گیم نت ها رو چجور جایی می دونید ؟

تب‌های اولیه

30 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گیم نت ها رو چجور جایی می دونید ؟

با سلام خدمت دوستان .
ببینید بازی غیر آلات قمار بدون شرط بندی اشکال ندارد . این حکم مراجع هستش .
من گیم نت دارم و در مغازه من شرط بندی به هر نحوی ممنوعه و تا اونجایی که من می دونم یکی از همکارانم که متدین هستن نیز مثل من گیم نت دارن و طبیعتا اجازه شرط بندی نمیدن . حتی در مسجد شهرمون کانون بسیج داخل مسجد گیم نت راه اندخته . حالا بعضی از همکارانم که متدین هم نیستن به این مسائل اهمیت نمیدن و بچه یا جوونی که به گیم نتشون میره ممکنه بدون شرط بندی بازی کنه و یا شرط بندی کنه (این نوع شرط بندیها حدود 90 درصدشون سر حساب کردن پول بازی هست که خوب مطمئنا حرومه ). البته در تعدادی از گیم نت ها هم شرط بندی خیلی زیاد انجام میشه (تا اونجایی که من اطلاع دارم سه گیم نت اینطورین و اونها هم اکثرا سر حساب کردن پول بازی ) . با اینکه شرط بندی تو گیم نت من ممنوعه به جرات میتونم بگم مشتریام از همه جاها بیشتره و این نشون میده که مشتریام گیم نت رو مکانی مخصوص واسه شرط بندی نمی دونن . خیلی از پدر و مادرهایی که بچه هاشون رو به گیم نت من میارن افراد متدین و آگاه به مسایل دین و حتی مسجدی هستن .
البته اینم بگم که بازیهایی که من تو گیم نت واسه بازی میذارم همشون تایید شده وزارت ارشاد هستن و از لحاظ محتوا قانونا مشکلی ندارن .
1_حال با این توصیفات یا بدون در نظر گرفتن این توصیفات اگر شما در شهرمون سکونت داشتید آیا شما گیم نت رو عرفا جایی برای شرط بندی و قمار می دونستید ؟
2_ آیا شما بازیهای کامپیوتری رو آلت قمار میدونید ؟
ممنون میشم که نظراتتون رو باهام در میون بذارید . من رو درآمدی که کسب میکنم وسواس دارم و نظرات شما میتونه یاری دهنده باشه .

کارشناس بحث:سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

hoseinlu;312591 نوشت:
با سلام خدمت دوستان . ببینید بازی غیر آلات قمار بدون شرط بندی اشکال ندارد . این حکم مراجع هستش . من گیم نت دارم و در مغازه من شرط بندی به هر نحوی ممنوعه و تا اونجایی که من می دونم یکی از همکارانم که متدین هستن نیز مثل من گیم نت دارن و طبیعتا اجازه شرط بندی نمیدن . حتی در مسجد شهرمون کانون بسیج داخل مسجد گیم نت راه اندخته . حالا بعضی از همکارانم که متدین هم نیستن به این مسائل اهمیت نمیدن و بچه یا جوونی که به گیم نتشون میره ممکنه بدون شرط بندی بازی کنه و یا شرط بندی کنه (این نوع شرط بندیها حدود 90 درصدشون سر حساب کردن پول بازی هست که خوب مطمئنا حرومه ). البته در تعدادی از گیم نت ها هم شرط بندی خیلی زیاد انجام میشه (تا اونجایی که من اطلاع دارم سه گیم نت اینطورین و اونها هم اکثرا سر حساب کردن پول بازی ) . با اینکه شرط بندی تو گیم نت من ممنوعه به جرات میتونم بگم مشتریام از همه جاها بیشتره و این نشون میده که مشتریام گیم نت رو مکانی مخصوص واسه شرط بندی نمی دونن . خیلی از پدر و مادرهایی که بچه هاشون رو به گیم نت من میارن افراد متدین و آگاه به مسایل دین و حتی مسجدی هستن . البته اینم بگم که بازیهایی که من تو گیم نت واسه بازی میذارم همشون تایید شده وزارت ارشاد هستن و از لحاظ محتوا قانونا مشکلی ندارن . 1_حال با این توصیفات یا بدون در نظر گرفتن این توصیفات اگر شما در شهرمون سکونت داشتید آیا شما گیم نت رو عرفا جایی برای شرط بندی و قمار می دونستید ؟ 2_ آیا شما بازیهای کامپیوتری رو آلت قمار میدونید ؟ ممنون میشم که نظراتتون رو باهام در میون بذارید . من رو درآمدی که کسب میکنم وسواس دارم و نظرات شما میتونه یاری دهنده باشه . کارشناس بحث:سجاد

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوالتان

از اینکه به دقت پی گیر مسائل شرعی هستید خوشحالیم .

مطالبی که فرمودید درست است اما تشخیص عرف محل شما با توضیحاتی که فرمودید برای ما مشکل است اما ظاهرا عرف متدینان گیم نت را تا کنون جایی برای بازی می دانستند نه قمار !
و همین طور بازی های رایانه ای .

همیشه موفق و سرفراز باشید[/]

ممنون از پاسختون .
حالا اگه من در این مورد زیاد تحقیق کنم و به نتیجه دقیقی نرسم و [="red"]شک[/] داشته باشم که عرف گیم نت رو جایی واسه شرط بندی و قمار میدونه یا نه تکلیف من چیه ؟ شغل من بی اشکاله ؟

سلام

نقل قول:
س 1125: بازى با آلات قمار مانند پاسور و غير آن از طريق کامپيوتر چه حکمى دارد؟

ج: حکم بازى با آلات قمار را دارد.

http://farsi.khamenei.ir/treatise-content?uid=10&tid=2

[="Tahoma"][="Black"]

hoseinlu;312844 نوشت:
ممنون از پاسختون . حالا اگه من در این مورد زیاد تحقیق کنم و به نتیجه دقیقی نرسم و شک داشته باشم که عرف گیم نت رو جایی واسه شرط بندی و قمار میدونه یا نه تکلیف من چیه ؟ شغل من بی اشکاله ؟

با تشکر از سئوال مجددتان

در جایی که شک دارید حکم آلات قمار را ندارد .

همیشه موفق و پیروز باشید[/]

shahed.chamran;313030 نوشت:
سلام

http://farsi.khamenei.ir/treatise-content?uid=10&tid=2

فكر كنم منظور منو اشتباه متوجه شديد .
منظورم بازي با غير آلات قمار بدون شرط بندي و قمار است كه حكم تمامي مراجع مي گويد كه بي اشكال است . بله اگر آن بازي از آلاتي باشد كه در سابق مخصوص براي قمار بوده مثل پاسور و امثال آن بازي با آنها حتي بدون شرط بندي و قمار هم حرام است . ولي در قديم نه بازيهاي كامپيوتري وجود داشته و نه گيم نت و حالا هم شك دارم كه عرف گيم نت را جايي براي قمار مي داند يا نه كه دوست عزيز سجاد فرمودند كه در صورت شك از آلات قمار و گيم نت مكاني براي قمار محسوب نمي شود .
[="red"]فقط بعنوان سوال آخر : [/]
اگر من در این مورد فقط به نظر عرف استناد کنم کافی هستش و از لحاظ شرعی وظیفه دیگه ای ندارم ؟ یعنی اگه هر چی عرف گفت تمام ؟
و اگر بازیهای کامپیوتری جزو آلات قمار بحساب نیاد احداث کردن گیم نت بلااشکال است و دیگه مشکلی وجود نداره ؟
ضمنا مرجع تقلید من آیت الله سیستانی هستند .

با سلام
به نظر من اصلا اشکال ندارد چون پولی رد و بدل نمی شه که معمولا بازی سر هزینه بازی طرفینه و یا شام و شیر و موز و از این جور چیزا

rassol;313247 نوشت:
با سلام
به نظر من اصلا اشکال ندارد چون پولی رد و بدل نمی شه که معمولا بازی سر هزینه بازی طرفینه و یا شام و شیر و موز و از این جور چیزا

ممنون از اظهار نظرت دوست عزیز .
ولی حتی اگه سر حساب کردن پول بازی و یا یه نوشابه و یا خوردنی هم که باشه شرعا حرومه و من حتی اجازه اینکار رو هم نمیدم . اتفاقا اونهایی هم که اینکارو میکنن شاید به خاطر جزئی بودن مساله متوجه کاری که میکنن نباشن . بحرحال ممنون .

[="Tahoma"][="Black"]

hoseinlu;313179 نوشت:
اگر من در این مورد فقط به نظر عرف استناد کنم کافی هستش و از لحاظ شرعی وظیفه دیگه ای ندارم ؟ یعنی اگه هر چی عرف گفت تمام ؟ و اگر بازیهای کامپیوتری جزو آلات قمار بحساب نیاد احداث کردن گیم نت بلااشکال است و دیگه مشکلی وجود نداره ؟ ضمنا مرجع تقلید من آیت الله سیستانی هستند .

با تشکر از سؤالتان

اگر ابزاری در نظر عرف متدینان جزء آلات قمار نباشد مانعی در استفاده از آن به همین جهت نیست و می توان از آن برای کسب درآمد استفاده کرد . (1)

همیشه موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. آیت الله سیستانی ، استفتائات سایت معظم له به آدرس:
http://www.sistani.org/index.php?p=827020&id=819&perpage=8#11965[/]

hoseinlu;312591 نوشت:
با سلام خدمت دوستان .
ببینید بازی غیر آلات قمار بدون شرط بندی اشکال ندارد . این حکم مراجع هستش .
من گیم نت دارم و در مغازه من شرط بندی به هر نحوی ممنوعه و تا اونجایی که من می دونم یکی از همکارانم که متدین هستن نیز مثل من گیم نت دارن و طبیعتا اجازه شرط بندی نمیدن . حتی در مسجد شهرمون کانون بسیج داخل مسجد گیم نت راه اندخته . حالا بعضی از همکارانم که متدین هم نیستن به این مسائل اهمیت نمیدن و بچه یا جوونی که به گیم نتشون میره ممکنه بدون شرط بندی بازی کنه و یا شرط بندی کنه (این نوع شرط بندیها حدود 90 درصدشون سر حساب کردن پول بازی هست که خوب مطمئنا حرومه ). البته در تعدادی از گیم نت ها هم شرط بندی خیلی زیاد انجام میشه (تا اونجایی که من اطلاع دارم سه گیم نت اینطورین و اونها هم اکثرا سر حساب کردن پول بازی ) . با اینکه شرط بندی تو گیم نت من ممنوعه به جرات میتونم بگم مشتریام از همه جاها بیشتره و این نشون میده که مشتریام گیم نت رو مکانی مخصوص واسه شرط بندی نمی دونن . خیلی از پدر و مادرهایی که بچه هاشون رو به گیم نت من میارن افراد متدین و آگاه به مسایل دین و حتی مسجدی هستن .
البته اینم بگم که بازیهایی که من تو گیم نت واسه بازی میذارم همشون تایید شده وزارت ارشاد هستن و از لحاظ محتوا قانونا مشکلی ندارن .
1_حال با این توصیفات یا بدون در نظر گرفتن این توصیفات اگر شما در شهرمون سکونت داشتید آیا شما گیم نت رو عرفا جایی برای شرط بندی و قمار می دونستید ؟
2_ آیا شما بازیهای کامپیوتری رو آلت قمار میدونید ؟
ممنون میشم که نظراتتون رو باهام در میون بذارید . من رو درآمدی که کسب میکنم وسواس دارم و نظرات شما میتونه یاری دهنده باشه .

کارشناس بحث:سجاد

(چون شما هم اطلاعات شرعی دارید و هم اطلاعاتی در مورد گیم نت های شهرمون با توجه به اینکه این اطلاعات رو خودم در اختیارتون قرار دادم ) گفتید که تشخیصش برای شما سخته و طبیعتا شک دارید و اینکه در جواب بعدی فرمودید که در صورت شک از آلات قمار نیست با توجه به شکی که دارید می خوام بدونم که شما با این شرایط گیم نت رو جایی واسه قمار می دونید یا جایی برای بازی کامپیوتری و بی اشکال ؟ نظرتون بعنوان یک کارشناس برام مهمه .

به نام او

[="blue"]در کل می شود گفت که گیم نت جایی نیست که برای امثال اسک دینی ها و مذهبی ها خوب باشد به سه دلیل :
1 - بازی های آن جا که قانون کپی رایت را زیر کتاب گذاشته است .
2 - دوستانی که آن جا پیدا می شود اصولا آدم های با ایمانی نیستند .
3 - از رفتن به گیم نت سودی نمی بریم در حالی که اگر همان وقت را روی خواندن کتاب مذهبی می کردید بیش تر کمالات کسب می کنید .
[/]
یا حق

عصا;322368 نوشت:
به نام او

[="blue"]در کل می شود گفت که گیم نت جایی نیست که برای امثال اسک دینی ها و مذهبی ها خوب باشد به سه دلیل :
1 - بازی های آن جا که قانون کپی رایت را زیر کتاب گذاشته است .
2 - دوستانی که آن جا پیدا می شود اصولا آدم های با ایمانی نیستند .
3 - از رفتن به گیم نت سودی نمی بریم در حالی که اگر همان وقت را روی خواندن کتاب مذهبی می کردید بیش تر کمالات کسب می کنید .
[/]
یا حق

1 _ در مورد کپی رایت نظر مراجع متفاوته و هر کس به نظر مرجعش عمل کنه چیز دیگه ای به گردنش نیست . ضمن اینکه نصف بیشتر بازیهایی که من استفاده میکنم بازیهای اریجینال شرکتهای خارجی هستش و بابت هر کدومشون 50 تا 150 هزار تومان هزینه کردم . طبق نظر مرجع تقلیدم اصلا لازم نیست که من بازیها رو اریجینال تهیه کنم .
2_ اتفاقا من چند تا مشتری دارم که در حال بازی وقتی صدای اذان میشنون میگن دستگاه رو خاموش کن میخوام برم مسجد . من واقعا بهشون حسودیم میشه . چون مجبورم تو مغازه نمازمو بخونم . البته اگر جدای از گیم نت ها بخوای نگاه کنی الان اکثر جوونا به مسائل دینی بی اهمیت شدن و این مختص گیم نت نیست و یک مشکل اجتماعی شده .
3 _ خوب اگه اینطوریه پس من فوتبال نگاه نکنم . بازی کامپیوتری نکنم . فیلم نگاه نکنم و بشینم فقط کتاب بخونم .
اصل اسلام روی تعادله . اسلام انسان متعادل رو بیشتر میپذیره . فکر کنم حدیثی خوندم از حضرت رسول (ص) که در یکی از جنگها که ارتش اسلام خسته شده بود و استراحت میکرد حضرت نقل شده ازشون که : برایتان دین آسانی آوردم . بروید و بازی کنید . (متن دقیق یادم نیست ولی معنیش همچین چیزی بود )
من خودم به شخصه به موقعش هم روی مسائل شرعی خیلی حساسم و تحقیق می کنم و هم فوتبال نگاه می کنم و سالن ورزشی میرم و فوتبال بازی میکنم و هم روزی 1 ساعت گیم بازی میکنم و تا صدای اذان رو میشنوم نمازمو بموقع حتی تو مغازم می خونم . همه اینارو با هم انجام میدم و میدونم همونطور که نباید حرام خدا رو حلال کرد حلال خدا رو هم نباید حرام کرد .

به نام او

hoseinlu;322571 نوشت:
1 _ در مورد کپی رایت نظر مراجع متفاوته و هر کس به نظر مرجعش عمل کنه چیز دیگه ای به گردنش نیست . ضمن اینکه نصف بیشتر بازیهایی که من استفاده میکنم بازیهای اریجینال شرکتهای خارجی هستش و بابت هر کدومشون 50 تا 150 هزار تومان هزینه کردم . طبق نظر مرجع تقلیدم اصلا لازم نیست که من بازیها رو اریجینال تهیه کنم .
2_ اتفاقا من چند تا مشتری دارم که در حال بازی وقتی صدای اذان میشنون میگن دستگاه رو خاموش کن میخوام برم مسجد . من واقعا بهشون حسودیم میشه . چون مجبورم تو مغازه نمازمو بخونم . البته اگر جدای از گیم نت ها بخوای نگاه کنی الان اکثر جوونا به مسائل دینی بی اهمیت شدن و این مختص گیم نت نیست و یک مشکل اجتماعی شده .
3 _ خوب اگه اینطوریه پس من فوتبال نگاه نکنم . بازی کامپیوتری نکنم . فیلم نگاه نکنم و بشینم فقط کتاب بخونم .
اصل اسلام روی تعادله . اسلام انسان متعادل رو بیشتر میپذیره . فکر کنم حدیثی خوندم از حضرت رسول (ص) که در یکی از جنگها که ارتش اسلام خسته شده بود و استراحت میکرد حضرت نقل شده ازشون که : برایتان دین آسانی آوردم . بروید و بازی کنید . (متن دقیق یادم نیست ولی معنیش همچین چیزی بود )
من خودم به شخصه به موقعش هم روی مسائل شرعی خیلی حساسم و تحقیق می کنم و هم فوتبال نگاه می کنم و سالن ورزشی میرم و فوتبال بازی میکنم و هم روزی 1 ساعت گیم بازی میکنم و تا صدای اذان رو میشنوم نمازمو بموقع حتی تو مغازم می خونم . همه اینارو با هم انجام میدم و میدونم همونطور که نباید حرام خدا رو حلال کرد حلال خدا رو هم نباید حرام کرد .

[="blue"]از جواب ها تون ممنونم .
1- خوب این را اگر طوری که می گویید باشد اشکال ندارد .
2- خودتون در نوشته هاتون گفتید که چند تا پس اکثر آن ها آن ها این طور نیستند و در این اکثریت بسیار کسانی وجود دارند که واقعا انسان های نا خلفی هستند و این افراد می توانند افراد سالمی که به آن جا می آیند هم به راه گمراهی بکشانند .
3-من این را برای سطح بالا گفتم که به کار هایی که به درد آخرت نمی خورد کار های مالا یعنی می گویند و این در کراحل بالای تهذیب نفس به کار می رود .[/]

یاحق

[=&quot]قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ(1) الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ(2) وَالَّذِينَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُونَ(3) وَالَّذِينَ هُمْ لِلزَّكَاةِ فَاعِلُونَ(4) وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ(5) إِلَّا عَلَى أَزْوَاجِهِمْ أوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَيْرُ مَلُومِينَ(6) فَمَنِ ابْتَغَى وَرَاءَ ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْعَادُونَ(7) وَالَّذِينَ هُمْ لِأَمَانَاتِهِمْ وَعَهْدِهِمْ رَاعُونَ(8) وَالَّذِينَ هُمْ عَلَى صَلَوَاتِهِمْ يُحَافِظُونَ(9) أُوْلَئِكَ هُمُ الْوَارِثُونَ(10) الَّذِينَ يَرِثُونَ الْفِرْدَوْسَ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ(11) [/]

[=&quot]مؤمنان رستگار شدند (1) آنها كه در نمازشان خشوع دارند (2) و آنها كه از لغو و بيهودگى رویگردانند (3) و آنها كه زكات را انجام میدهند (4) و آنها كه دامان خود را (از آلوده‏ شدن به بیعفتى) حفظ میكنند (5) تنها آميزش جنسى با همسران و كنيزانشان دارند، كه در بهره‏گيرى از آنان ملامت نمیشوند(6) و كسانى كه غير از اين طريق را طلب كنند، تجاوزگرند! (7) و آنها كه امانتها و عهد خود را رعايت مى‏كنند (8) و آنها كه بر نمازهايشان مواظبت می ‏نمايند (9) (آرى،) آنها وارثانند! (10) (وارثانى) كه بهشت برين را ارث مى‏برند، و جاودانه در آن خواهند ماند! (11)
[/]

[=&quot]با سلام من در کودکی خودم زیاد در گیم نت بودم خیلی زیاد گیم نت خوب می تواند بچه ها را از جا هایی مثل قهوه خانه دور کنه و کلا در تهران بچه ها چند قشرن یا در گیمنت ها هستند یا در قهوه خانه ها یا در خانه ها Smile خوب گیم نت خوب لازم است اما ایه 3 را نگاه کنید این کار ها برای یک مومن زیاد توصیه شده نیست تا انجا که من حکم مراجع را می دانم حتی بازی کپی هم باشد چون ایران قانون کپی رایت را قبول نکرده اشکال ندارد(کلا هر نرم افزار خارجی)و من که 7 سال در گیم نت بودم گیم نت مکان قمار نیست کما اینکه من شخصا هیچ وقت شرطی بازی نکردم پس پول شما که حلال است حالا اگر از همین گیم نت با کار هایی مثل نماز خواندن اول وقت در دید بچه ها رفتار خوب ترویج اسلام مکانی فرهنگی بسازید که اجرتان ا خداست باید قدم به قدم جوانان را جذب کرد نمی شود بگویید اقا از امروز جایه وارکرافت اصول کاف بخوان!ما یکی از اقواممان که اتفاقا در حوزه درس می خواند و الان هم با وجود علم و اجازه ملبس نیست و در قسمت حساب داری حوزه علمیه قم کار می کنند در گذشته در قم یک گیم نت داشت من پشت ایشان نماز هم می خوانم البته درسته این کار مال گذشته ایشان بوده(گذشته دور)اما اگر ان موقع هم مشکل داشت این کار را نمی کردند
[/]

[=&quot]در پناه حق موید باشید
[/]

عصا;322589 نوشت:
به نام او

[="blue"]از جواب ها تون ممنونم .
1- خوب این را اگر طوری که می گویید باشد اشکال ندارد .
2- خودتون در نوشته هاتون گفتید که چند تا پس اکثر آن ها آن ها این طور نیستند و در این اکثریت بسیار کسانی وجود دارند که واقعا انسان های نا خلفی هستند و این افراد می توانند افراد سالمی که به آن جا می آیند هم به راه گمراهی بکشانند .
3-من این را برای سطح بالا گفتم که به کار هایی که به درد آخرت نمی خورد کار های مالا یعنی می گویند و این در کراحل بالای تهذیب نفس به کار می رود .[/]

یاحق

ممنون از همکاریتون دوست عزیز .
ولی در مورد دوم شما اگه یک خیابون بزرگ رو هم در نظر بگیرید با توجه به وضعیت جامعه امروز ما اکثر جوونها نسبت به مسائل دینی بی توجه شدن و مثلا از هر 10 نفر 7 نفر اینطورین و به همین نسبت این جوونها تو گیم نت میتونن وجود داشته باشند و اما مطمئن باش من تو مغازم آدم ناخلف حتی یک نفر هم که باشه راه نمیدم و همشون حتی اگه مذهبی نباشن بچه های خوبین که خوب و بد رو تشخیص میدن .
موفق باشید .

mahmood.m;322767 نوشت:
[=&quot]قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ(1) الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ(2) وَالَّذِينَ هُمْ عَنِ اللَّغْوِ مُعْرِضُونَ(3) وَالَّذِينَ هُمْ لِلزَّكَاةِ فَاعِلُونَ(4) وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ(5) إِلَّا عَلَى أَزْوَاجِهِمْ أوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَيْرُ مَلُومِينَ(6) فَمَنِ ابْتَغَى وَرَاءَ ذَلِكَ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْعَادُونَ(7) وَالَّذِينَ هُمْ لِأَمَانَاتِهِمْ وَعَهْدِهِمْ رَاعُونَ(8) وَالَّذِينَ هُمْ عَلَى صَلَوَاتِهِمْ يُحَافِظُونَ(9) أُوْلَئِكَ هُمُ الْوَارِثُونَ(10) الَّذِينَ يَرِثُونَ الْفِرْدَوْسَ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ(11) [/]

[=&quot]مؤمنان رستگار شدند (1) آنها كه در نمازشان خشوع دارند (2) و آنها كه از لغو و بيهودگى رویگردانند (3) و آنها كه زكات را انجام میدهند (4) و آنها كه دامان خود را (از آلوده‏ شدن به بیعفتى) حفظ میكنند (5) تنها آميزش جنسى با همسران و كنيزانشان دارند، كه در بهره‏گيرى از آنان ملامت نمیشوند(6) و كسانى كه غير از اين طريق را طلب كنند، تجاوزگرند! (7) و آنها كه امانتها و عهد خود را رعايت مى‏كنند (8) و آنها كه بر نمازهايشان مواظبت می ‏نمايند (9) (آرى،) آنها وارثانند! (10) (وارثانى) كه بهشت برين را ارث مى‏برند، و جاودانه در آن خواهند ماند! (11)
[/]

[=&quot]با سلام من در کودکی خودم زیاد در گیم نت بودم خیلی زیاد گیم نت خوب می تواند بچه ها را از جا هایی مثل قهوه خانه دور کنه و کلا در تهران بچه ها چند قشرن یا در گیمنت ها هستند یا در قهوه خانه ها یا در خانه ها Smile خوب گیم نت خوب لازم است اما ایه 3 را نگاه کنید این کار ها برای یک مومن زیاد توصیه شده نیست تا انجا که من حکم مراجع را می دانم حتی بازی کپی هم باشد چون ایران قانون کپی رایت را قبول نکرده اشکال ندارد(کلا هر نرم افزار خارجی)و من که 7 سال در گیم نت بودم گیم نت مکان قمار نیست کما اینکه من شخصا هیچ وقت شرطی بازی نکردم پس پول شما که حلال است حالا اگر از همین گیم نت با کار هایی مثل نماز خواندن اول وقت در دید بچه ها رفتار خوب ترویج اسلام مکانی فرهنگی بسازید که اجرتان ا خداست باید قدم به قدم جوانان را جذب کرد نمی شود بگویید اقا از امروز جایه وارکرافت اصول کاف بخوان!ما یکی از اقواممان که اتفاقا در حوزه درس می خواند و الان هم با وجود علم و اجازه ملبس نیست و در قسمت حساب داری حوزه علمیه قم کار می کنند در گذشته در قم یک گیم نت داشت من پشت ایشان نماز هم می خوانم البته درسته این کار مال گذشته ایشان بوده(گذشته دور)اما اگر ان موقع هم مشکل داشت این کار را نمی کردند
[/]

[=&quot]در پناه حق موید باشید
[/]

ممنون از توجهتون .
شما کلا تو اون 7 سال تو چند تا گیم نت بازی کردید ؟
آیا شما بازیهای کامپیوتری (مثل فوتبال دونفره یا بازی تفنگی دونفره ) رو مثل پاسور آلت قمار میدونید ؟

به نام او

hoseinlu;322884 نوشت:
ممنون از همکاریتون دوست عزیز .
ولی در مورد دوم شما اگه یک خیابون بزرگ رو هم در نظر بگیرید با توجه به وضعیت جامعه امروز ما اکثر جوونها نسبت به مسائل دینی بی توجه شدن و مثلا از هر 10 نفر 7 نفر اینطورین و به همین نسبت این جوونها تو گیم نت میتونن وجود داشته باشند و اما مطمئن باش من تو مغازم آدم ناخلف حتی یک نفر هم که باشه راه نمیدم و همشون حتی اگه مذهبی نباشن بچه های خوبین که خوب و بد رو تشخیص میدن .
موفق باشید .

ممنون از جواباتون .
[="blue"]اگر این طور که شما می گویید باشد که شما محشرید ولی پیام های فراماسونری را که درون این بازی ها نهفته شده است را شما نمی توانید کاری کنید و این بچه ها را مورد تاثیر قرار می دهد و روی ذهن آن ها بسیار تاثیر می گذارد
[/]
یا حق

عصا;323024 نوشت:
به نام او

ممنون از جواباتون .
[="blue"]اگر این طور که شما می گویید باشد که شما محشرید ولی پیام های فراماسونری را که درون این بازی ها نهفته شده است را شما نمی توانید کاری کنید و این بچه ها را مورد تاثیر قرار می دهد و روی ذهن آن ها بسیار تاثیر می گذارد
[/]
یا حق

در مورد فراماسونری خیلی تحقیق کردم و میدونم که شما چی میگید .
اما محض اطلاعتون میگم که 90 درصد بازیهایی که تو یه گیم نت انجام میشه بازیهای فوتبال و کانتر شبکه ای و کال اف شبکه ای و وارکرافت 3 شبکه ای هستن که سه تای اول که اصلا نماد ماسونی توشون نیست و چهارمی خیلی خیلی کم که اونم من ندیدم و میگن خیلی خیلی کم داره و بالطبع نمیتونه خیلی تاثیرگذار باشه . از اون 10 درصد هم 5 درصدشون بازیهای ماشینی یا کارتونی هستن و 5 درصد دیگشون بازیهای داستانی که میتونه اینجور نمادها توشون استفاده بشه .
این بخش پایینی که توضیح میدم مربوط به 5 درصد بازیهای داستانیه :
ببین این تجربه شخصی منه . تو بازیهایی که صحنه های مستهجن داره نمادهای ماسونی خیلی خیلی بیشتره . همونطور که میدونید یکی از شیوه های ماسونها مسائل جنسی هست و اگه بخوان رو یه بازی تو مسائل ماسونی زیاد کار کنن مسائل جنسی اصلا از یادشون نمیره . و همونطور که گفتم من بازی ای رو که کوچکترین مسائل تحریک کننده ای داشته باشه تو لیست بازی هام نمیزارم . بله حالا یسری بازی ها هستن که مسائل جنسی ندارن و یکم روشون ماسونها کار کردن . اگه بازی bodycount رو بازی کرده باشی وسطای بازی میرسه به یک کارخونه بزرگ و چند ثانیه روی عدد 45 زوم میکنه (اگه اشتباه نکنم 45 بود ) که من تحقیق کردم و دیدم تو اعداد ماسونی به بی خدایی تعبیر میشه و من این بازی رو از لیست بازی هام حذف کردم . یا بازی homefront که همین که کاور بازی رو دیدم و فضای اولیه بازی که مربوط به آرماگدون میشد این بازی رو از لیست حذف کردم . یا بازی assassins creed 1 یا enslaved که آخرش رو ماسونها استادانه کار کرده بودند و ........ که مجال توضیح بیشتر اینجا نیست .
یه چیزی هم در آخر بهت بگم که :
همه چیز برمیگرده به آموزش و نظارت و اگه واقعا نهادهای مربوطه روی این موضوعات وقت بزارن و آموزش بدن و نظارت صحیح تری داشته باشن مطمئن باش کلا گیم و محیط های گیم محیط های سالم تر و خوبی خواهد شد . بالاخره شما که نمیتونی به یه نوجوون بگی اصلا گیم بازی نکن همونطور که نمیتونی بگی اصلا فیلم نگاه نکن . اگه اینها هم نباشه نوجوونای ما چجوری اوقات فراغتشونو بگذرونن .
یه جوون که 3 ساعت بیکاره بره گیم نت بهتره یا بشینه با دوستهای ناجورش سیگاری بزنه یا سر از پارتی ها دربیاره یا بشینه پای اینترنت چیز ناجور نگاه کنه یا بره پارک شهرشون به ناموس مردم نگاه بد کنه و خیلی چیزای دیگه ای که تو جامعه میبینید .
کلا گیم میتونه تو جامعه ما یه تفریح سالم باشه و جوونهای ما رو از خیلی از ناهنجاریها و انحرافات مسون نگه داره فقط باید متناسب با فرهنگ و اعتقادات ما غربال بشه .

به نام او

hoseinlu;323238 نوشت:
در مورد فراماسونری خیلی تحقیق کردم و میدونم که شما چی میگید .
اما محض اطلاعتون میگم که 90 درصد بازیهایی که تو یه گیم نت انجام میشه بازیهای فوتبال و کانتر شبکه ای و کال اف شبکه ای و وارکرافت 3 شبکه ای هستن که سه تای اول که اصلا نماد ماسونی توشون نیست و چهارمی خیلی خیلی کم که اونم من ندیدم و میگن خیلی خیلی کم داره و بالطبع نمیتونه خیلی تاثیرگذار باشه . از اون 10 درصد هم 5 درصدشون بازیهای ماشینی یا کارتونی هستن و 5 درصد دیگشون بازیهای داستانی که میتونه اینجور نمادها توشون استفاده بشه .
این بخش پایینی که توضیح میدم مربوط به 5 درصد بازیهای داستانیه :
ببین این تجربه شخصی منه . تو بازیهایی که صحنه های مستهجن داره نمادهای ماسونی خیلی خیلی بیشتره . همونطور که میدونید یکی از شیوه های ماسونها مسائل جنسی هست و اگه بخوان رو یه بازی تو مسائل ماسونی زیاد کار کنن مسائل جنسی اصلا از یادشون نمیره . و همونطور که گفتم من بازی ای رو که کوچکترین مسائل تحریک کننده ای داشته باشه تو لیست بازی هام نمیزارم . بله حالا یسری بازی ها هستن که مسائل جنسی ندارن و یکم روشون ماسونها کار کردن . اگه بازی bodycount رو بازی کرده باشی وسطای بازی میرسه به یک کارخونه بزرگ و چند ثانیه روی عدد 45 زوم میکنه (اگه اشتباه نکنم 45 بود ) که من تحقیق کردم و دیدم تو اعداد ماسونی به بی خدایی تعبیر میشه و من این بازی رو از لیست بازی هام حذف کردم . یا بازی homefront که همین که کاور بازی رو دیدم و فضای اولیه بازی که مربوط به آرماگدون میشد این بازی رو از لیست حذف کردم . یا بازی assassins creed 1 یا enslaved که آخرش رو ماسونها استادانه کار کرده بودند و ........ که مجال توضیح بیشتر اینجا نیست .
یه چیزی هم در آخر بهت بگم که :
همه چیز برمیگرده به آموزش و نظارت و اگه واقعا نهادهای مربوطه روی این موضوعات وقت بزارن و آموزش بدن و نظارت صحیح تری داشته باشن مطمئن باش کلا گیم و محیط های گیم محیط های سالم تر و خوبی خواهد شد . بالاخره شما که نمیتونی به یه نوجوون بگی اصلا گیم بازی نکن همونطور که نمیتونی بگی اصلا فیلم نگاه نکن . اگه اینها هم نباشه نوجوونای ما چجوری اوقات فراغتشونو بگذرونن .
یه جوون که 3 ساعت بیکاره بره گیم نت بهتره یا بشینه با دوستهای ناجورش سیگاری بزنه یا سر از پارتی ها دربیاره یا بشینه پای اینترنت چیز ناجور نگاه کنه یا بره پارک شهرشون به ناموس مردم نگاه بد کنه و خیلی چیزای دیگه ای که تو جامعه میبینید .
کلا گیم میتونه تو جامعه ما یه تفریح سالم باشه و جوونهای ما رو از خیلی از ناهنجاریها و انحرافات مسون نگه داره فقط باید متناسب با فرهنگ و اعتقادات ما غربال بشه .

[="blue"]ممنون از جواب های منطقیتان .
در مورد چهار بازی اول که فوتبال را اشکالی ندارد و لی سه بازی بعدی سه بازی خشنی هستند و روی روحیه جوانان و نو جوانان تاثیر به سزایی خواهد داشت و بدانید که چیزی از طرف آمریکا ساخته نمی شود جز این که در راه هدفش باشد وگرنه آمریکا که کرم ندارد که این همه بوجه در اختیار بازی سازان بگذارد و چون برای هدفش است دارد این کار را می کند .
[/]
یا حق

عصا;323323 نوشت:
به نام او

[="blue"]ممنون از جواب های منطقیتان .
در مورد چهار بازی اول که فوتبال را اشکالی ندارد و لی سه بازی بعدی سه بازی خشنی هستند و روی روحیه جوانان و نو جوانان تاثیر به سزایی خواهد داشت و بدانید که چیزی از طرف آمریکا ساخته نمی شود جز این که در راه هدفش باشد وگرنه آمریکا که کرم ندارد که این همه بوجه در اختیار بازی سازان بگذارد و چون برای هدفش است دارد این کار را می کند .
[/]
یا حق

شما تا حالا وارکرافت شبکه ای بازی کردی . اصلا خشونت نداره و معمایی هستش . کانتر که یه بازی تفنگیه و تقریبا خونی توش نیست که بخواد خشن باشه . البته کال اف شبکه ای مقداری خشونت داره ولی نسبت به بازیهای دیگه خشونتش خیلی کمتره که خوب اگه رده بندی سنی بازیها رو رعایت کنید که خوب دیگه مشکلی نیست . اگه بخوای به اینا بگب خشونت اصلا نباید فیلم یا سریال چه ایرانی و چه خارجی رو نگاه کنی .
سریال مختارنامه خشونتش بیشتره یا یه بازی تفنگی که توش خون هم نمیبینی چه برسه به قطع شدن سر. پس نباید کسی جومونگ ببینه و کلا نباید فیلم و سریال ایرانی و خارجی دید چون خشونت داره . پس استغفرالله استغفر الله پیامبر اشتباه کرد که نقل شده ازشون که میگفتن تیراندازی یاد بگیرید .
این درست که آمریکا میخواد با بعضی از موارد به روح انسانها صدمه بزنه ولی شما فکر نکن که دیگه کار و زندگیشونو ول میکنن و فقط رو ما زوم میکنن .
ببین دوست من بحرحال من سعی میکنم که نه از اینور بوم بیفتم و نه از اونور بوم . بازی خشن خیلی بده و من اصلا اجازه بازی نمیدم ولی اینم نیست که حالا اگه تو یه بازی یه تیری پرت شد یا تو یه فیلمی یکی شلیک کرد بگم که بازی خشنی هست . شما حد خشونت تو یه بازی یا فیلم رو اول باید مشخص کنی و بعد بگی که این بازی یا فیلم خشن بود .
شما یک بار بشین فیلم اره یا بازی gta رو بازی کن تا بیشتر با خشونت آشنا شی . اینجور بازیها و فیلمها هستن که خشنن و به روح یه بچه یا حتی من بزرگسال آسیب میزنن .

به نام او

[="red"]اگر این طوری که شما می فرمایید باشه که به قول معروف ترکوندید .[/]
[="green"]و در مورد این هدف ها که برای آمریکا گفتم . آمریکا هدف ها را برای همه می سازد حتی شهروندان خودش تا همه ی دنیا طرز فکر و هدف او را بر ذهن خود بگیرد و این هدف ها بر روی ایران هم تاثیر دارد که اینجاست که در ماسونی می گویند نظم نوین جهانی یعنی نظمی که همه ی جهان را یک طور می کند .[/]

یا حق

hoseinlu;322228 نوشت:
(چون شما هم اطلاعات شرعی دارید و هم اطلاعاتی در مورد گیم نت های شهرمون با توجه به اینکه این اطلاعات رو خودم در اختیارتون قرار دادم ) گفتید که تشخیصش برای شما سخته و طبیعتا شک دارید و اینکه در جواب بعدی فرمودید که در صورت شک از آلات قمار نیست با توجه به شکی که دارید می خوام بدونم که شما با این شرایط گیم نت رو جایی واسه قمار می دونید یا جایی برای بازی کامپیوتری و بی اشکال ؟ نظرتون بعنوان یک کارشناس برام مهمه .

جناب سجاد لطفا اگه میشه اظهار نظری بفرمایید .

به نام او

[="red"]جواب های من شما را کمک کرد و قانعتان کرد ؟؟
[/]
یا حق

عصا;323609 نوشت:
به نام او

[="red"]جواب های من شما را کمک کرد و قانعتان کرد ؟؟
[/]
یا حق

خیلی ممنون از کمکت . موفق باشید .

[="Tahoma"][="Black"]

hoseinlu;323599 نوشت:
جناب سجاد لطفا اگه میشه اظهار نظری بفرمایید .

با تشکر از شما

همان طور که عرض شد تشخیص آن با توجه به اطلاعات کمی که دارم ، مشکل است علاوه بر این تشخیص بنده در این زمینه بدرد شما نمی خورد !

این تکلیف بر عهده شماست و با توجه به مطالبی که عرض شد نباید خیلی سخت بگیرید و دچار وسواس شوید چرا که بعد از تحقیقی که کردید هنوز شک دارید خب حکم آلات قمار را ندارد .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

سجاد;323659 نوشت:
[="tahoma"][="black"]

با تشکر از شما

همان طور که عرض شد تشخیص آن با توجه به اطلاعات کمی که دارم ، مشکل است علاوه بر این تشخیص بنده در این زمینه بدرد شما نمی خورد !

این تکلیف بر عهده شماست و با توجه به مطالبی که عرض شد نباید خیلی سخت بگیرید و دچار وسواس شوید چرا که بعد از تحقیقی که کردید هنوز شک دارید خب حکم آلات قمار را ندارد .

همیشه موفق و سلامت باشید

[/][/]

خیلی ممنون .
اما طبق نظر مرجع تقلید من باید نظر عرف رو بدونم . و در عرف هم نظر کسانیکه اهل خبره هستند مهم تره . بحرحال ممکنه کسی مثل شما در اینباره اطلاعات کمتری داشته باشه ولی خوب احکام شرعی رو بهتر بدونه و یا ممکنه اطلاعات خوبی در اینباره داشته باشه ولی اطلاعات شرعی کمتری نسبت به شما داشته باشه . و من با مقایسه نظرات اینگونه افراد تقریبا به این نتیجه رسیدم که اکثرشون گیم نت رو مکان قمار نمیدونند و بیشتر جایی برای بازی می دونند .

با عرض سلام من یک سوال داشتم من 6-7 ساله که تو گیم نت بازی میکنم و قانون گیم نت این گونه بوده که تیمی که می بازه پول گیم نتو میپردازه من تازه فهمیدم که این شرط بندی بوده و بعضی مواقع پول هم وسط می گذاشتیم که من پی بردم که قمار می کردم حالا من موندم باید چیکار کنم؟توبه کردم استغفار کنم ؟ من یادم نیست چقدر از چه کسی بردم؟یا اینکه چه قدر باختم تا پولاشو به صاحباشون برگردونم من با هزار نفر بازی کردم حالا حکم شرعی اش چیه؟

ممنون میشم جواب بدید....
مرجع تقلیدم امام خامنه ای هستند.

[="Tahoma"][="Black"]

officer.imamzaman;564606 نوشت:
با عرض سلام من یک سوال داشتم من 6-7 ساله که تو گیم نت بازی میکنم و قانون گیم نت این گونه بوده که تیمی که می بازه پول گیم نتو میپردازه من تازه فهمیدم که این شرط بندی بوده و بعضی مواقع پول هم وسط می گذاشتیم که من پی بردم که قمار می کردم حالا من موندم باید چیکار کنم؟توبه کردم استغفار کنم ؟ من یادم نیست چقدر از چه کسی بردم؟یا اینکه چه قدر باختم تا پولاشو به صاحباشون برگردونم من با هزار نفر بازی کردم حالا حکم شرعی اش چیه؟

ممنون میشم جواب بدید....
مرجع تقلیدم امام خامنه ای هستند.

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

بعد از توبه و استغفار باید به مقداری که یقین دارید به صاحبانش برسانید و اگر آن ها را نمی شناسید احتیاطا با اجازه دفتر مرجعتان از طرف آن ها در راه خدا صدقه دهید و چنان چه نه مقدار و نه صاحبش معلوم است و اموال یاد شده با مال های موجودتان مخلوط شده ، با دادن خمس آن اموال پاک می شود.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

ببخشید من دانشجو هستم و درآمدی ندارم که خمس بدم باید چکار کنم؟

officer.imamzaman;564690 نوشت:
ببخشید من دانشجو هستم و درآمدی ندارم که خمس بدم باید چکار کنم؟

خوب خمس نده....[emoji1]
موضوع قفل شده است