```***خانه دلخواه خود را طراحی کنید***```

تب‌های اولیه

29 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
```***خانه دلخواه خود را طراحی کنید***```

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

شما به عنوان یک مسلمان دوست دارید در چه خانه ای زندگی کنید؟!

با چه نوع طراحی؟

پس لطفا به اندازه وسعتون اونو طراحی کنید و اینجا قرار بدید تا بقیه از ایده های شما استفاده کنند.
حتی می تونید خونه دلخواهتونو تصور کنید و با قلم روی کاغذ اونو بکشید و اتاق بندی کنید.
ممنون میشم اگه توصیفات خودتون رو هم ضمیمه کنید.

سلام من طراحی بلد نیستم ولی تصورم همیشه از خونه رویاییم یه خونه ایرانی بوده .
این به نظرم به مسلمون بودن طرف بستگی نداره .
کلا سلیقه ایه.
یه خونه ی ایرونی مثل خانه طباطباییها در کاشان .
فوق العاده هست .

سلام
یک فایل اینجا قرار دادم که شامل مجموعه ای از طرح های پیشنهادی برای شهرهای مختلف کشور است.

طرح های پیشنهادی خانه های اسلامی ایرانی

با سلام خیلی جالب بود :Kaf:

محمد صادق;207985 نوشت:
یک فایل اینجا قرار دادم که شامل مجموعه ای از طرح های پیشنهادی برای شهرهای مختلف کشور است.

حالا اگه خونه دوبلکس هم بخوایم نقششو برامون میکشین آقای مهندس؟ :khandeh!:

nakisa;206558 نوشت:
یه خونه ی ایرونی مثل خانه طباطباییها در کاشان . فوق العاده هست .

به به به عجب سلیقه ای! و خوش اشتهایی در حد بسیار زیاد و تیم ملی!!!!!!!!!
می دونید یه خونه مثل خونه ی طباطبایی ها چقد هزینه ی ساخت می بره الان؟ اونم با این قیامت قیمت مصالح!!!

من تو یکی از پروژه های درسیم یه خونه ایرانی طراحی کردم برگرفته از الگوی خانه های تاریخی
با بررسی خونه های تاریخی ایرانی میشه به نتایجی رسید که می تونم براتون دسته بندی کنم:
خونه های ایرانی بیشتر بر اساس اقلیم طراحی شدن و وضعیت جغرافیایی رکن اصلی رو در طراحی خانه های ایرانی بازی می کنه.
مثل خونه های حیاط مرکزی در مناطق گرم یا خونه های فاقد حیاط و سنگ چین در مناطق کوهستانی یا خونه هایی با سقف شیبدار و کرسی چینی در مناطق مرطوب و بارانی و ...
بعد از اقلیم وضعیت اقتصادی خانواده مهمترین عامل در شکل گیری بناهای ایرانیه. یعنی ممکنه این یه مورد حتی اقلیم رو هم تحت تاثیر قرار بده.

پس برای طراحی یه خونه اول باید منطقه ی جغرافیایی و وضعیت مالی در نظر گرفته بشه. طراحی داخلی خونه که اونم بر اساس چند تا ملاک مثل [="red"]سلسله مراتب, محرمیت , تعداد افراد خانواده و ... [/]شکل می گیره در مرحله ی بعدی طراحی قرار داره.

nakisa;208281 نوشت:
حالا اگه خونه دوبلکس هم بخوایم نقششو برامون میکشین آقای مهندس؟ :khandeh!:

سلام
من مهندس نیستم اما مهندس سرکار سیده رقیه فکر کنم بتونه کمکتون کنه

سلام به همه
دوستای عزیز راجبه نمای خونه چه ایده هائی جالبه باتوجه به اینکه من استان گلستانم یه جای رطوبتی و بارونی؟

سلام خدمت سرکار نکیسا
شما متراژ زمین و شمالی و جنوبی بودنشو و تعداد طبقات رو به من بگید چرا که نه ! من تابستون در خدمتم براتون طراحی کنم.:khandeh!:

سیده رقیه;208372 نوشت:

به به به عجب سلیقه ای! و خوش اشتهایی در حد بسیار زیاد و تیم ملی!!!!!!!!!
می دونید یه خونه مثل خونه ی طباطبایی ها چقد هزینه ی ساخت می بره الان؟ اونم با این قیامت قیمت مصالح!!!
.

سلام

آرزوی داشتن چنین خونه ای هم خودش خوبه!

سیده رقیه;208372 نوشت:

من تو یکی از پروژه های درسیم یه خونه ایرانی طراحی کردم برگرفته از الگوی خانه های تاریخی
با بررسی خونه های تاریخی ایرانی میشه به نتایجی رسید که می تونم براتون دسته بندی کنم:
خونه های ایرانی بیشتر بر اساس اقلیم طراحی شدن و وضعیت جغرافیایی رکن اصلی رو در طراحی خانه های ایرانی بازی می کنه.
مثل خونه های حیاط مرکزی در مناطق گرم یا خونه های فاقد حیاط و سنگ چین در مناطق کوهستانی یا خونه هایی با سقف شیبدار و کرسی چینی در مناطق مرطوب و بارانی و ...
بعد از اقلیم وضعیت اقتصادی خانواده مهمترین عامل در شکل گیری بناهای ایرانیه. یعنی ممکنه این یه مورد حتی اقلیم رو هم تحت تاثیر قرار بده.

پس برای طراحی یه خونه اول باید منطقه ی جغرافیایی و وضعیت مالی در نظر گرفته بشه. طراحی داخلی خونه که اونم بر اساس چند تا ملاک مثل سلسله مراتب, محرمیت , تعداد افراد خانواده و ... شکل می گیره در مرحله ی بعدی طراحی قرار داره.

ممنون سیده خانم

من نظرم در مورد قیمت نبود بلکه در درجه اول رعایت ملاک های اسلامی در طرح ها و بعد رعایت هارمونی و تاثیری که می تونه بر روحیه معنوی و ... در زندگی انسان داشته باشه.

ما منتظر ایده های زیبای شما هستیم سرکار مهندس

[="Blue"]سلام
ممنون از لطفتون
متاسفانه خونه های امروزی با الگو برداری از خونه های غربی و تلفیق اون با خونه های ایرانی ساخته میشن که کم کم دارن اتفاقاتی که در خونه های ایرانی بر اساس اسلام (و حتی قبل از اسلام ) بوده رو از بین می بره.
شاید جالب باشه که بدونید حتی در زمان هخامنشیان در تخت جمشید هم حالت اندرونی برای بانوان کاخ رعایت شده و مثل کاخ های دیگه کاملا در دید نبوده است.
اندرونی و بیرونی داشتن خانه ها و همینطور سلسله مراتب فضایی در خانه های ایرانی بسیار حایز اهمیته.
اگه به چند تا از نمونه های خوب خونه های ایرانی سر زده باشید متوجه سلسله مراتب فضایی خواهید شد.
در معماری ایرانی فضاها با تعداد پنجره ها یا بازشوها بیان میشه:
مثل 9 دری 7دری 5دری 3دری
جالبه که بدنید تو اواخر قاجار بوده که تعداد پنجره ها و بازشوهای زوج وارد معماری ایران میشه. همه ی پنجره ها تعداد فرد داشتن.
یکی از مسائل جالب تو معماری اسلامی ایرانی قرار گرفتن محل پذیرایی از مهمان در خانه است. در خانه هایی که حیاط جداگانه ی بیرونی داشتند این تالار در این حیاط و اگر فقط یک حیاط داشتند ورودی اتاق مهمان از هشتی و دالان ورودی قبل از ورود به حیاط اصلی انجام می گرفته. و سه دری یا اتاق خواب مهمان هم در پشت این تالار و بازهم طوری که به حیاط اصلی راه نداشته ساخته می شد.
هر سوالی درمورد معماری ایرانی باشه در خدمتم:ok:[/]

فرزانه;208644 نوشت:
سلام به همه
دوستای عزیز راجبه نمای خونه چه ایده هائی جالبه باتوجه به اینکه من استان گلستانم یه جای رطوبتی و بارونی؟

سلام

خب از نظر مصالح شاید سنگ کاری یا سرامیک طرح سنگ یا پودر سنگ جالب باشه.

از نظر طرح هم که یه طورایی به اسلامی بودن بخوره مثل استفاده از کتیبه ان یکاد و بسم الله و کتیبه های مزین به آیات قرآن و ...

من خودم از کاشی های فیروزه ای خوشم میاد ولی نمی دونم چقد عملی باشه البته به صورت محدود ازش در نما استفاده بشه نه کل نما.

از طرفی هم استفاده از شکل های محرابی یا نیم دایره یا طرح مشبک و ستاره ای و... به نظرم جالبه

با سلام

البته که معماری سنتی فوائدی داشت مضراتی هم دارد و پاسخگوی همه مشکلات امنیتی و اقتصادی نبود .

مثلا در حادثه زلزله بم بافت سنتی و بدون استحکام نیز باعث افزایش تلفات گردید .

متاسفانه ارگانهای ذیربط مثل سازمان میراث فرهنگی هم باعث تشدید تلفات شدند بعلت اینکه به مردم اجازه ساخت سقف شیروانی که هم سبک است ودر زلزله خطر چندانی ندارد و هم در برابر باران بهتر از کاه وگل عمل میکند را ندادند و خنده دار اینجاست که هنوز هم به مردم اجازه ساخت سقف شیروانی وایرانیت و ... را به دلیل مخالفت با معماری سنتی نمیدهند ، عجیبه !!!!!

ضمنا دوستان باید مطابق نظر میراث فرهنگی اقدام به انتخاب واجرای نمای ساختمان خود بکنند !

سیده رقیه;208671 نوشت:
سلام خدمت سرکار نکیسا شما متراژ زمین و شمالی و جنوبی بودنشو و تعداد طبقات رو به من بگید چرا که نه ! من تابستون در خدمتم براتون طراحی کنم.

مرسی عزیزم. نمیدونی چقدر ذوق کردم که این حرفتو شنیدم .
من چون پولم به خریدن زمینی به مساحت خونه طباطبائیها نمیرسه، واسه همین میخوام یه زمین کوچولو بخرم و یه خونه 2 یا 3 طبقه که همه طبقه هاش از داخل به هم ربط داشته باشن رو بسازم. به اصطلاح دوبلکس.
کل زمین مثلا 100 متر باشه که فکر کنم 70 مت بنا بهش بدن .دقیق نمیدونم.
یعنی 2 یا 3 طبقه 70 متری که به هم راه دارن.
دقیق نمیدونم.
سقفشو هم میخوام گلخونه بزنم.یعنی یه باغچه کوچولو.
اصلا یه چنین چیزی میشه؟

یعنی من میتونم تا تابستون طاقت بیارم؟:Gig:

فکر میکنم یه چنین چیزی تو عصر ما به واقعیت نزدیکتر باشه تا رسیدن به خونه ای مثل خونه طبا طباعیها.

باورتون میشه ؟

وقتی تو خونه های قدیمی ایرانی قدم میزنم ، حس میکنم یکی از اعضای اون خونه تو زمان ناصرالدین شاهم.:Khandidan!:

خیر البریه;208888 نوشت:
مثلا در حادثه زلزله بم بافت سنتی و بدون استحکام نیز باعث افزایش تلفات گردید .

سلام
خدمت شما عرض کنم که بافت بم (بافت شهر) خیلی تاریخی نبود بافت خشتی بود. یعنی مصالح خشت بود و متاسفانه مردم خودشون به خاطر تعمیرات نامناسب با خشت دست زده بودن که باعث سنگین شدن بیش از حد سقف خونه ها بوده. مثلا ضخامت سقف ها ازبس لایه های کاه گل روی هم کشیده شده و بعد متاسفانه روی اون قیر و گونی شده بود به یک متر هم می رسی. یعنی بار مرده ی سقف به صورت بارزنده دراومده و شدیدا سنگین میشه. والا معماری های تاریخی مناسب مثل معماری یخچال های تاریخی تو زلزله آسیبی ندیده بود.
خیر البریه;208888 نوشت:
متاسفانه ارگانهای ذیربط مثل سازمان میراث فرهنگی هم باعث تشدید تلفات شدند بعلت اینکه به مردم اجازه ساخت سقف شیروانی که هم سبک است ودر زلزله خطر چندانی ندارد و هم در برابر باران بهتر از کاه وگل عمل میکند را ندادند و خنده دار اینجاست که هنوز هم به مردم اجازه ساخت سقف شیروانی وایرانیت و ... را به دلیل مخالفت با معماری سنتی نمیدهند ، عجیبه !!!!!

سقف شیروانی برای مناطق مرطوب برای هدایت باران مناسب هست. شیروانی به علت جنسی که داره تو مناطق گرمسیری اصلا مناسب نیست و کل حرارت رو به داخل خونه منتقل می کنه و درجه ی آسایش رو از بین می بره. هر مصالحی برای منطقه ی خاصی طراحی شده. مثلا مصالح روشن و کاه گلی برای مناطق خشک مناسب هست که کمترین نور و حرارت رو انتقال بده و قدرت انعکاس زیادی داشته باشه. یا سقف های گنبدی برای اقلیم گرم و خشک مناسب هست. ولی ابدا نمیشه از سقف با پوشش کاه گل در مناطق سردسیری استفاده کرد چون سریع یا شسته میشه یا در اثر یخبندان ترک خورده و از بین میره.
خیر البریه;208888 نوشت:
ضمنا دوستان باید مطابق نظر میراث فرهنگی اقدام به انتخاب واجرای نمای ساختمان خود بکنند !

خیلی جای تعجب نیست نه تنها ایران بلکه تمام کشورهایی که کنوانسیون های مرمت بافت شهرهای تاریخی رو امضا کردن باید این قانون رو رعایت کنن.
البته خیلی همبه کنوانسیون ربطی نداره خود ما وقتی به منظره ای از یک بافت تاریخی نگاه می کنیم مثل بافت شهر یزد که نمونه ی خوبی از بافت خشتی هست وقتی یک ساختمون بتن ارمه با نمای رنگ مخصوصی که ارتفاع رو بین بافت رعایت نکرده می بینیم از نظر ما آلودگی بصری ایجاد می کنه.

[="Blue"]
nakisa;208889 نوشت:
یه خونه 2 یا 3 طبقه که همه طبقه هاش از داخل به هم ربط داشته باشن رو بسازم. به اصطلاح دوبلکس.
یعنی 2 یا 3 طبقه 70 متری که به هم راه دارن. دقیق نمیدونم. [="Red"]سقفشو هم میخوام گلخونه بزنم[/].یعنی یه باغچه کوچولو.

سلام
واعجبا!!! به حق چیزای ندیده و نشنیده! :Moteajeb!:فقط امیدوارم نخواین رو سقف درخت بکارین چون ریشه هاش به پذیرایی می رسه.:aks:
میشه روش فکر کرد.طرح جالبی میشه.:Gig:
[/]

سیده رقیه;209059 نوشت:
فقط امیدوارم نخواین رو سقف درخت بکارین چون ریشه هاش به پذیرایی می رسه

بابا گفتم میخوام گلخونه بزنم . یه باغچه کوچولو . نگفتم میخوام اون بالا جنگل درست کنم که .

تازه کجاشو دیدی.
مادرم تو حیاط خونمون (حیاط طبقه دوم ) که بالای سقف مغازه درست کرده ، درخت کاج هم کاشته.

واقعا طرح جالبی میشه ؟

معماری یکی از رشته های مورد علاقه منه.
خیلی وقتا که یه طرح به ذهنم میرسه زودی میکشمش.
و خیلی هم دوست دارم آکادمیک دنبالش کنم .
تصور کردن نقشه یه خونه یا فضایی که خونه توشه ، همیشه برام جذابه.

متاسفانه نه رشتم به ای حرف میخوره و نه وقتشو دارم و باید به همین کتابها اکتفا کنم .

در هر حال متشکرم

سیده رقیه;209057 نوشت:
سلام خدمت شما عرض کنم که بافت بم (بافت شهر) خیلی تاریخی نبود بافت خشتی بود. یعنی مصالح خشت بود و متاسفانه مردم خودشون به خاطر تعمیرات نامناسب با خشت دست زده بودن که باعث سنگین شدن بیش از حد سقف خونه ها بوده. مثلا ضخامت سقف ها ازبس لایه های کاه گل روی هم کشیده شده و بعد متاسفانه روی اون قیر و گونی شده بود به یک متر هم می رسی. یعنی بار مرده ی سقف به صورت بارزنده دراومده و شدیدا سنگین میشه. والا معماری های تاریخی مناسب مثل معماری یخچال های تاریخی تو زلزله آسیبی ندیده بود.

با عرض سلام وتشکر

من هم میدانم که ضخامت سقفهای گلی به بیش از یک متر رسیده و سنگین بود من میگویم چرا اجازه ساخت سقف سبک مثل ایرانیت ندادند تا تلفات زلزله کمتر شود ؟!

نقل قول:
سقف شیروانی برای مناطق مرطوب برای هدایت باران مناسب هست. شیروانی به علت جنسی که داره تو مناطق گرمسیری اصلا مناسب نیست و کل حرارت رو به داخل خونه منتقل می کنه و درجه ی آسایش رو از بین می بره. هر مصالحی برای منطقه ی خاصی طراحی شده. مثلا مصالح روشن و کاه گلی برای مناطق خشک مناسب هست که کمترین نور و حرارت رو انتقال بده و قدرت انعکاس زیادی داشته باشه. یا سقف های گنبدی برای اقلیم گرم و خشک مناسب هست. ولی ابدا نمیشه از سقف با پوشش کاه گل در مناطق سردسیری استفاده کرد چون سریع یا شسته میشه یا در اثر یخبندان ترک خورده و از بین میره.

اینجانب سقف گنبدی را در جایی برداشتیم و بجای آن ایرانیت فلزی و زیرش هم پشم شیشه زدیم بسیار سبک ومقاوم در برابر باران وعایق در برابر سرما وگرما بود وحرف نداشت متاسفانه شهر داری ومیراث مدعی شدند !!!!

نقل قول:
خیلی جای تعجب نیست نه تنها ایران بلکه تمام کشورهایی که کنوانسیون های مرمت بافت شهرهای تاریخی رو امضا کردن باید این قانون رو رعایت کنن.
البته خیلی همبه کنوانسیون ربطی نداره خود ما وقتی به منظره ای از یک بافت تاریخی نگاه می کنیم مثل بافت شهر یزد که نمونه ی خوبی از بافت خشتی هست وقتی یک ساختمون بتن ارمه با نمای رنگ مخصوصی که ارتفاع رو بین بافت رعایت نکرده می بینیم از نظر ما آلودگی بصری ایجاد می کنه.

عجیبه ! آلودگی بصری مهمتره یا جان و آرامش انسانها ؟!

بنظر من باید افراد متخصصی که همه جوانب را سنجیده اند قانون گذار شوند نه هرکس که سلیقه اش خواست ، البته مقصودم کلی است نه شما دوست گرامی .

فکر نمیکردم بحث مهندسی باشه و اینقدر جالب!
ادامه بدید،‌ استفاده میکنیم!!!:Black (10):

خیر البریه;209207 نوشت:
من هم میدانم که ضخامت سقفهای گلی به بیش از یک متر رسیده و سنگین بود من میگویم چرا اجازه ساخت سقف سبک مثل ایرانیت ندادند تا تلفات زلزله کمتر شود ؟!

سلام و سپاس
[="Blue"]من از همه ی دوستان به خاطر اینکه بحث یه طورایی داره مهندسی پیش میره و از بحث اصلی داره جدا میشه عذرخواهی می کنم ولی برای اطلاعات بیشتر و شاید راهنمایی کوچیکی که از دستم برمیاد بحث رو ادامه میدم .[/]
[="Black"]شما فکر می کنید ایرانیت در مناطق گرم و خشک چقد می تونه دووم بیاره در مقابل تابش آفتاب؟ حالا خیلی جنس ایرانیت اینجا مطرح نیست که خودش مسئله ی جداییه؟ مثلا فلزی بتنی یا پلاستیکی؟!
قوانین شهرداری ها بر اساس عمر مفید ساختمان و مقاومت مناسب ساختمان ها در برابر تمام اتفاقات جغرافیایی تصویب میشه.
عمر مفید ایرانیت زیر 5 سال هست اونم با جنس هایی مثل فلز و بتن(تازه اگر هم اونا خوب محافظت بشن)!
قانون ساخت و ساز اینو میگه که وقتی ساختمونی تموم شد دیگه نمی تونه به ساختمون دست بزنه مگر اینکه برای تعمیرات جواز صادر بشه.
این تو شهرهایی که بافت مهم و ارزشمندی دارن بیشتر مورد توجه هست و تعمیرات نادرست به نابود شدن ساختمان می انجامه.
اگه ساختمون شما خشتی بوده می دونید با گذاشتن ایرانیت و عایق کردن زیر اون!:Moteajeb!: چه کار خطرناکی انجام دادید؟ بناهای خشتی به خاطر نوع مصالحشون باید تنفس داشته باشن. به همین دلیل از قیر و گونی کردن سقف بناهای تاریخی هم اجتناب میشه چون اجازه ی تنفس به بنا رو نمیده و در اثر انقباض و انبساط ساختمان که در اثر جذب یا از دست دادن رطوبت اتفاق می افته ترک خورده و چون جایی برای رها شدن این نیرو نداره بنا به صورت ناگهانی تخریب میشه!
خیر البریه;209207 نوشت:
عجیبه ! آلودگی بصری مهمتره یا جان و آرامش انسانها ؟!

باید بگم که شاید مقصود از گذاشتن چنین قانون هایی حفظ منظر باشه ولی در اصل به حفظ جان مردم کمک می کنه. راه های دیگه ای هم برای سبک سازی سقف های خشتی و سنگین و گنبدی وجود داره که اگه بخوام توضیح بدم فک کنم باید اسم سایتو بزارن معماری بافت فرسوده. پس همیشه اولین راه حلی که به ذهنمون رسید درست نیست میتونید از مشاورین بافت فرسوده کمک بگیرید که خیلی از همکاران و هم رشته ای های ما هم اونجا هستن و کمک می کنن و آخرش هم مجبور نیستید به شهرداری و میراث فرهنگی جوابگو باشید.
البته برای بافت هایی که خیلی از ارزش تاریخی برخوردار نیستن سازمان بهسازی ونوسازی بافت های فرسوده شهرداری تسهیلات مناسب هم قایل میشه مگر اینکه بنا داخل بافت تاریخی شهر و جزوی از هویت شهر باشه که باید با میراث فرهنگی هماهنگ باشه.
خیر البریه;209207 نوشت:
بنظر من باید افراد متخصصی که همه جوانب را سنجیده اند قانون گذار شوند نه هرکس که سلیقه اش خواست ، البته مقصودم کلی است نه شما دوست گرامی .

والله ما که هنوز اندر خم یک کوچه ایم کو تا قانون گذاری! مام دل پری از بعضی قوانین میراث و شهرداری ها داریم.
[/]

سیده رقیه;209244 نوشت:
شما فکر می کنید ایرانیت در مناطق گرم و خشک چقد می تونه دووم بیاره در مقابل تابش آفتاب؟ حالا خیلی جنس ایرانیت اینجا مطرح نیست که خودش مسئله ی جداییه؟ مثلا فلزی بتنی یا پلاستیکی؟! قوانین شهرداری ها بر اساس عمر مفید ساختمان و مقاومت مناسب ساختمان ها در برابر تمام اتفاقات جغرافیایی تصویب میشه. عمر مفید ایرانیت زیر 5 سال هست اونم با جنس هایی مثل فلز و بتن(تازه اگر هم اونا خوب محافظت بشن)! قانون ساخت و ساز اینو میگه که وقتی ساختمونی تموم شد دیگه نمی تونه به ساختمون دست بزنه مگر اینکه برای تعمیرات جواز صادر بشه. این تو شهرهایی که بافت مهم و ارزشمندی دارن بیشتر مورد توجه هست و تعمیرات نادرست به نابود شدن ساختمان می انجامه. اگه ساختمون شما خشتی بوده می دونید با گذاشتن ایرانیت و عایق کردن زیر اون! چه کار خطرناکی انجام دادید؟ بناهای خشتی به خاطر نوع مصالحشون باید تنفس داشته باشن. به همین دلیل از قیر و گونی کردن سقف بناهای تاریخی هم اجتناب میشه چون اجازه ی تنفس به بنا رو نمیده و در اثر انقباض و انبساط ساختمان که در اثر جذب یا از دست دادن رطوبت اتفاق می افته ترک خورده و چون جایی برای رها شدن این نیرو نداره بنا به صورت ناگهانی تخریب میشه!

با سلام وصلوات

ما سقف گنبدي كه سنگين بود و ترک داشت برداشتيم ودیوارها را با باربند و 4 ستون فلزی محکم در 4 گوشه اتاق مهار کردیم که هیچ خطری نداشتند فقط سقف را برداشتیم وایرانیت فلزی زدیم که 10 سال داره کار میکنه وهیچ مشکلی نداره فکر کنم تا 20 سال دیگه هم طوریش نشه !

نقل قول:
باید بگم که شاید مقصود از گذاشتن چنین قانون هایی حفظ منظر باشه ولی در اصل به حفظ جان مردم کمک می کنه. راه های دیگه ای هم برای سبک سازی سقف های خشتی و سنگین و گنبدی وجود داره که اگه بخوام توضیح بدم فک کنم باید اسم سایتو بزارن معماری بافت فرسوده. پس همیشه اولین راه حلی که به ذهنمون رسید درست نیست میتونید از مشاورین بافت فرسوده کمک بگیرید که خیلی از همکاران و هم رشته ای های ما هم اونجا هستن و کمک می کنن و آخرش هم مجبور نیستید به شهرداری و میراث فرهنگی جوابگو باشید.

متاسفانه دربم یک مشکل همین است که اجازه سقف سبک ایرانیتی و چند طبقه را نمیدهند به خاطر آلودگی تصویری !

خیر البریه;209518 نوشت:
ما سقف گنبدي كه سنگين بود و ترک داشت برداشتيم ودیوارها را با باربند و 4 ستون فلزی محکم در 4 گوشه اتاق مهار کردیم که هیچ خطری نداشتند فقط سقف را برداشتیم و[="red"]ایرانیت فلزی[/] زدیم که 10 سال داره کار میکنه وهیچ مشکلی نداره فکر کنم تا 20 سال دیگه هم طوریش نشه !

سلام خدمت دوستان
شما بهتر نبود به جای هزینه ی کلاف بندی ساختمون و عایق اون و سقف ایرانیتی ! یه خونه نوساز با استانداردهای ساختمان سازی می ساختین؟
مورد دوم اینکه سقف ایرانیتی با عایق زیر اون (که امیدوارم از عایق های حاوی آزبست استفاده نکرده باشین که بسیار خطرناکند(سرطان زا هستند)) حالا گیریم درست !!!سقف خیلی سبکیه که کارهایی می شد روی اون انجام داد که شهرداری هم بهتون گیر نده!
من اگه جای شما بودم روی ایرانیت رو با لایه ی سبکی از ملات و یک ردیف آجر خطایی (آجر 20*20)که برای پوشش بام بناهای قدیمی به کار میره می پوشوندم. اینطوری هم احتمالا سلامتیمون حفظ می شد هم شهرداری گیر نمی داد منظر شهرم بهم نمی خورد...

[="Blue"]
خیر البریه;210317 نوشت:
با سلام اخباري در مورد ساختمان و منزل : http://www.asr-entezar.ir/archives/9898 http://www.hawzah.net/fa/MagArt.html?MagazineArticleID=16504&MagazineNumber ID=3543

سلام
ممنون
مطالب ارزشمندی بود:Gol:[/]

خیر البریه;210317 نوشت:

با سلام

اخباري در مورد ساختمان و منزل :

http://www.asr-entezar.ir/archives/9898

http://www.hawzah.net/fa/magart.html?magazinearticleid=16504&magazinenumberid=3543

در کل خیلی جالب بود

دست شما درد نکنه

این تیکه از حرف های آقای قرائتی برام جالب بود :

حدیث داریم امام زمان وقتی بیاید تمام ناودانهای افقی را عمودی می‌کند و تمام کوچه‌های تنگ را هم گشاد می‌کند و لذا داریم زمان امام زمان عده‌ای از مساجد راهپیمایی می‌کنند که ما حکومت امام زمان را نمی‌خواهیم «َ إِذَا قَامَ الْقَائِمُ ع ۰۰۰۰۰وَ وَسَّعَ الطَّرِیقَ الْأَعْظَمَ وَ کَسَّرَ کُلَّ جَنَاحٍ خَارِجٍ فِی الطَّرِیق»(إرشاد مفید، ج‏۲، ص‏۳۸۵) راه‌ها را گشاد می‌کند «وَ کَسَّرَ کُلَّ جَنَاحٍ خَارِجٍ فِی الطَّرِیق» و بالکن‌ها را می‌شکند و به همین خاطر برخی می‌بینند سرقفلی مغازه‌شان کم شده است و راهپیمایی می‌کنند

[="Blue"]
محمد صادق;210396 نوشت:
حدیث داریم امام زمان وقتی بیاید تمام ناودانهای افقی را عمودی می‌کند و تمام کوچه‌های تنگ را هم گشاد می‌کند و لذا داریم زمان امام زمان عده‌ای از مساجد راهپیمایی می‌کنند که ما حکومت امام زمان را نمی‌خواهیم «َ إِذَا قَامَ الْقَائِمُ ع ۰۰۰۰۰وَ وَسَّعَ الطَّرِیقَ الْأَعْظَمَ وَ کَسَّرَ کُلَّ جَنَاحٍ خَارِجٍ فِی الطَّرِیق»(إرشاد مفید، ج‏۲، ص‏۳۸۵) راه‌ها را گشاد می‌کند «وَ کَسَّرَ کُلَّ جَنَاحٍ خَارِجٍ فِی الطَّرِیق» و بالکن‌ها را می‌شکند و به همین خاطر برخی می‌بینند سرقفلی مغازه‌شان کم شده است و راهپیمایی می‌کنند

پس آقا یه طرح تفصیلی حسابی برا شهرامون دارن:Cheshmak:[/]

امروز روز بزرگداشت شیخ بهایی رحمه الله است.

این عالم بزرگ در زمینه های مختلف همچنین معماری هم متبحر بود.

یه نمونه از کارهای ایشون:

شيخ بھائي در بناي مسجد مشھور چھار باغ چون در مسير يكي از كانالھاي زاينده رود قرار داشت و ساختمان مذكور نمي توانست روي لجن قرار گيرد, دست به يك ابتكار زد . پيشنھاد كرد كه نخست مقدار زيادي زغال چوب به ضخامت 2 متر در سرتاسر پي ساختمان پراكنده گردد و پس از كوبيدن زغال در كف پي ھا روي آنرا با ساروج و شفته پر كرده و پي ھاي ساختمان را روي ساروج و شفته مذكور بنا نمايند . اين روش كه عبارت است از استفاده از زغال چوب براي پي ساختمانھاي روي مرداب و لجن زار , بعدھا مورد توجه اروپائيان قرار گرفت و پي و شالوده ساختمانھاي عظيم خود را بدين طريق ساختن و ھنوز ھم در بعضي از نقاط به ھمين روش عمل مي كنند .

روحش شاد.

[="Blue"]سلام
روحش شاد
یکی از کارهای جالب شیخ بهایی طراحی کاخ بهشهر هست که تو اون با ایجاد یه آب بند و نگه داشتن آب پشت اون و ساخت بنایی داخل آب تونسته یکی از شاهکارهای معماری ایرانی رو طراحی کنه.
و یکی از کارهایی که جالب و منحصر به فرده هدایت آب به طبقه ی دوم به صورت فواره هست که بدون هیچ گونه وسیله ی امروزی پمپاژ کننده هست.یه ستون سفالی با روزنه هایی اطراف اون که آب فقط در اثر فشار به داخل ستون و به طبقه ی دوم می رسه .
البته الان از اون حوض و فواره خبری نیست فقط تنبوشه هاش مونده.:Ghamgin:[/]

سلام
دیدم اینجا صحبت از امور ساختمانی است، گفتم مسأله ای را با صاحبنظران این امر به مشورت بگذارم:
اخیراً منزلی خریده ام اما پس از سکونت متوجه شدم که همسایه روبرویی که طبقه دوم منزل خود را اجاره داده است، برای راه پله طبقه دوم که در کوچه باز می شود، سرپوش (ایرانیت ) نگذاشته و لذا مستأجر او در هنگام عبور و مرور، به قسمتی از حیاط و هال منزل من اشراف و دید دارد.

در فکر این هستم که دیوار جلویی حیاط منزل خودم مانعی قرار بدهم که جلوی این دید را بگیرد. بنابر محاسبه من، این مانع باید حدود 75 سانتی متر ارتفاع داشته باشد.(مبدآ اندازه گیری من از سطح فوقانی دیوار حیاط بوده است). البته درب حیاط ما، یک سر در فلزی به شکل عدد 8 فارسی دارد.

ابتدا در فکر گذاشتن ایرانیت بودم، بعد به فکر استفاده از قوطی افتادم، بعد به گذاشتن میله های نیزه مانند و پوشاندن فاصله بین آنها تویط جوش دادن آلومینیم به نیزه ها بودم، اخیراً به فکر استفاده از سفال افتاده ام.
میخواهم کاری انجام بدهم که در عین اینکه هدف اصلی مرا تأمین میکند (ممانعت از دید همسایه روبرویی) زیبایی هم داشته باشد (البته تا حد ممکن هزینه زیادی هم نداشته باشد).

نظر دوستان محترم چیست؟

موضوع قفل شده است