کشته شدن شیطان به دست حضرت حجت(عج)

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کشته شدن شیطان به دست حضرت حجت(عج)

باسلام.از برنامه ی سمت خدا شنیدم که گفت:آمده است که شیطان توسط حضرت حجت کشته میشود در زمان ظهور.ولی برای من تردیدی پیش امده که مگه امام زمان از اشرف انسان ها(پیامبر اکرم) هم بالاترست که چنین قدرتی از خدا گرفته است.
وطوری ازین بزرگوار سخن گویند و از قدرتو تواناییش که برایم تردیدی ایجاد کرده است.
این طور به نظر میرسد که پیامبر نیز منتظر و چشم به بالاتر از خود دوخته.
لطفا کامل شرح دهید.

باتشکر.

با سلام و احترام خدمت شما
دوست عزیز منظور شما از اشرف انسانها چیست تا وارد بحث شویم؟

بحث قتل شیطان به دست حضرت عیسی (ع) در منابع اهل سنت بسیار مطرح شده و البته روایاتی هم داریم که آن را به دست حضرت صاحب الزمان (عج) پس از رجعت بیان می کنند و همین طور بعضی روایات هم به دست رسول اکرم (ص) مطرح کرده اند..

سلام.من تازه عضو شدم و اطلاعت کافی راجع به چگونگی کار این سایت نیستم.شما هم مثل من یک کاربر هستید یا نه(برای اعتماد بیشتر به پاسخی که میگیرم میپرسم)
و در جواب سوال شما هم : در این که شک نداریم برترین دین اسلام و برترین پیامبر محمد(ص) و برترین انسان که به بالاترین پله های آسمانی رسیده ایشان هستند؟

از امام صادق (ع) پرسیدند: این که خداوند به شیطان فرمود:" فانک من المنظرین الی یوم الوقت المعلوم"،به تو مهلن داده خواهد شد تا روز معین. این وقت معلوم چه زمانی خواهد بو؟حضرت فرمودند: آیا پنداشته ای این روز، روز قیامت است؟ خداوند تا روز قیام قائم ما، به شیطان مهلت داده است. وقتی که خداوند او(قائم) را مبعوث می کند، حضرت به مسجد کوفه می رود.در آن هنگام شسطان در حالیکه با زانوان خود راه میرود ، به آنجا می آیئ و می گوید : ای وای بر من از امروز.حضرت مهدی(عج) پیشانی او را می گیرد و گردنش را می زند و آن هنگام، روز وقت معلوم است که مهلت شیطان به پایان می رسد.

بحار الانوار،جلد 60، صفحه 254، تفسیر صافی،جلد 1، صفحه 906،تفسیر برهان ،جلد 2،صفحه 343

بله در وصف ایشان میگویند:
ز احمد تا احد یک میم فرق است
جهانی اندرین یک میم غرق است
ولی بر این باور هم هستیم که ائمه ی معصومین (ع) کلهم نورٌ واحد هستند...

و تمام قدرت و توانایی های حضرت از خداوند است و به اذن خداوند است ...

شیواوسبحان;195831 نوشت:
سلام.من تازه عضو شدم و اطلاعت کافی راجع به چگونگی کار این سایت نیستم.شما هم مثل من یک کاربر هستید یا نه(برای اعتماد بیشتر به پاسخی که میگیرم میپرسم)
و در جواب سوال شما هم : در این که شک نداریم برترین دین اسلام و برترین پیامبر محمد(ص) و برترین انسان که به بالاترین پله های آسمانی رسیده ایشان هستند؟

بله بزرگوار حقیر هم عین شما یک کاربر هستم
در ضمن به شما دوست عزیز هم خوش آمد می گویم..
:ask2::Graphic (16):

ممنون.

اگر باز مطالب گویا نیست بیشتر از احادیث کمک بگیریم...

شیواوسبحان;195820 نوشت:
باسلام.از برنامه ی سمت خدا شنیدم که گفت:آمده است که شیطان توسط حضرت حجت کشته میشود در زمان ظهور.ولی برای من تردیدی پیش امده که مگه امام زمان از اشرف انسان ها(پیامبر اکرم) هم بالاترست که چنین قدرتی از خدا گرفته است.
وطوری ازین بزرگوار سخن گویند و از قدرتو تواناییش که برایم تردیدی ایجاد کرده است.
لطفا کامل شرح دهید.

باتشکر.

ببین دوست عزیز اینجا موضوع مقام نیست موضوع زمان و موئد مقرر توسط پروردگار عالم است. خواست و حکمت پروردگار عالم این بوده که شیطان در زمان پیامبران مهلت داشته باشد و این مهلت تا زمان قیام حضرت ولی عصر عجل لله تعالی فرجه الشریف ادامه داشته باشد . حالا من این سوال رو به خودتون برمیگردونم آیا نعوذ بلله پروردگار عالم قدرت نداشت که همان لحظه که شیطان کفر خود را نشان داد او را داخل جهنم کند؟ به یقین که این قدرت را داشت ولی حکمت خداوند متعال اقتضا کرد که شیطان تا وقتی معین مهلت داده شود.

سلام دوست عزیز.
خداوند قدرت نابود ابلس را در ان لحظه سجده نکردن را داشت.او را به دلیل اینکه 6000 سال عبادت ابلیس بوده که ابلیس گفت بخاطر این همه عبادتم به من طول عمر بده.چون خدا بی عدالت نیست به او طول عمر داد.
پس این موضوع نشان میدهد که خدا بی عدالت نیست.
در روز معین که ابلیس به دست امام مهدی کشته میشود.باید بگویم ما اشرف مخلوقاتیم.خدا میخواهد با کشته شدن ابلیس به دست مهدی به همی موجودات مادی یا روحی بفهماند که ادم از جن بالاتر است.
ببخشید از بحث خارج میشم ولی میخوام بگم که میگی شیطان توسط حضرت حجت کشته میشود در زمان ظهور.ولی برای من تردیدی پیش امده که مگه امام زمان از اشرف انسان ها(پیامبر اکرم) هم بالاترست که چنین قدرتی از خدا گرفته است.
خدا در خلق حضرت ادم نوری را در کمر ادم قرار داد که این نور به دو قسمت نصف شد یکی در ابوطالب پدر امام علی.دیگری در عبدلله پدر محمد(ص).
این نور فقط در بدن سیدان است وامام مهدی.
بخاطر همین نور است که میگویند بی حرمتی به سید بی حرمتی به محمد(ص) و امام علی و حضرت ادم وخدا است.
حال کسی که ابلیس را میکشد،باید نشانه هایی از حضرت محمد داشته باشد این نشانه نوریست که درون اوست.
خدا در قران اورده اگر یک روز مانده که قیامت بپا شود ان روز را انقدر طولانی میکنم تا امام مهدی ظهور کند
امید وارم واقع بین باشید.در خود هیچ شکی را قرار ندید.چون این همه شک ساخته ی عقل غربی هاست

ش و سبحان;195820 نوشت:
لطفا کامل شرح دهید.

باتشکر.

با سلام و عرض ادب
درباره اين‏كه مرگ شيطان بزرگ (ابليس) كى و چگونه خواهد بود؟ آيا كسى اورا مى‏كشد يا خودش مى‏ميرد؟ روايات مختلفى وجود دارد كه برخى آنها ذكر مى‏شود:
در روایتی منقول از امام صادق‏ عليه السلام است که آنحضرت فرمودند: «روزى كه قائم ما عليه السلام ظهور كند، موهاى پيشانى او (ابليس) را مى‏گيرد و گردنش را مى‏زند».[1]

آن حضرت در حديث ديگرى مى‏فرمايند: «شيطان بين نفخه اول و دوم صور اسرافيل مى‏ميرد».[2] متن اين دو روايت با يكديگر معارض است، و جمع كردن آنها با يكديگر ممكن نيست. زيرافاصلۀ بین ظهور حضرت ولى عصرعليه السلام تا نفخه صور بسيار زیاد است، و طبق اعتقاد شيعه بين زمان ظهور و نفخه صور رجعت تحقق می یابد. البته دومين روايت بيشتر نقل شده است و در سند آن مؤيّداتى وجود دارد، كه موجب مى‏شود آن را بر نخستين روايت ترجيح داد؛ پس كشته شدن شيطان توسط امام زمان‏ عليه السلام دليل محكمى ندارد.

شيطان به علّت سجده نكردن بر انسان از پيشگاه خداوند رانده شد به خداوند گفت: «به عزّتت سوگند! همه آنان را گمراه خواهم كرد. [3]البته قرآن كريم در آيات پيشين مى‏فرمايد: «قَالَ رَبِّ فَأَنْظِرْنى اِلى يَوْمِ يُبْعَثُونَ، قَالَ فَاِنَّكَ مِنَ الْمُنْظَرينَ اِلى يَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُومِ»[4]؛ (ابليس گقت) خداوندا! تا روزى كه انسان‏ها برانگيخته مى‏شوند مهلت بده! فرمود: «تو از مهلت داده شدگانى». بنابراين خداوند درخواست شيطان را قبول نكرد، و فقط به او وعده داد تا مدت معلومى زنده بماند كه به يقين، اين مدّت تا پيش از قيامت است. امّا اين‏كه آن دقيقاً چه زمانى است، معلوم نيست. برخى مى‏گويند هنگام ظهور امام زمان‏ عليه السلام است، برخى آن را زمان رجعت مى‏دانند و به باور بيشتر مفسرین مقصود از «يَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُومِ» نفخه صور است.

پس كشته شدن شيطان توسط حضرت ولى‏عصر(عج) يقينى نيست؛ زيرا با رواياتى كه بيان مى‏كنند شيطان بين نفخ صور اوّل و دوم مى‏ميرد، تعارض دارد.

اما قول ديگر كه مى‏فرمايد در زمان رجعت و توسط پيامبر صلى الله عليه وآله وسلم كشته خواهد شد[5] دليل محكمى بر اثبات آن وجود ندارد؛ زيرا در روايات، با تعابير مختلفى بيان شده است پيغمبر صلى الله عليه وآله وسلم يا على‏ عليه السلام شيطان را ميكشد و نيروهايش با او مى‏جنگند و پيغمبر صلى الله عليه وآله وسلم به كمك آنان مى‏آيد و شيطان را مى‏كشد. با توجه به اين كه روايات مذكور كم نقل شده است و مقابل آن روايات فراوانى وجود دارد كه مرگ شيطان را در نفخ صور ميدانند اين قول نيز پذيرفتنى نيست.

اما ديدگاهى كه بيشتر مورد توجه قرار گرفته اين است كه مرگ شيطان در نفخ صور اول يا بين نفخ صور اول و دوم است، البته شيطان تا قيامت كبرى زنده نمى‏ماند. زيرا او از خداوند تا قيامت فرصت خواست و خداوند اين فرصت را تا وقت معلوم به او داد؛ تعبير «الْوَقْتِ الْمَعْلُومِ» دليل ديگرى بر اين است كه شيطان تا قيامت زنده نيست، زيرا وقت از خصوصيات دنيا است و در قيامت، وقت وجود ندارد. علاوه بر اين ابليس سوگند ياد كرد تا همگى انسان‏ها جز مخلصين را اغوا كند؛ تعبير «اجمعين» وقتى صادق است كه تا آخر وجود انسان‏ها كه قبل از قيامت است، وجود داشته باشد،[6] از اين‏رو برخى مفسّران مانند ابن عباس استدلال كرده‏اند شيطان تا آخرين روزهاى تكليف انسان وجود دارد، و هنگامى كه در صور دميده شد و همه مردند، او نيز مى‏ميرد.[7]

بنابراین مسلم نیست که حضرت حجت علیه السلام شیطان را می کشند که نوبت به اشکال حضرتعالی برسد. البته اگر آنحضرت شیطان را هم بکشند باز اشکال شما وارد نیست چون لزومی ندارد که شیطان توسط پیامبر صلی الله علیه و آله کشته شود.واز این نکته نباید غفلت نمود که ولایتی که اهل بیت علیهم السلام دارند عین ولایتی است که رسول خدا صلی الله علیه و آله دارند و آنان از این منظر نور واحدند.

«عن زيد الشحام عن ابى عبد اللَّه عليه السلام في حديث قال: نحن امناء اللَّه على خلقه خُِِلقنا واحد و علمنا واحد و فضلنا واحد و كلّنا واحد عند اللَّه قلت: اخبرني بعدتكم فقال: نحن اثنا عشر اوّلنا محمد و اوسطنا محمد و آخرنا محمد».[8]

[1]. تفسير عياشى، ج 12، ص 175.

[2]. علامه محمد باقر مجلسى، بحارالانوار، ج 60، ص 244، نشر مؤسسة الوفاء، بيروت.

[3]. فَبِعِزَّتِكَ لَأُغْوِيَنَّهُمْ أَجْمَعينَ، سوره ص، (38) آيه 82.

[4]. همان، آيه 79-81.

[5]. علامه محمد باقر مجلسى، بحارالانوار، ج 60، ص 244، مؤسسة الوفاء، و معجم أحاديث المهدي(ع)، ص 93، مؤسسة معارف اسلامى، 1411 (ه ق)، قم، و تفسير نمونه، ج 19، ص 343، انتشارات دارالكتب الاسلامية، 1374 (ه ش).

[6]. علامه طباطبايى، الميزان، ج 12، ص 160، اسماعيليان.

[7]. همان.

[8]. اثبات الهداة، ج 1، ص 622 عن الغيبة للنعمانى‏.

سلام دوست عزیز.

سلام
ابلیس با توحید مشگل نداشت،ابلیس میداند خدا یکی است و بس.ابلیس با معاد مشگل نداشت یعنی میدانست قیامتی برپامیشود بخاطر همین از خدا عمر خواست.
ابلیس با نبوت مشگل نداشت،این حرفارو خودش گفته ها.من از خودم نمیگم.ابلیس فقط با عدالت خدا و امامت مشگل داشت.
به خدا گفت تو عادل نبودی من 6000 سال عبادتتت کردم،این ادمو اوردی که بهش سجده کنم.
وقتی به شما بگن در اینده پسر همسایه شما رو میکشد چکار میکنی؟از همان کودکی که پسر قدرت ندارد درصدد نابودی او میشوید.چون ابلیس میداند به دست امام مهدی نابود میشود بخاطر همین درصدد نابودی اوست.
آیا نمیدانید؟آیا نمیبینید؟
بله اگر در دوره خانه مکه بنگرید تک تیراندازان را میبینید که اگر امام مهدی بیاید او را بکشند.این دستوره کیه؟ابلیس میخواد که مهدی بمیره تا بیشتر زنده بمونه و مردمو بیشتر گمراه کنه.
اینم بدونید به الله قسم در ان لحظه که امام مهدی ابلیس را نابود میکند.در لحظه ی جان دادنش توبه میکند.
میدانید چرا؟چون همه میدانند خدا وجود دارد

ashr;195832 نوشت:
حضرت به مسجد کوفه می رود.در آن هنگام شسطان در حالیکه با زانوان خود راه میرود ، به آنجا می آیئ و می گوید : ای وای بر من از امروز.حضرت مهدی(عج) پیشانی او را می گیرد و گردنش را می زند و آن هنگام، روز وقت معلوم است که مهلت شیطان به پایان می رسد.

[="seagreen"]سلام. من یه سوال دارم.این کوفه رفتن امام همون اول ظهورشونه؟ اونوقت تا زمان مرگ آخرین انسان و پایان دنیا شیطان دیگه هیچکس رو وسوسه نمیکنه و تا آخر دنیا همه پاک و با ایمانن؟[/]
[="seagreen"]این فکر میکنم ایراد داره و مرگ شیطان همون وقتیه که کارشناس عزیزمیگن.چون اگه زمان ظهور باشه تا آخر دنیا مردم راحت و بی وسوسه زندگی میکنن و البته آدمایی هم که اونموقع به دنیا میان تا اخر عمر بدون وسوسه ی بدون وسوسه ی شیطان زندگی میکنن و این بی عدالتیه![/]

موضوع قفل شده است