل این دنیا نه اختیار تام هست نه جبر تام

بلکه امور این دو به هم گره خورده

عمل با شماست و اختیاری ، اما عکس العمل اجباری !!!!

خودتون فهمیدید جی گفتی در مقابل حرفهای من؟

صدیق;984340 نوشت:
[=microsoft sans serif]
باسلام
در مورد پنج تن مسئله طور دیگری است.
خلقت ایشان به صورت عقلی و نوری بوده است. یعنی وجود عقلی ایشان قبل از خلقت جسمانی ایشان بوده است. توضیح اینکه
[=microsoft sans serif] توضیح بیشتر اینکه موجوات عالم به حسب وجود دارای مراتبی هستند: 1. وجود عقلی 2. وجود مثالی 3. وجود ملکی.
[=microsoft sans serif] 1. وجود عقلی آن وجودی است که نه ماده و نه شکل دارد و عقل محض است.
[=microsoft sans serif] 2. وجود مثالی وجودی است که اصطلاحاً بدان وجود مثالی و برزخی هم می گویند که ماده ندارد اما شکل و هیئت دارد.
[=microsoft sans serif] 3. وجود ملکی همان وجود طبیعی و مادی است که هم شکل و هم ماده دارد.
[=microsoft sans serif] باید عرض شود که ممکن است وجود عقلی یا مثالی یک شیء بر وجود ملکی و طبیعی آن مقدم باشد و بنابراین در بعض روایات آمده است که: وجود نازنین پیامبر و ائمه هدی و پنج تن آل عباء قبل از خلقت زمین و آسمان در ظل عرش بسان نور موجود بوده است و می درخشیدند.( بحارالأنوار، ج57،ص 78و58و ...)
ائمه از نظر رتبی مقامشان مقدم بر مخلوقات دیگر است، اما از نظر زمانی آنها با وجود تدریجی و مادی خود در همان حیات طبیعی و مادی خود زندگی می کرده اند که در تاریخ مضبوط است. به عبارت دیگر هر موجودی یک جنبه ملکوتی که همان جنبه باطنی عالم است، دارد و آن وجود دفعی و جمعی و از جانب خدا بودن اوست و یک جنبه ملکی و طبیعی، که ظاهر عالم است و آن وجودی است تدریجی و پخشی و به جانب خلق و عالم ماده .

البته این نوع خلقت از بین انسانها، منحصر به ایشان است و شخص دیگری را شامل نمیشود.

چرا پنج تن مقامشان قبل از اینکه کل جهان افریده بشه اینقدر بالا بوده ؟
مگه معیاری وجود داشته ؟ قبل از اینکه اصلا کسی افریده بشه مگه انسان ها باهم فرق دارند ؟
مگه خود انسان ها به تدریج و مراتب به درجه تقوا و عرفان نمیرسند ؟
پس چرا اونا از قبل افرینش مقام داشتن ؟چطور ممکنه ؟
میشه این موضوع رو کاملا توضیح بدین ؟

فکر. درگیر;984633 نوشت:
خودتون فهمیدید جی گفتی در مقابل حرفهای من؟

پذیرفتن دین اجباری نیست

اما پذیرفتن واکنش های نپذیرفتن دین اجباریه !!!!!

شروحیل;984661 نوشت:
پذیرفتن دین اجباری نیست

اما پذیرفتن واکنش های نپذیرفتن دین اجباریه !!!!!

باز نگرفتم منظورتونو. واضح تر و با مثال بگید اگه ممکنه

[=microsoft sans serif]

شروحیل;984505 نوشت:
امیرمومنان:

↑ مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۸، ص۱۳۸، بیروت، چاپ دوم

باسلام و عرض ادب
برادر عزیز
این چه صحبتی است که میفرمایید.
فلسفه یعنی چه؟
تبعیت از فیلسوف یعنی چه؟
بزرگانی که از اندیشمندان شیعه به حساب می ایند و اتفاقا هیچ کاری هم به فلسفه ندارند، بیان کرده اند که اعتقادات را نمیتوان با خبر واحد اثبات کرد.
بزرگانی مثل سید مرتضی در الشافی فی الامامه ، شیخ طوسی در عده الاصول و تبیان، شهید ثانی در المقاصد العلیه و اقا ضیاء عراقی در نهایه الافکار اعتبار خبر واحد در اعتقادات را رد کرده اند.
خب شما میخواهید یک بحث اعتقادی را با خبری واحد اثبات کنید، درحالیکه خبر واحد به واسطه ظنی الصدور بودنش، در مباحث اعتقادی(نه فقهی) قابل تکیه نیست.
این ایراد با قطع نظر از مسئله دلالت خبر است. چرا که گاهی خبر، قطعی الصدور است(همانند قران کریم) ولی ظنی الدلاله است و ظهور دارد نه نص.
بنابراین به صرف اینکه ما روایت یا روایاتی داشته باشیم که به حد تواتر نرسیده باشد، نمیتوانیم یک مسئله اعتقادی را اثبات کنیم.
این نظر مربوط به مشهور علمای شیعه است و ربطی به فلاسفه و فلسفه نیز ندارد.
شروحیل;984505 نوشت:

ان شاء الله پیشوای همه ما اهل بیت عصمت و طهارت باشند.

[=microsoft sans serif]

فکر. درگیر;984545 نوشت:
خوب سوال منم همینه. وقتی اجبار در کار باشه پس انتظار درست نمیتونه باشه فکر کنم چون اخرش میرسیم به اینکه من مجبورا و بدون اگاهی وارد دنیا شدم. البته اگه دادگاه عادلانه باشه.
برای پاسخ به این سوال من در این 11 صفحه به اندازه کافی شبهات و حرفهامو زدم پس لطفا پاسخ تکراری ندید. ممنون

از اولش هم گفتم که ورود به کارزار امتحان اجباری است ولی کسی ما را مجبور نمیکند چه پاسخی به سوالات بدهیم.
مانند اینکه یک قهرمان را به زور وارد رینگ کرده باشند برای مبارزه.
به او ابزار و توانایی مبارزه را داده باشند.
به او هم گفته باشند اگر پیروز شود فلان جایزه و اگر شکست بخورد، بهمان مجازات در انتظارش است.
او میتواند سعی کند و پیروز شود و به جایزه برسد
یا بی خیال شود و خودش را بی اختیار جلوه دهد و مجازات شود.
او در این وارد شدن اختیاری از خود نداشته است و به اجبار او را به رینگ انداخته اند.
ولی اینکه پیروز بشود یا نشود، بستگی به خودش دارد که چطور از ابزارهایش استفاده کند.

صدیق;984705 نوشت:
[=microsoft sans serif]
از اولش هم گفتم که ورود به کارزار امتحان اجباری است ولی کسی ما را مجبور نمیکند چه پاسخی به سوالات بدهیم.
مانند اینکه یک قهرمان را به زور وارد رینگ کرده باشند برای مبارزه.
به او ابزار و توانایی مبارزه را داده باشند.
به او هم گفته باشند اگر پیروز شود فلان جایزه و اگر شکست بخورد، بهمان مجازات در انتظارش است.
او میتواند سعی کند و پیروز شود و به جایزه برسد
یا بی خیال شود و خودش را بی اختیار جلوه دهد و مجازات شود.
او در این وارد شدن اختیاری از خود نداشته است و به اجبار او را به رینگ انداخته اند.
ولی اینکه پیروز بشود یا نشود، بستگی به خودش دارد که چطور از ابزارهایش استفاده کند.

در مثال شما کسی که مبارز رو داخل رینگ به اجبار انداخته و شرایط رو در صورت برد یا باختش اونجوری مشخص کرده نمیتونه خدا باشه. چون اون جباره و بی وجدان.
ما درباره خدایی صحبت میکنیم که قادر مطلقه و عادل کامل.
به نظرم مثالتون درست نبود. چون اون ابر قدرت یا مربی یا جبار وقتی یکی رو به اجبار به مبارزه میفرسته و براش تعیین تکلیف میکنه اون وجدان عدالتش تعطیله.
شما اون که مبارز رو به زور وارد رینگ میکنه رو ول کردید گیر دادید به مبارز که اگه ببری پاداش داری اگه ببازی عذاب. اصل موضوع چیز دیگه ایه نه مبارزه کردن یا نکردن

[=microsoft sans serif]

karim1989;984644 نوشت:
چرا پنج تن مقامشان قبل از اینکه کل جهان افریده بشه اینقدر بالا بوده ؟
مگه معیاری وجود داشته ؟ قبل از اینکه اصلا کسی افریده بشه مگه انسان ها باهم فرق دارند ؟
مگه خود انسان ها به تدریج و مراتب به درجه تقوا و عرفان نمیرسند ؟
پس چرا اونا از قبل افرینش مقام داشتن ؟چطور ممکنه ؟
میشه این موضوع رو کاملا توضیح بدین ؟

باسلام
این مقام بی جهت به ایشان داده نشده است.
بلکه به جهت علم خداوند به عملکردی که ایشان در زندگی دنیایی خود خواهند داشت و اینکه به عهد وپیمان خویش با پروردگارشان پایبند خواهند ماند، این مقام بدیشان داده شده است.

صدیق;984707 نوشت:
[=microsoft sans serif]
باسلام
بلکه به جهت علم خداوند به عملکردی که ایشان در زندگی دنیایی خود خواهند داشت و اینکه به عهد وپیمان خویش با پروردگارشان پایبند خواهند ماند، این مقام بدیشان داده شده است.

با سلام متاسفانه این جوابی که به سوال دادید پر از تناقضه.جواب نمیدادید بهتر بود. بالاخره انسان ها از قبل سرنوشتشان مشخص بود یا نه؟ خدا انسانهایی رو افرید که از قبل میدونست بهشتی میشن یا جهنمی اونم به اجبار؟؟ روح انسان وقتی که در عالم ذر بوجود میاد درست میشه یا نه؟و خیلی تناقضهای دیگه با این جوابتون به ذهن ادم وارد میشه.
لطفا سوالات کریم رو دوباره بخونید و اگه اطلاعاتتون کمه و جوابی ندارید که قانع کننده باشه اصلا جواب ندید چون فکر درگیر منو درگیرتر میکنید

فکر. درگیر;984665 نوشت:
باز نگرفتم منظورتونو. واضح تر و با مثال بگید اگه ممکنه

با سلام و عرض ادب

برادر گرامی

یه سبک بازی کامپیوتری هست فکر کنم بهش می گن نقش آفرینی

زندگی ما تقریبا شبیه این بازی هاست

این که شما اسلام رو انتخاب بکنید یا نکنید
و یا جهنم یا بهشت رو انتخاب بکنید یا نکنید
اختیاری هست

اما عملکرد جهان پیرامون ما
دیگه به اختیار ما نیست
بلکه وابسته به انتخاب ماست

اگر بهشت رو انتخاب کنید مطابق اون
و اگه جهنم رو انتخاب کنیم مطابق اون

به ما عکس العمل نشون خواهد داد ...

مثلا برای هر انسان 10 تا عاقبت امر نوشته شده

5 تا جهنمی
5 تا بهشتی

یا مثلا برای یکی

2 تا بهشتی
8 تا جهنمی

که این ها وابسته به اون نعمت هایی هست که در ابتدا به فرد داده شده

و با عدالت با شخص رفتار می شه ...

یعنی اگر نعمت بیشتری داده بشه ، احتمال رفتن به بهشت با کوچکترین اشتباه از شخص گرفته می شه

اما کسی که نعمت کمتری برای هدایت شدن داره ، راه های بیشتری برای رسیدن به بهشت داره ....

شروحیل;984719 نوشت:
با سلام و عرض ادب

برادر گرامی

یه سبک بازی کامپیوتری هست فکر کنم بهش می گن نقش آفرینی

زندگی ما تقریبا شبیه این بازی هاست

این که شما اسلام رو انتخاب بکنید یا نکنید
و یا جهنم یا بهشت رو انتخاب بکنید یا نکنید
اختیاری هست

اما عملکرد جهان پیرامون ما
دیگه به اختیار ما نیست
بلکه وابسته به انتخاب ماست

اگر بهشت رو انتخاب کنید مطابق اون
و اگه جهنم رو انتخاب کنیم مطابق اون

به ما عکس العمل نشون خواهد داد ...

مثلا برای هر انسان 10 تا عاقبت امر نوشته شده

5 تا جهنمی
5 تا بهشتی

یا مثلا برای یکی

2 تا بهشتی
8 تا جهنمی

که این ها وابسته به اون نعمت هایی هست که در ابتدا به فرد داده شده

و با عدالت با شخص رفتار می شه ...

یعنی اگر نعمت بیشتری داده بشه ، احتمال رفتن به بهشت با کوچکترین اشتباه از شخص گرفته می شه

اما کسی که نعمت کمتری برای هدایت شدن داره ، راه های بیشتری برای رسیدن به بهشت داره ....

با سلام
گفته های شما در مورد بازخورد عمل رو کاملا قبول دارم چون چیزیه که روانشناسهای بزرگ دنیا بهش انرژی مثبت مغز میگن یعنی هر عملی عکسالعملی داره. مثبت فکر کنی مثبت عمل میکنی و برات پیش میاد و برعکس. اینو همه میدونن. حالا یکی که به بهشت یا جهنم در تمام ادیان اعتقاد داره خوب نسبت به اون رفتار میکنه و بازخورد میگیره. این حرف علمیه.

و اونجور که متوجه شدم اگه اخرتی وجود داشته باشه شما فکر میکنید هر کس بسته به شرایطش بازخواست میشه. خوب سوال منم همین بود دیگه. اینکه بسته به شرایطش بازخواست میشه یا نه؟

فکر. درگیر;984748 نوشت:
با سلام
گفته های شما در مورد بازخورد عمل رو کاملا قبول دارم چون چیزیه که روانشناسهای بزرگ دنیا بهش انرژی مثبت مغز میگن یعنی هر عملی عکسالعملی داره. مثبت فکر کنی مثبت عمل میکنی و برات پیش میاد و برعکس. اینو همه میدونن. حالا یکی که به بهشت یا جهنم در تمام ادیان اعتقاد داره خوب نسبت به اون رفتار میکنه و بازخورد میگیره. این حرف علمیه.

و اونجور که متوجه شدم اگه اخرتی وجود داشته باشه شما فکر میکنید هر کس بسته به شرایطش بازخواست میشه. خوب سوال منم همین بود دیگه. اینکه بسته به شرایطش بازخواست میشه یا نه؟

با سلام و عرض ادب

مشخصه دیگه برادر من

عکس العمل با تبعیت از عمل خواهد بود

اگر شما ندونید یه کاری اشتباه هست و اون رو انجام بدید

انرژی حاصل با عملی که بدونید اشتباه هست و اون رو انجام بدید برابر نخواهد بود !

چون انرژی اولیه برابر نبوده !

جهل + عمل برابر نیست با علم + عمل

شروحیل;984767 نوشت:
با سلام و عرض ادب

مشخصه دیگه برادر من

عکس العمل با تبعیت از عمل خواهد بود

اگر شما ندونید یه کاری اشتباه هست و اون رو انجام بدید

انرژی حاصل با عملی که بدونید اشتباه هست و اون رو انجام بدید برابر نخواهد بود !

چون انرژی اولیه برابر نبوده !

جهل + عمل برابر نیست با علم + عمل

بله موافق گفته شمام چون گفته های شما در بالا قابل درکه عقلا و علما.
با این استدلال حالا بپردازیم به موضوع اصلی تاپیک.
دوستان دیگه که جواب قابل درکی دارن لطف کنن کمک کنند. ممنون

[=microsoft sans serif]

فکر. درگیر;984709 نوشت:
با سلام متاسفانه این جوابی که به سوال دادید پر از تناقضه.جواب نمیدادید بهتر بود.

سلام
ممنون از سفارش شما

فکر. درگیر;984709 نوشت:
بالاخره انسان ها از قبل سرنوشتشان مشخص بود یا نه؟

معلومه که خداوند از ازل سرنوشت انسانها را میدونسته.
یک جستجوی کوچیکی در همین انجن بکنید با موضوعاتی از قبیل علم ازلی و علم مطلق خداوند روبرو میشید و پاسخهای اونها را هم میتونید ببیند.

فکر. درگیر;984709 نوشت:
انسانهایی رو افرید که از قبل میدونست بهشتی میشن یا جهنمی اونم به اجبار؟؟

بله همه چیز رو میدونه ولی این علم موجب اجبار نمیشه.
در همین زمینه هم میتونید چندین و چند تاپیکی که راجع به رابطه علم ازلی خداوند و اختیار انسان وجود داره رو ببیند.

فکر. درگیر;984709 نوشت:
روح انسان وقتی که در عالم ذر بوجود میاد درست میشه یا نه؟

اصلا عالم ذر چیه؟
مگه ما بحثی از عالم ذر کردیم.

فکر. درگیر;984709 نوشت:
لطفا سوالات کریم رو دوباره بخونید و اگه اطلاعاتتون کمه و جوابی ندارید که قانع کننده باشه اصلا جواب ندید چون فکر درگیر منو درگیرتر میکنید

هر سوالی در انجمن مطرح میشه پاسخ متناسب با خودش را داره ولی فهم هر پاسخی گاهی اوقات نیازمند دانش در زمینه های متعددی است که در بخشهای دیگر و سوالات دیگر مطرح شده است. بنابراین شما نباید انتظار داشته باشید که در هر پاسخی همه بحثهای زمینه ای و پیش فرض مطرح و بحث شود.

موفق باشید.

[=microsoft sans serif]

فکر. درگیر;984706 نوشت:
در مثال شما کسی که مبارز رو داخل رینگ به اجبار انداخته و شرایط رو در صورت برد یا باختش اونجوری مشخص کرده نمیتونه خدا باشه. چون اون جباره و بی وجدان.
ما درباره خدایی صحبت میکنیم که قادر مطلقه و عادل کامل.
به نظرم مثالتون درست نبود. چون اون ابر قدرت یا مربی یا جبار وقتی یکی رو به اجبار به مبارزه میفرسته و براش تعیین تکلیف میکنه اون وجدان عدالتش تعطیله.
شما اون که مبارز رو به زور وارد رینگ میکنه رو ول کردید گیر دادید به مبارز که اگه ببری پاداش داری اگه ببازی عذاب. اصل موضوع چیز دیگه ایه نه مبارزه کردن یا نکردن

دوست عزیز به وجه شباهت و کارکرد مثال توجه نکردید.
در هیچ مثالی، از همه جهات تشابه وجود نداره.
وجه شباهت این دو مقام در این است که افتادن در کارزار مبارزه و امتحان، اجباری بوده نه به اختیار خود فرد.
در اینکه قدرت مبارزه وجود داره و پاداش و مجازات در نتیجه عملکرد هست نیز شباهت وجود دارد.

ولی در اینکه اجبار کننده چه کسی بوده و فرایند ازمایش و نتیجه آن و ... شباهت نیست.

اما توضیح بیشتر.
خداوندی که قادر و عادل است، انسان را برای هدفی که دارد وارد کارزار دنیا و زندگی سخت آن کرده است.
این کارش بی جهت نبوده است و با هدفی این کار را کرده است.
ولی در این کارش از کسی اجازه نمیگیرد.
او قادر مطلق است و تحت تاثیر کسی نیست.
از کسی هم اجازه نمیگیرد.
با علمش میداند که انسان توانایی مبارزه و پیروزی را دارد.
به او اختیار و ابزار مبارزه هم میدهد تا انسان به هدفی که خداوند دارد و اتفاقا برای خود این انسان نفع دارد، برسد.

صدیق;984824 نوشت:
[=microsoft sans serif]
سلام
ممنون از سفارش شما

معلومه که خداوند از ازل سرنوشت انسانها را میدونسته.
یک جستجوی کوچیکی در همین انجن بکنید با موضوعاتی از قبیل علم ازلی و علم مطلق خداوند روبرو میشید و پاسخهای اونها را هم میتونید ببیند.

بله همه چیز رو میدونه ولی این علم موجب اجبار نمیشه.
در همین زمینه هم میتونید چندین و چند تاپیکی که راجع به رابطه علم ازلی خداوند و اختیار انسان وجود داره رو ببیند.

اصلا عالم ذر چیه؟
مگه ما بحثی از عالم ذر کردیم.

هر سوالی در انجمن مطرح میشه پاسخ متناسب با خودش را داره ولی فهم هر پاسخی گاهی اوقات نیازمند دانش در زمینه های متعددی است که در بخشهای دیگر و سوالات دیگر مطرح شده است. بنابراین شما نباید انتظار داشته باشید که در هر پاسخی همه بحثهای زمینه ای و پیش فرض مطرح و بحث شود.

موفق باشید.

خداوند از اولش میدونست که سرنوشت این بشر جهنمه یا بهشت با این وجود باز وارد دنیا میکنتش چرا؟ به امید اینکه شاید اتفاقی بیفته که خدا نمیدونست؟یعنی تصمیمات انسان رو نمیتونه پیشبینی کنه؟ اگه اره که این کلا مشکل داره فکر کنم. اگه نه میگید میدونست این انسان رو که خلق میکنه اخرش سرنوشتش بهشته یا جهنم اینم مشکل داره.
در مورد گفته اخرتون ببینید مشکل ما در پاسخ به سوالات دینی در عصر کنونی اینه که هر موقع کم میاریم صورت مسئله رو پاک میکنیم و میگیم مثلا مصلحت این بود یا از درک ما خارجه. این شاید 200 سال پیش جواب میداد ولی الان پیشرفت ذهن بشر قابل مقایسه با اون موقع نیست و باید جوابها منطقی عقلی قابل اثبات باشه تا طرف سوال کننده قانع بشه.

صدیق;984829 نوشت:
[=microsoft sans serif]
دوست عزیز به وجه شباهت و کارکرد مثال توجه نکردید.
در هیچ مثالی، از همه جهات تشابه وجود نداره.
وجه شباهت این دو مقام در این است که افتادن در کارزار مبارزه و امتحان، اجباری بوده نه به اختیار خود فرد.
در اینکه قدرت مبارزه وجود داره و پاداش و مجازات در نتیجه عملکرد هست نیز شباهت وجود دارد.

ولی در اینکه اجبار کننده چه کسی بوده و فرایند ازمایش و نتیجه آن و ... شباهت نیست.

اما توضیح بیشتر.
خداوندی که قادر و عادل است، انسان را برای هدفی که دارد وارد کارزار دنیا و زندگی سخت آن کرده است.
این کارش بی جهت نبوده است و با هدفی این کار را کرده است.
ولی در این کارش از کسی اجازه نمیگیرد.
او قادر مطلق است و تحت تاثیر کسی نیست.
از کسی هم اجازه نمیگیرد.
با علمش میداند که انسان توانایی مبارزه و پیروزی را دارد.
به او اختیار و ابزار مبارزه هم میدهد تا انسان به هدفی که خداوند دارد و اتفاقا برای خود این انسان نفع دارد، برسد.

من برای همین میگم در جواب سوالات دقت شود چون کسی که سوال میکنه دنبال جواب است با اون مثالی که از طرف کارشناسی مثل شما زده میشه اون سوالاتی که مطرح کردم در ذهن انسان شکل میگیره که در جوابش یه جوری ببخشید اینو میگم پیچوندن حرفی که زدید به چشم میخوره.

[=microsoft sans serif]

فکر. درگیر;984833 نوشت:
خداوند از اولش میدونست که سرنوشت این بشر جهنمه یا بهشت با این وجود باز وارد دنیا میکنتش چرا؟ به امید اینکه شاید اتفاقی بیفته که خدا نمیدونست؟یعنی تصمیمات انسان رو نمیتونه پیشبینی کنه؟ اگه اره که این کلا مشکل داره فکر کنم. اگه نه میگید میدونست این انسان رو که خلق میکنه اخرش سرنوشتش بهشته یا جهنم اینم مشکل داره.

اول سلام
در پست قبل گفتم که سوال شما ناظر به مباحثی است که خودش تاپیکهای مستقلی در این انجمن داشته است.
لطفا جستجویی در انجمن داشته باشید سوالات شما حتما پاسخ داده شده است.

فکر. درگیر;984833 نوشت:
در مورد گفته اخرتون ببینید مشکل ما در پاسخ به سوالات دینی در عصر کنونی اینه که هر موقع کم میاریم صورت مسئله رو پاک میکنیم و میگیم مثلا مصلحت این بود یا از درک ما خارجه. این شاید 200 سال پیش جواب میداد ولی الان پیشرفت ذهن بشر قابل مقایسه با اون موقع نیست و باید جوابها منطقی عقلی قابل اثبات باشه تا طرف سوال کننده قانع بشه.

اگر عجله نمیکردید این پاسخ را نمینوشتید.
من نگفتم که این پرسشها، پاسخی نداره یا مصلحت اینگونه بوده.
گفتم که هر پاسخی، یک سری پیش فرضهایی داره که در بحثهای دیگر باید حل شده باشد.
در این انجمن هم به پرسشهای دیگر شما پاسخ داده شده و تنها با یک جستجوی ساده و کوتاه پاسخ خود را خواهید یافت.

فکر. درگیر;984835 نوشت:
من برای همین میگم در جواب سوالات دقت شود چون کسی که سوال میکنه دنبال جواب است با اون مثالی که از طرف کارشناسی مثل شما زده میشه اون سوالاتی که مطرح کردم در ذهن انسان شکل میگیره که در جوابش یه جوری ببخشید اینو میگم پیچوندن حرفی که زدید به چشم میخوره.

ممنون از توصیه شما

صدیق;984845 نوشت:
ممنون از توصیه شما

خواهش میکنم قابلی نداشت.
من از سوال این تاپیکم هرموقع تونستم نتیجه ای بگیرم حتما کل سایت رو جستجو میکنم.در ضمن به نظرم اینجوری پاسکاری بین تاپیکهایی که کلی باید وقت بزاری و نتیجش مثل این تاپیک باشه ادمو درگیرتر میکنه. اجازه بدید من مسائل ذهنمو یکی یکی حل کنم. اینهمه سوال توی همین یه تاپیک بوجود اومده برام که به نظرم به سوال اصلی ربط دارن حالا برم تاپیکهای دیگرم دنبال کنم؟

فکر. درگیر;984851 نوشت:
من از سوال این تاپیکم هرموقع تونستم نتیجه ای بگیرم حتما کل سایت رو جستجو میکنم.در ضمن به نظرم اینجوری پاسکاری بین تاپیکهایی که کلی باید وقت بزاری و نتیجش مثل این تاپیک باشه ادمو درگیرتر میکنه. اجازه بدید من مسائل ذهنمو یکی یکی حل کنم. اینهمه سوال توی همین یه تاپیک بوجود اومده برام که به نظرم به سوال اصلی ربط دارن حالا برم تاپیکهای دیگرم دنبال کنم؟
[=microsoft sans serif]
سلام
این تاپیک مربوط به ورود بی اختیار به دنیاست.
اینکه ایا در آمدن به دنیا اختیاری داشتیم یا نه.
اما اینکه بعد از آمدن، اختیار داریم یا نه
اینکه خدا میدانست بعدا چه کا رهای میکنیم.
اینکه ایا خداوند قبلا سرنوشت ما را به چه صورتی رقم زده است،
اینها همگی کاملا بی ربط به سوال تاپیک هستند.
انتظار شما از اینکه به این بحثها بپردازیم کاملا بی ربط هستند.
من نمیتوانم در یک تاپیک تمام مشکلات و سوالات شما را پاسخ بدهم.
این انجمن، یک انجمن تخصصی در حوزه دین و مباحث دینی است و قرار بر این است که در هر تاپیک، تنها به سوال مطرح شده پاسخ داده شود.
و این روال هر کار علمی است که در هر بخش، تنها به مسائل مربوط به آن جواب داده میشود.
بحثهای دیگر که به نوعی مرتبط بدان هستند ولی باید قبل از آن حل شده باشند، در همان بحث مطرح نمیشوند و به جای خود ارجاع داده میشوند.

[=microsoft sans serif]

شروحیل;984859 نوشت:
برادر گرامی ابتدای سخنم گفتم خداوند تمام این راه ها و سرنوشت ها رو می دونه !!!!

ولی به بشر حق انتخاب داده !

به طور مثال چطور ممکن هست شما یه بازی کامپیوتری بسازید ، اما ندونید چی ساختید و نتیجه اون چی می شه ؟؟؟؟!!!!!

[=&quot]

فکر. درگیر;984863 نوشت:
من متوجه نمیشم چطوری هم میشه خداوند از ابتدا تا انتهای سرنوشت بشر رو بدونه و از قبل نوشته شده باشه هم بشر حق انتخاب داشته باشه؟ یعنی انسانی که خدا میدونه و توی سرنوشتش نوشته شده که آخرش به جهنم میره چه انتخابهایی میتونه داشته باشه؟ ممکنه انتخابی بکنه که به بهشت بره در صورتی که در سرنوشتش چیز دیگه ای نوشته شده بود؟
[=&quot]در ضمن این موضوع رو اصلا نمیشه براش مثال بازی کامپیوتری اورد چون باز عناصر بازی میشه عروسک خیمه شب بازی سازنده که هرچی تصمیم بگیره اونا اجرا خواهند کرد بدون اختیار

سلام
لطفا به موضوع اصلی تاپیک بپردازید.
در غیر این صورت تمامی پستهای غیر مرتبط حذف خواهد شد.

صدیق;984943 نوشت:

سلام

با سلام و عرض ادب

به نظر بنده به جای پاک کردن پست ها می تونید اون ها رو منتقل کنید !

در پناه حق تعالی

صدیق;984943 نوشت:
[=microsoft sans serif]
[=&quot]
سلام

سوالی که بنده مطرح کردم اگر جوابی داشت پاک. کردنش معنی نداشت. چون در یک تاپیکی ممکنه سوالهای مرتبط بوجود بیاد برای سوال کننده و نتونه دنبال جوابش از این پیک به اون تاپیک بره و اونجا هم سوالاتی پیش بیاد و مدام در رفت و امد تو تاپیکها باشه و سوالات غیر مرتبط زیادی بدون پاسخ باز بوجود بیاد. اونوقت فکر درگیر داغ میکنه و هنگ میکنه. اونم فکر درگیری که ظرفیت اینهمه سوال تو ذهنش رو نداره.

شروحیل;984947 نوشت:
با سلام و عرض ادب

در پناه حق تعالی

من با شما موافقم کاش پاک نمیشد و جواب داده میشد حداقل منتقل میشد

فکر. درگیر;984957 نوشت:
سوالی که بنده مطرح کردم اگر جوابی داشت پاک. کردنش معنی نداشت. چون در یک تاپیکی ممکنه سوالهای مرتبط بوجود بیاد برای سوال کننده و نتونه دنبال جوابش از این پیک به اون تاپیک بره و اونجا هم سوالاتی پیش بیاد و مدام در رفت و امد تو تاپیکها باشه و سوالات غیر مرتبط زیادی بدون پاسخ باز بوجود بیاد. اونوقت فکر درگیر داغ میکنه و هنگ میکنه. اونم فکر درگیری که ظرفیت اینهمه سوال تو ذهنش رو نداره.

سلام
اتفاقا برای اینکه ذهن شما بیش از این درگیر نشود و در جای خودش بحثهای دیگر دنبال شود، این پستها پاک شد.
موفق باشید.

[=microsoft sans serif]

فکر. درگیر;984958 نوشت:
من با شما موافقم کاش پاک نمیشد و جواب داده میشد حداقل منتقل میشد

شروحیل;984947 نوشت:
با سلام و عرض ادب

در پناه حق تعالی

باسلام
در هر تاپیک، روال کار بدین صورت است که بحثهایی ناظر به بحث اصلی مطرح میشود.
گاهی اوقات در یک تاپیک، سوالاتی نیز مطرح میشود که البته سوال اصلی نیست ولی مرتبط با آن هست.
مثلا در این تاپیک که مربوط به ورود اجباری به دنیاست، بحثهای فرعی نیز میتواند مطرح شود همانند اینکه ایا خداوند نسبت به بشری که وارد دنیا میکند علم دارد یا خیر و اگر دارد این موجب نفی اختیار او میشود یا خیر.
طرح اینگونه سوالات، به اندازه ای که سوال و مبحث اصلی را به حاشیه نبرد، اشکالی ندارد و روال کار بنده نیز اینگونه بوده است که از پروراندن بحثها هیچگاه ابائی نداشته ام.
اما اگر طرح سوالات حاشیه ای به اندازه ای باشد که بحث اصلی فراموش شود، این دیگر موجب اخلال در بحث میشود. آن هم در مبحثی که
ولی میدانید که اینها خودش مباحث مستقلی و مفصلی است که تاکنون 14 صفحه بحث شده است و طرح بیشتر آنها ثمری ندارد.
چرا که این بحثها میماند و مراجعه کنندگان بعدی نمیتوانند از مباحث مطرح شده در لابه لای بحث استفاده کنند.
بنابراین می بینید که برای مدیریت بحث چاره ای نیست جز اینکه در هر تاپیک به یک بحث پرداخته شود و سوالات حاشیه ای تنها به اندازه حاشیه ای پرداخته شود نه بیشتر.

در پناه حق
یاعلی

صدیق;985087 نوشت:
سلام
اتفاقا برای اینکه ذهن شما بیش از این درگیر نشود و در جای خودش بحثهای دیگر دنبال شود، این پستها پاک شد.
موفق باشید.

ببینید این سوال که ایا خداوند به بنده خود که وارد دنیا میشود علم دارد و اگر دارد موجب نفی اختیار میشود یا نه مرتبط با ورود اجباری بشر به دنیا هست یعنی یکی از زیر شاخه سوالات موضوع اصلیه و باز برمیگرده به اجباری یا اختیاری بودن زندگی دنیوی. این سوالات مرتبط اگه بی پاسخ بمونه جواب سوال اصلی هم به مشکل میخوره.

[=microsoft sans serif]

فکر. درگیر;985090 نوشت:
ببینید این سوال که ایا خداوند به بنده خود که وارد دنیا میشود علم دارد و اگر دارد موجب نفی اختیار میشود یا نه مرتبط با ورود اجباری بشر به دنیا هست یعنی یکی از زیر شاخه سوالات موضوع اصلیه و باز برمیگرده به اجباری یا اختیاری بودن زندگی دنیوی. این سوالات مرتبط اگه بی پاسخ بمونه جواب سوال اصلی هم به مشکل میخوره.

اینکه ایا انسان اختیاری وارد دنیا میشود یا نه، یک بحث است.
و
اینکه بعد از ورود به دنیا(اختیاری یا اجباری)، کارهایش را اختیاری انجام میدهد یا نه بحثی دیگر.
و
اینکه خداوند از ازل به کارهای انسان(چه اختیاری و چه اجباری) علم دارد یا خیر، بحثی سوم.
هر یک از این سه بحث و بحثهای شبیه به این همگی ذیل مسئله اختیار انسان مطرح میشود ولی هر یک قسمتی را پوشش میدهد.

بعلاوه اینکه خداوند نسبت به نحوه عملکرد انسان پس از ورود به دنیا علم دارد یانه، هیچ ربطی به این ندارد که او را مختار وارد دنیا کرده است یا مجبور.

صدیق;985489 نوشت:
[=microsoft sans serif]
اینکه ایا انسان اختیاری وارد دنیا میشود یا نه، یک بحث است.
و
اینکه بعد از ورود به دنیا(اختیاری یا اجباری)، کارهایش را اختیاری انجام میدهد یا نه بحثی دیگر.
و
اینکه خداوند از ازل به کارهای انسان(چه اختیاری و چه اجباری) علم دارد یا خیر، بحثی سوم.
هر یک از این سه بحث و بحثهای شبیه به این همگی ذیل مسئله اختیار انسان مطرح میشود ولی هر یک قسمتی را پوشش میدهد.

بعلاوه اینکه خداوند نسبت به نحوه عملکرد انسان پس از ورود به دنیا علم دارد یانه، هیچ ربطی به این ندارد که او را مختار وارد دنیا کرده است یا مجبور.

ببینید مثلا اگر انسان اجباری وارد دنیا میشود حق پرسش این سوال که چرا از من برای ورود به دنیا سوالی نشد رو داره یا نه اگه داره یه بحث اگه نداره یه بحث. مثلا اگه نداره حق پرسش این سوال رو داره که حالا من اجباری وارد دنیا شدم بدون اختیار و در این دنیا سرنوشت من از قبل مشخص بود یعنی تمام تصمیماتم معلوم بود خوب چرا ورود به دنیا و چرا زندگی در دنیا و چرا در نتیجه ورود به بهشت یا جهنم که قبل از تولدم تمام اینها معلوم بود. نقش من بنده این وسط چی بود.
نمیدونم تونستم مطلبو برسونم یا نه ببینید یه بحثی شروع میشه سوالات زیادی مرتبط با اون بحث بوجود میاد که باید پاسخ داده بشه تا اصل مطلب درک بشه. حالا شما یا سیاست این سایت جوریه که میگید این سوالی که مرتبط با سوال اصلیه جای دیگه ای مطرح شده پس برید اونجا. حالا یکی بلد باشه دنبالش بگرده یا اصلا اون جوابی که قانع کننده باشه رو پیدا کنه به کنار. طرف فکر میکنه برای سوالش جوابی نبود و اینجوری فکرش درگیرتر بشه.
گفته اخرتون در مثالهای بالا شرح دادم که سوال اصلی چطوری میشه ربط داده بشه به سوالات دیگه که شما فکر میکنید مرتبط نیستند.
ممنون میشم این موضوع رو با رئیس سایت در میون بگذارید که حداقل رویه سایت طوری بشه که صورت سوال در هیچ تاپیکی پاک نشه

صدیق;984707 نوشت:
[=microsoft sans serif]
باسلام

نه تنها سوالم رفع نشد بیشتر هم شد
چه عهد و پیمانی ؟
فرق اونا با ما چی بوده ؟
مگه همه در افرینش یکسان نیستند ؟
چرا مثلا من جزو پنج تن نشدم ؟
علتش چیه ؟
معیار برای انسانی که هنوز افریده نشده چیه ؟

به جا پاک کردن یه تاپیک جداگونه بزنید و بگین دوستان بیایین سوالایی که براتون در این زمینه ایجاد شده رو بپرسین تا راجبشون بحث کنیم
ما واقعا برامون سوال ایجاد شده خب 8-|

[=microsoft sans serif]

karim1989;986001 نوشت:
نه تنها سوالم رفع نشد بیشتر هم شد
چه عهد و پیمانی ؟
فرق اونا با ما چی بوده ؟
مگه همه در افرینش یکسان نیستند ؟
چرا مثلا من جزو پنج تن نشدم ؟
علتش چیه ؟
معیار برای انسانی که هنوز افریده نشده چیه ؟

سلام
دقت نکردید.
اعطای مقام به یک شخص، بی جهت و بدون زمینه نیست.
هر کسی به تناسب کاری که انجام میدهد، درجه قرب و کمالش بالا میرود.
معصومین نیز از این قاعده مستثنا نیستند.
اما به جهت اینکه قرار است از اول وظایفی را بر دوش بگیرند و خداوند نیز میداند که در آینده آنان از عهده وظیفه خود بر می آیند و وفای به عهد خواهند کرد، از ابتدا قدرتهایی را در آنان قرار داده است و وجود خاصی برایشان در نظر گرفته است.

[=microsoft sans serif]

فکر. درگیر;985490 نوشت:
ببینید مثلا اگر انسان اجباری وارد دنیا میشود حق پرسش این سوال که چرا از من برای ورود به دنیا سوالی نشد رو داره یا نه اگه داره یه بحث اگه نداره یه بحث.

خیر حق پرسش نداره به خاطر اینکه سالبه به انتفای موضوعه.
شبیه اینکه بچه ای به پدر و مادرش بگوید چرا من را به دنیا آوردید.
خب پدر و مادرش هم میگن، فینگیلی تو کجا بودی که ازت بپرسیم.
از این گذشته، ما کار خودمون رو انجام میدیم، تو هم کار خودت رو. اینکه تو الان دوست نداری به دنیا بیایی به ما ربطی نداره.

فکر. درگیر;985490 نوشت:
مثلا اگه نداره حق پرسش این سوال رو داره که حالا من اجباری وارد دنیا شدم بدون اختیار و در این دنیا سرنوشت من از قبل مشخص بود یعنی تمام تصمیماتم معلوم بود

همه سرنوشتش معلومه یعنی اینکه مشخصه او با اختیارش چه کارهایی را انجام میدهد.
لطفا دقت کنید.

فکر. درگیر;985490 نوشت:
حالا شما یا سیاست این سایت جوریه که میگید این سوالی که مرتبط با سوال اصلیه جای دیگه ای مطرح شده پس برید اونجا. حالا یکی بلد باشه دنبالش بگرده یا اصلا اون جوابی که قانع کننده باشه رو پیدا کنه به کنار. طرف فکر میکنه برای سوالش جوابی نبود و اینجوری فکرش درگیرتر بشه.

همانطور که گفتم
اومدن اجباریه.
سرنوشت هم معلومه
ولی سرنوشت بر اساس اگاهی خداوند از کارهایی که انجام میدهیم نوشته شده
پس سرنوشت به معنای جبری بودن زندگی و اعمال نیست.
از این گذشته
اینکه امدن اجباری باشه، هیچ ربطی به اختیاری یا جبری بودن اعمال انسان در حالت زندگی دنیا نداره.
در عین اجباری بودن ممکنه شما معتقد به جبری بودن اعمال بشوید یا اختیاری بودنش(کما اینکه تمام طرفداران دو نظریه جبر و اختیار اینچنینند)
پس این دو مسئله ربطی به هم نداره.
به شما هم توصیه کردم که تاپیکهای ناظر به مسئله سرنوشت و اختیار را حداقل در این تاپیک بخوانید ولی شما اصرار دارید تمام سوالات خود را در این تاپیک بگیرید

موفق باشید.

صدیق;986253 نوشت:
[=microsoft sans serif]
خیر حق پرسش نداره به خاطر اینکه سالبه به انتفای موضوعه.
از این گذشته، ما کار خودمون رو انجام میدیم، تو هم کار خودت رو. اینکه تو الان دوست نداری به دنیا بیایی به ما ربطی نداره.

سلام خدمت شما.
این سخن شما که گفتید به ما ربطی نداره واقعا ظلم است.با عرض معذرت پدر و مادر عملی لذت بخش انجام دادند و لذتش را بردند اما فرزند به اجبار و به خواست پدر و مادر به دنیا آمد.این ظلم نیست که لذت را کس دیگه ای می برد و فرزند که مثلا جهنمی است حاصل خودخواهی افراد دیگری شود؟

حرفهایتان در حال بیان همان حدیث پیامبر است که فرموردند : شقاوتمند در شکم مادر شقی است و سعادتمند در شکم مادر سعید.
حال مواردی مطرح می شود:
۱- در روایات و تفاسیر عالم های مثل مثال و ذر و ... وجود دارد.یعنی خداوند در این عوالم قدرت پرسش نداشت؟؟
۲-حال نقش ژنتیک در اعمال انسان چیست؟؟ بنده قبول می کنم که به زور به دنیا آمدیم.ژنتیک چه ؟ فردی از لحاظ ژنتیکی مشکل دارد و باید هر روز بمیرد و زنده شود و فرد دیگری که سالم است زندگی عادی را داشته باشد؟

[=microsoft sans serif]

مضطرب;986265 نوشت:
این سخن شما که گفتید به ما ربطی نداره واقعا ظلم است.با عرض معذرت پدر و مادر عملی لذت بخش انجام دادند و لذتش را بردند اما فرزند به اجبار و به خواست پدر و مادر به دنیا آمد.این ظلم نیست که لذت را کس دیگه ای می برد و فرزند که مثلا جهنمی است حاصل خودخواهی افراد دیگری شود؟

باسلام
اگر فرمایش شما صحیح باشد، بشر همواره باید منتظر بقیه کائنات وموجودات بماند تا از آنها نظر خواهی کند بعد کار خودش را انجام بدهد.
این که سخن درست و معقولی نیست.
بحث ارضای نیاز جنسی یک امر فطری یا حداقل غریزی در نهاد هر انسانی است.
هر انسانی این حس را دارد و به دنبال ارضای آن است.
اینکه هر انسانی برای ارضای این حس خود (که اتفاقا خداوند انرا درنهاد او قرار داده) منتظر اجازه دیگران بشود که درست نیست.
منتظر بماند تا بچه ای که شاید 9 ماه بعد میخواهد از این رابطه به وجود بیاید از این به وجود آمدن راضی هست یا نه اینکه سخنی است خلاف منطق.

مضطرب;986265 نوشت:
حرفهایتان در حال بیان همان حدیث پیامبر است که فرموردند : شقاوتمند در شکم مادر شقی است و سعادتمند در شکم مادر سعید.

خیر هیچ ربطی بین این دو نیست.

مضطرب;986265 نوشت:
حال مواردی مطرح می شود:
۱- در روایات و تفاسیر عالم های مثل مثال و ذر و ... وجود دارد.یعنی خداوند در این عوالم قدرت پرسش نداشت؟؟

عالم ذر اینی که در ذهن شماست نیست.
این تفسیر از عالم ذر، مشکلات زیادی دارد که قابل پاسخ دادن نیست.
به همین جهت است که علما تفاسیر دیگری از عالم ذر ارائه میدهند.

مضطرب;986265 نوشت:
-حال نقش ژنتیک در اعمال انسان چیست؟؟ بنده قبول می کنم که به زور به دنیا آمدیم.ژنتیک چه ؟ فردی از لحاظ ژنتیکی مشکل دارد و باید هر روز بمیرد و زنده شود و فرد دیگری که سالم است زندگی عادی را داشته باشد؟

این مربوط به بعد از ورود است و ربطی به ورود اجباری یا اختیاری به دنیا ندارد.
چه ورود ما اجباری باشد چه اختیاری، این سوال مطرح میشود که این انسانی که وارد دنیا شده اختیار در کارهایش دارد یانه و نیز نقش عوامل دیگردر فرایند عمل اختیاری او چیست.
موضوع قفل شده است