جمع بندی ازدواج و انواع آن

تب‌های اولیه

141 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

سلام.

ببینید جناب همدل!

شما یکجا از دلیل عقلی ممنوعیت صحبت میکنید، یک جا از دلیل شرعی.
دلیل عقلیش که خب کاملا واضحه، دیگه بسته به اولویت های یه شخص میتونه قابل قبول باشه، میتونه نباشه.
شرع هم که کلا هیچ قانونش غیر عقلانی نیست. حتما دلیل محکمی پشتشه.

اما سوال این دوستمون از این بابته که ظاهرا وضع قانون ممنوعیت ازدواج با غیر مسلمان، نه احتمال بالای بدفرجامی این نوع ازدواج، بلکه نوعی تحریم و مرزبندی بین انسانی و درجه بندی انسان ها بر اساس دینشونه.
یه جورایی انگار غیر مسلمون ها داخل آدم حساب نمیشن.

شاید هم علتش اهمیت به نسل باشه. بچه ای که پدر و مادرش مسلمون باشن، تو محیط اسلامی (حالا چه ظاهری چه باطنی) رشد میکنه، اما بچه ای که دین پدر و مادرش متفاوت باشه، تکلیفش معلوم نیست.

همدل;1012492 نوشت:
دلیل عقلی ممنوعیت ازدواج با غیرمسلمانان را خدمت تان گفتم، مهمترین ایراد به این قضیه عدم تناسب در یکی از مهمترین معیارها و ملاک های ازدواج هست.
در جایی که عمدۀ ازدواج ها همین جوری دچار مشکل هستند، حال اگر در مهمترین معیارها و ملاک های ازدواج نیز احتلاف و تفاوت آشکار وجود داشته باشد؛ طبیعتاً همسران در زندگی روی آرامش را نخواهند دید و دائماً در جنگ و جدال خواهند بود؛ چون هرکس بخواهد به دین و آیین خود و طبق آن عمل کند؛ سنگ روی سنگ بند نخواهد شد و نتیجۀ آن شکست در ازدواج خواهد بود؛ مگر اینکه همسران هیچ کدام به دین و آیین خود ملتزم و پایبند نباشند و دین ثالثی رو قبول کنند و آن را معیار قرار دهند تا در مناسبات زندگی، اختلافات و... بر اساس آن عمل کنند.

باسمه تعالی
سلام
خب اگر در یک کشور باشند طبیعتا دارای فرهنگ نزدیک ب همن
دوم اینکه کسایی ک با این شرایط ازدواج میکنند مسلما از شرایط زندگی اگاهن
یا دین رو بالکل می بوسن میزارن کنار
یا با هم کنار میان
مطمعنا باز هم راهکار هست برای این حور ازدواج ها
دین و یا ایین جلوی پیوند دو انسان رو نمی گیره,

همدل;1012493 نوشت:

این مثال جنابعالی مثل همون مثال هندوانه تان هست که در اینجا موضوعیت و ربطی نداره
ازدواج کودکانی که شما از آن سخن می گویید؛ هنوز کسی آن را منع نکرده؛ یعنی از لحاظ شرعی با شرایطی که وجود دارد منعی نداره و اگر در جایی دختری در نه سالگی ازدواج کنه، ازدواجش درست هست؛ آنچه امروزه از آن منع می شود و برای ازدواج برخی سیزده سال و برخی پانزده سال را مطرح می کنند؛ بحث قانونی ازدواج است یعنی قانوناً دختری که به فلان سن نرسیده باشد حق ازدواج ندارد. البته وضع این قانون هم براساس مصلحت دختران امروزی است و آنها را از بسیاری از آسیب های ازدواج های زودهنگام باز می دارد.

ازدواج با غیرمسلمانان از ابتدا منع شرعی دارد و دایل متعددی از قرآن و روایات بر منع آن داریم؛ حالا اگر بخواهیم آن را مجاز اعلام کنیم دلیل متقن و قوی نیاز دارد که هنوز چنین دلیل و دلایلی ارائه نشده است. شما اگر به چنین دلایلی دسترسی دارید؛ آنها را به فقها و علما عرضه کنید.

این را هم بدانید ما کار به استثنائات نداریم؛ ممکنه اگر یک مسلمان با یک غیرمسلمان ازدواج کنه در یکی دو مورد مشکلی در زندگی ایجاد نشود؛ اما وقتی می خواهیم قانون وضع کنیم باید کلیت آن را در نظر بگیریم و حکم صادر کنیم.

باسمه تعالی
پس طبق گفته شما و بصراحت میشه استنباط کرد ک قانون ما اسلامی نیست
چون اسلام هنوز نه ساله رو بی مشکل میدونه بگیری و این قانونع ک منعش کرده
پس شما خبر ها رر نمیخونید و از جامعه اگاه نیستید
ابتدا بگم ک جامعه الان ب هیچ عنوان دختر تو نع سال شوهر نمیدن چون همه میدونن ک بچه هست هنوز
دوم اینکه کافیه دختری رو نه سال شوهر بدن تا مردم قوه قضاییه ای ک منع قانونی صادر نکرده رو بگیرن زیر چک و لگد
یه چیزهایی دیگه منسوخ شده حتی اگر شما نپذیرید و نخواید بپذیرید
قرار نیست هر چ شرع گفته تا روزی ک این دنیا هست اجرا بشه
همین ازدراج تو نه سال ی مثال هست ک یقینا بگم بهتون دورلنش تمام شدع و دیگه کسی پی لون نمیره چون نگرش ها تغییر کرده

همدل;1012493 نوشت:

این مثال جنابعالی مثل همون مثال هندوانه تان هست که در اینجا موضوعیت و ربطی نداره
ازدواج کودکانی که شما از آن سخن می گویید؛ هنوز کسی آن را منع نکرده؛ یعنی از لحاظ شرعی با شرایطی که وجود دارد منعی نداره و اگر در جایی دختری در نه سالگی ازدواج کنه، ازدواجش درست هست؛ آنچه امروزه از آن منع می شود و برای ازدواج برخی سیزده سال و برخی پانزده سال را مطرح می کنند؛ بحث قانونی ازدواج است یعنی قانوناً دختری که به فلان سن نرسیده باشد حق ازدواج ندارد. البته وضع این قانون هم براساس مصلحت دختران امروزی است و آنها را از بسیاری از آسیب های ازدواج های زودهنگام باز می دارد.

ازدواج با غیرمسلمانان از ابتدا منع شرعی دارد و دایل متعددی از قرآن و روایات بر منع آن داریم؛ حالا اگر بخواهیم آن را مجاز اعلام کنیم دلیل متقن و قوی نیاز دارد که هنوز چنین دلیل و دلایلی ارائه نشده است. شما اگر به چنین دلایلی دسترسی دارید؛ آنها را به فقها و علما عرضه کنید.

این را هم بدانید ما کار به استثنائات نداریم؛ ممکنه اگر یک مسلمان با یک غیرمسلمان ازدواج کنه در یکی دو مورد مشکلی در زندگی ایجاد نشود؛ اما وقتی می خواهیم قانون وضع کنیم باید کلیت آن را در نظر بگیریم و حکم صادر کنیم.

باسمه تعالی
بزرگوار من دیگه عاجز هستم از پاسخ به دلایل شما
این مثال اخر هست
زمانی کسی ک روی اهل بیت و پیغمبر و دین شمشیر میکشید حکم جهاد یا جنگ با اون صادر میشد
ولی الان شما یک کافر بکشی ک کفرش بر همه اشکار باشه , قانون و جامعه مدنی و .... کاری میکنن ک خودتم ب پشت سرش بری
میگم بعضی قرانین و... دیگه وجود خارجی ندارند
بعد شما همچنان ب صحیح بودن حکم ازدواج دختر نه ساله پایبندی؟؟؟؟
ی حرف هایی میزنی
اره ی زمانی مردم خیلی خوب بودن اعتماد بود
الان اون خوبی ها نیست , و نیست و نیست
منسوخ شدن از بین رفتن نابود شدند
وسلام علیکم
حالا من هی بگم نره شما بگو بدوش
من چیری ک هست و میبینم رو مبگید
شما چیزی ک نیست و نیست و نیست رو برای من ثابت کن

همدل;1012493 نوشت:

باسمه تعالی
بزرگوار من دیگه عاجز هستم از پاسخ به دلایل شما
این مثال اخر هست
زمانی کسی ک روی اهل بیت و پیغمبر و دین شمشیر میکشید حکم جهاد یا جنگ با اون صادر میشد
ولی الان شما یک کافر بکشی ک کفرش بر همه اشکار باشه , قانون و جامعه مدنی و .... کاری میکنن ک خودتم ب پشت سرش بری
میگم بعضی قرانین و... دیگه وجود خارجی ندارند
بعد شما همچنان ب صحیح بودن حکم ازدواج دختر نه ساله پایبندی؟؟؟؟
ی حرف هایی میزنی
اره ی زمانی مردم خیلی خوب بودن اعتماد بود
الان اون خوبی ها نیست , و نیست و نیست
منسوخ شدن از بین رفتن نابود شدند
وسلام علیکم
حالا من هی بگم نره شما بگو بدوش
من چیری ک هست و میبینم رو مبگید
شما چیزی ک نیست و نیست و نیست رو برای من ثابت کن

محمد حسین 72;1012497 نوشت:
باسمه تعالی
سلام
یا با هم کنار میان

به طور حتم اگر مسلمانی بخواهد با غیرمسلمان ازدواج کند، چنین ازدواجی محال ذاتی و محال وقوعی نیست؛ یعنی چنین ازدواج ممکن است در خارج رخ دهد، کما اینکه موارد متعددی سراغ داریم؛ اما کسی که به مسائل دینی پایبندی دارد و می خواهد پایبند باشد؛ طبیعتاً نمی تواند چنین ازدواجی بکند و این ازدواج برای او باطل هست.
مستند ممنوعیت چنین ازدواجی هم معلوم است و برای آن چندین دلیل وجود دارد؛ منتها اگر کسی دلایل دینی را نپذیرد و بخواهد با عقل ناقص بشری احکام دینی را مورد ارزیابی قرار دهد؛ اختیار با خودش هست.

momi14;1012496 نوشت:
شاید هم علتش اهمیت به نسل باشه. بچه ای که پدر و مادرش مسلمون باشن، تو محیط اسلامی (حالا چه ظاهری چه باطنی) رشد میکنه، اما بچه ای که دین پدر و مادرش متفاوت باشه، تکلیفش معلوم نیست.

این دلایلی که شما ذکر می کنید عیناً دلایل شرعی هستند که مستند آنها آیات و روایت متعددی از قرآن و سنت می باشد، اما متأسفانه استاتر بحث دلایل شرعی را قبول ندارند و اصرار دارند با عقل ناقص بشری مسائل را بفهمند؛ در حالی که وقتی شما وجود خدا را با دلیل عقلی اثبات کردید و به معجزه بودن قرآن ایمان داشتید، حتی اگر با عقل ناقص بشری فلسفه و حکمت حکمی را نفهمیم، تسلیم حکم الهی خواهیم بود؛ همان طور که فلسفه و حکمت بسیاری از احکام الهی ناشناخته مانده و برخی از آنها به مروز زمان با پیشرفت های علمی آشکار شده است.

محمد حسین 72;1012497 نوشت:
یا با هم کنار میان

ای کاش به جای زیر سؤال بردن احکام الهی؛ دقیقاً به سراغ اصل مطلب می رفتید و اشاره می کردید که دل تان کجا گیر کرده تا این قدر مجبور به آسمان و ریسان به هم بافتن نمی شدیم و موضوع رو بهتر بررسی می کردیم

همدل;1012586 نوشت:

ای کاش به جای زیر سؤال بردن احکام الهی؛ دقیقاً به سراغ اصل مطلب می رفتید و اشاره می کردید که دل تان کجا گیر کرده تا این قدر مجبور به آسمان و ریسان به هم بافتن نمی شدیم و موضوع رو بهتر بررسی می کردیم

باسمه تعالی
سلام همدل عزیز
اول اینکه ببخشید اون روز اندکی تند رفتم
والله دلم جایی گیر نکرده
فقط سوال شده بود برام , و اینکه احکام الهی رو مورد بحث قرار بدی یا دلیل و علت بخوای , مطمعن خدا خوشش میاد , بندش دنباب جواب باشه
و قصدم کلنجار و ناراحتی شما و دوستان از خودم نیست

سلام خدمت همه دوستان
قبل ازهرچیز یه چیزی که واقعا عصبانی ومتحیرم کرد صحبتای برخی دوستان این تایپیک بود شما واقعا تواین جامعه میخواید کسیو ازکاری منع کنید؟؟؟بااین لحن؟؟؟؟
اخه بااینجور صحبت کردن که فقط طرف مقابل منفعل میشه همین...
بنظرم بهتره مسائل شخصیمونو ناراحتیامونو تعصبات دینیمونو تو سایتای اینجوری نیاریم
من یه دوستی داشتم اصلا مذهبی نبود دوس پسرداشت پنج سال بعد پسره ولش کرد خب من که نمیتونستم بشینم بگم توگناه کردی پس قطعا باید از لحاظ دیگه این آدمو از اشتباه بعدیش منصرف میکردم...
شما فک کنید روانشناسید یه آدم که به خدا شک داره میاد پیشتون یا اصن یه بی دین آیا میشینید از دین براش میگید و گناه؟؟؟؟ اونم اینطوور؟؟؟ نه قطعا این آدمو قضاوت نمیکنین بهش نزدیک میشید و کم کم وارد ماجرا میشید

nazak;1012611 نوشت:
سلام خدمت همه دوستان
قبل ازهرچیز یه چیزی که واقعا عصبانی ومتحیرم کرد صحبتای برخی دوستان این تایپیک بود شما واقعا تواین جامعه میخواید کسیو ازکاری منع کنید؟؟؟بااین لحن؟؟؟؟
بنظرم بهتره مسائل شخصیمونو ناراحتیامونو تعصبات دینیمونو تو سایتای اینجوری نیاریم
من یه دوستی داشتم اصلا مذهبی نبود دوس پسرداشت پنج سال بعد پسره ولش کرد خب من که نمیتونستم بشینم بگم توگناه کردی پس قطعا باید از لحاظ دیگه این آدمو از اشتباه بعدیش منصرف میکردم...
شما فک کنید روانشناسید یه آدم که به خدا شک داره میاد پیشتون یا اصن یه بی دین آیا میشینید از دین براش میگید و گناه؟؟؟؟ اونم اینطوور؟؟؟ نه قطعا این آدمو قضاوت نمیکنین بهش نزدیک میشید و کم کم وارد ماجرا میشید

سلام
ما (من) نمی خواستیم کسی رو از کاری منع کنیم. سوال پرسیدن جوابشون رو دادیم.
ضمن اینکه ایشون بی دین نیستن و اتفاقا از دلیل حکم دین دارن می پرسن.

و اما صحبت بعدیم ببینید بنظرم ایشون خیلی از صحبتاشون عاقلانه بود
حالا من بوداییا رو نمیدونم اگراونابت رومیپرستن که خب هیچ رده
اما مثلا مسیحی که بت پرست نیست سه دین ابراهیمی هدف مشترکشون یکتاپرستی هست توحید هست فقط یک خدا وجودداره
دروغ گناهه زنا حرامه درواقع اصول اخلاقیمون یکی هست نمازهم دارن فقط شیوه شون یکی نیست
حالا اینکه اون یکی نمازبخونه به یه شیوه دیگه این یکی به شیوه دیگه دقیقا چه مشکلاتی براشون داره؟؟؟
بعدشم من یهودی دیدم که بخاطر مسلموناکه روزه بودن بچه هاشو نمیزاشت بیان بیرون که خوراکی داشته باشن توایران نبود که ازترس باشه بلکه خارج ازکشور بوده وبخاطر احترام واصول اخلاقی اینکارو کرد
.حالا شما اگر دوتا دختر همسایه داشته باشین یکی یهودی یکی مسلمان اصن میگم مسیحی
ومسلمان
بعد مسیحیه اصول اخلاقیو رعایت کنه
وبرعکس مسلمانه نه و شما مجبورباشید بایکیش ازدواج کنین
شما مسیحی رو قبول نمیکنین فقط بخاطر اینکه مسلمان نیست وبااون دختر مسلمان ازدواج میکنید فقط بخاطر یه اسم؟؟؟

بعد توی قرآن نوشته مسلمان فقط بامسلمان ازدواج کنه میشه آیه و سوره شو هم بگید
یعنی دقیق نوشته مسلمان حق نداره با مسیحی و یهودی ازدواج کنه؟؟؟

بعد توی قرآن نوشته مسلمان فقط بامسلمان ازدواج کنه میشه آیه و سوره شو هم بگید
یعنی دقیق نوشته مسلمان حق نداره با مسیحی و یهودی ازدواج کنه؟؟؟

کاربر الرحیل اگر ازاول یکبار دیگه بادقت صحبتارو بخونید متوجه حرف بنده میشید شاید واقعا غرضی پشتش نبوده باشه اما متاسفانه نوع نوشتتون جز اینو برای من و عده ای دیگه نرسوند...
میدونم ایشون نگفتن بی دینن گفتم بااونجور صحبت کردن طرفو فقط منفعل میکنید...البته ایشون منفعل نشدن ولی همه هم اعتمادبنفس وحوصله ایشونو ندارن

کاربر الرحیل اگر ازاول یکبار دیگه بادقت صحبتارو بخونید متوجه حرف بنده میشید شاید واقعا غرضی پشتش نبوده باشه اما متاسفانه نوع نوشتتون جز اینو برای من و عده ای دیگه نرسوند...
میدونم ایشون نگفتن بی دینن گفتم بااونجور صحبت کردن طرفو فقط منفعل میکنید...البته ایشون منفعل نشدن ولی همه هم اعتمادبنفس وحوصله ایشونو ندارن

بسم الله
با سلام خدمت همه دوستان
نمیدونم این مطلب برای همه میاد و میخونید یا نع
اما می نویسم
اول بگم خدمتتون همه برای من که شروع کننده این مطلب بودم عزیز و محترمید
هر کس بر حسب میزان اعتقاداتش واکنش نشون میده ب این مطلب
( من نمیدونم کدوم اقا و خانمید پس فقط اسم رو میگم , نسان بی احترامی تلقی نسود)
همدل و الرحیل بلکل این رو نهی شده میدونند
بنده و مومی و نازک اون رو چیز بدی نمیدونیم
دلیل این تفاوت چیه ؟
همدل و الرحیل حکم کلی رو می گن فقط
ولی ما سه نفر معتقدیم اثتسناهایی وجود داره
ایا به احادیث دقت نکردید؟
امده است ک افراد رو با نماز و روزشون نسنجید و ...
ایا حدیث پیامبر ک گفته نژاد و... در نزد خدا بی اهمیته و هدف خدا همونطور ک گفته در کتاب خدا نژادها و طوایف برای اینه ماخودمون بشناسیم و... و افراد فقط از نظر ایمان در نزد خدا بالا و پایین دارند ولاغیر
حالا تشریح کنم ایمان رو ؟ بگم ک ایمان ب خدا فقط شامل دین نیست؟ یا خودتون استاد این مباحثید؟
خلاصه کنم یک حکم کلی امده
ولی طبق حکم و سایر احکام
استنباط میشه ک کلی کلی نیست ک تخطی از اون بد باشد
مثالی میزنم
الله میگوید
هیچ دینی نزد خدا برتر از اسلام نیست
سوال , ایا این بدین معنیه ک خون مسلمان پر رنگ تره ؟
یا بهتره ؟
خیر این یک پیام هست ولی خدایی ک ذره خردلی محاسبه می کند , مطمعنا دین و ایین رو فقط محاسبه نمیکند
ولی شما دو بزرگوار بدون شناخت و... فقط میگید سعادتی ندارد و ...
بابا انسان ب انسان متفاوتن چطور ازدواج با غیر اسلام سعادت ندارد؟ همه غیرمسلمانان ب یک چوب میزنید؟
وخدا بهتر میداند ...

بسم الله
با سلام خدمت همه دوستان
نمیدونم این مطلب برای همه میاد و میخونید یا نع
اما می نویسم
اول بگم خدمتتون همه برای من که شروع کننده این مطلب بودم عزیز و محترمید
هر کس بر حسب میزان اعتقاداتش واکنش نشون میده ب این مطلب
( من نمیدونم کدوم اقا و خانمید پس فقط اسم رو میگم , نسان بی احترامی تلقی نسود)
همدل و الرحیل بلکل این رو نهی شده میدونند
بنده و مومی و نازک اون رو چیز بدی نمیدونیم
دلیل این تفاوت چیه ؟
همدل و الرحیل حکم کلی رو می گن فقط
ولی ما سه نفر معتقدیم اثتسناهایی وجود داره
ایا به احادیث دقت نکردید؟
امده است ک افراد رو با نماز و روزشون نسنجید و ...
ایا حدیث پیامبر ک گفته نژاد و... در نزد خدا بی اهمیته و هدف خدا همونطور ک گفته در کتاب خدا نژادها و طوایف برای اینه ماخودمون بشناسیم و... و افراد فقط از نظر ایمان در نزد خدا بالا و پایین دارند ولاغیر
حالا تشریح کنم ایمان رو ؟ بگم ک ایمان ب خدا فقط شامل دین نیست؟ یا خودتون استاد این مباحثید؟
خلاصه کنم یک حکم کلی امده
ولی طبق حکم و سایر احکام
استنباط میشه ک کلی کلی نیست ک تخطی از اون بد باشد
مثالی میزنم
الله میگوید
هیچ دینی نزد خدا برتر از اسلام نیست
سوال , ایا این بدین معنیه ک خون مسلمان پر رنگ تره ؟
یا بهتره ؟
خیر این یک پیام هست ولی خدایی ک ذره خردلی محاسبه می کند , مطمعنا دین و ایین رو فقط محاسبه نمیکند
ولی شما دو بزرگوار بدون شناخت و... فقط میگید سعادتی ندارد و ...
بابا انسان ب انسان متفاوتن چطور ازدواج با غیر اسلام سعادت ندارد؟ همه غیرمسلمانان ب یک چوب میزنید؟
وخدا بهتر میداند ...

nazak;1012611 نوشت:
سلام خدمت همه دوستان

باسمه تعالی
با سلام
خوش امدی بزرگوار
تشکر که تو بحث شرکت کردید
هدف دوستان فقط گفتن حکم هاست
ولی اسلام دین بهانه و اثتسناهاست
ی روحانی جمله جالبی گفت
درباره نماز زالحجه ک ثواب حج داره خوندنش
گفت خدا مهربانه
میخواد ثواب ا نایی بما بده ک الان تو حج هستن و در حال تواف
خدا دنبال بهانس ک این ثوابو ب ما بده
پس خدا دنبال بهانس و هزار جا بهانه کرده ب ما تا ما بسمش بریم حالا با ذکری یا صلواتی
خدا خدای اثتسناهاست
گفته نماز سرپا و... باشه
ولی مجبور باشی میتونی بدون وضو و دازکشیده و حتی با پلک زدن بخونید
پس خدا رو با ایات غضب تشریح نکنیم

nazak;1012611 نوشت:
سلام خدمت همه دوستان

باسمه تعالی
با سلام
خوش امدی بزرگوار
تشکر که تو بحث شرکت کردید
هدف دوستان فقط گفتن حکم هاست
ولی اسلام دین بهانه و اثتسناهاست
ی روحانی جمله جالبی گفت
درباره نماز زالحجه ک ثواب حج داره خوندنش
گفت خدا مهربانه
میخواد ثواب ا نایی بما بده ک الان تو حج هستن و در حال تواف
خدا دنبال بهانس ک این ثوابو ب ما بده
پس خدا دنبال بهانس و هزار جا بهانه کرده ب ما تا ما بسمش بریم حالا با ذکری یا صلواتی
خدا خدای اثتسناهاست
گفته نماز سرپا و... باشه
ولی مجبور باشی میتونی بدون وضو و دازکشیده و حتی با پلک زدن بخونید
پس خدا رو با ایات غضب تشریح نکنیم

nazak;1012613 نوشت:
و اما صحبت بعدیم ببینید بنظرم ایشون خیلی از صحبتاشون عاقلانه بود
حالا من بوداییا رو نمیدونم اگراونابت رومیپرستن که خب هیچ رده
اما مثلا مسیحی که بت پرست نیست سه دین ابراهیمی هدف مشترکشون یکتاپرستی هست توحید هست فقط یک خدا وجودداره
دروغ گناهه زنا حرامه درواقع اصول اخلاقیمون یکی هست نمازهم دارن فقط شیوه شون یکی نیست
حالا اینکه اون یکی نمازبخونه به یه شیوه دیگه این یکی به شیوه دیگه دقیقا چه مشکلاتی براشون داره؟؟؟
بعدشم من یهودی دیدم که بخاطر مسلموناکه روزه بودن بچه هاشو نمیزاشت بیان بیرون که خوراکی داشته باشن توایران نبود که ازترس باشه بلکه خارج ازکشور بوده وبخاطر احترام واصول اخلاقی اینکارو کرد
ومسلمان
شما مسیحی رو قبول نمیکنین فقط بخاطر اینکه مسلمان نیست وبااون دختر مسلمان ازدواج میکنید فقط بخاطر یه اسم؟؟؟

بحث سر ازدواج مسلمان با کافر و مشرک هست که در دین تحت هیچ شرایطی جایز نیست و هیچ استثنایی هم ندارد، اما دربارۀ ازدواج مسلمان با اهل کتاب سه نظر کلی وجود دارد:

1. مطلقا جایز نیست
  2. جایز است(کراهت شدیده دارد)
  3. ازدواج دائم جایز نیست، ازدواج موقت جایز است.

nazak;1012613 نوشت:
ومسلمان

حکم ازدواج دائم یا موقت مسلمان با اهل کتاب

امام خمینی(ره):
الف) زن مسلمان جایز نیست با کافر ازدواج کند چه عقد دائم چه عقد موقت و چه کافر اصلی حربی، چه کتابی و نیز مرتد فطری یا مرتد ملّی.
ب) ازدواج مرد مسلمان با زن کتابی از یهودیه و نصرانیه، اقوی در منقطع جایز است ولی در ازدواج دائم احوط منع است.
(تحریر الوسیله، ج2، ص256، القول فی الکفر، م1 )
(توضیح المسائل، ص331، م2397)

آیت الله اراکی(ره):
الف) جایز نیست برای مسلمه که با کافر ازدواج کند ولو اهل کتاب باشد.
ب) مرد مسلمان با زن کتابی (یهودی یا نصرانی) نکاح موقّت مانعی ندارد و نکاح دائم بنابر احتیاط واجب منع شده است.
(مسائل الواضحه، ج2، 1373، ص85، م2411)
(توضیح المسائل، ص444، م2411)

آیت الله بهجت(ره):
الف) زن مسلمان با اهل کتاب نمی تواند ازدواج کند چه دائم چه موقت.
ب) یا زنانی که یهودی یا نصرانی باشند موقتاً به صورت صیغه می تواند ازدواج کند.
(توضیح المسائل، 1381، ص382، م1916)
(استفتائات، ج4، ص12، م4579)
(جامع المسائل، ج4، ص6، عدم جواز مناکحه مومنه یا غیرمسلم)

آیت الله تبریزی(ره):
الف) زن مسلمان با مرد اهل کتاب نمی تواند ازدواج کند.
ب) اظهر جواز تزویج است به صورت متعه و جایز است عقد دائم اگر چه احتیاط ترک نکاح دائم می باشد.
(منهاج الصالحین، ج2، 1426هـ ق، ص342، م1287 الرابع)
(مسائل المنتخبه، ص299، م984)
(توضیح المسائل، 1385، ص368، م2406)

آیت الله خویی(ره):
الف) زن مسلمان نمی تواند به عقد کافر در آید. (اعم از کتابی و غیرکتابی)
ب) اظهر جایز است در عقد موقت و بلکه در عقد دائم هم چنین جایز است اگر چه احتیاط در ترک آن است.
(منهاج الصالحین، ج2، ص263، ص265، الرابع، اسباب تحریم )
(توضیح المسائل، ص429، م2406 استفتائات، ص293، م994)

آیت الله سیستانی(دام ظلّه):
الف) جایز نیست بر زن مسلمه که عقد دائم یا موقت کند با کفار ولو کتابی باشد.
ب) جایز است عقد موقت برای مرد مسلمان با زن یهودی و زن نصرانی اگر زوجه مسلمه ندارد و الا بدون اذن مسلمه جایز نیست و نیز بنابر احتیاط واجب با اذن زن مسلمه هم جایز نیست و هم چنین بنابر احتیاط واجب عقد دائم هم جایز نیست.
(مسائل المنتخبه، 1425ق، ص388، م987)

آیت الله شبیری زنجانی(دام ظلّه):
الف) زن مسلمان نمی تواند به عقد مرد کافر در آید (کتابی و غیرکتابی)
ب) ظاهراً ازدواج دائم یا موقت با زن یهودی و نصرانی باطل نیست بلکه مکروه و مخالف احتیاط استحبابی است به ویژه ازداوج دائم.
(توضیح المسائل، ج2، 1383، ص197، م2406)

آیت الله صافی گلپایگانی(دام ظلّه):
الف) جایز نیست برای مسلمه نکاح با کافر اهل کتاب چه دائم چه منقطع
ب) زن کتابیّه (یهودی و نصرانی) در آن اقوالی است و مشهور قول ها منع در نکاح دائم و جواز در منقطع است.
(هدایه العباد، ج2، 1420ق، ص440، القول فی الکفر)

آیت الله فاضل لنکرانی(ره):
الف) ازدواج زن مسلمان با کافر مطلقا جایز نیست.
ب) بنابر احتیاط واجب ازدواج با یهودی و نصرانی جایز نیست ولی متعه کردن زن های یهودی و نصاری جایز است اگر زوجه مسلمه نداشته باشد و اگر زوجه مسلمه داشته باشد متعه کردن او اگر به مدت طولانی باشد جایز نیست.
(احکام الواضحه، 1424ق، ص384، الثالث)
(جامع المسائل، ج2، ص449، س1258)

آیت الله گلپایگانی(ره):
الف) ازدواج زن با مرد اهل کتاب حرام است.
ب) جواز خالی از قوّت نیست البته کراهت دارد مخصوصاً در عقد دائم بلکه احتیاط مستحب ترک نشود ولی متعه کردن زن اهل کتاب مانعی ندارد.
(هدایه العباد، ج2، 1417ق، ص347، م1204)
(توضیح المسائل، ص408، م2406)

آیت الله مکارم شیرازی(دام ظلّه):
الف) زن مسلمان نمی تواند به عقد کافر در آید.
ب) ازدواج موقّت با زنان اهل کتاب مثل یهودی و نصاری مانعی ندارد.
(توضیح المسائل، 1383، ص396، م2048)
(استفتائات، ج1، ص223، س 759، و ص221، س707)

آیت الله نوری همدانی(دام ظلّه):
الف) جایز نیست برای مسلمه که با کافر تزویج کند.
ب) اظهر جایز است متعه کردن زن کتابیه و هم چنین جایز است عقد دائم با کتابیّه اگر احتیاط مستحب ترک کند دوام را ولی این احتیاط ترک نشود که در صورتی اقدام به ازدواج به طور دوام به آن ها بکند که متمکن از ازدواج با زن مسلمان نباشد.
(توضیح المسائل، 1381، ص476، م2393)
(منتخب المسائل، 1420 هـ ق، ص311، م984)
(هزار و یک مساله، ج2، ص194، م646)

آیت الله وحید خراسانی(دام ظلّه):
ب) متعه کردن زن های اهل کتاب (یهودی و نصاری) مانعی ندارد و بنابر احتیاط مستحب ازدواج دائم با آن ها ننماید.
(منهاج الصالحین، ج3، ص306، م1287، الرابع)
(توضیح المسائل، ص660، م2461)

همدل;1012632 نوشت:

حکم ازدواج دائم یا موقت مسلمان با اهل کتاب

امام خمینی(ره):
الف) زن مسلمان جایز نیست با کافر ازدواج کند چه عقد دائم چه عقد موقت و چه کافر اصلی حربی، چه کتابی و نیز مرتد فطری یا مرتد ملّی.
ب) ازدواج مرد مسلمان با زن کتابی از یهودیه و نصرانیه، اقوی در منقطع جایز است ولی در ازدواج دائم احوط منع است.
(تحریر الوسیله، ج2، ص256، القول فی الکفر، م1 )
(توضیح المسائل، ص331، م2397)

آیت الله اراکی(ره):
الف) جایز نیست برای مسلمه که با کافر ازدواج کند ولو اهل کتاب باشد.
ب) مرد مسلمان با زن کتابی (یهودی یا نصرانی) نکاح موقّت مانعی ندارد و نکاح دائم بنابر احتیاط واجب منع شده است.
(مسائل الواضحه، ج2، 1373، ص85، م2411)
(توضیح المسائل، ص444، م2411)

آیت الله بهجت(ره):
الف) زن مسلمان با اهل کتاب نمی تواند ازدواج کند چه دائم چه موقت.
ب) یا زنانی که یهودی یا نصرانی باشند موقتاً به صورت صیغه می تواند ازدواج کند.
(توضیح المسائل، 1381، ص382، م1916)
(استفتائات، ج4، ص12، م4579)
(جامع المسائل، ج4، ص6، عدم جواز مناکحه مومنه یا غیرمسلم)

آیت الله تبریزی(ره):
الف) زن مسلمان با مرد اهل کتاب نمی تواند ازدواج کند.
ب) اظهر جواز تزویج است به صورت متعه و جایز است عقد دائم اگر چه احتیاط ترک نکاح دائم می باشد.
(منهاج الصالحین، ج2، 1426هـ ق، ص342، م1287 الرابع)
(مسائل المنتخبه، ص299، م984)
(توضیح المسائل، 1385، ص368، م2406)

آیت الله خویی(ره):
الف) زن مسلمان نمی تواند به عقد کافر در آید. (اعم از کتابی و غیرکتابی)
ب) اظهر جایز است در عقد موقت و بلکه در عقد دائم هم چنین جایز است اگر چه احتیاط در ترک آن است.
(منهاج الصالحین، ج2، ص263، ص265، الرابع، اسباب تحریم )
(توضیح المسائل، ص429، م2406 استفتائات، ص293، م994)

آیت الله سیستانی(دام ظلّه):
الف) جایز نیست بر زن مسلمه که عقد دائم یا موقت کند با کفار ولو کتابی باشد.
ب) جایز است عقد موقت برای مرد مسلمان با زن یهودی و زن نصرانی اگر زوجه مسلمه ندارد و الا بدون اذن مسلمه جایز نیست و نیز بنابر احتیاط واجب با اذن زن مسلمه هم جایز نیست و هم چنین بنابر احتیاط واجب عقد دائم هم جایز نیست.
(مسائل المنتخبه، 1425ق، ص388، م987)

آیت الله شبیری زنجانی(دام ظلّه):
الف) زن مسلمان نمی تواند به عقد مرد کافر در آید (کتابی و غیرکتابی)
ب) ظاهراً ازدواج دائم یا موقت با زن یهودی و نصرانی باطل نیست بلکه مکروه و مخالف احتیاط استحبابی است به ویژه ازداوج دائم.
(توضیح المسائل، ج2، 1383، ص197، م2406)

آیت الله صافی گلپایگانی(دام ظلّه):
الف) جایز نیست برای مسلمه نکاح با کافر اهل کتاب چه دائم چه منقطع
ب) زن کتابیّه (یهودی و نصرانی) در آن اقوالی است و مشهور قول ها منع در نکاح دائم و جواز در منقطع است.
(هدایه العباد، ج2، 1420ق، ص440، القول فی الکفر)

آیت الله فاضل لنکرانی(ره):
الف) ازدواج زن مسلمان با کافر مطلقا جایز نیست.
ب) بنابر احتیاط واجب ازدواج با یهودی و نصرانی جایز نیست ولی متعه کردن زن های یهودی و نصاری جایز است اگر زوجه مسلمه نداشته باشد و اگر زوجه مسلمه داشته باشد متعه کردن او اگر به مدت طولانی باشد جایز نیست.
(احکام الواضحه، 1424ق، ص384، الثالث)
(جامع المسائل، ج2، ص449، س1258)

آیت الله گلپایگانی(ره):
الف) ازدواج زن با مرد اهل کتاب حرام است.
ب) جواز خالی از قوّت نیست البته کراهت دارد مخصوصاً در عقد دائم بلکه احتیاط مستحب ترک نشود ولی متعه کردن زن اهل کتاب مانعی ندارد.
(هدایه العباد، ج2، 1417ق، ص347، م1204)
(توضیح المسائل، ص408، م2406)

آیت الله مکارم شیرازی(دام ظلّه):
ب) ازدواج موقّت با زنان اهل کتاب مثل یهودی و نصاری مانعی ندارد.
(توضیح المسائل، 1383، ص396، م2048)
(استفتائات، ج1، ص223، س 759، و ص221، س707)

آیت الله نوری همدانی(دام ظلّه):
الف) جایز نیست برای مسلمه که با کافر تزویج کند.
ب) اظهر جایز است متعه کردن زن کتابیه و هم چنین جایز است عقد دائم با کتابیّه اگر احتیاط مستحب ترک کند دوام را ولی این احتیاط ترک نشود که در صورتی اقدام به ازدواج به طور دوام به آن ها بکند که متمکن از ازدواج با زن مسلمان نباشد.
(توضیح المسائل، 1381، ص476، م2393)
(منتخب المسائل، 1420 هـ ق، ص311، م984)
(هزار و یک مساله، ج2، ص194، م646)

آیت الله وحید خراسانی(دام ظلّه):
ب) متعه کردن زن های اهل کتاب (یهودی و نصاری) مانعی ندارد و بنابر احتیاط مستحب ازدواج دائم با آن ها ننماید.
(منهاج الصالحین، ج3، ص306، م1287، الرابع)
(توضیح المسائل، ص660، م2461)

بنام الله متعال
سلام همدل عزیز
استاد گرامی
از اینکه شما در مقام استادی هستید و ما در مقام کنجکاوی
جایز نیست از مطالبتون خسم و خشونت بباره
در دین ما موارد زیادی هست ک به حکم مراجع ختم نمیشه
مثلا اگر ب حکم باشه
در احکام اومده ازدواح با دختر کمتر از نه سال ب اذن بدر حایز است
خنده دار و همزمان گریه داره
پس اینجا حق انتخاب و ... و سایل مسایل امروزی گم هستند
و از انحایی ک دیگر امروزه هیچ احد سالم المغزی همچنین خبط نمیکنه
عملا این حکم باطل است , ولو اگر ب اصرار شما و به تاکید شما و به منطق شما و به طرز فکر شما این حکم از جانب خدا باشه و لازم الاجرا
حالا بزار کمی دیگه توضیح بدهم ( در حدی که خواهران گرامی هم بتونن بخونن, وگرنه حکم مساله فاجعست فاجعه)
در زمان های قدیم ک میگن یکی بود یکی نبود فیر ازخدا احدی نبود , نه دوربینی بود و نه عکاسی , این رو بگم خدمت شما دختر نه سال بسیار قوی قامت بود
ساده تر بگم دختر ان زمان در ده یازده سالگی اولین فرزند خودش رو بدنیا میاورد و بنا ب نیاز نیروی کار و فرزند این زاد و ولد ادامه داشت تا سن سی چهل سال ان خانم
من مادر بزرگم دوازده بچه زاییده , واقعا بدن ضعیفی داره ولی بنیه قوی داره
ولی الان دختری ک در سن خیلی کم ازدواج کنه
اول اعتراض جامعه مدنی
دوم غلط بودن از دید پزشکی و حامعه شناسی
از لحاظ روانشاسی بهیچ عنوان پذیرفته نیست , شما صد حکم و دویست مرجع مثال بزن
خدایی ک اون حکم رو داده ک شما برا ما بگید
اول از هر چیزی عقل رو داده
حتی در علم حدیث و...میگن عقل اگر پذیرفت ان حدیث صحیحه حتی اگر غلط باشه
مهم پیامیه ک میخواد برسونه
حالا شما هی برو از دفتر مراجع سوال کن و تفاسیر رو بخون و برای ما بگو
وقتی ک هیچ دلیل علمی و منطقی دیگر برای این حکم نیست , این حکم باطل و غیر کاربردیه دیگه
پس لزوم نداره ما تا ظهور حکمی رو چاپ کنیم و برگه هدر بدیم ک عملا منسوخه .
حالا بقول شما خلط محث نشود اشاره و گذری ب بحث خودمون کنم ک فک کنم اخرش برای اینکه بفهمیم کی درست میگه , یه دو سه سانس مبارزه کنیم ( با دستکش که صدمه زیاد نبینیم )
ببینید اگر اون خدایی ک من میشناسم , بخاطر آب دادن به یک سگ اتش جهنم رو خرام میکنه به بنده بدی , همون خدا بنده ای رو ک از نظر عقل و تحقیق و .. به این تتیجه می رسه که دختر کلیمی یا بودایی برای زندگیش مناسبه رو بگیره , اونم میبخشه
حالا شما بگو حکم هدا چی میشه و پس تکلیف احکام چیه و این همه زحمت ک علما کشیدن برای انتقال این احکام چی میشه .
دختری که بوی انسانیت بده و خدایی رو قبول داشته باشه و با شوهرش کنار بیاد خوب و مناسب هست
ولی اگر از یک کارشناس دینی بپرسی چ دختری خوبه میگه دختری ک محجبه و ...
بله دختری ک محجبه خوبه ولی بقول شما حجاب مایه سعادت در زندگی مشترکه ؟ تاکید میکنم زندگی مشترک؟
و و و
در مطلب قبل هم عنوان کردید که کاش اصل مطلب رو بگید و حکم خدا و...
همدل عزیز اصل مطلبی وجود نداره جز یک مشت نمونه از یک خروار
درباره دلایل عقلی احکام سوال داشتم
شاید من بپذرم وضو اول صورت و بعد... هست ولی نمیتونم خیلی از احکام قبول کنم ک ازدواج زیر نه یال ب اذن پدر حایزه و... ایجور پدری ب درد قبرستون میخوره , حتی اگر حکم الهی اجرا کنه بقول شما

حرف باید رنگ منطق داشته باشه
وگرنه میشه با نگاه ب کلیپ های داعش و ترجمه اونها فهمید ک اونها حکم ها رو احرا میکنن
زنا سنگسار
دزدی قطع دست
و و و پس اونها اسلام نابن , چون اگر مبنای مطلب و منطق نوشته ها باشد و عقل و شعور در موضوع دخالت نداشته باشد , قطعا اونها اسلام ناب هستند
چون مثل حکومت اسلامی ما نیستن
ک حکم قطع دستشون شروط پنجگانه یا پانزده گانه داشته باشه
پس لطفا عقل و منطق رو بشدت در مباحث بگنجانید که شیرازه ی مطلب همین دو اصله

خدای من باور کنید یدفه گریم گرفت جناب همدل
یعنی چی!!! میشه صیغه شون کرد نمیشه صیغه رو دائم کرد؟؟؟؟؟ تو میتونی ازش لذت ببری اما باصیغه موقت دائم نه درصورتیکه میشه مثلا چنسال صیغه شم کرد
واای پناه بر خدا....

آیت الله خویی و آیت الله شبیری زنجانی که کلا غیر مسلمانو کافر خطاب کردن ...
واقعا دیگه نمیدونم چی بگم

آیت الله خویی و آیت الله شبیری زنجانی که کلا غیر مسلمانو کافر خطاب کردن ...
واقعا دیگه نمیدونم چی بگم

nazak;1012651 نوشت:
یعنی چی!!! میشه صیغه شون کرد نمیشه صیغه رو دائم کرد؟؟؟؟؟ تو میتونی ازش لذت ببری اما باصیغه موقت دائم نه درصورتیکه میشه مثلا چنسال صیغه شم کرد
واای پناه بر خدا....

باسمه تعالی
سلام
موارد بدتری هم هست , ک عملا توهین ب انسان و انسانیته .
همدل اشتباه نمیکند
دارد نقل قول هایی ک در تاریخ بوده و هست و برای ما مونده رو میگه و ایرادی بر همدل بزرگوار نیست .
ضمنا ادم عاقل زیاده و کسی تن ب اون موضوع ک گفته صیغه موقت جایزه و... نمیده
ولی یجوریه این مطلب , حوصله بیشتر گفتن ندارم چون هم ب مسایل غیر اخلاقی میره و هم بخاطر عمومیت مطلب نمیشه صحبتی کرد و اینکه سو برداشت شه من شمشیر برعلیه دین کشیدم و ... تا همین حا هم ک صحبت شد بنطرم کافیه و نشون میده ک این مطلب راه ب جایی نمیبره

nazak;1012651 نوشت:
واای پناه بر خدا....

باسمه تعالی
سلام
موارد بدتری هم هست , ک عملا توهین ب انسان و انسانیته .
همدل اشتباه نمیکند
دارد نقل قول هایی ک در تاریخ بوده و هست و برای ما مونده رو میگه و ایرادی بر همدل بزرگوار نیست .
ضمنا ادم عاقل زیاده و کسی تن ب اون موضوع ک گفته صیغه موقت جایزه و... نمیده
ولی یجوریه این مطلب , حوصله بیشتر گفتن ندارم چون هم ب مسایل غیر اخلاقی میره و هم بخاطر عمومیت مطلب نمیشه صحبتی کرد و اینکه سو برداشت شه من شمشیر برعلیه دین کشیدم و ... تا همین حا هم ک صحبت شد بنطرم کافیه و نشون میده ک این مطلب راه ب جایی نمیبره

جناب همدل پس قرآن چی چرا اصلا تو قرآن این حکم نیست
میدونم همه چی تو قرآن ننوشته
ولی لااقل اشاره کوچکی به اون مسائل شده بعد توسط بزرگان تشریح شده
ولی این مسئله اصلا نوشته نشده که با مسیحی ویهودی نمیشه ازدواج کرد

nazak;1012657 نوشت:

باسمه تعالی
سلام
در قران منع ازدواج با کافر اومده و اهل کتاب هم مشکل ندارد ولی در احکام برای اون شرایطی ذکر شده
در بخش قران نمیشه صحبتی کرد
ولی احکام جا برای صحبت زیاد داره
کلا من بعنون شروع کنند( کسی که این اتش سوزانده)
عرض کنم
ازدواج با غیر مسلمان انگست شمار پیش میاد چون اغلب ما به این امر اگاهیم ک با اونها تفاوت های اساسی داریم
مگر اینکه اون فرد بتونه خودشو با ما وفق بده و برعکس
ببینید ما برای ازدواج باید تا میتوانیم افرازی انتخاب کنیم ک بیشترین شباهت با ما داشته باشن , تازه در این شرایطم زندگی میفته ب روغن سوزی گاها ولی خب میشه اونو چاره و دوا کرد( منظورم از دوا معالجه هست , با ماده مخدر اشتبا پرفته نشه)
و اینم بگم خدمت شما
اصلا کاری ب کتاب و... ندارم
کلا یک رسم غیر مرسومه ازدواج غیر هم دین مگر اینکه همه چیو ببوسی بزاری تاقچه ( دین و فرهنگ و...) بعد ازدواج کنی
دیگه بیشتر از این چیزی بلد نیستم
ولی خب احتمال قوی ک میشه گفت اینه اینها ک ازدواج متفاوت دینی دارند اغلب اعتقادی ب دین ندارند
و در اخر من از این تاپینگ استعفای خودم اعلام میدارم
چون دیگه چیزی بلد نیستم
در پناه خدا باشید
و تشکر از مشارکت خوبتان

nazak;1012657 نوشت:

باسمه تعالی
سلام
در قران منع ازدواج با کافر اومده و اهل کتاب هم مشکل ندارد ولی در احکام برای اون شرایطی ذکر شده
عرض کنم
ازدواج با غیر مسلمان انگست شمار پیش میاد چون اغلب ما به این امر اگاهیم ک با اونها تفاوت های اساسی داریم
ببینید ما برای ازدواج باید تا میتوانیم افرازی انتخاب کنیم ک بیشترین شباهت با ما داشته باشن , تازه در این شرایطم زندگی میفته ب روغن سوزی گاها ولی خب میشه اونو چاره و دوا کرد( منظورم از دوا معالجه هست , با ماده مخدر اشتبا پرفته نشه)
و اینم بگم خدمت شما
کلا یک رسم غیر مرسومه ازدواج غیر هم دین مگر اینکه همه چیو ببوسی بزاری تاقچه ( دین و فرهنگ و...) بعد ازدواج کنی
ولی خب احتمال قوی ک میشه گفت اینه اینها ک ازدواج متفاوت دینی دارند اغلب اعتقادی ب دین ندارند
چون دیگه چیزی بلد نیستم
در پناه خدا باشید
و تشکر از مشارکت خوبتان

nazak;1012657 نوشت:

باسمه تعالی
سلام
عرض کنم
و اینم بگم خدمت شما
چون دیگه چیزی بلد نیستم
در پناه خدا باشید
و تشکر از مشارکت خوبتان .

nazak;1012657 نوشت:

باسمه تعالی
سلام
عرض کنم
و اینم بگم خدمت شما
چون دیگه چیزی بلد نیستم
در پناه خدا باشید
و تشکر از مشارکت خوبتان .

بله درسته
امااینکه گناه وحرام اعلام شده برام عجیب بود.
خواهش میکنم
بحث خیلی جالبی بود چیزای جدیدی یادگرفتم متشکرم
ممنون ازدیگردوستان وجناب همدل
موفق باشید.
درپناه خدا...

nazak;1012669 نوشت:
بله درسته
خواهش میکنم
موفق باشید.
درپناه خدا...

باسمه تعالی
ممنون از همراهیتون
قوانین سایت اجازه ارسال بیشتر 30 پیام در هر روز نمیده ؟ پس کو اون ازادی ک براش سال 57 ریختیم تو بیابون
ببخشید خیابون

nazak;1012669 نوشت:
بله درسته
خواهش میکنم
موفق باشید.
درپناه خدا...

باسمه تعالی
ممنون از همراهیتون
قوانین سایت اجازه ارسال بیشتر 30 پیام در هر روز نمیده ؟ پس کو اون ازادی ک براش سال 57 ریختیم تو بیابون
ببخشید خیابون

nazak;1012669 نوشت:
بله درسته
خواهش میکنم
موفق باشید.
درپناه خدا...

سلام
چی اش عجیبه؟

الرحیل;1012691 نوشت:
سلام
چی اش عجیبه؟

سلام توضیحاتمو دادم که گفتم دلیلمو بالا.

الرحیل;1012691 نوشت:
سلام
چی اش عجیبه؟

محمد حسین 72;1012688 نوشت:
باسمه تعالی
ممنون از همراهیتون
ببخشید خیابون

واقعا؟ فک کنم باید از حجم پیاما پاک کنید چنتاشو حذف کنید

nazak;1012698 نوشت:

باسمه تعالی
سلام
بحث بی فایده ای است . ما کلا نمیدونیم چطور هست دینمون
مثلا موسیقی حرامه
مشروبم حرامه
برای اولی مجوز میدن
برای دومی کتک میزنن
از ی طرف میگیم لا امرا فی الدین
از ی طرف برای تغییر دین حکم ارتداد میدیم
بله

nazak;1012698 نوشت:

باسمه تعالی
سلام
مثلا موسیقی حرامه
مشروبم حرامه
برای اولی مجوز میدن
برای دومی کتک میزنن
از ی طرف میگیم لا اکرا فی الدین
از ی طرف برای تغییر دین حکم ارتداد میدیم
بله

nazak;1012699 نوشت:

باسمه تعالی
نه , پیغام سیستم اومده مشترک گرامی کوپن شما ب اتمام رسیده

nazak;1012699 نوشت:

باسمه تعالی
نه , پیغام سیستم اومده مشترک گرامی کوپن شما ب اتمام رسیده

اهان والا نمیدونم .
امابهرحال هر جایی قوانین خاص خودشو داره مثلا روزی سی تا پیام.
امابرااون گفته هاتون چه عرض کنم...

این بحث هم دیگه ان شاالله جناب همدل میان جمع بندی میکنن تمام.

nazak;1012704 نوشت:
اهان والا نمیدونم .

باسمه تعالی
اکانتم تغییر دادم
اصا سوال جدید هم ارسال نمیکند

nazak;1012704 نوشت:
اهان والا نمیدونم .

باسمه تعالی
اکانتم تغییر دادم

سلام

محمد حسین 72;1012701 نوشت:

بی فایده که نیست. از توش نکات خوبی بیرون میاد، حداقل فایده ش اینه که سوالات جدیدی برای آدم به وجود میاد که ذهن آدم رو بازتر میکنه.

در رابطه با دین و این چیزا هم هیچی نگو، اگه فکر کردی با گیر دادن به دین میتونی ذره ای یکی از کارشناسان رو تحریک کنی که بیاد در باره ی دینش صحبت کنه، کاملا در اشتباهی.

برای بررسی عمیق و موشکافی دین، اینجا تلاش نکن. البته سوال کن، ولی جوابش ...

حالا ...

Mohammadhossein1;1012706 نوشت:
باسمه تعالی
اکانتم تغییر دادم
ا .والا تاحالا همچین چیزی پیش نیومده برام
نمیدونم
موضوع قفل شده است