جمع بندی چرا حضرت ابراهیم بت ها رو شکست؟

تب‌های اولیه

59 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا حضرت ابراهیم بت ها رو شکست؟

با عرض سلام خدمته کارشناس محترم سایت ...
یه سوال برام پیش اومده ... زلیخا وقتی سالیان سال خدای خورشید رو پرستش کرد و دید که خدای خورشید بهش نتیجه نمیده ... خدای خودش رو شکست و به خدای یوسف ایمان آورد ... یا در جایی دیگر میخونیم که حضرت ابراهیم به مردم گفت خدایی که ازش کاری برنمیاد رو پرستش نکنین ... میخواستم ببینم مگه چنین استدلال هایی درست هستن ؟؟؟؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صادق

نفرنفر;489169 نوشت:
با عرض سلام خدمته کارشناس محترم سایت ...
یه سوال برام پیش اومده ... زلیخا وقتی سالیان سال خدای خورشید رو پرستش کرد و دید که خدای خورشید بهش نتیجه نمیده ... خدای خودش رو شکست و به خدای یوسف ایمان آورد ... یا در جایی دیگر میخونیم که حضرت ابراهیم به مردم گفت خدایی که ازش کاری برنمیاد رو پرستش نکنین ... میخواستم ببینم مگه چنین استدلال هایی درست هستن ؟؟؟؟

باسلام وتسلیت ایام سوگواری حضرت ام ابیها .
در ابتدا باید اشاره شود هر استدلال متناسب با شرایط زمان ومخاطب خود مفید وموثر است .چه این که مراتب استدالال نیز باید متناسب با سطح علمی وفکری افراد تنظیم می شود . باتوجه به این دو نکته دلایل یاد شده در پرسش در نوع خود برای مخاطبان شان موثر ومفید بوده است . چه این آنها بشتر از این نوع استدلال را نمی توانسته اند درک نمایند .
به گفته ی مولوی :
چون که با کودک سرو کارت فتاد :Gol:پس زبان کودکی باید کشاد
ولی باید در نظر داشت برای اثبات مسله دلایل عمیق فلسفی وجود دارد .که اگر تمایل دارید بفرماید تا تقدیم شود .

سلام جناب صادق ...
بابته راهنماییتون تشکر میکنم ...

اجازه بدین سوالم رو یه جوره دیگه بپرسم ... اجازه بدی سوره انبیا آیات 62 تا 67 رو بررسی کنیم ...

[=traditional arabic][=Times New Roman] قَالُوا أَأَنتَ فَعَلْتَ هَذَا بِآلِهَتِنَا يَا إِبْرَاهِيمُ [=traditional arabic]﴿62﴾[=Times New Roman] قَالَ بَلْ فَعَلَهُ كَبِيرُهُمْ هَذَا فَاسْأَلُوهُمْ إِن كَانُوا يَنطِقُونَ [=traditional arabic]﴿63﴾[=Times New Roman] فَرَجَعُوا إِلَى أَنفُسِهِمْ فَقَالُوا إِنَّكُمْ أَنتُمُ الظَّالِمُونَ [=traditional arabic]﴿64﴾[=Times New Roman] ثُمَّ نُكِسُوا عَلَى رُؤُوسِهِمْ لَقَدْ عَلِمْتَ مَا هَؤُلَاء يَنطِقُونَ [=traditional arabic]﴿65﴾[=Times New Roman] قَالَ أَفَتَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللَّهِ مَا لَا يَنفَعُكُمْ شَيْئًا وَلَا يَضُرُّكُمْ [=traditional arabic]﴿66﴾[=Times New Roman] أُفٍّ لَّكُمْ وَلِمَا تَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللَّهِ أَفَلَا تَعْقِلُونَ [=traditional arabic]﴿67﴾
[=arial narrow]

[=traditional arabic]ترجمه آیات :
گفتند : ای ابراهیم آیا تو این عمل را در مورده خدایان ما انجام دادی ؟
گفت : بلکه این کار را این بزرگترشان کرده . پس از خودشان بپرسید . اگر سخن میگویند ؟
پس آنها به خود بازگشتند و متنبه شدند و گفتند : حقا شما خود ستمکارید
سپس سرنگون شدند . تو خوب میدانی که اینها هیچ گاه سخن نمیگویند .
گفت : پس آیا شما به جایه خداوند چیزی رو میپرستید که هیچ سود و زیانی به حالتان ندارد .
اف بر شما و بر آنچه به جای خدا میپرستید ؟؟؟ آیا نمیاندیشید ؟؟؟

سواله من این هستش که آیا چنین استدلال هایی درست هستند ؟؟؟
مثلا اگر کسی هزاران بار ازخدا بخواد که بهش جواب بده و خدا بهش جواب نده ... و اون شخص خدا رو کنار بزاره !!! تو اون دنیا مواخذه میشه ؟؟؟
مثلا بگه خدایی که با من سخن نمیگوید و بودن و نبودنش برایه من سود و زیانی ندارد ... رو برای چی پرستش میکردم ؟؟؟
آیا من نباید اندیشه کنم ؟؟؟

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت ابراهیم گفته:

چرا خدا را کنار گذاشتید(غیراز خدا را میپرستید) و رفتید سنگ و چوبی را می پرستید که هیچ سود و زیانی برای شما ندارد

یعنی طرف مقابل میدانسته که خدا سود و زیان دارد

احتمالا اینها مشرک بوده اند و نه کافر!!!!!!!!!!

اما در مورد دعا کردن:

سلمان14;378524 نوشت:

دعایمان برآورده شود اگروتنهااگر اجابت کننده ای دارد و اجابت کننده در دنیا دخالت دارد و دعایمان از نظر او به صلاح بوده و دعایمان درست بوده.
دعایمان برآورده نشود اگروتنهااگر اجابت کننده ای ندارد یا اجابت کننده در دنیا دخالت ندارد یا دعایمان از نظر او به صلاح نبوده یا دعایمان درست نبوده.
لذا اگر دعا برآورده شد، حتماً خدایی بوده و در دنیا دخالت دارد و خوب و بد را تشخیص میدهد پس عالم است پس قادر است و ....
ولی اگر دعا برآورده نشد، نمیشه گفت خدایی نبوده، چون ممکنه بوده باشد ولی دعایمان درست نبوده یا به صلاح نبوده یا ....

طبق این استدلال حتی اگر یک نفر دعایش پذیرفته شود، برای اثبات وجود و پرستش خدا کافی است
بنابراین:

نفرنفر;491339 نوشت:
اگر کسی هزاران بار ازخدا بخواد که بهش جواب بده و خدا بهش جواب نده ... و اون شخص خدا رو کنار بزاره !!! تو اون دنیا مواخذه میشه ؟؟؟
مثلا بگه خدایی که با من سخن نمیگوید و بودن و نبودنش برایه من سود و زیانی ندارد ... رو برای چی پرستش میکردم ؟؟؟

نه نمیتونه بگه چون دعای خیلـــی از افراد در طول تاریخ برآورده شده است

نفرنفر;491339 نوشت:
سلام جناب صادق ...

اجازه بدین سوالم رو یه جوره دیگه بپرسم ... اجازه بدی سوره انبیا آیات 62 تا 67 رو بررسی کنیم ...

[=traditional arabic][=Times New Roman] قَالُوا أَأَنتَ فَعَلْتَ هَذَا بِآلِهَتِنَا يَا إِبْرَاهِيمُ [=traditional arabic]﴿62﴾[=Times New Roman] قَالَ بَلْ فَعَلَهُ كَبِيرُهُمْ هَذَا فَاسْأَلُوهُمْ إِن كَانُوا يَنطِقُونَ [=traditional arabic]﴿63﴾[=Times New Roman] فَرَجَعُوا إِلَى أَنفُسِهِمْ فَقَالُوا إِنَّكُمْ أَنتُمُ الظَّالِمُونَ [=traditional arabic]﴿64﴾[=Times New Roman] ثُمَّ نُكِسُوا عَلَى رُؤُوسِهِمْ لَقَدْ عَلِمْتَ مَا هَؤُلَاء يَنطِقُونَ [=traditional arabic]﴿65﴾[=Times New Roman] قَالَ أَفَتَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللَّهِ مَا لَا يَنفَعُكُمْ شَيْئًا وَلَا يَضُرُّكُمْ [=traditional arabic]﴿66﴾[=Times New Roman] أُفٍّ لَّكُمْ وَلِمَا تَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللَّهِ أَفَلَا تَعْقِلُونَ [=traditional arabic]﴿67﴾
[=arial narrow]

گفت : بلکه این کار را این بزرگترشان کرده . پس از خودشان بپرسید . اگر سخن میگویند ؟
گفت : پس آیا شما به جایه خداوند چیزی رو میپرستید که هیچ سود و زیانی به حالتان ندارد .

مثلا اگر کسی هزاران بار ازخدا بخواد که بهش جواب بده و خدا بهش جواب نده ... و اون شخص خدا رو کنار بزاره !!! تو اون دنیا مواخذه میشه ؟؟؟
با سلام وتقدیر از شما که پرسش خود را کاربردی تر مطرح نمود ید .:Gol::Gol:
باید توجه داشته باشید که محال است کسی خدای مهربانش را بخواند ولی خداوند اورا جواب ندهد چون

خود به صراحت فرمود :
«ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ؛ (1) مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم».
خداوندی که سمیع الدعاست و هرگز خلف وعده نمی‌کند ، هیچ دعایی را بدون اجابت نخواهد گذاشت، ولی باید توجه داشت که گاهی همان حاجت را که در دعا خواسته می‌شود، به انسان می‌دهد؛ گاهی بهتر از آن را و گاهی زود یا دیر می‌دهد . اگر در دنیا به او ندهد ، در آخرت پاداشی به او می‌دهد ،چون دعا یک نوع عبادت و نیایش است و بدون پاداش نمی‌ماند.
خداوند همواره به خواست‌ها و نیازهای بندگان خود جواب مثبت می‌دهد . هیچ دستی را خالی برنمی‌گرداند؛ چون کریم‌تر از آن است که دستی را که به سوی او دراز شده ناامید برگرداند. از این رو در روایتی از امام صادق (ع) آمده:
«ما أبرز عبدٌ یده إلى الله العزیز الجبّار إلاّ استحیا الله عزّوجل أن یردّها صفراً حتى یجعل فیها من فضل رحمته ما یشاء، فإذا دعا أحدکم فلا یردّ حتى یمسح على وجهه و رأسه؛ (2) هیچ بنده‌ای دست خود را به سوی خدای عزیز و جبران کننده دراز نمی‌کند مگر این که خداوند حیا می‌کند که دست او را خالی برگرداند و چیزی از فضل و رحمت که می‌خواهد در آن نگذارد، پس هر گاه دعا نمودید، دست خود را به سر و صورت خود بکشید». هیچ دعای بنده ای بی پاسخ نمی ماند . همین که دعا می کنیم ، نشان می دهد خدا ما را پذیرفته است.
نکته دیگر در باره این پرسش که برای پرسشگر محترم بسیار زیبا و شنیدنی خواهد بود جواب منطقی بدستش خواهد داد ؛ این سخن مولوی است که می‏گوید:
آن یکی الله می‏گفتی شبی تا که شیرین می‏شد از ذکرش لبی
گفت شیطان: آخر ای بسیار گو این همه الله را لبیک کو؟
می نیاید یک جواب از پیش تخت چند الله می زنی با روی سخت
‏او شکسته دل شد و بنهاد سر دید در خواب او خضر اندر خضر
گفت: هین از ذکر چون وامانده‏ای چون پشیمانی از آن کش خوانده‏ای
گفت: لبیکم نمی‏آید جواب زآن همی ترسم که باشم رد باب
گفت: آن الله تو لبیک ماست و آن نیاز و سوز و دردت پیک ماست
‏ترس و عشق تو کمند لطف ماست زیر هر یارب تو لبیک هاست (3)
این بیان نغز مولوی که در واقع الها م گرفته از آموزه های وحیانی است این مسئله را می رساند که همان ناله و دعای بنده در واقع لبیک خدا است و در زیر هر الله گفتن او هزاران لبیک الهی نهفته است.
پس این مسله که فرض صحت ندارد تا کسی گمان چون خدا با او سخن نگفته ویا حرف اورا نشنیده پس اورا کنار بگذارد ومانند آن .

پی‌نوشت‌ها:
1. غافر (40) آیه 60.
2. ابن فهد حلی عدة الداعى، ص 97. نشر دار الکتب الاسلامیه 1407 ق.
3. مولوی جلا الدین بلخی ، مثنوی معنوی، دفتر سوم، ص 355 ، نشر اقبال ، تهران 1377 ش.

نقل قول:
‏ترس و عشق تو
کمند لطف ماست زیر هر یارب تو لبیک هاست

سلام استاد.

اگر ممکن هست این بیت را بیشتر باز کنید. اینکه لبیک گفتن اولیای الهی پس از الله گفتن امثال آن مرد چگونه اتفاق می افتد که باز هم خیلی ها نمی بینیم یا نمی فهمیم. یعنی مصادیق را اگر می شود مثال بزنید.

با تشکر:Gol:

اشک قلم;491434 نوشت:
سلام استاد.

اگر ممکن هست این بیت را بیشتر باز کنید. اینکه لبیک گفتن اولیای الهی پس از الله گفتن امثال آن مرد چگونه اتفاق می افتد که باز هم خیلی ها نمی بینیم یا نمی فهمیم. یعنی مصادیق را اگر می شود مثال بزنید.

با تشکر:Gol:

باسلام وتقدیر از اشک قلم .:Gol:
توجه داشته باشید که گوینده الله همان سایل است که بعد از مدتی از الله گفتن خسته شد وگمان نمود که خدا جواب اورا نمی دهد . ولی گوینده لبیک . الله است که سوال وفریاد بنده خود را لبیک می گوید واعلام می دارد که هر بار که تو مرا یاد می نماید من چندین بار جواب ترا می دهم گرچه تو خود متوجه نیستی
چنان كه مي‏فرمايد:
«وَ إِذا سَأَلَكَ عِبادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدّاعِ إِذا دَعانِ؛ (1) هر گاه بندگان من، از من سؤال كنند من به آنان نزديكم. درخواستِ درخواست كنندگان را پاسخ مي‏گويم، آن گاه كه مرا بخوانند».
از مجموع آموزه های یادشده به دست می آید که خداوند در هر حال دعا و خواست بنده گانش را بی جواب و اجابت نمی گذارد؛ گرچه این اجابت گاهی در دنیا و گاهی در آخرت باشد. گاهی برای او قابل درک است و گاهی نیست؛ ولی در هر صورت، خداوند همواره مجیب است و اسم مجیب او، جلوه و تجلی دارد

پی نوشت ها:
1. بقره (2)، آیه 186.

نقل قول:
گوینده لبیک . الله است که سوال وفریاد بنده خود را لبیک می گوید واعلام می دارد که هر بار که تو مرا یاد می نماید من چندین بار جواب ترا می دهم گرچه تو خود متوجه نیستی

متشکر:Gol:

برداشت من این بود که حضرت خضر را در خواب دیده بود...

دید در خواب او خضر اندر خضر

سخن شما درست هست چون خدا می فرماید: «انی عند القلوب المنکسره[1]» و در شعر هم مولانا به خوبی به این نکته اشاره کرده بود

او شکسته دل شد و بنهاد سر دید در خواب او خضر اندر خضر

وقتی دلشکسته شد این خواب را دید. پس آن صدایی که در خواب شنید از جانب الله بود.

متشکر:Gol:

پ.ن:

نقل قول:
[=microsoft sans serif]در حدیث قدسی آمده است که چون موسی (علیه السلام) از خدا پرسید در کجا بیشتر می‌توان یافت؟ در جواب آمد : «انی عند القلوب المنکسره و القبور المندرسه؛ من در دل‌های شکسته و نزد قبرهای کهنه‌ام.»

سلام جناب صادق ...
امیدوارم که خوب و سلامت باشین ...

بابته پاسخ هاتون هم تشکر میکنم . جناب صادق امکانش هست شما یک آزمایش برایه من تعریف کنین ... هر تئوری که میخواد ثابت بشه ... به غیر از اینکه بابتش استدلال های عقلانی میارن ... به دنبال آزمایش کردن اون فرمول یا اون رابطه هم هستن ... من به وجود داشتن خدا اعتقاد دارم . ولی حتی نمیتونم یک پله پام رو پائین تر بزارم . من استدلال های دین اسلام ... همچنین شیعه رو بهترین استدلال های موجود میدونم و بهترین دین میدونم و قبولش دارم ... ولی وقتی به مرحله اجرایی کردنشون میرم ... همش بهم Error میدن ... من دنبال این نیستم که یک سری چیزها رو به صورته عقلانی قبول کنم ... ولی هر چقدر که اونها رو اجرا میکنم بیشتر و بیشتر از موفقیت فاصله بگیرم ... شاید تفکر شما این باشه که من دنیا گرا هستم ... ولی فکر میکنم یک سقف برایه زندگی کردن . یک کاره خوب . یک حقوق خوب . یک زندگی خوب . چیزی نباشه که من بعد از 20 سال کار کردن و خوب بودن نتونم بهش برسم .

من نمیخوام کسی این چیزها رو به من بده ... همینکه بدونم تو مسیره موفقیت و رشد کردن هستم برام کافی هستش ... ولی هر روزم بدتر از دیروز هست ... آخه چرا !!! مگه من بهترین دستورات رو برای زندگی کردن ندارم . خدایی که میلیاردها میلیاردها میلیاردها ستاره رو خلق کرده ... و میتونست همه اینها رو از کریستال خلق کنه و به من 10 تا سیاره بلورین بده ... و نداده حتما حکمتی تو کارش بوده ... ولی اینکه من هر چقدر سعی میکنم ... هر چقدر همت به خرج میدم و از مسیرم نتیجه نمیگیرم ... یعنی مسیرم ایراد داره ...

من که نمیتونم تا آخر عمرم یه مسیری رو طی کنم ... صبر کنم ... به این امید که تو اون دنیا میرم بهشت ... من نیاز به یک آزمایش دارم ... هر آزمایشی هم که شما بگین... کهجواب قطعی به من بده قبول میکنم ...حتی اگر بگین 1 سال کامل روزه بگیر. نماز شب بخون و ... قبول میکنم ... ولی نیاز به یک آزمایش دارم که :

الف ) یا باعث رشد و پیشترفتم بشه ... مثلا رویه بردار رشد قرار بگیرم و امید داشته باشم تا 20 ساله دیگه حقوق مادیم حداقلش تامین میشه ... در اینصورت من میگم این روش مسیره درستی برای موفقیت هست ... چون من تو این دنیا ابعادی از دین رو تجربه کردم و به حقانیت اون ایمتان دارم .

ب) یا اینکه شما مسیری رو برام ترسیم کنین ... مثلا گویا آیت الله قاضی گفتن هر کس یک سال روزی 50 هزار بارقل هوالله رو بخونه ... میتونه طی طریق کنه ... یا یه همچین چیزی ... یه آزمایش برام تعریف کنین ... بگین 9 ماه این کار رو بکن .... هر بلایی هم که از آسمون نازل شد باهاش کاری نداشته باش .... ولی بعد از 9 ماه چنین نتیجه ای باید حاصل بشه ... اگر نشد میتونی بگی این راه و مسیر اشتباه هست و دنبال مسیری دیگر بری .

من هر دو نوع آزمایش رو میتونم قبول کنم .

1- مسیری که تو همین دنیا باعث موفقیتم بشه و من بتونم یک استقرا روش ببندم و بگم مسیری که تو همین دنیا باعثه موفقیتم شده ... میتوننه تو اون دنیا هم باعث موفقیتم بشه .
2- مسیری در تاریکی ... که من باید 9 ماه یک طناب رو بگیرم و جلو برم ... تا چیزی رو ببینم ... و اگر ندیدم ... بگم ندیدم .

راستش دارم به جایی میرسم که باید بتونم یک آزمایشی رو تو زندگیم تعریف کنم ... هر نوع آزمایشی که از رویه نتیجه اون بشه به حقانیت مسیر اطمینان پیدا کرد رو هم حاضرم انجام بدم ... لطفا کمکم کنین .

اگر از دوستان کسی هم پیشنهادی داره لطفا بهم کمک کنه ....

نفرنفر;491651 نوشت:
سلام جناب صادق ...

با سلام و تبریک سال نو برای شما گرچه در این باره ممکن است گزینه های بسیاری مطرح باشد ولی به طور کلی باید گفت :
در ذيل به برخي از روايات اهل‌بيت‌:كه راه موفقيت و سعادت را نشان مي‌دهند اشاره مي‌كنيم‌:
علي‌ ع فرمود : حزم‌، دورانديشي‌، آينده‌نگري‌، عزم و اراده زمينه ساز پيروزي‌هاي انسان است‌.(بحارالانوار، علامه مجلسي‌، ج 72، ص 71، مؤسسة الوفأ، قم‌.)
حضرت باقرفرمود : كسالت و تنبلي به دين و دنياي انسان ضربه مي‌زند.(همان‌، ج 75، ص 180.)
حضرت علي‌ فرمود : تنبلي ناتواني پديد مي‌آورد و فقر از ازدواج كسالت و ناتواني متولد مي‌شود.(همان‌، ج 75، ص 59.)
علاوه بر موارد گفته شده نكات زير را هميشه به ياد داشته باشيم‌:
1. سعادت انسان به تفكر و تلاش بستگي داردو نبايد گناه عدم موفقيت را به گردن شانس و اتفاقات روزگار بيفكنيم‌;
2. فرصت هميشه در اختيار نيست‌. بايد از سلامتي‌، جواني‌، فراغت‌، حافظه و... به بهترين وجه بهره گرفت‌;(انعام‌،31)
3. خداوند انسان را بدون راهنما در جهان رها نكرده است‌. براي گام زدن در مسير سعادت بايد راهنمايان الهي را بشناسيم و در انديشه و عمل از آنان استفاده كنيم‌.
اين راهنمايان عبارتند از:
الف‌) عقل و قدرت تفكر; (بقره‌،219 و 220)
ب‌) قرآن مجيد; (آل‌عمران‌، 138)
ج‌) احاديث معصومين‌:;
د) عالمان رباني و باتقوا;
'û)تجارب عيني و محسوس زندگي‌;(نحل‌،78)
و) تجارب تاريخي و عبرت از حوادث گذشته‌;(آل‌عمران‌،137)
ز) مشورت با افراد عاقل و دلسوز;(آل‌عمران‌،159)

صادق;492321 نوشت:
نفرنفر;491651 نوشت:
سلام جناب صادق ...

با سلام و تبریک سال نو برای شما گرچه در این باره ممکن است گزینه های بسیاری مطرح باشد ولی به طور کلی باید گفت :
در ذيل به برخي از روايات اهل‌بيت‌:كه راه موفقيت و سعادت را نشان مي‌دهند اشاره مي‌كنيم‌:
علي‌ ع فرمود : حزم‌، دورانديشي‌، آينده‌نگري‌، عزم و اراده زمينه ساز پيروزي‌هاي انسان است‌.(بحارالانوار، علامه مجلسي‌، ج 72، ص 71، مؤسسة الوفأ، قم‌.)
حضرت باقرفرمود : كسالت و تنبلي به دين و دنياي انسان ضربه مي‌زند.(همان‌، ج 75، ص 180.)
حضرت علي‌ فرمود : تنبلي ناتواني پديد مي‌آورد و فقر از ازدواج كسالت و ناتواني متولد مي‌شود.(همان‌، ج 75، ص 59.)
علاوه بر موارد گفته شده نكات زير را هميشه به ياد داشته باشيم‌:
1. سعادت انسان به تفكر و تلاش بستگي داردو نبايد گناه عدم موفقيت را به گردن شانس و اتفاقات روزگار بيفكنيم‌;
2. فرصت هميشه در اختيار نيست‌. بايد از سلامتي‌، جواني‌، فراغت‌، حافظه و... به بهترين وجه بهره گرفت‌;(انعام‌،31)
3. خداوند انسان را بدون راهنما در جهان رها نكرده است‌. براي گام زدن در مسير سعادت بايد راهنمايان الهي را بشناسيم و در انديشه و عمل از آنان استفاده كنيم‌.
اين راهنمايان عبارتند از:
الف‌) عقل و قدرت تفكر; (بقره‌،219 و 220)
ب‌) قرآن مجيد; (آل‌عمران‌، 138)
ج‌) احاديث معصومين‌:;
د) عالمان رباني و باتقوا;
'û)تجارب عيني و محسوس زندگي‌;(نحل‌،78)
و) تجارب تاريخي و عبرت از حوادث گذشته‌;(آل‌عمران‌،137)
ز) مشورت با افراد عاقل و دلسوز;(آل‌عمران‌،159)

سلام جناب استاد صادق ...
بابته راهنمائی هاتون تشکر میکنم ...
به هر حال راه و روش زندگی که به من جواب نده ... به نظره من درست نیست که دنبالش برم ... من باید چیزی رو داشته باشم تا بتونم بهش تکیه کنم ...
من تصمیم گرفتم که این مسیر رو آزمایش کنم و اگر آزمایش مربوطه به من جواب نداد ... تصمصم دارم که راهم رو عوض کنم ... فقط میخواستم ببینم اگر کسی چنین آزمایشی رو انجام بده و نتیجه ای از آزمایشش نگیره ... اون دنیا مورده بازخواست قرار میگیره ...

مثلا فرض کنین من دوباره شروع کنم به انجام دادن کارهای زیر ...
1- نمازهام اول وقت باشن .
2- نه ماه تمام روزه بگیرم .. مگر برخی روزها که نمیتونم .
3-نه ماه تمام روزی 5000 تا ذکر بگم
4- روزی 5 هزار تومن صدقه بدم .
5- روزی 20 صفحه قرآن با معنی بخونم .
6- هر روز زیارت عاش.را بخونم .
7-هر شب ... نماز شب بخونم .
و ....

اگر 9 ماه گذشت ... و هیچ اتفاقی تو زندگیم نیوفتاد ... یا اینکه نشونه ای درست و حسابی ندیدم ... بگم چیزی ندیدم ... آیا اگر من چنین آزمایشی رو انجام بدم .... به لحاظ عقلی کارم مشگل داره ... من دنبال خواب دیدن یا قرص آرام بخش نیستم ... من دنبال موفقیت هستم ... راه و روش که بتونه به من ضمانت موفقیت رو بده ...

ممنون میشم که منو راهنمایی کنین ...

نفرنفر;492345 نوشت:
اگر 9 ماه گذشت ... و هیچ اتفاقی تو زندگیم نیوفتاد ... یا اینکه نشونه ای درست و حسابی ندیدم ... بگم چیزی ندیدم ... آیا اگر من چنین آزمایشی رو انجام بدم .... به لحاظ عقلی کارم مشگل داره ... من دنبال خواب دیدن یا قرص آرام بخش نیستم ... من دنبال موفقیت هستم ... راه و روش که بتونه به من ضمانت موفقیت رو بده ...

مسئله این است که چه کسی میگوید اون موفقیت مد نظر شما همان موفقیت اخروی و سرنوشت نهایی بشر است؟

tadakhol;492348 نوشت:
مسئله این است که چه کسی میگوید اون موفقیت مد نظر شما همان موفقیت اخروی و سرنوشت نهایی بشر است؟

عقل خدادادیم میگه ...
من با موفقیت اخروی کاری ندارم ... چونکه نمیبینمش و نمیتونم براش برنامه ریزی کنم ... و اگر راه و روشی نتونه تو این دنیا بهم جواب بده ... اون دنیا هم نمیتونه بهم جواب بده ....

نفرنفر;492350 نوشت:
عقل خدادادیم میگه ...
من با موفقیت اخروی کاری ندارم ... چونکه نمیبینمش و نمیتونم براش برنامه ریزی کنم ... و اگر راه و روشی نتونه تو این دنیا بهم جواب بده ... اون دنیا هم نمیتونه بهم جواب بده ....

عقل خدادای شما هم قبلاً استدلالها را تایید کرده بود
یا نمیتونه رد یا تایید کنه

نفرنفر;492350 نوشت:
عقل خدادادیم میگه ...

شما که آخرت رو نمی بینید چگونه می خواهید خدا را ببینید؟
اصلا" برای چه دنبال خدا می گردید؟ می توانید برای موفقیت دنیویتان تلاش کنید ،درس بخوانید، کار کنید و هزاران کار دیگر.

نفرنفر;492345 نوشت:
صادق;492321 نوشت:

سلام جناب استاد صادق ...
بابته راهنمائی هاتون تشکر میکنم ...
به هر حال راه و روش زندگی که به من جواب نده ... به نظره من درست نیست که دنبالش برم ... من باید چیزی رو داشته باشم تا بتونم بهش تکیه کنم ...
من تصمیم گرفتم که این مسیر رو آزمایش کنم و اگر آزمایش مربوطه به من جواب نداد ... تصمصم دارم که راهم رو عوض کنم ... فقط میخواستم ببینم اگر کسی چنین آزمایشی رو انجام بده و نتیجه ای از آزمایشش نگیره ... اون دنیا مورده بازخواست قرار میگیره ...

مثلا فرض کنین من دوباره شروع کنم به انجام دادن کارهای زیر ...
1- نمازهام اول وقت باشن .
2- نه ماه تمام روزه بگیرم .. مگر برخی روزها که نمیتونم .
3-نه ماه تمام روزی 5000 تا ذکر بگم
4- روزی 5 هزار تومن صدقه بدم .
5- روزی 20 صفحه قرآن با معنی بخونم .
6- هر روز زیارت عاش.را بخونم .
7-هر شب ... نماز شب بخونم .
و ....

ممنون میشم که منو راهنمایی کنین ...

سلام علیکم برادر،
ظریفی حرف خوبی زد، می‌گفت روزی آیت‌الله بروجردی یک ذکری را دیدند که نوشته بود اگر بنده‌ای چنین کند خداوند چنان کند، حضرت آیت‌الله گفتند بگذار امتحان کنم ببینم من بنده برای خداوند به حساب می‌آیم که اگر چنین کنم چنان شود؟ بعد آن ظریف گفت مردم سه دسته‌اند: بعضی‌ها در چنین شرایطی می‌خواهند خداوند را آزمایش کنند که قادر به چنین کاری هست یا نه، برخی می‌خواهند ذکر را امتحان کنند که کار می‌کند یا نه، برخی هم می‌خواهند خود را امتحان کنند که بنده هستند یا نه، مگرنه به خدایی خدا و درستی قائل آن ذکر اعتماد دارند.

با این وجود کسی که دنبال حقیقت باشد را خداوند بدون شک هدایت می‌کند، حقیر هم خداوند را امتحان کردم و خداوند درستی مسیرش را نشانم داد، ان شاء الله شما هم راه درست را خواهید یافت، فقط مواظب باشید که وقتی راه درست را شناختید انکارش نکنید.

یا علی

امام موسی صدر;492382 نوشت:
شما که آخرت رو نمی بینید چگونه می خواهید خدا را ببینید؟
اصلا" برای چه دنبال خدا می گردید؟ می توانید برای موفقیت دنیویتان تلاش کنید ،درس بخوانید، کار کنید و هزاران کار دیگر.

سلام ...
من اگر چراغی رو ببینم که روشن هست میتونم مطمئن باشم که در درونش الکتریسیته جاری هستش .
سالها قبل از اینکه یک ملکول رو بتونن ببینن ... به ساختمان ملکول و ساختار اربیتال ها پی برده بودند ... از رویه خواصش ...

من برایه چه به دنبال خدا میروم !!! برای رشد کردن و پیشترفت کردن ...
موفقیت های دنیوی با سعی و تلاش بدست نمیآیند ... حداقلش برای من اینجوری بوده ... من الان فوق لیسانس معماری کامپیوتر دارم ... 10 سال هم هست دارم کار میکنم ... به زور دارم برجی 2 میلیون در میارم ... که همش خرج میشه ... بعد از 10 سال 3 میلیون جمع کرده بودم که امسال همش خرج دندون هام شد ... الان دستم بشکنه .... پول ندارم برم دکتر ... من موفقیت رو اینجور تعریف میکنم که بتونم حداقلش بعد از 20 سال یه ماشین داشته باشم ... یه خونه داشته باشم .... اصلا هم با نظام های این دنیا کار ندارم ... مسیری که به من جواب نده و نتونه تو این دنیا حلال مشگلاتم باشه ... چجوری میتونه ادعا کنه که اون دنیا میتونه حلال مشگلاتم باشه ...

اصلا خدا بزنه زمین و زمان رو داغون کنه ... یه بار دیگه خلقش کنه .... دیگی که برایه من نمیجوشه ... سره سگ توش بجوشه ...

به هر حال من از همین فردا شروع میکنم ... یه سری پارامترهایی رو هم برای خودم تعریف میکنم ... اگر جواب نگرفتم ... میزارمش کنار ... من به دین ابراهیمم ...

نفرنفر;491339 نوشت:

سلام دوستم...:Gol:

اول : مثالی که از قران اوردی تعبیرش اونی نیست که شما میگی....یه جورایی داری معنی رو برمیگردونی... لقمه رو میچرخونی دور سرت:ok:

مقصود از پرستش چیزی که تو سود و زیان شما تاثیری نداره عجز اون چیزیه که شما پرستش میکنید...نه خواستش...
یه چوب خشک یا یک مجسمه...چه بخواد چه نخواد نمیتونه شمارو از تو آتیش بکشه بیرون...
ولی وقتی خدا بخواد ! وقتی اراده کنه ! شمارو از ته جهنمم میتونه بکشه بیرون...

دوم اینکه هزار بار اگه شما از خدا بخوای و اون جواب خواسته های شما رو نده نمیتونی بگی قادربه جواب دادن نیست....
پس هیچوقت نمیتونی به قول شما بگی : خدایی که با من سخن نمیگوید رو برای چی پرستش کنم !
چون یک قران جلوی چشمته که داره میگه :

خیلی از خواسته ها که شما بهش نمیرسین یا به نفعتون نیست یا یه ذخیره است برای اخرتتون....

پس بازم نمیتونی نتیجه بگیری که خدا نمیتونه جواب بده...

نفرنفر;491339 نوشت:

چرا به نظرم.... ولی بیشتر رو آیات قران و معانیش :ok:

صادق;491429 نوشت:
سلام جناب صادق ...

[=traditional arabic][=times new roman] قَالُوا أَأَنتَ فَعَلْتَ هَذَا بِآلِهَتِنَا يَا إِبْرَاهِيمُ [=traditional arabic]﴿62﴾[=times new roman] قَالَ بَلْ فَعَلَهُ كَبِيرُهُمْ هَذَا فَاسْأَلُوهُمْ إِن كَانُوا يَنطِقُونَ [=traditional arabic]﴿63﴾[=times new roman] فَرَجَعُوا إِلَى أَنفُسِهِمْ فَقَالُوا إِنَّكُمْ أَنتُمُ الظَّالِمُونَ [=traditional arabic]﴿64﴾[=times new roman] ثُمَّ نُكِسُوا عَلَى رُؤُوسِهِمْ لَقَدْ عَلِمْتَ مَا هَؤُلَاء يَنطِقُونَ [=traditional arabic]﴿65﴾[=times new roman] قَالَ أَفَتَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللَّهِ مَا لَا يَنفَعُكُمْ شَيْئًا وَلَا يَضُرُّكُمْ [=traditional arabic]﴿66﴾[=times new roman] أُفٍّ لَّكُمْ وَلِمَا تَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللَّهِ أَفَلَا تَعْقِلُونَ [=traditional arabic]﴿67﴾
[=arial narrow]

با سلام وتقدیر از شما که پرسش خود را کاربردی تر مطرح نمود ید .:gol::gol:
باید توجه داشته باشید که محال است کسی خدای مهربانش را بخواند ولی خداوند اورا جواب ندهد چون

خود به صراحت فرمود :
«ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ؛ (1) مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم».
خداوندی که سمیع الدعاست و هرگز خلف وعده نمی‌کند ، هیچ دعایی را بدون اجابت نخواهد گذاشت، ولی باید توجه داشت که گاهی همان حاجت را که در دعا خواسته می‌شود، به انسان می‌دهد؛ گاهی بهتر از آن را و گاهی زود یا دیر می‌دهد . اگر در دنیا به او ندهد ، در آخرت پاداشی به او می‌دهد ،چون دعا یک نوع عبادت و نیایش است و بدون پاداش نمی‌ماند.
خداوند همواره به خواست‌ها و نیازهای بندگان خود جواب مثبت می‌دهد . هیچ دستی را خالی برنمی‌گرداند؛ چون کریم‌تر از آن است که دستی را که به سوی او دراز شده ناامید برگرداند. از این رو در روایتی از امام صادق (ع) آمده:
«ما أبرز عبدٌ یده إلى الله العزیز الجبّار إلاّ استحیا الله عزّوجل أن یردّها صفراً حتى یجعل فیها من فضل رحمته ما یشاء، فإذا دعا أحدکم فلا یردّ حتى یمسح على وجهه و رأسه؛ (2) هیچ بنده‌ای دست خود را به سوی خدای عزیز و جبران کننده دراز نمی‌کند مگر این که خداوند حیا می‌کند که دست او را خالی برگرداند و چیزی از فضل و رحمت که می‌خواهد در آن نگذارد، پس هر گاه دعا نمودید، دست خود را به سر و صورت خود بکشید». هیچ دعای بنده ای بی پاسخ نمی ماند . همین که دعا می کنیم ، نشان می دهد خدا ما را پذیرفته است.
نکته دیگر در باره این پرسش که برای پرسشگر محترم بسیار زیبا و شنیدنی خواهد بود جواب منطقی بدستش خواهد داد ؛ این سخن مولوی است که می‏گوید:
آن یکی الله می‏گفتی شبی تا که شیرین می‏شد از ذکرش لبی
گفت شیطان: آخر ای بسیار گو این همه الله را لبیک کو؟
می نیاید یک جواب از پیش تخت چند الله می زنی با روی سخت
‏او شکسته دل شد و بنهاد سر دید در خواب او خضر اندر خضر
گفت: هین از ذکر چون وامانده‏ای چون پشیمانی از آن کش خوانده‏ای
گفت: لبیکم نمی‏آید جواب زآن همی ترسم که باشم رد باب
‏ترس و عشق تو کمند لطف ماست زیر هر یارب تو لبیک هاست (3)
این بیان نغز مولوی که در واقع الها م گرفته از آموزه های وحیانی است این مسئله را می رساند که همان ناله و دعای بنده در واقع لبیک خدا است و در زیر هر الله گفتن او هزاران لبیک الهی نهفته است.
پس این مسله که فرض صحت ندارد تا کسی گمان چون خدا با او سخن نگفته ویا حرف اورا نشنیده پس اورا کنار بگذارد ومانند آن .

پی‌نوشت‌ها:
1. غافر (40) آیه 60.
2. ابن فهد حلی عدة الداعى، ص 97. نشر دار الکتب الاسلامیه 1407 ق.
3. مولوی جلا الدین بلخی ، مثنوی معنوی، دفتر سوم، ص 355 ، نشر اقبال ، تهران 1377 ش.

سلام عرض می کنم خدمت استاد عزیز که از اطلاعاتتون خیلی خیلی استفاده می کنم ...

جواب بسیار منطقی هست حالا یه سوالی داشتم : شما تو این پست جایی فرمودین "

خداوندی که سمیع الدعاست و هرگز خلف وعده نمی‌کند ، هیچ دعایی را بدون اجابت نخواهد گذاشت، ولی باید توجه داشت که گاهی همان حاجت را که در دعا خواسته می‌شود، به انسان می‌دهد؛ گاهی بهتر از آن را و گاهی زود یا دیر می‌دهد . اگر در دنیا به او ندهد ، در آخرت پاداشی به او می‌دهد ،چون دعا یک نوع عبادت و نیایش است و بدون پاداش نمی‌ماند."

حالا سوالم: چرا این استدلال برای خدایان زمینی رد است؟

SH!SH-GoOoSHe*;492494 نوشت:

سلام دوستم...:Gol:

مقصود از پرستش چیزی که تو سود و زیان شما تاثیری نداره عجز اون چیزیه که شما پرستش میکنید...نه خواستش...
یه چوب خشک یا یک مجسمه...چه بخواد چه نخواد نمیتونه شمارو از تو آتیش بکشه بیرون...

فرض کنیم الآن 3 4 هزار سال پیش منم مشرکم، من به شما می گم: مقصود از پرستش چیزی که تو سود و زیان شما تاثیری نداره عجز اون چیزیه که شما پرستش میکنید...نه خواستش...
یه خدایی که دیده نمی شه...چه بخواد چه نخواد نمیتونه شمارو از تو آتیش بکشه بیرون...
ولی وقتی خدایی که دیده می شه بخواد ! وقتی اراده کنه ! شمارو از ته جهنمم میتونه بکشه بیرون... (ولی صلاح کارت رو بت بزرگ می دونه ... شما نمی دونی چی به صلاحت هست)

جواب شما به من چی می تونه باشه؟ اگر این حرف رو قبول نداری چرا 3 4 هزار سال بعد! این رو تحویل یه آدم قرن 21 می دی؟

سوال بی جواب;492503 نوشت:
فرض کنیم الآن 3 4 هزار سال پیش منم مشرکم، من به شما می گم: مقصود از پرستش چیزی که تو سود و زیان شما تاثیری نداره عجز اون چیزیه که شما پرستش میکنید...نه خواستش...
یه خدایی که دیده نمی شه...چه بخواد چه نخواد نمیتونه شمارو از تو آتیش بکشه بیرون...
ولی وقتی خدایی که دیده می شه بخواد ! وقتی اراده کنه ! شمارو از ته جهنمم میتونه بکشه بیرون... (ولی صلاح کارت رو بت بزرگ می دونه ... شما نمی دونی چی به صلاحت هست)

جواب شما به من چی می تونه باشه؟ اگر این حرف رو قبول نداری چرا 3 4 هزار سال بعد! این رو تحویل یه آدم قرن 21 می دی؟

گفته ی من سر اراده ی خدا بود نه وجود خدا....

اما با این حال منم از شمایی که فرضا مشرک باشی میپرسم....اگه شرط شما برا قبول خدا و قبول اراده اش دیدن خداست...

برا من توضیح بده...

چه جوری یه وزش تند باد (* که قابل دیدن نیست اما شمارو زنده نگه میداره...) میتونه جوری بکوبونتت به زمین که نتونی از جات بلند شی...؟؟

درصورتی که ادم چند قرن پیش کشته شدن به وسیله تند باد رو دیده و خوب میدونه هوا دیده نمیشه...؟؟؟

پ. ن : اگه قصد دارید به عنون ادم چند قرن پیش و عرب جاهلیت حقانیت خدا رو در برابر بت های بزرگ و کوچیک بهتون ثابت کنم ... :khaneh: ترجیحا تاپیک مجزا بزنید.... مشکلی با بحث کردن ندارم من...:ok:

SH!SH-GoOoSHe*;492508 نوشت:

گفته ی من سر اراده ی خدا بود نه وجود خدا....

اما با این حال منم از شمایی که فرضا مشرک باشی میپرسم....اگه شرط شما برا قبول خدا و قبول اراده اش دیدن خداست...

برا من توضیح بده...

چه جوری یه وزش تند باد (* که قابل دیدن نیست اما شمارو زنده نگه میداره...) میتونه جوری بکوبونتت به زمین که نتونی از جات بلند شی...؟؟

درصورتی که ادم چند قرن پیش کشته شدن به وسیله تند باد رو دیده و خوب میدونه هوا دیده نمیشه...

پ. ن : اگه قصد دارید به عنون ادم چند قرن پیش و عرب جاهلیت حقانیت خدا رو در برابر بت های بزرگ و کوچیک بهتون ثابت کنم ... :khaneh: ترجیحا تاپیک مجزا بزنید.... مشکلی با بحث کردن ندارم من...:ok:

دوست عزیز بحث رو قاطی نکنیم : من نمی خوام حقانیت شرک و اثبات کنم! حرف این بود که اگر فرض بگیریم جمله ی اول شما صحیح هست (این جمله پایینی)

نقل قول:

پس می شه گفت این جمله هم صحیح است: (اگر نیست ردش رو بگین به ضعف بت ها پناه نبرین ... یا اگر جمله ی اولیه شما اشکال داره اون رو اصلاح کنین)

نقل قول:

سوال بی جواب;492506 نوشت:
2- فرض رو بر این نزار که من به بهشت اعتقادی ندارم!

در این صورت اشتباهی داری تو این تاپیک بحث میکنی عزیز من
این تاپیک داره روی آیات قرآن بحث میکنه
اگر قبول دارید فبها و گرنه در تاپیک دیگری روی صحت و درستی این آیات بحث کنید
که تاپیکهای زیادی همین الان موجود است

سوال بی جواب;492506 نوشت:
3- کسی هم که فکر اون دوست عزیزمون رو داشته باشه می گه: من آینده ای رو تصور نکردم ، بلکه بر حجت باطنم تکیه می کنم و کاری که عقلم بگه رو می کنم و بهش اعتماد می کنم ...

این دوست عاقل شما قبلاً فرموده بود: عقلش استدلالها را تایید کرده
اما در اون زمینه به ندای عقلش عمل نکرد
لذا جوابش داده شد که اگر اون جا به ندای عقلتان عمل نکردید اینجا هم عمل نکنید، اگر اینجا به ندای عقلت عمل میکنی اونجا هم عمل کن!
در ثانی تاپیکهای زیادی برای نقد «عقل انسان» الان راه انداخته شد
اینجا جای این بحث نیست

سوال بی جواب;492510 نوشت:
پس می شه گفت این جمله هم صحیح است: (اگر نیست ردش رو بگین به ضعف بت ها پناه نبرین ... یا اگر جمله ی اولیه شما اشکال داره اون رو اصلاح کنین)

نه جمله ی اولیه من اشکالی نداره....

ضعف بت هارو دارم یاد اوری میکنم چون مقایسه ی شما از پایه مشکل داره و همونجور که گفتم نیازمند دونستن و قبول پایه ترین مسائله اسلامه...

معادله نیست شرک و حق که شما بخواین جمله ها رو تو یه تساوی قرار بدین...

این ور معادله چیزی به اسم قرانه و حدیث و پیامبر و امام و.... وجود داره که اصلا نمیشه با بت یا هر چیز حقیری که زیر پا له میشه تو یه برابری فرضی قرار بگیره برا اثبات....

SH!SH-GoOoSHe*;492517 نوشت:

نه جمله ی اولیه من اشکالی نداره....

ضعف بت هارو دارم یاد اوری میکنم چون مقایسه ی شما از پایه مشکل داره و همونجور که گفتم نیازمند دونستن و قبول پایه ترین مسائله اسلامه...

معادله نیست شرک و حق که شما بخواین جمله ها رو تو یه تساوی قرار بدین...

این ور معادله چیزی به اسم قرانه و حدیث و پیامبر و امام و.... وجود داره که اصلا نمیشه با بت یا هر چیز حقیری که زیر پا له میشه تو یه برابری فرضی قرار بگیره برا اثبات....

اصل حرف شما درست است، جمله ای که دربیانش آوردید کاملاً غلط است چرا که عکسش هم صادق است.

به نظر من از این جنبه نمی توان این دو را با هم مقایسه کرد (استجابت دعا) مثال دیگه بخوام بزنم (مثال هست ها) پشه و یک اتومبیل تقریباً از هیچ جنبه ای با هم قابل مقایسه نیستند! اما اگر بحث باشد که کدام یک وسیله ی نقلیه هست؟ من بگویم اتومبیل چون دی اکسید کربن تولید می کند! حرف من در کل درست است! ولی دلیل بی ربط است که هیچ! غلط هم هست!چون پشه هم دی اکسید کربن تولید می کند!

سوال بی جواب;492518 نوشت:
اصل حرف شما درست است، جمله ای که دربیانش آوردید کاملاً غلط است چرا که عکسش هم صادق است.

به نظر من از این جنبه نمی توان این دو را با هم مقایسه کرد (استجابت دعا) مثال دیگه بخوام بزنم (مثال هست ها) پشه و یک اتومبیل تقریباً از هیچ جنبه ای با هم قابل مقایسه نیستند! اما اگر بحث باشد که کدام یک وسیله ی نقلیه هست؟ من بگویم اتومبیل چون دی اکسید کربن تولید می کند! حرف من در کل درست است! ولی دلیل بی ربط است که هیچ! غلط هم هست!چون پشه هم دی اکسید کربن تولید می کند!

مقایسه ی شما از پایه غلطه...

مقایسه به طرز معادله فقط مال اعداده.... نه مال مسائل دینی که شما بگی چون این اینجوریه ... پس اونم اینجوریه...

برا اثبات خدا و اراده اش هزار چیز اومده که مثال زدم بالا براتون...

پس بقیه مخلوقات بدون این حمایت ها وساپورت ها حق در یک خط قرار گرفتن و ندارن ... چه برسه به اینکه بخوان مقایسه بشن...

جمله ای که من تو اولین پستم گفتم این بود :

خدا اگه بخواد...اگه اراده کنه میتونه....
پس اگه جواب نمیده واسه اینه که صلاح اینه....یا ذخیره است برا اخرتت..

و شما نقض کردی و میگی یه بت هم اگه جواب نمیده واسه اینه که صلاح میدونه...

اما شما اینو در نظر نمیگیری که من این حرف و به یه مسلمون زدم...که چیزهایی که لازمه قبول داره و براش جا افتاده....

یهو از راه رسیدی و زدی زیر همه چی...

یه مثال میزنم تا مقایسه عجیب شما بیشتر به چشمتون بیاد....

فلان زن ( یه شخص مشخص... مثلا خانوم فلان همسایه ) ازخونه بیرون نمیره چون مریضه...
پس نتیجه میگیریم هر زنی که از خونه بیرون نمیره مریضه...

مقایسه ی شما یه چیزیه از این تعجب برانگیز تر که توضیح دادم ... فقط به درد کتاب ریاضی میخوره...

SH!SH-GoOoSHe*;492524 نوشت:

مقایسه ی شما از پایه غلطه...

مقایسه به طرز معادله فقط مال اعداده.... نه مال مسائل دینی که شما بگی چون این اینجوریه ... پس اونم اینجوریه...

برا اثبات خدا و اراده اش هزار چیز اومده که مثال زدم بالا براتون...

پس بقیه مخلوقات بدون این حمایت ها وساپورت ها حق در یک خط قرار گرفتن و ندارن ... چه برسه به اینکه بخوان مقایسه بشن...

جمله ای که من تو اولین پستم گفتم این بود :

خدا اگه بخواد...اگه اراده کنه میتونه....
پس اگه جواب نمیده واسه اینه که صلاح اینه....یا ذخیره است برا اخرتت..

و شما نقض کردی و میگی یه بت هم اگه جواب نمیده واسه اینه که صلاح میدونه...

اما شما اینو در نظر نمیگیری که من این حرف و به یه مسلمون زدم...که چیزهایی که لازمه قبول داره و براش جا افتاده....

یهو از راه رسیدی و زدی زیر همه چی...

یه مثال میزنم تا مقایسه عجیب شما بیشتر به چشمتون بیاد....

فلان زن ( یه شخص مشخص... مثلا خانوم فلان همسایه ) ازخونه بیرون نمیره چون مریضه...
پس نتیجه میگیریم هر زنی که از خونه بیرون نمیره مریضه...

مقایسه ی شما یه چیزیه از این تعجب برانگیز تر که توضیح دادم ... فقط به درد کتاب ریاضی میخوره...

لطفاً دونه دونه به سوالات شماره داره با بله و خیر جواب بدید:

متأسفانه شما منظور من رو کاملاً اشتباه می فهمی و بحث رو منحرف می کنی بزار یه جور دیگه بگم شاید منظورم رسید: شما جمله ی اولیه که بحث در موردش شروع شد رو برا چی مطرح کردی؟ در توضیح یا اثبات چی بود؟

اگر می خواید در راستای موضوع تاپیک به یه جمع بندی از بحثمون برسیم لطفاً دونه دونه به سوالات شماره داره با بله و خیر جواب بدید:

1- در جواب این حرف بوده درست؟

نقل قول:

شما فرمودین:

نقل قول:

2- این جمله رو قبول دارین؟ " اگر من دچار آتش بشم دو حالت داره یا از آتش نجات پیدا می کنم، یا از آتش نجات پیدا نمی کنم"

3- حالا در سوال اولیه شخص سوال کننده آیا ادعا کرده که خدا نمی تواند سود و زیانی داشته باشد؟

4- حال شما ادعا می کنی خدا اگر بخواهد می تواند، گاهی نمی گند؟

حالا شما خودت قضاوت کن این جواب شما جواب به چی هست؟ طرف گفته خدا نمی تواند؟ شما گفتی خدا اگر بخواهد می تواند؟ این چه کمکی می کنه؟

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام

سوال بی جواب;492526 نوشت:

در اینصورت شما ابتدا باید ثابت کنید که خدا سخن نمیگوید و بودن ونبودن برای شما سود و زیانی ندارد
و این خلاف معنی خداست

اونچه که معلوم است این است که:

tadakhol;491365 نوشت:
دعایمان برآورده شود اگروتنهااگر اجابت کننده ای دارد و اجابت کننده در دنیا دخالت دارد و دعایمان از نظر او به صلاح بوده و دعایمان درست بوده.

ما بوسیه برآورده شدن حتی یک دعا آنسوی گزاره را ثابت میکنیم: «خدا هست، در دنیا دخالت دارد و دعایمان به صلاح بوده و درست بوده»

نه تنها با این بلکه فلاسفه و متکلمان با دلایل منطقی ثابت میکنند که خدا حی، دانا و توانای به هر چیز ممکنی است.
شما چه دلیلی دارید که اینگونه نیست؟

tadakhol;492531 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام

در اینصورت شما ابتدا باید ثابت کنید که خدا سخن نمیگوید و بودن ونبودن برای شما سود و زیانی ندارد
و این خلاف معنی خداست

اونچه که معلوم است این است که:

ما بوسیه برآورده شدن حتی یک دعا آنسوی گزاره را ثابت میکنیم: «خدا هست، در دنیا دخالت دارد و دعایمان به صلاح بوده و درست بوده»

دوست عزیز اسم شما رو هم نمی دنم من محمد هستم ...

1- اصلاً این سوال از اول خنده داره، چرا که اگر صدای خدا رو نمی شنوه پس اون آیه رو از کجا آورده که داره به اون استناد می کنه؟ (قرآن صدای رسای خداوند) که اگر این رو قبول نداره بحث جداس و به این موضوع ربط نداره.

2- از طرق دیگه اگر خداوند رو با براهین قوی قبول کنه می شه گفت همه چیز تحت تدبیر خداست.

3- اما حرف من این دوجمله ی شما دو دوست پاسخ منحرف کننده و کاملاً نادرست هست: 1- عقل آینده رو نمی بینه! 2- خداوند اگر بخواهد می تواند ولی گاهی صلاح نمی داند! این دوتا بحث جداگانه هستن و پاسخ به اون سوال نیستن ...

اینکه سوال اولیه این بوده که ایا خدا نمیتواند؟ ویا جوابی که من دادم کمکی میکنه یا نه بستگی داره به قدرت تفکر و تعقل اونی که داره مطلب رو میخونه...

سپری که تو این پستتون پشتش پنهون شدین و نقدی و که دارین عنوان میکنین مضحک تر از مقایسه ی اولیتونه که از زیرش دررفتین...

فی الحال... با این طرز تفکر شما و برداشتتون از حرفها ترجیح میدم دیگه بحثی نکنم تا نیاز نباشه جمله های ساده رو هم معنی کنم براتون ...

چون قطعا با این به انحراف کشوندن و از این شاخه به اون شاخه پریدن شما به یه چکیده نمیرسم ما...

پ. ن: توصیه میکنم علاوه برا اینکه به تاپیک های کلایم و عقاید یه سر میزنید برای نقض حرف یه نفر و یا اثبات حرف خودتون.... من بعد حتما یه چهار چوب بحث مشخص کنید...

من الله توفیق...:Gol:

سوال بی جواب;492533 نوشت:
اصلاً این سوال از اول خنده داره، چرا که اگر صدای خدا رو نمی شنوه پس اون آیه رو از کجا آورده که داره به اون استناد می کنه؟ (قرآن صدای رسای خداوند) که اگر این رو قبول نداره بحث جداس و به این موضوع ربط نداره.

به نظرم اونچه خنده دار است شیوه بحث و تفکرات شماست
که گفته حتماً باید خودش صدای خدا را بشنود؟
گفتیم اثبات شده که قران کلام خداست
نه اینکه توسط ماشنیده شده که قرآن کلام خداست
دوم این به چه معناست؟
شما قرآن رو قبول داری به عنوان کلام خدا یا نه؟

از طرق دیگه اگر خداوند رو با براهین قوی قبول کنه می شه گفت همه چیز تحت تدبیر خداست.

خب که چی؟
بالاخره خدای حی و عالم و قادر به هر ممکنی را قبول دارید یا نه؟

اما حرف من این دوجمله ی شما دو دوست پاسخ منحرف کننده و کاملاً نادرست هست

این جمله رو از کجا اوردید؟
دو دوست پاسخ منحرف کننده!!!!!
یعنی چیه؟
از کی تا حالا انسانها تقسیم میشوند به پاسخ منحرف کننده یا پاسخ منحرف نکننده؟!
اصلاً پاسخ منحرف کننده یعنی چه؟

1- عقل آینده رو نمی بینه! 2- خداوند اگر بخواهد می تواند ولی گاهی صلاح نمی داند! این دوتا بحث جداگانه هستن و پاسخ به اون سوال نیستن

همه اینهایی که گفتی ربطی به بحثی که کردم نداشت
ما از موجودی به نام خدای دانا و توانا درخواستی داریم، درخواست تایید میشه
این یعنی اینکه آن موجود هست و در دنیا دخالت دارد و دعای ما درست بوده
غیر از این است اثبات کنید
لطفاً بحث را عوض نکنید

tadakhol;492542 نوشت:
یه مطلب آقای به جواب نرسیده
خدا دعای خیلی از افراد رو برآورده کرده
اما آن سنگ و چوبها و بتها و متها دعای احدی را برآورده نکرده اند

خواهش می کنم این پست رو درست بخون!
1- خداوند یگانه!
2- قرآن وحی خداوند!
3- باطل بودن پرستش بتها!

SH!SH-GoOoSHe*;492536 نوشت:

پ. ن:

من الله توفیق...:Gol:

خواهر گرام خیلی ببخشید دیگه امروز وقت ندارم ولی صرفاً برای اینکه حرفتون حرمت داشته باشه:

نقل قول:
سپری که تو این پستتون پشتش پنهون شدین و نقدی و که دارین عنوان میکنین مضحک تر از مقایسه ی اولیتونه که از زیرش دررفتین...

فی الحال... با این طرز تفکر شما و برداشتتون از حرفها ترجیح میدم دیگه بحثی نکنم تا نیاز نباشه جمله های ساده رو هم معنی کنم براتون ...

چون قطعا با این به انحراف کشوندن و از این شاخه به اون شاخه پریدن شما به یه چکیده نمیرسم ما...

موضوعی که من اول مطرح کردم : نشان دادن اشتباه بودن استدلال شما

موضوع دوم نشان دادن اشتباه بودن استدلال شما (همان استدلال)

این کجاش از یه موضوع به موضوع دیگه پریدنه؟

نقل قول:
اینکه سوال اولیه این بوده که ایا خدا نمیتواند؟ ویا جوابی که من دادم کمکی میکنه یا نه بستگی داره به قدرت تفکر و تعقل اونی که داره مطلب رو میخونه...

خدا وکیلی جواب برای خود شما قانع کننده هست؟ به من لازم نیست جواب بدین

اگر کسی گفت خدا نیست! من بگم نه خدا هست! این می شه جوابش؟

نقل قول:
توصیه میکنم علاوه برا اینکه به تاپیک های کلایم و عقاید یه سر میزنید برای نقض حرف یه نفر و یا اثبات حرف خودتون.... من بعد حتما یه چهار چوب بحث مشخص کنید...

من چارچوب بحثم کاملاً مشخصه اونم اشتباه بودن استدلال شما هست اما بپردازیم از بحث به بحث پریدن شما: اول فرمودین که بت ها نا حقن و اگه خواستی بیا تاپیک دیگه برات اثبات کنم (درحالی که من ذکر نکرده بودم بت ها حقن)

بعدش فرمودین که اون آقا پیش فرض خداوند رو قبول داشته و من به اون این جواب رو دادم! در حالی که اون آقا حتی اگر خدا رو قبول داشته سوالش این بوده کی خدا می تواند؟

بعدش الآن هم فهم بنده رو به سوال کشیدین که در این آخرین مورد حق با شما بنده ی علیل فهم زیادی از مسائل ندارم! خوشحال می شم شما کمکی هر چند اندک به من بکنین

با سلام و عرض ادب به محضر همه عزیزان گرامی

خواهشمندم در خصوص موضوع تایپیک بحث ها را پیش ببرید و الا با عرض شرمندگی
پست های بی ارتباط با محتوای بحث و حاوی توهین و خارج از ادب مباحثه حذف خواهد گردید

موفق باشید

عظيم;492546 نوشت:
با سلام و عرض ادب به محضر همه عزیزان گرامی

خواهشمندم در خصوص موضوع تایپیک بحث ها را پیش ببرید و الا با عرض شرمندگی
پست های بی ارتباط با محتوای بحث و حاوی توهین و خارج از ادب مباحثه حذف خواهد گردید

موفق باشید

متشکرم ...

خودم هم پیشمونم این بحث رو که از اولش دوستان منحرف کردن رو چرا منحرف کردم ... سوال سوال من نبوده! جواب رو هم دارم! خواستم یه کمکی به تر تمیز شدن استدلال دوستان بکنم ولی خدا نخواست! :Gig:

سوال بی جواب;492544 نوشت:
خواهش می کنم این پست رو درست بخون!
1- خداوند یگانه!
2- قرآن وحی خداوند!
3- باطل بودن پرستش بتها!

سوال به جواب نرسیده
اینها چه ربطی به بحثی که کردیم داشت؟

نفرنفر;492486 نوشت:
سلام ...
من اگر چراغی رو ببینم که روشن هست میتونم مطمئن باشم که در درونش الکتریسیته جاری هستش .
سالها قبل از اینکه یک ملکول رو بتونن ببینن ... به ساختمان ملکول و ساختار اربیتال ها پی برده بودند ... از رویه خواصش ...

من برایه چه به دنبال خدا میروم !!! برای رشد کردن و پیشترفت کردن ...
موفقیت های دنیوی با سعی و تلاش بدست نمیآیند ... حداقلش برای من اینجوری بوده ... من الان فوق لیسانس معماری کامپیوتر دارم ... 10 سال هم هست دارم کار میکنم ... به زور دارم برجی 2 میلیون در میارم ... که همش خرج میشه ... بعد از 10 سال 3 میلیون جمع کرده بودم که امسال همش خرج دندون هام شد ... الان دستم بشکنه .... پول ندارم برم دکتر ... من موفقیت رو اینجور تعریف میکنم که بتونم حداقلش بعد از 20 سال یه ماشین داشته باشم ... یه خونه داشته باشم .... اصلا هم با نظام های این دنیا کار ندارم ... مسیری که به من جواب نده و نتونه تو این دنیا حلال مشگلاتم باشه ... چجوری میتونه ادعا کنه که اون دنیا میتونه حلال مشگلاتم باشه ...

اصلا خدا بزنه زمین و زمان رو داغون کنه ... یه بار دیگه خلقش کنه .... دیگی که برایه من نمیجوشه ... سره سگ توش بجوشه ...

به هر حال من از همین فردا شروع میکنم ... یه سری پارامترهایی رو هم برای خودم تعریف میکنم ... اگر جواب نگرفتم ... میزارمش کنار ... من به دین ابراهیمم ...

اصل حرف شما اینه که اگه مذهب در این دنیا ناکارآمده پس توی دنیای دیگه هم ناکارآمد خواهد بود.اینجا باید ببینیم تعریف شما از ناکارامدی و موفقیت چیه؟
طبق حرف شما امام حسین در زندگی دنیوی فردی کاملا" شکست خورده بوده.در حالی که طبق تعریف من هیچ شخصی از نظر سربلندی در زندگی دنیوی به امام حسین نمیرسه.

دوست عزیز اگه منتظری که با گفتن ذکر و نذر و نیاز حقوق دو میلیونیت بشه بیست میلیون فکر نمی کنم روشت جواب بده.به نظرم کلا" راه رو اشتباه اومدی.
ولی به نظر من هدف شما از این کار کنار اومدن با خودتونه تا اینکه به موفقیت خاصی برسید.

سوال بی جواب;492497 نوشت:
سلام عرض می کنم خدمت استاد عزیز که از اطلاعاتتون خیلی خیلی استفاده می کنم ...

جواب بسیار منطقی هست حالا یه سوالی داشتم : شما تو این پست جایی فرمودین "
خداوندی که سمیع الدعاست و هرگز خلف وعده نمی‌کند ، هیچ دعایی را بدون اجابت نخواهد گذاشت، ولی باید توجه داشت که گاهی همان حاجت را که در دعا خواسته می‌شود، به انسان می‌دهد؛ گاهی بهتر از آن را و گاهی زود یا دیر می‌دهد . اگر در دنیا به او ندهد ، در آخرت پاداشی به او می‌دهد ،چون دعا یک نوع عبادت و نیایش است و بدون پاداش نمی‌ماند."

حالا سوالم: چرا این استدلال برای خدایان زمینی رد است؟

این اولین پست شماست
در جواب شما استدلالی مطرح شد که نشون میده حتی برآورده شدن یک دعا، خدا و دخالت او و درست بودن دعا را نشان میده
در پاسخ شما دوباره بیان شد که یک بت و چوب موب ارائه بده که دعایا کسی رو برآورده کرده باشه
اگر منظور شما از خدایان زمینی بت و چوب و ... باشه
و گرنه شاید مسخره بازی ای بیشتر نبود، چرا ؟ چون خدا فقط خداست و خدای زمینی وجود ندارد
در این صورت مسئولین خودشون باید بدانند کی بحث رو منحرف میکنه

tadakhol;492551 نوشت:
سوال به جواب نرسیده
اینها چه ربطی به بحثی که کردیم داشت؟

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۳/۰۱/۰۳ در ساعت 01:37 pm دلیل: بی ارتباط با محتوا

ناظم پستم رو ویرایش کرده من هم نتیجه ای تو بحثمون نمی بینم... شما هم خواستی کمک کنی به بحث اشکالی هم نداره کاملاً احترام می زارم هر چند اگر حرفت برام قابل قبول نباشه ...

tadakhol;492557 نوشت:
این اولین پست شماست
در جواب شما استدلالی مطرح شد که نشون میده حتی برآورده شدن یک دعا، خدا و دخالت او و درست بودن دعا را نشان میده
در پاسخ شما دوباره بیان شد که یک بت و چوب موب ارائه بده که دعایا کسی رو برآورده کرده باشه
اگر منظور شما از خدایان زمینی بت و چوب و ... باشه
و گرنه شاید مسخره بازی ای بیشتر نبود، چرا ؟ چون خدا فقط خداست و خدای زمینی وجود ندارد
در این صورت مسئولین خودشون باید بدانند کی بحث رو منحرف میکنه

اون سوال از شما نبوده ... جوابتون هم کمکی بهم نکرد ... خواهشاً اجازه بدین از کسی که پرسیدم جواب بده ...

اما چرا کمک نمی کنه؟ بحث اول این بوده که در قرآن گفته شده چرا از خداهایی که حرفتون نمی شنون و کاری نمی تونن بکنن پیروی می کنین حالا دوستمون ادعا می کنه که خدایی که الآن می پرسته هم از نظر ایشون همین خواص رو داره حالا تو استدلال یه جمله ای گفته شده که به نظر من می تونه برای اون مصداق آیه هم صدق کنه، حالا اگر صدق کنه پس نمی شه بهش استناد کرد که حالا من خواستم که توضیح بدن استاد ... که شما عجله کردین ... Smile

[="Indigo"]

سوال بی جواب;492545 نوشت:
موضوعی که من اول مطرح کردم : نشان دادن اشتباه بودن استدلال شما

موضوع دوم نشان دادن اشتباه بودن استدلال شما (همان استدلال)

این کجاش از یه موضوع به موضوع دیگه پریدنه؟

شما اول میخواستین با توجه به حرف من که گفتم اگه خدا بخواد ! میتونه هرکاری و انجام بده ( حرفی که پشتش سند های محکم زیادی وایسادن ) یه نتیجه بی ربط بگیرید که پس بت ها هم میتونن هرکاری انجام بدن اما نمیخوان...

تو پست اخر باز اومدین و گفتین اینکه حرف شما ( خواست خدا تو انجام دادن یا ندادن یه عمل ... ) چه کمکی میتونه بکنه به کسی که میگه وقتی خدا حرف نمیزنه چرا بپرستمش...

دو تا بحث کاملا جدا...که باز هم ... باز هم نیازه.... اول یه سری پیش زمینه ها توضیح داده بشه و قبول بشه برا هرکدوم...

خدا وکیلی جواب برای خود شما قانع کننده هست؟ به من لازم نیست جواب بدین

بازم میگم جواب ها با توجه به منطق و درک هر کسی هضم میشن براش... نه برداشتی که افراد به طور متفاوت از یه حرف میکنن...

اگر کسی گفت خدا نیست! من بگم نه خدا هست! این می شه جوابش؟

شما باز مثالی زدید که هیچ ربطی نداشت....پست اول من در جواب حرف کاربر نفر نفر اصلا قابل مقایسه با این مثال نیست...

من چارچوب بحثم کاملاً مشخصه اونم اشتباه بودن استدلال شما هست اما بپردازیم از بحث به بحث پریدن شما: اول فرمودین که بت ها نا حقن و اگه خواستی بیا تاپیک دیگه برات اثبات کنم (درحالی که من ذکر نکرده بودم بت ها حقن)

اینو توضیح دادم قبلا براتون....

حق رو با حق میشه مقایسه کرد.... نه نا حق رو با حق....

وقتی یه تساوی از پایه اشتباه باشه.... لازمه یکی از طرفین حذف بشه....

بعدش الآن هم فهم بنده رو به سوال کشیدین که در این آخرین مورد حق با شما بنده ی علیل فهم زیادی از مسائل ندارم! خوشحال می شم شما کمکی هر چند اندک به من بکنین

و باز میرسیم به برداشت غلط شما از حرفها.... کسی فهم شمارو به سوال نکشید... من گفتم هرکسی...دقت کنید هرکسی با توجه به منطق و درک خودش از یه مسئله برداشت های مختلف میکنه.... منظور جمله ی من این بود...
اگه گفتم دوست ندارم بحث و ادامه بدم... عنوان کردم بهخاطر اینه که مثل الان مجبورنشم منظور اصلی رو از هر جمله ای بگم براتون....تا شما یه وقت برداشت اشتباه نکنی...

به هر حال من توضیح لازم رو از هر جمله ای نه یک بار بلکه چند بار دادم...

دوست هم ندارم مجبور بشم دوباره چیزی و توضیح بدم....حقیقت حوصله ی توضیح دوباره رو هم ندارم...

پس بی زحمت از تو حرفای من هر دفعه یه چیز جدید و عجیب بیرون نکشید...

:Gol:[/]

ببخشید دوستان اجازه بدین من جوابم رو از کارشناس سایت بگیرم ...
اینجوری موضوع رو میبندن ... من هم جوابم رو نمیگیرم ...

خواهشا ادامه ندین ...

سوال بی جواب;492561 نوشت:
بحث اول این بوده که در قرآن گفته شده چرا از خداهایی که حرفتون نمی شنون و کاری نمی تونن بکنن پیروی می کنین حالا دوستمون ادعا می کنه که خدایی که الآن می پرسته هم از نظر ایشون همین خواص رو داره حالا تو

عزیز من چرا دقت نداری
گفتم اول این دوست به پفته خودش، استدلالات شیعه را درست میداند اما نتایج اونها یعنی اعتقاد به خدا و عمل به احکام و ... را نمیپذیرد
پس حرف عقلش را نمیپذیرد
حالا شما براش استدلال می آورید؟
گرفتی عزیزم؟
اون خودش استدلالش را صحیح میداند، ولی عمل نمیکند، حالا شما دوباره میخوای براش استدلال بیاری؟
این یک

دوم خدا گفته اون بتها نمیشنون چون واقعاً نمیشنون، حضرت ابراهیم(ع) اونها رو نابود کرد تا ثابت کنه که کاری ازشون برنمیاد
حالا دوست شما هم میتونه نعوذبالله خدا را نابود کنه تا ببینه کاری ازش برمیاد یا نه؟

سوم اثبات شد: حتی یک دعا توسط خدا برآورده شود کافی است برای اثبات دخالت خدا (که شامل شنیدن و دیدن و .... هم میشود)
و کلی دعا در طول تاریخ برآورده شده
به نظمر حتی کافیه فرد به خودش رجوع کنه تا ببینه دعاهاش برآورده شده یا نه

حالا باز بفرما ربطی نداره
شما روی این استدلالها بحث کنه

SH!SH-GoOoSHe*;492566 نوشت:

دو تا بحث کاملا جدا...که باز هم ... باز هم نیازه.... اول یه سری پیش زمینه ها توضیح داده بشه و قبول بشه برا هرکدوم...

اینو توضیح دادم قبلا براتون....

حق رو با حق میشه مقایسه کرد.... نه نا حق رو با حق....

وقتی یه تساوی از پایه اشتباه باشه.... لازمه یکی از طرفین حذف بشه....

و باز میرسیم به برداشت غلط شما از حرفها.... کسی فهم شمارو به سوال نکشید... من گفتم هرکسی...دقت کنید هرکسی با توجه به منطق و درک خودش از یه مسئله برداشت های مختلف میکنه.... منظور جمله ی من این بود...
اگه گفتم دوست ندارم بحث و ادامه بدم... عنوان کردم بهخاطر اینه که مثل الان مجبورنشم منظور اصلی رو از هر جمله ای بگم براتون....تا شما یه وقت برداشت اشتباه نکنی...

به هر حال من توضیح لازم رو از هر جمله ای نه یک بار بلکه چند بار دادم...

دوست هم ندارم مجبور بشم دوباره چیزی و توضیح بدم....حقیقت حوصله ی توضیح دوباره رو هم ندارم...

پس بی زحمت از تو حرفای من هر دفعه یه چیز جدید و عجیب بیرون نکشید...

:Gol:

نقل قول:
شما اول میخواستین با توجه به حرف من که گفتم اگه خدا بخواد ! میتونه هرکاری و انجام بده ( حرفی که پشتش سند های محکم زیادی وایسادن ) یه نتیجه بی ربط بگیرید که پس بت ها هم میتونن هرکاری انجام بدن اما نمیخوان...

تو پست اخر باز اومدین و گفتین اینکه حرف شما ( خواست خدا تو انجام دادن یا ندادن یه عمل ... ) چه کمکی میتونه بکنه به کسی که میگه وقتی خدا حرف نمیزنه چرا بپرستمش...

احسنت من می خواستم بگم این استدلال رو نه برا خدا بلکه برا خود شما هم می شه کرد (بت، شما، من، مگس و ...) پس بی ربطه (و کمکی نمی کنه) که شما مرحله ی اول رو رد نمی کردی! پس حرفام یک کوچولو! به هم ربط داشته!

حرفی که پشتش سندای زیادی هست باید اون سنداش رو شما مطرح می کردی که آقای "نفر نفر" خدا قادر مطلق به این دلایل پس خدایی که الآن می پرستی مصداق اون آیه نمی شه.

نقل قول:
بازم میگم جواب ها با توجه به منطق و درک هر کسی هضم میشن براش... نه برداشتی که افراد به طور متفاوت از یه حرف میکنن...

این که درسته! اما ایشون برداشتش رو گفته شما هم برداشتت رو اگر این قضیه بگین من هم معذرت می خوام که وقتتون رو گرفتم

ولی شما استدلالی برای رد برداشت نفر نفر بیان نکردی ببین برات از امام موسی صدر مثال میارم:

نقل قول:
اصل حرف شما اینه که اگه مذهب در این دنیا ناکارآمده پس توی دنیای دیگه هم ناکارآمد خواهد بود.اینجا باید ببینیم تعریف شما از ناکارامدی و موفقیت چیه؟
طبق حرف شما امام حسین در زندگی دنیوی فردی کاملا" شکست خورده بوده.در حالی که طبق تعریف من هیچ شخصی از نظر سربلندی در زندگی دنیوی به امام حسین نمیرسه.

دوست عزیز اگه منتظری که با گفتن ذکر و نذر و نیاز حقوق دو میلیونیت بشه بیست میلیون فکر نمی کنم روشت جواب بده.به نظرم کلا" راه رو اشتباه اومدی.
ولی به نظر من هدف شما از این کار کنار اومدن با خودتونه تا اینکه به موفقیت خاصی برسید.

این یک استدلاله که غلط درست بودنش رو می شه بحث کرد برداشت امام موسی صدر از آیه نیست! (شما برداشت خودت از آیه رو بدون استدلال بیان کردی!

یا من از خودم استدلال میارم که می تونم باهاتون بحث کنم در موردش:

نقل قول:
1- اصلاً این سوال از اول خنده داره، چرا که اگر صدای خدا رو نمی شنوه پس اون آیه رو از کجا آورده که داره به اون استناد می کنه؟ (قرآن صدای رسای خداوند) که اگر این رو قبول نداره بحث جداس و به این موضوع ربط نداره.

2- از طرق دیگه می شه گفت همه چیز تحت تدبیر خداست.(اگر خداوند رو با براهین قوی قبول کنه )

بعد شما فرمودین:

نقل قول:

شما باز مثالی زدید که هیچ ربطی نداشت....پست اول من در جواب حرف کاربر نفر نفر اصلا قابل مقایسه با این مثال نیست...

برداشت نفر نفر از این آیه این بوده که خدا حرف ما رو نمی شنوه و کاری نمی کنه؟

برداشت شما اینه که می شنوه و بعضی موقع ها صلاح نمی دون؟ (یا بعضی موقع ها اگر بخواد استجابت می کند؟)

بعد برداشت خودوتون رو به ضد برداشت خودتون به عنوان استدلال آوردین؟ حالا این فرق با مثال من چیه ؟ خدا نیست در جواب باید بگم که نه خدا هست شما نمی دونی!

شما میگی پشت برداشتت استدلال های قوی هست حالا برداشتت رو مطرح کردی و می گی استدلالش ربطی به این تاپیک نداره خیلی ممنون از اینکه نظرتون رو به ما گفتین! ولی به این تاپیک کمکی نکردین برداشت خودتون رو فقط گفتین!

ساده اش این میشه:
اگر خدایی توسط انسان نابود میشوند یا قدرت دفاع از خود ندارند آنگاه شایسته پرستش نیست
هم ارز:
اگر خدایی شایسته پرستش باشد آنگاه توسط انسان نابود نمیشود و میتواند از خودش دفاع کند

آخه پشه چیه که نیاز داشته باشه خدا در برابر اون از خودش دفاع کنه، :khaneh:

سوال بی جواب;492571 نوشت:
احسنت من می خواستم بگم این استدلال رو نه برا خدا بلکه برا خود شما هم می شه کرد (بت، شما، من، مگس و ...) پس بی ربطه (و کمکی نمی کنه) که شما مرحله ی اول رو رد نمی کردی! پس حرفام یک کوچولو! به هم ربط داشته!

بحث منم از اول سر همین استدلال شماست که هنوز هم دلیل رد حرف من و یه قیاس غیر منطقی میدونی....

اگه علی سیاهه...( در حالی که جدش سیاهه و از این نظر حمایت میشه....)
پس همه ی علی ها سیاهن...

حرفی که پشتش سندای زیادی هست باید اون سنداش رو شما مطرح می کردی که آقای "نفر نفر" خدا قادر مطلق به این دلایل پس خدایی که الآن می پرستی مصداق اون آیه نمی شه.

اینکه اگه خدا بخواد کاری وانجام بده ...انجام میده .... نیازمند اثبات اراده خداست...که برمیگیرده به وجود خدا...

سند های این مطلب هم زیادن...

کسی که آیه از قران میاره.... لازم ندیدم این سند هارو براش رو کنم..

این یک استدلاله که غلط درست بودنش رو می شه بحث کرد برداشت امام موسی صدر از آیه نیست! (شما برداشت خودت از آیه رو بدون استدلال بیان کردی!

برداشت نفر نفر از این آیه این بوده که خدا حرف ما رو نمی شنوه و کاری نمی کنه؟

بعد برداشت خودوتون رو به ضد برداشت خودتون به عنوان استدلال آوردین؟

پست اول من انتقاد به مثال غیر حق نفر نفر بود....که برابری میکنه با مثال ناحق شما...

اگه خدا جواب نمیده...
چه فرقی داره با بتی که جواب نمیده...

شما میگی پشت برداشتت استدلال های قوی هست حالا برداشتت رو مطرح کردی و می گی استدلالش ربطی به این تاپیک نداره خیلی ممنون از اینکه نظرتون رو به ما گفتین! ولی به این تاپیک کمکی نکردین برداشت خودتون رو فقط گفتین!

من اصلا تو این تاپیک میگم خدا اگه بخواد کاری و انجام بده انجام میده ... چون خداست!!!

چون خداست و ما وجود و اراده و قدرت و دانایی و توانایی شو قبول داریم....

حالا شما اگه بخوای جمله ی بالای منو نقض کنی باید بری جایی بحث کنی که دارن قدرت و اراده ی خدا رو ثابت میکنن...نه اینجا...

توضیح دادم....

اثبات وجود و اراده ی خدا تو تاپیکی که کاربرش برا سوال ، آیه از قران میاره جایی نداره....

از پست اول من نمیتونین این نتیجه ها رو بگیرین...

با عرض سلام مجدد خدمت شما استاد بزرگوار ...
بابته پاسخگوئیتون تشکر میکنم ...امیدوارم هر کجا که هستین موفق و پیروز باشین ...

بحث دوستان طولانی شد و به جاهایی کشیده شد که مد نظره من نبود ... از اینرو از دوستان تقاضا کردم که بحث را ادامه ندهند تا من بتوانم پرسشم را از شما پاسخ بگیرم ... در صورته امکان از شما میخواهم پرسشم را به صورته صریح پاسخ بگوید { سوال : آیا من میتوانم از راهم مطمئن شوم یا خیر ؟؟؟ }

استاد صادق ...
هر تئوری که بخواهد در درون جامعه مورد پذیرش قرار بگیرد ابتدا آن را بر رویه ورق و کاغذ اثبات میکنند ... سپس آن تئوری در حیطه عمل در حجم محدود مورد بررسی قرار میگیرد و درنهایت تئوری مذکور در سطح کلان اجرایی میشود ..

. دانشمندان سالیان پیش حشره کشی قدرتمند مانند ddt را تولید کردند ... این ماده هم دوستدار طبیعت شمرده میشد ... و هم حشره کشی قوی ... این ماده سالیان پیش در حجم وسیعی تولید شد و مورده استاده قرار گرفت ... تا اینکه ماده مذکور وارد برکه ها و دریاچه ها شد و باعث رشد سریع جلبک ها شد و اکسیژن موجود در درون آبها از بین رفت و باعث از بین رفتن آبزیان دریایی شد ...

دانشمندان ... سیستم حکومتی کمونیستی رو پایه ریزی کردند ... این نوع حکومت بر رویه کاغذ بهترین نوع سیستم مملکت داری محسوب میشد و بسیاری از کشورها سیستم حکومتیشون رو به کمونیستی تغییر دادند تا اینکه در نهایت سردمداران چنین حکومت هایی ادعا کردند سیستم حکومتی کمونیستی عالیست ... اما بدرده انسان نمیخورد و تنها به درده مورچگان میخورد ...

و هزاران مثالی که در حیطه تئوری خودشون رو خوب و درست نشون میدن ... اما وقتی در حیطه عمل وارد میشن نمیتونن پاسخگو باشن ... اما نه عقلانی هست و نه درست هست که من از راه و روشی تبعیت کنم که با دو تا چشمام میبنم بهم پاسخگو نیست ... در این سایت دوستان مطالب بسیار زیادی رو در مورده حقانیت دین اسلام و شیعه عنوان کردند که همشون رو من هم قبول دارم ولی وقتی میخواهم بر اساس آن دستور العمل ها زندگی کنم روز به روز بدبخت تر میشوم ... من قبلا هم اشاره کردم من دنباله ثروت و دنیا گرایی نیستم ... من دنبال حداقل های یک زندگی نرمال هستم ... هدف من از اینکه یک ایدیولوژی رو میپذیرم ... خواب دیدن یا قرص آرام بخش نیست ... من به دنبال روشی هستم با بتوانم به خواسته های نرمال و منطقی خودم برسم .

جدا راه و مسیری که ادع میکند بهترین راه و مسیر هست ... نمیتونه حداقل های زندگی رو تامین کنه ؟؟؟ من برای زندگیم کم زحمت نکشیدم ... من الان فوق لیسانس معماری کامپیوتر هستم ... برجی هم به زور دارم 2 میلیون تومن در میارم ... اما هیچ پس اندازی ندارم ... آیا ایدیولوژی و راه و مسیری که شما ترسیم میکنین نمیتونه بعد از 20 سال یک کاره خوب . یک حقوق خوب . یک سرپناه رو برایه من تامین کنه ؟؟؟

جناب صادق ...
شما چندین مسیره موفقیت در درون زندگی رو برایه من ترسیم کردین ... من تقریبا هر شب تا ساعت 2 شب دارم کار میکنم ... صبح ها هم زود ار خواب بیدار میشوم ... با این حال دنبال این نیستم تمام این چیزها رو کسی یک شبه به من بدهد ... همینکه من بدونم در درون مسیر رشد کردن قرار دارم برایم کفایت میکند ... ولی هر روزم بدتر از دیروز هست ؟؟؟ آخه چرا ؟؟؟ مگه من بهترین دستورات زندگی کردن رو ندارم ؟؟؟؟ من که نمیتونم تا آخره عمرم راه و مسیری رو قبول کنم ... آخر سرش امید داشه باشم که میرم بهشت ...

اگر دین و مذهب مسیری مناسب برای رشد و پیشترفت من در درون اون دنیا تعیین کرده ... حداقلش باید بتونه در درون این دنیا به من پاسخگو باشه ... خوب چرا بهم جواب نمیده ؟؟؟ آیا اگر من مسیری که بهم جواب نمیده رو کنار بزارم کاره غیر منطقی رو انجام دادم ؟؟؟

خدا از من چه میخواهد بکند ... خوب چرا به من عقل داده ... چرا من باید راه و مسیری که به من جواب نمیده رو ادامه بدم ؟؟؟

یکی از دوستان در مورده امام حسین صحبت کرده بودند و گفتند ایدیولوژی دین از آنگونه نیست که لزوما باعث سعادت دنیوی انسان شود ... مقبول ... من هم چنین استدلالی رو میتونم قبول کنم ... اما من نیاز به یک نشانه دارم ... نیاز به یک عهد نامه بالاتر از عقل و فهمم دارم ... نیاز دارم که همون چیزی رو ببینم که امام حسین (ع) دیده ... آیا حرفه من ایراد دارد ؟؟؟ آیا اگر من به راه و مسیرم امینان داشته باشم ایراد دارد ؟؟؟ آیا خواسته من غیر منطقی است ؟؟؟ خوب چه ایرادی دارد مثلا مئ چنین آزمایشی رو تعریف کنم ....

1- 9 ماه تمام هر روزش را روزه بگیرم
2- 9 ماه هر روز 5 هزار تومان صدقه بدهم .
3- 9 ماه هر روز نمازهایم اول وقت باشد .
4- 9 ماه هر روز مسجد نماز بخوانم .
5- 9 ماه هر شب نماز شب بخوانم .
6- 9 ماه هر روز زیارت عاشورا بخوتانم .
7- 9 ماه هر روز 5000 بار ذکر بگم
......
.....
.....
40 - 9 ماه تمام فکر و ذکرم خدا باشد ...

و بعد از اینکه این 9 ماه تمام شد خدا یک نشونه درست و حسابی جلوم بزاره ... مثلا برم میدان آزادی و از اونجا طی طریق کنم به مشهد ... فقط فقط هم یک بار ... برایه اینکه بتونم با اون آزمایش جلویه عقلم وایسم و بگم من یه آزمایش کردم و ابعادی بالاتر و برتر از مسائل روزمره هم وجود دارد ... ولی همکنون هر روز و هر شبی که سر میکنم دارم با عقلم جنگ میکنم ... هیچ چیزی رو هم ندارم که جوابش رو بدم ...

خوب من چی دارم که بهش تکیه کنم ...
ایدیولوژی هام هر روز دارن باعث شکست هام میشن ... چرا من باید این مسیر رو ادامه بدم ؟؟؟ آیا فردا خوده خدا از من نمیپرسه چرا مسیری رو طی کردی که هر روز به غلط بودن مسیرت بیشتر اطمینان پیدا میکردی ....

خوب شما یک آزمایش برایم تعریف کنین ...

بسم الله الرحمن الرحیم
با سلام

نفرنفر;492693 نوشت:
هر تئوری که بخواهد در درون جامعه مورد پذیرش قرار بگیرد ابتدا آن را بر رویه ورق و کاغذ اثبات میکنند ... سپس آن تئوری در حیطه عمل در حجم محدود مورد بررسی قرار میگیرد و درنهایت تئوری مذکور در سطح کلان اجرایی میشود ..

با عرض پوزش
جمله شما باطل است
باید اینطوری بگید:

هر تئوری که قابلیت امتحان و دیدن نتیجه امتحان در این دنیا داشته باشد آنگاه در این دنیا امتحان میشود
وقتی شما نامه عملت رو در اخرت دستت میگیری چطور میخواهید از راه تجربه و نه استدلال احکام دینی رو اجرا کنید؟

نقل قول:
اگر دین و مذهب مسیری مناسب برای رشد و پیشترفت من در درون اون دنیا تعیین کرده ... حداقلش باید بتونه در درون این دنیا به من پاسخگو باشه ... خوب چرا بهم جواب نمیده ؟؟؟

چون انتظاری که شما از دین دارید خود پیغمبر هم از دین نداشت! دین نه تنها در آن دنیا بلکه در این دنیا هم جوابگو هست ولی نه این چیزی که شما می خواهید. دین رو می خواهید با آزمایش کردن 7-8 ماهه بفهمید و بقیه عمر به خاطر این آزمایش یقین داشته باشید. در ادامه یکم توضیح میدم.
نقل قول:
خوب شما یک آزمایش برایم تعریف کنین ...

آزمایش میخواهید؟! همون که با "تعریف مسئله" شروع و به "نتیجه گیری" ختم میشه دیگه؟
دین به ما میگوید فلان کار را بکنید تا فلان نتیجه حاصل شود البته با کاتالیزور اخلاص. تا دلتان بخواهد از اینجور احادیث و روایات داریم. ولی به دلیلی که در پست بعدی گفتم ... این آزمایش کلّا نتیجه اش غلط از آب در میاد.
نقل قول:
و بعد از اینکه این 9 ماه تمام شد خدا یک نشونه درست و حسابی جلوم بزاره ... مثلا برم میدان آزادی و از اونجا طی طریق کنم به مشهد ... فقط فقط هم یک بار ...

[SPOILER]برگشتنی با اتوبوس میایید دیگه؟:Gig:

شوخی کردم ببخشید.:Nishkhand:[/SPOILER]
حقیقتش منم یه وقتایی به این فکر میکردم ولی یه حکایت هست که وقتی یادم میاد جواب همه سوالاتم رو درباره قیامت و آخرت و ... میگیرم:
حضرت عیسی علیه السلام در بیابانی که در آن به سختی، سنگ پیدا میشد، به یاران خود فرمود هرچه میتوانید برای خود سنگ جمع آوری کنید. بیشتر افراد با خود میگفت الان سنگ به چه کارم میاد؟!:Gig: خوب هرجوری بود برای رفع تکلیف یک سنگ کوچک پیدا میکردند و تمام! اما عده کمی تمام تلاششان را کردند و هرچه توانستند سنگ پیدا کردند تا هوا تاریک شد و حضرت به آنان فرمود آنها را تا فردا صبح نزد خود نگه دارید.
فردای آنروز که از خواب بیدار شدند دیدند ای دل غافل ای کاش دیروز سنگ بیشتری جمع کرده بودیم چون همه آن سنگها تبدیل به طلا شده بود.

حال حکایت دنیا و آخرت است. در این دنیا دستوراتی به ما داده شده که اصلا ممکن است هیچ توجیه علمی نداشته باشد ولی خدا برای آن پاداش زیادی می دهد گویی آن کار کوچک ارزش زیادی دارد. مثلاً برداشتن موانع روی جاده (سنگ و شیشه و خار و ...)ی مسلمانان به چه درد من می خورد؟ فقط وقتم را تلف کرده ام و به دیگران سود رسیده که من را نمیشناسد! ولی اگر اینکار را انجام دهیم پیغمبر میفرماید «بنده ای به خاطر برداشتن خاری از سر راه مسلمانان به بهشت می رود!»
برای روزه گرفتن هم همینطور. برفرض که روزه هیچ خاصیت پزشکی نداشته باشد. گرسنگی کشیدن چه به درد من میخورد مگه من عقلم کمه وقتی که غذا هست، گرسنگی بکشم؟! اما دین میگوید اینها را انجام بده ظرفیت دنیا برای این کارت کمه و نمیشه اینجا پاداشتو داد. شما در کتاب ثواب الاعمال شیخ صدوق ثواب های روزه گرفتن در ماه رجب و شعبان و رمضان را بخوانید. هوش از سر آدم می پرد واقعاً. اینها همان سنگ هایی است که طلا می شود.

اگر همه ی اصحاب حضرت همان یک بار می فهمیدند فردا قرار است چه اتفاقی بیفتد اصلا شب خوابشان نمیبرد و فقط دنبال سنگ بودند....

البته این رو هم توی پرانتز بگم. من خودم چیزی که باعث تحولم شد (کن فیکون شدم!) دیدن یه معلم اخلاق بود که به قول معروف تنبیه های عرفانی ای که داشت ما رو یه تکونی داد. مثلا یهویی رو به من میکرد و میگفت: بعضی ها عوض شده اند.. صبح قبل از اذان بیدار میشوند... بالاسحارهم یستغفرون شده اند. با اینکه به هیچکس نگفته بودم. اصلاً هم اتفاقی نبود چون اصلاً به من نگاه نمیکرد!
دنبال یک معلم اخلاق باشید تا یقین حاصل کنید نه اینکه خودتان به این مقام برسید(محاله که فقط برای آزمایش دین به این مقام برسید و با طی الارض به یقین برسید!)یکی از علما(یادم نیست چه کسی!) گفته بود اگر نصف عمرتان را برای اینکار(انتخاب استاد اخلاق(پدر معنوی)) بگذارید ارزشش را دارد.

شبان وادی ایمن گهی رسد به مراد *** که چند سال به جان خدمت شعیب کند

البته جناب مولوی هم دخیل بود:

ای دل چه اندیشیده‌ای در عذر آن تقصیرها

زان سوی او چندان وفا زین سوی تو چندین جفا

زان سوی او چندان کرم زین سو خلاف و بیش و کم

زان سوی او چندان نعم زین سوی تو چندین خطا

زین سوی تو چندین حسد چندین خیال و ظن بد

زان سوی او چندان کشش چندان چشش چندان عطا

چندین چشش از بهر چه تا جان تلخت خوش شود

چندین کشش از بهر چه تا دررسی در اولیا

از بد پشیمان می‌شوی الله گویان می‌شوی

آن دم تو را او می‌کشد تا وارهاند مر تو را