××سوالاتی در زمینه اذان و اقامه در نماز جماعت××

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
××سوالاتی در زمینه اذان و اقامه در نماز جماعت××

[="Indigo"]با سلام:Gol:،

ببخشید چند سوال داشتم،
اینکه باید در هنگام اقامه گفتن امام جماعت، مامومین تا هنگام "قدقامت الصلواه" بنشینند و بعد از آن از جا بلند بشن آیا صحت دارد؟

سوال دیگه اینکه آیا اذان و اقامه رو در نماز ها باید ایستاده گفت یا نشسته هم میشه؟

و سوال آخر اینکه اگر در بین نماز یادمان افتاد که اذان و اقامه نگفتیم باید نماز رو بشکنیم و اذان و اقامه رو بگیم و بعد نماز رو بخونیم آیا به این شکل درسته یا شرایطی داره؟

پیشاپیش از پاسخگویان محترم سپاسگذارم:Gol:.[/]

الرحمن;146996 نوشت:
و اذان و اقامه رو بگیم

سلام

مگه اذان و اقامه مامون واجبه؟

اصلا کلا مگه واجبه؟:Gig:

با سلام و احترام

الرحمن;146996 نوشت:
اینکه باید در هنگام اقامه گفتن امام جماعت، مامومین تا هنگام "قدقامت الصلواه" بنشینند و بعد از آن از جا بلند بشن آیا صحت دارد؟

آنچه در منابع ذکر شده است،مبنی بر این است که در نماز جماعت ، هنگام اقامه بعد از گفتن «قد قامت الصلاة» تكلّم كردن بر اقامه گوينده و بر ديگران، مكروه است مگر به كلامى كه متعلّق به نماز باشد مثل تقدّم امام و تسويه صفوف و امثال آن بلكه ‏اعاده‏ آن در اين صورت نيز مستحب است.(1)

الرحمن;146996 نوشت:
سوال دیگه اینکه آیا اذان و اقامه رو در نماز ها باید ایستاده گفت یا نشسته هم میشه؟

مستحب است انسان در موقع گفتن اذان، رو به قبله بایستد.(2)

الرحمن;146996 نوشت:
و سوال آخر اینکه اگر در بین نماز یادمان افتاد که اذان و اقامه نگفتیم باید نماز رو بشکنیم و اذان و اقامه رو بگیم و بعد نماز رو بخونیم آیا به این شکل درسته یا شرایطی داره؟

كسى كه اذان يا اقامه يا هر دو را عمداً ترك كند و داخل نماز شود جايز نيست نماز خود را قطع كند و آنها را بگوید،ولى، اگر نسياناً ترك كرده باشد و تكبيرة الاحرام گفته باشد مادامى كه به ركوع اول داخل نشده جايز است وقتی یادش آمد، نماز را قطع كند و اذان و اقامه بگوید، چه در نماز جماعت چه منفرد به خلاف آن كه‏ در نماز یادش بیاید كه ترك كرده و اعتناء نكند با عزم بر ترك آن يا با تردد، زمانى بگذرد بعد بخواهد برگردد كه در اين صورت قطع نماز جايز نيست. و هم چنين اگر يكى از اذان يا اقامه را فراموش كرده باشد يا بعض فصول يا شرايط آنها را نسياناً ترك كرده باشد، بنا بر احوط قطع نماز جايز نيست .(3)

پی نوشت:
1.عروه الوثقی،فصل سوم،در مستحبات اذان و اقامه.
2.رساله مراجع؛م938.
3.

عروه الوثقی،فصل سوم،در مستحبات اذان و اقامه،م4.

mkk1369;146998 نوشت:
مگه اذان و اقامه مامون واجبه؟

اگر برای نماز جماعتی اذان اقامه گفته باشند، کسی که با آن جماعت نماز می خواند ، نباید برای نماز خود اذان و اقامه بگوید.
رساله امام خمینی،م923

mkk1369;146998 نوشت:
اصلا کلا مگه واجبه؟

برای مرد و زن مستحب است پیش از نمازهای یومیّه اذان و اقامه بگویند.
رساله امام خمینی،م916

اذان واقامه در نمازهای یومیه وقضای انها مستحب است ودر نمازهای واجب ونمازهای مستحب دیگر استحباب ندارد
العروةالوثقی/ج=1/فصل فی الاذان والاقامه

با سلام لطفا راهنمایی بفرمایید
من نماز قضا هم باید بخوانم که با توجه به اینکه گاهی سریع یک روز را پشت سر هم می خواهم بخوانم ایا باید برای هر نماز ظهر - عصر و مغرب-عشا و صبح اذان و اقامه را باید بخوانم یا یکبار همه کفایت می کند؟
مرجع تقلید: ایت الله مکارم شیرازی

[="Tahoma"][="Black"]

همره;335706 نوشت:
با سلام لطفا راهنمایی بفرمایید من نماز قضا هم باید بخوانم که با توجه به اینکه گاهی سریع یک روز را پشت سر هم می خواهم بخوانم ایا باید برای هر نماز ظهر - عصر و مغرب-عشا و صبح اذان و اقامه را باید بخوانم یا یکبار همه کفایت می کند؟ مرجع تقلید: ایت الله مکارم شیرازی

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤالتان

اذان و اقامه مستحب مؤکد است و واجب نیست یعنی به هر مقدار که بخوانید مانعی ندارد. (1)

همیشه سلامت و سرفراز باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل احکام نماز[/]

ممنون از پاسختان ، اما من در رساله ایت الله مکارم خوانده ام که فقط در شرایطی میشود که میتوان اذان و اقامه را نخواند مثلا ترس ازقضا شدن نماز و ترس از جاماندن مثلا از قطار و.... حالا من نمی دانم چون نماز های من قضا هستند باید چه کار کنم.

[="Tahoma"][="Black"]

همره;336182 نوشت:
ممنون از پاسختان ، اما من در رساله ایت الله مکارم خوانده ام که فقط در شرایطی میشود که میتوان اذان و اقامه را نخواند مثلا ترس ازقضا شدن نماز و ترس از جاماندن مثلا از قطار و.... حالا من نمی دانم چون نماز های من قضا هستند باید چه کار کنم.

با تشکر از توضیح مجددتان

همان مطلبی که خدمتتان عرض کردم صحیح است و در رساله معظم له در اولین مسئله اذان و اقامه آمده است .

همیشه موفق و پیروز باشید[/]

موضوع قفل شده است