مفهوم كهنه سرباز

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مفهوم كهنه سرباز

( ايثارگر ) در فرهنگنامه ويكي پديا موضوعات مقالات :جهانيان و ايثار و شهادت كهنه سربازجنگ ( برگرفته از واژه لاتين vetus به معني كهنه ) به شخصي اطلاق مي شود كه، ساليان دراز تجربه خدمت در نيروهاي مسلح دارد. لذا اين افراد به خاطر تاثيري كه در تحولات جهاني و كشور خود داشته اند بسيار مورد احترام و افتخار مي باشند. گرچه ممكن است در جوامعي مانند آلمان ، كهنه سربازان به عنوان افراد منفي كه نه در توسعه بلكه در انحطاط جامعه نقش داشته اند تلقي شوند ويا كهنه سربازان امريكايي جنگ ويتنام كه موجب برانگيختن احساس جنايات ضد بشري شده اند. در روسيه پس از جنگ جهاني دوم، سنتي بوجود آمد كه براساس آن، زوجهاي جوان بايد در روز عروسيشان از گورستان نظاميان ديدار كنند. در فرانسه، كهنه سربازان از اولويت استفاده و نشستن در وسايل نقليه عمومي برخوردارند و اكثر كشورها يك روز تعطيلي به عنوان روز كهنه سرباز جهت گرامي داشت كهنه سربازان در كنار قربانيان جنگ دارند. در كره گرچه ميزان بازماندگان جنگ كره حتي از جنگ ويتنام بيشتر بود اما اين افراد بطور كلي به فراموشي سپرده شدند. پس از جنگ در كشورهايي كه سنتهاي ضد نظامي دارند مانند: آلمان، از كهنه سربازان نه تجليل بعمل مي آيد و نه از روز خاصي برخوردارند. كهنه سربازان آمريكا در اين كشور واژه كهنه سرباز، بيشتر به پرسنل سابق نيروهاي مسلح كه سوابقي درخشان در جنگ داشته اند ( بويژه آناني كه سالهاي طولاني و معمولا" 20 سال و بيشتر در اين زمينه سابقه داشته اند) اطلاق مي شود. همچنين اين واژه در شرايط خاص در مورد افرادي كه تنها يك ماموريت نظامي انجام داده اند نيز بكارمي رود. با توجه به اينكه، ملاك اصلي براي كهنه سربازان نظامي شركت در نبردها مي باشد، بر اين اساس زناني كه در واحدهاي نظامي شهري بوده و بازنشسته شده اند كهنه سرباز محسوب نمي شوند. تاريخچه كهنه سربازان آمريكا آبراهام لينكن در سال 1865 ميلادي، در افتتاحيه دوره دوم رياست جمهوري خود كه مصادف بود با پايان جنگ هاي داخلي آمريكا؛ خواستار رفتار مطلوب با كهنه سربازان شد و گفت: « ما بايد از همسران و فرزندان كساني كه در جنگ آسيب ديده اند مراقبت هاي لازم را بعمل آوريم». جنگ هاي داخلي آمريكا موجب تشكيل سازمان هاي كهنه سربازان از جمله ارتش بزرگ جمهوري گرديد پس از جنگ جهاني اول ، نحوه برخورد با اين افراد بسيار مطلوب گرديد بطوري كه تعداد كهنه سربازان ناراضي به عنوان عامل بي ثباتي جامعه تلقي شدند چرا كه آنان سريعا" قادر به سازماندهي، ارتباط با ارتش و حتي تشكيل گروه هاي نظامي بودند و كهنه سربازان در بي ثباتي آلمان پس از جنگ جهاني اول نقش محوري داشتند . در حاليكه در آمريكا گروه هاي بيكار ارتش كهنه سربازان يكي از مهمترين نهضت هاي اعتراض و مقابله با ركود بزرگ دهه 30 در اين كشور بودند و در واشنگتن جهت دريافت تسهيلات وعده داده شده توسط كنگره راهپيمايي كردند بعدها در اين كشور ملاك كهنه سرباز تغييركرد. بطوري كه تا قبل از سپتامبر 1980 اين افراد مي بايست حداقل 180 روز خدمت فعال نظامي داشته باشند در حاليكه بعد از اين تاريخ اين ميزان خدمت به حداقل 24 ماه افزايش يافت . تجربيات كهنه سربازان آمريكايي پس از جنگ دوم جهاني پس از جنگ جهاني دوم تا حدي بخاطر تجربيات جنگ اول، اكثر ايالاتي كه در اين رابطه نقش داشتند گروه هايي از كهنه سربازان، از جمله سپاه كهنه سربازان آمريكا و سازمان كهنه سربازان جنگ هاي خارجي تشكيل دادند و توانستند تسهيلاتي از جمله، يارانه آموزشي و بهداشت از دولت دريافت كنند و اعضاي آنان با دريافت وام هاي دولتي به تهيه مسكن مناسب پرداختند و تاحد طبقه متوسط جامعه ارتقاء يافتند. عليرغم تاكيد هاري ترومن مبني بر تبعيض زدايي نظامي در جنگ جهاني دوم در اين كشور سياه پوستان نظامي از تسهيلات برابر با سفيد پوستان برخوردار نشدند و اين زمينۀ نهضت هاي حقوق مدني را در آمريكا فراهم ساخت . كهنه سربازان زن درآمريكا زنان امريكايي، به مدت بيش از دو قرن در ارتش فعاليت داشته و اغلب مجبور شده اند جهت جلوگيري از تعدي ها، خود را مرد نشان دهند. آنان به عنوان افراد نامشهود همواره مورد تبعيض مردان قرار گرفتند. پس از جنگ جهاني دوم زنان امريكايي به عنوان كهنه سرباز شناخته نشدند و از تسهيلات محروم ماندند. خوشبختانه، امروز اين زنان از شرايط نسبتا" مطلوبي برخوردارند. طي بررسي هاي بعمل آمده تا سال 2010 ميلادي زنان آمريكايي40 درصد جمعيت نظامي آمريكا را تشكيل خواهند داد. روزكهنه سربازان در آمريكا يازدهم نوامبر، روز بزرگداشت كهنه سربازان در آمريكا هم در سطح ايالتي و هم ملي در سراسرآمريكا تعطيل رسمي شناخته شده است. در عين حال اگراين روز با يكشنبه مصادف شود روز بعد كه دوشنبه است نيز تعطيل شده و اگر با شنبه مصادف شود روز قبل از آن كه جمعه است تعطيل مي شود. در ساير كشورها يازدهم نوامبر به عنوان روز، آرميتيس يا روز يادبود به احترام امضاي پيمان خلع سلاح كه منجر به پايان جنگ جهاني اول است جشن گرفته مي شود. (اين پيمان عليرغم خصومت ها و مخالفت هاي آلمان نهايتا" در ساعت يازده از يازدهمين روز ماه يازدهم سال 1918 ميلادي توسط اين كشور امضاء شده است ). پيشنهاد برگزاري اين روز در ابتدا در سال 1919 ميلادي توسط رييس جمهور ويلسون به كنگره آمريكا داده شد و 7 سال بعد در سال 1926 ميلادي با تاييد رسمي كنگره به عنوان تعطيل ملي در تقويم و تبليغات به ثبت رسيد . درماه مه سال 1954 ميلادي بنا به پيشنهاد تجار و اتاق بازرگاني كانزاس، يازدهم نوامبر به عنوان روز بزرگداشت تمامي كهنه سربازان اعم از نظاميان جنگي و غير جنگي با پيگيري كنگره مورد تصويب رييس جمهور آيزنهاور قرار گرفت و به عنوان تعطيل ملي و رسمي هر سال با مراسم راهپيمايي و جشن هاي بزرگداشت كهنه سربازان برگزار مي شود . تكريم كهنه سربازان مقوله ايثارگري و ارزش دادن به كهنه سربازان جنگ، به عنوان قهرمانان ملي در غرب ارزش زيادي از جهت عرق ملي وميهني و نه از جهت ديني و معنوي دارد و ملاك ارزش دهي به آنان عملكرد است نه اعتقادات. دولت و ملت براي اين افراد ارزش زيادي قائل بوده و تمامي امكانات و تسهيلات را در اختيار آنان قرار مي دهند. در آمريكا كهنه سربازان جنگ جهاني دوم، جنگ كره ، عراق و افغانستان همچنين بازماندگان يازدهم سپتامبر و انفجار ساختمان فدرال اوكلاهاما در سال 1995 بسيار مورد ارزش و احترام قرار گرفته و براي آنان درخت ، مجسمه وستون ياد بود همراه با لوح اطلاع رساني در پارك ها و مراكز شلوغ بنا گرديده است . به تمامي كهنه سربازان و خانواده شان تسهيلاتي از جمله: مسكن، آموزش، ازدواج ، امكانات پزشكي، تفريحي و رفاهي تخصيص داده مي شود. اين امكانات براي نسل هاي بعدي آنان حتي عليرغم تغيير و تحولات سياسي و فرهنگي جامعه ادامه خواهد يافت. به كهنه سربازان مدال افتخار كنگره داده مي شود و هر سال مورد تكريم قرار مي گيرند و از آنان گزارش و مصاحبه هايي جهت ارتقاء روحيه جنگ آوري و رشادت در جامعه به عمل مي آيد. به منظور ترسيم عملكرد و ارزشهاي ايثارگري در قالب هنر، كمسيون هنرهاي زيبا در آموزش عالي تشكيل و وب سايت مربوط به كهنه سربازان نيز ايجاد گرديده است و تصاوير و آثار مربوط به آنان در موزه ها و نگارخانه ها به نمايش در مي آيد . همچنين در اين كشور كهنه سربازان ساير ملل كه در جنگ هاي متحد آمريكا شركت داشته اند مورد احترام و ارزش قرار مي گيرند. بنا به گفته باب دال: (سناتور سابق كنگره) ما هرگز نمي توانيم دين خود را به كهنه سربازان جنگ ادا كنيم زيراكه آنان فرزندان دموكراسي و الگوي هويت آمريكا هستند و بايد همواره از آنان قدر داني گردد. @Hasan ali ebrahimi said@@Hasan ali ebrahimi said@@Hasan ali ebrahimi said@@Hasan ali ebrahimi said@

منبع:http://www.forum.ns-studies.com/thread574.html#post4901

برچسب: 

کهنه سربازان ایران را دعا کنیم

با توجه به دفاع جانانه 8 ساله ، وتقدیم هزاران شهید به انقلاب عزیزمان وداشتن رزمنده گانی که نام آنها لرزه بر اندام دشمن می اندازد
هنوز مفهوم کهنه سرباز یعنی اقتدار و عزت ایرانی وزینت کشور،متآسفانه در این کشور جا نیفتاده و غریب هست

با سلام

کهنه سربازانی چون شما بخوبی می دانند. این جمله شما موجب شد اشک درچشمانم حلقه زند:

((من دهان به سخن وا کردم وگفتم اگرمرا بکشند بازهم تک تک موهای سرم پشت قبضه قرار خواهد گرفت و دشمن را موردهدف قرار خواهد داد))

برای شما و خانواده محترمتتان سلامتی و ایامی خوش آرزومندم.

yalda solimani;764098 نوشت:
با سلام

کهنه سربازانی چون شما بخوبی می دانند. این جمله شما موجب شد اشک درچشمانم حلقه زند:

((من دهان به سخن وا کردم وگفتم اگرمرا بکشند بازهم تک تک موهای سرم پشت قبضه قرار خواهد گرفت و دشمن را موردهدف قرار خواهد داد))

برای شما و خانواده محترمتتان سلامتی و ایامی خوش آرزومندم.

ممنونم که خاطرات گذشته را یاد آوری کردید
ارادت

[="Purple"]شاید غرب ظاهرا جلوتر باشه و در تکریم کهنه سربازان و کشته های جنگ و آسیب دیدگانشون پیشگام تر....

ولی اینجا به کشته شدگان میگن شهید!!! به آسیب دیدگان میگن جانباز!!!! به کهنه سربازان میگن ایثارگر!!!

ماها واقعا حق هیشکدوم از اینها به جا نیاوردیم وتااخر عمرم نمی تونیم...

ولی به نظر من فرقش اینه اونانهایتا یه مراسم رسمی دارن ولی شهدای ما و جانبازا و بقیه عزیزانی که توی جنگ حضور داشتن توی دل همه ماهستن!

اینو میتونین وقتی تشییع جنازه شهیدی میشه بببینین! از هرتیپی باهر اعتقادی میان!
من یکی رو میشناختم میگفت اسلامو قبول ندارم ... فقط خدارو قبول دارم... ولی به شهدا اعتقاد داشت!!!

به نظرم ارزش، تو، دل یه ملت جاگرفتن ،بیشتر از گرفتن مراسم های رسمی و خشکه ....
هر چند قبول دارم واقعاااااااااااااا کم کاری مسئولین و مردم رو در برابر این عزیزان و خانواده هاشون ....
ولی خب شاید بشه گفت به عزیز بودنشون بین همه در ...[/]

ترگل;764145 نوشت:
شاید غرب ظاهرا جلوتر باشه و در تکریم کهنه سربازان و کشته های جنگ و آسیب دیدگانشون پیشگام تر....

ولی اینجا به کشته شدگان میگن شهید!!! به آسیب دیدگان میگن جانباز!!!! به کهنه سربازان میگن ایثارگر!!!

ماها واقعا حق هیشکدوم از اینها به جا نیاوردیم وتااخر عمرم نمی تونیم...

ولی به نظر من فرقش اینه اونانهایتا یه مراسم رسمی دارن ولی شهدای ما و جانبازا و بقیه عزیزانی که توی جنگ حضور داشتن توی دل همه ماهستن!

اینو میتونین وقتی تشییع جنازه شهیدی میشه بببینین! از هرتیپی باهر اعتقادی میان!
من یکی رو میشناختم میگفت اسلامو قبول ندارم ... فقط خدارو قبول دارم... ولی به شهدا اعتقاد داشت!!!

به نظرم ارزش، تو، دل یه ملت جاگرفتن ،بیشتر از گرفتن مراسم های رسمی و خشکه ....
هر چند قبول دارم واقعاااااااااااااا کم کاری مسئولین و مردم رو در برابر این عزیزان و خانواده هاشون ....
ولی خب شاید بشه گفت به عزیز بودنشون بین همه در ...

متاسفانه هر روز بی ارزش تر هم می شویم

[="Purple"]

حسنعلی ابراهیمی سعید;818452 نوشت:
متاسفانه هر روز بی ارزش تر هم می شویم

نفرماییید ....
هنوز هم زبادند ادمهایی که قدر میدونن ...[/]

ترگل;818456 نوشت:
نفرماییید ....
هنوز هم زبادند ادمهایی که قدر میدونن ...

سلام
بای نمونه لینگ ذیل را مرور فرمایید
خاطره ای که فکر میکنم در حد خودش تک باشه در میان خاطرات از عملیات رمضان در بین ارتشیان،
حتی مدیریت محترم سریعآ موضوع را می بندد که مبادا عزیزانی از عملیات و رشادتها سؤالی داشته باشند
در واقع من فکر میکنم اگر این خاطره را یک .... می گذاشتد شاید مدیریت محترم انجمن تفسیر و .... می کردند تا ببندند

http://www.askdin.com/showthread.php?p=816020#post816020

از اینکه لینگ فوق را باز نمودند ممنونم

حسنعلی ابراهیمی سعید;994994 نوشت:
از اینکه لینگ فوق را باز نمودند ممنونم

ایثارگر عزیز؛
جناب حسنعلی ابراهیمی سعید
از این که بعد از مدت ها به انجمن برگشتید خرسندیم. باتوجه به پستی که گذاشتین جهت اطلاع عرض می کنم: این موضوع همان زمان یعنی 24 تیر ماه 95 و توسط مدیر محترم سابق باز شده بوده است و اساسا بسته نبوده است :

" title="http://">

علی ای حال، اگر فراموش نکرده باشید، حدود 6 ماه قبل پیامی رو خدمت شما ارسال کردم و پشنهاد کردم باتوجه به اطلاعات تون مطالبی رو درج کنید. اگر همون پیشنهاد رو ادامه بدین خوبه. هم بیان خاطرات هست و هم آموزش قشر جوان .

سلام

چشم

اگر خدا توفیق خدمت بدهد حتمآ خدمت عزیزان خواهم بود