سوال در مورد طراحی شبیه طراحی دیگر و کپی رایت!

تب‌های اولیه

24 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال در مورد طراحی شبیه طراحی دیگر و کپی رایت!

آیا شبیه بودن یک چیز یه چیزه دیگری که داری قانون کپی رایت هست هم مشکل داره؟

مثلا من یه فونتی دیدم که یکی طراحی کرده

اگه دقیقا شبیه اون طراحی کنم مشکلی داره؟

خوب اگه مشکل داره من باید چیکار کنم چون تصویر اون فونت در ذهن من نقش بسته و هر فونتی دیگه ای هم که از پایه طراحی کنم بارم کمی شبیه اون میشه!!!!

حالا باید چیکار کنم؟ کمک کنید درام دیوانه میشم
میخوام فونتمو رایگان بذارم برا همه میترسم چون شبیه اونه برام گناه نوشته بشه مخصوصا که چون زیباست کلی ازش دانلود و استفاده میکنن
نمیخوام به جای اینکه ثواب کنم چون حق اونو زیر پا گذاشتم برام گناه نوشته بشه!

کارشناس بحث : نور

[="Tahoma"][="DarkRed"]

A.B;254890 نوشت:
میخوام فونتمو رایگان بذارم برا همه میترسم چون شبیه اونه برام گناه نوشته بشه مخصوصا که چون زیباست کلی ازش دانلود و استفاده میکنن
نمیخوام به جای اینکه ثواب کنم چون حق اونو زیر پا گذاشتم برام گناه نوشته بشه!

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

یکی از مسائلی که برای شخص بنده هم نمی شه هضم کرد این قانونو همینه!!

اصلا از نظر عقلی مثلا من یه کتاب می خونم و یاد می گیرم!!

حق نشر میگه نمی تونی نشر کنی!!

خب من چه کنم علمم است و زکاتشم یاد دادنه!!

خب من طبیعتا چیزی که از اون کتاب خوندمو به دیگران نشر میدم!

و اون ممکنه یاد داشت کنه و بره چاپ کنه

خب این ایراد داره؟

واقعا این قانون کپی رایت به این شکل که گفته شده صحیح است؟

یا ثمره نظام سرمایه داری و افکار این چنینی است؟

:Gig:

مرجع من در مبحث کپی رایت سیستانی است

شما هم دوست گرامی مرجعتو بگو

:Gol:[/]

به نام خدا.

نشر علم با نشر چیزی که حامل علمه متفاوته.

مثال : نیوتن و لایبنیتز پایه های حساب دیفرانسیل و انتگرال رو گذاشتند ، در واقع علمی رو تولید کردند. افرادی مثل ریچارد سیلورمن که الان کتاب های ریاضی نوشتن و تو دانشگاه ها تدریس میشه هم از رو کتاب های همین ها ( و با نویسندگان دست چندم ) یاد گرفته اند. و مشکلی از بابت نشر علمی که یاد گرفته اند ندارند به موجب قانون.

اما کسی نمیتواند ، کتابی را که نیوتن نوشته عینا کپی کند و اسم خودش را بزند زیرش بگوید مال من است.

حالا بحث موقعی پیچیده تر میشه ، که یکی از راه چیزی که نوشته بخواد پول دربیاره. چه زحمت ها که نکشیده پای اون کتاب. حالا ما بیایم مجانی از روش کپی بزنیم درسته؟

با تشکر ، ستایشگر :Gol:

[="Tahoma"][="DarkRed"]

ستايشگر;255013 نوشت:
حالا بحث موقعی پیچیده تر میشه ، که یکی از راه چیزی که نوشته بخواد پول دربیاره. چه زحمت ها که نکشیده پای اون کتاب. حالا ما بیایم مجانی از روش کپی بزنیم درسته؟

سلام

مشکل همین جاست

که آیا اصلا همچین حقی داره به این شکل از کتابش پول در بیاورد؟

حال زحمت کشیده خب اسمش ثبت میشه این تا اینجا از نظر عقلی مشکلی نداره

مثل یک حدیث که از مثلا امامان نقل میشه و با اسناد ثبت شده و علوم مختلف

به ایشان منصوب می شه و اسم ایشان رویش هست

حال یکی میاید و این احادیث را جمع اوری می کند آیا او صاحب احادیث است؟

که صاحب مال باشد یا خیر؟
ایا می تواند در مال من تصرف کند و از ان حقی بگیرد؟

من یه مثال دیگر میزنم

من یک نقشه ای رو میدم یکی بکشه

با اون نقشه یه خونه میسازم (یا خودم میکشم)

حال این خونه ساخته شد و من خونه هرو خریدم

دیگه اون بنا ومعمار و مهندس عمران حق دارند بدون اجازه من بیاند سر خونه

یا خونه منو پس بگیرند
یا بگند موقع فروش خونه به من سهم بده؟

یا موقعی که خواستی خونتو رنگ کنی از من اجازه بگیر؟!:Gig:

اینجاست که ملکیت من زیر سوال میره

پس حق من چی این وسط!!

من حق ندارم خونمو رنگشو عوض کنم؟

حق ندارم راحت بفروشم؟[/]

ستايشگر;255013 نوشت:
به نام خدا.

نشر علم با نشر چیزی که حامل علمه متفاوته.

مثال : نیوتن و لایبنیتز پایه های حساب دیفرانسیل و انتگرال رو گذاشتند ، در واقع علمی رو تولید کردند. افرادی مثل ریچارد سیلورمن که الان کتاب های ریاضی نوشتن و تو دانشگاه ها تدریس میشه هم از رو کتاب های همین ها ( و با نویسندگان دست چندم ) یاد گرفته اند. و مشکلی از بابت نشر علمی که یاد گرفته اند ندارند به موجب قانون.

اما کسی نمیتواند ، کتابی را که نیوتن نوشته عینا کپی کند و اسم خودش را بزند زیرش بگوید مال من است.

تو پرانتز میگم
در امریکا و اروپا به طور متوسط (کشورا توی سالای حفاظت قانون فرق دارن)قانون کپی رایت تا 50 سال بعد از مرگ شخص هست و بعد از 50 سال هر کس با هر هدفی میتونه از اون تحقیقات استفاده کنه اگر این قانون نبود فکر کردی وارث های نیوتن و لایبنیتز میذاشتن از پایه های حساب دیفرانسیل و انتگرال که اونا گذاشتن به راحتی استفاده کنی!!!
(نیوتن و لایبنیتز قرنهاست که فوت کرده اند)

آخه مشکل تو همینه دیگه

فرض بگیر تو یه دانشمند زیست شناسی هستی
مثلا میری در در مورد عملکرد چشم تحقیق میکنی

ساختار و عملکرد چشم رو یاد میگیری و میای توی کتاب خودت در موردش توضیح میدی
آخر کتابت هم میگی حق من و مطالبم محفوظ هست و هیچ توضیح و کپی و تکثیر و بازنشر(یعنی بیای یکمی تغییر و ویرایش کنی) هم ندادی

حالا من میخوام استفاده کنم از کتابت اما تو اجازه استفاده و بازنشر رو ندادی
خوب من چند راه دارم
1. یا اینکه بیام از کتاب تو استفاده کنم که از نظر دینی و وجدانی و انسانی بده

2. بیام خودم تحقیق کنم که در این صورت چون این حقیقته علمی هست بدون شک کاملا شبیه اون میشه و انگار اینه که از رو اون کپی شده!!!

و تو میتونی بگی که من ازت کپی کردم

شما یه تحقیقی در مورد عملکرد چشم بکن تا من بهت بگم کپی هست و نمونه های اینگلیسی بدون اینکه خودت بدونی برات بیارم

.........................

راستی من این سوالا رو یه جای دیگه هم پرسیده بودم و گفته بودم که این کار جلوی پیشرفت علم رو در کشور های عقب افتاده از نظر علمی رو میگره
اما یکی از کارشناسا ی عزیز به نام سجاد گفته بود که اتفاقا این کار برای حفاظت از کار های علمی به وجود آمده

ببیین کارشناس عزیز به عتوان یکی از دانشجو های این کشور و کار های تحقیقاتی میگم
این رو بدون اگه شما از یک مقاله استفاده کرده باشی و حتی اسم بیاری که اون مقاله از یکی دیگست و حتی توی تایتل علمی اسم اون نویسنده مقاله رو به عنوان همکار بیاری و اون طرف اصلا نخواد میتونه بره ازت شکایت کنه و دادگاه هم حق رو به اون میده و شمارو محکوم میکنه

خواستی مثال ها و مقاله هاشو براتون پیدا میکنم

یکی از کاربرا این حرف زده بودند که واقعا جای تاسف داره این حرفا

a_rezahu;246355 نوشت:
به نظر "پیشرفت" هدف اصلی نیست.بلکه "رستگاری" هدف است
"پیشرفت" وسیله ای است که گاهی "رستگاری" در گرو اون هست
و گویا در این شرایط،رستگاری در گرو "عدم پیشرفت" هست
و هیچ جای تعجب هم نیست.
موافقید برادرم؟
:Gol::Gol:
گرامی ترین ما با تقوا ترین ماست

در ادامه کارشناس عزیز این حرف رو زدند

سجاد;246398 نوشت:

با تشکر از اظهار نظر شما

علاوه بر پاسخ قبلی ، اتفاقا به نظر می رسد این قانون خصوصا در دراز مدت ، ضامن بقای علم و پیشرفت دانش است . چرا که هیچ دانشمندی دوست ندارد دست آورد های علمی او بدون اجازه اش انتشار پیدا کند . و اگر این حق برای او در نظر گرفته نشود انگیزه های کار علمی به شدت کاهش خواهد یافت و جوامع بشری از این ناحیه متضرر خواهند شد .

خوب اینجا چندتا سوال رو جواب ندادن
در صورتی ضامن کار او مشوذ که من و اون دانشمند هر دو در یک شرایط باشیم و هم زمان
سوال اینه
اون دانشمتد زودتر ا زمن به دنیا اومده من مثلا سال 1990 به دنیا اومدم اما اون دانشمند سال 1940
درنتیجه چون زودتر به دنیا اومده فرصت بیشتری داشته و اون تحقیق رو انجام داده
من 40 سال دیرتر به دنیا اومدم حالا اون تحقیقش رو انجام داده
اگه هم من خودم تحقیق خودمو بکنم اون دانشمند میگه که از من کپی برداری شده و میگه حق استفاده از مطالبش هم ندارم
من باید چیکار کنم؟ من چه گناهی داشتم که دیرتر به دنیا اومدم !!!

در ادامه من یه مثالی براشون زدم
مثال من
مثلا شما لپ تاپ مارک مثلا sony رو بردارید و بررسی کنید
خوب به هیچ کس هم نه اجازه ترجمه نمیدید
حالا مردمی که زبان شما رو بلد نیستن باید چیکار کنن؟؟؟
اگه هم یکی ترجمه کرد که در واقع کپی رایت صاحب اثر رو نقض کرده!!!!!

اونا هی پیشرفت میکنن و ما هی عقب میمونیم

سجاد;246398 نوشت:

در همان مثالی که فرمودید اگر قانون کپی رایت رعایت گردد هم مترجم و هم صاحب اثر منتفع خواهند شد چون هم مترجم خود را ملتزم به اجازه گرفتن از صاحب اثر و پرداخت هزینه آن می داند و هم کسانی که از کار این مترجم استفاده می کنند باید هزینه آن را به مترجم بپردازند.
در پناه حضرت حق باشید

خوب اینجا نکته سوالم یه چیزه دیگه بود
بحث سر اینه که علم دست اوناست نه دست من

من ایران زندگی میکنم و کشورم به پیشرفتی نرسیده که اون وسیله رو وارد کنن و نه من نمیتونم اون وسیله رو ببینم چطور باید اینو برای مردمم توضییح بدم و مردمم رو با پیشرفت رو آشنا کنم؟؟؟

در کشورهای پیشرفته برای برا اینکه جلو این اتفاقا رو بگیرن و کسی که یه چیز و یا ایده و یا تحقیقی رو میکنه نتونه اینقدر کنترل داشته باشه یه روش رو باب کردن به اسم استفاده منصفانه
اما جالبه بدونید که این اصلاح هست و حالت قانون نیس و کسی نمتونه با استناد به این اصطلاح از مطالب دیگران حتی با آوردن اسم آدرس استفاده کنه !!!

تمام ریفرنس های که ما میدیم همه یه جور استفاده منصفانه حساب میشه
که این هم خودش مشکل داره و ما باید ببینم صاحبش راضی بوده که از مطالبش استفاده بشه یا نه اگه نه که برای ما گناه نوشته میشه!!!!!!!!!!

حالا فرض بگیر تو نگی و اسمشو هم نیاری و اصلا از جملات و نگارش و حتی بالاتر از نوع توضیح اون هم استفاده نکنی، ولی مقاله اونو خوندی که یه چیزایی که از مقاله اون تو ذهنت هس که
شاید دادگاهی تو رو نتونه محکوم کنه ولی آیا وجدانت هم میتونی گول بزنی؟

در مورد تحقیقات ،کپی رایت تا حدوی که حق کسی محفوظ باشه یعنی عامل و تحقیق کنندش رو مشخص کنه خوبه ولی در این حد که الآن هست خوب نیس که دیگه هیچ کس نتونه ازش استفاده کنه!!!

کارشناسا که میخواین پاسخ بدید خواهشا حتما در بحث شرکت کنید و فقط یه جواب ندید برید
ببخشید یکمی طولانی شد ولی واقعا بحث مهمی هست

[="Tahoma"][="DarkRed"]

A.B;255037 نوشت:
در مورد تحقیقات ،کپی رایت تا حدوی که حق کسی محفوظ باشه یعنی عامل و تحقیق کنندش رو مشخص کنه خوبه ولی در این حد که الآن هست خوب نیس که دیگه هیچ کس نتونه ازش استفاده کنه!!!

سلام

منم منصفانه رو منطقی می بینم

اینکه ما حق هیچ کاری نداشته باشیم درست نیست

اما اگر عهد کنیم مشکل داره

اما این که من علم خودمو می نویسم
من خوندم دیگه از رو کتاب رفته تو ذهنم!

دیگه اونم مال من میشه!

مثلا یه حدیث می خونم می ره تو ذهنم می رم جای دیگه ایتفاده می کنم منبعم میگم

این منطقیه تا اینکه بگم اصلا حق برداشت نداری!!

حالا اون حدیثم یادداشت می کنم:Gig:[/]

A.B;254890 نوشت:
آیا شبیه بودن یک چیز یه چیزه دیگری که داری قانون کپی رایت هست هم مشکل داره؟ مثلا من یه فونتی دیدم که یکی طراحی کرده اگه دقیقا شبیه اون طراحی کنم مشکلی داره؟ خوب اگه مشکل داره من باید چیکار کنم چون تصویر اون فونت در ذهن من نقش بسته و هر فونتی دیگه ای هم که از پایه طراحی کنم بارم کمی شبیه اون میشه!!!! حالا باید چیکار کنم؟ کمک کنید درام دیوانه میشم میخوام فونتمو رایگان بذارم برا همه میترسم چون شبیه اونه برام گناه نوشته بشه مخصوصا که چون زیباست کلی ازش دانلود و استفاده میکنن نمیخوام به جای اینکه ثواب کنم چون حق اونو زیر پا گذاشتم برام گناه نوشته بشه!

با سلام و عرض ادب و تسلیت شهادت مولای متقیان(علیه السلام)

لطفا برای دریافت پاسخ کامل نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید.ضمن اینکه برای اطلاع بیشتر،می توانید تاپیک های زیر را هم مطالعه کنید:

http://www.askdin.com/forum272.html

اگر نسبت به پاسخ کارشناسان،سوالی دارید در تاپیک های مربوطه و در ادامه همان پست ها مطرح کنید،تا پاسخگویتان باشند.

موفق و موید باشید.

نور;255170 نوشت:
با سلام و عرض ادب و تسلیت شهادت مولای متقیان(علیه السلام)

لطفا برای دریافت پاسخ کامل نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید.ضمن اینکه برای اطلاع بیشتر،می توانید تاپیک های زیر را هم مطالعه کنید:

http://www.askdin.com/forum272.html

اگر نسبت به پاسخ کارشناسان،سوالی دارید در تاپیک های مربوطه و در ادامه همان پست ها مطرح کنید،تا پاسخگویتان باشند.

موفق و موید باشید.

ببخشید ولی در صورتی باید بحث در همون تاپیک ادامه پیدا کنه که بین تاپیکها فاصله نیوفته

مثلا من دارم موضوع خودم رو جواب میدم یکی دقیقا بعد از تاپیک من در مورد یه موضوع دیگه سوال میپرسه

انجمن تاپیک داره و هر کار بر میتونه تاپیک مخصوص خودش رو باز کنه و فقط در صورتی مشکل داره که عین و دقیقا سوال در تاپیکی دیگه وجود داشته باشه

به نام خدا.

A.B;255037 نوشت:
تو پرانتز میگم
در امریکا و اروپا به طور متوسط (کشورا توی سالای حفاظت قانون فرق دارن)قانون کپی رایت تا 50 سال بعد از مرگ شخص هست و بعد از 50 سال هر کس با هر هدفی میتونه از اون تحقیقات استفاده کنه اگر این قانون نبود فکر کردی وارث های نیوتن و لایبنیتز میذاشتن از پایه های حساب دیفرانسیل و انتگرال که اونا گذاشتن به راحتی استفاده کنی!!!(نیوتن و لایبنیتز قرنهاست که فوت کرده اند)

آخه مشکل تو همینه دیگه

فرض بگیر تو یه دانشمند زیست شناسی هستی
مثلا میری در در مورد عملکرد چشم تحقیق میکنی

ساختار و عملکرد چشم رو یاد میگیری و میای توی کتاب خودت در موردش توضیح میدی
آخر کتابت هم میگی حق من و مطالبم محفوظ هست و هیچ توضیح و کپی و تکثیر و بازنشر(یعنی بیای یکمی تغییر و ویرایش کنی) هم ندادی

حالا من میخوام استفاده کنم از کتابت اما تو اجازه استفاده و بازنشر رو ندادی
خوب من چند راه دارم
1. یا اینکه بیام از کتاب تو استفاده کنم که از نظر دینی و وجدانی و انسانی بده

2. بیام خودم تحقیق کنم که در این صورت چون این حقیقته علمی هست بدون شک کاملا شبیه اون میشه و انگار اینه که از رو اون کپی شده!!!

و تو میتونی بگی که من ازت کپی کردم

شما یه تحقیقی در مورد عملکرد چشم بکن تا من بهت بگم کپی هست و نمونه های اینگلیسی بدون اینکه خودت بدونی برات بیارم

قضیه نیوتن و بچه ها رو نمیدونستم. ممنون. :Gol:

اما ، بریم سر بحث.:ok:

اینکه یک قانونی داشته باشیم برای اینکه کسی دستاورد های یکی دیگه رو برنداره واسه خودش بزنه خیلی خوبه. در واقع اونجوری یکم دزدی میشه.

یک نویسنده رو تصور کنید. شب ها و روز ها تحقیق. روزها و شب ها نوشتن. چقدر سعی کرده تا کلمات رو جوری بچینه پشت سر هم تا تاثیر خوبی رو بگذاره. حالا من برم بردارم کتابش رو و اسکن کنم و در اینترنت مثل چی پخش کنم. واقعا جای اون نویسنده بودید چه احساسی بهتون دست میداد؟ این احساس رو نمیداشتید که " کار فرهنگی به جهنم! منم برم تو کار کپی و دلالی که نون توشه"؟ نتیجه این کار ما چی میشه؟ بقیه موارد هم همینه.

اما اینکه هرکسی یک قانون خاص خودش رو بگذاره خوب نیست. یکی بگه کتاب من رو کچی نکنید. یکی بگه اصلا در مورد مطالبش حرف نزنید ، یکی بگه ... درست نیست. یک قانون باشه برای همه.

اما اتفاقا این قدر که بگن اصلا تا فلان قدر سال اثری مثل این نباید تولید بشه به نظر من خیلی هم خوبه. چرا؟ چون جلوی درجا زدن رو میگیره. شما فرض کن سال 1950یکی رفته تحقیق کرده و به نتیجه ای رسیده. شما دوباره سال 1990 بری دنبالش و همون تحقیق رو هم بکنی و همون نتایج رو هم بگیری و منتشر کنی به معنای درجا زدن نیست؟ شما بهتر نیست ادامه کار اون رو انجام بدید؟

به نام او

آیا الگو برداری با این حکم فرق می کند ؟؟؟؟؟ اگر آره آن چه حکمی دارد ؟؟؟؟
مرجع : آیت الله مکارم شیرازی

یا حق

A.B;255301 نوشت:
ببخشید ولی در صورتی باید بحث در همون تاپیک ادامه پیدا کنه که بین تاپیکها فاصله نیوفته مثلا من دارم موضوع خودم رو جواب میدم یکی دقیقا بعد از تاپیک من در مورد یه موضوع دیگه سوال میپرسه انجمن تاپیک داره و هر کار بر میتونه تاپیک مخصوص خودش رو باز کنه و فقط در صورتی مشکل داره که عین و دقیقا سوال در تاپیکی دیگه وجود داشته باشه

با سلام و تشکر از شما

در تاپیک جداگانه زیر هم بحث را مطرح کرده اید:
http://www.askdin.com/thread20797.html
که فرقی ندارد یا در این تاپیک یا در آنجا،می توانید با ذکر مرجع تقلیدتان بحث را پیگیری نمایید.ضمن اینکه مطرح شدن سوالات دیگر کاربران مانعی از ادامه سوالات نخواهد بود و پاسخ ها متناسب با سوال هر کاربر ارائه می شود.

موفق باشید.

عصا;255495 نوشت:
آیا الگو برداری با این حکم فرق می کند ؟؟؟؟؟ اگر آره آن چه حکمی دارد ؟؟؟؟ مرجع : آیت الله مکارم شیرازی

با سلام و احترام خدمت شما

الگوبرداری،در جایی که عرفا کپی کردن صدق کند،همان حکم کپی کردن را دارد که به نظر آیه الله مکارم،حکمش این است که تكثير و کپی بدون اجازه توليدات داخلي ، جايز نيست ولي توليدات خارجي مشروط به اين است كه توليد كننده كافر حربي (يا ملحق به او)نباشد و در صورتي كه كافر حربي باشد ، تكثير اشكالي ندارد.

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم

2.پایگاه اطلاع رسانی آیه الله مکارم به آدرس:

http://makarem.ir/websites/farsi/estefta/?mit=819

به نام او

ممنون از جوابی که دادید :
اگر آن [="red"]پایه ی طرح[/] را بردارد و در آن [="red"]تغییر[/] ایجاد کند در آن صورت حکمش چیست ؟؟؟
مرجع : آیت الله مکارم شیرازی

یا حق

[="Tahoma"][="DarkRed"]

ستايشگر;255494 نوشت:
اینکه یک قانونی داشته باشیم برای اینکه کسی دستاورد های یکی دیگه رو برنداره واسه خودش بزنه خیلی خوبه. در واقع اونجوری یکم دزدی میشه.

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

برای این مطلب یک مثال نقض هم هست

در کار های هنری برای نقاشی کشیدن از یک الگو کمک می گیرند

که این الگو می تواند طبیعت و یا عکس باشد

خب این هم با کشیدن ان میشود کپی گرفتن!!

آیا این دزدی است؟

الگو برداری دزدیست؟

من این رو دزدی نمی بینم بلکه این یک امر نیکویی است و فکر نکنم گرفتن الگو در نفسش مشکل باشه

مثل الگو برداری از رفتار شخصیت ها

که همه این ها رو بخواهیم دقیق بشیم می تونیم حق بدیم بهشون اما می بینیم که عقلم میگه مشکل نداره الگو برداری

پس اگر قانونی این دو نیاز رو برطرف نکنه قانون اشتباهی است

باید یک قانون منصفانه روی کار بیاید

ستايشگر;255494 نوشت:
یک نویسنده رو تصور کنید. شب ها و روز ها تحقیق. روزها و شب ها نوشتن. چقدر سعی کرده تا کلمات رو جوری بچینه پشت سر هم تا تاثیر خوبی رو بگذاره. حالا من برم بردارم کتابش رو و اسکن کنم و در اینترنت مثل چی پخش کنم. واقعا جای اون نویسنده بودید چه احساسی بهتون دست میداد؟ این احساس رو نمیداشتید که " کار فرهنگی به جهنم! منم برم تو کار کپی و دلالی که نون توشه"؟ نتیجه این کار ما چی میشه؟ بقیه موارد هم همینه.

نویسنده واقعی به فکر نشر افکارش است نه در بند کردن ان

او با ازاد کردن افکارش در قلم افکارشو نشر می دهد

او اگر مایل است که پول در بیاورد بهای واقعی کالا را بیان کند و ان فرد می خرد و کالا مال او میشود

مثلا اگر بهای واقعی کتاب 50000 تومان است بگویید انقدر است و بفروشد

و تنها حق صاحب اثر بودن به او داده شود که نباید نامش خط بخورد

تا بدانند افکار مال اوست

ستايشگر;255494 نوشت:
اما اینکه هرکسی یک قانون خاص خودش رو بگذاره خوب نیست. یکی بگه کتاب من رو کچی نکنید. یکی بگه اصلا در مورد مطالبش حرف نزنید ، یکی بگه ... درست نیست. یک قانون باشه برای همه.

یک قانون جامع نمی تونواند به تنهایی پاسخگو باشد

اما یک قانون جامع کامل و صحیح می تواند تا حدودی نیاز هارا براورده کند:ok:

که قانون دزدی موجود در فقه یک قانون مفید است

که همان در حرز بودن مال

ستايشگر;255494 نوشت:
اما اتفاقا این قدر که بگن اصلا تا فلان قدر سال اثری مثل این نباید تولید بشه به نظر من خیلی هم خوبه. چرا؟ چون جلوی درجا زدن رو میگیره. شما فرض کن سال 1950یکی رفته تحقیق کرده و به نتیجه ای رسیده. شما دوباره سال 1990 بری دنبالش و همون تحقیق رو هم بکنی و همون نتایج رو هم بگیری و منتشر کنی به معنای درجا زدن نیست؟ شما بهتر نیست ادامه کار اون رو انجام بدید؟

نه به نظر من در جا زدن نمی تونه باشه

بلکه این قانون وقت رو می کشد

که وقت در کار تحقیقاتی خیلی ارزش مند است و همین طور سرمایه و امید

این قانون می تواند باعث هدر رفتن استعداد نیز شود

چگونه؟

مثلا من یک تحقیق کردم و فکر و می خواهم عملی کنم

برای این کار نیاز به طرح دیگران دارم

مثلا چند طرح می خواهم به این قانون عمل کنم می بینم باید پول اون طرح رو بدم و شریکش کنم

خب حساب می کنم می بینم بودجه ندارم وقت کمه و سودش کم

رها میشه چه بسا ان طرح یک طرح خوب و عالی باشد!

با تشکر کبوتر حرم الزهرا[/]

عصا;255712 نوشت:
ممنون از جوابی که دادید : اگر آن پایه ی طرح را بردارد و در آن تغییر ایجاد کند در آن صورت حکمش چیست ؟؟؟ مرجع : آیت الله مکارم شیرازی یا حق

با سلام مجدد خدمت شما

در فرض سوال منوط به نظر عرف است،اگر عرفا کپی کردن صدق نکند اشکال شرعی ندارد.

استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم

ستايشگر;255494 نوشت:
به نام خدا.

قضیه نیوتن و بچه ها رو نمیدونستم. ممنون. :gol:

اما ، بریم سر بحث.:ok:

با تشکر ، ستایشگر :gol:

در مورد نویسنده هم یه مشکل بزرگ داره
من دارم مسئله رو از نظر دینی و وجدانی بررسی میکنم

خوب اون نویسنده زحمت کشیده درست و حقشم هست که کتابش چاپ بشه
اما مسله اینه که اگه من هم مثل اون برم همون زمینه ای که اون تحقیق کرده کار کنم که رد نهایت آخرش به همون چیزی که اون میرسه میرسم و انگار اینه که از اون کپی کردم
در مورد تحقیق 1950
بحث سر اینه اینجوری اون طرف اون موضو رو برای خودش بلاک میکنه و حق استفادش رو نمیده به کسی
در مثال شما یکی 1950 یه چیزی رو اختراع کرده ولی نذاشته ما هم به عنوان انسان از اختراع اون سود ببیریم و مثلا کلا با ایران مشکل داشته یا هر علته دیگه
خوب حالا میاد اون رو برای ما ممنوع میکنه و قانون کپی رایت هم ازش حمایت میکنه
اینجا با باید برای پیشرفت کشور و مردمون هم که شده بریم اون تحقیق رو انجام بدیم و خودمو نتایج رو بدست بیاریم یعنی اینجا واجبه که ما به اصطلاح درجا بزنیم
ولی حق اونو زیر پا میذاریم
این جا ناتوانی دین رو نشون میده
دین در هیچ جا به طور صریح موضع رو مشخص نکرده

مثلا دوستان مدام میپرسند که مقلد کی هستی
خوب مثلا کاری به مقلد بودن یا نبودن ندارم
من میخوام موضع دین رو در این مشکل بدونم

[="Tahoma"][="DarkRed"]

A.B;255803 نوشت:

سلام

موضع دین برای شما همان هت که مقلدتو می گه!

اونم توی مسائل جدید

مثلا مقلد من آیت الله سیستانی است که قبول نداره این قانونو

:ok:[/]

به نام خدا.

کبوتر حرم الزهرا;255725 نوشت:

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

برای این مطلب یک مثال نقض هم هست

در کار های هنری برای نقاشی کشیدن از یک الگو کمک می گیرند

که این الگو می تواند طبیعت و یا عکس باشد

خب این هم با کشیدن ان میشود کپی گرفتن!!

آیا این دزدی است؟

الگو برداری دزدیست؟

من این رو دزدی نمی بینم بلکه این یک امر نیکویی است و فکر نکنم گرفتن الگو در نفسش مشکل باشه

مثل الگو برداری از رفتار شخصیت ها

که همه این ها رو بخواهیم دقیق بشیم می تونیم حق بدیم بهشون اما می بینیم که عقلم میگه مشکل نداره الگو برداری

پس اگر قانونی این دو نیاز رو برطرف نکنه قانون اشتباهی است

باید یک قانون منصفانه روی کار بیاید

علیک السلام. :Gol:

الگو برداری از رفتار های یک شخصیت خوبه. مخصوصا اگه آدمش هم خوب باشه.

اما ، کپی کردن یک کتاب ، الگو برداری نیست. تقلبه.

نویسنده واقعی به فکر نشر افکارش است نه در بند کردن ان

او با ازاد کردن افکارش در قلم افکارشو نشر می دهد

او اگر مایل است که پول در بیاورد بهای واقعی کالا را بیان کند و ان فرد می خرد و کالا مال او میشود

مثلا اگر بهای واقعی کتاب 50000 تومان است بگویید انقدر است و بفروشد

و تنها حق صاحب اثر بودن به او داده شود که نباید نامش خط بخورد

تا بدانند افکار مال اوست

نویسنده میخواد که علم و کتابش منتشر بشه در سطح وسیع ، اما این کتاب رو نوشته که پول دربیاره. ننوشته که فقط بقیه مستفیذ بشن که. وگرنه اصلا نمیفروخت. مثلا دیدید بعضیا یک جزوه ای درست میکنند ، بعد تهش مینویسند "هزینه این جزوه ، یک صلوات است". این نوشته که بقه رو سهیم کنه. اونی که ته کتابش قیمت گذاشته ، برآورد کرده که چقدر میفروشه ، چقدر خرج انتشارش میشه ، تقسیم کرده قیمت دراومده. میخواد با این پولی که درمیاره زندگی کنه. وقتی شما اون رو از این پول محروم میکنی ، اصلا یک بنر درست کن روش بنویس نویسنده کتاب x ، آقای y است. مگه بقالی به اعتبار این بنر بهش ماست میده؟

شما با دادن 5000 تومن ، صاحب اون جلد کتاب میشی نه صاحب نوشته های توش.

یک قانون جامع نمی تونواند به تنهایی پاسخگو باشد

اما یک قانون جامع کامل و صحیح می تواند تا حدودی نیاز هارا براورده کند:ok:

که قانون دزدی موجود در فقه یک قانون مفید است

که همان در حرز بودن مال

دزدی یک کتاب یعنی چی؟ یعنی اینکه بری تو کتابفروشی یکی برداری در ری؟ بله. این دزدی کتابه. ولی اینکه شما جوری جلوه بدی که انگار این متن رو خودت نوشتی ، یا حق اون بابایی که اون متن رو نوشته ندی ، این هم دزدیه دیگه. نیست؟

نه به نظر من در جا زدن نمی تونه باشه

بلکه این قانون وقت رو می کشد

که وقت در کار تحقیقاتی خیلی ارزش مند است و همین طور سرمایه و امید

این قانون می تواند باعث هدر رفتن استعداد نیز شود

چگونه؟

مثلا من یک تحقیق کردم و فکر و می خواهم عملی کنم

برای این کار نیاز به طرح دیگران دارم

مثلا چند طرح می خواهم به این قانون عمل کنم می بینم باید پول اون طرح رو بدم و شریکش کنم

خب حساب می کنم می بینم بودجه ندارم وقت کمه و سودش کم

رها میشه چه بسا ان طرح یک طرح خوب و عالی باشد!

با تشکر کبوتر حرم الزهرا

خوب شراکت رو گذاشته اند برای همین جور موقع ها دیگه.

A.B;255803 نوشت:
در مورد نویسنده هم یه مشکل بزرگ داره
من دارم مسئله رو از نظر دینی و وجدانی بررسی میکنم

خوب اون نویسنده زحمت کشیده درست و حقشم هست که کتابش چاپ بشه
اما مسله اینه که اگه من هم مثل اون برم همون زمینه ای که اون تحقیق کرده کار کنم که رد نهایت آخرش به همون چیزی که اون میرسه میرسم و انگار اینه که از اون کپی کردم
در مورد تحقیق 1950
بحث سر اینه اینجوری اون طرف اون موضو رو برای خودش بلاک میکنه و حق استفادش رو نمیده به کسی
در مثال شما یکی 1950 یه چیزی رو اختراع کرده ولی نذاشته ما هم به عنوان انسان از اختراع اون سود ببیریم و مثلا کلا با ایران مشکل داشته یا هر علته دیگه
خوب حالا میاد اون رو برای ما ممنوع میکنه و قانون کپی رایت هم ازش حمایت میکنه
اینجا با باید برای پیشرفت کشور و مردمون هم که شده بریم اون تحقیق رو انجام بدیم و خودمو نتایج رو بدست بیاریم یعنی اینجا واجبه که ما به اصطلاح درجا بزنیم
ولی حق اونو زیر پا میذاریم
این جا ناتوانی دین رو نشون میده
دین در هیچ جا به طور صریح موضع رو مشخص نکرده

مثلا دوستان مدام میپرسند که مقلد کی هستی
خوب مثلا کاری به مقلد بودن یا نبودن ندارم

به نام خدا.

موضع دین رو دوستان میان میگن.

اما ، عرض کردم ، شما نباید برید تحقیق 50 سال پیش رو دوباره انجام بدید. شما باید از نتایج اون تحقیق استفاده بکنید و تحقیقات جدیدتری رو انجام بدید.

شباهت منافاتی با کپی رایت نداره. وقتی یکی یک اختراعی کرده که به شما نمیده ، شما برید خودتون اختراع کنید ولی نه با استفاده از نقشه های اون. خودتون فکر کنید ، بسازید.

سلام :Gol:

دوستان بزرگوار اجازه بدید پاسخ فقهی به سوالات داده بشه، اگه بحثی غیر از بحث فقهی دارید در جای دیگه می تونید مطرحش کنید، اجازه بدید بقیه دوستان هم بتونن در کوتاه ترین زمان از تاپیکی که بهش احتیاج دارن استفاده کنن، یک لحظه خودتون رو بذارید جای دوستانی که سوالی دارن و می خوان دنبال جوابش بگردن، اونوقت وسط این همه پست سر در گم می شن

پیشاپیش ممنون از اینکه همکاری می کنید

التماس دعا دارم خیلی خیلی زیاد :Sham:

[="Tahoma"][="DarkRed"]

سوال;255899 نوشت:
دوستان بزرگوار اجازه بدید پاسخ فقهی به سوالات داده بشه، اگه بحثی غیر از بحث فقهی دارید در جای دیگه می تونید مطرحش کنید، اجازه بدید بقیه دوستان هم بتونن در کوتاه ترین زمان از تاپیکی که بهش احتیاج دارن استفاده کنن، یک لحظه خودتون رو بذارید جای دوستانی که سوالی دارن و می خوان دنبال جوابش بگردن، اونوقت وسط این همه پست سر در گم می شن

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بله راست می گویید

اما اینم فقهیه باور کنید

اصل سوال استارتر هم فکر کنم برای فهم این موضوع باشه

نه حکم یک فقیه به پست اخیرشون توجه کنید

در جواب اساتید

با تشکر از تذکر شما کبوتر حرم الزهرا(س):Gol:[/]

ستايشگر;255888 نوشت:
به نام خدا.

موضع دین رو دوستان میان میگن.

اما ، عرض کردم ، شما نباید برید تحقیق 50 سال پیش رو دوباره انجام بدید. شما باید از نتایج اون تحقیق استفاده بکنید و تحقیقات جدیدتری رو انجام بدید.

شباهت منافاتی با کپی رایت نداره. وقتی یکی یک اختراعی کرده که به شما نمیده ، شما برید خودتون اختراع کنید ولی نه با استفاده از نقشه های اون. خودتون فکر کنید ، بسازید.

با تشکر ، ستایشگر :gol:

ببخشید من چند روزی نبودم

این فقط یک مثال بود که در ادامه پاسخ شما بود
در این زمینه زیاد مشکلی نیست

اما
این سوال از نظر دین جواب داده نشده

مثلا من یه فونتی دیدم که یکی طراحی کرده

اگه دقیقا شبیه اون طراحی کنم مشکلی داره؟

خوب اگه مشکل داره من باید چیکار کنم چون تصویر اون فونت در ذهن من نقش بسته و هر فونتی دیگه ای هم که از پایه طراحی کنم بارم کمی شبیه اون میشه!!!!

نظر دین در مورد این سوال چیه؟؟

a.b;258265 نوشت:
ببخشید من چند روزی نبودم این فقط یک مثال بود که در ادامه پاسخ شما بود در این زمینه زیاد مشکلی نیست اما این سوال از نظر دین جواب داده نشده مثلا من یه فونتی دیدم که یکی طراحی کرده اگه دقیقا شبیه اون طراحی کنم مشکلی داره؟ خوب اگه مشکل داره من باید چیکار کنم چون تصویر اون فونت در ذهن من نقش بسته و هر فونتی دیگه ای هم که از پایه طراحی کنم بارم کمی شبیه اون میشه!!!! نظر دین در مورد این سوال چیه؟؟

با سلام و احترام خدمت حضرتعالی

بهتر بود نام مرجع تقلیدتان را ذکر می کردید ولی به نظر مقام معظم رهبری،اگر این کار عرفا کپی کردن صدق کند و از سایت های داخلی است، به احتیاط واجب بدون کسب رضایت از مالک یا طراح اصلی، جایز نیست. و اما اگر مربوط به سایت های خارج از کشور است، تابع قرارداد است، یعنی اگر قراردادی بین دو کشور در این خصوص وجود دارد، رعایت قانون لازم است. همانطور که در مورد سایت های داخلی نیز اگر قانونی در این خصوص وجود دارد، رعایت آن لازم می باشد.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

بسم الله الرحمن الرحیم

جمع بندی تاپیک

سوال:
آیا شبیه بودن یک چیز یه چیزه دیگری که داری قانون کپی رایت هست هم مشکل دارد؟مثلا من یک فونتی دیدم که یکی طراحی کرده اگر دقیقا شبیه آن طراحی کنم مشکلی دارد؟اگر مشکل دارد من باید چیکار کنم چون تصویرآن فونت در ذهن من نقش بسته و هر فونتی دیگری هم که از پایه طراحی کنم باز هم کمی شبیه میشودحالا باید چیکار کنم؟الگو برداری و کپی فرقی دارد یا خیر؟

پاسخ:

الگوبرداری،در جایی که عرفا کپی کردن صدق کند،همان حکم کپی کردن را دارد که به نظر آیه الله مکارم،حکمش این است که تكثير و کپی بدون اجازه توليدات داخلي ، جايز نيست ولي توليدات خارجي مشروط به اين است كه توليد كننده كافر حربي (يا ملحق به او)نباشد و در صورتي كه كافر حربي باشد ، تكثير اشكالي ندارد.(1)

به نظر مقام معظم رهبری،اگر این کار عرفا کپی کردن صدق کند و از سایت های داخلی است، به احتیاط واجب بدون کسب رضایت از مالک یا طراح اصلی، جایز نیست. و اما اگر مربوط به سایت های خارج از کشور است، تابع قرارداد است، یعنی اگر قراردادی بین دو کشور در این خصوص وجود دارد، رعایت قانون لازم است. همانطور که در مورد سایت های داخلی نیز اگر قانونی در این خصوص وجود دارد، رعایت آن لازم می باشد.(2)

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم و پایگاه اطلاع رسانی آیه الله مکارم به آدرس:
http://makarem.ir/websites/farsi/estefta/?mit=819
2.استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

موضوع قفل شده است