جمع بندی آیا مقام امامت امامان شیعه شبیه مقام امامت حضرت ابراهیم است؟

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا مقام امامت امامان شیعه شبیه مقام امامت حضرت ابراهیم است؟

عرض سلام و ادب

ایا مقام امامت امامان شیعه شبیه مقام امامت حضرت ابراهیم است ؟

یا فقط تشابه اسمی وجود دارد ؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مشکور

نگارا;596911 نوشت:
رض سلام و ادب

ایا مقام امامت امامان شیعه شبیه مقام امامت حضرت ابراهیم است ؟

یا فقط تشابه اسمی وجود دارد ؟

سلام و ادب

در پاسخ گفتنی است: برخی آیات قرآن کریم گواه آنست که مقام امامتی که به حضرت ابراهیم(ع) عطا شد، پس از درخواست وی در ذریه ی وی نیز استقرار یافت.

وَ وَهَبْنَا لَهُ إِسْحَاقَ وَ یَعْقُوبَ نَافِلَةً وَ کلاُّ جَعَلْنَا صَلِحِینَ(انبیاء72)، ما به ابراهیم، اسحق و به اسحق، یعقوب را عطا کردیم و همه آنان از صالحان و نیکوکاران بودند.

وَ جَعَلْنَاهُمْ أَئمَّةً یَهْدُونَ بِأَمْرِنَا وَ أَوْحَیْنَا إِلَیْهِمْ فِعْلَ الْخَیرْاتِ وَ إِقَامَ الصَّلَوةِ وَ إِیتَاءَ الزَّکَوةِ وَ کاَنُواْ لَنَا عَبِدِینَ(انبیاء73)؛ و آنها را پیشوایان مردم قرار دادیم که به امر ما مردم را هدایت کنند و انجام اعمال نیک و اقامه نماز و پرداخت زکات را به آنان وحى کردیم و آنان از عبادت کنندگان دائمى ما بودند.

از طرفی، بخشش افتخار مقام امامت به ذریه ابراهیم علیه السلام این یقین را محرز می کند که شخص خاتم النبیین صل الله علیه وآله وسلم مفتخر به این مقام شده اند. این یقین بجهت قاعده اولویت است. چنانکه در آیه شریفه می فرماید: إِنَّ أَوْلَى النَّاسِ بِإِبْراهیمَ لَلَّذینَ اتَّبَعُوهُ وَ هذَا النَّبِیُّ وَ الَّذینَ آمَنُوا وَ اللَّهُ وَلِیُّ الْمُؤْمِنینَ (آل عمران68) ؛ محققا نزدیک‏ترین مردم به ابراهیم هر آینه کسانى هستند که از او پیروى کردند و این پیامبر(نبی خاتم) و کسانى که از او پیروى کردند اهل ایمانند، و خداوند ولى و دوستدار مؤمنین است.

همچنین امامت در امت اسلام بعد از رسول اکرم صل الله علیه وآله وسلم ادامه یافته است چنانکه قرآن کریم در آیات نورانی خویش، مسلمین را به صاحبان آن مقام منیع هدایت می نماید و وجود ایشان را در امت رسول اکرم صل الله علیه و آله وسلم اعلام می فرماید. در سوره نساء می فرماید: بر شماست که از رسول اکرم (ص) و صاحبان امر یکسان و همردیف اطاعت نمایید.

یَأَیهُّا الَّذِینَ ءَامَنُواْ أَطِیعُواْ اللَّهَ وَ أَطِیعُواْ الرَّسُولَ وَ أُوْلىِ الْأَمْرِ مِنکمُ فَإِن تَنَازَعْتُمْ فىِ شىَءٍ فَرُدُّوهُ إِلىَ اللَّهِ وَ الرَّسُولِ إِن کُنتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیَوْمِ الاَخِرِ ذَالِکَ خَیرْ وَ أَحْسَنُ تَأْوِیلاً (نساء/ 59) اى کسانى که ایمان آورده‏ اید اطاعت کنید خدا را و اطاعت کنید پیامبر خدا و صاحبان امر را و هر گاه در چیزى نزاع کردید آن را به خدا و پیامبر ارجاع دهید، اگر ایمان به خدا و روز رستاخیز دارید، این براى شما بهتر و عاقبت و پایانش نیکوتر است.

حضور اولی الامر در امت اسلام که پس از خاتم النبیین صل الله علیه وآله وسلم اطاعتشان هم ردیف اطاعت آن بزرگوار بر مردم مفروض است، گواه وجود امامت موهبت شده به ابراهیم و رسول اکرم علیهم السلام در میان امت اسلامی پس از رسول اکرم(ص) است.

نتیجه ای که حاصل می شود اینکه: امامت نبی مکرم اسلام (ص) و امامان معصوم (ع) از سنخ و جنس همان امامت موهبت شده به حضرت ابراهیم (ع) است که از مقام نبوت و رسالت بالاتر است و این مطلب در جای خود ثابت گردیده است.

موفق باشید ...:Gol:

اول تشكر از خواهر "نگارا" كه اين سوال رو در تاپيك جديد مطرح كردند
دوم عذرخواهي از جناب "مشكور" كه در حضور ايشان بنده جسارت ميكنم و عرض مطلب ميكنم

خداوند به حضرت ابراهيم(ع) فرمود:
إِنِّی جَاعِلُکَ لِلنَّاسِ إِمَاماً (من تو را براي مردم امام قرار دادم)

حضرت ابراهيم(ع) به خداوند عرض كرد: وَ مِن ذُرِّیَّتِی (از ذريهء من نيز [امام قرار بده])

و خداوند فرمود: لاَ يَنَالُ عَهْدِي الظَّالِمِينَ (عهد من به ظالمين نميرسد)

از اين آيات چند نكته حاصل ميشود

1 - امامت به ذريهء حضرت ابراهيم(ع) نيز داده شد كه استاد "مشكور" توضيح فرمودند

2 - امامت عهد الهي است (به قرينهء پرسش حضرت ابراهيم(ع))
من تو را
امام قرار دادم
خدايا از ذريهء من نيز (
امام قرار بده)
عهد من به ظالمين نميرسد (امامت به ظالمين نميرسد)
خداوند در اينجا از امامت به عنوان عهد خويش ياد ميكند و آنچه عهد خداست ، كاملاً متفاوت از آن رهبري و پيشوايي صِرف است كه براي هر رئيس يا صاحب منصبي متصور است

3 - خداوند ميفرمايد عهد من به ظالمين نميرسد
از آنجا كه ظلم به خويش هم جزء مصاديق ظلم محسوب ميشود و هر گناهي ظلم به خويش است ، اين آيه دلالت دارد بر اينكه كساني كه قرار است شامل عهد خداوند (يعني امامت) بشوند معصوم از هر گناهي هستند

(با استفاده از مطالب سايت آيت الله مكارم)

دليلي از تورات
كتاب پيدايش (جِنِسيس) - باب 17 - شمارهء 20

خداوند خطاب به حضرت ابراهيم(ع)

متن عِبري (از راست به چپ):
ולישמעאל שמעתיך הנה ברכתי אתו והפריתי אתו והרביתי אתו, ב מאדמאד שנים-עשר נשיאם יוליד, ונתתיו לגוי גדול

ترجمه:
اما در مورد اسماعیل تقاضاي تو را اجابت نمودم و او را به واسطهء ماد ماد מאדמאד(محمد מחמד) برکت خواهم داد و دوازده امیر از نسل او برخواهند خواست و نسلي عظيم از وي پديد آورم
(و خداوند در قرآن ، به پيامبر(ص) فرمود: انا اعطیناک الکوثر)

اين هم دليل ديگري براي آنكه امامتي كه به حضرت ابراهيم(ع) وعده داده شد از طريق فرزند گرامي ايشان ، حضرت اسماعيل(ع) ادامه يافت تا به 12 امام(ع) رسيد

مواردي از برتري هاي اميرالمومنين علي(ع) به پيامبران(ع)

حضرت آدم(ع)
از درختي خورد كه خداوند خوردن آن را منع كرده بود ، لذا از بهشت به زمين فرستاده شد

حضرت نوح(ع)
وقتي صبر ايشان از دست قومش به اوج رسيد ، قوم را نفرين كرد

حضرت يونس(ع)
از دست قوم خويش خسته شد و بدون صدور اجازه از سوي خداوند ، قوم خود را ترك كرد ، لذا به شكم ماهي گرفتار شد

حضرت يوسف(ع)
در زندان از كسي خواست كه سفارش او را به پادشاه كند ، لذا مدت ماندن در زندانش اضافه شد

حضرت ابراهيم(ع)
براي يقين از قيامت ، از خدا خواست تا شبيه قيامت را (ساخته شدن دوبارهء جسم هاي متلاشي شده را) به او نشان دهد تا يقينش كامل گردد

حضرت عيسي(ع)
زماني كه مادر گراميشان قصد زايمان داشت خداوند به وي گفت: از بيت المقدس خارج شو و و بيرون از آن وضع حمل كن

اما امام علي(ع)
نه قومش را به عذاب نفرين كرد ، نه عملي برخلاف دستور خداوند انجام داد ، نه بدون اجازهء خدا كاري كرد ، نه از كسي جز خدا كمك خواست و نه لحظه اي شك در دلش پديدار شد
ضمن اينكه در خانهء خدا ، در كعبه متولد شد

سلام
من خیلی چیزی نمی دونم ولی همین قدر که همینجا خوندم فهمیدم که
قدرت امام به حدی هست که همزمان می تونه توی تموم سیارات بدن مثالی تولید کنه و از مشکلات تمون انسان ها جنیان و حتی حیوانات اطلاع پیدا کنه!
همچنین امام می تونه تو تموم عوالم غیر از عالم ماده مثل تمام عوالم برزخ و اموات حتی تو عالم قیامت و عوالم بالاتر از اون و همچنین عالم ماقبل ما که روح تازه داره شکل میگیره نظارت داشته باشه!!

(خیلی فرارتر از تصور ما که هیچی حتی طبق فرموده رهبر از تصور اون هم خارج هست!)

مثلا روح پیامبر صلوات لله هم اندازه عرض آسمان اول شد!_یعنی تموم این یکصد میلیارد کهکشان تو قلب پیامبر جا میشه!!
روح امام علی و امام حسین علیه السلام هم فکر میکنم اندازه روح پیامبر هست
روح جبرییل هم طبق گفته پیامبر اینقدر بزرگ هست که فاصله عرض دو شانه اش پانصد سال راه هست!(فک کنم منظورش 500 سال نور طول میکشه طی کنه احتمالا)
روح امام رضا علیه السلام هم اندازه کهکشان ما هست گمونم و خیلی کوچکتر از پیامبر هست (طوری که امام رضا وقتی به امامت رسید و با اسم اعظمی که وارث ش شد خواست در عظمت روح پیامبر نگاهی بکند که دیگه طاقت نیاورد و از خیرش گذشت !

روح امام زمان علیه السلام هم خیلی کوچکتر هست و هم اندازه افتاب ما هست!

با این اوصاف گمون کنم روح حضرت ابراهیم علیه السلام هم اندازه امام رضا عظمت داره اما پیامبر گفت بخاطر اینکه پدر ما بود قبل از من به او صلوات بفرستین!

------------
اینو گفتم که بدونین امامت رتبه داره مثلا روح امام خمینی چند برابر سیاره زمین شده بود یا اون عالم معروف که تو سبزوار بود هیمالیای واقعی اون بود!

اینم بدونین که بیشتر مردم به خاطر اینکه روحشون کوچک هست و اونم به صورت گاو و گوسفند و جانوران دیگه (طبق فرموده امام رضا) درکی از امامت ندارن ...جایی حوندم پیامبر گفت از هر هزار نفر شما یک نفر از پل صراط رد میشه ، یعنی همون یک نفر امامت را درک کرد!(بقیه بی زحمت میریم تو جهنم تا حالیمون بشه)

رمز درک امامت همی اینه که چارپا نباشی
رمز چارپا دیگه نبودن اینه که دوپا باشی
رمز دوپا بودن اینه که باید بری سپاه بجنگی!....این توصیه شهید اسماعیلی بود !(جانشین شهید جهان ارا)

مشکور;597287 نوشت:
از طرفی، بخشش افتخار مقام امامت به ذریه ابراهیم علیه السلام این یقین را محرز می کند که شخص خاتم النبیین صل الله علیه وآله وسلم مفتخر به این مقام شده اند. این یقین بجهت قاعده اولویت است. چنانکه در آیه شریفه می فرماید: إِنَّ أَوْلَى النَّاسِ بِإِبْراهیمَ لَلَّذینَ اتَّبَعُوهُ وَ هذَا النَّبِیُّ وَ الَّذینَ آمَنُوا وَ اللَّهُ وَلِیُّ الْمُؤْمِنینَ (آل عمران68) ؛ محققا نزدیک‏ترین مردم به ابراهیم هر آینه کسانى هستند که از او پیروى کردند و این پیامبر(نبی خاتم) و کسانى که از او پیروى کردند اهل ایمانند، و خداوند ولى و دوستدار مؤمنین است.

سلام

بزرگوار من در این قسمت متوجه نشدم که شما چگونه از این ایه نتیجه گرفتید که مقام امامت به حضرت محمد هم رسیده است
اگر بنا به این قسمت ایه باشد که می گوید نزدیکترین مردم به ابراهیم این پیامبر و کسانی که از او پیروی کردند چنین نتیجه گرفته اید
که پس باید تمام کسانی که از پیامبر اطاعت کرده اند هم در زمره نزدیکان ابراهیم قرار بگیرند و امام باشند

با تشکر

نگارا;597484 نوشت:
سلام
بزرگوار من در این قسمت متوجه نشدم که شما چگونه از این ایه نتیجه گرفتید که مقام امامت به حضرت محمد هم رسیده است
اگر بنا به این قسمت ایه باشد که می گوید نزدیکترین مردم به ابراهیم این پیامبر و کسانی که از او پیروی کردند چنین نتیجه گرفته اید
که پس باید تمام کسانی که از پیامبر اطاعت کرده اند هم در زمره نزدیکان ابراهیم قرار بگیرند و امام باشند
با تشکر

سلام
درمورد استناد به آیه ، جناب "مشکور" خودشان انشاالله نظر خواهند داد

اما درمورد اینکه چگونه میتوان نتیجه گرفت که امامت به پیامبر(ص) نیز رسیده است ، در پست شمارهء 4 توضیح دادم ولی یک بار دیگر خلاصه عرض میکنم

عهد خداوند (امامت) به ذریهء حضرت اسماعیل داده شد بجز ظالمین ، و بنا بر همین قِید ، این عهد فقط به معصومین میرسد

آیا حضرت محمد(ص) معصوم بودن یا خیر؟

RezaDodangeh;597492 نوشت:
عهد خداوند (امامت) به ذریهء حضرت اسماعیل داده شد بجز ظالمین ، و بنا بر همین قِید ، این عهد فقط به معصومین میرسد

سلام از کجا یقین دارید این عهد به حضرت اسماعیل رسیده ؟
ایه که نگفته به تمام فرزندان تو جز ظالمین می رسد
قید همه در ایه وجود ندارد

نگارا;597484 نوشت:
سلام

با تشکر

سلام علیکم:Gol:

خداوند در آیه امامت، در پاسخ سؤال ابراهیم (ع) "قال و من ذریتی" مبنی بر تداوم امامت در نسل وی فرمود: قال لا ینال عهدی الظالمین"، یعنی شرط امامت را عصمت خاص مطرح نمود، اینکه باید وجودشان از همه اقسام ظلم پیراسته باشد. یعنی از نور هدایت خاص الهی برخوردار باشند، نوری که هر کسی شایستگی آن را نخواهد داشت.

از طرفی می بینیم در آیه اطاعت، خداوند مؤمنان را پس از اطاعت خودش به اطاعت پیامبر و اولواالامر فرمان می دهد، اطاعتی که بدون قید و بند و شرط و شروط است، قطعاً اگر پیامبر و مصادیق اولواالامر دارای مقام عصمت خاصه نباشند از حکمت خداوند به دور است که مردم را به اطاعت بی چون و چرای ایشان امر کند.

از اینرو وقتی در آیه شریفه مورد بحث، و قاعده اولویت دقت می کنیم، اینکه گفته می شود: "محققا نزدیک‏ترین مردم به ابراهیم هر آینه کسانى هستند که از او پیروى کردند و این پیامبر(نبی خاتم) و کسانى که از او پیروى کردند اهل ایمانند، و خداوند ولى و دوستدار مؤمنین است." مقصود از این نزدیکی دارا بودن آن ویژگی ها و شرایطی است که در خصوص واجد شدن مقام امامت ضروری بوده که مورد اشاره قرار گرفت.(مقام عصمت خاص) و منظور از پیروی از ابراهیم (ع) پیروی به تمام معنا و همه جانبه است که تنها در صورت برخورداری از نور هدایت خاصه الهی امکان پذیر است.

بنا بر این، واجد بودن مقام امامت را برای پیامبر اکرم (ص) و امامان معصوم (ع)، بدلیل دارا بودن دو خصوصیتی که در آیه مورد بحث، گفته شده: (1. مقام عصمت خاص و 2. پیروی تام و تمام از راه ابراهیم (ع)) نتیجه می گیریم. فلذا صرفاً پیروی دیگر نزدیکان و یاران پیامبر اکرم (ص)، بدون دارا بودن مقام عصمت خاص نمی تواند دلیلی باشد که آنها هم شایسته کسب مقام امامت شوند. بعلاوه اینکه سطح و رتبه پیروی ایشان اصولاً با سطح و رتبه پیروی معصومان(ع) قابل مقایسه نیست.

البته ناگفته نماند که آیات بسیار دیگری مقام امامت و جانشینی را برای اهل بیت عصمت و طهارت (ع) اثبات می کند. که طرح آنها مجال دیگری را می طلبد.

نگارا;597504 نوشت:
سلام از کجا یقین دارید این عهد به حضرت اسماعیل رسیده ؟
ایه که نگفته به تمام فرزندان تو جز ظالمین می رسد
قید همه در ایه وجود ندارد

تکرار مجدد..... پست 4

و من تو را امام قرار دادم
خدايا از ذريهء من نيز (امام قرار بده)

مثال (ببخشید مثال ساده ست ولی منظور را میرساند)

شما سه نوع غذا دارید. شیر - خرما - عسل

من از شما میپرسم: این غذاها را به من میدهید؟

پاسخ شما: بجز عسل

یعنی کدام غذاها؟

عزرائیل;597341 نوشت:
سلام
من خیلی چیزی نمی دونم ولی همین قدر که همینجا خوندم فهمیدم که
قدرت امام به حدی هست که همزمان می تونه توی تموم سیارات بدن مثالی تولید کنه و از مشکلات تمون انسان ها جنیان و حتی حیوانات اطلاع پیدا کنه!
همچنین امام می تونه تو تموم عوالم غیر از عالم ماده مثل تمام عوالم برزخ و اموات حتی تو عالم قیامت و عوالم بالاتر از اون و همچنین عالم ماقبل ما که روح تازه داره شکل میگیره نظارت داشته باشه!!

(خیلی فرارتر از تصور ما که هیچی حتی طبق فرموده رهبر از تصور اون هم خارج هست!)

مثلا روح پیامبر صلوات لله هم اندازه عرض آسمان اول شد!_یعنی تموم این یکصد میلیارد کهکشان تو قلب پیامبر جا میشه!!
روح امام علی و امام حسین علیه السلام هم فکر میکنم اندازه روح پیامبر هست
روح جبرییل هم طبق گفته پیامبر اینقدر بزرگ هست که فاصله عرض دو شانه اش پانصد سال راه هست!(فک کنم منظورش 500 سال نور طول میکشه طی کنه احتمالا)
روح امام رضا علیه السلام هم اندازه کهکشان ما هست گمونم و خیلی کوچکتر از پیامبر هست (طوری که امام رضا وقتی به امامت رسید و با اسم اعظمی که وارث ش شد خواست در عظمت روح پیامبر نگاهی بکند که دیگه طاقت نیاورد و از خیرش گذشت !

روح امام زمان علیه السلام هم خیلی کوچکتر هست و هم اندازه افتاب ما هست!

با این اوصاف گمون کنم روح حضرت ابراهیم علیه السلام هم اندازه امام رضا عظمت داره اما پیامبر گفت بخاطر اینکه پدر ما بود قبل از من به او صلوات بفرستین!

------------
اینو گفتم که بدونین امامت رتبه داره مثلا روح امام خمینی چند برابر سیاره زمین شده بود یا اون عالم معروف که تو سبزوار بود هیمالیای واقعی اون بود!

اینم بدونین که بیشتر مردم به خاطر اینکه روحشون کوچک هست و اونم به صورت گاو و گوسفند و جانوران دیگه (طبق فرموده امام رضا) درکی از امامت ندارن ...جایی حوندم پیامبر گفت از هر هزار نفر شما یک نفر از پل صراط رد میشه ، یعنی همون یک نفر امامت را درک کرد!(بقیه بی زحمت میریم تو جهنم تا حالیمون بشه)

رمز درک امامت همی اینه که چارپا نباشی
رمز چارپا دیگه نبودن اینه که دوپا باشی
رمز دوپا بودن اینه که باید بری سپاه بجنگی!....این توصیه شهید اسماعیلی بود !(جانشین شهید جهان ارا)

امام خمینی ؟؟؟ شوخی میکنی ؟؟؟ چجوری یه آدم معمولی رو با معصومین مقایسه میکنی ؟؟؟ !!!!!

Reza-D;597518 نوشت:
تکرار مجدد..... پست 4

و من تو را امام قرار دادم
خدايا از ذريهء من نيز (امام قرار بده)

مثال (ببخشید مثال ساده ست ولی منظور را میرساند)

شما سه نوع غذا دارید. شیر - خرما - عسل

من از شما میپرسم: این غذاها را به من میدهید؟

پاسخ شما: بجز عسل

یعنی کدام غذاها؟

سلام استدلال شما اشتباه منطقی دارد

دقت کنید
انجا که می گوید از زریه من امام قرار بده کلمه از یعنی از میان ذریه من امام قرار بده نه اینکه همه ذریه من را امام قرار بده
شما اینجا معنای همه را می گیرید و بعد می گویید بجز ظالمین

شما از را به معنای همه یا تمام می گیرید و این اشتباه شماست

موفق باشید

نگارا;597899 نوشت:
سلام استدلال شما اشتباه منطقی دارد
دقت کنید
انجا که می گوید از زریه من امام قرار بده کلمه از یعنی از میان ذریه من امام قرار بده نه اینکه همه ذریه من را امام قرار بده
شما اینجا معنای همه را می گیرید و بعد می گویید بجز ظالمین

شما از را به معنای همه یا تمام می گیرید و این اشتباه شماست

موفق باشید

سلام
خیر بنده ذریه را به معنای همه نگرفتم

مثال را تغییر میدهم تا موضوع بهتر مشخص شود

من پدری هستم که چند دختر دارم

شما غذایی به من میدهید که خیلی خوش طعم است

من به شما میگویم: از میان دختران من هم میشود به کسی این غذا را بدهید؟

و شما پاسخ میدهید: بجز آنها که کودک هستند

دقت کنید من برای شما مصداق تعیین نکردم و از کلمهء همه هم استفاده نکردم و گفتم از میان دخترانم
اما شما با گفتن بجز آنها که کودک هستند ، برای من مشخص کردید که به آنهایی میدهید که کودک نباشند

برای جواب پرسش شما هم از همین موضوع استفاده میشود

نقل قول از پست شماره 4 :
3 - خداوند ميفرمايد عهد من به ظالمين نميرسد
ظلم به خويش جزء مصاديق ظلم محسوب ميشود
هر گناهي ظلم به خويش است
لذا كساني كه قرار است شامل عهد خداوند (يعني امامت) بشوند معصوم از هر گناهي هستند (ظالم نیستند)

عهد من به ظالمین نمیرسد = عهد من به غیر ظالم میرسد (معصوم)

امیدوارم الان بهتر بیان کرده باشم

anteaaaa;597534 نوشت:
امام خمینی ؟؟؟ شوخی میکنی ؟؟؟ چجوری یه آدم معمولی رو با معصومین مقایسه میکنی ؟؟؟ !!!!!

سلام و ادب:Gol:

اولاً مقصود ایشان، مقایسه امام خمینی(ره) با امامان معصوم (علیهم السلام) نبوده، اینکه ایشان را در ردیف و رتبه امامان معصوم(ع) بداند. بلکه قصدشان اشاره به مقامات معنوی اولیاء خدا از جمله امام (رضوان الله علیه) بوده است. ضمن آنکه بکار بردن لفظ امام برای غیرمعصومان (ع) بر مبنای معنای لغوی امام بلااشکال است زیرا امام در معنای لغوی یعنی پیشوا، رهبر، جلودار و ... فلذا دامنه وسیعی دارد نظیر: امام جماعت، امام جمعه، امام جامعه(رهبر) و ...

ثانیاً امام خمینی (ره) آدم معمولی نبودند بلکه از جمله اصحاب معرفت و اولیاء خدا بودند که چه بسا بدلیل ورود ایشان در عرصه سیاست و اجتماع، جنبه های عرفانی و مقامات معنوی ایشان از طرف عموم مردم مورد غفلت واقع شد. گرچه اگر به این مسأله عمیق نگریسته شود، در حقیقت امام (ره) اوج عرفان و سلوک عملی اش را به جهانیان ثابت کرد که در میدان مواجهه با سیاست و قدرت ثابت قدم و استوار بر مبانی نظری عرفان و مدار بندگی است. در عین روی آوردن دنیا با همه زیبایی هایش، قدرت با همه فرصت هایش و سیاست با همه تزویرها و دو رویی هایش، حتی به قدر یک گام از آن ایمان و استواری و عقیده اش پا پس نکشید. در اوج ایمان به پروردگار و نهایت توحید، ایمان به قول و عقیده اش، ایمان به هدف الهی و ایمان به راه و طریقی که برگزیده بود باقی ماند، و همین ویژگی ها وی را حتی در میان اصحاب معرفت و بزرگان سیرسلوک، بوضوح متمایز می سازد و همچون ستاره ای درخشان و منحصر بفرد در میان دیگر ستاره گان خودنمایی می کند.

ثالثاً باید توجه داشته باشید که بین ولایت تکوینی و ولایت تشریعی تفاوت است، ولایت تکوینی تنها اختصاص به معصومان (ع) نداشته بلکه هر کس به مقام عبودیت و بندگی و درجاتی از مقامات معنوی دست یافته باشد به همان اندازه از ولایت تکوینی برخوردار است و آنچه اختصاص به معصومان (ع) اعم از پیامبران و امامان (ع) دارد ولایت تشریعی است.

مشکور;599048 نوشت:

اولاً مقصود ایشان، مقایسه امام خمینی(ره) با امامان معصوم (علیهم السلام) نبوده، اینکه ایشان را در ردیف و رتبه امامان معصوم(ع) بداند. بلکه قصدشان اشاره به مقامات معنوی اولیاء خدا از جمله امام (رضوان الله علیه) بوده است. ضمن آنکه بکار بردن لفظ امام برای غیرمعصومان (ع) بر مبنای معنای لغوی امام بلااشکال است زیرا امام در معنای لغوی یعنی پیشوا، رهبر، جلودار و ... فلذا دامنه وسیعی دارد نظیر: امام جماعت، امام جمعه، امام جامعه(رهبر) و ...

ثانیاً امام خمینی (ره) آدم معمولی نبودند بلکه از جمله اصحاب معرفت و اولیاء خدا بودند که چه بسا بدلیل ورود ایشان در عرصه سیاست و اجتماع، جنبه های عرفانی و مقامات معنوی ایشان از طرف عموم مردم مورد غفلت واقع شد. گرچه اگر به این مسأله عمیق نگریسته شود، در حقیقت امام (ره) اوج عرفان و سلوک عملی اش را به جهانیان ثابت کرد که در میدان مواجهه با سیاست و قدرت ثابت قدم و استوار بر مبانی نظری عرفان و مدار بندگی است. در عین روی آوردن دنیا با همه زیبایی هایش، قدرت با همه فرصت هایش و سیاست با همه تزویرها و دو رویی هایش، حتی به قدر یک گام از آن ایمان و استواری و عقیده اش پا پس نکشید. در اوج ایمان به پروردگار و نهایت توحید، ایمان به قول و عقیده اش، ایمان به هدف الهی و ایمان به راه و طریقی که برگزیده بود باقی ماند، و همین ویژگی ها وی را حتی در میان اصحاب معرفت و بزرگان سیرسلوک، بوضوح متمایز می سازد و همچون ستاره ای درخشان و منحصر بفرد در میان دیگر ستاره گان خودنمایی می کند.

ثالثاً باید توجه داشته باشید که بین ولایت تکوینی و ولایت تشریعی تفاوت است، ولایت تکوینی تنها اختصاص به معصومان (ع) نداشته بلکه هر کس به مقام عبودیت و بندگی و درجاتی از مقامات معنوی دست یافته باشد به همان اندازه از ولایت تکوینی برخوردار است و آنچه اختصاص به معصومان (ع) اعم از پیامبران و امامان (ع) دارد ولایت تشریعی است.

نبي را هيچ نفسي جز علي نيست
جهان را جستجو كردم ولي نيست
.
.
.
اگر چه قله تنها ، جاي مولاست
ولي در دامنه تنها ، علي نيست

بنام خدا

در جمعبندی مبحث " آیا مقام امامت امامان شیعه شبیه مقام امامت حضرت ابراهیم است؟" توجه به چند نکته حائز اهمیت است:

اولاً: برخی آیات قرآن کریم گواه آنست که مقام امامتی که به حضرت ابراهیم(ع) عطا شد، پس از درخواست وی در ذریه ی وی نیز استقرار یافت.(انبیاء 72 و 73) و نیز بخشش افتخار مقام امامت به ذریه ابراهیم علیه السلام این یقین را محرز می کند که شخص خاتم النبیین صلی الله علیه وآله وسلم مفتخر به این مقام شده اند. این یقین بجهت قاعده اولویت است.(آل عمران، 68)

ثانیاً: همچنین امامت در امت اسلام بعد از رسول اکرم صل الله علیه وآله وسلم ادامه یافته است چنانکه قرآن کریم در آیات نورانی خویش، مسلمین را به صاحبان آن مقام منیع هدایت می نماید. (نساء، 59)

نتیجه ای که حاصل می شود اینکه: امامت نبی مکرم اسلام (ص) و امامان معصوم (ع) از سنخ و جنس همان امامت موهبت شده به حضرت ابراهیم (ع) است که از مقام نبوت و رسالت بالاتر است و این مطلب در جای خود ثابت گردیده است.

ثالثاً: وقتی در آیه شریفه مورد بحث، و قاعده اولویت دقت می کنیم، (انبیاء 72 و 73 ؛ آل عمران، 68) مقصود از این نزدیکی دارا بودن آن ویژگی ها و شرایطی است که در خصوص واجد شدن مقام امامت ضروری بوده که مورد اشاره قرار گرفت.(مقام عصمت خاص) و منظور از پیروی از ابراهیم (ع) پیروی به تمام معنا و همه جانبه است که تنها در صورت برخورداری از نور هدایت خاصه الهی امکان پذیر است.

بنا بر این، دیگر نزدیکان و یاران پیامبر اکرم (ص)، بدون دارا بودن مقام عصمت خاص نمی توانند واجد مقام امامت شوند.

موفق باشید ...
:Gol:

موضوع قفل شده است