چرا علائم ظهور گفته شده?‏

تب‌های اولیه

20 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا علائم ظهور گفته شده?‏

بارها گفته ميشه تطبيق دادن علائم ظهور با اتفاقاتی كه می افتد و يا همچنين مطابقت دادن انسان هايی كه در اين پيش گوييها از ان ها نام برده اند و ادم هایی که ميشناسيم نادرست است‏!و همين طور این علائم حتی ظهور در روز جمعه الزامی برای رخ دادن ندارند‏!و ممكن است ظهور بدون محقق شدن هيچ يک اتفاق بيافتد‏!‏ پس اصلا اين علائم چرا گفته شدند‏?‏

کارشناس بحث : محراب

من می ترسم گفتن این علائم باعث بشه که ظهور عقب بیفته...
چون الان دیگه خیلی ها فهمیدن علائم ظهور چی هست ...
و راحت می تونند از اتفاق افتادن این علائم دشمن های اهل بیت جلوگیری کنند.

دلنما;259275 نوشت:
من می ترسم گفتن این علائم باعث بشه که ظهور عقب بیفته...
چون الان دیگه خیلی ها فهمیدن علائم ظهور چی هست ...
و راحت می تونند از اتفاق افتادن این علائم دشمن های اهل بیت جلوگیری کنند.

علائم مستقل از پدیده هستند و آمدن یک پدیده رو خبر می دهند، دلایل هستند که باعث میشن یک پدیده بوجود بیاد. جلوگیری یا از بین بردن علائم باعث عدم ظهور یک پدیده نمیشه.

به درد آنهایی که باید به دردشان بخورد می خورد و آنها از روی همین صحبتها برخی کارهایشان را پیش می برند و یقینشان بیشتر می شود. البته بیان این علائم برای قدرت طلبان، افراد دارای شک و فریبکاران فتنه است.

وایسلی گوجا;259278 نوشت:
علائم مستقل از پدیده هستند و آمدن یک پدیده رو خبر می دهند، دلایل هستند که باعث میشن یک پدیده بوجود بیاد. جلوگیری یا از بین بردن علائم باعث عدم ظهور یک پدیده نمیشه.
چون در تشیع به بداع اعتقاد داریم میتونن تاثیر بذارن اتفاقا!!

گرچه تو طبیعت هم این اتفاق خیلی می افتد!
مثلا اگر بشه از علائم یه بیماری جلو گیری کرد(در بیشتر موارد)جلو بیماری هم گرفته میشه!

hoorshid;259409 نوشت:
چون در تشیع به بداع اعتقاد داریم میتونن تاثیر بذارن اتفاقا!!

گرچه تو طبیعت هم این اتفاق خیلی می افتد!
مثلا اگر بشه از علائم یه بیماری جلو گیری کرد(در بیشتر موارد)جلو بیماری هم گرفته میشه!

به نام خدا.

یعنی چی از علائم مریضی جلوگیری بکنند؟ یعنی مثلا اگر از گلودرد جلوگیری بشه کسی سرما نمیخوره؟

من به شخصه فکر میکنم که علایم رو گفته اند که هرکسی نتونه بیاد بگه من امام مهدی هستم و ... و در ضمن ، بعضی از این علایم هستند که حتمی هستند. اونها مهم هستند.

با تشکر ، ستایشگر :Gol:

ستايشگر;259414 نوشت:
یعنی چی از علائم مریضی جلوگیری بکنند؟ یعنی مثلا اگر از گلودرد جلوگیری بشه کسی سرما نمیخوره؟

یه مقدار در باره متدهای پرستاری مطالعه کنید متوجه منظورم میشید!
مثلا کسی که تب داره!اگه تبش پایین بیاد در خیلی از موارد به بهبود کمک میکنه!
خیلی وقتها قبل از اینکه بیماری کاملا تو بدن پخش بشه یه سری علائم رو نشون میده!اگه جلو اون علائم گرفته شه فرد به طور کامل دچار مریض نمیشه!

یا مثلا همون گلو درد!شما برای چی زمستون شالگردن میبندی دقیقا!؟

در موارد دیگه هم هست!
مثلا اگه از داغ شدن بیش از اندازه ی یه ماده جلو گیری کنید 100% مادتون نمیسوزه!!

ستايشگر;259414 نوشت:
بعضی از این علایم هستند که حتمی هستند.
من از کارشناسان پرسیدم گفتن حتی علائم محتوم هم الزامی برای ظهور نیستند!!!
به همین خاطر این سوال برام پیش اومد!

حتی حدیثی از امام باقر نقل کردن که ایشون در جواب سوالی گفته بودند ممکنه هیچ کدوم از علائم(حتی 4یا5علامتی که گفته میشه محتوم است)اتفاق نیافتد!!
گفتن حتی الزامی نیست ظهور روز جمعه باشه!!!:Gig:

hoorshid;259417 نوشت:
یه مقدار در باره متدهای پرستاری مطالعه کنید متوجه منظورم میشید!
مثلا کسی که تب داره!اگه تبش پایین بیاد در خیلی از موارد به بهبود کمک میکنه!
خیلی وقتها قبل از اینکه بیماری کاملا تو بدن پخش بشه یه سری علائم رو نشون میده!اگه جلو اون علائم گرفته شه فرد به طور کامل دچار مریض نمیشه!

یا مثلا همون گلو درد!شما برای چی زمستون شالگردن میبندی دقیقا!؟

در موارد دیگه هم هست!
مثلا اگه از داغ شدن بیش از اندازه ی یه ماده جلو گیری کنید 100% مادتون نمیسوزه!!

به نام خدا.

من کلا شال گردن نمیبندم :ok:

ولی برای این لباس گرم میپوشم که گرم بمونم و سرما نخورم. نه برای اینکه گلوم درد نگیره.

فکر میکنم ترتیبش اینجوری باشه : عامل -> پدیده -> عوارض

یعنی اگر جلوی عوارض رو بگیرید ، وقوع پدیده رو نمیتونید کنترل کنید.

با تشکر ، ستایشگر :Gol:

ستايشگر;259420 نوشت:
فکر میکنم ترتیبش اینجوری باشه : عامل -> پدیده -> عوارض یعنی اگر جلوی عوارض رو بگیرید ، وقوع پدیده رو نمیتونید کنترل کنید.
درسته!البته الان کاملا داریم از بحث تاپیک منحرف میشیم!

به هر حال در این مورد:
مهم اعتقاد به بداع است!
که موضوعیت بیشتری داره!:ok:

بنظر من يكي از راههاي اثبات خداوند همين علايم ظهور و غيب گويي مي باشد. روايات متعددي از آنها منطبق با حوادث اتفاق افتاده يا امروزي مي باشد.

ديندار;259566 نوشت:
بنظر من يكي از راههاي اثبات خداوند همين علايم ظهور و غيب گويي مي باشد. روايات متعددي از آنها منطبق با حوادث اتفاق افتاده يا امروزي مي باشد.
وقتی حتی در روایات بیان شده این علائم هیچ کدوم لزومی برای رخ ادن ندارند و از طرف دیگه هم مدام گفته میشه تطبیق دادن اینها با اتفاقاتی که در اطرافمون می افتد غلطه دیگه فکر نمیکنم گفتتون درست باشه!!!!

سلام

منم موافقم که ظهور در همین دوره هست

اما یک سوال جالبم دارم اون اینکه:
من خوندم بزرگان گفتند از علائم (غیر حتمی) ظهور فرود دابة در زمین هست!!!
یکم سرچ کردم دیدم دابة در قرآن به معنی موجودات هوشمند فرا زمینی ( توی آسمان ) هست؟

این یعنی چی!!!؟

hoorshid;259259 نوشت:
بارها گفته ميشه تطبيق دادن علائم ظهور با اتفاقاتی كه می افتد و يا همچنين مطابقت دادن انسان هايی كه در اين پيش گوييها از ان ها نام برده اند و ادم هایی که ميشناسيم نادرست است‏!و همين طور این علائم حتی ظهور در روز جمعه الزامی برای رخ دادن ندارند‏!و ممكن است ظهور بدون محقق شدن هيچ يک اتفاق بيافتد‏!‏ پس اصلا اين علائم چرا گفته شدند‏?‏

با عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

[=&quot]بنا بر آموزه‏هاى دينى، مهدى (عج) روزى ظهور كرده و وعده‏هاى الهى را به اجرا درمى‏آورد او برپا كننده حكومت صالحان مى‏باشد و مؤمنان به ميزان ايمان وعمل صالحشان در حكومت مهدى (عج) قرب و منزلت دارند. اين انديشه پايانى زيبا و نورانى براى جريان زندگى انسان تصوير ميكندو عامل شعله‏ور شدن اميد در دل‏هاى مؤمنين است[/][=&quot]. [/]

[=&quot]اميد به ظهور مهدى (عج) همان اميد به خداست. اميد موتور حركت انسان در زندگى است و اميد به مهدى (عج) عامل حركت استوارتر انسان در مسير خوبى‏ها يعنى همان هدف اصلى دين مى‏باشد[/][=&quot]. [/]

[=arial][=&quot]اما در رابطه با اينکه ظهور علايم ياد شده، چه فايده هايى دارد، مى توان اینطور گفت: اول اينکه اين علامات مى توانند جنبه تشريفاتى داشته باشند که خداى متعال به وسيله اينها تجليلى از مقام آن حضرت نمايد، چنانکه از تولد خاتم الانبياء (صلى الله عليه وآله وسلم) به علاماتى تجليل نمود مانند خشک شدن رود ساوه و یا خراب شدن طاق کسری و ... پس ظهور اين علامات، بر عظمت آن حضرت و اهميت مقاصد ومنويات او دلالت دارد. [/][=&quot]و در نتیجه اینگونه علائم بیانگر عظمت رویدادی است که قرار است اتفاق بیفتد.[/][/]
[=arial][=&quot]
[/]
[/]
[=arial][=&quot]دوم اينکه، مفاد برخی از این علائم، اعلام خطر وجنگ به دشمنان است، يعنى به وسيله اين امور، دشمنان آن حضرت را قبل از شروع به جنگ، تهديد وارعاب مى کند، وشايد همين امور هم از اسباب رعب و وحشتى باشد که در احاديث وارده شده که آن حضرت به وسيله رعب ووحشت نصرت ويارى مى شود.[/][/]

[=arial][=&quot]وَ قَتْلُ أَعْدَاءِ اللَّهِ وَ أَعْدَاءِ رَسُولِهِ وَ الْجَبَّارِينَ وَ الطَّوَاغِيتِ وَ أَنَّهُ يُنْصَرُ بِالسَّيْفِ وَ بِالرُّعْب‏[/][/]

[=arial][=&quot]دشمنان خدا و رسولش را ميكشد، و با ظالمين و ستمگران جنگ ميكند، پروردگار او را با شمشير و انداختن رعب در دل ظالمين يارى خواهد نمود.([/][=&quot] إعلام الورى بأعلام الهدى، ص 429[/][=&quot])[/][/]

[=arial][=&quot]
[/]
[/]
[=arial][=&quot]سوم اينکه: مژده وبشارت به منتظرين وطالبان وصال است، تا هم تسکين خاطر پيدا نمايند وهم آماده خدمتگزارى شوند، ترسى که از دشمنان داشتند از خود زايل، وقوت قلبى حاصل کنند.[/][/]

[=arial][=&quot]
[/]
[/]
[=arial][=&quot]چهارم اینکه: در زمان حضرات معصومین علیهم السلام عده ای وجود داشتند که خود را مهدی موعود معرفی نموده و بسیاری از شیعیان و مسلمانان را گرد خود جمع کرده و در نهایت شکست خورده و به همین جهت هم سبب دلسردی مومنان را فراهم نموده و هم ضربه ای بر بدنه جامعه شیعی و اسلامی وارد می آوردند.[/][/]

[=arial][=&quot]از جمله این موارد می توان به ادعای فزندان حسن مثنی و یا مشهور شدن محمد حنفیه به قائم آل محمد و ... اشاره نمود.[/][/]

[=arial][=&quot]حضرات معصومین علیهم السلام همواره در مقابل این جریانات به شدت مقابله کرده و به هر طریقی مردم را از پیوستن به این جریانات بر حذر داشته و به ایشان می فرمودند که هنوز زمان ظهور حضرت قائم فراهم نشده است از این رو به بیان علائم و جریاناتی عجیب می پرداختند تا اینکه شیعیان یقین کنند که هنوز زمان ظهور حضرت فرا نرسیده و باید در زمان دیگری به دنبال علائم ظهور و اصل ظهور باشند.[/][/]

عزرائیل;260150 نوشت:
سلام

منم موافقم که ظهور در همین دوره هست

اما یک سوال جالبم دارم اون اینکه:
من خوندم بزرگان گفتند از علائم (غیر حتمی) ظهور فرود دابة در زمین هست!!!
یکم سرچ کردم دیدم دابة در قرآن به معنی موجودات هوشمند فرا زمینی ( توی آسمان ) هست؟

این یعنی چی!!!؟

بيشتر علما نظرشان اين است كه ظهور دابه از نشانه هاي قيامت مي باشد. به معناي موجود هوشمند فرازميني هم فكر نمي كنم باشد. يك موجودي است احتمالا كه از زمين بيرون مي آيد.

hoorshid;260140 نوشت:
وقتی حتی در روایات بیان شده این علائم هیچ کدوم لزومی برای رخ ادن ندارند و از طرف دیگه هم مدام گفته میشه تطبیق دادن اینها با اتفاقاتی که در اطرافمون می افتد غلطه دیگه فکر نمیکنم گفتتون درست باشه!!!!

بله امكان بداء وجود دارد. اما بعضي از علايم حتميه هستند و حتما روي مي دهند. بعضي از علايم و احاديث هم روي داده اند و مطابقت آنها بسيار مشخص و روشن است. مانند حديثي كه به قيام فردي از اهل قم اشاره مي كند.

ديندار;260240 نوشت:
بله امكان بداء وجود دارد. اما بعضي از علايم حتميه هستند و حتما روي مي دهند. بعضي از علايم و احاديث هم روي داده اند و مطابقت آنها بسيار مشخص و روشن است. مانند حديثي كه به قيام فردي از اهل قم اشاره مي كند.

من از کارشناسان پرسیدم گفتن حتی علائم محتوم مثل کشته شدن نفس زکیه ،خروج سفیانی و... که 4یا5تان هم ممکنه اتفاق نیافتند و ظهور رخ بده!!!
دیگه قیام مردم قم که حتی جز این ها هم نیست!!!

محراب;260195 نوشت:
با عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات بنا بر آموزه‏هاى دينى، مهدى (عج) روزى ظهور كرده و وعده‏هاى الهى را به اجرا درمى‏آورد او برپا كننده حكومت صالحان مى‏باشد و مؤمنان به ميزان ايمان وعمل صالحشان در حكومت مهدى (عج) قرب و منزلت دارند. اين انديشه پايانى زيبا و نورانى براى جريان زندگى انسان تصوير ميكندو عامل شعله‏ور شدن اميد در دل‏هاى مؤمنين است. اميد به ظهور مهدى (عج) همان اميد به خداست. اميد موتور حركت انسان در زندگى است و اميد به مهدى (عج) عامل حركت استوارتر انسان در مسير خوبى‏ها يعنى همان هدف اصلى دين مى‏باشد. اما در رابطه با اينکه ظهور علايم ياد شده، چه فايده هايى دارد، مى توان اینطور گفت: اول اينکه اين علامات مى توانند جنبه تشريفاتى داشته باشند که خداى متعال به وسيله اينها تجليلى از مقام آن حضرت نمايد، چنانکه از تولد خاتم الانبياء (صلى الله عليه وآله وسلم) به علاماتى تجليل نمود مانند خشک شدن رود ساوه و یا خراب شدن طاق کسری و ... پس ظهور اين علامات، بر عظمت آن حضرت و اهميت مقاصد ومنويات او دلالت دارد. و در نتیجه اینگونه علائم بیانگر عظمت رویدادی است که قرار است اتفاق بیفتد. دوم اينکه، مفاد برخی از این علائم، اعلام خطر وجنگ به دشمنان است، يعنى به وسيله اين امور، دشمنان آن حضرت را قبل از شروع به جنگ، تهديد وارعاب مى کند، وشايد همين امور هم از اسباب رعب و وحشتى باشد که در احاديث وارده شده که آن حضرت به وسيله رعب ووحشت نصرت ويارى مى شود. وَ قَتْلُ أَعْدَاءِ اللَّهِ وَ أَعْدَاءِ رَسُولِهِ وَ الْجَبَّارِينَ وَ الطَّوَاغِيتِ وَ أَنَّهُ يُنْصَرُ بِالسَّيْفِ وَ بِالرُّعْب‏ دشمنان خدا و رسولش را ميكشد، و با ظالمين و ستمگران جنگ ميكند، پروردگار او را با شمشير و انداختن رعب در دل ظالمين يارى خواهد نمود.( إعلام الورى بأعلام الهدى، ص 429) سوم اينکه: مژده وبشارت به منتظرين وطالبان وصال است، تا هم تسکين خاطر پيدا نمايند وهم آماده خدمتگزارى شوند، ترسى که از دشمنان داشتند از خود زايل، وقوت قلبى حاصل کنند. چهارم اینکه: در زمان حضرات معصومین علیهم السلام عده ای وجود داشتند که خود را مهدی موعود معرفی نموده و بسیاری از شیعیان و مسلمانان را گرد خود جمع کرده و در نهایت شکست خورده و به همین جهت هم سبب دلسردی مومنان را فراهم نموده و هم ضربه ای بر بدنه جامعه شیعی و اسلامی وارد می آوردند. از جمله این موارد می توان به ادعای فزندان حسن مثنی و یا مشهور شدن محمد حنفیه به قائم آل محمد و ... اشاره نمود. حضرات معصومین علیهم السلام همواره در مقابل این جریانات به شدت مقابله کرده و به هر طریقی مردم را از پیوستن به این جریانات بر حذر داشته و به ایشان می فرمودند که هنوز زمان ظهور حضرت قائم فراهم نشده است از این رو به بیان علائم و جریاناتی عجیب می پرداختند تا اینکه شیعیان یقین کنند که هنوز زمان ظهور حضرت فرا نرسیده و باید در زمان دیگری به دنبال علائم ظهور و اصل ظهور باشند.

ممنون از توضیحات کاملتون ولی وقتی این علائم الزامی برای رخ ادن ندارند این فواید هم نمیتونن همیشه و الزاما وجود داشته باشن !!درسته؟!

از طرف دیگه پس چرا میگن تطبیق دادن علائم با اتفاقات و افرادی که دورو برمون هستن غلطه؟!

میشه یکی از کارشناسان جواب بدن لطفا؟؟!!!!

hoorshid;260456 نوشت:
از طرف دیگه پس چرا میگن تطبیق دادن علائم با اتفاقات و افرادی که دورو برمون هستن غلطه؟!

چون این امر باعث می شود که افرادی از این قضیه سوء استفاده کرده و باعث گمراهی دیگران شوند و هم این که تعیین مصداق برای مفاهیم کلی که در این زمینه آمده بسیار دشوار است و اگر هم اشتباهی در این زمینه اتفاق افتد باعث ناامیدی و دلسرد شدن شیعیان و منتظران خواهد شد.
در نتیجه نباید هیچ شخص یا علامتی را به عنوان علامت قطعی ظهور حضرت عج به حساب آورد.