جمع بندی معرفی منبع برای تحقیق در مورد ادیان

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
معرفی منبع برای تحقیق در مورد ادیان

با سلام خدمت شما
:Gol:

من می خواستم در مورد ادیان تحقیق کنم و نهایتا دلیل برتری دین اسلام رو بدونم. ممنون میشم یک سری منبع خوب به من معرفی کنید.
منبع مثل کتاب های درسی دانشگاه و دبیرستان نمیخوام منبع اصیل و قوی باشه. متشکرم:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

nasim8;715139 نوشت:
با سلام خدمت شما

من می خواستم در مورد ادیان تحقیق کنم و نهایتا دلیل برتری دین اسلام رو بدونم. ممنون میشم یک سری منبع خوب به من معرفی کنید.
منبع مثل کتاب های درسی دانشگاه و دبیرستان نمیخوام منبع اصیل و قوی باشه. متشکرم:Gol:

با سلام خدمت شما دوست گرامی

ابتدا عرض پوزش به جهت تاخیر در پاسخگویی. بنده به جهت مشکلی چند روزی در مرخصی بودم و نتوانستم زودتر به سوال شما پاسخ بدهم.

در مورد تاریخ ادیان، کتابهای مختلفی وجود دارد که بسته به سطح اطلاع شما و نیز اینکه مشخصا در مورد چه ادیانی می خواهید مطالعه کنید، پیشنهادات بنده تفاوت خواهد کرد.
از این رو لطفا ابتدا بفرمایید که آشنایی شما با ادیان دیگر چقدر است (و اکنون به کتابهایی در چه حدی نیاز دارید) و اینکه در مورد چه دین هایی می خواهید مطالعه کنید؟

موفق باشید

رئوف;716432 نوشت:

ابتدا عرض پوزش به جهت تاخیر در پاسخگویی. بنده به جهت مشکلی چند روزی در مرخصی بودم و نتوانستم زودتر به سوال شما پاسخ بدهم.

در مورد تاریخ ادیان، کتابهای مختلفی وجود دارد که بسته به سطح اطلاع شما و نیز اینکه مشخصا در مورد چه ادیانی می خواهید مطالعه کنید، پیشنهادات بنده تفاوت خواهد کرد.
از این رو لطفا ابتدا بفرمایید که آشنایی شما با ادیان دیگر چقدر است (و اکنون به کتابهایی در چه حدی نیاز دارید) و اینکه در مورد چه دین هایی می خواهید مطالعه کنید؟

موفق باشید

با سلام

هدف من در حقیقت تحقیق روی تمام ادیان الهی و نهایتا رسیدن به دین حق که البته اسلام هست. یعنی میخواستم مسلمان شناسنامه ای نباشم و اطلاعاتم در مورد ادیان دیگر کامل باشد چون هیچ اطلاعاتی در مورد ادیان دیگر ندارم و در مورد اسلام هم اطلاعات کمی دارم. البته معتقد به اسلام و مقید به احکام آن هستم.

می خواهم از منظر برون دینی در مورد ادیان الهی تحقیق کنم مثل کسی که هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارد و می خواهد خودش با مطالعه عمیق و تحقیق با اسلام و ادیان دیگر آشنا شود.
چون قصدم این است که تحقیقاتم کامل باشد نیاز به منابع قوی در این زمینه دارم تا دیگر شبهه ای برایم باقی نماند.

با تشکر

nasim8;717156 نوشت:
هدف من در حقیقت تحقیق روی تمام ادیان الهی و نهایتا رسیدن به دین حق که البته اسلام هست. یعنی میخواستم مسلمان شناسنامه ای نباشم و اطلاعاتم در مورد ادیان دیگر کامل باشد چون هیچ اطلاعاتی در مورد ادیان دیگر ندارم و در مورد اسلام هم اطلاعات کمی دارم. البته معتقد به اسلام و مقید به احکام آن هستم.

می خواهم از منظر برون دینی در مورد ادیان الهی تحقیق کنم مثل کسی که هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارد و می خواهد خودش با مطالعه عمیق و تحقیق با اسلام و ادیان دیگر آشنا شود.
چون قصدم این است که تحقیقاتم کامل باشد نیاز به منابع قوی در این زمینه دارم تا دیگر شبهه ای برایم باقی نماند.

سلام
کار خوبی می کنید تحقیق عالیه و ی ضعفی دارید
شما می گید می خواهید تحقیق کنید بعد می گید میخوام به اسلام برسم!
شما قبل تحقیق نمی تونید بگید حق کیه و پیش بینی کنید!
باید خودتون رو از نظر روحی آماده کنید که اگر بر فرض شیعه به حق نبود یا اسلام به حق نبود بپذیرید(البته من نمیگم به حق نیست دارم روش درست و منطقی تحقیق رو میگم چطوره)

به عنوان ی پیشنهاد
در مورد هر دین از علما همون دین بپرسید
الان شما می خوای در مورد مسیحیت بدونی اول بری ی کتاب نقد مسیحیت بخونی بعد بگی خوب مسیحیت بر حق نیست فایده نداره
چرا چون شما اون احتمال رو بده که اونا پیش خودشون پاسخی داشته باشن
در دادگاه به مجرم فرصت میدن از خودش دفاع کنه شما هم به تمام ادیان فرصت بده از خودشون دفاع کنند
این کار اگر همتت خوب باشه و وقت بگذاری حدود 5 سال شاید بیشتر بخواد
موفق باشی

nasim8;715139 نوشت:
منبع مثل کتاب های درسی دانشگاه و دبیرستان نمیخوام منبع اصیل و قوی باشه. متشکرم

سلام کتاب زیاده .. من یکیش رو معرفی میکنم ::Narahat az:
کتاب ادیان و مذاهب .. پرسش ها و پاسخ های دانشجویان که کتاب مال نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری هستش:ok::Gol:

جوجه اردک زشت;717228 نوشت:
سلام
کار خوبی می کنید تحقیق عالیه و ی ضعفی دارید
شما می گید می خواهید تحقیق کنید بعد می گید میخوام به اسلام برسم!
شما قبل تحقیق نمی تونید بگید حق کیه و پیش بینی کنید!
باید خودتون رو از نظر روحی آماده کنید که اگر بر فرض شیعه به حق نبود یا اسلام به حق نبود بپذیرید(البته من نمیگم به حق نیست دارم روش درست و منطقی تحقیق رو میگم چطوره)

به عنوان ی پیشنهاد
الان شما می خوای در مورد مسیحیت بدونی اول بری ی کتاب نقد مسیحیت بخونی بعد بگی خوب مسیحیت بر حق نیست فایده نداره
در دادگاه به مجرم فرصت میدن از خودش دفاع کنه شما هم به تمام ادیان فرصت بده از خودشون دفاع کنند
موفق باشی

سلام
ممنون از توصیه تون. البته من منظورم ایمان قلبی بود. خب به اسلام ایمان قلبی دارم نمی تونم این ایمان رو از قلبم بیرون کنم.
اما حتما وقتی مطالعه و تحقیق می کنم با دید یک مسلمان و با دید انتقادی مطالب رو نمی خونم بلکه سعی می کنم کاملا بی طرف روی تمام مباحث عقیدتی فکر کنم و سعی کنم بهترین دین رو انتخاب کنم.
درسته اگر منابع اصیل خود ادیان بدستم برسه و کارشناس محترم این منابع رو به من معرفی کنند خیلی بهتره و حتما از علمای هر دینی سوالاتم رو میپرسم.

باز هم ممنون

اناالعبد;717237 نوشت:
سلام کتاب زیاده .. من یکیش رو معرفی میکنم ::Narahat az:
کتاب ادیان و مذاهب .. پرسش ها و پاسخ های دانشجویان که کتاب مال نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری هستش:ok::Gol:

سلام. ممنون از معرفی این کتاب. :Gol:

nasim8;717323 نوشت:
سلام. ممنون از معرفی این کتاب.

خواهش میکنم ...:ok::Gol:

من خودم این کتاب رو تقریبا خوندم .. واقعا عالیه:Gol:

اگه پیدا نکردین بگین تا بپرسم از کجا میتونین گیر بیارین ...:Mohabbat:

تو اینترنت هم سرچ کنین فک کنم بتونین از طریق نت هم بخرین:Gol:

nasim8;717156 نوشت:
با سلام

با تشکر

در کنار کتابی که کاربر انا العبد معرفی کردند، کتاب های زیر هم پیشنهاد می شوند:

- آشنایی با ادیان بزرگ، حسین توفیقی، انتشارات سمت

- تاریخ جامع ادیان، جان بی ناس، انتشارات علمی فرهنگی

موفق باشید

nasim8;717318 نوشت:
سلام
ممنون از توصیه تون. البته من منظورم ایمان قلبی بود. خب به اسلام ایمان قلبی دارم نمی تونم این ایمان رو از قلبم بیرون کنم.
اما حتما وقتی مطالعه و تحقیق می کنم با دید یک مسلمان و با دید انتقادی مطالب رو نمی خونم بلکه سعی می کنم کاملا بی طرف روی تمام مباحث عقیدتی فکر کنم و سعی کنم بهترین دین رو انتخاب کنم
سلام
اول بگم من این
"جوجه اردک زشت" رو خیلی دوسش دارم
هم بخاطر اسم پر معناش ، هم بخاطر اینکه مثل خودم قاطه! :Nishkhand:

توصیه ایشون کاملاً درسته. اما من هم یه نکته بگم. البته منو ببخشید چون اطلاعای از سن و سال و شخصیت شما ندارم و ممکنه نظرم درست نباشه

توصیهء "جوجه اردک زشت" مثل تیغ دولبه ست. همونقدر که میتونه مفید باشه ، میتونه خطرناک باشه. چون ممکنه شما رو دچار تردید شدید کنه
البته این موضوع در علوم دیگه بیشتر خودش رو نشون میده و درمورد ادیان کمتر ، ولی به هر حال قابل توجه هست

من پیشنهاد میکنم که توصیهء ایشون رو حتماً به کار بگیرید. اما در عین حال ، افراد واردی رو هم در کنار خودتون داشته باشید
مثلاً اگر به شبهه ای برخوردید (چه اسلام چه سایر ادیان) سریع نتیجه گیری نکنید
میتونید بیاین توی همین سایت و موضوع رو مطرح کنید. هم صحصبت اساتید رو بشنوید ، هم صحبت دوستان موافق و مخالف رو

ببخشید دوست عزیز ، قصد نصیحت نداشتم. صرفاً یه پیشنهاد برادرانه بود

جوجه اردک زشت;717228 نوشت:
به عنوان ی پیشنهاد
موفق باشی

پیشنهاد خوبیه ولی مقدمه اش تسلط به زبان انگلیسی هست.
چون تعداد زبانهای بومی خیلی زیاده، لهستانی دانمارکی هلندی رومانیایی الی آخر صدها زبان رسمی داریم خب وقتی کسی زبان مادریش مثلا لهستانی هست چقدر امکان داره که مثلا در مورد شیعه بتونه اطلاعات خوبی بخونه؟! ولی خب دونستن زبان انگلیسی کمک میکنه به تعداد نسبتا مناسبی از کتابهای شیعه که به انگلیسی ترجمه شدن دسترسی پیدا کنه.

nasim8;717318 نوشت:
سلام
اما حتما وقتی مطالعه و تحقیق می کنم با دید یک مسلمان و با دید انتقادی مطالب رو نمی خونم بلکه سعی می کنم کاملا بی طرف روی تمام مباحث عقیدتی فکر کنم و سعی کنم بهترین دین رو انتخاب کنم.
درسته اگر منابع اصیل خود ادیان بدستم برسه و کارشناس محترم این منابع رو به من معرفی کنند خیلی بهتره و حتما از علمای هر دینی سوالاتم رو میپرسم.

باز هم ممنون

سلام دوباره
چند نکته دیگه یادم اومد
در سایت یوتیوب مناظره هایی از علمای ادیان مختلف به زبان انگلیسی هست
مثلا
عالم بودایی و مسلمان
مسیحی و بودایی
بی خدا و خدا باور و ...
این افراد چون با سواد هستند مثلا با دیدن 2 ساعت مناظره اطلاعات مفید ده ها کتاب به شما منتقل میشه
همینطو اگر مثلا ضعفی در مسیحیت هست قطعا ی منتقد مسیحی اونو مطرح میکنه خلاصه شما میتونید نقاط ضعف تفکرات مختلف رو بفهمید

شاید بشه از سروش سیما مناظره های اول انقلاب رو بگیرید
مناظره هایی که امثال آیت الله مصباح دکتر سروش و ... با سران مارکسیسم داشتن

و البته روش فیش برداری تحقیق رو هم باید تا حدی یاد بگیرید
بازم میگم این کار خیلی وقت گیره آهسته و پیوسته برید تا وسطش زده نشید

nasim8;717318 نوشت:
خب به اسلام ایمان قلبی دارم نمی تونم این ایمان رو از قلبم بیرون کنم.

nasim8;717318 نوشت:
بلکه سعی می کنم کاملا بی طرف روی تمام مباحث عقیدتی فکر کنم و سعی کنم بهترین دین رو انتخاب کنم.

سلام و درود

دوست عزیز شما چطور به اسلام ایمان قلبی دارید؟
یعنی بدون تحقیق و مطالعه ایمان دارید؟
اگه اینطوره پس به جای اینکه برین ادیان رو مطالعه کنید
بنظر من اول باید برید در مورد ایمان قلبیتون یعنی اسلام تحقیق کنید.
شما هنوز دین اسلام رو خوب نمیشناسین پس اول رو همین دین تحقیق کنید بعد برین سراغ بقیه.
اگه جسارتی بود غذر می خوام.

Reza-D;717448 نوشت:
سلام
اول بگم من این
"جوجه اردک زشت" رو خیلی دوسش دارم
هم بخاطر اسم پر معناش ، هم بخاطر اینکه مثل خودم قاطه! :Nishkhand:

توصیه ایشون کاملاً درسته. اما من هم یه نکته بگم. البته منو ببخشید چون اطلاعای از سن و سال و شخصیت شما ندارم و ممکنه نظرم درست نباشه

توصیهء "جوجه اردک زشت" مثل تیغ دولبه ست. همونقدر که میتونه مفید باشه ، میتونه خطرناک باشه. چون ممکنه شما رو دچار تردید شدید کنه
البته این موضوع در علوم دیگه بیشتر خودش رو نشون میده و درمورد ادیان کمتر ، ولی به هر حال قابل توجه هست

من پیشنهاد میکنم که توصیهء ایشون رو حتماً به کار بگیرید. اما در عین حال ، افراد واردی رو هم در کنار خودتون داشته باشید
مثلاً اگر به شبهه ای برخوردید (چه اسلام چه سایر ادیان) سریع نتیجه گیری نکنید
میتونید بیاین توی همین سایت و موضوع رو مطرح کنید. هم صحصبت اساتید رو بشنوید ، هم صحبت دوستان موافق و مخالف رو

ببخشید دوست عزیز ، قصد نصیحت نداشتم. صرفاً یه پیشنهاد برادرانه بود

سلام. ممنون از توصیه شما.
بله به نظرم روش درست تحقیق همین هست که شما گفتید که نتیجه گیری آخرین مرحله باشه نه اولین مرحله. بنابراین حتما اگر سوال و شبهه ای برام پیش بیاد همون اول نتیجه نمی گیرم و از علمای هر دینی میپرسم. این سایت واقعا سایت خوبیه و خوشحالم که در آینده هر شبهه ای داشته باشم رو میتونم اینجا مطرح کنم.

جوجه اردک زشت;717773 نوشت:
سلام دوباره
چند نکته دیگه یادم اومد
در سایت یوتیوب مناظره هایی از علمای ادیان مختلف به زبان انگلیسی هست
مثلا
عالم بودایی و مسلمان
مسیحی و بودایی
بی خدا و خدا باور و ...
این افراد چون با سواد هستند مثلا با دیدن 2 ساعت مناظره اطلاعات مفید ده ها کتاب به شما منتقل میشه
همینطو اگر مثلا ضعفی در مسیحیت هست قطعا ی منتقد مسیحی اونو مطرح میکنه خلاصه شما میتونید نقاط ضعف تفکرات مختلف رو بفهمید

شاید بشه از سروش سیما مناظره های اول انقلاب رو بگیرید
مناظره هایی که امثال آیت الله مصباح دکتر سروش و ... با سران مارکسیسم داشتن

و البته روش فیش برداری تحقیق رو هم باید تا حدی یاد بگیرید
بازم میگم این کار خیلی وقت گیره آهسته و پیوسته برید تا وسطش زده نشید

سلام. ممنون. البته فکر می کنم الان برای مناظره دیدن زود باشه. چون مثلا شنیدم بعضی از مناظره ها ساختگی است. مثلا عالم سنی و شیعه با هم مناظره می کنند اما طوری مناظره پیش میرود که شبکه مربوط می خواهد.
مناظره برای کسی که هیچ پیش زمینه ای مثلا از دین مسیحیت ندارد چقدر مفید است؟

ابراهیم ا;717958 نوشت:
سلام و درود

دوست عزیز شما چطور به اسلام ایمان قلبی دارید؟
یعنی بدون تحقیق و مطالعه ایمان دارید؟
اگه اینطوره پس به جای اینکه برین ادیان رو مطالعه کنید
بنظر من اول باید برید در مورد ایمان قلبیتون یعنی اسلام تحقیق کنید.
شما هنوز دین اسلام رو خوب نمیشناسین پس اول رو همین دین تحقیق کنید بعد برین سراغ بقیه.
اگه جسارتی بود غذر می خوام.

سلام. ممنون از توصیه تون. ایمان قلبی من خیلی هم خشک و خالی نبوده. یعنی استدلال های هر چند معمولی ای برای خودم دارم اما علاقه دارم خیلی بیشتر بدونم.
نظر شما این هست که از اسلام شروع کنم؟ به نظرم ادیان دیگه نسبت به اسلام از لحاظ کیفی و کمی وقت کمتری رو میگیره و از این جهت که هیچ اطلاعاتی هم ندارم نسبت به مطالعه اونها مشتاق ترم. ضمن اینکه در جریان ایمان حضرت ابراهیم(ع) (اگر اشتباه نکنم) ایشان از نفی سایر خدایانی که آن زمان پرستیده میشدند به یکتایی خداوند ایمان آورد. همین برای تحقیق من در ادیان الگو شده. این برداشتم اشتباه هست؟

nasim8;719382 نوشت:
به نظرم ادیان دیگه نسبت به اسلام از لحاظ کیفی و کمی وقت کمتری رو میگیره و از این جهت که هیچ اطلاعاتی هم ندارم نسبت به مطالعه اونها مشتاق ترم

سلام دوست عزیز
نظر من هم همینطوره ادیان دیگه خیلی وقت گیر نیستند چون چیز خاصی ندارن بعلت تحریف و کامل نبودن.
کدوم ادیان در رابط با تمام مسائل چه فردی چه اجتماعی و غیره حتی غذا خوردن یا لباس پوشیدن و یا رفتار با دیگران و درباره آفرینش و مرگ و آخرت نظرات کامل و جامعی داره؟
شما اگه از اسلام شروع کنید دینهای دیگه رو بهتر از خودشون می فهمید .

nasim8;719379 نوشت:
سلام. ممنون. البته فکر می کنم الان برای مناظره دیدن زود باشه. چون مثلا شنیدم بعضی از مناظره ها ساختگی است. مثلا عالم سنی و شیعه با هم مناظره می کنند اما طوری مناظره پیش میرود که شبکه مربوط می خواهد.
مناظره برای کسی که هیچ پیش زمینه ای مثلا از دین مسیحیت ندارد چقدر مفید است؟

نمیدونم شاید بدون هیچ پشتوانه ای مفید نباشه
به هر حال از یک دین شروع کنید یا از ی موضوع فلسفی مثل وجود خدا یا هرچی

رئوف;717441 نوشت:
در کنار کتابی که کاربر انا العبد معرفی کردند، کتاب های زیر هم پیشنهاد می شوند:
موفق باشید
سلام استاد
یه سؤال داشتم. آیا علاوه بر کتاب ، نرم افزار هم در زمینهء شناخت ادیان وجود داره؟

اگر هست لطفاً راهنمایی بفرمایید.

ضمناً هدف من شناخت ادیان دیگر هست صرفاً برای تحقیق و داشتن اطلاعات

Reza-D;719599 نوشت:
سلام استاد
یه سؤال داشتم. آیا علاوه بر کتاب ، نرم افزار هم در زمینهء شناخت ادیان وجود داره؟

اگر هست لطفاً راهنمایی بفرمایید.

ضمناً هدف من شناخت ادیان دیگر هست صرفاً برای تحقیق و داشتن اطلاعات

نرم افزارهایی در این زمینه وجود دارند ولی متاسفانه از کیفیت و میزان اتقان آنها مطلع نیستم. پیشنهاد بنده همان کتاب هایی است که عرض کردم.

موفق باشید

سوال:
با سلام خدمت شما

منبع مثل کتاب های درسی دانشگاه و دبیرستان نمیخوام منبع اصیل و قوی باشه. متشکرم

پاسخ:

- پرسش ها و پاسخ های دانشجویی: ادیان و مذاهب، حمیدرضا شاکرین، دفتر نشر معارف

موفق باشید

موضوع قفل شده است