شیخ نمر را با استناد به چه احکامی به شهادت رساندند؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شیخ نمر را با استناد به چه احکامی به شهادت رساندند؟

با سلام
از اساتید گرامی تقاضا دارم در این مورد توضیح دهند
کدام حکمی از علما صادر شد که شیخ ما را چنین بیرحمانه اعدام کردند
اگر صادر شده کدام علما ؟
آیا این احکام درست است ؟
اگر نیست دلیل را بفرمایید

مفتی بزرگ عربستان در ادامه به احکام و فتواهای بنیانگذاران وهابیت و رهبران تکفیری اشاره کرده و گفت: ما هرچه خوانده ایم در کتاب ها کار شما را تائید می کند.
محمدبن عبدالوهاب هم دستور داده که برای جلوگیری از هرج و مرج باید عدالت را اجرا کنید.

طبق این روایات از پیامبر ص به نقل از منابع اهل سنت : اگر کسی خواست جمع این امت را به هم بزند گردنش را هرکس که می خواهد باشد بزنید

باب فيمن فرق أمر هذه الأمة

[3438/1]- قال أبوبكر بن أبي شيبة: ثنا محمد بن بشر، ثنا مجالد، عن زياد بن علاقة، عن أسحاق بن شريك قال: سمعت رسول اللّه - صلى الله عليه وسلم - يقول: { مات فرق بين أمتي وهم جميع فاضربوا رأسه كائنًا من كان } .
[3438/2]- رواه أحمد بن منيع: ثنا هشيم، ثنا مجالد، عن زياد بن علاقة، عن أسامة بن شريك، سمعت رسول اللّه - صلى الله عليه وسلم - يقول: { من جاء إلى أمتي وهم جميع فأراد أن يفرق بينهم فاقتلوه كائنًا من كان من الناس } .
[3438/3]- ورواه أبويعلى الموصلي: ثنا سريج بن يونس، ثنا هشيم... فذكره.
[3438/4]- قال: وثنا عثمان بن أبي شيبة، ثنا جرير، عن زيد بن عطاء بن السائب، عن زياد بن علاقة، عن أسامة بن شريك قال: قالرسول اللّه- صلى الله عليه وسلم -: { من خرج يريد أن يفرق بين أمتي وهم جميع فاضربوا عنقه }

http://islamport.com/w/mtn/Web/9/508.htm

هدد نمر النمر أحد زعماء الشيعة بالقطيف نظام الحكم السعودي بالأخذ بخيار الانفصال قائلا: "كرامتنا أغلى من وحدة هذه الأرض"، على خلفية أحداث الشغب التي أحدثها الشيعة في البقيع يوم الاثنين الموافق الثالث والعشرين من فبراير الماضي.

http://www.sauress.com/ajl/5284

شیخ عادل الکلبانی امام جماعت مسجد الحرام

تكفير عامة الشيعة يمكن أن يكون فيها نظر، أما بخصوص علمائهم فأرى أنهم كفار، بدون تمييز.
ما نسبت به تکفير عوام‌شان، بايد مقداري دقت و بررسي کنيم که ملاک کفر، در عوام شيعه هست يا نه. ولي در خصوص تکفير علماء شيعه، نظر من اين است که تمام علماء شيعه، بدون هيچ فرقي، کافر هستند.

عادل الكلباني يكفر علماء الشيعة ويرفض دخولهم هيئة كبار العلماء ويصف قرار خادم الحرمين بالشجاع

عاجل متابعة ( سلطان المحيطب ) -
وصف إمام الحرم المكي الشيخ عادل بن سالم الكلباني
علماء الشيعة بـ"الكفار". وقال الكلباني في مقابلة مع قناة بي. بي. سي أذيعت مساء الاثنين ضمن برنامج "في الصميم" إن الشيعة لا يحق لهم أن يكونوا ممثلين في "هيئة كبار العلماء" التي تعتبر أعلى هيئة دينية في المملكة العربية السعودية.
وسئل الشيخ الكلباني الذي عيّنه الملك عبد الله بن عبد العزيز في سبتمبر 2008 لإمامة المصلين في مكة المكرمة، إن كان "مع من يكفرون الشيعة"، فأجاب بأن تكفير "عامة الشيعة (مسألة) يمكن أن يكون فيها نظر،
أما بخصوص علمائهم فأرى أنهم كفار، بدون تمييز

ويدیو؛ فراخوان خطیب آل‌سعود برای "قطع گردن" شیعیان!

- See more at: http://fa.alalam.ir/news/1750380#sthash.3ISWlHm4.dpuf

[=BBCNassim]رسانه‌های دولتی و عربی نزدیک به عربستان سعودی [=BBCNassim]تصویر فارس آل شویل را در کنار تصویر شیخ نمر می‌گذاشتند تا بگویند که هر دو خطری برای ثبات و امنیت این کشور بوده‌اند

اینم توضیح جرم شیخ نمر

نمر النمر بكل بجاحة يهدد بالدعوة للانفصال عن السعودية ...

[=droid_arabic_naskhregular]

عاجل - ( الإسلام اليوم )
هدد نمر النمر أحد زعماء الشيعة بالقطيف نظام الحكم السعودي بالأخذ بخيار الانفصال قائلا: "كرامتنا أغلى من وحدة هذه الأرض"، على خلفية أحداث الشغب التي أحدثها الشيعة في البقيع يوم الاثنين الموافق الثالث والعشرين من فبراير الماضي.
وقال النمر في خطبة الجمعة بجامع الإمام الحسين بمدينة العوامية، إنه "مستعد لدخول السجن وتحمل قسوة التعذيب وحتى القتل"، مضيفا أنه "يرفض المساس بكرامة الشيعة"، حسب قوله.
وتابع مستنهضًا شيعة السعودية "لن تنالوا عدلاً إلا بالجهاد"، مشددًا على أن "الشيعة لن يسكتوا على ما يجري لهم من إهانات واعتداءات وهدر كرامة"، على حد وصفه.
وبرغم أن النمر ممنوع من الخطابة فقد اعتلى المنبر مخالفًا المنع، وقال في تحدٍ واضح وتصعيدٍ مرتب: "لن نسكت فماذا ستصنعون؟؟ افعلوا افعلوا ما شئتم!!".
ويأتي تصعيد هذا الزعيم الشيعي بعد أيام من العفو على المشاركين في أحداث شغب البقيع.
يذكر أنه قد وقعت اشتباكات وأعمال شغب افتعلها بعض الشيعة قرب البقيع بالمدينة المنورة أواخر فبراير الماضي، وتدخلت الشرطة لفض الاشتباكات وأوقفت تسعة من الشيعة بسبب رفع أصواتهم والصراخ أمام بوابة البقيع، مما أدى إلى تجمع عدد كبير من الناس في ذات الموقع وإحداث فوضى.
ثم أُفرج عن المحتجزين بعد ذلك بكفالة تنفيذًا لتوجيهات العاهل السعودي في الخامس من مارس الجاري.
وتجدر الإشارة إلى أنّ الشيعة يمثلون أقلية ....من سكان السعودية، يسكن أغلبهم في المنطقة الشرقية، إضافة إلى أتباع المذهب الإسماعيلي في منطقة نجران القريبة من حدود السعودية مع اليمن.
وكان بيان سابق لعلماء سنة سعوديين قد حذّر من خطورة الشيعة ودورهم في زعزعة استقرار البلدان الإسلامية وممارسة عمليات الاعتداء على أهل السُّنة، فيما اعتبر استمرارًا لبيانات سابقة مشابهة تحذّر من الخطر المتمثل في المطامع الشيعية بالبلدان الإسلامية.
لسماع الخطبة على اليوتيوب

http://www.ajel.sa/local/1078531[=droid_arabic_naskhregular]

شیخ نمر در کنار اینکه به فتنه انگیزی و استفاده از خشونت متهم بود، اتهام اصلی دیگری که بر او وارد می‌شد و بر اساس آن محاکمه شد، دعوت به جدایی شهرهای قطیف و احساء در شرق عربستان و یکجا کردنشان با بحرین برای تشکیل یک دولت شیعی بود.

[=BBCNassim]در سال ۲۰۰۹ میلادی و پس از آنکه فیلم‌برداری مأموران امنیتی از زنان شیعه‌ای که به زیارت آرامگاه پیامبر اسلام در مدینه می‌رفتند به اعتراض شیعیان و دستگیری چند نفر منجر شد، شیخ نمر با اعتراض به تبعیض علیه شیعیان گفت که اگر کرامت شیعیان به آنها برگردانده نشود، شیعیان عربستان خواهان جدایی از این کشور خواهند شد.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدرا

رضا;770834 نوشت:

از اساتید گرامی تقاضا دارم در این مورد توضیح دهند
کدام حکمی از علما صادر شد که شیخ ما را چنین بیرحمانه اعدام کردند
اگر صادر شده کدام علما ؟
آیا این احکام درست است ؟
اگر نیست دلیل را بفرمایید
See more at: http://fa.alalam.ir/news/1750380#sthash.3ISWlHm4.dpuf

با سلام و عرض ادب

شهید شیخ نمر باقر النمر (زادهٔ ۱۹۵۹ عوامیه - ۲ ژانویه ۲۰۱۶) عالم شیعی و فعال حقوق بشر عربستانی بود که در پی اعتراضات شیعیان عربستان در سال ۲۰۱۲ بازداشت شد و در روز چهارشنبه ۱۵ اکتبر ۲۰۱۴ دادگاه جنایی عربستان سعودی به دلیل اقدام علیه امنیت ملی و محاربه، به «اعدام با شمشیر و به صلیب کشیده شدن در انظار عمومی» محکوم و در ۲ ژانویه ۲۰۱۶ اعدام شد.[1]

در سخنان آتشین شهید نمر که بیانگر شجاعت وی در مقابل دستگاه سعودی است نکاتی مورد توجه است: طاغوت معرفی نمودن حکومت آل سعود؛‌ بزرگترین فتنه حکومت طاغوت(آل سعود، آل خلیفه) می باشد؛‌ لزوم از بین بردن طاغوت و تلاش برای از بین بردن حکومت سعودی؛‌ اعتراض به شاه و مقامات سعودی از جمله«نایف»؛ لعن علنی سران سعودی؛ لزوم توجه به بحرین؛ لزوم حاکمیت ولایت فقیه؛و...

حاکمیت سعودی که وجود چنین عالم شجاعی را خطری جدی برای بقای حکومت خود دانسته ایشان را محاکمه و محکوم به اعدام نمود؛ زیرا عملکرد این عالم شیعه، از سوی آنان که خود را مشروع و مخالفین خود را نامشروع می پندارند، موجب ناامنی حکومت آنان(فساد در ارض)؟! گردیده، لذا او مصداق اجرای حکم این آیه ی شریفه خواهد بود! «إِنَّما جَزاءُ الَّذِينَ يُحارِبُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ يَسْعَوْنَ فِي الْأَرْضِ فَساداً أَنْ يُقَتَّلُوا أَوْ يُصَلَّبُوا أَوْ تُقَطَّعَ أَيْدِيهِمْ وَ أَرْجُلُهُمْ مِنْ خِلافٍ أَوْ يُنْفَوْا مِنَ الْأَرْضِ ذلِكَ لَهُمْ خِزْيٌ فِي الدُّنْيا وَ لَهُمْ فِي الْآخِرَةِ عَذابٌ عَظِيمٌ؛ إِلاَّ الَّذِينَ تابُوا مِنْ قَبْلِ أَنْ تَقْدِرُوا عَلَيْهِمْ فَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ»؛[2]كيفر آنها كه با خدا و پيامبر به جنگ بر مى‏خيزند و در روى زمين دست به فساد مى‏زنند.(و با تهديد به اسلحه به جان و مال و ناموس مردم حمله مى‏برند) اين است كه اعدام شوند يا به دار آويخته گردند يا (چهار انگشت از) دست راست و پاى چپ آنها بريده شود و يا از سرزمين خود تبعيد گردند، اين رسوايى آنها در دنياست و در آخرت مجازات بزرگى دارند.

بدیهی است که استناد به آیات قرآن و یا روایات نبوی در انطباق احکام بر مصادیق باید از سوی حاکم عادل مشروع صورت پذیرد؛ والا هر حکومت به ظاهر اسلامی می تواند مخالفین خود را با استناد به آیات محکوم نماید؛ خصوصا با وجود روایات جعلی ای که بنی امیه در راستای حفظ حکومت خویش جعل نمودند به گونه ای که با تبلیغات خویش وانمود نمودند که امام حسین(علیه السلام) بر خلیفه ی مشروع خروج نموده و او خارجی است و سرکوب حرکت او امری برخواسته از دین است.
موفق باشید.

[/HR] [1] . https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D9%85%D8%B1_%D8%A8%D8%A7%D9%82%D8%B1_%D8%A7%D9%84%D9%86%D9%85%D8%B1

[2] . المائدة(5)، 33-34.

با سلام

رضا;770834 نوشت:

[=BNazanin_Mehr]
طبق این روایات از پیامبر ص به نقل از منابع اهل سنت : اگر کسی خواست جمع این امت را به هم بزند گردنش را هرکس که می خواهد باشد بزنید

باب فيمن فرق أمر هذه الأمة

[3438/1]- قال أبوبكر بن أبي شيبة: ثنا محمد بن بشر، ثنا مجالد، عن زياد بن علاقة، عن أسحاق بن شريك قال: سمعت رسول اللّه - صلى الله عليه وسلم - يقول: { مات فرق بين أمتي وهم جميع فاضربوا رأسه كائنًا من كان } .
[3438/2]- رواه أحمد بن منيع: ثنا هشيم، ثنا مجالد، عن زياد بن علاقة، عن أسامة بن شريك، سمعت رسول اللّه - صلى الله عليه وسلم - يقول: { من جاء إلى أمتي وهم جميع فأراد أن يفرق بينهم فاقتلوه كائنًا من كان من الناس } .
[3438/3]- ورواه أبويعلى الموصلي: ثنا سريج بن يونس، ثنا هشيم... فذكره.
[=simplified arabic][3438/4]- قال: وثنا عثمان بن أبي شيبة، ثنا جرير، عن زيد بن عطاء بن السائب، عن زياد بن علاقة، عن أسامة بن شريك قال: قالرسول اللّه- صلى الله عليه وسلم -: { [=simplified arabic]من خرج يريد أن يفرق بين أمتي وهم جميع فاضربوا عنقه[=simplified arabic] }

http://islamport.com/w/mtn/Web/9/508.htm

ضمن تشکر از استاد گرامی صدرا, آیا این احادیث در منابع شیعه وجود دارد ؟
آیا این احادیث در منابع اهل سنت سند صحیح دارد ؟

صدرا;773733 نوشت:
با سلام و عرض ادب

حاکمیت سعودی که وجود چنین عالم شجاعی را خطری جدی برای بقای حکومت خود دانسته ایشان را محاکمه و محکوم به اعدام نمود؛ زیرا عملکرد این عالم شیعه، از سوی آنان که خود را مشروع و مخالفین خود را نامشروع می پندارند، موجب ناامنی حکومت آنان(فساد در ارض)؟! گردیده، لذا او مصداق اجرای حکم این آیه ی شریفه خواهد بود! «إِنَّما جَزاءُ الَّذِينَ يُحارِبُونَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ يَسْعَوْنَ فِي الْأَرْضِ فَساداً أَنْ يُقَتَّلُوا أَوْ يُصَلَّبُوا أَوْ تُقَطَّعَ أَيْدِيهِمْ وَ أَرْجُلُهُمْ مِنْ خِلافٍ أَوْ يُنْفَوْا مِنَ الْأَرْضِ ذلِكَ لَهُمْ خِزْيٌ فِي الدُّنْيا وَ لَهُمْ فِي الْآخِرَةِ عَذابٌ عَظِيمٌ؛ إِلاَّ الَّذِينَ تابُوا مِنْ قَبْلِ أَنْ تَقْدِرُوا عَلَيْهِمْ فَاعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ»؛[2]كيفر آنها كه با خدا و پيامبر به جنگ بر مى‏خيزند و در روى زمين دست به فساد مى‏زنند.(و با تهديد به اسلحه به جان و مال و ناموس مردم حمله مى‏برند) اين است كه اعدام شوند يا به دار آويخته گردند يا (چهار انگشت از) دست راست و پاى چپ آنها بريده شود و يا از سرزمين خود تبعيد گردند، اين رسوايى آنها در دنياست و در آخرت مجازات بزرگى دارند.

بدیهی است که استناد به آیات قرآن و یا روایات نبوی در انطباق احکام بر مصادیق باید از سوی حاکم عادل مشروع صورت پذیرد؛ والا هر حکومت به ظاهر اسلامی می تواند مخالفین خود را با استناد به آیات محکوم نماید؛ خصوصا با وجود روایات جعلی ای که بنی امیه در راستای حفظ حکومت خویش جعل نمودند به گونه ای که با تبلیغات خویش وانمود نمودند که امام حسین(علیه السلام) بر خلیفه ی مشروع خروج نموده و او خارجی است و سرکوب حرکت او امری برخواسته از دین است.
موفق باشید.

[/HR] [1] . https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D9%85%D8%B1_%D8%A8%D8%A7%D9%82%D8%B1_%D8%A7%D9%84%D9%86%D9%85%D8%B1

[2] . المائدة(5)، 33-34.

با نگاهی به شان نزول ایه چیز دیگری بدست میاید که نمیتوان از ان نتیجه اعدام شخصی را گرفت
در این مورد هم توضیح دهید ممنون میشوم
شان نزول آیه

جمعى از مشركان خدمت پيامبر آمدند و مسلمان شدند، اما آب و هواى مدينه به آنها نساخت، رنگ آنها زرد و بدنشان بيمار شد.
پيامبر (صلي الله عليه و آله) براى بهبودى آنها دستور داد به خارج مدينه در نقطه خوش آب و هوايى از صحرا كه شتران زكات را در آنجا به چرا مى‏بردند بروند و ضمن استفاده از آب و هواى آنجا، از شير تازه شتران به حد كافى استفاده كنند.
آنها چنين كردند و بهبودى يافتند، اما به جاى تشكر از پيامبر (صلي الله عليه و آله) چوپانهاى مسلمان را دست و پا بريده و چشمان آنها را از بين بردند و آنها كشتند و شتران زكاة را غارت كرده و از اسلام برگشتند.
پيامبر (صلي الله عليه و آله) دستور داد آنها را دستگير كردند و همان كارى كه با چوپانها انجام داده بودند به عنوان مجازات درباره آنها انجام يافت، يعنى چشم آنها را كور كردند و دست و پاى آنها را بريدند و كشتند تا ديگران عبرت بگيرند و مرتكب اين اعمال ضد انسانى نشوند.
آيه 33 در باره اين گونه اشخاص نازل گرديد و قانون اسلام را در مورد آنها شرح داد.

.

رضا;773836 نوشت:
با سلام

ضمن تشکر از استاد گرامی صدرا, آیا این احادیث در منابع شیعه وجود دارد ؟
آیا این احادیث در منابع اهل سنت سند صحیح دارد ؟

با سلام و عرض ادب
1) این روایات بدین مضمون در روایات شیعی وارد نشده است؛ بلکه آنچه در برخی از روایات عامه نقل شده روایت:«من قاتل عليّا على الخلافة فاقتلوه‏ كائنا من كان»[1] می باشد.

2) این روایات با سند صحیح در نزد اهل سنت نقل شده است؛ همچنان که مسلم در صحیح خود از طریق «زیاد بن علاقه»[2] روایت نموده: «حَدَّثَنِى أَبُو بَكْرِ بْنُ نَافِعٍ وَمُحَمَّدُ بْنُ بَشَّارٍ قَالَ ابْنُ نَافِعٍ حَدَّثَنَا غُنْدَرٌ وَقَالَ ابْنُ بَشَّارٍ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ جَعْفَرٍ حَدَّثَنَا شُعْبَةُ عَنْ زِيَادِ بْنِ عِلاَقَةَ قَالَ سَمِعْتُ عَرْفَجَةَ قَالَ سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ -صلى الله عليه وسلم- يَقُولُ « إِنَّهُ سَتَكُونُ هَنَاتٌ وَهَنَاتٌ فَمَنْ أَرَادَ أَنْ يُفَرِّقَ أَمْرَ هَذِهِ الأُمَّةِ وَهْىَ جَمِيعٌ فَاضْرِبُوهُ بِالسَّيْفِ كَائِنًا مَنْ كَانَ ».[3]

به هر حال به نظر می رسد بنی امیه در راستای تحکیم حکومتشان روایات گوناگونی به این مضامین جعل نموده اند و چنین امری نیز در فرهنگ دینی اهل حدیث، خصوصا سلفیون امری پذیرفته شده است.

موفق باشید.

[/HR] [1] . ینابیع المودة لذوی القربی، القندوزی، ج2، ص82.

[2] . وی شخصی ناصبی بود. لعنه الله علیه.

[3] . صحیح مسلم، باب حُكْمِ مَنْ فَرَّقَ أَمْرَ الْمُسْلِمِينَ وَهُوَ مُجْتَمِعٌ، ح4902، دارالجیل.
موضوع قفل شده است