انتقاد یعنی چه ؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
انتقاد یعنی چه ؟

سلام خدمت همه دوستان:Gol:

یک مشکلی که چند روزی است به شدت با اون دست و پنجه نرم می کنم بحث زیبای انتقاد و حواشی مربوط به آن است ! با دقت این سوالات را بخوانید :
1. انتقاد یعنی چی ؟
2. انتقاد سازنده وجود دارد یا هر انتقادی سازنده است ؟
3. هر نوع انتقادی خوب است ؟ حتی انتقاد مغرضانه ؟(چون بعضی معتقدند انتقادهای مغرضانه نیز مفید هستند)
4. زبان انتقاد باید چگونه باشد ؟ زبان کنایه ؟ زبان طعنه ؟ زبان تند ؟ زبان رک ؟ و...
5. مکان انتقاد باید چگونه باشد ؟ در جمع ؟ در خفا ؟
6. تفاوت امر به معروف و نهی از منکر با انتقاد ؟
7. رک بودن در گفتار و در لفافه سخن نگفتن در رفتار پیامبران و ائمه و...
8. آیا رک بودن خصوصیت اخلاقی است ؟
و...:Narahat az:

منتظر نظرات ...

+

نظر سنجی را هم مورد لطف خود قرار دهید .

[=Century Gothic]با سلام
در این تاپیکها توضیحاتی داده شده

http://www.askdin.com/showthread.php?t=4358

http://www.askdin.com/archive/index.php/t-2841.html

ho.nomad;152848 نوشت:
سلام خدمت همه دوستان یک مشکلی که چند روزی است به شدت با اون دست و پنجه نرم می کنم بحث زیبای انتقاد و حواشی مربوط به آن است ! با دقت این سوالات را بخوانید : 1. انتقاد یعنی چی ؟ 2. انتقاد سازنده وجود دارد یا هر انتقادی سازنده است ؟ 3. هر نوع انتقادی خوب است ؟ حتی انتقاد مغرضانه ؟(چون بعضی معتقدند انتقادهای مغرضانه نیز مفید هستند) 4. زبان انتقاد باید چگونه باشد ؟ زبان کنایه ؟ زبان طعنه ؟ زبان تند ؟ زبان رک ؟ و... 5. مکان انتقاد باید چگونه باشد ؟ در جمع ؟ در خفا ؟ 6. تفاوت امر به معروف و نهی از منکر با انتقاد ؟ 7. رک بودن در گفتار و در لفافه سخن نگفتن در رفتار پیامبران و ائمه و... 8. آیا رک بودن خصوصیت اخلاقی است ؟ و...

سلام

می توانید کتاب اخلاق کاربردی که توی دانشگاها تدریس می شه رو بگیرید بخوانید متوجه می شوید

اما نظر من

ho.nomad;152848 نوشت:
1. انتقاد یعنی چی ؟

یعنی بیان خوبی ها و بدی ها

ho.nomad;152848 نوشت:

بله وجود دارد نه هر انتقادی سازنده نیست (به طور کامل)
ho.nomad;152848 نوشت:
3. هر نوع انتقادی خوب است ؟ حتی انتقاد مغرضانه ؟(چون بعضی معتقدند انتقادهای مغرضانه نیز مفید هستند)

این بسته به شرایط می تواند در بعضی جاها مفید باشد اما بستگی داره که تعریف از مغرضانه و انتقاد چی باشه

ho.nomad;152848 نوشت:
4. زبان انتقاد باید چگونه باشد ؟ زبان کنایه ؟ زبان طعنه ؟ زبان تند ؟ زبان رک ؟ و...

در مورد فرد مورد انتقاد فرق می کنه

بعضی جاها نیکو بعضی جاها ملایم و بعضی جاها رک یا کنایی و...

البته در همه اینها شرط ادب فراموش نباید بشه

که هر کدام در حوزه خودشان دارای اخلاق کاربردی هستند

ho.nomad;152848 نوشت:

فکر کنم بازم موردی است

ho.nomad;152848 نوشت:

امر به معروف کامل تره

امر به معروف قلبی
زبانی
و عملی است

اما انتقاد می تونه فقط زبانی باشه و فقط به نقد بپردازه اما در امر به معروف عملی هم داریم

ho.nomad;152848 نوشت:
7. رک بودن در گفتار و در لفافه سخن نگفتن در رفتار پیامبران و ائمه و... 8. آیا رک بودن خصوصیت اخلاقی است ؟

:Gig:

بله رک بودن نیز جز خصوصیات می تونه باشه

بستگی داره که در چه مرحله ایی از شکل گیری شخصیت باشه

در مورد پیامبرن(م-7) اگر لطف کنید روشن تر بیان کنید ممنون می شوم:Gol:

توجه اینها نظر من است و ممکن است صحیح نباشد!!!!:Gol:

:Gig::Sham:

رضا;152895 نوشت:
با سلام
در این تاپیکها توضیحاتی داده شده

http://www.askdin.com/showthread.php?t=4358

http://www.askdin.com/archive/index.php/t-2841.html

سلام آقا رضا

تاپیک اول خیلی نتونست بهم کمک کنه

اما تاپیک دوم که خودش به 2 تاپیک دیگه ارجاع داده شده بود را خواندم ، بسیار مفید بود .

ولی هنوز خیلی مونده !!!

اگه حدیث یا نظر شخصی دیگه ای هم دارید دوست دارم بیان کنید .

نقل قول:
یک مشکلی که چند روزی است به شدت با اون دست و پنجه نرم می کنم بحث زیبای انتقاد و حواشی مربوط به آن است ! با دقت این سوالات را بخوانید :
1. انتقاد یعنی چی ؟
7. رک بودن در گفتار و در لفافه سخن نگفتن در رفتار پیامبران و ائمه و...
8. آیا رک بودن خصوصیت اخلاقی است ؟

سلام علیکم و رحمه الله و برکاته

بحث بسیار زیبا و جالبی را مطرح کردید

انتقاد از بن و ریشه نقد بر وزن افتعال است که بمعنای تحلیل کردن و به مقایسه کشاندن و نمایاندن صحیح از غلط است
ولی در باور عموم انتقاد با معنای ایراد گرفتن به هر قیمت از مطلبی یا چیزی تفاوتی ندارد
لذا وقتی این امر بین عامه میخواهد انجام شود یک دسته رعایت حق و صدق و حتی امانت را هم نمیکنند و صرفا منظورشان رد کلام فرد مقابل به هر طریق ممکن است حتی اگر این رد با علم و انصاف در تضاد کامل باشد سعی میکنند با استفاده از الفاظ مبهم یا با لفاظه گری یا تغئیر موضوع با استفاده از کلمات حرف خود را به کرسی بنشانند.
بقول شهید سعید چمران رضوان الله تعالی علیه به آن در دعایش اینطور اشاره میکند که خدایا مرا حفظ کن از گناهانی که با هزاران قدرت عقل آنرا توجیه میکنم و..

طبعا انتقاد وسیله ای مفید در بین علمای هر علمی بوده و از این موضوع در مشورتها و نظریات بسیار استفاده میکنند . آنها عین عبارات طرف مقابل یا مفهوم آن را بدون هیچ دخل و تصرفی نقل میکنند و آن مطلب را با آگاهی و اشراف کامل به موضوع مورد تحلیل قرار میدهند و درست و غلط آنرا مشخص میکنند و با این توصیف یک پله به پله علم می افزایند.

اگر ما صورت دوم را معنای انتقاد بدانیم صورت اول هرگز انتقاد نمیتواند باشد و معنای دیگری دارد.

با سپاس

یاحق

موضوع قفل شده است