آیا کار من اماله کردن است و روزه‌های من باطل شده؟!!

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا کار من اماله کردن است و روزه‌های من باطل شده؟!!

با سلام
من همین امروز با یکی از مبطلات روزه آشنا شدم به نام اماله.
کمی هم توی اینترنت جستجو کردم و فهمیدم اماله کردن یعنی فرو کردن مایع یا دارو از معقد که قدیم‌ها برای درمان استفاده می‌شده.
.
.
.
من به خودم شک کردم. آخه برای راحت مدفوع کردنم مقدار کمی آب به معقدم با شلنگ می‌ریختم و این امر باعث راحت شدن عمل می‌شده.
اما من مریض نیستم و یوبوست هم ندارم .
آیا این کار من اماله بوده؟ و آیا روزه‌های من باطله؟
حکمش چیه؟! من مقلد آقا خامنه‌ای هستم.

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

amerllica;545566 نوشت:
با سلام
من همین امروز با یکی از مبطلات روزه آشنا شدم به نام اماله.
کمی هم توی اینترنت جستجو کردم و فهمیدم اماله کردن یعنی فرو کردن مایع یا دارو از معقد که قدیم‌ها برای درمان استفاده می‌شده.
.
.
.
من به خودم شک کردم. آخه برای راحت مدفوع کردنم مقدار کمی آب به معقدم با شلنگ می‌ریختم و این امر باعث راحت شدن عمل می‌شده.
اما من مریض نیستم و یوبوست هم ندارم .
آیا این کار من اماله بوده؟ و آیا روزه‌های من باطله؟
حکمش چیه؟! من مقلد آقا خامنه‌ای هستم.

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

تا یقین نداشته باشید با این کار مایعی وارد شده ، روزه باطل نیست .

موفق و سلامت باشید[/]

سجاد;546033 نوشت:

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

تا یقین نداشته باشید با این کار مایعی وارد شده ، روزه باطل نیست .

موفق و سلامت باشید

سلام، مثل اینکه نتونستم درست توضیح بدم. من کمی آب ، شاید به اندازه یک لیوان ،‌شاید کمتر و شاید هم بیشتر به داخل روده بزرگم، وارد می‌کردم.
این کار دفع مدفوع رو سریع‌تر و راحت تر می‌کنه ولی من مریض نیستم، جهت پاکی و تمیزی بیشتر و سریع‌تر دستشویی کردن این کار رو می‌کردم.
این کار رو با فشردن شلنگ دستشویی به معقدم و باز کردن آب و به سرعت بستن آب انجام می‌دادم.
حالا می‌خوام ببینم آیا این کار دقیقاً همون اماله کردنه؟ و آیا روزه من باطله؟

[="Tahoma"][="Black"]

amerllica;546065 نوشت:
سلام، مثل اینکه نتونستم درست توضیح بدم. من کمی آب ، شاید به اندازه یک لیوان ،‌شاید کمتر و شاید هم بیشتر به داخل روده بزرگم، وارد می‌کردم.
این کار دفع مدفوع رو سریع‌تر و راحت تر می‌کنه ولی من مریض نیستم، جهت پاکی و تمیزی بیشتر و سریع‌تر دستشویی کردن این کار رو می‌کردم.
این کار رو با فشردن شلنگ دستشویی به معقدم و باز کردن آب و به سرعت بستن آب انجام می‌دادم.
حالا می‌خوام ببینم آیا این کار دقیقاً همون اماله کردنه؟ و آیا روزه من باطله؟

با عرض سلام و احترام

بله این کار اماله کردن بوده و روزه را باطل می کند و باید قضای آن روزه ها را هر چند به تدریج بگیرید .

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
توضیح المسائل مراجع ، احکام مبطلات روزه ، اماله کردن[/]

سجاد;546630 نوشت:

با عرض سلام و احترام

بله این کار اماله کردن بوده و روزه را باطل می کند و باید قضای آن روزه ها را هر چند به تدریج بگیرید .

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
توضیح المسائل مراجع ، احکام مبطلات روزه ، اماله کردن

واااااااااااااااااااای!!!خدای من!
من در این مورد نمی‌‌دونستم
امسال تمام تلاشم رو کردم که گناه نکنم و تمام روزه‌هامو بگیرم.
دارم دیوونه می‌شم.
من نمی‌دونستم، آیا این موضوع باعث نمیشه که خدا منو ببخشه.
روزه ماه رمضون کجا روزه قضا کجا... من از اولش هم شانس نداشتم.
یه سوال دیگه هم دارم اگر کسی اماله کردن رو بدونه و طبق عادت فراموش کنه و این کار روکنه و یک دفعه یادش بیافته روزش باطله؟
آخه این مثل این می‌مونه که فرد روزه دار یه لیوان آب بخوره و بعد یادش بیاد که روزه است. خوب روزش باطل نیست که. هست؟ خوب معلومه نیست.

[="Tahoma"][="Black"]

amerllica;547083 نوشت:
واااااااااااااااااااای!!!خ� �ای من!
من در این مورد نمی‌‌دونستم
امسال تمام تلاشم رو کردم که گناه نکنم و تمام روزه‌هامو بگیرم.
دارم دیوونه می‌شم.
من نمی‌دونستم، آیا این موضوع باعث نمیشه که خدا منو ببخشه.
روزه ماه رمضون کجا روزه قضا کجا... من از اولش هم شانس نداشتم.
یه سوال دیگه هم دارم اگر کسی اماله کردن رو بدونه و طبق عادت فراموش کنه و این کار روکنه و یک دفعه یادش بیافته روزش باطله؟
آخه این مثل این می‌مونه که فرد روزه دار یه لیوان آب بخوره و بعد یادش بیاد که روزه است. خوب روزش باطل نیست که. هست؟ خوب معلومه نیست.

با تشکر از سؤال مجدد شما

حکم شرعی بیان شده بر فرض این بود که شما جاهل به حکم بودید که طبق نظر امام و رهبری روزه شما باطل بوده و قضا دارد اما اگر می دانستید و فراموش کردید همان طور که بیان کردید مانند خوردن از روی فراموشی است که روزه را باطل نمی کند.

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

موضوع قفل شده است