آیا واجبات اخلاقی که بر گردن ماست برای طرف مقابل ایجاد حق می کند؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا واجبات اخلاقی که بر گردن ماست برای طرف مقابل ایجاد حق می کند؟

من فکر میکنم هر عمل اخلاقی که به گردن ماست برای طرف مقابل ایجاد حق می کند طوریکه حق اعتراض به عدم رعایت آن را خواهد داشت.مثلا اگر اطاعت والدین یا احسان به آنها واجب است پس در صورت عدم رعایت والدین حق اعتراض دارند وحقی از ایشان زایل شده.یا بعضی علما که صله رحم را واجب می دانند اگر ما صله نکنیم طرف مقابل حق اعتراض دارد وبه عکس.یا مثلا (حفظ آبرو یا رعایت همسایه و....)

جوادی;213727 نوشت:
من فکر میکنم

با تشکر از سئوال شما کاربر محترم جوادی بزرگوار

لطفا توضیح بیشتری با ذکر مثال برای سئوالتان ارائه فرمایید تا بتوانیم بهتر در خدمت شما باشیم

همیشه سالم و موفق باشید

با تشکر از عنایت جنابعالی.سعی کردم سوال را واضح تر کنم.اما یک سوال مرتبط با این موضوع هم دارم.
آیا پاسخ نیکی یک نفر به ما واجب است یا مستحب؟بخصوص اگر فامیل باشد.آنهم فامیل نزدیک.
مثلا اگر یک فامیل که پزشک است مرا مجانی مداوا کند واجب است منهم در حد توانم به هر شکل ممکن زحمتش را جبران کنم یا فقط مستحب است؟
به این دلیل این سوال برایم پیش آمد که در اسلام جواب سلام واجب است.
فکر میکنم روح کلی دین ما این را می خواهد که نیکی را حداقل در حد خودش ودر حد توان جبران کنیم.

جوادی;215249 نوشت:
آیا پاسخ نیکی یک نفر به ما واجب است یا مستحب؟بخصوص اگر فامیل باشد.آنهم فامیل نزدیک. مثلا اگر یک فامیل که پزشک است مرا مجانی مداوا کند واجب است منهم در حد توانم به هر شکل ممکن زحمتش را جبران کنم یا فقط مستحب است؟ به این دلیل این سوال برایم پیش آمد که در اسلام جواب سلام واجب است. فکر میکنم روح کلی دین ما این را می خواهد که نیکی را حداقل در حد خودش ودر حد توان جبران کنیم.

با سلام واحترام

پاسخ به احسان واجب نیست،بلکه مستحب است.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

با عرض ارادت مجدد حضور کارشناس محترم.سوال دیگری با توجه به پاسخ جنابعالی به نظرم رسید.
آیا نیکی دیگران در حق ما درآخرت هم حقی به گردن ما نخواهد بود؟یعنی واقعا اگر کسی بدون اینکه وظیفه داشته باشد برای ما کاری بکند هیچ حقی به گردن ما ندارد؟ انگار نه انگار؟!
مثلا اگر کسی به ما قرض الحسنه بدهد آیا حتی حق یک تشکر خشک وخالی هم به گردن ما نیست؟پس اینکه می گویند (من لم یشکر المخلوق لم یشکرالخالق) به چه معناست؟ نکند شکر خدا هم از مستحبات است؟
البته تشکر وقدر دانی هم که تنها زبانی نمی شود.
به عقل من که (واجب نبودن)خیلی عجیب می آید.

جوادی;225581 نوشت:
با عرض ارادت مجدد حضور کارشناس محترم.سوال دیگری با توجه به پاسخ جنابعالی به نظرم رسید. آیا نیکی دیگران در حق ما درآخرت هم حقی به گردن ما نخواهد بود؟یعنی واقعا اگر کسی بدون اینکه وظیفه داشته باشد برای ما کاری بکند هیچ حقی به گردن ما ندارد؟ انگار نه انگار؟! مثلا اگر کسی به ما قرض الحسنه بدهد آیا حتی حق یک تشکر خشک وخالی هم به گردن ما نیست؟پس اینکه می گویند (من لم یشکر المخلوق لم یشکرالخالق) به چه معناست؟ نکند شکر خدا هم از مستحبات است؟ البته تشکر وقدر دانی هم که تنها زبانی نمی شود. به عقل من که (واجب نبودن)خیلی عجیب می آید.

با سلام و عرض ادب

آنچه شما مطرح می فرمایید را می توان از جنبه اخلاقی و جنبه فقهی بررسی کرد،به لحاظ فقهی همانطور که بیان شد

پاسخ به احسان واجب نیست،بلکه مستحب است،اما قطعا اخلاقا باید در برابر احسان دیگری تشکر و قدردانی نمود ضمن اینکه توجه دارید اگر هم تشکری از جانب فرد مورد لطف واقع شده،نباشد نزد خداوند عمل نیکو مورد اجر و ثواب خواهد بود.

موفق و موید باشید.

باتشکر.پس لطفا بفرمایید تفاوت دیدگاه اخلاقی وفقهی که فرمودید دقیقا به چه معناست؟ آنطور که من می فهمم اخلاقی بودن یعنی همان مستحب بودن.
یعنی خلاصه اینکه جبران نکردن نیکی دیگران در حد توان وبی خیالی در این امر مواخذه اخروی به دنبال دارد یا فقط از پاداش اضافی محروم می گردد؟

جوادی;226056 نوشت:
باتشکر.پس لطفا بفرمایید تفاوت دیدگاه اخلاقی وفقهی که فرمودید دقیقا به چه معناست؟ آنطور که من می فهمم اخلاقی بودن یعنی همان مستحب بودن. یعنی خلاصه اینکه جبران نکردن نیکی دیگران در حد توان وبی خیالی در این امر مواخذه اخروی به دنبال دارد یا فقط از پاداش اضافی محروم می گردد؟

با سلام و احترام

عدم پاسخ به احسان،عقاب اخروی ندارد و در مقابل پاسخ به احسان،استحباب داشته و دربردارنده اجر و پاداش است.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

آیا در مسایلی مانند قوانین اجتماعی از جمله رانندگی،آیا استفاده از سرعت غیر مجاز،حقی برای دیگران ایجاد میکند؟
من مدتی بسیار حساس شده بودم که برای مثال اگر در جایی نوشته 30 کیلومتر بر ساعت سرعت،با اینکه بسیار غیر منطقی است و همه بوق میزنند،اگر تند تر بروم،ممکن است مادری که دخترش را میخواهد به بیمارستانی برساند،جای پارک نصیبش نشود و بنده که کمی تند تر رفتم،زود تر به جای پارک برسم و دختر تلف شود و من هم در خون او(غیر مستقیم) شریک شوم.
بلکه بیشتر از "ممکن است" میباشد.چرا که سراسر عالم به هم متصل است و یک خلاف من،در تمامی حقوق تاثیر دارد.مادر دخترک،گل فروش سر چارراه،عابران پیاده،و همه و همه.چرا که من چند ثانیه زود تر از آن چه حقشان بود،به آنها رسیدم.
و در روانکاوی ها بین تمام حوادث و زمان ها و شرایط حوادث ارتباط برقرار است.
به همین دلیل هم اگر ناخواسته و بر اثر حواس پرتی جایی را که نوشته 30 km/h را اشتباهاً 40 بروم،خود را تنبیه میکنم و جای دیگری آرام میروم.
بفرمایید این حساسیت بیش از اندازه است؟
البته آنقدر چشمانم به صفحه کیلومتر است که گویا ضعیف شده

a_rezahu;226956 نوشت:
آیا در مسایلی مانند قوانین اجتماعی از جمله رانندگی،آیا استفاده از سرعت غیر مجاز،حقی برای دیگران ایجاد میکند؟ من مدتی بسیار حساس شده بودم که برای مثال اگر در جایی نوشته 30 کیلومتر بر ساعت سرعت،با اینکه بسیار غیر منطقی است و همه بوق میزنند،اگر تند تر بروم،ممکن است مادری که دخترش را میخواهد به بیمارستانی برساند،جای پارک نصیبش نشود و بنده که کمی تند تر رفتم،زود تر به جای پارک برسم و دختر تلف شود و من هم در خون او(غیر مستقیم) شریک شوم. بلکه بیشتر از "ممکن است" میباشد.چرا که سراسر عالم به هم متصل است و یک خلاف من،در تمامی حقوق تاثیر دارد.مادر دخترک،گل فروش سر چارراه،عابران پیاده،و همه و همه.چرا که من چند ثانیه زود تر از آن چه حقشان بود،به آنها رسیدم. و در روانکاوی ها بین تمام حوادث و زمان ها و شرایط حوادث ارتباط برقرار است. به همین دلیل هم اگر ناخواسته و بر اثر حواس پرتی جایی را که نوشته 30 km/h را اشتباهاً 40 بروم،خود را تنبیه میکنم و جای دیگری آرام میروم. بفرمایید این حساسیت بیش از اندازه است؟ البته آنقدر چشمانم به صفحه کیلومتر است که گویا ضعیف شده

با سلام و احترام

برای دریافت پاسخ به تاپیک زیر(پست13) مراجعه نمایید:

http://www.askdin.com/thread12920-2.html

موفق و موید باشید.

موضوع قفل شده است