سوال در مورد کپی رایت ........ سوال فقهی

تب‌های اولیه

404 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

سجاد;227784 نوشت:
با تشکر از سئوال حضرت عالی

ملاک این حکم ، موجب تقویت دشمن شدن است، یعنی اگر خریدی موجب تقویت دشمن شود ، شرعا جایز نیست اما خرید یک نسخه نرم افزار یا یک کالای آمریکایی معلوم نیست که عرفا تقویت دشمن محسوب شود . بنابراین نیازی به تحقیق در این موارد نیست . (1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

با تشکر از پاسخ های جامع شما که راهگشای ما سردرگمان است

در این صورت،وقتی معلوم نیست خرید یک نسخه نرم افزار و کالای امریکایی عرفا تقویت زدشمن محسوب شود،به چه مجوزی کپی کردن آنها جایز است و یا اساساً دو حکم متفاوت در میان است؟

a_rezahu;227796 نوشت:
با تشکر از پاسخ های جامع شما که راهگشای ما سردرگمان است در این صورت،وقتی معلوم نیست خرید یک نسخه نرم افزار و کالای امریکایی عرفا تقویت زدشمن محسوب شود،به چه مجوزی کپی کردن آنها جایز است و یا اساساً دو حکم متفاوت در میان است؟

خواهش می کنم

ملاک و معیار دو حکم متفاوت است و همان طور که عرض شد در یکی معیار موجب تقویت دشمن شدن است و در دیگر احترام داشتن یا نداشتن مال کافر حربی یا در حکم آن ، بنابراین حکم دو مسئله هم مختلف است .

شما می توانید (یعنی مجاز هستید) کالایی بخرید که عرفا موجب تقویت دشمن نیست و از طرفی بخاطر احترام نداشتن مال او می توانید (یعنی مجاز هستید) از نرم افزار او بدون پرداخت هزینه کپی کنید . و این دو حکم با هم تضادی ندارند.

عاقبت به خیر باشید

سجاد;227652 نوشت:

با تشکر از سئوال شما جناب Thinker گرامی

در هیچ جای دنیا و در هیچ مکتبی مال دشمن در حال جنگ محترم نیست در اسلام نیز مال کافر حربی یعنی کافری که در حال جنگ و دشمنی با ماست ، محترم شمرده نمی شود .

چنین مالی خمس ندارد . (1)

موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. امام خمینی ره ، توضیح المسائل م 1764

با تشکر از سجاد گرامی به خاطر پاسخ های بسیار دقیق و مستند.

پس با این حساب بنده مجاز هستم از منزل همسایه ام که فردی مسیحی است و به اجبار و با اکراه به دولت مالیات پرداخت می کند دستبرد زده و اموالش را تصاحب کنم.

کم کم شروع به نقشه کشیدن می کنم. :Gol:

thinker;227827 نوشت:
پس با این حساب بنده مجاز هستم از منزل همسایه ام که فردی مسیحی است و به اجبار و با اکراه به دولت مالیات پرداخت می کند دستبرد زده و اموالش را تصاحب کنم.

با سلام و احترام

همانطور که استاد سجاد بزرگوار بیان فرمودند، مال کافر حربی یعنی کافری که در حال جنگ و دشمنی با ماست ، محترم شمرده نمی شود،همسایه مسیحی شماست چنین شرایطی دارد؟!

در پناه الهی عاقبت بخیر باشید.

نور;227928 نوشت:
با سلام و احترام

همانطور که استاد سجاد بزرگوار بیان فرمودند،

مال کافر حربی یعنی کافری که در حال جنگ و دشمنی با ماست ، محترم شمرده نمی شود،همسایه مسیحی شماست چنین شرایطی دارد؟!

در پناه الهی عاقبت بخیر باشید.

سلام

ایشان به دولت انگلستان (که کافر حربی است) مالیات پرداخت می کنند پس بنا بر توضیحات آیت الله مکارم مال ایشان محترم نیست و بر ما حلال است.

درست می گم؟

Thinker;228015 نوشت:
سلام ایشان به دولت انگلستان (که کافر حربی است) مالیات پرداخت می کنند پس بنا بر توضیحات آیت الله مکارم مال ایشان محترم نیست و بر ما حلال است. درست می گم؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب Thinker گرامی و تشکر از سئوال شما

لطفا این سئوال را ضمن توضیحات کامل با دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی در میان بگذارید .(1)

همیشه موفق و مؤید باشید

پی نوشت:
1. دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم (7840001-0251)

با سلام
دوستانی که زیر نوشته هاشون فایل های صوتی 5-6 دقیقه ای گلچین شده از سخن بزرگانی مثل آیت الله بهجت،آیت الله مجتهدی تهرانی و... را قرار میدهند،آیا ما برای گوش کردن باید تولید کننده را پیدا کنیم و....؟

و در سایت aparat که ویدئو های جند دقیقه ای(نه کامل) از بزرگان قرار میدهند،آیا نگاه کردن به آنها جایز است؟

با تشکر

در مورد حق تکثیر و حکم شرعی آن اکثرا به گفتن بعد فقهی آن بسنده می شود در صورتی که اسلام علاوه بر بعد فقهی بعد اخلاقی هم دارد.یعنی خیلی از کار ها حلال هستند ولی انجام دادن یا انجام ندادن آنها از نظر اخلاق اسلامی می تواند ابعاد مختلفی داشته باشد.
در اعمال پیامبر و ائمه که می نگریم خیلی از اعمال آنها که مردم را عاشق آنها می کند نه واجب است ، نه حرام ، نه ترک آن مسئولیتی دارد . مثل قضیه ی آن یهودی که بر سر مبارک پیامبر اکرم (ص) خاکستر می ریخت ولی با این حال وقتی که مریض شد پیامبر به عیادت او رفتند.او کافر بود و حتی توهین به این بزرگی به مسلمانان و پیامبرشان می کرد لذا عرفا انتظاری از ایشان نبود که چنین کاری بکنند بنابراین این عمل در حوضه ی اخلاق اسلامی شمرده می شود ، و به مسلمانان یاد می دهد که طرفشان هرکس که باشد کرامت و بزرگواری را از جانب خودشان حفظ کنند که این از سیره ی ائمه هم هست.
قانون کپی رایت یا حق تکثیر هم همینطور است.به نظر من این خلاف اخلاق و انسانیت است که ما از دسترنج دیگران استفاده کنیم و کلکی (در این مورد کرکی!) بزنیم و حق الزحمه ای که برای زحماتشان مطالبه می کنند نپردازیم.مسلما رعایت این امر این از اخلاق اسلامی است و خیلی زشت است که ما دم از اسلام بزنیم ولی اخلاق اسلامی نداشته باشیم در صورتی که خیلی از افراد نا مطلع فکر می کنند که ما به اخلاق اسلامی پایبندیم و اعمال ما را به چشم دین نگاه می کنند.
تصور کنید که به کشوری مثل آمریکا رفتید و سوار تاکسی شدید.بعد موقع پیاده شدن کلکی زدید که حق الزحمه ی راننده را نپردازید.درست است که او کافر است و در مملکت اسلامی هم زندگی نمی کند که بخواهد حقی بر گردن شما باشد یا نباشد( بسته به نظر مرجع خودتان) ولی این عمل از نقطه نظر اخلاق اسلامی عملی بسیار ناپسند است همانطور که پیامبر و ائمه که در بین کفار زندگی می کردند در مراودات با کفار مراعات آنها را می کردند و سر آنها کلاه نمی گذاشتند.(به قولی کرامت و بزرگواری را از جانب خودشان حفظ می کردند.)
رعایت این امر هم در ایران کار نشدنی نیست.من خودم هم انجام دادم. ابتدا از نرم افزار ها شروع کردم.به جای نرم افزار های تجاری و قفل شکسته از نرم افزار های مجانی (بعضا متن باز) استفاده کردم و بعد از مدتی کلا از سیستم عامل ویندوز کوچ کردم به سیستم عامل لینوکس (که متن باز و مجانی است)ابتدا خیلی سخت بود چون که کلا یک دنیای دیگر است و بعد از آن می شوید مثل آنهایی که تازه رایانه خریده اند و هر جای آن را که دست می زنند نمی دانند چجوری به حالت قبل برگردانند و هر روز کیس زیر بقلشان است و راهی مغازه ی فروش رایانه ... ولی بعد از مدتی یاد گرفتم و خیلی هم علاقه مند شدم و حالا حتی در دانشگاه هم که می روم در بخش رایانه دانشگاه یک لینوکس روی فلش مموری ام یا روی دیویدی یا سیدی یا مینی سیدی دارم که احتیاج به نصب ندارد و با آن کار میکنم نه با ویندوز.

حرف شما کاملا صحیح و متین است.بنده هم از نرم افزار های اپن سورس و ویندوز اورجینال و همچنین آنتی ویروس استفاده میکنم.شدنی هست،خصوصا اگر درد ما رعایت حق دیگران باشد،از تجربیات هم استفاده میکنیم و پس از مدتی هسچ مشکلی نخواهد بود.
در چند پست قبل(شاید چند صفحه قبل باشد) سایتی را ایرانی که این نرم افزار های رایگان را جمع آوری کرده قرار دادم،ان شالله مورد پسند واقع شود

a_rezahu;228184 نوشت:
با سلام دوستانی که زیر نوشته هاشون فایل های صوتی 5-6 دقیقه ای گلچین شده از سخن بزرگانی مثل آیت الله بهجت،آیت الله مجتهدی تهرانی و... را قرار میدهند،آیا ما برای گوش کردن باید تولید کننده را پیدا کنیم و....؟ و در سایت aparat که ویدئو های جند دقیقه ای(نه کامل) از بزرگان قرار میدهند،آیا نگاه کردن به آنها جایز است؟ با تشکر

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی

در جایی که عرفا کپی کردن صدق نکند ، اشکال شرعی ندارد و نیازی به پیدا کردن تولید کننده نیست.(1)

همیشه سالم باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم

حالا آیا به نظر کارشناسان محترم چنین چیزی مصداق کپی است.
در این که کپی هست شکی نیست.یعنی شما از یک سخنرانی 1 ساعته،5 دقیقه را
گلچین کنید و قرار دهید،بالاخره کپی از جزء است.اما نه از کل.

لطفا راهنمایی بفرایید تا ان شالله از جهنم قرن 21 جان سالم به در ببریم.

سوال دیگر اینکه:
در مورد صدای استاد پرهیزگار،عبدالباسط،استاد العفاسی که در تمام سی دی های قرآنی
موجود هست و برای حفظ قرآن استفاده میشه،آیا استفاده از صدای آن اساتید در این
سی دی ها جایز است؟
و در ضمن بنده سایت جناب عبدالباسط و استاد پرهیزگار را پیدا نکردم که با ایشان ارتباط
برقرار و سوال کنم.

در بخشی از سایت داشتم نظر دوستی رو میخوندم که لقمه حرام که بی برکت است و...،در مورد
روزی های معنوی هم صادق است.اگر من سخنرانی استادی را به ناحق گوش کنم،مثل کپی کردن
از سی دی بدون مجوز و یا به حفظ قرآن با صدای این اساتید مشغول بشم،برکتی رو که باید داشته
باشند،نخواهند داشت.

و بحث بر این بود(کارشناسان بزرگوار جناب سجاد و نور هم ما رو از راهنمایی هاشون بهره مند فرمودند)
که گرچه ما حکم بنابر ظاهر حکم بر حلال بودن بگذاریم،اما از اثرات تکوینی و وضعی آن به ما سرایت میکند و چه بسا سلب توفبقاتی نصیبمان میگردد.

پس وای بر آنان که دانسته،بدون اذن شرعی،حقوق معنوی را زیر پا میگذارند و به خیال خود ارتزاق
میکنند.بلکه آن روزی نیست،آتش است!!

بنده که مدتی است در اسک دین به نهی از منکر در باب کپی پیست ها از سایت ها بدون ذکر منبع
برخواسته ام.
گرچه به دلیل فتوای مرجع بزرگوار ایت الله سیستانی در وجوب آن شک دارم.اما
فکر میکنم کمک بسزایی در حفظ حقوق خودمان خواهد داشت.

a_rezahu;230438 نوشت:
حالا آیا به نظر کارشناسان محترم چنین چیزی مصداق کپی است. در این که کپی هست شکی نیست.یعنی شما از یک سخنرانی 1 ساعته،5 دقیقه را گلچین کنید و قرار دهید،بالاخره کپی از جزء است.اما نه از کل. لطفا راهنمایی بفرایید تا ان شالله از جهنم قرن 21 جان سالم به در ببریم. سوال دیگر اینکه: در مورد صدای استاد پرهیزگار،عبدالباسط،استاد العفاسی که در تمام سی دی های قرآنی موجود هست و برای حفظ قرآن استفاده میشه،آیا استفاده از صدای آن اساتید در این سی دی ها جایز است؟ و در ضمن بنده سایت جناب عبدالباسط و استاد پرهیزگار را پیدا نکردم که با ایشان ارتباط برقرار و سوال کنم.

با تشکر از سئوال شما

پاسخ این سئوال ، همان پاسخ سئوال قبلی است که حقیر در پست خود در این صفحه درج کرده ام .
و مسئله کپی هم عرفی است و به تشخیص خودتان از عرف بستگی دارد .

همیشه سالم و موفق باشید

تحمیل هزینه گزاف به کشور

پذیرش حساب نشده کپی‌رایت جهانی

پس از کش و قوس‌های فراوان، وزارت ارشاد لایحه عضویت در کنوانسیون برن را به مجلس ارائه کرد که با استقبال کمیسیون فرهنگی مجلس مواجه شده است. در صورت تصویب این لایحه در مجلس، ایران عضو کنوانسیون برن می‌شود و ملزم به رعایت قانون کپی رایت درباره محصولات خارجی خواهد بود. 14 دلیل مهم برای مخالفت با پذیرش حساب نشده کپی‌رایت جهانی، تحمیل هزینه گزاف به کشور، در ادامه می‌آید:
1. تعارض با قوانین مالکیت در اسلام: کپی رایت جهانی متفاوت با نگاه اسلام به مالکیت معنوی بوده و بیشتر در راستای حفظ منافع شرکت‌های بزرگ است. اسلام مالکیت خصوصی رادر چارچوب حد و قیود مشخص می‌پذیرد(صحیفه امام، ج‏10، ص: 477، صحیفه امام، ج‏10، ص: 481، صحیفه امام، ج‏21، ص: 444 )، ولی سرمایه‌داری بی حد و حصر و انحصارات استثمار کننده و سیطره ی آن بر سرنوشت دارالاسلام را نفی می‌کند.
2. نقض قاعده نفی سبیل در اسلام: حاکم کردن کشورهای دیگر بر سیستم قضائی کشور(با توجه به بندهای معاهده مبنی بر الزام دستگاه قضایی به انجام پی گیری های حقوقی بین المللی مربوط)، با قاعده نفی سبیل در تضاد قرار می‌گیرد. بر طبق این قانون، اگر یک ایرانی از کتاب یک اسرائیلی بدون اجازه استفاده کند، باید به او غرامت پرداخت کند.
3. هزینه گزاف: با تصویب این قانون، هزینه‌های بسیار گزافی به کشور تحمیل می‌شود. بر اساس ماده ی اول و دوم تمام پدیده های قلمرو ادب ، علم و هزینه هر صورت که بیان شده باشد داخل این مفهوم می باشند مانند : کتابها ، جزوه ها و سایر نوشته ها ؛ خطابه ها ؛ سخنرانیها ، موعظه ها و سایر آثار از این قیبل ؛ آثار نمایشی ، نمایش ـ موسیقی ؛ آثار هنر و نمایشهای صامت ؛ آهنگهای موسیقی ؛ آثار سینمایی و آثاری که به روشی نظیر روش سینمایی بیان می شود ؛ آثار طراحی ، نقاشی ، معماری ، مجسمه سازی ، کنده کاری ، چاپ سنگی ؛ آثار عکاسی وآثاری که به روشی نظیر عکاسی بیان می شود ، نقشه های جغرافیایی ، طرحها ، ترسیمها ، قالبهای مربوط به آن ؛ نقشه نگاری معماری و علوم . همچنین است متون رسمی راجع به امر قانونگذاری یا متون مربوط به امور اداری و قضائی و ترجمه و مجموعه هایی که از آثار ادبی و هنری دیگران فراهم می آید نظیر دائرات المعارفها و جنگلها . دارنده ی حق مالکیت ادبی و هنری و علمی اعم است از پدید آورنده ی اثر یا کسی که اختیار بهره برداری از ارثیه او واگذار شده یا این حق به ارث به او انتقال یافته و یا دولتی که بنابر قوانین داخلی به طور مطلق یا در حدود شرایط و ضوابطی قائم مقام پدید آورنده ایست که از اتباع آن دولت می باشد . مشکلات متعدد برای حوزه های مختلف علمی و فناوری، فرهنگی و.... پدید می آورد. به صورت نمونه در صورت تسری موارد به بر اساس این معاهده و معاهدات مرتبط (که ظاهرا مسئولین به شوق پیوستن به WTO سودای برداشن موانعی این چنین را در سر می پروارانند) مثلا برای تهیه نرم‌افزارهای مورد استفاده در کشور، باید هزینه‌های میلیاردی پرداخت گردد. به ازای هر ویندوز، هر آفیس، فوتوشاپ و ... بخش دولتی و خصوصی باید هزینه‌های کلانی را پرداخت کنند.

عضویت در این کنوانسیون برای تمام ایرانیان ضرر گزافی به همراه خواهد داشت، اما با توجه به محدود بودن صادرات ایران، تنها برای عده معدودی که دلال محصولات خارجی هستند، سودآور است

قیمت برخی از محصولات نرم‌افزاری خارجی در ادامه می‌آید:
جدید ترین نسخه ویندوز، Microsoft Windows 7 Ultimate: حدود 350 هزار تومان
نرم‌افزار ویرایش تصاویر Adobe Photoshop CS6 Extended: حدود 1.8 میلیون تومان
مجموعه کامل Adobe CS6 master collection: حدود 5 میلیون تومان
جدیدترین نسخه مجموعه آفیس Microsoft Office 2010: از حدود 150 هزار تومان تا 900 هزار تومان
ویروس‌یاب روسی Kaspersky Internet Security: حدود 65 هزار تومان
نرم‌‎افزار دانلود Internet Download Manager: حدود 45 هزار تومان
نرم‌افزار دیدن فیلم Cyberlink Power DVD: حدود 50 هزار تومان
لغتنامه اسرائیلی Babylon: از 10 هزار تومان به بالا
نرم‌افزار گشودن فایل‌های فشرده Winrar: حدود 50 هزار تومان
برای بدست آوردن هزینه تقریبی تحمیل شده به کشور، باید این رقم‌ها را در تعداد کاربران دولتی و خصوصی استفاده کننده از آن‌ها ضرب کرد که نتیجه سرسام‌آور خواهد بود. با در نظر گرفتن فقط 10 میلیون رایانه مبتنی بر ویندوز و آفیس، بیش از 3 میلیارد دلار باید به تنهائی به مایکروسافت پرداخت شود! حتی با در نظر گرفتن برخی تخفیف‌هائی که مشتریان بزرگ در نظر گرفته می‌شود، هزینه تحمیلی بسیار زیاد و غیرقابل چشم‌پوشی است.

4. گسترش دلالی و تضعیف تولید داخل: مهم‌ترین حامیان پذیرش کپی‌رایت بین المللی، نمایندگان محصولات خارجی هستند. اگر این قانون تصویب شود، دلالی محصولات خارجی گسترش پیدا می‌کند و تولید کنندگان داخلی به خاطر سود آسان فروش محصولات خارجی، از تولید محصول داخلی منصرف می‌شوند. و به دلالی روی می‌آورند. این اتفاق در محصولات سخت‌افزاری افتاده ولی با این کار در حوزه تولیدات نرم‌افزاری و کتاب نیز دچار وضعیت مشابهی می‌شویم.
5. وابستگی ابدی: با توجه به ضعف ایران در تولید بسیاری از محصولات، اضافه شدن این قانون راه را برای کسب فناوری می‌بندد، چون باید حقوق تولیدکنندگان خارجی تا 50 سال رعایت شود و بدین صورت ایران «حداقل» 50 سال در زمینه فناوری از رقبای خارجی عقب می‌ماند و یا باید همواره با پرداخت حق اجازه استفاده، تا ابد وابسته به تولیدکنندگان خارجی باشد.
6. ترمز بخش فناوری: با نگاهی به کشورهای صاحب فناوری، می‌توان دید که همه آن‌ها بلا استثناء از کپی محصولات خارجی شروع کرده و پس از مدتی به توانائی تولید محصولات پیچیده با طراحی خود رسیده‌اند. در صورتی که ما پیش از رسیدن به توانائی برتر در زمینه فناوری به این کنوانسیون و معاهداتی از این دست بپیوندیم، رشد بخش فناوری به شدت تحت تأثیر قرار گرفته و کند می‌شود.
7. تحریم: عضویت در کنوانسیون برای کشورهائی مفید است که قابلیت تجارت آزاد را دارند. اما ایران در شرایط تحریم است و بسیاری از کشورها به صورت معمول محصولات خود را به ایران نمی‌فروشند. قبول کپی رایت جهانی در این شرایط، به معنی مسدود کردن راه‌های معدود باقی مانده برای دور زدن تحریم‌هاست.
8. عضویت بدون کسب امتیاز: کشورهای قدرتمندی که در این کنوانسیون عضو شده‌اند، پس از دریافت امتیازهای مختلف به این کنوانسیون پیوستند. در صورتی که ایران بدون هیچ امتیازی و به صورت داوطلبانه این بار سنگین را پذیرا شده است. به غیر از امتیازات اصلاحات قانونی مرتبط که بر اساس معاهده پس از آن در قوانین داخلی در مواردی از این دست، غیر قابل تغییر است نیز لحاظ نگردیده است.
دست آخر این که کشورهای توسعه یافته، مجموعه ی سیاست ها و معاهداتی را جلوپای کشورهای در مسیر پیشرفت می گذارند که خود این مسیرها را نپیموده اند و نتایج نهایی آن جز جلوگیری از پیشرفت و عقب ماندگی همیشگی این کشورها نیست

9. ضرر برای همه، سود برای عده‌ای معدود: عضویت در این کنوانسیون برای تمام ایرانیان ضرر گزافی به همراه خواهد داشت، اما با توجه به محدود بودن صادرات ایران، تنها برای عده معدودی که دلال محصولات خارجی هستند، سودآور است.
10. نقض آزادی‌های فردی: برای تثبیت قانون کپی‌رایت، به ویژه در اینترنت و به خصوص برای محصولات خارجی، شرکت‌های خارجی اجازه خواهند یافت که به دنبال نقض کپی‌رایت توسط کاربران ایرانی بگردند. در این صورت و با توجه به رویکرد غربی‌ها، شرکت‌های خارجی از روش‌های غیرمعمول و ورود به حریم خصوصی کاربران برای یافتن موارد نقض کپی‌رایت بهره خواهند گرفت. نمونه‌های متعددی از چنین رفتاری از شرکت‌های غربی تا کنون در کشورهای دیگر ثبت شده است.
11. زمینه‌سازی برای ادامه تبلیغات منفی و جریمه‌های سنگین: با توجه به سوء استفاده طرف‌های غربی از معاهدات الزام‌آور برای ایران، اگر ایران در مواردی از این معاهده کوچک‌ترین تخطی داشته باشد، با جریمه‌های سنگین و اقدامات تبلیغاتی منفی مواجه شده و ممکن است محدودیت‌های بیشتری بر علیه ایران اعمال شود. اگر در حال حاضر ایران عضو این معاهده نیست، با عضویت در این کنوانسیون توجیهی برای نقض کپی رایت وجود نخواهد داشت.
12. گسترش محتوای نامشروع: با توجه به به رسمیت شمردن مالکیت خارجی‌ها، امکان سانسور محتوای نامشروع کم شده و ممکن است با اعتراض یا ممانعت طرف خارجی مواجه شود.

13. ایجاد انحصار: یکی از مهم‌ترین تهدیدهای عضویت در این کنوانسیون، انحصار فناوری و دانش در دست گروه‌های معدودی است که از ارائه آن به دیگران، جز در قبال مبالغ کلان، ابا می‌کنند. به طور مثال، برخی از کتاب‌ها امروزه در تیراژ 100 جلد یا کمتر چاپ می‌شوند و بر آن‌ها قیمت چند صد یا چند هزار دلاری گذاشته می‌شود و جز برخی کتابخانه‌ها و مراکز ثروتمند، دیگران قادر به خریداری نیستند. در این صورت با توجه به رسمیت داشتن مالکیت معنوی، اکثریت جامعه ایران از دست‌یابی به فناوری و دانش روز محروم می‌شود. به طور مثال اگر موضوع فناوری پزشکی باشد، نتایج عدم دسترسی به فناوری فاجعه‌بار است، چون به معنای عدم دسترسی به داروها و شیوه‌های درمانی حیاتی خواهد بود.
14. سرنگون کردن نردبان توسعه: دست آخر این که کشورهای توسعه یافته، مجموعه ی سیاست ها و معاهداتی را جلوپای کشورهای در مسیر پیشرفت می گذارند که خود این مسیرها را نپیموده اند و نتایج نهایی آن جز جلوگیری از پیشرفت و عقب ماندگی همیشگی این کشورها نیست. این کشورها بعد از طی مسیر توسعه ی خود، با سرنگون کردن نردبان پیشرفت، سایر کشورها را ملزم به رعایت مسیری خلاف سیر تاریخی توسعه ی خود می کنند. به صورت نمونه ایالات متحده ی آمریکا تا سال 1988 یعنی حدود 100 سال پس از نسخه ی ابتدایی معاهده ی برن و پس از تثبیت جایگاه توسعه ای خویش و پس از گرفتن امتیازات بسیار و اصلاح قوانین داخلی به گونه ی عدم متضرر شدن از این لایجه و پس از فائق آمدن بر فطب دوم جهان دو فطبی وارد این معاهده شد و پیوستن به معاهداتی از این دست در کشور ما نتیجه ای جز خودتحریمی و از بین بردن مسیر پیشرفت در شرایط موجود ندارد.
http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=208247

احسان صنایعی;228203 نوشت:
در مورد حق تکثیر و حکم شرعی آن اکثرا به گفتن بعد فقهی آن بسنده می شود در صورتی که اسلام علاوه بر بعد فقهی بعد اخلاقی هم دارد.یعنی خیلی از کار ها حلال هستند ولی انجام دادن یا انجام ندادن آنها از نظر اخلاق اسلامی می تواند ابعاد مختلفی داشته باشد.
در اعمال پیامبر و ائمه که می نگریم خیلی از اعمال آنها که مردم را عاشق آنها می کند نه واجب است ، نه حرام ، نه ترک آن مسئولیتی دارد . مثل قضیه ی آن یهودی که بر سر مبارک پیامبر اکرم (ص) خاکستر می ریخت ولی با این حال وقتی که مریض شد پیامبر به عیادت او رفتند.او کافر بود و حتی توهین به این بزرگی به مسلمانان و پیامبرشان می کرد لذا عرفا انتظاری از ایشان نبود که چنین کاری بکنند بنابراین این عمل در حوضه ی اخلاق اسلامی شمرده می شود ، و به مسلمانان یاد می دهد که طرفشان هرکس که باشد کرامت و بزرگواری را از جانب خودشان حفظ کنند که این از سیره ی ائمه هم هست.
بحث اخلاق را بی‌دلیل به بحث کپی‌رایت ربط ندهید. از پیامبر اکرم نقل شده است:
هركس دانشى را كه خداوند آن را براى امور دینى مردم سودمند قرار داده است پنهان كند، خداوند روز قیامت او را با لگامى از آتش لگام زند.
http://www.rasekhoon.net/library/content-39158-6.aspx
نقل قول:
قانون کپی رایت یا حق تکثیر هم همینطور است.به نظر من این خلاف اخلاق و انسانیت است که ما از دسترنج دیگران استفاده کنیم و کلکی (در این مورد کرکی!) بزنیم و حق الزحمه ای که برای زحماتشان مطالبه می کنند نپردازیم.مسلما رعایت این امر این از اخلاق اسلامی است و خیلی زشت است که ما دم از اسلام بزنیم ولی اخلاق اسلامی نداشته باشیم در صورتی که خیلی از افراد نا مطلع فکر می کنند که ما به اخلاق اسلامی پایبندیم و اعمال ما را به چشم دین نگاه می کنند.
قانوناً هیچ تعهدی در قبال آن‌ها نداریم و شرعاً هم نباید از آن‌ها برای پنهان کردن علم حمایت کنیم.
نقل قول:
تصور کنید که به کشوری مثل آمریکا رفتید و سوار تاکسی شدید.بعد موقع پیاده شدن کلکی زدید که حق الزحمه ی راننده را نپردازید.درست است که او کافر است و در مملکت اسلامی هم زندگی نمی کند که بخواهد حقی بر گردن شما باشد یا نباشد( بسته به نظر مرجع خودتان) ولی این عمل از نقطه نظر اخلاق اسلامی عملی بسیار ناپسند است همانطور که پیامبر و ائمه که در بین کفار زندگی می کردند در مراودات با کفار مراعات آنها را می کردند و سر آنها کلاه نمی گذاشتند.(به قولی کرامت و بزرگواری را از جانب خودشان حفظ می کردند.)
چه کلاه گذاشتنی؟ آن‌ها ما را تحریم کرده‌اند و به ما چیزی نمی‌فروشند. بعد شما می‌خواهید ما را به خریدن جنس از آن‌ها اجبار کنید؟
نقل قول:
رعایت این امر هم در ایران کار نشدنی نیست.من خودم هم انجام دادم. ابتدا از نرم افزار ها شروع کردم.به جای نرم افزار های تجاری و قفل شکسته از نرم افزار های مجانی (بعضا متن باز) استفاده کردم و بعد از مدتی کلا از سیستم عامل ویندوز کوچ کردم به سیستم عامل لینوکس (که متن باز و مجانی است)ابتدا خیلی سخت بود چون که کلا یک دنیای دیگر است و بعد از آن می شوید مثل آنهایی که تازه رایانه خریده اند و هر جای آن را که دست می زنند نمی دانند چجوری به حالت قبل برگردانند و هر روز کیس زیر بقلشان است و راهی مغازه ی فروش رایانه ... ولی بعد از مدتی یاد گرفتم و خیلی هم علاقه مند شدم و حالا حتی در دانشگاه هم که می روم در بخش رایانه دانشگاه یک لینوکس روی فلش مموری ام یا روی دیویدی یا سیدی یا مینی سیدی دارم که احتیاج به نصب ندارد و با آن کار میکنم نه با ویندوز.
این کار شما قانونی نیست، شما نباید در سایت که برای دیگر کاربران دسترسی محدود تعریف شده، به طور خودسرانه از سیستم عامل دیگری استفاده کنید. از مدیر سایتتان تعجب می‌کنم که چطور چنین اجازه‌ای به شما داده.

با عرض سلام مجدد خدمت کارشناس محترم
سوال:

اگر سی دی های موجود از سخنرانی های یکی از علما(مثل استاد دانشمند،آیت الله مجتهدی و ...) را از یکی از شرکت ها تهیه کنیم،و بخواهیم سخنرانی ها را تایپ،و تبدیل به کتاب کنیم و از فروش آن درامد کسب کنیم،اجازه از کسی واجب است؟(برای نمونه اجازه از شرکت مربوطه)

[="Tahoma"][="Black"]

a_rezahu;241118 نوشت:
با عرض سلام مجدد خدمت کارشناس محترم سوال: اگر سی دی های موجود از سخنرانی های یکی از علما(مثل استاد دانشمند،آیت الله مجتهدی و ...) را از یکی از شرکت ها تهیه کنیم،و بخواهیم سخنرانی ها را تایپ،و تبدیل به کتاب کنیم و از فروش آن درامد کسب کنیم،اجازه از کسی واجب است؟(برای نمونه اجازه از شرکت مربوطه)

با عرض سلام و احترام مجدد خدمت شما و تشکر از سئوالتان

در فرض سئوال نیاز به اجازه از خود سخنران است نه از شرکت پخش کننده صوت مگر اینکه آن شرکت (مثلا با قراردادی) حقی در مالکیت معنوی سخنرانی پیدا کرده باشد.(1)

همیشه سالم و سرفراز باشید

پی نوشت:

[/]

سلام به همه
من مقلد آقای لنکرانی هستم....و بعد از فوت ایشون مرجع دوم اقای مکارم هست
میخوام بدونم اگر بواسطه این نرم افزارهای قفل شکسته که بعضی هاشون هم روسی هستن و از کفار حربی نیستن درامدی عاید ما شد حرومه یا حلال؟

سلام
یک سوال مهم! اگه کپی رایت رعایت شود علم پیشرفت نمیکند!

ببینید من میخوام مثلا یه مجله در مورد کامپیتور بنویسم حالا اگه بیام از تحقیق ها و نوشته های که در اون مورد شده استفاده کنم باید برم از نک تکشون اجازه بگیرم!!!! تازه بعضی هاشون اجازه بازتولید و یا ترجمه هم نمیدن!
این جور دیگه که علمی پیشرفت نمیکنه!!!!!

و ما همیشه عقب میمونیم

[="Tahoma"][="Black"]

milan;245340 نوشت:
میخوام بدونم اگر بواسطه این نرم افزارهای قفل شکسته که بعضی هاشون هم روسی هستن و از کفار حربی نیستن درامدی عاید ما شد حرومه یا حلال؟

با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

در فرض سئوال در آمد حاصل شده از نرم افزار ، حلال است .(1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم[/]

[="Tahoma"][="Black"]

a.b;245951 نوشت:
سلام یک سوال مهم! اگه کپی رایت رعایت شود علم پیشرفت نمیکند! ببینید من میخوام مثلا یه مجله در مورد کامپیتور بنویسم حالا اگه بیام از تحقیق ها و نوشته های که در اون مورد شده استفاده کنم باید برم از نک تکشون اجازه بگیرم!!!! تازه بعضی هاشون اجازه بازتولید و یا ترجمه هم نمیدن! این جور دیگه که علمی پیشرفت نمیکنه!!!!! و ما همیشه عقب میمونیم

نباید بین نقل یک مطلب علمی مستند با کپی رایت اشتباه شود مسلما نقل یک مطلب علمی از یک نرم افزار و یا کتاب با ذکر نام منبع و نویسنده ، کپی کردن آن نیست و موجب نارضایتی صاحب آن نخواهد بود .

بنابراین بر فرض ممنوعیت کپی رایت ، خدشه ای به پیشرفت علمی وارد نخواهد شد .

در پناه حضرت حق باشید[/]

نقل قول:

سجاد;246175 نوشت:

در فرض سئوال در آمد حاصل شده از نرم افزار ، حلال است .(1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:

با سلام خدمت جناب سجاد:Gol:
اگر بفرمایید چطور این درآمد حلاله ممنون میشم.
کپی کردن محصولات دارای کپی رایت که حتی طبق نظر آیت الله مکارم،حقی هم برای
صاحب تولید میکند و باید صاحبان اصلی رو در عوض استفاده از کپی راضی کرد.
حال چطور ممکنه این درآمد حلال بشه.گویا درآمد برای صاحب اصلی میشود.

سجاد;246179 نوشت:

نباید بین نقل یک مطلب علمی مستند با کپی رایت اشتباه شود مسلما نقل یک مطلب علمی از یک نرم افزار و یا کتاب با ذکر نام منبع و نویسنده ، کپی کردن آن نیست و موجب نارضایتی صاحب آن نخواهد بود .

بنابراین بر فرض ممنوعیت کپی رایت ، خدشه ای به پیشرفت علمی وارد نخواهد شد .

در پناه حضرت حق باشید

مثلا شما لپ تاپ مارک مثلا sony رو بردارید و بررسی کنید
خوب به هیچ هم نه اجازه ترجمه نمیدید

حالا مردمی که زبان شما رو بلد نیستن باید چیکار کنن؟؟؟

اگه هم یکی ترجمه کرد که در واقع کپی رایت صاحب اثر رو نقض کرده!!!!!

اونا هی پیشرفت میکنن و ما هی عقب میمونیم

A.B;246353 نوشت:
مثلا شما لپ تاپ مارک مثلا sony رو بردارید و بررسی کنید
خوب به هیچ هم نه اجازه ترجمه نمیدید

حالا مردمی که زبان شما رو بلد نیستن باید چیکار کنن؟؟؟

اگه هم یکی ترجمه کرد که در واقع کپی رایت صاحب اثر رو نقض کرده!!!!!

اونا هی پیشرفت میکنن و ما هی عقب میمونیم

به نظر "پیشرفت" هدف اصلی نیست.بلکه "رستگاری" هدف است
"پیشرفت" وسیله ای است که گاهی "رستگاری" در گرو اون هست
و گویا در این شرایط،رستگاری در گرو "عدم پیشرفت" هست
و هیچ جای تعجب هم نیست.
موافقید برادرم؟
:Gol::Gol:
گرامی ترین ما با تقوا ترین ماست

[="Tahoma"][="Black"]

a_rezahu;246218 نوشت:
با سلام خدمت جناب سجاد اگر بفرمایید چطور این درآمد حلاله ممنون میشم. کپی کردن محصولات دارای کپی رایت که حتی طبق نظر آیت الله مکارم،حقی هم برای صاحب تولید میکند و باید صاحبان اصلی رو در عوض استفاده از کپی راضی کرد. حال چطور ممکنه این درآمد حلال بشه.گویا درآمد برای صاحب اصلی میشود.

:Gol:

بنابر آنچه دفتر آیت الله مکارم شیرازی فرمودند چون در فرض سئوال صاحب آن کافر است درآمد ها برای مسلمان حلال می باشد اما اگر صاحبش مسلمان بود باید درآمد ها را هم به او باز می گرداند .

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

a.b;246353 نوشت:
مثلا شما لپ تاپ مارک مثلا sony رو بردارید و بررسی کنید خوب به هیچ هم نه اجازه ترجمه نمیدید حالا مردمی که زبان شما رو بلد نیستن باید چیکار کنن؟؟؟ اگه هم یکی ترجمه کرد که در واقع کپی رایت صاحب اثر رو نقض کرده!!!!! اونا هی پیشرفت میکنن و ما هی عقب میمونیم

با تشکر از اظهار نظر شما

علاوه بر پاسخ قبلی ، اتفاقا به نظر می رسد این قانون خصوصا در دراز مدت ، ضامن بقای علم و پیشرفت دانش است . چرا که هیچ دانشمندی دوست ندارد دست آورد های علمی او بدون اجازه اش انتشار پیدا کند . و اگر این حق برای او در نظر گرفته نشود انگیزه های کار علمی به شدت کاهش خواهد یافت و جوامع بشری از این ناحیه متضرر خواهند شد .

در همان مثالی که فرمودید اگر قانون کپی رایت رعایت گردد هم مترجم و هم صاحب اثر منتفع خواهند شد چون هم مترجم خود را ملتزم به اجازه گرفتن از صاحب اثر و پرداخت هزینه آن می داند و هم کسانی که از کار این مترجم استفاده می کنند باید هزینه آن را به مترجم بپردازند.

در پناه حضرت حق باشید[/]

با سلام خدمت کارشناسان. دانلود فيلم خارجي یا مستند خارجی (غيرمبتذل) زيرنويس دار(يعني هنوز دوبله نشده يا اصلا نخواهد شد)از اينترنت حکمش چيست؟ اگر حرام است پس ما يک فيلم یا مستندی را که استاد دانشگاهي يا پژوهشگري به ما معرفي کرده ( اورجینال آن وجود ندارد و پیدا کردن صاحب اثر و کسب رضایت که از هفت خان رستم سخت تر است که به احتمال 99%اجازه نمیدهند) از کجا بايد تهيه کنيم؟؟؟؟؟؟؟؟ يا 90% ايرانيان که از ويندوز کپيي استفاده ميکنند يعني کارشان حرام است و مايکروسافت حق الناس بر گردن آن ها دارد(قيمت اصلي ويندوز حدود 200دلار است و کپي کردن آن هم در سراسر دنيا مجازات دارد ) و يا دانلود فيلم هايي که در تلويزيون ايران نشان داده شده حکمش چيست؟ اگر حرام است پس ظبط کردن فيلم ها هم حرام است؟؟؟؟؟...و يا گرفتن فيلم هاي ايراني جديد از دوست خود يا اجاره کردن آن فيلم از کسي حکمش چيست؟خواهشا مشورت کنيد بعد جواب مرا بدهيد چون واقعا اين مشکل هنوز حل نشده و به طور دقيق به آن پرداخته نشده و همه جواب ها سطحي بوده و هزاران نفر در ايران هم فيلم هارا به اشتراک ميگذارند و هم دانلود ميکنند حتي سايت هايي که مطابق قوانين جهموري اسلامي ايران ميباشند مثل http://www.p30javan.com/ !!!من 3 ماه دنبال جواب ميگردم اما هنوز جواب کاملي نگرفته ام....خواهشا جوابم را بدهيد... ببخشید زیاد شد.....یا تشکر .مرجع تقلید آیت الله نوری همدانی

سلان دوست گرامی
باور کن هرچه به ذهن جن هم نمیرسید،به ذهن ما و دوستان رسید و از جناب "سجاد" پرسیدیم
مطمئن باشید پاسختان در صفحات قبل هست.
فقط ممکن است نظر دقیق مرجع تقلیدتان نباشد که تا آنجا که به خاطر دارم،هست:Gol:

سلام
تقریبا تمام پست های 23 صفحه گذشته را خوانده ام.
یک سوال از کارشناسان محترم داشتم و آن اینکه اکثر شرکت های بزرگ(مثل مایکروسافت و ادوبی و شرکت های چاپ کتاب و فیلم و ..) که در کشور های حربی قرار دارند شرکت های سهامی عام هستند یعنی امکان دارد سهام آنها در بورس جهانی فروخته شده باشد حال با فرض اینکه 1- درصد بالایی از صاحبان این سهام در کشورهای غیر حربی باشند و 2- درصد کمی از صاحبان این سهام در کشورهای غیر حربی باشند حکم استفاده بدون مجوز از محصولات آن ها چه است؟
مرجع تقلید:آیت الله مکارم
با تشکر

[="Tahoma"][="Black"]

mohsenkw;246828 نوشت:
سلام تقریبا تمام پست های 23 صفحه گذشته را خوانده ام. یک سوال از کارشناسان محترم داشتم و آن اینکه اکثر شرکت های بزرگ(مثل مایکروسافت و ادوبی و شرکت های چاپ کتاب و فیلم و ..) که در کشور های حربی قرار دارند شرکت های سهامی عام هستند یعنی امکان دارد سهام آنها در بورس جهانی فروخته شده باشد حال با فرض اینکه 1- درصد بالایی از صاحبان این سهام در کشورهای غیر حربی باشند و 2- درصد کمی از صاحبان این سهام در کشورهای غیر حربی باشند حکم استفاده بدون مجوز از محصولات آن ها چه است؟ مرجع تقلید:آیت الله مکارم با تشکر

در فرض سئوال اگر یقین دارید که منافع یک محصول به افرادی می رسد که مسلمان یا کافر غیر حربی هستند ، نمی توانید بدون اجازه یا رضایت آنها از آن اثر کپی بگیرید. (1)

همیشه موفق باشید

پی نوشت:

اما جناب سجاد،غیر از مسلمان ها،اگر سهامی آن ها از طرف کشور های دیگر کافر غیر حربی خریداری شود،بالاخره منافع اون ها از طرق مختلف و شاید مالیات به امریکا میرسد،خود آن کفار حربی،حربی محسوب میشوند،حتی اگر به اجبار مالیات بپردازند.
چطور بین این ها جمع کنیم؟

[="Tahoma"][="Black"]

a_rezahu;247117 نوشت:
اما جناب سجاد،غیر از مسلمان ها،اگر سهامی آن ها از طرف کشور های دیگر کافر غیر حربی خریداری شود،بالاخره منافع اون ها از طرق مختلف و شاید مالیات به امریکا میرسد،خود آن کفار حربی،حربی محسوب میشوند،حتی اگر به اجبار مالیات بپردازند. چطور بین این ها جمع کنیم؟

با تشکر از سئوال جناب عالی

دو نکته در اینجاست که حکم را تغییر نمی دهد:

اولا رسیدن منافع اینها به کافر حربی مانند آمریکا یقینی نیست و فرمودید شاید ...

ثانیا اگر با چند واسطه بخواهد منافعی به آمریکا برسد ما دیگر مسئولیتی نداریم چرا که خرید و رعایت کپی رایت توسط ما عرفا ، اعانه بر اثم و مایه تقویت دشمن تلقی نمی شود .

در پناه حضرت حق باشید[/]

البته در مورد شرکت مایکروسافت جواب استفتایی را که چند ماه پیش فرستاده بودم می گذارم:

بسم الله الرحمن الرحيم

:: با اهداء سلام و تحيت؛
جواب : شرکت مایکروسافت متعلق به کفار حربی است و کپی تولیدات آنها اشکالی ندارد.

همیشه موفق باشید

دفتر آيت الله العظمی مکارم شيرازی / بخش استفتاءات

برای طرح سوال جدید یا توضیح در مورد پاسخ داده شده می توانید از طریق فرم ارسال سوال اقدام نمایید.
با عرض سلام و خسته نباشید
حکم استفاده از محصولا تشرکت مایکروسافت(ویندوز و زبان های برنامه نویسی و آفیس و...) چه است؟(در صورت امکان به این سوال در مورد این شرکت به صورت دقیق و نه حکم کلی این موارد پاسخ دهید زیرا سوال بسیاری از مردم از قبیل دانشجویان دانشگاه ما است)

[="Tahoma"][="Black"]

mohsenkw;247855 نوشت:
با عرض سلام و خسته نباشید حکم استفاده از محصولا تشرکت مایکروسافت(ویندوز و زبان های برنامه نویسی و آفیس و...) چه است؟(در صورت امکان به این سوال در مورد این شرکت به صورت دقیق و نه حکم کلی این موارد پاسخ دهید زیرا سوال بسیاری از مردم از قبیل دانشجویان دانشگاه ما است)

با عرض سلام و ادب خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما

پاسخ در همان استفتائی که نقل فرمودید ، موجود است یعنی کپی کردن تولیدات (اعم از ویندوز ها ، زبان های برنامه نویسی ، مجموعه آفیس و ...) شرکت مایکروسافت که متعلق به کفار حربی است از نظر معظم له بلا مانع است .

همیشه سالم و موفق باشید[/]

سجاد;246385 نوشت:

با سلام دوباره
باید ببخشید من پیگیر بحث یک صفحه و دو صفحه ی قبل شدم
در قبل سوالی مطرح کرده بودم که اگر از سی دی های کپی شده استفاده کرده بودیم،آیا باید
تحقیق کنیم ببینیم از کفاد حربی بوده یا خیر
فرمودید(با توجه به استفتا از دفتر آیت الله مکارم) بله،باید تحقیق کنیم و در پاسخ های بعدی آمد
باید به شکلی رضایت صاحب نرم افزار یا فیلم و.... را جلب کنیم.
اما این جا فرمودند درآمد از کپی سی دی های روسی حلال است و اگر کافر نبودند باید درآمد ه به
آنها میدادید.

حال با توجه به استفتای آخر،باز هم از کفار(اهل کتاب و مسیحی و...) جلب رضایت باید کرد و آیا
این،با بازگرداندن درآمد به آنها دو مطلب است؟:Gol:

سوال دیگری هم داشتم.
آیا میتوان بدون اجازه ی ناشر و غیره،نسخه ی صوتی یک کتاب را
تولید کرد؟
برای مثال،کتابی را بلند خواند و ضبط کرد و نسخه ی صوتی را برای
فروش ارائه کرد؟
اگر نیاز به اجازه دارد،از چه کسی باید کسب اجازه کرد؟(ناشر،صاحب اثر،هیچ یک)

[="Tahoma"][="Black"]

a_rezahu;248409 نوشت:
با سلام دوباره باید ببخشید من پیگیر بحث یک صفحه و دو صفحه ی قبل شدم در قبل سوالی مطرح کرده بودم که اگر از سی دی های کپی شده استفاده کرده بودیم،آیا باید تحقیق کنیم ببینیم از کفاد حربی بوده یا خیر فرمودید(با توجه به استفتا از دفتر آیت الله مکارم) بله،باید تحقیق کنیم و در پاسخ های بعدی آمد باید به شکلی رضایت صاحب نرم افزار یا فیلم و.... را جلب کنیم. اما این جا فرمودند درآمد از کپی سی دی های روسی حلال است و اگر کافر نبودند باید درآمد ه به آنها میدادید. حال با توجه به استفتای آخر،باز هم از کفار(اهل کتاب و مسیحی و...) جلب رضایت باید کرد و آیا این،با بازگرداندن درآمد به آنها دو مطلب است؟

با توجه به استفتائاتی که در گذشته انجام شده ظاهرا این دو با هم متفاوت هستند یعنی اصل رضایت گرفتن لازم است اما در آمد های حاصل شده از کپی اثری که صاحب آن کافرست ، حلال می باشد .

همیشه سالم و سرفراز باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

a_rezahu;248410 نوشت:
سوال دیگری هم داشتم. آیا میتوان بدون اجازه ی ناشر و غیره،نسخه ی صوتی یک کتاب را تولید کرد؟ برای مثال،کتابی را بلند خواند و ضبط کرد و نسخه ی صوتی را برای فروش ارائه کرد؟ اگر نیاز به اجازه دارد،از چه کسی باید کسب اجازه کرد؟(ناشر،صاحب اثر،هیچ یک)

با تشکر از سئوال مجدد شما

اگر تولید نسخه صوتی از اثر و فروش آن کپی کردن آن تلقی شود که ظاهرا اینگونه است ، نیاز به اجازه صاحب اثر یا هر کسی که حقی در این زمینه به او واگذار شده مانند ناشر دارد . (1)

موفق و پیروز باشید

پی نوشت:

با سلام
با توجه به این مسئله که اگر مسلمانان هم در یک شرکت که متعلق به کفار حربی است کار کنند باز هم میتوان از محصولات آنها کپی برداری کرد در حکم سوال قبلی تغییری حاصل نمی شود؟(زیرا کسانی که سهام این شرکت ها را می خرند در واقع صاحب سود قسمتی از شرکت میشوند و شرکتی که آنها صاحبش هستند به دولت مالیات می دهد)

mohsenkw;246828 نوشت:
سلام
تقریبا تمام پست های 23 صفحه گذشته را خوانده ام.
یک سوال از کارشناسان محترم داشتم و آن اینکه اکثر شرکت های بزرگ(مثل مایکروسافت و ادوبی و شرکت های چاپ کتاب و فیلم و ..) که در کشور های حربی قرار دارند شرکت های سهامی عام هستند یعنی امکان دارد سهام آنها در بورس جهانی فروخته شده باشد حال با فرض اینکه 1- درصد بالایی از صاحبان این سهام در کشورهای غیر حربی باشند و 2- درصد کمی از صاحبان این سهام در کشورهای غیر حربی باشند حکم استفاده بدون مجوز از محصولات آن ها چه است؟
مرجع تقلید:آیت الله مکارم
با تشکر

[="Tahoma"][="Black"]

mohsenkw;250532 نوشت:
با سلام با توجه به این مسئله که اگر مسلمانان هم در یک شرکت که متعلق به کفار حربی است کار کنند باز هم میتوان از محصولات آنها کپی برداری کرد در حکم سوال قبلی تغییری حاصل نمی شود؟(زیرا کسانی که سهام این شرکت ها را می خرند در واقع صاحب سود قسمتی از شرکت میشوند و شرکتی که آنها صاحبش هستند به دولت مالیات می دهد) نقل نمایش پست ها نوشته اصلی توسط : Mohsenkw سلام تقریبا تمام پست های 23 صفحه گذشته را خوانده ام. یک سوال از کارشناسان محترم داشتم و آن اینکه اکثر شرکت های بزرگ(مثل مایکروسافت و ادوبی و شرکت های چاپ کتاب و فیلم و ..) که در کشور های حربی قرار دارند شرکت های سهامی عام هستند یعنی امکان دارد سهام آنها در بورس جهانی فروخته شده باشد حال با فرض اینکه 1- درصد بالایی از صاحبان این سهام در کشورهای غیر حربی باشند و 2- درصد کمی از صاحبان این سهام در کشورهای غیر حربی باشند حکم استفاده بدون مجوز از محصولات آن ها چه است؟ مرجع تقلید:آیت الله مکارم با تشکر

پاسخ این سئوال را در صفحه قبل دادم:

سجاد;246944 نوشت:
با عرض سلام و احترام خدمت جناب عالی و تشکر از سئوال شما در فرض سئوال اگر یقین دارید که منافع یک محصول به افرادی می رسد که مسلمان یا کافر غیر حربی هستند ، نمی توانید بدون اجازه یا رضایت آنها از آن اثر کپی بگیرید. (1) همیشه موفق باشید پی نوشت: 1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم

اگر منظور دیگری دارید توضیح بفرمایید .

همیشه سالم و سرفراز باشید[/]

به نام او

اگر دو شرکت با هم یک چیز را درست کنند و یکی شان جزو کفار حربی باشد و دومی نباشد در آن صورت از کپی آن چیز می توان استفاده کرد ؟؟؟؟
مرجع : آیت الله مکارم شیرازی

یا حق

به نام او

اگر دو شرکت دقیقا یک چیز یکسان درست کنند و یکی از آن شرکت ها جزو کفار حربی باشد ولی دیگری نباشد و ما بین این که الان این کپی شده ی آنمحصول مال شرکت کفار حربی است یا مال آن یکی شرکت در آن صورت می توان از آن کپی استفاده کرد ؟؟؟؟

یا حق

[="Tahoma"][="Indigo"]

عصا;255720 نوشت:
به نام او

اگر دو شرکت با هم یک چیز را درست کنند و یکی شان جزو کفار حربی باشد و دومی نباشد در آن صورت از کپی آن چیز می توان استفاده کرد ؟؟؟؟

یا حق

سلام دوست عزیز
جناب سجاد پاسخ این سوال رو در صفحه قبل فرمودند:

سجاد;246944 نوشت:

در فرض سئوال اگر یقین دارید که منافع یک محصول به افرادی می رسد که مسلمان یا کافر غیر حربی هستند ، نمی توانید بدون اجازه یا رضایت آنها از آن اثر کپی بگیرید. (1)

همیشه موفق باشید

پی نوشت:

و در مورد این سوال

عصا;255723 نوشت:
به نام او

اگر دو شرکت دقیقا یک چیز یکسان درست کنند و یکی از آن شرکت ها جزو کفار حربی باشد ولی دیگری نباشد و ما بین این که الان این کپی شده ی آنمحصول مال شرکت کفار حربی است یا مال آن یکی شرکت در آن صورت می توان از آن کپی استفاده کرد ؟؟؟؟

یا حق

به نظرم چنین چیزی بعید و غیر ممکن به نظر میرسد
چون اگر عین هم تولید کرده باشند،پس قطعاً یکی از روی دیگری کپی کرده
و شما حق استفاده از کپی را ندارید.
آیا مصداقی دارید که دو نرم افزار و... عین یکدیگر باشند؟ شاید به نتیجه برسیم:Gol:
[/]

به نام او

a_rezahu;255793 نوشت:
[="tahoma"][="indigo"]

سلام دوست عزیز
جناب سجاد پاسخ این سوال رو در صفحه قبل فرمودند:

و در مورد این سوال

به نظرم چنین چیزی بعید و غیر ممکن به نظر میرسد
چون اگر عین هم تولید کرده باشند،پس قطعاً یکی از روی دیگری کپی کرده
و شما حق استفاده از کپی را ندارید.
آیا مصداقی دارید که دو نرم افزار و... عین یکدیگر باشند؟ شاید به نتیجه برسیم:gol:

[/][/]

بله مصداقی دارم مثل بازی یو گی یو که در فاصله زمانی نیم سال بدون کپی در کشور آمریکا و ژاپن درست شد .

یا حق

[="Tahoma"][="Indigo"]

عصا;255875 نوشت:
به نام او

بله مصداقی دارم مثل بازی یو گی یو که در فاصله زمانی نیم سال بدون کپی در کشور آمریکا و ژاپن درست شد .

یا حق

جالبه
البته اگر اسمش yu gi oh هست،من در ویکی پدیا دیدم فقط ژاپنی معرفیش کرده بود
شاید هم یه جریانی داره که اینطوری شده،وگرنه از لحاظ کپی رایت فکر نمیکم عین هم
تولید کنن.این یعنی زیر پا گذاشتن کپی رایت و کلّی جریمه.البته جریمه ای که توی جیب
خودشون میره!!!
اما پاسخ سوالتون با کارشناس
یا حق:Gol:[/]

[="Tahoma"][="Black"]

عصا;255723 نوشت:
به نام او اگر دو شرکت دقیقا یک چیز یکسان درست کنند و یکی از آن شرکت ها جزو کفار حربی باشد ولی دیگری نباشد و ما بین این که الان این کپی شده ی آنمحصول مال شرکت کفار حربی است یا مال آن یکی شرکت در آن صورت می توان از آن کپی استفاده کرد ؟؟؟؟ مرجع : آیت الله مکارم شیرازی یا حق

با تشکر از سئوال جناب عالی

در فرض سئوال لازم است از شرکت تولید کننده ای که کافر حربی نیست ، برای استفاده از کپی محصول او اجازه بگیرید .(1)

همیشه موفق و مؤید باشید

پی نوشت:

سلام

دوست من جزوات کنکوری را که دست نوشته خودش و سر کلاس آنها رفته بود را به من داد تا برای خودم کپی کنم، آیا کپی برداری از آنها و استفاده شخصی حرام است ؟

با تشکر

مرجع : آقای خامنه ای

[="Tahoma"][="Black"]

بانو;258829 نوشت:
سلام دوست من جزوات کنکوری را که دست نوشته خودش و سر کلاس آنها رفته بود را به من داد تا برای خودم کپی کنم، آیا کپی برداری از آنها و استفاده شخصی حرام است ؟ با تشکر مرجع : آقای خامنه ای

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

اگر جزوات کنکوری را برای مطالعه و امانت بگیرید ، مانعی ندارد اما کپی کردن آنها اگر عرفا کپی کردن بدون اجازه مطالب اساتید محسوب شود احتیاطا جایز نیست و باید برای این کار اجازه بگیرید .(1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

به نام او

می شود این مطلب را درباره ی [="red"]آیت الله مکارم و صانعی[/] هم بگویید . ممنون .

یا حق

[="Tahoma"][="Black"]

عصا;260332 نوشت:
به نام او می شود این مطلب را درباره ی آیت الله مکارم و صانعی هم بگویید . ممنون . یا حق

با تشکر از سئوال شما

نظر آیت الله مکارم هم در مورد سئوال قبلی مبنی بر عدم جواز است و اگر عرفا کپی محسوب شود ایشان اجازه نمی دهند. (1)

در مورد نظر آیت الله صانعی منبعی نداشتیم لطفا برای پاسخ با دفتر ایشان تماس بگیرید .

موفق و سلامت باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، استفتائات جدید ج 3 س 1550 ؛ استفتاء از دفتر معظم له در قم[/]

موضوع قفل شده است