چگونه شوخ طبع باشیم؟ ( چیه بد نگاه می کنی! یکم شوخ طبعی که بد نیست :)

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه شوخ طبع باشیم؟ ( چیه بد نگاه می کنی! یکم شوخ طبعی که بد نیست :)

[="Black"][="MediumTurquoise"]يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ عَلَيْكُمْ أَنفُسَكُمْ[/]

به نام یار

[="SeaGreen"]فرا رسیدن این عید بزرگ رو به همه تبریک میگم[/]

[SPOILER]سید ها مارو فراموش نکنند:ok:[/SPOILER]

چطور شوخ طبع باشیم؟
ایا شوخ طبعی ، فن ه (اکتسابیه؟) یا یک امر ذاتیه؟

[SPOILER]خلاصشو بگم ، یجورایی شما اسک دینی ها مارو شوخ طبع کنید ، ببینم بلدین یا نه!:khandeh!:[/SPOILER]

اساتید منتظرم :vamonde:[/]

سلام

بهترین روش برای شوخ طبع شدن یک انسان (بد اخلاق حتی!)...فقط یک دارو تجویز میشه ...اون هم فقط و فقط ذکر صلوات هست!

با تداوم ذکر صلوات به خودی خود پیامبر (ص) به خواب شما میاد !...و فقط یک بار دیدن پیامبر با آن صورت شاداب و سفیدش و بوییدن اون عطر خوشی که از او به مشام میرسه برای درمان تمام بیماریهای اخلاقی کافی هست!

اولاً شوخ طبعی به نظرم یه چیز ذاتیه و خیلی اکتسابی نیست
آدمای شوخ طبع معمولاً ریز بینن و خودشون اهل خنده هستن.
البته شوخ طبعی به معنی مسخره کردن و سوژه گرفتن از دیگران نیست، بعضی آدمای شوخ طبع اتفاقایی که برا خودشون افتاده و ضایع کاری کرده باشن و برا دیگران با آب و تاب تعریف میکنن
یا اینکه نه با اطرافیانشون شوخی در حد نرمال که به طرف برنخوره انجام میدن و خلاصه جو از سنگینی در میاد:Cheshmak:
به نظرم این خودش هنره و اینطوری نمیشه یاد کسی داد

ضمنا چون شوخ طبعی باعث شادی و حداقل تبسم اطرافیان میشه، اکثرمواقع باعث میشه تا همه اون شخص رو بعنوان یه آدم خوش رفتار و اخلاق بشناسن.موردی که در دین بهش سفارش شده.
من افراد مومن زیادی رو دیدم که بخاطر شوخ طبعی شون، حرفهاشون رو دیگران خیلی راحت میپذیرن و حتی در ذهن میمونه.
نمونه اش حاج آقا قرائتی.من تقریباً هر تذکری که ایشون به شوخی دادن و شنیدم یادم مونده و بهش عمل میکنم.

Izraeel;232733 نوشت:

بهترین روش برای شوخ طبع شدن یک انسان (بد اخلاق حتی!)...فقط یک دارو تجویز میشه ...اون هم فقط و فقط ذکر صلوات هست!

با عرض معذرت من بعضی ها رو دیدم که شدید مومن بودن ،دائما در حال ذکر و صلوات گفتن بودن اما دریغ از یه لبخند یا رفتار و برخورد خوش، شوخ طبعی پیش کش

سلام علیکم جمیعا

غارنشین گرامی در مورد شوخ طبعی توضیح بدهید. یعنی کمی توصیفش کنید.

می خواهم مطمئن شوم منظورتان خوش طبعی و ملاطفت در رفتار با دیگران نیست

و منظور شما ( در این پست )رفتاری شوخ و نمکین در حدود فرامین الهی است.

یاحق

[="Black"][="MediumTurquoise"] يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ عَلَيْكُمْ أَنفُسَكُمْ[/]

به نام یار

با سلام به همه ی دوستان و ممنون از جواب هاتون

bina88;232773 نوشت:
سلام علیکم جمیعا

غارنشین گرامی در مورد شوخ طبعی توضیح بدهید. یعنی کمی توصیفش کنید.

می خواهم مطمئن شوم منظورتان خوش طبعی و ملاطفت در رفتار با دیگران نیست

و منظور شما ( در این پست )رفتاری شوخ و نمکین در حدود فرامین الهی است.

یاحق

سلام علیکم

راستش من منظورم از زدن این تاپیک این بود که؛ دوستانی که شوخ طبع هستند ، برای دیگرانی (مثل من) راه حل برای شوخ طبع شدن بدن.
اما تعریف من از شوخ طبعی در این تاپیک اینه که : اگه اشکال نداشته باشه با مصداق توضیح بدم ↓↓↓↓

شوخ طبعی رو میشه در موقعیت های خاص ازش استفاده کرد ، زمانهایی که جؤ یک جمع داره متشنج میشه و با یه شوخ طبعی ساده اما هوشمندانه بشه اون رو از مرحله تشنج کشیدش بیرون و به سمت و سوی خوش خلقی سوقش داد.
یا برای رسوندن پیام هایی ( از جمله دینی ، اخلاقی ، اجتماعی و ...) به دیگران ، میشه استفاده کرد. برای این کار اول کمی فضا رو شاد کرد و بعد نکته ها رو ( هم میشه توی خود شوخی ها و یا بعد از شوخی ) به طرف مقابل گفت تا ترتیب اثرش بیشتر باشه.
یا ...
من بیشتر منظورم شوخی های هست که با هدف انجام میشن و برای رسوندن فضا به نقطهء مورد نظر فرد شوخ ، و بعد بهره برداری معنوی از ان شوخی استفاده میشن.
یه جورایی میشه گفت [="Red"]شوخ طبعی هوشیارانه.[/]

اما خوب سوال اصلی من این بود که شوخ طبعی ذاتیه یا اکتسابی ( که ظاهرا خود کلمه طبع بر میگرده به سرشت انسانها). می خواستم ببینم ایا در کلام این طوره یا در واقعیت هم همین جوره و انسانها نمی تونند اون رو بصورت فن کسب کنند؟

که بعد از جواب به این سوال میشه رفت ( اگر جواب "اکتسابی" باشه) سراغ بقیه سوال ها

mahdiya;232761 نوشت:
من افراد مومن زیادی رو دیدم که بخاطر شوخ طبعی شون، حرفهاشون رو دیگران خیلی راحت میپذیرن و حتی در ذهن میمونه.
نمونه اش حاج آقا قرائتی.من تقریباً هر تذکری که ایشون به شوخی دادن و شنیدم یادم مونده و بهش عمل میکنم.

....................................................................................................

rahyafte91;232840 نوشت:
خودتو خسته نکن شوخ طبعی ذاتی هست
پس برو دنبال یه مقوله دیگه
ولی خواستی یاد بگیری هم شوخ طبعی با جنس مخالف رو یاد نگیر

:Nishkhand:[/]

[=Palatino Linotype]سلام فکر کنم برای این کار بهترین راه بررسی سیره پیامبر و ائمه کارساز باشه که در این صورت باید دوستان مطلع لطف کنن از سیره این بزرگان بخشهایی که اونها هم در رفتارشون از شوخی و شوخ طبعی استفاده کردند رو به ما بگن.
البته این کار زیرکی و هوش هم کمی بیشتر از کمی نیاز داره. (که من گمونم در این مورد با تاسف شدید اصلا زیرک نیستم:Ghamgin:)

مثل جریان هسته های خرما که تو یه جمع با حضور حضرت علی(ع) و حضرت محمد(ص) اتفاق افتاده. (شرحش رو چون دقیق نمیدونم بهتره نگم)

به نظرم دعواي كار شما، فقط خوندن و مطالعه مطالب طنزه.
طنز خيلي مهمه
باعث مي شه شما بداهه گويي تون بالا بره، اصلا چشم تون بازتر بشه، مخصوصا روي مسائل فرهنگي و سياسي...
من خودم يه دوست دارم كه طنز مي نويسه ، اثر دوستي با اون باعث شده من هم يه كم شوخ طبع تر بشم.

به نظرم دواي كار شما، فقط خوندن و مطالعه مطالب طنزه.
طنز خيلي مهمه
باعث مي شه شما بداهه گويي تون بالا بره، اصلا چشم تون بازتر بشه، مخصوصا روي مسائل فرهنگي و سياسي...
من خودم يه دوست دارم كه طنز مي نويسه ، اثر دوستي با اون باعث شده من هم يه كم شوخ طبع تر بشم.

غارنشین;232671 نوشت:
چطور شوخ طبع باشیم؟ ایا شوخ طبعی ، فن ه (اکتسابیه؟) یا یک امر ذاتیه؟

سلام
به نظرم افرادی که خوش خنده و مثبت هستن، بهتر میتونن شوخ طبع باشن. اگه دوست دارید شوخ طبع باشید، باید خودتون در شرایط خاصی که ایجاد میشه، فرصت رو دریابید و خلاصه برخوردی داشته باشید که باعث خنده ی بقیه بشین! البته شوخ طبعی زمانی قشنگه که آدم از درونش به این خصلت برسه نه اینکه بخواد به نوعی ادای شوخ طبعا رو دربیاره...بطور کلی ناشدنی نیست!

[="Black"][="MediumTurquoise"] يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ عَلَيْكُمْ أَنفُسَكُمْ[/]

rahyafte91;232992 نوشت:
کجای حرف من خنده داشت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:Moteajeb!::Gig:

نمی دونم برداشتتون از این شکلک(:Nishkhand:) چیه ؟ اما همون طور که نوشته (Nishkhand) و با خنده کمی متفاوته

نقل قول:
[="red"]خودتو خسته نکن [/] شوخ طبعی ذاتی هست
[="red"]پس برو[/] دنبال یه مقوله دیگه
[="Red"]ولی خواستی یاد بگیری هم شوخ طبعی با جنس مخالف رو یاد نگیر:Cheshmak::Nishkhand:[/]

نوشته شما ( اون جاهایی که قرمزشون کردم ) دوتا برداشت میشه ازش داشت ( یا لا عقل من این دو برداشت رو ازش دارم ) یکی این که شما دارین مسخره می کنید و دومین برداشت اینه که شما دارین شوخی می کنید. و من برداشت دوم رو داشتم و جواب شوخی شما :Nishkhand: نیشخند بود ( البته نیشخند خوده کلمش بار منفی داره اما من منظورم روی مثبتش بود )

بازم اگه با اون شکلک خاطرتون رو مکدر کردم عذر می خوام.:Sham:
[SPOILER]همینه دیگه اگه شوخ طبعی بلد بودم این جوری نمی شد:Gig::Ghamgin:[/SPOILER][/]

[="Black"][="mediumturquoise"]يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ عَلَيْكُمْ أَنفُسَكُمْ[/]

سلام

نیلوفر1;233000 نوشت:
سلام
به نظرم افرادی که خوش خنده و مثبت هستن، بهتر میتونن شوخ طبع باشن. اگه دوست دارید شوخ طبع باشید، باید خودتون در شرایط خاصی که ایجاد میشه، فرصت رو دریابید و خلاصه برخوردی داشته باشید که باعث خنده ی بقیه بشین! البته شوخ طبعی زمانی قشنگه که آدم [="red"]از درونش به این خصلت برسه[/] نه اینکه بخواد به نوعی ادای شوخ طبعا رو دربیاره...بطور کلی ناشدنی نیست!

پس شما نظرتون اینه که میشه شوخ طبعی رو [="red"]از درون نهادینه سازی[/] کرد
پس به نظر شما اکتسابیه

دوستان شوخ طبع نظری ندارند؟؟؟؟؟؟؟

ممنون از نظرتون[/]

fotros;232986 نوشت:
به نظرم دعواي كار شما، فقط خوندن و مطالعه مطالب طنزه.
طنز خيلي مهمه

کاملاً موافقم
من خودم شوخ طبعم از اولش، یعنی دیگران با این صفت میشناسنم.(ما در اثر تعریف و توصیف دیگران از خودمون میتونیم صفت های خودمون رو بشناسیم.تو اجتماعی اول دبیرستان گفته بودن:Cheshmak:)
تو خط مطالعه و دیدن فیلم غمگین نیستم بر عکس فقط طنز.این باعث میشه که رو ضمیر ناخودآگاه و در نتیجه رو شخصیت و رفتارم هم تاثیر بگذاره.و بقول دوستمون از مطالعه مطالب طنز یا حرفها و رفتارای اینجور فیلما یه سری موارد رو یاد بگیرم.و وقتی موقعیتی پیش میاد ناخودآگاه واکنشی شبیه واکنش مثلاً یکی از شخصیت های طنز داشته باشم.

از طرفی چطور که مصاحبت و همنشینی بایه فرد عالم، بالاخره باعث میشه یه کم هم ما علممون بیشتر شه:Cheshmak: دوستی با افراد شوخ طبع هم باعث میشه این هنرو استعدادمون شکوفا بشه.:Cheshmak:

اینم بدونید آدمای شوخ طبع کلاً دیدشون به زندگی هم متفاوته.البته اینطور نیست که همه چی رو به شوخی بگیرن نه.خیلی اهل حرص خوردن و سخت گرفتن زندگی نیستن.
برای رسیدن به شوخ طبعی اول باید دیدتون رو تغییر بدید.

یه مثال بزنم.من مدتی جایی درس میخوندم که متاسفانه از نظر فرهنگی خیلی کمبود داشتن.و من مجبور بودم با اتوبوس رفت و آمد کنم.خانواده یا دوستام هر بار که یادشون میفتاد من اون مسیر و میرم و میام با یه حالت ترحم آمیزی بهم میگفتن :چی میکشی تو اون مسیر؟
اما در حالی که به من واقعاً خوش میگذشت.چون من از دید دیگه ای میدیدم.یه نمونه اش، اگه کسی مزاحم یه دختری از خانواده با فرهنگی بشه بی محلی میکنه یا نهایتش از روی ادب دو سه کلمه میگه تا طرف بره.اما اینا، وای چیا میگفتن...:Nishkhand:
وقتی اتفاقایی که برام میفتاد رو براخانواده و دوستام تعریف میکردم همشون میزدن زیر خنده.اونا میخندیدن چون من از زاویه دید خودم که خنده دار بود تعریف میکردم.نه از زاویه دید اونا که شاید سرپا ایستادن توی اتوبوس دربه داغون +رفتارای اونا براشون غیر قابل تحمله.

سلام
به نظرم شوخی و شوخ طبعی باید در حد متوسط باشه
اگه زیاد باشه ، شخصیت رو سبک میکنه
راه شوخ طبعی هم یه خورده تفکره
اینکه آدم بتونه بداهه شوخی کنه و دل کسی هم (خدای ناکرده )شکسته نشه!
اکه حرفم غلطه بگید!
در پناه هادی ع

غارنشین;233006 نوشت:
پس شما نظرتون اینه که میشه شوخ طبعی رو از درون نهادینه سازی کرد پس به نظر شما اکتسابیه

سلام
البته یه کوچولو ذاتی هم هست! مثلا فردی که جدی و خشک هستش نمیتونه شوخ طبع باشه...

مطمئن نیستم ولی به نظرم نمیاد شوخ طبعی کاملا یه امر ذاتی باشه!!! ( شاید به قول نیلوفر یه کوچولو ذاتی باشه) به نظرم خیلی به روحیه ی انسان بستگی داره وقتی روحیه ی انسان شاده ناخودآگاه دلش می خواد شوخی کنه و بخنده... البته اگرم ذاتی باشه به این صورته که از درون اون فرد می جوشه و جلوه ی بیشتری داره(مثل هر استعداد دیگه ای مثلا نقاشی ) ولی این به این معنا نیست که آدمای دیگه نمی تونن شوخ طبع باشن یا مثلا نقاشی بکشن ولی کسانی که استعداد ذاتی چیزی رو دارن موفق ترن و راحت تر اون کارو انجام میدن به نظر من هر کس روی حس شوخ طبعیش کار کنه میتونه تبدیل به یه آدم شوخ بشه! احساس می کنم هر انسانی یه ذائقه ی طنز داره که باید با مطالعه ی کتاب ها و مطالب طنزو.... موافق با اون سعی کنه حس شوخ طبعیشو پرورش بده!

موضوع قفل شده است