جمع بندی دلم برای خوندن نماز اول وقت تنگ شده

تب‌های اولیه

124 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دلم برای خوندن نماز اول وقت تنگ شده

سلام.
من یه مدت قبل این تاپیک رو زدم در مورد مشکلات برای نماز خوندن در بیمارستان:
http://www.askdin.com/thread45209.html
الان دو ماهی میشه که چند مشکل دیگه هم پیش اومده:geristan:
1- همونطوری که تو اون تاپیک قبلی گفتم ، هر روز صبح تا ظهر با استادمون بیماران بستری رو باید ببینیم و به استاد بگیم سیر پیشرفت هر بیمار رو و استاد هم کارهایی که لازمه برای بیماران انجام بشه رو بهمون میگه و ما یادداشت میکنیم که بعد از رفتن استاد انجام بدیم.
هیچکدوم از اساتید مون حتی اونهایی که مذهبی و معتقد هستن ویزیت بیماران رو برای نماز موقتا تعطیل نمیکنن...
در تاپیک قبلی کارشناس محترم گفتن گوش کردن به صحبتهای استاد و یادداشت کردن اقدامات لازم به خوندن نماز اول وقت ارجحیت داره.
اما مسئله الان اینجوری شده که تا کارها رو انجام بدیم ساعت حدود دو و نيم، سه میشه. و تا بریم خونه و ناهار بخوریم نزدیک ساعت چهار میشه. :Ghamgin:و تا اون موقع نماز به تاخیر میفته.
من چیکار کنم؟ خیلی این مسئله ناراحتم میکنه:ghati:
2- وقتی هم میام خونه چون خسته هستم میرم بخوابم که استراحت کنم.و همش بعد از اذان بیدار میشم، در حدود ساعت شش به بعد:ghati:خیلی وقته که نماز مغرب اول وقت نخوندم:hey:
3- یه جمله هست نمیدونم حدیثه یا اینکه مرحوم آیت الله بهجت گفتن.و اونم اینکه تاخیر در خواندن نماز باعث مشکلات برای انسان میشه. از جمله تاخیر در ازدواج.
من خودم از تاخیر در ازدواج در عذابم و حتما تاپیک های متعدد من درباره مشکلاتم برای ازدواج رو در سایت دیدید.حالا بخاطر این مساله هم خودم باعث شدم بیشتر به تاخیر بیفته:dar:
من میخوام ازدواج زودتر فراهم بشه تا به گناه نیفتم ...و حالا اینطوری. ..:ghati:

راهنمایی کنید چیکار کنم؟ خیلی در عذابم ...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

mehrant;629798 نوشت:
الان دو ماهی میشه که چند مشکل دیگه هم پیش اومده
1- همونطوری که تو اون تاپیک قبلی گفتم ، هر روز صبح تا ظهر با استادمون بیماران بستری رو باید ببینیم و به استاد بگیم سیر پیشرفت هر بیمار رو و استاد هم کارهایی که لازمه برای بیماران انجام بشه رو بهمون میگه و ما یادداشت میکنیم که بعد از رفتن استاد انجام بدیم.
هیچکدوم از اساتید مون حتی اونهایی که مذهبی و معتقد هستن ویزیت بیماران رو برای نماز موقتا تعطیل نمیکنن...
در تاپیک قبلی کارشناس محترم گفتن گوش کردن به صحبتهای استاد و یادداشت کردن اقدامات لازم به خوندن نماز اول وقت ارجحیت داره.
اما مسئله الان اینجوری شده که تا کارها رو انجام بدیم ساعت حدود دو و نيم، سه میشه. و تا بریم خونه و ناهار بخوریم نزدیک ساعت چهار میشه. و تا اون موقع نماز به تاخیر میفته.
من چیکار کنم؟ خیلی این مسئله ناراحتم میکنه
2- وقتی هم میام خونه چون خسته هستم میرم بخوابم که استراحت کنم.و همش بعد از اذان بیدار میشم، در حدود ساعت شش به بعدخیلی وقته که نماز مغرب اول وقت نخوندم

سلام علیکم
کلام کارشناس محترم در تاپیک قبل کاملا درست است.شما میتوانید قبل از رفتن به منزل نماز خود را بخوانید و نماز را تا بعد از نهار و استراحت به تاخیر نیندازید.نماز خواندن در محل کار بعد از پایان کار وقت کمی می خواهد و کار سختی نیست.کمی همت می خواهد.
برای نماز مغرب هم ناراحت نباشید مدتی دیگه ساعت اذان دیرتر میشه و شما استراحت خود را کرده اید.

mehrant;629798 نوشت:
3- یه جمله هست نمیدونم حدیثه یا اینکه مرحوم آیت الله بهجت گفتن.و اونم اینکه تاخیر در خواندن نماز باعث مشکلات برای انسان میشه. از جمله تاخیر در ازدواج.
من خودم از تاخیر در ازدواج در عذابم و حتما تاپیک های متعدد من درباره مشکلاتم برای ازدواج رو در سایت دیدید.حالا بخاطر این مساله هم خودم باعث شدم بیشتر به تاخیر بیفته
من میخوام ازدواج زودتر فراهم بشه تا به گناه نیفتم ...و حالا اینطوری. ..

راهنمایی کنید چیکار کنم؟ خیلی در عذابم ...

با توجه به مطالب شما در دو تاپیک خدمتتان عرض می کنم که اینقدر خودتان را اذیت نکنید،نماز اول وقت مستحب است و کلماتی که از بزرگان برای تاکید روی این مستحبات نقل شده برای کسانی است که به این امور اهمیت نمی دهند و در حالی که مشکلی ندارند و وقتشان اجازه می دهد باز هم به اینگونه مستحبات مهم اهمیت نمی دهند نه برای شما که اگر فرصت باشد حتما اول وقت می خوانید و در صورت ایجاد مانع نمازتان به تاخیر می افتد.این کلام بنده کاملا عقلانی است حال چطور فکر می کنید خدای کریم و رحیم به خاطر این مطلب ازدواج شما را به تاخیر بیندازد.شما که گناهی در این زمینه نکرده اید!!!!
همچنین برادر محترم نماز و کل دین برای آرامش انسان است نه برای اذیت انسان.اگر ما مخالفتی با امر پروردگارمان نداشته باشیم این آرامش را خواهیم داشت مگر اینکه خودمان نخواهیم.

سلام
شما یک دقیقه طول میکشد وضو بگیری
یک مهر و یک جانماز و یک قبله نما همراه داشته باش تا اذان را گفتند هر گوشه ایی پیدا کردی نماز را بخوان
نماز 10 دقیقه بیشتر طول نمیکشد

سلام جناب استاد.
ممنونم از راهنمایی تون
فقط من پسر هستم!!
آخه گفتید خواهر محترم!!!

دوستان یه نظری حرفی چیزی بگید ....

mehrant;629798 نوشت:

سلام علیکم

بسیار عالی. یعنی همه افرادی که نماز اول وقت میخوانند در ازدواجشان با مشکل مواجه نمیشوند؟

.امین.;631399 نوشت:
سلام علیکم

بسیار عالی. یعنی همه افرادی که نماز اول وقت میخوانند در ازدواجشان با مشکل مواجه نمیشوند؟

چنین چیزی از اون جمله قابل برداشته.
به اضافه یه جمله مشابه از آیت الله نخودکی اصفهاني که گفتن برای ازدواج خوب نماز اول وقت بخونید چون نماز اول وقت شاه کلید همه مشکلات هست.

mehrant;631140 نوشت:
سلام جناب استاد.
ممنونم از راهنمایی تون
فقط من پسر هستم!!
آخه گفتید خواهر محترم!!!

نمیدونم چرا اما یه جوری نوشتی منم فک کردم شما دختر هستید :khandeh!:

mehrant;631437 نوشت:
چنین چیزی از اون جمله قابل برداشته.
به اضافه یه جمله مشابه از آیت الله نخودکی اصفهاني که گفتن برای ازدواج خوب نماز اول وقت بخونید چون نماز اول وقت شاه کلید همه مشکلات هست.

برادر مهرانت اینا همه در حد توصیه اس فقط ... منطورم اینه که اینجوری نیس که شما نماز اول وقت بخونی حتمن مشکلتو حل کنن Fool

مثال بارزش خودم

الان 1 ماهه نمازم اوله وقته

نماز مغرب و عشا رو هم با پیاده روی عصرگاهیم تنظیم کردم Fool

ینی از یه مسیری پیاده روی میکنم که مسجد سر راهم باشه ... نمازمو اونجا میخونم به جماعت و اول وقت

الان 1 ماه گذشته

وضعیت من کوچیکترین تغییری نکرده و حتی یه ریزه امیدواری هم به حل مشکلم ایجاد نشده Fool

چشم به راه او;631441 نوشت:
نمیدونم چرا اما یه جوری نوشتی منم فک کردم شما دختر هستید :khandeh!:

چه جوری نوشتم مگه؟ از کجای حرفام اینطور برداشت کردید؟

بسمه تعالی

شما را سفارش می کنم به اینکه نمازهایتان را در بهترین و با فضیلت ترین اوقات آنها به جا بیاورید و آن نمازها با نوافل، 51 رکعت است؛ پس اگر نتوانستید، 44 رکعت بخوانید و اگر مشغله های دنیوی نگذاشت آنها را به جا آورید، حداقل نماز توابین را بخوانید [ نماز اهل انابه و توبه هشت رکعت هنگام زوال است ].

مرحوم علامه طباطبایی و آیت الله بهجت از ایشان نقل می کنند که می فرمودند: « اگر کسی نماز واجبش را اول وقت بخواند و به مقامات عالیه نرسد مرا لعن کند. »

مرحوم آقای سید هاشم رضوی هندی می فرمایند: روزی یکی را به محضر آقای قاضی آوردند که مثلا آقا دستش را بگیرد و راهنمایی اش کند.
مرحوم آقای قاضی فرموده بودند: « به این آقا بگویید که نماز را در اول وقت بخواند. »بعد معلوم شد که آن آقا وسواس در عبادات داشته و نماز را تا آخر وقت به تأخیر می انداخته است.

اما وصیت های دیگر، عمده آنها نماز است. می فرمودند نماز را بازاری نکنید اول وقت به جا بیاورید با خضوع و خشوع. اگر نماز را تحفظ کردید همه چیزتان محفوظ میماند و تسبیح صدیقه کبری سلام الله علیها که از ذکر کبیر به شمار می آید و آیت الکرسی در تعقیب نماز ترک نشود.

دعا در قنوت نماز

آقای قاضی به شاگردان خود دستور می دادند این دعا را در قنوت نماز هایشان بخوانند: « اللهم ارزقنی حبّک و حبّ ما تحبه، و حبّ من یحبّک، والعمل الذی یبلغنی إلی حبّک واجعل حبّک احبّ الاشیاء إلی. »

منبع : سایت تبیان

Aviny;631536 نوشت:

مرحوم علامه طباطبایی و آیت الله بهجت از ایشان نقل می کنند که می فرمودند: « اگر کسی نماز واجبش را اول وقت بخواند و به مقامات عالیه نرسد مرا لعن کند. »

آخ آخ ......

با این جملتون بدجوری داغ دل منو تازه کردید

من اون دنیا حتمن جلوی این علما و بزرگان عزیزی که گفتن این دعا رو بخونین ردخور نداره و اگه داشت منو لعن کنین میگیرم

توی مفاتیح یه دعا هست از مقاتل بن سلیمان ... ایشون هم گفتن اگه خوندین حاجت نگرفتین منو لعن کنین Fool

من فک کنم این دعا رو ... طولانیم هس لامصب:khandeh!: 100 مرتبه اش قشنگ 40 دقه وقت میگیره

بارها و بارها خوندم

و نتیجه نگرفتم

و لعن هم کردم اتفاقا ... خب میخواست خودش الکی تضمین نده ... منه بدبخت و گرفتار رو امیدوار نکنه

Fool

ولی انصافا چرا؟؟

چرا بزرگای دینی ما ... مثه آقای مقدس اردبیلی ... حاج آقا نخودکی ... شیخ بهایی ... ( اینا رو نام بردم چون دعاهایی که سفارش شده از این عزیزان رو خوندم ) چرا انقد مطمئن گارانتی کردن استجابت دعا رو؟؟

واقعا فکر نکردن پس فردای قیامت امثال من که استجابت ندیدن ممکنه بیان یقه شونو بگیرن؟

Miss Chadoriii;631542 نوشت:
آخ آخ ......

من اون دنیا حتمن جلوی این علما و بزرگان عزیزی که گفتن این دعا رو بخونین ردخور نداره و اگه داشت منو لعن کنین میگیرم

توی مفاتیح یه دعا هست از مقاتل بن سلیمان ... ایشون هم گفتن اگه خوندین حاجت نگرفتین منو لعن کنین Fool

من فک کنم این دعا رو ... طولانیم هس لامصب:khandeh!: 100 مرتبه اش قشنگ 40 دقه وقت میگیره

بارها و بارها خوندم

و نتیجه نگرفتم

و لعن هم کردم اتفاقا ... خب میخواست خودش الکی تضمین نده ... منه بدبخت و گرفتار رو امیدوار نکنه

Fool

ولی انصافا چرا؟؟

چرا بزرگای دینی ما ... مثه آقای مقدس اردبیلی ... حاج آقا نخودکی ... شیخ بهایی ... ( اینا رو نام بردم چون دعاهایی که سفارش شده از این عزیزان رو خوندم ) چرا انقد مطمئن گارانتی کردن استجابت دعا رو؟؟

واقعا فکر نکردن پس فردای قیامت امثال من که استجابت ندیدن ممکنه بیان یقه شونو بگیرن؟

ای گفتی خواهر اگه بدونی منم چقدر از این مسئله دلگیرم:Ghamgin:
اینقدر از این دعاها و سورها که گفتن بخونی ردخور نداره وحاجت میگیری خوندم که نصف مفاتیح و سورهای قران از بر شدم ولی دریغ از یه نشونه!:geryeh:
اخه اینجوری ادم هی دعا کنه و ختم بگیره ونتیجه نگیره که کلا اعتقادش به دعا از بین میره
من خودم به جایی رسیدم تا یکی یه دعایی بهم پیشنهاد میکنه میگم ول کن بابا این همه ختم گرفتم چی شد اینم مثل بقیه!
هر چند من که از رو نمیرم باز هم دوباره میرم یه ختم دیگه شروع میکنم ولی کاش خدا یه زره دلش به حالم میسوخت گناه دارم والا:god::cry:
ولی به نماز اول وقت بدجور اعتقاد دارم آرامش عجیبی به ادم میده!

اقا مهران یه زمانی مثلا یه هفته خودت مقید به خواندن نماز اول وقت بکن توی هر شرایطی هستی حتما با صدای اذان برو نمازت شروع کن
برای اینکه در وقت هم صرفه جویی کنی سعی کن همیشه با وضو باشی بخصوص در محل کارت تا هنکام شنیدن صدای اذان مستقیم بری
به نمازت برسی. عکس العمل هیچ کسی هم براتون مهم نباشه فقط فقط حواستون به نماز اول وقت باشه بعد از یه هفته ناخوداگاه نزدیک اذان
که میشه انگار همچی خودبخود براتون جور میشه که نمازتون به موقع بخونید اصلا مثل یه معجزه میمونه باور کنید
به طور اتوماتیک هنگام اذان یه استرسی میگیرین که هیچ فرد وهیچ کاری نمیتونه جلوتون بگیره که نمازتون عقب بندازین!:ok:

به نظر من بی تردید نماز اول وقت و دعای مستمر تاثیر داره ، منتها ما یه وقتایی یه خواسته ای داریم از خدا و خیلی هم عجله داریم که خدایا حتما و همین الان همین دعای منو مستجاب کن ....
خدایا مگه نگفتی نماز اول وقت بخون خب خوندم مگه نگفتی نماز شب بخون خب خوندم مگه این همه دعا نخوندم پس چرا به مقصودم نرسیدم ؟
ما فکر می کنیم چون مثلا اون حاجتون مستجاب نشد لابد دعا اثری نکرده !
نه اینطور نیست دعا قطعا در جایی به نفع ما اثر خواهد کرد مثلا یه جایی بلا را از ما دور خواهد کرد ...
یه دوستی دارم خیلی اصرار داشت با یه دختری که اصلا هم کف نبودن ازدواج کنه خیلی دعا و زاری و نذز و نیاز و .... حتی یه روز بهم گفت که باید برم مشهد و التماس کنم خلاصه هر کاری کرد نشد یه مدت افسرده بود گفت که پس چرا خدا استجابت نکرد من که هرکاری که گفته ، کردم . منم خب بهش دلداری میدادم تا اینکه بعد از یه مدت کوتاهی همین خدا یه دختری رو سر راهش قرار داد و خیلی زود ازدواج موفق داشت که خودش بهش باورش شد که پس خدا میشنوه و میبینه ....
بعضی اوقات هم نیت ما از ابتدا برای قرب به خدا نیست بلکه انجام عبادات فقط برای رسیدن به حاجات هست
جناب فیض کاشانی می فرمودند در جوانی چله گرفتن بعد از چهل روز دیدن که هیچ اثری در وی ایجاد نشد بعدش متوچه شد که این چله نشینیش برای این بود که چشمه های حکمت از دلش بجوشه (چون اون حدیثو شنیده بود ) نه برای قرب خدا .

شان نزول آیه

شخصي از پيامبر (صلي الله عليه و آله) پرسيد: آيا خداى ما نزديك است تا آهسته با او مناجات كنيم يا دور است تا با صداى بلند او را بخوانيم؟ آيه فوق نازل شد و (به آنها پاسخ داد كه خدا به بندگانش نزديك است).

mehrant;629798 نوشت:
من چیکار کنم؟ خیلی این مسئله ناراحتم میکنه

سلام

شما می توانید ابتدا نماز را در محل کار بخوانید و سپس به منزل بروید.

mehrant;629798 نوشت:
من میخوام ازدواج زودتر فراهم بشه تا به گناه نیفتم ...و حالا اینطوری. ..

بنظر نمی رسد پیوند دادن نماز اول وقت با تأخیر در امر ازدواج منطقی باشد...

جنابعلی مدتی است در این موضوع خود را گرفتار ساخته اید اما راه حل آن:

بسمه تعالی

سؤال: اینکه حضرت آقای قاضی می فرمودند هرکس نماز اول وقت بخواند به مقام می رسد، آیا مرادشان نماز با حضور قلب است یا خیر؟

آیت‌الله بهجت: نه! اگر نماز با حضور قلب منظورشان بود، آن‌وقت سؤال می‌کردند چگونه باید خواند این نماز را، به چه سببی بخواند نمازکامل را! این که چیزی به دست نداد که! وقتی چیزی به دست می‌آید که مطلق نماز، مطلق نماز را کسی مقید باشد در اول وقت به نماز عالی می‌رسد؛ می‌رسد خودش، تکویناً شیئاً و شیئاً روز به روز می‌رود بالاتر.

براي دانلود فيلم اينجا كليك كنيد

منبع : رجا نیوز

آخ آخ ......

بارها و بارها خوندم

و نتیجه نگرفتم

Fool

ولی انصافا چرا؟؟

سلام چادری جان دوست خوبم
علمادرسته برسریع الاجابه بودن این دعا ها تاکید کردند اما یکی دیگه از شرایط استجابت به صلاح بودن هست خدا صلاح ما رو بهتر می دونه شاید چند سال بعداز برآورده شدن حاجاتتون دوباره ایشون رو لعنت می کردید که ای کاش برآورده نمی شد چه اشتباهی کردم
وعسی ان تکرهوا شیاوهوخیرلکم وعسی ان تحبوا شی وهم کره لکم

آخ آخ ......

بارها و بارها خوندم

و نتیجه نگرفتم

Fool

ولی انصافا چرا؟؟

سلام علیکم

معلومه که جمله را آنطورکه میلتان بوده خواندید نه آنجوری که هست.

ایشان فرمودند به مقامات عالیه نفرمودند دعاهایش مستجاب میشود. رسیدن به مقامات عالیه هم مشروط بر اینست که این نماز اول وقت همیشگی باشد و بصورت ملکه درآید. از کجا معلوم که شما به خواسته هایت رسیدی و بعد آن را کنار گذاشتی آنوقت هم باید به مقامات عالیه برسی؟؟؟

.امین.;631674 نوشت:
سلام علیکم

معلومه که جمله را آنطورکه میلتان بوده خواندید نه آنجوری که هست.

ایشان فرمودند به مقامات عالیه نفرمودند دعاهایش مستجاب میشود. رسیدن به مقامات عالیه هم مشروط بر اینست که این نماز اول وقت همیشگی باشد و بصورت ملکه درآید. از کجا معلوم که شما به خواسته هایت رسیدی و بعد آن را کنار گذاشتی آنوقت هم باید به مقامات عالیه برسی؟؟؟

مفاتیح دم دستتون هست؟؟

یه نگاه بندازید دعای مقاتل بن سلیمان رو

توضیحاتشو بخونید

نوشته هر کی دعاش مستجاب نشد بر من لعن فرستد Fool

من جمله ایشونو نقل قول کردم چون در راستای حرفم بود فقط

Miss Chadoriii;631677 نوشت:
مفاتیح دم دستتون هست؟؟

توضیحاتشو بخونید

شما دقیقا جمله ای که از آیت الله بهجت به نقل از علامه طباطبایی بود را نقل قول کردید. و آن کاربر هم چیزی درمورد استجابت دعا و لعن نیاورده بودند. درمورد دعایمقاتل سلیمان به لینک زیر مراجعه کنید:

http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa39706

ضمنا من فکر نمیکنم هیچ کسی درباره استجابت دعا بوسیله هر دعایی که باشد...... بتواند اینقدر مطمئن بوده و چنین تضمینی دهد. امکان ندارد بتوان نضمین کرد که خداوند به هر دلیلی که باشد هر دعایی را مستجاب کند. عقل ما هم چنین چیزی راتایید نمیکند چه رسد به بزرگان دین...
اینها هم به احتمال زیاد از سری جعلیاتی هست که برای بی اعتبار کردن اسلام و مسلمین ساخته شده. و البته شیخ عباس قمی هم فقط ادعیه را جمع آوری کرده وخود تضمینی نداده اند.

Miss Chadoriii;631677 نوشت:
مفاتیح دم دستتون هست؟؟

توضیحاتشو بخونید

من در تمام عمرم هر وقت این دعا رو به هر مقصودی خوندم مستجاب نشده

mehrant;631847 نوشت:
من در تمام عمرم هر وقت این دعا رو به هر مقصودی خوندم مستجاب نشده

[h=1]آداب دعا در بیان ابن فهد حلی[/h]
منبع: عدة الداعي ترجمه حسين غفارى ساروى[۱] صفحه:۲۶۰تا ۳۱۶

برای مشاهده اینجا کلیک کنید .

Aviny;631893 نوشت:
[h=1]آداب دعا در بیان ابن فهد حلی[/h]
منبع: عدة الداعي ترجمه حسين غفارى ساروى[۱] صفحه:۲۶۰تا ۳۱۶

برای مشاهده اینجا کلیک کنید .

آداب دعا رو بلدم و انجام میدم

mehrant;631909 نوشت:
آداب دعا رو بلدم و انجام میدم

پس دوست عزیز اصرار در دعا و در کنارش صبر و حوصله داشته باشید که قطعا آنچه به صلاحتونه خدا براتون مقدر می کنه

در دایره قسمت ما نقطه تسلیمیم .... لطف آنچه تو اندیشی ، حکم آنچه تو فرمایی

[=arial]در كتاب«بلد الأمين»از حضرت رسلو صلى اللّه عليه و آله روايت كرده:هركه هر روز ده بار اين دعا را بخواند،حق تعالى‏ چهار هزار گناه كبيره او را بيامرزد،و وى را از سكرات مرگ و فشار قبر،و صدهزار هراس قيامت نجات دهد، و از شرّ شيطان و سپاهيان او محفوظ گردد،و قرضش ادا شود،و اندوه و غمش برطرف گردد،دعا اين است:

اَعْدَدْتُ لِكُلِّ هَوْلٍ لا اِلهَ اِلا اللَّهُ وَ لِكُلِّ هَمٍّ وَ غَمٍّ ما شاءَاللَّهُ وَ لِكُلِّ نِعْمَةٍ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لِكُلِّ رَخآءٍ اَلشُّكْرُ لِلَّهِ وَ لِكُلِّ اُعْجُوبَةٍ سُبْحانَ الِلَّهِ

وَ لِكُلِّ ذَنْبٍ اَسْتَغْفِرُاللَّهَ وَ لِكُلِّ مُصيبَةٍ اِنّا لِلّهِ وَ اِنّا اِلَيْهِ راجِعُونَ وَ لِكُلِّ ضيقٍ حَسْبِىَ اللَّهُ وَ لِكُلِّ قَضآءٍ وَ قَدَرٍ تَوَكَّلْتُ عَلَى اللَّهِ وَ لِكُلِّ عَدُوٍّ اِعْتَصَمْتُ بِاللَّهِ

وَ لِكُلِّ طاعَةٍ وَ مَعْصِيَةٍ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ اِلاّ بِاللَّهِ الْعَلِىِّ الْعَظيمِ .

مهيا كردم براى هر هراسى«لا اله الا اللّه»را و براى هر اندوه و غمى،«ما شاء اللّه»را،و براى هر نعمتى‏ «الحمد للّه»،و براى هر راحتى«الشكر للّه»،و براى هر شگفتى«سبحان اللّه»،و براى هر گناهى«استغفر للّه» و براى هر مصيبت«انا للّه و انا اليه راجعون»را،و براى هر تنگى«حسبى اللّه»و براى هر قضا و قدر«توكلت على اللّه»را،و براى هر دشمن«اعتصمت باللّه »را و براى هر طاعت و معصيت«لا حول‏ و لا قوّة الاّ باللّه العلى العظيم»را. ( به نقل از سایت استاد انصاریان ) .

السلام علیکم و رحمة الله

علت اینکه نماز اول وقت امثال من، مرا به مراتب و درجات عالیه نمی رساند چیست؟

به این داستان تمثیلی توجه کنید:
روزی تعدادی آهو برای استقبال از حضرت آدم علیه السلام رفتند و از هفت کوه و هفت دریا و هفت دره گذشتند تا "آدم" را ببینند و به او خوشامد بگویند...
وقتی که به محضر آدم رسیدند، ایشان "مُشک" را به آن آهو ها عطا کرد و از آن پس آن آهوها رایحه ای بسیار معطر را به همراه خود داشتند.
این آهوها به اوطان خود برگشتند...
آهوهای دیگر با دیدن آنها حسادتشان برانگیخت و آنها هم تصمیم گرفتند که به دیدار آدم بروند و آنها هم صاحب مُشک شوند....
آنها به دیدار آدم رسیدند اما هیچ مُشکی نصیب آنان نشد...
چرا که آهوهای قبلی فقط و فقط برای خوشامدگویی نزد آدم رفتند....اما این آهوها فقط و فقط برای مشک!

نماز اول وقت را به خاطر این بخوانیم که برای گفتگو با معشوق حقیقی، بی تاب و بی قراریم.....نه به خاطر اینکه "پول می خوایم!!!!"

اگه قرار بود بابت هررکعت نماز اول وقتمون، یه ساک پول از آسمون بیفته .... مطمئن باشید یهودی ها صف اول نماز جماعتها بودند!!!!

هروقت توانستیم نماز اول وقت و نماز جماعت را به خاطر خدا و کسب رضایتش بخوانیم....آن زمان است که می شود آنچه باید شود...
خاصیت دنیا همین است که همچون سایه عمل می کند...
حدیثی هست که می گوید:
خداوند که دنیا را آفرید به او امر کرد "هرکس به سوی تو آمد از او فرار کن! و هرکس از تو فرار کرد، عاجزانه به نزدش برو!"

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

مترصد;631576 نوشت:

سلام

شما می توانید ابتدا نماز را در محل کار بخوانید و سپس به منزل بروید.

بنظر نمی رسد پیوند دادن نماز اول وقت با تأخیر در امر ازدواج منطقی باشد...

جنابعلی مدتی است در این موضوع خود را گرفتار ساخته اید اما راه حل آن:

خوب وقتی اصلا موردی از طرف واسطه ها بهمون معرفی نمیشه تقصیر من چیه که باید متحول بشم؟ یعنی متحول شدم واسطه ها که یکساله موردی پیدا نکردن یهو کلی مورد معرفی میکنن؟:Gig:

*آبی بیکران*;631563 نوشت:
اقا مهران یه زمانی مثلا یه هفته خودت مقید به خواندن نماز اول وقت بکن توی هر شرایطی هستی حتما با صدای اذان برو نمازت شروع کن
برای اینکه در وقت هم صرفه جویی کنی سعی کن همیشه با وضو باشی بخصوص در محل کارت تا هنکام شنیدن صدای اذان مستقیم بری
به نمازت برسی. عکس العمل هیچ کسی هم براتون مهم نباشه فقط فقط حواستون به نماز اول وقت باشه بعد از یه هفته ناخوداگاه نزدیک اذان
که میشه انگار همچی خودبخود براتون جور میشه که نمازتون به موقع بخونید اصلا مثل یه معجزه میمونه باور کنید
به طور اتوماتیک هنگام اذان یه استرسی میگیرین که هیچ فرد وهیچ کاری نمیتونه جلوتون بگیره که نمازتون عقب بندازین!:ok:

خوب مثلا فرض کنید کشیکم و در بخش هیجده تا مریض بستری داریم
شروع میکنیم با استاد دیدن بیماران
مریض پنجم ششپ هستیم که اذان میگه
برگه هام که دارم اقدامات لازم برای مریضا رو مینویسم بذارم همونجا و استاد و مریضا رو تنها بذارم بگم خداحافظ من رفتم نماز؟
بعد کی اقدامات لازم برای مریضا رو بنویسه؟ پزشک کشیک وقتی نباشه کس دیگری که کارها رو انجام نمیده

.امین.;631762 نوشت:
شما دقیقا جمله ای که از آیت الله بهجت به نقل از علامه طباطبایی بود را نقل قول کردید. و آن کاربر هم چیزی درمورد استجابت دعا و لعن نیاورده بودند.

عچیبه که من برای هر حرفی که میزنم باید توضیحات بنویسم بعدش :

من جمله ایشونو نقل کردم بله حرفتون درسته

اما جوابمو توی نقل قول ببینید چجوری شروع کردم :

آخ آخ ......

با این جملتون بدجوری داغ دل منو تازه کردید...

ینی منظورم اون نقل قول نبوده فقط با حرف ایشون یاده دعاهایی مثل دعای مقاتل و دعاهایی که سفارش شده ردخور نداره افتادم

Fool

سلام
من با نماز اول وقت خوندن مشكلي ندارم و اين امر الهي رو در هر صورت و در هر شرايطي انجام ميدم ، اما متاسفانه گاهي اونقدر اراده معنوي من ضعيف ميشه كه نه تنها سر وقت بلكه اصلا كششي به سمت نماز و عبادت با خدايم پيدا نمي كنم . در صورتي كه اين عمل به شدت مرا عذاب مي دهد:geryeh:. به نظر خودم اراده معنوي ضعيفي دارم . به نظر شما چگونه مي توانم اين نقص خود را برطرف كنم و اراده ام و رو قوي و با ثبات كنم؟

علت اینکه من میلی به نماز اول وقت یا حتی اصلا میلی به نماز ندارم چیست؟

توجه کنید که آدم سالم با دیدن غذاهایی مثل جوجه کباب و غیره چه احساسی پیدا می کند؟ مسلماً با انگیزه و ولع به سراغ خوردنش می رود!
اما حتما دیده اید کسی که سرما خورده یا حالت تهوع دارد یا کسی که در بیمارستان بستری است برایش جوجه کباب می آورند اما میلی به خوردنش ندارد....
چون جسمش بیمار است...

نماز هم غذای روح است....و لذیذترین و ضروری ترین غذای روح هم همین است....
وقتی که من میلی به نماز ندارم نشان از بیماری روح من است....
یعنی روح خودم را با گناه آلوده کرده ام به طوری میلم به بهترین غذا کاهش یافته

اگر می خواهیم نماز برای ما لدت بخش شود تا می توانیم در ترک گناه بکوشیم....ترک محرمات و انجام واجبات، اولین قدم در پاکسازی روح است...

معصومین علیهم السلام هیچگاه از نماز خواندن سیر نمی شدند....اما وقتی من دورکعت می خونم خسته میشم و از تمام شدنش خوشحال میشم!!! نشان از مشکل روحی و معنوی من دارد...

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

توجه کنید که...
دربرخی مدارس و دانشگاهها در آخر ترم، کسانی را که بالاترین نمره ها را گرفتند معرفی می کنند و از آنها تقدیر به عمل میاورند و جوایزی به آنها می دهند....
ولی آیا آن دانشحویان ممتازی که بالاترین نمره را گرفتند فقط به خاطر این جایزه ها بوده که درس خوندن؟
یعنی درس خوندند و نمره گرفتند و سختی کشیدند فقط برای این جایزه ها؟!!؟!؟
مسلماً خیر....حتی اگر جایزه ای در کار نباشد هم همانها بالاترین نمره ها را می گرفتند...
آنها انگیزه شان از درس خواندن، فقط "گرفتن جایزه" نبود....اما در این راه، جایزه هم نصیبشان شد

هدف ما هم از نماز اول وقت، نباید صرفاً برطرف شدن حاجت های مادی باشد!!!!
بلکه باید هدفی والاتر و مقدس تر از این حرفها داشته باشیم تا به رفع حاجات هم برسیم!

بعد هم اینکه رسیدن به مراتب عالی در اثر نماز اول وقت، در اثر استمرار و پافشاری بر این کار صورت می گیرد.....نه اینکه من دو روز از سر بیکاری، نمازمو اول وقت خوندم یا رفتم مسجد....حالا از خدا طلبکارهم هستم!!!

نکته ی بعدی هم اینکه کسانی که نمازشان اول وقت است بهتر است آن را به عنوان یک وظیفه انجام دهند .... اگر به چشم وظیفه به آن نگاه کنیم دیگر سر خدا منت نمی ذاریم که "من نمازم اول وقته چرا فلان نشد؟!"
خدا این همه نعمت به ما داده مگه سر ما منت گذاشته؟
آیا نمی ارزد به شکرانه ی این همه نعمت بی نظیری که آرزوی خیلی هاست، نمازمونو اول وقت به جا بیاریم؟

رب اجعلنی مقیم الصلوة

کاربران محترم که به این تاپیک میاین
در مورد مسئله عدم استجابت دعا سرکار خانم میس چادری که خودشون در این باره یه تاپیک دیگه زدن که اونجا بحث رو ادامه بدن
بنابراین لطفا در صورتی که به این تاپیک میاین در راستای تیتر تاپیک و سوالاتی که در پست اول مطرح کردم جواب بدید
با تشکر و عذرخواهی

mehrant;632237 نوشت:
کاربران محترم که به این تاپیک میاین
در مورد مسئله عدم استجابت دعا سرکار خانم میس چادری که خودشون در این باره یه تاپیک دیگه زدن که اونجا بحث رو ادامه بدن
بنابراین لطفا در صورتی که به این تاپیک میاین در راستای تیتر تاپیک و سوالاتی که در پست اول مطرح کردم جواب بدید
با تشکر و عذرخواهی

هممون میدونیم که هنگام اذان صبح هممون از خواب بیدار میشیم..یعنی خدا بیدارمون میکنه اما بعضی ها پا میشن و بعضی ها دوباره میخوابن! اصولا همه ما یه تایمی بین ساعت ۴ تا ۵ بیدار میشیم…تو اون لحظا شیطان سریع میگه بخواااب اما عقلت میگه پاشو وقت اذانه… اگه در طول روز به حرف شیطان گوش کرده باشی خواب میمونی اما اگه تموم وجودت با خدا باشه حتتما بیدار میشی…خدا دعوتت میکنه از خواب بیدارت میکنه اما این تویی که به دعوتش بله میگی یا نمیگی

راه کار های شیطان :
۱: یکم دیگه بخوابم پا میشم
۲: تا قبل طلوع افتاب وقت دارم
۳: امروز خستم فردا میخونم حتما
۴: یکی دیگه بخوابم حتما پا میشم
۵: وایستا اذان تموم شه حتما پا میشم

..
.
پیشنهادم اینه که گوشیتونو دو بار سر زنگ بذارید نه یه بار. یعنی ساعت موبایلتونو دو بار رو زنگ بذارید…تا از اون حالت خواب و بیداری در بیاید…. اگه گوشیتون اندروید هست نرم افزار باد صبا دانلود کنید حتما

..
.
میخوای یه راه حلی بهتون بگم که بدونید خدا دوستون داره یا نداره؟ وقتی ۲۰ دقیقه از اذان گذشت و یکی از خواب بیدارت کرد و قبل طلوع افتاب تونستی نمازتو بخونی این یعنی خدا دوست داشته که بیدارت کرده تا صداتو بشنوه…
..
.
شما هم اگه راه کاری برای خواب موندن نماز صبح دارید بگید

ببینید اگه ما در خوابمون برنامه ریزی داشته باشیم حتی تو خواب هم وقت اضافه میاریم…اینو داره کسی میگه که در ۲۴ ساعت ۱۱ ساعت خواب بود…خودمو میگم.
از وقتی در خوابم برنامه ریزی کردم راس ساعت از خواب پا میشم حتی زودتر.باورتون میشه؟
شما هم میتونید پس…
باید نفس خودتونو رام کنید
مثلا من برنامه ریزی کرده بودم ۱۲ شب بخوابم ۸ صبح پا شم یهو فک کنم ساعت های ۵ بود از خواب بیدار شدم هر کار کردم خوابم نبرد.خیلی برام جالب بود.
۳ ساعت وقت اضافی اوردم.
ببینید برنامه ریزی کنید و راس ساعت بخوابید..
دیشب فوتبال داشت ساعت ۱۲ تیم محبوبم هم بازی داشت اما گفتم من باید از برنامه ریزیم پیروی کنم و تلوزیون خاموش کردم خوابیدم…به جای ۸ صبح ۵ صبح پا شدم.
شما هم برنامه ریزی کنید که مثلا راس ساعت ۱ شب بخوابید…خودتونو گول نزنید که نمیدونم بذار فیلم تموم شه یا ده دقیقه دیگه…برید بخوابید…اینجوری نفستون عادت میکنه و رام میشه حتی شمارو نماز صبح هم بیدار میکنه.
امتحان کنید حتما میتونید…شک ندارم چون خودم دارم امتحان میکنم.
تموم راه کار هایی که میدمو اول خودم تست میکنم بعد اگه جواب داد بهتون میگم

عشقم خدا;632259 نوشت:
ببینید اگه ما در خوابمون برنامه ریزی داشته باشیم حتی تو خواب هم وقت اضافه میاریم…اینو داره کسی میگه که در ۲۴ ساعت ۱۱ ساعت خواب بود…خودمو میگم.
از وقتی در خوابم برنامه ریزی کردم راس ساعت از خواب پا میشم حتی زودتر.باورتون میشه؟
شما هم میتونید پس…
باید نفس خودتونو رام کنید
مثلا من برنامه ریزی کرده بودم ۱۲ شب بخوابم ۸ صبح پا شم یهو فک کنم ساعت های ۵ بود از خواب بیدار شدم هر کار کردم خوابم نبرد.خیلی برام جالب بود.
۳ ساعت وقت اضافی اوردم.
ببینید برنامه ریزی کنید و راس ساعت بخوابید..
دیشب فوتبال داشت ساعت ۱۲ تیم محبوبم هم بازی داشت اما گفتم من باید از برنامه ریزیم پیروی کنم و تلوزیون خاموش کردم خوابیدم…به جای ۸ صبح ۵ صبح پا شدم.
شما هم برنامه ریزی کنید که مثلا راس ساعت ۱ شب بخوابید…خودتونو گول نزنید که نمیدونم بذار فیلم تموم شه یا ده دقیقه دیگه…برید بخوابید…اینجوری نفستون عادت میکنه و رام میشه حتی شمارو نماز صبح هم بیدار میکنه.
امتحان کنید حتما میتونید…شک ندارم چون خودم دارم امتحان میکنم.
تموم راه کار هایی که میدمو اول خودم تست میکنم بعد اگه جواب داد بهتون میگم

یه بار دیگه پست اول رو بخونید...
با اینکه نظر قبلی ام رو نقل قول کردید اما ظاهرا به پست اول تاپیک من توجه نکردید
من تو پست اولی ام اسمی از نماز صبح نبرده بودم
من نماز ظهر و عصر و مغرب و عشاء رو گفتم
دقت کنید

سلام علیکم

mehrant;629798 نوشت:

خداوند شمارا حفظ نمایدکه برای رسیدن به سعادت اخروی تلاش میکنید ، ان شاءالله خداوند روز به روز برتوفیقات شما بیافزاد
از محضرتان سوالی داشتم، تا کنون از استادتان درخواست داشته اید که بروید نماز اول وقت بخوانید؟ یعنی تا حالا این موضوع را مطرح نموده اید؟ فرض از قبل وضو داشته باشید ،بگید استاد میتوانم سریع نماز ظهر را بخوانم و برگردم(نماز عصر را هم بعد از کارتان بخوانید)؟ منظور حقیر این است چقدر در کسب این موضوع تلاش نموده اید؟

Miss Chadoriii;631447 نوشت:
برادر مهرانت اینا همه در حد توصیه اس فقط ... منطورم اینه که اینجوری نیس که شما نماز اول وقت بخونی حتمن مشکلتو حل کنن :|

خواهر خوب و بزرگوارم
شاید مشکل شما این است که نماز اول وقت را برای اجابت حاجتتان میخواندید نه دلتنگی از خدا!! یک بنده عاشق وقتی اذان بلند میشود از شوق در پوست خود نمیگنجد زیرا میخواهد با معشوق و معبودش سخن بگوید!! (این را اول باید به خودم تذکر دهم بعد به دیگران) یک مدت فقط برای عشق بازی با خدا نمازتان را اول وقت بخواندید ،با این حس که از صبح تا شب دنیا مارا مشغول خود کرده الان میخواهیم مشغول خدایمان شویم..با او حرف بزنیم و....فقط و فقط به عشق خودش منتظر اذان باشیم و منظر هیچ گونه چیزی از جانب خداوند نباشیم! ...آن موقع خواهید دید چون که صد آمد 90 هم پیش ماست !! کلا قضیه عوض میشود،حتی بعد از یک مدت برآورده نشدن حاجتتان هم برایتان میشود عین برآورده شدن!!!

خداوند عاقبت همه مارا ختم به خیر بگرداند
یازهرا(س)

لبیک یا علی النقی;632219 نوشت:
توجه کنید که...
دربرخی مدارس و دانشگاهها در آخر ترم، کسانی را که بالاترین نمره ها را گرفتند معرفی می کنند و از آنها تقدیر به عمل میاورند و جوایزی به آنها می دهند....
ولی آیا آن دانشحویان ممتازی که بالاترین نمره را گرفتند فقط به خاطر این جایزه ها بوده که درس خوندن؟
یعنی درس خوندند و نمره گرفتند و سختی کشیدند فقط برای این جایزه ها؟!!؟!؟
مسلماً خیر....حتی اگر جایزه ای در کار نباشد هم همانها بالاترین نمره ها را می گرفتند...
آنها انگیزه شان از درس خواندن، فقط "گرفتن جایزه" نبود....اما در این راه، جایزه هم نصیبشان شد

هدف ما هم از نماز اول وقت، نباید صرفاً برطرف شدن حاجت های مادی باشد!!!!
بلکه باید هدفی والاتر و مقدس تر از این حرفها داشته باشیم تا به رفع حاجات هم برسیم!

بعد هم اینکه رسیدن به مراتب عالی در اثر نماز اول وقت، در اثر استمرار و پافشاری بر این کار صورت می گیرد.....نه اینکه من دو روز از سر بیکاری، نمازمو اول وقت خوندم یا رفتم مسجد....حالا از خدا طلبکارهم هستم!!!

نکته ی بعدی هم اینکه کسانی که نمازشان اول وقت است بهتر است آن را به عنوان یک وظیفه انجام دهند .... اگر به چشم وظیفه به آن نگاه کنیم دیگر سر خدا منت نمی ذاریم که "من نمازم اول وقته چرا فلان نشد؟!"
خدا این همه نعمت به ما داده مگه سر ما منت گذاشته؟
آیا نمی ارزد به شکرانه ی این همه نعمت بی نظیری که آرزوی خیلی هاست، نمازمونو اول وقت به جا بیاریم؟

رب اجعلنی مقیم الصلوة

قل است جوانی نزد شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی آمد و گفت: سه قفل در زندگی‌ام وجود دارد و سه کلید از شما می‌خواهم! قفل اول این است که دوست دارم یک ازدواج سالم داشته باشم، قفل دوم اینکه دوست دارم کارم برکت داشته باشد و قفل سوم اینکه دوست دارم عاقبت بخیر شوم.

شیخ نخودکی فرمود: برای قفل اول، نمازت را اول وقت بخوان. برای قفل دوم نمازت را اول وقت بخوان. و برای قفل سوم هم نمازت را اول وقت بخوان!

جوان عرض کرد: سه قفل با یک کلید؟!

شیخ نخودکی فرمود: نماز اول وقت شاه کلید است.

یعنی میگم نماز اول وقت خواندن برای قصد رسیدن به حاجت چیزی هست که بزرگانی چون آیت الله نخودکی توصیه کردن

یارب;632318 نوشت:

خواهر خوب و بزرگوارم
شاید مشکل شما این است که نماز اول وقت را برای اجابت حاجتتان میخواندید نه دلتنگی از خدا!! یک بنده عاشق وقتی اذان بلند میشود از شوق در پوست خود نمیگنجد زیرا میخواهد با معشوق و معبودش سخن بگوید!! (این را اول باید به خودم تذکر دهم بعد به دیگران) یک مدت فقط برای عشق بازی با خدا نمازتان را اول وقت بخواندید ،با این حس که از صبح تا شب دنیا مارا مشغول خود کرده الان میخواهیم مشغول خدایمان شویم..با او حرف بزنیم و....فقط و فقط به عشق خودش منتظر اذان باشیم و منظر هیچ گونه چیزی از جانب خداوند نباشیم! ...آن موقع خواهید دید چون که صد آمد 90 هم پیش ماست !! کلا قضیه عوض میشود،حتی بعد از یک مدت برآورده نشدن حاجتتان هم برایتان میشود عین برآورده شدن!!!

یازهرا(س)

دقیقن همینه

من نماز اول وقت رو فقط واسه استجابت دعام میخونم Fool

دیگه جلوی خدا که نمیتونم ظاهرسازی کنم

الکی خودمو گول بزنم نه واسه عشق میخونم وقتی که اینجوری نیس

من انقدر درگیر مشکلاتمم که بخوام هم نمیتونم عبادتی رو از سر عشق انجام بدم

البته این به این معنی نیس که مشکلاتم حل شه نماز اول وقت نمیخونم ... نه اصلا

ولی الان و در حال حاضر که دارم خفه میشم از فشار مشکلات نمیتونم بگم اشکال نداره خدا ... منو له کن زیر بار مشکلات من با عشق میام باز نماز میخونم

من به این سطح از ایمان نرسیدم

و رک بگم دوس ندارم هم برسم

برای من یه آدم معمولی بودن کافیه

درجه ی بالای ایمان و عرفان نمیخوام

( شرمنده استارتر تاپیک که بی ربطه ولی باید جواب میدادم )

Miss Chadoriii;632330 نوشت:
دقیقن همینه

من نماز اول وقت رو فقط واسه استجابت دعام میخونم Fool

دیگه جلوی خدا که نمیتونم ظاهرسازی کنم

الکی خودمو گول بزنم نه واسه عشق میخونم وقتی که اینجوری نیس

من انقدر درگیر مشکلاتمم که بخوام هم نمیتونم عبادتی رو از سر عشق انجام بدم

البته این به این معنی نیس که مشکلاتم حل شه نماز اول وقت نمیخونم ... نه اصلا

ولی الان و در حال حاضر که دارم خفه میشم از فشار مشکلات نمیتونم بگم اشکال نداره خدا ... منو له کن زیر بار مشکلات من با عشق میام باز نماز میخونم

من به این سطح از ایمان نرسیدم

و رک بگم دوس ندارم هم برسم

برای من یه آدم معمولی بودن کافیه

درجه ی بالای ایمان و عرفان نمیخوام

( شرمنده استارتر تاپیک که بی ربطه ولی باید جواب میدادم )

منم میخواستم همین رو بگم که شما زودتر گفتید
چندتا از کاربران گفتن نماز خوندن به قصد برآورده شدن حاجت باعث میشه حاجت برآورده نشه چون باید نماز رو بخاطر خدا بخونیم
من سوالم اینه آیا شما اگه مشکلتون برطرف شد و به حاجت تون رسیدید دیگه اذان گفت نمیرید نماز اول وقت بخونید؟
من اگر ازدواج کردم دیگه نماز اول وقت نخواهم خوند؟
اگر جواب این دوتا سوال بله هست میشه نماز فقط برای حاجت.
اما اگر جواب منفی هست پس نماز به قصد حاجت تنها نیست بخاطر خدا هم هست

سلام در این که شما وقت دارید و نمیخوانید یا نه اگر با استاد صحبت کنید اجازه میدهند خودتان بهتر میدانید.
دقیقا یک ترم ما این مشکل رو داشتیم یعنی با پایان کلاس اول بلافاصله کلاس دیگه شروع میشد وپایان کلاس اول زمان نماز ظهر بود
استاد کلاس دوم هم غیر بومی بودند و طول هفته فقط همون روز میتوانستیم تو کارگاه ازایشون برای رفع اشکال و پرسشهایمان و نشون دادن کارها سوال کنیم . یعنی از کلاس دوم نمیشود برای نماز وقت گرفت
ما با استاد کلاس اول صحبت کردیم ایشون یک ربع کلاس رو زودتر تموم میکردند تا زمان داشته باشیم. یعنی نهار هم نمی خوردیم می‌رفتیم سر کلاس بعدی که ۶ ساعته بود.
تا اونجا که امکان داره سعی کنید راه‌هایی که خودتون بهتر میدانید و تو اون شرایطی که هستید پیدا کنید تا اول وقت نماز بخوانید.

هرگاه رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلّم) مشغول نماز بودند، و کسی نزد آن حضرت می رفت، نمازش را زودتر سلام می داد، و می پرسیدند: « آیا حاجتی داری؟»

و آن گاه خواسته اش را بر می آورد، و دوبار به نماز می ایستاد.

منبع: المیزانفج6،ص334

امام صادق (علیه السلام) فرمود برای هر نمازی دو زمان قرار داده شده است. اول وقت و آخر وقت؛ فضیلت در اول وقت است، سزاوار نیست انسان آخر وقت را برگزیند، مگر به دلیلی؛ چرا که آخر وقت برای بیمار یا کسی که عذری دارد، قرار داده شد. اول وقت خوشنودی خدا را به دنبال دارد و آخر وقت موجب بخشش خواهد شد.
مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج 3، ص 101.

یارب;632318 نوشت:
سلام علیکم

خداوند شمارا حفظ نمایدکه برای رسیدن به سعادت اخروی تلاش میکنید ، ان شاءالله خداوند روز به روز برتوفیقات شما بیافزاد
از محضرتان سوالی داشتم، تا کنون از استادتان درخواست داشته اید که بروید نماز اول وقت بخوانید؟ یعنی تا حالا این موضوع را مطرح نموده اید؟ فرض از قبل وضو داشته باشید ،بگید استاد میتوانم سریع نماز ظهر را بخوانم و برگردم(نماز عصر را هم بعد از کارتان بخوانید)؟ منظور حقیر این است چقدر در کسب این موضوع تلاش نموده اید؟

خواهر خوب و بزرگوارم

یازهرا(س)

سلام.
نه راستش نگفتم
ولی صدای اذان به اون بلندی در تمام بلندگو های بیمارستان پخش میشه...خود استاد مگر نمیخواد نماز بخونه؟ برای نماز خوندن خودش هم تعطیل نمیکنه...حتی استادی که مذهبی هست و در حین ویزیت بیماران غیر از مسائل پزشکی درباره مسائل مذهبی هم صحبت میکنه و آیات قرآن برامون میگه و از علما نقل قول میکنه...حتی چنین استادی هم دیدن بیماران رو تعطیل نمیکنه
درباره قسمت دوم صحبت تون هم دو نظر پایینی من رو بخونید ...

mehrant;632363 نوشت:
سلام.
نه راستش نگفتم

سلام علیکم
پس حتما یک بار مطرح بفرمایید! ولو اینکه هیچکس این کار را انجام نمیدهد! چه بسا استادتان هم همراهتان آمدند نماز !! گفتنش ضرری ندارد

خداوند عاقبت همه مارا ختم به خیربگرداند
یازهرا(س)

mehrant;632356 نوشت:

احسنت! دقیقا همین است،پس وقتی برای خداست نباید بگوییم چرا من هرچه نماز اول وقت میخوانم حاجتم برآورده نمیشود! کمی تامل بفرمایید متوجه منظور بنده حقیر میشوید
یازهرا(س)

یارب;632370 نوشت:
سلام علیکم
پس حتما یک بار مطرح بفرمایید! ولو اینکه هیچکس این کار را انجام نمیدهد! چه بسا استادتان هم همراهتان آمدند نماز !! گفتنش ضرری ندارد

خداوند عاقبت همه مارا ختم به خیربگرداند
یازهرا(س)

به نظر من هم حتما مطرح کنید. شاید ایشون هم دلشون میخواد اینکار رو انجام بدن ولی به دلایلی نتونستن مطرح کنن. حداقل تلاشتون رو برای خوندن نماز اول وقت انجام بدین بعد اگر از هر راهی نشد عذاب وجدان نگیرین که کم کاری کردین. ضمن اینکه با مطرح کردن این پیشنهاد، اگه همه با هم برین نماز، ثواب نماز اونها برای شما هم حساب میشه.
به هرحال به نظرم اگه از هر راهی نشد، سعی کنید در اولین فرصتی که بدست میارین نمازتون رو به جا بیارید .
ضرر نمیکنین هیچ، سودش بینهایته. هرگز پشیمون نخواهید شد.
در مورد گلایه تون برای عدم استجابت دعا که حدس میزنم ازدواج باشه هم میخواستم بهتون بگم در کنار اینکه دعاو تضرع رو همواه تو زندگیتون داشته باشین، خودتون رو در امتحان الهی ببینین و سعی کنید بهترین عملکرد رو داشته باشین.دنیا محل امتحانه، محل خوشی نیست که همه چی وفق مراد باشه. هرکسی تو شرایط سخت باید محک بخوره تا ارزش واقعی آدما معلوم بشه . باید تو روزهای سخت نمایش خیره کننده ای داشته باشه تا زندگی ابدی شو به بهترین نحو بسازه . حالا هرکسی به یه نحوی امتحان میشه مهم اینه امتحان برای همه هست. هرچی امتحان سخت تر باشه مدرکی که بهش میدن بالاتر و باارزش تره. درست مثل امتحان های علمی دانشگاه ها

حتی یه بار سر کار از کارفرما خواستیم برای نماز وقت بدهند. کار طوری بود که نمیشود یک لحظه محیط رو ترک کرد و ساعت کاری طوری بود نماز مغرب و عشا قضا میشد. با هماهنگی که شد. زمان برای نماز در نظر گرفتند. کار برامون خیلی سخت شد ولی ارزشش رو داشت.

یارب;632373 نوشت:
احسنت! دقیقا همین است،پس وقتی برای خداست نباید بگوییم چرا من هرچه نماز اول وقت میخوانم حاجتم برآورده نمیشود! کمی تامل بفرمایید متوجه منظور بنده حقیر میشوید
یازهرا(س)

من جایی از این تاپیک چنین چیزی رو گفتم؟

آخ آخ ......

من فک کنم این دعا رو ... طولانیم هس لامصب 100 مرتبه اش قشنگ 40 دقه وقت میگیره

بارها و بارها خوندم

و نتیجه نگرفتم

Fool

ولی انصافا چرا؟؟

سلام علیکم
کلامی از یکی از اولیاء خدا تقدیم به شما:

بى ‏شك وعده‏ هاى خداوند هيچگاه خلاف ندارد. پس علت اينكه گاهى انسان از عمل خود نتيجه نمى‏ گيرد، بيشتر مربوط به نقصان ايمان و باور خود اوست. لذا كسى كه دعاهاى وارده را مى‏ خواند و به دستورات عبادى عمل مى‏ كند، پيش از هر چيز بايد به گفته‏ هاى پيامبر اكرم و ائمه‏ ى اطهار عليهم‏ السلام «ايمان» داشته باشد.
مهم اين است كه فرموده‏ هاى آنها را «باور» داشته باشيم، لذا اگر كسى عملى را با ترديد، انجام دهد و بگويد: «فعلاً اين دعا را مى‏ خوانم تا ببينم چه مى ‏شود» نه تنها فايده ‏اى نبرده، بلكه خودش را خسته مى ‏كند. و البته اگر متوجه شود كه باور ندارد، پيش از هر چيز بايد بررسى كند كه چرا باور ندارد و علت آن را برطرف سازد.

اللیل والنهار;632431 نوشت:
حتی یه بار سر کار از کارفرما خواستیم برای نماز وقت بدهند. کار طوری بود که نمیشود یک لحظه محیط رو ترک کرد و ساعت کاری طوری بود نماز مغرب و عشا قضا میشد. با هماهنگی که شد. زمان برای نماز در نظر گرفتند. کار برامون خیلی سخت شد ولی ارزشش رو داشت.

اما هیچوقت بوده که اگه محل کار تون رو ترک کنید جان بیمار یا بیمارانی در خطر باشه؟

mehrant;632433 نوشت:
من جایی از این تاپیک چنین چیزی رو گفتم؟

سلام علیکم
بنده این پاسخ را به خانم
Miss Chadoriii عرض کرده بودم،دیدم شما در پاسخ به ایشان فرمودید :

mehrant;632356 نوشت:
منم میخواستم همین رو بگم که شما زودتر گفتید
چندتا از کاربران گفتن نماز خوندن به قصد برآورده شدن حاجت باعث میشه حاجت برآورده نشه چون باید نماز رو بخاطر خدا بخونیم
من سوالم اینه آیا شما اگه مشکلتون برطرف شد و به حاجت تون رسیدید دیگه اذان گفت نمیرید نماز اول وقت بخونید؟

بنده هم احساس کردم برای شما هم سوال و شبهه بوده لذا به نقل قول از شما پاسخ دادم،که اگر اشتباه برداشت نموده ام از محضرشریفتان عذرخواهی میکنم

یازهرا(س)

موضوع قفل شده است