چه کسانی بدون حساب واردبهشت وجهنم می شوند؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

امير المومنين(ع) در تفسير اين آيه مى‏فرمايد:

«و معنى قوله (فَمَنْ ثَقُلَتْ مَوازِينُهُ) وَ (مَنْ خَفَّتْ مَوازِينُهُ) فهو قلة الحساب و كثرته و الناس يومئذ على طبقات و منازل فمنهم من يحاسب حساباً يسيراً و ينقلب إلى أهله مسروراً و منهم الذين يدخلون الجنة بغير حساب لأنهم لم‏يتلبسوا من أمر الدنيا و إنما الحساب هناك على من تلبس بها هاهنا و منهم من يحاسب على النقير و القطمير و يصير إلى عذاب السعير و منهم أئمة الكفر و قادة الضلالة فأولئك لايقيم لهم وزناً و لا يعبأ بهم بأمره و نهيه يوم القيامة و هم فى جهنم خالدون (و تلفح وجوههم النار و هم فيها كالحون)؛ مومنون (23)، آيه 104. (فَمَنْ ثَقُلَتْ مَوازِينُهُ فَأُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ)؛ الاحتجاج، ج 1، ص 244.

«و معناى «كسى كه ميزانش سنگين باشد» و «كسى كه ميزانش سبك باشد» عبارت از كمى و زيادى حساب است و مردم در آن روز بر طبقات و جايگاه‏هاى مختلفى هستند:

گروهى به سرعت محاسبه مى‏شوند و با شادمانى به سوى خاندان خود باز مى‏گردد؛ گروهى بدون حساب وارد بهشت مى‏شوند؛

زيرا خود را به دنيا آلوده نكرده‏اند و حساب قيامت براى كسانى است كه در دنيا خود را آلوده كرده‏اند؛ و گروهى بر كمترين و كوچكترين [امر ]محاسبه مى‏شوند و به سوى عذاب دردناك رانده مى‏شوند و از ايشان است

پيشوايان كفر و رهبران گمراهى كه براى آنها هيچ ميزانى برپا نمى‏شود؛ آنها در روز قيامت هيچ ارجى ندارند و در دوزخ جاودانه هستند و (شعله‏هاى سوزان آتش [همچون شمشير] به صورت‏هاى‏شان نواخته مى‏شود و در دوزخ چهره‏اى عبوس دارند)؛ پس كسانى كه ميزان‏هاى‏شان سنگين باشد، آنها رستگاراند».

در آن روز حساب در دستان خداوند متعال است و همگى از روى عدالت حسابرسى مى‏شوند: (وَ نَضَعُ الْمَوازِينَ الْقِسْطَ لِيَوْمِ الْقِيامَةِ فَلا تُظْلَمُ نَفْسٌ شَيْئاً وَ إِنْ كانَ مِثْقالَ حَبَّةٍ مِنْ خَرْدَلٍ أَتَيْنا بِها وَ كَفى‏ بِنا حاسِبِينَ)؛

«ما ترازوى عدل را در روز قيامت برپا مى‏كنيم. پس به هيچ كس كمتر ستمى نمى‏شود و اگر به مقدار سنگينى يك دانه خردل باشد، ما آن را حاضر مى‏كنيم. و كافى است كه ما حساب كننده باشيم».انبياء (21)، آيه 47.

امام صادق(ع) در تفسير آيه (وَ نَضَعُ الْمَوازِينَ الْقِسْطَ لِيَوْمِ الْقِيامَةِ) مى‏فرمايند: «الْأَنْبِيَاءُ وَ الْأَوْصِيَاءُ»؛ يعنى، انبيا و اوصياى آنان موازين قسط هستند كه ديگرن با آنها سنجيده مى‏شوند».كافى، ج 1، ص 419.

آرى اگر آنها در دنيا راهنمايان مردمان هستند كه براى هدايت بايد بدان‏ها اقتدا كنند، در قيامت نيز موازين قسط و عدل هستند كه هر كس با نسبتش با آنها سنجيده مى‏شود.

[از روايت حضرت على(ع) روشن شد كه همه مردمان در «موقف ميزان» توقف ندارند؛ بلكه سران ايمان و سران شرك، مستقيماً به بهشت و جهنم مى‏روند

گمنام;5435 نوشت:
لم‏يتلبسوا من أمر الدنيا

لطفا این قسمت را تشریح بفرمایید.

نیایش سبز;5452 نوشت:

لطفا این قسمت را تشریح بفرمایید.

سلام یعنی کسانی که تمام عمر خود را صرف امور دنیا نکرده اند

گمنام;5457 نوشت:
سلام یعنی کسانی که تمام عمر خود را صرف امور دنیا نکرده اند

خب تقریبا بیشتر افراد تمام عمر خود را صرف امور دنیا نمی کنند ، یعنی همه بدون حساب می روند بهشت؟

امام سجاد عليه السلام مي فرمايند:
در قيامت انگاه كه خدا اولين و اخرين را جمع مي كند منادي ندا مي دهد كجايند صبر كنندگان تا بي حساب وارد بهشت شوند، گروهي بلند مي‌شوند و فرشتگان از آنها مي پرسند كجا مي رويد، آنها مي گويند به بهشت، فرشتگان مي پرسند هنوز كه به حساب شما رسيدگي نشده شما به چه چيزي صبر كرده ايد آنها مي گويند بر طاعت خدا صبر كرديم[1]
حضرت آيت الله مجتهدي تهراني رحمت الله عليه در يكي از درسهاي اخلاق خود از قول يكي از معصومين فرمودند سه دسته هستند كه بدون حساب وارد جهنم مي شوند:
تارك الصلاه،‌ شارب الخمر، عاق الوالدين
بي نماز، شراب خوار، و عاق والدين

1 . بحار جلد 84 صفحه 138

در باب شهدا هم شنیده ایم که بی حساب وارد بهشت می شوند زیرا با اولین قطره ی خون شان که بریزد خداوند تمام گناهانشان را می آمرزد .

شاید بهتر باشد در این مورد به چرایی این عمل بپردازیم چرا این افراد بدون حساب وارد بهشت یا جهنم می شوند؟!

وفکر می کنم شاید سوال جناب محمد هم بیشتر ناظر به این قسمت باشد.

در مورد شهید که دوست بزرکوارمان اشاره کرده اند:اینچنین می توان نوشت که:

شهید یعنی مجاهد راه خدا یعنی کسی که برای راه خدا قیام می کند کسی که برای خدا قیام می کند خواهان برقراریه احکام الهی است و این نه یک حکم و نه دو حکم که بلکه برقراری و اجرای تمام احکام الهی است.

کسی که خواهان اجرای احکام الهی است اکر کناهی هم داشته باشد چون به نیت اجرای قوانین الهی و حاکم شدن حکم الهی قیام کرده است

و چون نیت حاکم کردن احکام الهی بود خداوند تمام مخالفت های این فرد را با قوانین و دستوزات خود نادیده می کیرد و می فرماید او که برای اجرای احکام و قوانین من قیام می کند

اکر در کذشته مخالفتی هم با این اوامر داشته حال توبه کرده و عزیزترین چبز که جان اوست را در این راه کذاشته و من با ریخته شدن اولین قطره خونش کناهان او را می بخشم

و اکر کسی کناهی نداشته باشد بدون حساب وارد بهشت می شود

موضوع قفل شده است