بهانه هایی در دست دشمنان شیعه

تب‌های اولیه

36 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بهانه هایی در دست دشمنان شیعه

سلام
برهان شیعه قوی است . هم برهان عقلی او هم برهان نقلی او . اما ما خود بهانه هایی به دست دشمنان تشیع می دهیم که برهان عقلی و نقلی ما را تحت الشعاع قرار می دهد . من نمونه ای از این بهانه ها را نقل می کنم . شما هم به ابعاد دیگر اشاره کنید :
یکی از بهانه هایی که ما به دست دشمنان شیعه می دهیم رفتارهای افراطی است . یکی از این رفتارها که در بدو توجه هر فردی را منزجر می کند قمه زنی است . صحنه های مشمئز کننده قمه زنی ذهنیت هر فردی چه مسلمان و چه غیر مسلمان را نسبت به مذهب ما غبارآلود می سازد . با توجه به این تاثیر منفی سالها پیش مقام معظم رهبری از این کار منع فرمودند . اقدام خردمندانه ای که اگر همه شیعیان به آن پایبند بودند ما امروز کمتر مشکل داشتیم . برای اینکه اوج تاثیر منفی این کار را بدانید خوب است نظر دوستان شیعه خود را در کشورهای عربی بدانیم .
در کشور کویت شیعیان زندگی می کنند . یکی از آداب سوگواری ایام محرم آنان قمه زنی است . آنها این کار را با اصرار و تاکید بسیار حتی بعد از صدور حکم رهبری ادامه می دهند . اما تبلیغات زیرکانه وهابیت آنرا به مهمترین اشکال بر شیعه تبدیل نموده است تا جایی که نوجوانان سنی کویتی که چه بسا نماز هم نمی خوانند تا به شیعیان می رسند می گویند : چرا شما این کارها را می کنید و فیلم صحنه قم زنی شیعیان را نشان می دهد . کسانی که در این کشور دغدغه مذهب دارند معتقدند الان مهمترین اشکال اهل سنت به شیعیان قمه زنی است .
چرا شیعه ای که ادعای ولایت مداریش گوش فلک را کر کرده است در چنین مسائل مهمی پیرو مقام ولایت و مرجعیت نیست ؟ چرا بعضی شیعیان بسان اهل سنت دینداری می کنند ؟ دینداری خودسرانه و جدا از مقام ولایت ؟
این کارها باعث نمی شود ما در میان تشیع هم قائل به تشیع ولایی و تشیع غیر ولایی شویم ؟
حقیقتا ولایت مداری مراتبی دارد که مرتبه ای از آنرا در اختلاف شیعه و سنی می یابم اما در میان خود تشیع نیز می توان مراتب قائل شد . شیعیانی که به دستگیره های ولایت در زمان حاضر هم متمسکند و کسانی که گمان می کنند می توانند مستقیم به امامان متصل شد لذا از کسی جز تفکر و اندیشه خود پیروی نمی کنند .
موفق باشید

سلام
یکی دیگر از بهانه هایی که ما به دست دشمنان شیعه می دهیم انحصار مطالب دینی عمومی ما در مساله امامت است . این حقیقت را از آنجا می یابیم که مقام معظم رهبری در میلاد یا بعثت رسول اکرم با بیانی انتقادی فرمودند : ما طوری صحبت می کنیم که انگار سیزده معصوم داریم . یعنی اینکه درباره رسول اکرم ص سخن نمی گوییم و مطالب ما منحصر در ائمه ع شده است .
این یک واقعیت است که اکنون اغلب مطالب دینی ما حول و حوش مباحث مربوط به چند امام معصوم ع است . آیا این صحیح است ؟ یکی از دلایل این اتفاق آنستکه سخنرانیهای دینی ما صرفا مناسبتی است . یعنی فقط در مناسبتهای دینی از دین صحبت می کنیم . خوب وقتی قرار باشد بر اساس مناسبتها کمیت و محتوای سخنرانیها نیز تعیین شود معلوم است که بیشتر مطالب ما حول و حوش ائمه معصومین ع باشد . شما به مناسبتهای دینی تقویمها نگاه کنید .
آیا بحث خدا شناسی بحث معاد یا بحث نماز بحث جهاد بحث حج مباحث اخلاقی و امثال آنها در سخنرانیهای دینی غلبه دارد یا بیان زندگینامه ائمه ع ؟
اینطوری می شود که مخالفین فکر می کنند تشیع یعنی امام و دیگر هیچ .
در مباحث دینی ما با اهل سنت هم موضوعات مرتبط با امامت محور هستند . همان اشکال توسل و شفاعت . بطوری که باز آنها فکر می کنند دیانت و مناسک دینی ما چیزی جز توسل و شفاعت نیست و ما کاری جز زیارت عاشورا خواندن و لعن کردن نداریم . اما آیا واقعا در مناسک دینی ، توسل و شفاعت به معنای خاصش ، متن مناسک دینی ماست یا حاشیه آن ؟ آیا ائمه ع ما را به توسل و شفاعت توصیه می کنند یا به نماز و روزه و حج وووو ؟برویم توصیه های ائمه ع را بخوانیم .
باید برای این مشکل فکر اساسی کرد . و این از آثار عدم مدیریت صحیح فعالیتهای دینی و فرهنگی ماست ؟
موفق باشید

حامد;122623 نوشت:
باید برای این مشکل فکر اساسی کرد . و این از آثار عدم مدیریت فعالیتهای دینی و فرهنگی ماست ؟

سلام

فکر اساسی!!!؟

mkk1369;122625 نوشت:
فکر اساسی!!!؟

سلام
یعنی اینکه اندیشمندان دینی بنشینند ببیند تقدم و تاخر مباحث و مناسک دینی چگونه است . چه اموری مهمتر وچه اموری کم اهمیت ترند و با توجه به این اولیت بندیها تبلیغات دینی را سامان دهی کنند نه اینکه مبلغین تابع عنوان مناسبتها و فضاهای ساختگی باشند . اگر مباحث دینی بی سر و سامان ترویج شوند رشد فکری افراد هم نا همگون خواهد شد آنوقت می بینید یک مسلمان به عزاداری مستحب بیشتر از نماز واجب اهمیت می دهد . مااز این بی سامانیها خبر داریم .
موفق باشید

حامد;122644 نوشت:
. مااز این بی سامانیها خبر داریم . موفق باشید

سلام

یکی از این بی سامانی ها همین موضوعی که گفتید است

حامد;122644 نوشت:
یک مسلمان به عزاداری مستحب بیشتر از نماز واجب اهمیت می دهد

و من فکر کنم یکی از مسائل اساسی که باعث می شد این اتفاق بیافتد
ذکر احادیث ثوابی
مثل
اینکه(اگر حدیث باشه)
هرکس برای حسین(ع) اشک بریزه گناهاش بخشییده می شه

و اینکه کم در مورد پیامبر صحبت میشه
و بیشترین سخن از امامان امام حسین (ع) و...
است

ذکر مسیبت(مصیبت؟) خوبه اما به اندازه و در حد تعادل
در هرجا ببینیم
جشن است
عذا هم می گیرند
و...:Gig:

mkk1369;122664 نوشت:
یکی از این بی سامانی ها همین موضوعی که گفتید است

سلام
آنچه که هنوز ما شیعه ها به آن عادت نکردیم بلکه این اواخر تضعیف هم شده تقید به رهنمودهای مرجعیت و بخصوص مقام ولایت است .
هنوز با سوادهای ما پای کار نیامده اند .
هنوز خودپرستیها قوی است .
خداپرستیها هنوز گسترده نشده است .
هنوز فکر می کنیم می توان هر جورکی دیندار بود
بالاخره از ظن و گمان ضعیف خود گوهر دین را ارزیابی کردیم و حکم نمودیم که گِلی خوشبو بیشتر نیست .
موفق باشید

سلام
حالا که بحث به اینجا کشیده شده به نظر شما :
نقش روحانیت در تضعیف یا تقویت این عوامل چیست ؟
موفق باشید

سلام

حامد;122739 نوشت:
نقش روحانیت در تضعیف یا تقویت این عوامل چیست ؟

مثل باد است بر روی دریا و تولید موج!!

mkk1369;122741 نوشت:
مثل باد است بر روی دریا و تولید موج!!

سلام
بیشتر توضبح دهید
موفق باشید

حامد;122743 نوشت:
بیشتر توضبح دهید

سلام

یک روحانی می تونه مثل یک باد که روی دریا تاثیر می گذارد و مواج اش می کند
می تواند به سمت و سوی مناسبی بکشد
(این مثال یک مثال جهت روشن شدن است و ممکن است کامل صدق نکند)

mkk1369;122746 نوشت:
یک روحانی می تونه مثل یک باد که روی دریا تاثیر می گذارد و مواج اش می کند می تواند به سمت و سوی مناسبی بکشد (این مثال یک مثال جهت روشن شدن است و ممکن است کامل صدق نکند)

سلام
نقش و جایگاه روحانیت در میان عوامل متعدد و متکثر موجود را باید بخوبی تبیین کرد
موفق باشید

روحانی هم مثل یک معلم میمونه اگه دلش برا دین بسوزه که طوری صحبت میکنه که افرادی پا صحبتاش نشستند وقتی در مراسم عزاداری شرکت میکنند هنگام شنیدن صدای اذان میرن مسجد برای ادای واجب

اگه دلش نسوزه یعنی مادیات براش مهم باشه که الکی پیاز داغ زیاد میکنه تا پول بیشتری در بیاره. برای یه همچین روحانی وقت اذانو نماز اول وقت مهم نیست چه برسه به مستمعی که پا صحبتش نشسته

builder;122785 نوشت:
روحنی هم مثل یک معلم میمونه اگه دلش برا دین بسوزه که طوری صحبت میکنه که افرادی پا صحبتاش نشستند وقتی در مراسم عزاداری شرکت میکنند هنگام شنیدن صدای اذان میرن مسجد برای ادای واجب

سلام
فکر نکنم بحث دلسوزی باشه بلکه تبیین جایگاه اهم و مهم معارف و مناسک دینی است که ممکن است برای بعضی از مبلغین هم روشن نباشه هرچند عناوین واجب و مستحب نشانه خوبی برای شناخت این مطلب است
موفق باشد

حامد;122778 نوشت:
نقش و جایگاه روحانیت در میان عوامل متعدد و متکثر موجود را باید بخوبی تبیین کرد

سلام

بله

الان ببینید روحانیون کجا اند؟

توی صدا و سیما که موقع غم و اندوه میاییند(البته فکر کنم بیشتر)
آنهم مردم نظرشون برگشته!!!
ببینید تو خیابون میون مردم چی می گند؟!!
چرا؟!!

mkk1369;122892 نوشت:
سلام بله الان ببینید روحانیون کجا اند؟ توی صدا و سیما که موقع غم و اندوه میاییند(البته فکر کنم بیشتر) آنهم مردم نظرشون برگشته!!! ببینید تو خیابون میون مردم چی می گند؟!! چرا؟!!

سلام
به نظر شما مشکل چیه ؟
موفق باشید

حامد;122908 نوشت:
به نظر شما مشکل چیه ؟

سلام

کدام مشکل؟

mkk1369;122951 نوشت:
کدام مشکل؟

سلام
همین مشکلی که گفتی مردم نظرشون برگشته
موفق باشید

سلام

حامد;123064 نوشت:
همین مشکلی که گفتی مردم نظرشون برگشته موفق باشید

مشکل خیلی است

امیدوارم دروغ نشه

ولی یکنم نگاه کنید

چه قدر روحانیون با مردم هستند؟

چند در صد شون به سود های بانکی و... اعتراض کرده اند؟

چه قدر امده اند تا مفاهیم فقهی را با سطح فکر مردم بالا بیاورند و اصطلاحات علمی روز بکار ببرند

چرا گفته اند اطاعت از قانون واجبه و عدول از آن حرام؟!!

چرا حاکم شرع شد نه شرع حاکم؟

و...

البته فقط مشکلات روحانیت نیستند

خود مردم هم هستند
مثلا چه نیازی به مرجع هست وقتی خودمون می فهمیم؟
و...

حتی دشمنان هم بی کار نشسته اند؟

الان بعضی از کارها(که اگر بگم سیاسی می شه خودتون فکر کنید)
چرا باید صورت بگیره اما مراجه هیچ واکنشی یا اگر هم نشون می دهند محکم و علنی جوری که مردم بفهمند که مراجع پشتشونو خالی نکردند
بفهمند که با مردم هستند
و...

خیلی دلایل می تواند باشد :Gig::Gol:

mkk1369;123107 نوشت:
مشکل خیلی است امیدوارم دروغ نشه ولی یکنم نگاه کنید چه قدر روحانیون با مردم هستند؟ چند در صد شون به سود های بانکی و... اعتراض کرده اند؟ چه قدر امده اند تا مفاهیم فقهی را با سطح فکر مردم بالا بیاورند و اصطلاحات علمی روز بکار ببرند چرا گفته اند اطاعت از قانون واجبه و عدول از آن حرام؟!! چرا حاکم شرع شد نه شرع حاکم؟ و... البته فقط مشکلات روحانیت نیستند خود مردم هم هستند مثلا چه نیازی به مرجع هست وقتی خودمون می فهمیم؟ و... حتی دشمنان هم بی کار نشسته اند؟ الان بعضی از کارها(که اگر بگم سیاسی می شه خودتون فکر کنید) چرا باید صورت بگیره اما مراجه هیچ واکنشی یا اگر هم نشون می دهند محکم و علنی جوری که مردم بفهمند که مراجع پشتشونو خالی نکردند بفهمند که با مردم هستند و... خیلی دلایل می تواند باشد

سلام
همه این اشکالات باید بر مبنای شناختی از دین یا استدلال عقلی باشد آیا می توانید برای همه این اشکالات دلیل قرآنی روایی یا عقلی بیاورید ؟
موفق باشید

حامد;123114 نوشت:
سلام همه این اشکالات باید بر مبنای شناختی از دین یا استدلال عقلی باشد آیا می توانید برای همه این اشکالات دلیل قرآنی روایی یا عقلی بیاورید ؟ موفق باشید

سلام

باید دید این منظور از مردم کیست وخواسته ها چیست

اما باید ببینیم کدام مشکل و کدام سیره و آیه و روایات
عقلی و نقلی

مهمترین روش روش 14 معصوم است

مثلا اگر دررفتار امام علی (ع) با عمر نظاره گر باشید می بینید که چه طوری رفتار کرده اند(نرم افزار قضاوت های امام علی (ع) را ببینیند)
و یا خیلی از موارد دیگر

چه قدر توی مملکت مان امام حسینی(ع) داریم؟

mkk1369;123116 نوشت:
باید دید این منظور از مردم کیست وخواسته ها چیست اما باید ببینیم کدام مشکل و کدام سیره و آیه و روایات عقلی و نقلی مهمترین روش روش 14 معصوم است مثلا اگر دررفتار امام علی (ع) با عمر نظاره گر باشید می بینید که چه طوری رفتار کرده اند(نرم افزار قضاوت های امام علی (ع) را ببینیند) و یا خیلی از موارد دیگر چه قدر توی مملکت مان امام حسینی(ع) داریم؟

سلام
من فکر می کنم تا حد زیادی سلیقه ای نگاه کردن به امور مشکل زا بوده مثلا اگر مردم در مورد حاکم شرع شدن روحانی مشکلی دارند باید از عقل و نقل دلیل بیاورند نه از ذوق و سلیقه خودشان نه ؟
موفق باشید

سراسیمه سلام هنگام انتظار سلام هنگام رسیدن سلام
خیلی ببخشید جناب حامد و mkk1369
می خواستم بگم وقت نکردم تمام این تایپیک رو بخونم
جناب حامد گفتن اگه مردم با روحانی شدن حاکم شرع مشکل دارند باید دلیل عقلی بیارند
نه مشکل نه بهتر بگیم شده یک معضلاجتماعی بله رو حانیون هم در مکانی به نام حوزه درس می خونند اما کی اطلاعات به روز میشه روحانیون خوب پس چرا جوان امروز الز دین فراریه
من قبول دارم که امروزه وسایل جمعی و اطلاع رسانی گسترده شده اما چرا روحانیون این طوری عمل نمیکنن به خد ا واقعه عاشورا پر از زیبایی چرا فقط از غمگینیش میگن
چرا از عاشق بودن آدم هاش نمیگن
چرا تا از دین سخن گفته میشه
میرن سراغ خمس و زکات
ببخشید قصد جسارت ندارم چرا
دین رو زیبا و پر از طراوت نمیکنن من دین رو با دکتر علی شریعتی شناختم و به دینم افتخار میکنم
متعصب نیستم اما می تونم بگم چرا مسلملانم و چرا شیعه
ما به کسی مثل دکتر علی شریعتی احتیاج داریم
اون چه از دل بر بیاد به دل می نشینه
اون وقت همین روحانیون
که توی گذر زمان این همه ساکن هستن مسگن چرا از شریعتی که اصلا تحصیلات مذهبی نداره دفاع میکنید
نه من احساس میکنم روحانیت حرفی برای گفتن نداره
ما آدم عاشق کم داریم
ببینید وقتی شهادت ائمه است چه برنامه هایی و اصلا چه وقتی صرف میشه
اما در جشن های مذهبی این طور نیست
به جای این که همه اش مداحی بزارن چرا در جشن ها از شادی های ائمه هیچی نمیگن
چرا در جامعه دین رو خموده کردن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چرا جوان امروز این گم شده و چرا با عملکرده ضعیفه این روحانیون هر روز کسی هست که ادعا کنه از امام زمان خبر داره ؟؟؟؟؟؟؟
چرا افکار وهابیت داره توی خون جامعه ما جریان پیدا میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مگه همین روحانیت توی جامعه ما وجود نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اهورانی;123146 نوشت:
اما در جشن های مذهبی این طور نیست به جای این که همه اش مداحی بزارن چرا در جشن ها از شادی های ائمه هیچی نمیگن چرا در جامعه دین رو خموده کردن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟ چرا جوان امروز این گم شده و چرا با عملکرده ضعیفه این روحانیون هر روز کسی هست که ادعا کنه از امام زمان خبر داره ؟؟؟؟؟؟؟ چرا افکار وهابیت داره توی خون جامعه ما جریان پیدا میکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مگه همین روحانیت توی جامعه ما وجود نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام
سوالات خوبی است ما نظر خودتون هم بگید
شما درباره نحوه تبلیغ دین چه مطلب نویی دارید ؟ بنیانهای نظریه شما چیه ؟
موفق باشید

حامد;123128 نوشت:
من فکر می کنم تا حد زیادی سلیقه ای نگاه کردن به امور مشکل زا بوده مثلا اگر مردم در مورد حاکم شرع شدن روحانی مشکلی دارند باید از عقل و نقل دلیل بیاورند نه از ذوق و سلیقه خودشان نه ؟ موفق باشید

سلام

دوست من مردم دنبال این نیستند که روحانی برود کنار دنبال یک شخصی هستند که درد مردم را بفهمد(از نظر من)

وقتی فهمید تا پای جان با مردم باشد

در مقابل نا حقی نا لیاقتی ها و... بایستد(از نظر من)

اگر بخواهم بحث را باز کنم سیاسی می شه

اما خودتان توی وقایع روز بنگرید متوجه خواهید شد(ان شاء الله):Gol:

روحانیون باید بپاخیزند
باید ایت الله مدرس ها بلند بشوند

جامعه چرا این طور شده؟

چرا روحانیت رفتند توی بیوت و بین مردم با مردم نیستند؟
(وقتی می گوییم با مردم بر پایه حق و عدل است)

چرا حکم شرع اجرا نمی شود؟
چرا دست دزدان قطع نمی شود؟
و...

(از مدیران پوزش می خواهم که کمی سیاسی شد اما چه کنم که این سیره ی امام علی(ع) است و این حق من است که
به عنوان یک مسلمان از حاکم شرع انتقاد کنم(حال این حاکم می خواهد مدیر این سایت باشد یا مراجع و روحانیت و...)

چرا و صد چرای دیگر؟:Gig::Gol:

mkk1369;123302 نوشت:
دوست من مردم دنبال این نیستند که روحانی برود کنار دنبال یک شخصی هستند که درد مردم را بفهمد(از نظر من) وقتی فهمید تا پای جان با مردم باشد در مقابل نا حقی نا لیاقتی ها و... بایستد(از نظر من) اگر بخواهم بحث را باز کنم سیاسی می شه اما خودتان توی وقایع روز بنگرید متوجه خواهید شد(ان شاء الله) روحانیون باید بپاخیزند باید ایت الله مدرس ها بلند بشوند جامعه چرا این طور شده؟ چرا روحانیت رفتند توی بیوت و بین مردم با مردم نیستند؟ (وقتی می گوییم با مردم بر پایه حق و عدل است) چرا حکم شرع اجرا نمی شود؟ چرا دست دزدان قطع نمی شود؟ و... (از مدیران پوزش می خواهم که کمی سیاسی شد اما چه کنم که این سیره ی امام علی(ع) است و این حق من است که به عنوان یک مسلمان از حاکم شرع انتقاد کنم(حال این حاکم می خواهد مدیر این سایت باشد یا مراجع و روحانیت و...)

سلام
به نظر شما عدم اطلاع مردم از مسائل دینی و نگاه سلیقه ای آنان این تصور ( جدایی روحانیت از مردم ) را تقویت کرده است یا حضور ناصحیح آنها در بین مردم ؟ اگر هر دو آنهاست تا چه اندازه ؟ توجه داشته باشید که بحث ما در خصوص عنوان کلی تبلیغ دین است نه صرفا مباحث سیاسی
موفق باشید

حامد;123326 نوشت:
به نظر شما عدم اطلاع مردم از مسائل دینی و نگاه سلیقه ای آنان این تصور ( جدایی روحانیت از مردم ) را تقویت کرده است یا حضور ناصحیح آنها در بین مردم ؟ اگر هر دو آنهاست تا چه اندازه ؟ توجه داشته باشید که بحث ما در خصوص عنوان کلی تبلیغ دین است نه صرفا مباحث سیاسی موفق باشید

سلام

من نمی گوییم که روحانیت رها کرده اند

شاید هم اشتباه می کنم اما شما نگاه کنید چند روحانی یا کتب مراجع را می بینید که از لغات مناسب و روز در کتبشان استفاده کرده باشند

دین ما به نظر من یک دین همه جانبه است

اگر بخواهیم در مورد آن سخن بگوییم همهی جوانب باید سنجیده شود

فقط مسائل حکومتی و سیاسی نیست که مردم را دور می کند
حتی خود بزرگ بینی مردم هم هست
اما
آیا عالمان با عوام تفاوت ندارند؟

وقتی مراجع در مقابل کج روی ها و نا لیاقتی ها و اشتباهات سکوت کنند

چه عواقبی دارد؟

ما شیعه ایم و باید شیعه شویم آیا فاصله بین این دو جمله زیاد نیست؟

ما می گوییم یا علی (ع) اما چند بار مثل علی قضاوت کردیم
چند تا علی(ع) در جامعه ما هست؟
یا بقیه ائمه
یا حتی پیامبر؟!!

الان شما موضوع شیعه است

پس بیشتر درمود ائمه خواهد بود نه پیامبر(ص)

هردو ممکنه به نسبت های متغیر باشد

اما یک چیزی که هست ان انتظاری که از عالم می رود از عوام نمی رود!!

پس روحانیت بیشتر باید به مردم نزدیک شوند

بیشتر باید نون خشک بخورند

بیشتر باید در یک اتاق کوچک زندگی کنند

و...

تا بفهمند مردم چه می گوییند

چه قدر نا راحت اند

باید وظیفه شون را بیشتر و بهتر انجام دهند

و...:Gol:(البته تماما مشکل روحانیت نیست اما توقع بیشتری از این قشر می رود همانطور که خودتان شاید بدانید:Gol:)

mkk1369;123330 نوشت:
شما نگاه کنید چند روحانی یا کتب مراجع را می بینید که از لغات مناسب و روز در کتبشان استفاده کرده باشند

سلام
هر علمی اصطلاحات خاص خودش را دارد چرا باید بکارگیری این اصطلاحات غلط باشد . در آخر هر توضیح المسائلی هم درباره معنای عبارات خاص توضیح داده شده است . این اواخر ادبیات بعضی مراجع هم تغییر کرده مخصوصا در استفتائات

mkk1369;123330 نوشت:
چند تا علی(ع) در جامعه ما هست؟

انتظار حضور معصوم ع در جامعه به معنای انتظار حضور ولی عصر است که دلیلش مشخص است .
ائمه ع بعنوان قله ها و الگوها مطرحند تا هرکس هرچه توان دارد بکار گیرد و معنایش این نیست که ما جامعه ای پر از معصوم داشته باشیم .
این اشکال شما به مردم بما هو مردم است نه بما هو متدین چون این مردم با استعدادهای خود آمدند و در بهره مندی از دین اینگونه خود را بروز داده اند پس اشکال به استعدادهاست نه به اصل دیانت . باید فکری برای استعدادها کرد .

mkk1369;123330 نوشت:
البته تماما مشکل روحانیت نیست اما توقع بیشتری از این قشر می رود همانطور که خودتان شاید بدانید

من منتظر اشکالات واضحتر و جامعتری هستم
موفق باشید

حامد;123344 نوشت:
هر علمی اصطلاحات خاص خودش را دارد چرا باید بکارگیری این اصطلاحات غلط باشد . در آخر هر توضیح المسائلی هم درباره معنای عبارات خاص توضیح داده شده است . این اواخر ادبیات بعضی مراجع هم تغییر کرده مخصوصا در استفتائات

سلام

بله هر علمی یک زبان خاص خود را دارد

اما علمی که با زندگی روزمره مردم و دنیا و آخرتشون مرتبط است باید ساده و در عین حال در خور فهم اقشار مختلف مردم باشد

حامد;123344 نوشت:
انتظار حضور معصوم ع در جامعه به معنای انتظار حضور ولی عصر است که دلیلش مشخص است . ائمه ع بعنوان قله ها و الگوها مطرحند تا هرکس هرچه توان دارد بکار گیرد و معنایش این نیست که ما جامعه ای پر از معصوم داشته باشیم . این اشکال شما به مردم بما هو مردم است نه بما هو متدین چون این مردم با استعدادهای خود آمدند و در بهره مندی از دین اینگونه خود را بروز داده اند پس اشکال به استعدادهاست نه به اصل دیانت . باید فکری برای استعدادها کرد .

انتظار معصوم خیر اما شبهه معصوم چه طور؟
کسی که الگو از معصومین برداشته باشد چه طور؟
در مقابل لا لیاقتی ها ایستادگی کند چه طور؟
طلحه ها و زبیر ها را از سمت رسمی برکنار کند چه طور؟

چند درصد از مشکلات مردم از این قسم است؟

آیا اینها فساد اقتصادی نمی آورد؟

حامد;123344 نوشت:
من منتظر اشکالات واضحتر و جامعتری هستم

روحانیت باید در مردم باشند
مردم باید بشناسندشان
باید در مقابل مفاسد اقتصادی ایستادگی کنند

باید کار های نا درست را گوشزد کنند

به مردم آگاهی بدهند

وقتی نگویند؟
یا کم بگوییند

چه می شود؟:Gig::Gol:

mkk1369;123345 نوشت:
اما علمی که با زندگی روزمره مردم و دنیا و آخرتشون مرتبط است باید ساده و در عین حال در خور فهم اقشار مختلف مردم باشد

سلام
اگر منظورتون مبانی این علم است که سخن شما صحیح نیست هیچ تلازمی بین این دو وجود ندارد . بسیاری علوم با زندگی روزمره ما سروکار دارند اما مبانی آنها کاملا تخصصی است . اگر منظورتان ادبیات آنهاست حق با شماست اما تغییر اصطلاحات در علوم خیلی به سختی صورت می گیرد بخصوص در شرعیات که به الفاظ هم نوعی تعبد وجود دارد . مثلا اهل معرفت سعی کرده اند تمام الفاظ آنها مطابق آیات و روایات باشد مثلا عنوان ساقی و می از "سقاهم ربهم شرابا طهورا" گرفته شده است در فقه هم چنین است .

mkk1369;123345 نوشت:
انتظار معصوم خیر اما شبهه معصوم چه طور؟ کسی که الگو از معصومین برداشته باشد چه طور؟ در مقابل لا لیاقتی ها ایستادگی کند چه طور؟ طلحه ها و زبیر ها را از سمت رسمی برکنار کند چه طور؟ چند درصد از مشکلات مردم از این قسم است؟ آیا اینها فساد اقتصادی نمی آورد؟

خیلی وقتها انتظار ما از افراد مثل انتظار آن کسی است که بیرون گود ایستاده و می گوید لنگش کن . شما در امور عادی خودتان هزار مصلحت اندیشی دارید به نظر شما یک مسوول عادل کمتر از ماست ؟ یا اینکه تمام مشکلات به همین طلحه ها و زبیرها بر می گردد ؟
mkk1369;123345 نوشت:
وقتی نگویند؟ یا کم بگوییند چه می شود؟

فکر می کنم زیاد گفته شده اما در مقام عمل کار به این سادگی نیست . البته توصیه خوبی است اما حل مشکلات بصورت ریشه ای تر چطور است ؟ مثلا تحول ساختاری روحانیت چطور است ؟ این نظام عالم پروری چطور است ؟
موفق باشید

حامد;123425 نوشت:
سلام اگر منظورتون مبانی این علم است که سخن شما صحیح نیست هیچ تلازمی بین این دو وجود ندارد . بسیاری علوم با زندگی روزمره ما سروکار دارند اما مبانی آنها کاملا تخصصی است . اگر منظورتان ادبیات آنهاست حق با شماست اما تغییر اصطلاحات در علوم خیلی به سختی صورت می گیرد بخصوص در شرعیات که به الفاظ هم نوعی تعبد وجود دارد . مثلا اهل معرفت سعی کرده اند تمام الفاظ آنها مطابق آیات و روایات باشد مثلا عنوان ساقی و می از "سقاهم ربهم شرابا طهورا" گرفته شده است در فقه هم چنین است .

سلام

بله روی سخن بیشتر روی اصطلاحات است:Gol:

شاید کسی که زمان برایش اهمیت چندانی(در مواقع غیر حساس) نداشته باشد بتواند با تحقیق بیشتر متوجه بشود
اما عده ای دنبال جواب آنی و راحت هستند
که باید جوری تدوین شود تا همه راحت باشند

حامد;123425 نوشت:
خیلی وقتها انتظار ما از افراد مثل انتظار آن کسی است که بیرون گود ایستاده و می گوید لنگش کن . شما در امور عادی خودتان هزار مصلحت اندیشی دارید به نظر شما یک مسوول عادل کمتر از ماست ؟ یا اینکه تمام مشکلات به همین طلحه ها و زبیرها بر می گردد ؟

مصلحت اندیشی با درست اندیشی فرق دارد
مصلحت شاید در لغت درست باشد
اما درست ممکنه نباشد
پس باید چیزی بین ان دو کلمه باشد
چرا که خیلی ها مصلحت می دانند دزدی کنند و...
پس درست اندیشی به نظرم بهتر باشد
چرا که درست اندیشی یعنی روشی نیکو و خوب انتخاب کردن و در راه حق قدم گذاشتن

اما این که هر کاری را درست اندیشی یا مصلحت اندیشی بدانیم آیا درست است؟

وقتی کاری درست می شود که طلحه ها و زبیر ها کنار گذاشته بشوند
حتی اگر هم نظر هم خون و... باشیم
وقتی کنار نروند
هرج و مرج زیاد و نارضایتی بالا می رود
باید افراد لایق در کار ها گماشت
و این لیاقت باید با شرع هم سو باشد
و این همسویی را چه کسی تعیین می کند؟
آیا غیر از جامعه روحانیت؟
وقتی سکوت کنند یا فقط در زبان بگوییند
چه سودی دارد؟

بعضی وقت ها لازم است
در مقابل حکم غلط ایستاد غیر این است؟

حامد;123425 نوشت:
فکر می کنم زیاد گفته شده اما در مقام عمل کار به این سادگی نیست . البته توصیه خوبی است اما حل مشکلات بصورت ریشه ای تر چطور است ؟ مثلا تحول ساختاری روحانیت چطور است ؟ این نظام عالم پروری چطور است ؟ موفق باشید

اگر زیاد گفته شده است و تاثیری نداشته ایراد کجاست؟
آیا به نسبتی که گفته شده تاثیر داشته؟
مشکل جسارت روحانیون است
روحانیون باید دارای قدرت محکمی باشند
الان روش وسیره ائمه بهترین روش زندگی است
ما یه امام مان به ظاهر یا به واقع حکومت را در دست داشته اند(تا جایی که من می دانم اگر درست بگم)
امام علی (ع) امام حسن(ع) و امام رضا (ع)
و بقیه امامان در خارج دایره حکومت بوده اند:Gol:

mkk1369;123530 نوشت:
شاید کسی که زمان برایش اهمیت چندانی(در مواقع غیر حساس) نداشته باشد بتواند با تحقیق بیشتر متوجه بشود اما عده ای دنبال جواب آنی و راحت هستند که باید جوری تدوین شود تا همه راحت باشند

سلام
تا جایی که من می دانم در حوزه ها برای مشتاقان علوم دینی باز است . منابع متعددی هم در این زمینه وجود دارد . اگر نیاز باشد پاسخ هست . هرچند بنده هم قائلم جا برای کار بسیار است .
متاسفانه نگاه عموم به دین مصرفی شده است در حالیکه دین برنامه سعادت است و اصل آنستکه افراد بر اساس حس سعادت طلبیشان دنبال دین باشند . در بازار هم غذا هست اما تا کسی احساس گرسنگی نکند بدنبال غذا نمی رود . منظورم این است عمده کار به طلب ما بر می گردد

mkk1369;123530 نوشت:
و این همسویی را چه کسی تعیین می کند؟ آیا غیر از جامعه روحانیت؟ وقتی سکوت کنند یا فقط در زبان بگوییند چه سودی دارد؟ بعضی وقت ها لازم است در مقابل حکم غلط ایستاد غیر این است؟

شما اهل علمید برای انجام چنین کارهای سختی موعظه اصلا کفایت نمی کند مگر امام ره به موعظه اکتفا کرد . انقلاب کرد . برای تحقق این ارزشها هم ما نیازمند برنامه های اساسی هستیم . باید یک سیستم مدیریتی صحیح کم خطا تعریف کنیم نه اینکه به موعظه علماء تکیه کنیم . آن هم خوب است اما اصلا کافی نیست
mkk1369;123530 نوشت:
روحانیون باید دارای قدرت محکمی باشند الان روش وسیره ائمه بهترین روش زندگی است ما یه امام مان به ظاهر یا به واقع حکومت را در دست داشته اند

ما در کلیات چندان مشکلی نداریم مهم آن اندیشه های قوی و محکمی است که بتواند بروز و بصورت جزئی این کلیات را تطبیق کند ضمن اینکه در همه این مراحل ما نیازمند نیروهای شایسته هستیم . من از شما سوال می کنم شما بعنوان یک فرد از افراد این مملکت اسلامی خود را شایسته احراز کدام پست می دانید . آیا تعهد می دهید خطا نکنید ؟ واقعیتها را سخت می توان باور کرد . به همین خاطر است که قبلا عرض کرد عمده مشکل به ما ( مردم ) باز می گردد وگرنه هم قانون است و هم یاری الهی . ما کم گذاشته ایم آقاجان .
موفق باشید

1 - قبول قمه زنی مردود است ..............ولی قران می فرماید :
وَلَن تَرْضَى عَنكَ الْيَهُودُ وَلاَ النَّصَارَى حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ قُلْ إِنَّ هُدَى اللّهِ هُوَ الْهُدَى وَلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءهُم بَعْدَ الَّذِي جَاءكَ مِنَ الْعِلْمِ مَا لَكَ مِنَ اللّهِ مِن وَلِيٍّ وَلاَ نَصِيرٍ
ترجمه :
هرگز يهوديان ونصاری(مسیحیت) از تو راضى نمى‏شوند مگر آنكه از كيش آنان پيروى كنى .......................................
ما هرکار مثبت ودرست وصحیح هم انجام دآنان هیم .............از ما راضی نمی شوند
2 -قران می فرماید:
وَلاَ يَزَالُونَ يُقَاتِلُونَكُمْ حَتَّىَ يَرُدُّوكُمْ عَن دِينِكُمْ إِنِ اسْتَطَاعُواْ
ترجمه :
آنان پيوسته با شما مى‏جنگند تا اگر بتوانند شما را از دينتان برگردانند ................
3 - حالا ما هنوز در بانک های کشورمان ربا وجود دارد ..............چرا این یهود ونصاری به این کار حرام ما اعتراض نمی کنند
4 - بی بند وباری واباحه گری وبی حجابی واعتیاد ومیگساری واختلاس و.و.و.و در جامعه ما وجود دارد .............
چرا این یهود ونصاری به این کار های خلاف ما اعتراض نمی کنند.....................
5 - آنان هرکاری که منجر به تخریب ما باشد................................. یا در باره آن سکوت میکنند یا ترغیب وتشویق وتبلیغ میکنند
آنان قصد اصلاح ما را ندارند ..............بزرگترین بهانه آنان ................خود دین وتشیع ما می باشد وبس
6 - چرا علیه خلاف کاری های عربستان اعتراض نمی کنند .........

یاس من;124129 نوشت:
ما هرکار مثبت ودرست وصحیح هم انجام دآنان هیم

سلام
با توجه به فتوای مقام ولایت به ممنوعیت قمه زنی دلیلی بر تطبیق عنوان صحیح بر این کارها وجودندارد

یاس من;124129 نوشت:
چرا این یهود ونصاری به این کار حرام ما اعتراض نمی کنند

جالب است که شما خودتان را معیار صحت و سقمها گرفته اید . سند شما بر ربا بودن سود بانکی چیست ؟
یاس من;124129 نوشت:
چرا این یهود ونصاری به این کار های خلاف ما اعتراض نمی کنند

اشتباه است که فکر کنیم یهود و نصاری با معیار ما به ما ایراد بگیرند . آنها با معیار خود ایراد می گیرند .
یاس من;124129 نوشت:
آنان قصد اصلاح ما را ندارند ..............بزرگترین بهانه آنان ................خود دین وتشیع ما می باشد وبس

ما باید از اموری که تصریح شریعی در مورد آنها وجود ندارد مثل قمه زنی که هیچ اثری عقلی و نقلی هم بر آن بار نمی شود بلکه در مقابل موجب وهن مذهب هم هست اجتناب کنیم . مگر نمی دانید خداوند پیامبران خود را مبری از همه امور تنفر انگیز حتی چهره نامطلوب فرستاد . آیا این برای ما راهنمایی محسوب نمی شود ؟ آیا ما در نحوه نشان دادن چهره مذهب خود هیچ خردورزی معتبری نکنیم ؟
موفق باشید

حامد;124028 نوشت:
سلام تا جایی که من می دانم در حوزه ها برای مشتاقان علوم دینی باز است . منابع متعددی هم در این زمینه وجود دارد . اگر نیاز باشد پاسخ هست . هرچند بنده هم قائلم جا برای کار بسیار است . متاسفانه نگاه عموم به دین مصرفی شده است در حالیکه دین برنامه سعادت است و اصل آنستکه افراد بر اساس حس سعادت طلبیشان دنبال دین باشند . در بازار هم غذا هست اما تا کسی احساس گرسنگی نکند بدنبال غذا نمی رود . منظورم این است عمده کار به طلب ما بر می گردد

سلام

ولی بعضی اوقات باید عطش را ایجاد کرد

حامد;124028 نوشت:
شما اهل علمید برای انجام چنین کارهای سختی موعظه اصلا کفایت نمی کند مگر امام ره به موعظه اکتفا کرد . انقلاب کرد . برای تحقق این ارزشها هم ما نیازمند برنامه های اساسی هستیم . باید یک سیستم مدیریتی صحیح کم خطا تعریف کنیم نه اینکه به موعظه علماء تکیه کنیم . آن هم خوب است اما اصلا کافی نیست

بله موعظه کافی نیست
عمل چگونه باید بود

آیا نباید روحانیت در مقابل کجر روی ها بایستد تا مردم هم تشویق بشوند؟
وقتی مردم در عذاب اند اما ...
چرا روحانیت کاری نمی کند؟
چرا ایستادگی نمی کند؟
چرا انقلاب نمی کند(انقلاب درجه های مختلفی دارد که اخرینش جهاد و تعویض حکومت است اما می شود روحانیون کاری کنند)

حامد;124028 نوشت:
ما در کلیات چندان مشکلی نداریم مهم آن اندیشه های قوی و محکمی است که بتواند بروز و بصورت جزئی این کلیات را تطبیق کند ضمن اینکه در همه این مراحل ما نیازمند نیروهای شایسته هستیم . من از شما سوال می کنم شما بعنوان یک فرد از افراد این مملکت اسلامی خود را شایسته احراز کدام پست می دانید . آیا تعهد می دهید خطا نکنید ؟ واقعیتها را سخت می توان باور کرد . به همین خاطر است که قبلا عرض کرد عمده مشکل به ما ( مردم ) باز می گردد وگرنه هم قانون است و هم یاری الهی . ما کم گذاشته ایم آقاجان . موفق باشید

بعضی وقت ها جزئیات مثل قطره ای سنگی را می شکند

بر مسائل حکومتی قطره ای هم نباید باشد

حامد;124192 نوشت:
من از شما سوال می کنم شما بعنوان یک فرد از افراد این مملکت اسلامی خود را شایسته احراز کدام پست می دانید . آیا تعهد می دهید خطا نکنید ؟

تعهد کاری است دشوار
نمی گویم سخت نیست
اما دشوار هم نیست
وقتی روحانی که عالم به مسائل سعادت است وارد عمل نشود علم اش چه سودی دارد؟
غیر از چاپ رساله و مصرفی شدن دین؟

حامد;124028 نوشت:
به همین خاطر است که قبلا عرض کرد عمده مشکل به ما ( مردم ) باز می گردد وگرنه هم قانون است و هم یاری الهی . ما کم گذاشته ایم آقاجان .

عمده مشکلات مردم هم باشند
اما اولیا خدا از دل مردم برخواستند!!!

قانون هست
اما چه قانونی؟(آیا هر قانونی قانون است؟):Gol::Gig:

mkk1369;122664 نوشت:
سلام
و من فکر کنم یکی از مسائل اساسی که باعث می شد این اتفاق بیافتد
ذکر احادیث ثوابی
مثل
اینکه(اگر حدیث باشه)
هرکس برای حسین(ع) اشک بریزه گناهاش بخشییده می شه

با سلام و تشکر:Gol:

ذکر احادیث ثوابی نمی تواند دلیل این رکود باشد که اگر محبت و عرض ارادت به اهل بیت (ع) و امام حسین (ع) در روایات ذکر شده بیشتر با جهت گیری پیروی از راه و مشی و منش آنها بوده نه صرف محبت خالی، اگر کسانی به کنه و حقیقت این روایات توجه نداشته اند مشکل از ذکر احادیث نیست.

mkk1369;122664 نوشت:
و اینکه کم در مورد پیامبر صحبت میشه
و بیشترین سخن از امامان امام حسین (ع) و...
است
ذکر مسیبت(مصیبت؟) خوبه اما به اندازه و در حد تعادل

ضمن آنکه در طول سال، ماه ها و هفته ها در مجالس اهل بیت (ع) که همیشه در مساجد و هیئات و منازل برپاست، واعظین و مبلغین به این جهت گیری و هدف قیام و مشی و منش اهل بیت (ع) اشاره می کنند، اگر چه جای بیشتری برای کار دارد. و باید کمی در جهات شور این مجالس با جهات شعور آن تعدیل نمود. بنظر شور این مجالس بیشتر از شعوربخشی آن است.

اتفاقاً در اکثر مجالس اهل بیت (ع) واعظین و مداحان وجه مصیبت و یا شأن و مقام و منزلت ایشان را به نبی اکرم (ص) ربط می دهند بقدری که شبهه تکرار و خستگی در شنوندگان ایجاد می کند.

اصولاً حقیقت امامت و مظلومیت اهل بیت (ع) از حقیقت نبوت نبی اکرم (ص) و مقام و منزلت آن بزرگوار منفک نیست و شنونده خواه ناخواه به آغاز این مظلومیت یعنی رسول اکرم (ص) منتقل می شود.

موفق باشید ...:Gol:

صدیق;124277 نوشت:
با سلام و تشکر ذکر احادیث ثوابی نمی تواند دلیل این رکود باشد که اگر محبت و عرض ارادت به اهل بیت (ع) و امام حسین (ع) در روایات ذکر شده بیشتر با جهت گیری پیروی از راه و مشی و منش آنها بوده نه صرف محبت خالی، اگر کسانی به کنه و حقیقت این روایات توجه نداشته اند مشکل از ذکر احادیث نیست.

علیکم السلام و خواهش می کنم:hamdel:

درست است که ذکر فضائل و عرض ارادت مشکلی نیست

مشکل فهم و ادراک مردم عام است که تا بالا نرود نباید ذکر شود

(یا به نحوی ذکر شود که اثر سوء نداشته باشد)

یعنی هر حدیثی را برای هر کسی نگوییم!!

و یک نوع استراتژی داشته باشیم

وقتی مردم به جای آنکه به فکر رضای خدا باشند(بیشتر) بیایند و بودن معرفت

عمیق ابراز ارادت کنند اثر سوء دارد

چرا که بعد ها که عقلشان روشن شده و دنبال معرفت می روند ممکن است

دشمن استفاده کرده و به نفع اش پایان یابد

و همین طور ممکنه یک عده ای بگوییند خوب می رویم اشک می ریزیم

گناهامون شسته می شود

نتیجه چی می شود؟!!

پس باید احادیث معرفتی و عرفانی و توحیدی بیشتر از ثوابی نقل بشود و

بعد ثوابی

اما الان اگر مداحی ها را گوش کنید

بیشتر از خال کنج لب و سگتمو و... استفاده می شود

خوب ایراد چیست؟

مگر هدفشان در آوردن اشک نیست؟

صدیق;124277 نوشت:
ضمن آنکه در طول سال، ماه ها و هفته ها در مجالس اهل بیت (ع) که همیشه در مساجد و هیئات و منازل برپاست، واعظین و مبلغین به این جهت گیری و هدف قیام و مشی و منش اهل بیت (ع) اشاره می کنند، اگر چه جای بیشتری برای کار دارد. و باید کمی در جهات شور این مجالس با جهات شعور آن تعدیل نمود. بنظر شور این مجالس بیشتر از شعوربخشی آن است. اتفاقاً در اکثر مجالس اهل بیت (ع) واعظین و مداحان وجه مصیبت و یا شأن و مقام و منزلت ایشان را به نبی اکرم (ص) ربط می دهند بقدری که شبهه تکرار و خستگی در شنوندگان ایجاد می کند. اصولاً حقیقت امامت و مظلومیت اهل بیت (ع) از حقیقت نبوت نبی اکرم (ص) و مقام و منزلت آن بزرگوار منفک نیست و شنونده خواه ناخواه به آغاز این مظلومیت یعنی رسول اکرم (ص) منتقل می شود.

ایراد همین جا می تواند باشد

چرا که محدود شده به مجالس

در صورتی که باید وسیع تر عمل بشه

و پیامبر(ص) در صدر قرار بگیرند و بعد امامان:hamdel:

در پناه حق:Sham:

و... الله اعلم

موضوع قفل شده است