این پول حلاله یا حرام

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
این پول حلاله یا حرام

به نام خدا

سلام

مرجع:آیت الله بهجت

من جایی میرم سر کار بصورت پاره وقت و ساعتی محل کار از 7 صبح تا 16 هست و تا 19 میشه اضافه کار وایساد که البته بعضیا بیشترم تحت شرایطی مثل اینکه وایمیستن
من میدونم که به قول معروف اضافه بیکاری مشکل شرعی داره (هستن کسانی که اونجا اضافه بیکاری وایمیستن و واسه خودشونم فتوا میدن که نمیدونم خرجممون در نمیاد و ...)

من از این حالت بدم میاد ولی چند مورد پیش اومده خواستم بدونم واسه منم مشکل داره اگه داره برم یه جوری درستش کنم تا حقوق رو ندادن

ما سرویس داریمم که 16 : 20 حرکت میکنه ..موقع آمدن هم همیشه دیرتر از 7 میرسیم به دلایلی چون سرویس از جایی مارو میاره و دوباره سوار یه سرویس دیگه میشیم
1- اگه من بجای 16 16 و بیست دقیقه بیام بیرون تا با سرویس برم حکم این 20 دقیقه چیه؟
من واسه خودم اینجوری برداشت کردم که چون از صبح سر همین الافی که برامون درست میشه 20 دقییقه دیر میرسیم حدودا و چون ساعتی هستیم اعمال میشه ایور هم 20 دقیقه دیرتر به هم در میشه و 9 ساعت تموم میشه آیا درسته؟

ساعتی ها هر وقت بخوان میتونن بیان و برن حالا من مثلا یه بار دم ساعت 16 مدیرم یه کاری بهم داد واسه آپدیت آنتی ویروس بعد سر همین از سرویس جا موندم و چون باید از جیب خودم بر میگشتم خونه گفتم خب بذارم حالا تا این ویروس اسکنه کار کنه تموم شه بعد برمیگردم که هم کار دارم هم اینکه بیشتر بمونم ولی تموم نشد اسکنش و آخر بعد 1 ساعت حدودا خودم رفتم این حکمش چیه؟

و اما موارد اصلیتر
کسانی هستن اونجا مثل من ساعتین و به قولی ساعت کاریشون (یه حداکثر و حداقل ساعت داریم) رو پر میکنن تا روزای کمتری بیان (چون هزینه غذا و .. رو باید ماها خودمون بدیم) و این ماندن منجر میشه به خروج ساعت 19 از محل کار یعنی 12 ساعت و بعضا هیچ کاری هم ندارن واسه انجام دادن .من هم چند مورد اینجوری وایسادم (البته چون سرویسمون رو قطع کردن مدتی و باز هزینه از جیب میرفت گفتم من که باید هزینه رو بدم خب میمونم تا 19 ) این مورد رو مشکوکم که آیا واسه ما که چیزی به نام اضافه کاری نداریم و بر اساس ساعتی که حضور داریم پول میگیریم مشکلی دارد یا خیر
شکم در اینه که چون تعداد روزهای حضور سر این قضیه کم میشه و ممکنه اون مروزها کاری باشه که بدلیل عدم حضور دیگه به من محول نشه و به نوعی فرار از کار شاید محسوب بشه! البته کلا کار زیادی نیست و در ساعات کاری هم بیکار هستیم گاهی

مورد دیگه اینکه یه بار ساعت 18:20 حدودا کارم تموم شد البته واقعا کار داشتم بعد دوستان گفتن وایسا تا 19 با هم بریم هر چی گفتم الان بریم گفتن بذار 19 هیچی وایسادم در حالی که کاری برای انجام نداشتم (مثل حالت بالا) باید خودم میرفتم ؟(اگه حالت بالا مشکل داره این نیم ساعت هم پس مشکل داره دیگه)
موارد دیگرم هست که بعدا تاپیک مجزا میزنم همینا زیاد شدن
ممنون میشم پاسخ بدین

md66;233443 نوشت:
به نام خدا سلام مرجع:آیت الله بهجت من جایی میرم سر کار بصورت پاره وقت و ساعتی محل کار از 7 صبح تا 16 هست و تا 19 میشه اضافه کار وایساد که البته بعضیا بیشترم تحت شرایطی مثل اینکه وایمیستن من میدونم که به قول معروف اضافه بیکاری مشکل شرعی داره (هستن کسانی که اونجا اضافه بیکاری وایمیستن و واسه خودشونم فتوا میدن که نمیدونم خرجممون در نمیاد و ...) من از این حالت بدم میاد ولی چند مورد پیش اومده خواستم بدونم واسه منم مشکل داره اگه داره برم یه جوری درستش کنم تا حقوق رو ندادن ما سرویس داریمم که 16 : 20 حرکت میکنه ..موقع آمدن هم همیشه دیرتر از 7 میرسیم به دلایلی چون سرویس از جایی مارو میاره و دوباره سوار یه سرویس دیگه میشیم 1- اگه من بجای 16 16 و بیست دقیقه بیام بیرون تا با سرویس برم حکم این 20 دقیقه چیه؟ من واسه خودم اینجوری برداشت کردم که چون از صبح سر همین الافی که برامون درست میشه 20 دقییقه دیر میرسیم حدودا و چون ساعتی هستیم اعمال میشه ایور هم 20 دقیقه دیرتر به هم در میشه و 9 ساعت تموم میشه آیا درسته؟ ساعتی ها هر وقت بخوان میتونن بیان و برن حالا من مثلا یه بار دم ساعت 16 مدیرم یه کاری بهم داد واسه آپدیت آنتی ویروس بعد سر همین از سرویس جا موندم و چون باید از جیب خودم بر میگشتم خونه گفتم خب بذارم حالا تا این ویروس اسکنه کار کنه تموم شه بعد برمیگردم که هم کار دارم هم اینکه بیشتر بمونم ولی تموم نشد اسکنش و آخر بعد 1 ساعت حدودا خودم رفتم این حکمش چیه؟ و اما موارد اصلیتر کسانی هستن اونجا مثل من ساعتین و به قولی ساعت کاریشون (یه حداکثر و حداقل ساعت داریم) رو پر میکنن تا روزای کمتری بیان (چون هزینه غذا و .. رو باید ماها خودمون بدیم) و این ماندن منجر میشه به خروج ساعت 19 از محل کار یعنی 12 ساعت و بعضا هیچ کاری هم ندارن واسه انجام دادن .من هم چند مورد اینجوری وایسادم (البته چون سرویسمون رو قطع کردن مدتی و باز هزینه از جیب میرفت گفتم من که باید هزینه رو بدم خب میمونم تا 19 ) این مورد رو مشکوکم که آیا واسه ما که چیزی به نام اضافه کاری نداریم و بر اساس ساعتی که حضور داریم پول میگیریم مشکلی دارد یا خیر شکم در اینه که چون تعداد روزهای حضور سر این قضیه کم میشه و ممکنه اون مروزها کاری باشه که بدلیل عدم حضور دیگه به من محول نشه و به نوعی فرار از کار شاید محسوب بشه! البته کلا کار زیادی نیست و در ساعات کاری هم بیکار هستیم گاهی مورد دیگه اینکه یه بار ساعت 18:20 حدودا کارم تموم شد البته واقعا کار داشتم بعد دوستان گفتن وایسا تا 19 با هم بریم هر چی گفتم الان بریم گفتن بذار 19 هیچی وایسادم در حالی که کاری برای انجام نداشتم (مثل حالت بالا) باید خودم میرفتم ؟(اگه حالت بالا مشکل داره این نیم ساعت هم پس مشکل داره دیگه) موارد دیگرم هست که بعدا تاپیک مجزا میزنم همینا زیاد شدن ممنون میشم پاسخ بدین

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

پاسخ همه سئوالات شما این است که در این گونه مسائل باید با صاحب کارتان و مسئولان امر ، صحبت بفرمایید چون حلال بودن حقوقی که دریافت می کنید بستگی به تطابق با قرارداد یا رضایت صاحب کار نسبت به عمل کرد شما دارد .

همیشه سالم و موفق باشید

سلام
ممنونم ولی خب صاحب کار از جیبش که نمیخواد حقوقم رو بده
خود مدیرا شاید بدترن هستن تو این موارد
از جیب بیت المال حقوق من داده میشه
شاید مدیرم سر اینکه تعداد روزای کاریم کمتر بشه و مقداری کار بمونه کمی رضایت نداشته باشه (البته شاید) ولی فکر کنم بگم بهشون بگن مشکلی نداره
با تشکر

سجاد;233555 نوشت:
با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

پاسخ همه سئوالات شما این است که در این گونه مسائل باید با صاحب کارتان و مسئولان امر ، صحبت بفرمایید چون حلال بودن حقوقی که دریافت می کنید بستگی به تطابق با قرارداد یا رضایت صاحب کار نسبت به عمل کرد شما دارد .

همیشه سالم و موفق باشید

md66;233590 نوشت:
سلام ممنونم ولی خب صاحب کار از جیبش که نمیخواد حقوقم رو بده خود مدیرا شاید بدترن هستن تو این موارد از جیب بیت المال حقوق من داده میشه شاید مدیرم سر اینکه تعداد روزای کاریم کمتر بشه و مقداری کار بمونه کمی رضایت نداشته باشه (البته شاید) ولی فکر کنم بگم بهشون بگن مشکلی نداره با تشکر

با عرض سلام مجدد

منظور از صاحب کار ، صاحب اصلی و دهنده پول است که می تواند بیت المال و دولت باشد ، که در این فرض با پرسش از مسئولان می توانید از رضایت یا عدم رضایت آگاهی یابید .

همیشه سالم و موفق باشید

سجاد;233600 نوشت:
با عرض سلام مجدد

منظور از صاحب کار ، صاحب اصلی و دهنده پول است که می تواند بیت المال و دولت باشد ، که در این فرض با پرسش از مسئولان می توانید از رضایت یا عدم رضایت آگاهی یابید .

همیشه سالم و موفق باشید

یعنی برم از وزیر بپرسم اصلا میشه پرسید؟ اصلا وزیر هم کاریه ای نیست چون اونم پول من رو نمیده پول از بیت المال داده میشه و همه توش سهیمن
فکر کنم بهتره به وجدانم مراجعه کنم اینجوری بهتر نیست؟
من تو این موندم که ما پاره وقتها که رفتن و اومدنمون دست خودمونه شاید فرق کنه وگرنه یمدونم که اضافه بیکاری مشکل داره
مرسی عزیز

md66;233700 نوشت:
یعنی برم از وزیر بپرسم اصلا میشه پرسید؟ اصلا وزیر هم کاریه ای نیست چون اونم پول من رو نمیده پول از بیت المال داده میشه و همه توش سهیمن فکر کنم بهتره به وجدانم مراجعه کنم اینجوری بهتر نیست؟ من تو این موندم که ما پاره وقتها که رفتن و اومدنمون دست خودمونه شاید فرق کنه وگرنه یمدونم که اضافه بیکاری مشکل داره مرسی عزیز

لازم نیست از وزیر یا بالاتر بپرسید بلکه اگر از مسئولان ذیربطی که حقوق شما بدست آنهاست، هم بپرسید ، کافی است .

همیشه سالم و موفق باشید

سجاد;233721 نوشت:
لازم نیست از وزیر یا بالاتر بپرسید بلکه اگر از مسئولان ذیربطی که حقوق شما بدست آنهاست، هم بپرسید ، کافی است .

همیشه سالم و موفق باشید

ببینین محل کار من اینجوریه یه مدیر دارم بعد مدیر مدیر هم هست دیگه میشه رئیس اون مرکز
یه قسمت مالی هم داره که کارمندای مالی اونجا هستن

الان من باید از رئیس مرکز بپرسم یا مدیرم یا مدیر مدیرم؟ یا مالی؟
مرسی

md66;233769 نوشت:
ببینین محل کار من اینجوریه یه مدیر دارم بعد مدیر مدیر هم هست دیگه میشه رئیس اون مرکز یه قسمت مالی هم داره که کارمندای مالی اونجا هستن الان من باید از رئیس مرکز بپرسم یا مدیرم یا مدیر مدیرم؟ یا مالی؟ مرسی

با تشکر از اظهار نظر شما

حقیر از جزئیات محل کار شما اطلاعی ندارم اما روشن است که باید به بالاترین مسئول محل کارتان که بدون امضای او حقوقی به شما پرداخت نمی شود ، مراجعه فرمایید .

همیشه موفق و پیروز باشید

md66;233443 نوشت:
به نام خدا

سلام

مرجع:آیت الله بهجت

من جایی میرم سر کار بصورت پاره وقت و ساعتی محل کار از 7 صبح تا 16 هست و تا 19 میشه اضافه کار وایساد که البته بعضیا بیشترم تحت شرایطی مثل اینکه وایمیستن
من میدونم که به قول معروف اضافه بیکاری مشکل شرعی داره (هستن کسانی که اونجا اضافه بیکاری وایمیستن و واسه خودشونم فتوا میدن که نمیدونم خرجممون در نمیاد و ...)

من از این حالت بدم میاد ولی چند مورد پیش اومده خواستم بدونم واسه منم مشکل داره اگه داره برم یه جوری درستش کنم تا حقوق رو ندادن

ما سرویس داریمم که 16 : 20 حرکت میکنه ..موقع آمدن هم همیشه دیرتر از 7 میرسیم به دلایلی چون سرویس از جایی مارو میاره و دوباره سوار یه سرویس دیگه میشیم
1- اگه من بجای 16 16 و بیست دقیقه بیام بیرون تا با سرویس برم حکم این 20 دقیقه چیه؟
من واسه خودم اینجوری برداشت کردم که چون از صبح سر همین الافی که برامون درست میشه 20 دقییقه دیر میرسیم حدودا و چون ساعتی هستیم اعمال میشه ایور هم 20 دقیقه دیرتر به هم در میشه و 9 ساعت تموم میشه آیا درسته؟

ساعتی ها هر وقت بخوان میتونن بیان و برن حالا من مثلا یه بار دم ساعت 16 مدیرم یه کاری بهم داد واسه آپدیت آنتی ویروس بعد سر همین از سرویس جا موندم و چون باید از جیب خودم بر میگشتم خونه گفتم خب بذارم حالا تا این ویروس اسکنه کار کنه تموم شه بعد برمیگردم که هم کار دارم هم اینکه بیشتر بمونم ولی تموم نشد اسکنش و آخر بعد 1 ساعت حدودا خودم رفتم این حکمش چیه؟

و اما موارد اصلیتر
کسانی هستن اونجا مثل من ساعتین و به قولی ساعت کاریشون (یه حداکثر و حداقل ساعت داریم) رو پر میکنن تا روزای کمتری بیان (چون هزینه غذا و .. رو باید ماها خودمون بدیم) و این ماندن منجر میشه به خروج ساعت 19 از محل کار یعنی 12 ساعت و بعضا هیچ کاری هم ندارن واسه انجام دادن .من هم چند مورد اینجوری وایسادم (البته چون سرویسمون رو قطع کردن مدتی و باز هزینه از جیب میرفت گفتم من که باید هزینه رو بدم خب میمونم تا 19 ) این مورد رو مشکوکم که آیا واسه ما که چیزی به نام اضافه کاری نداریم و بر اساس ساعتی که حضور داریم پول میگیریم مشکلی دارد یا خیر
شکم در اینه که چون تعداد روزهای حضور سر این قضیه کم میشه و ممکنه اون مروزها کاری باشه که بدلیل عدم حضور دیگه به من محول نشه و به نوعی فرار از کار شاید محسوب بشه! البته کلا کار زیادی نیست و در ساعات کاری هم بیکار هستیم گاهی

مورد دیگه اینکه یه بار ساعت 18:20 حدودا کارم تموم شد البته واقعا کار داشتم بعد دوستان گفتن وایسا تا 19 با هم بریم هر چی گفتم الان بریم گفتن بذار 19 هیچی وایسادم در حالی که کاری برای انجام نداشتم (مثل حالت بالا) باید خودم میرفتم ؟(اگه حالت بالا مشکل داره این نیم ساعت هم پس مشکل داره دیگه)
موارد دیگرم هست که بعدا تاپیک مجزا میزنم همینا زیاد شدن
ممنون میشم پاسخ بدین

سلام بر شما مومن خدا
دوست عزیز به نظر بنده حقیر شما مثلا اگر ساعت سرویستون ساعت 8 شب هستش و شما مثلا تا 7 شب کار دارین میتونین این کار را بکنید که وقتی ساعت 7 شب کارتون به اتمام رسید کارت ساعت زنی رو بکشید و با ماشینهای دیگر به منزل بروید و یا میتونید با سرویس به منزل برید (چون سرویس نمیتونه که هر موقع شما کارتون تمام شد ببرتتون به سوی منزل پس شما باید خودتون را با شرایط سرویس وفق بدین)
این ساعت سرویس مستلزم این نمیشود حالا شما چون تا ساعت 7 شب کار دارید و سرویس ساعت 8 شب حرکت میکنه برای خودتون حساب کنید خوب من برای آمدن به خونه باید 1 ساعت الاف بشم که ساعت 8 بشه و بیام خونه و این الافی 1 ساعته من باید جزو کارم حساب بشه
در کل شما برای راحتی وجدان و داشتن پول حلال اولا به دیگران نگاه نکنید دوما هر موقع کارتون تمام می شود و دیگر کاری ندارید در محل کا کارتتون را بکشید(اگر چه 2 ساعت هم به حرکت سرویس مانده باشد)
امیدوارم تونسته باشم مطلبم رو برسونم
موفق باشید
حی علی المهدی و الشهدا

سجاد;233852 نوشت:
با تشکر از اظهار نظر شما

حقیر از جزئیات محل کار شما اطلاعی ندارم اما روشن است که باید به بالاترین مسئول محل کارتان که بدون امضای او حقوقی به شما پرداخت نمی شود ، مراجعه فرمایید .

همیشه موفق و پیروز باشید

محل کار شبیه دولتی هست و مدیران خودشونم اضافه بیکاری وایمیستن و صلاحیت لازم رو برای تعیین تکلیف ندارند!!!

delete;233894 نوشت:
سلام بر شما مومن خدا
دوست عزیز به نظر بنده حقیر شما مثلا اگر ساعت سرویستون ساعت 8 شب هستش و شما مثلا تا 7 شب کار دارین میتونین این کار را بکنید که وقتی ساعت 7 شب کارتون به اتمام رسید کارت ساعت زنی رو بکشید و با ماشینهای دیگر به منزل بروید و یا میتونید با سرویس به منزل برید (چون سرویس نمیتونه که هر موقع شما کارتون تمام شد ببرتتون به سوی منزل پس شما باید خودتون را با شرایط سرویس وفق بدین)
این ساعت سرویس مستلزم این نمیشود حالا شما چون تا ساعت 7 شب کار دارید و سرویس ساعت 8 شب حرکت میکنه برای خودتون حساب کنید خوب من برای آمدن به خونه باید 1 ساعت الاف بشم که ساعت 8 بشه و بیام خونه و این الافی 1 ساعته من باید جزو کارم حساب بشه
در کل شما برای راحتی وجدان و داشتن پول حلال اولا به دیگران نگاه نکنید دوما هر موقع کارتون تمام می شود و دیگر کاری ندارید در محل کا کارتتون را بکشید(اگر چه 2 ساعت هم به حرکت سرویس مانده باشد)
امیدوارم تونسته باشم مطلبم رو برسونم
موفق باشید
حی علی المهدی و الشهدا

سلام
فکر کنم پست من رو درست نخوندین سرویس ما ساعت 4 میره

من مثلا میخوام همچین کاری کنم روزی 9 ساعت کاریه پس منم 9 ساعت وایمیستم ازین به بعد حالا اگه بجای 7 ساعت 7:15 اومدم از اونورم 16:15 برم تا ساعت کاری 9 ساعتم تکمیل شه خوبه؟

از یه طرفم سرویس ساعت 16:20 حرکت میکنه دو حالت داره یا اینکه من ساعت 16 کارت بزنم و وایسم تا بیاد یا اینکه 16:15 کارت بزنم و صاف برم تو سرویس این 15 دقیقه تکلیفش چیه؟ که برای سرویس باید وایسیم

از طرفی هم موقع آمدن بجای 7 7:15 کارت زدم و این 15 دقیقه نمیشه جای اون 15 دقیقه رو بگیره!؟
اینکه ساعت 16 کارت بزنم یعنی 5 دقیقه اینور اونور هم مهمه ؟ یا 15 دقیقه اصلا یعنی وایسم اونجا تا 16 شد کارت بزنم؟!
چیکار کنم که حقوقم حلال باشه؟
من فعلا ساعتی میرم و بر حسب ساعت حضور حقوق میدن حالا چه 1 بیام تا 7 شب چه 7 بیام تا 16
کار زیادی هم معمولا نیست
با تشکر

موضوع قفل شده است