حجم کاری زیاد و روزه

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حجم کاری زیاد و روزه

ضمن عرض سلام و قدردانی
دانشجوی دکتری هستم که برای یک دوره کوتاه چند ماهه فرصت مطالعاتی به هزینه وزارت علوم به آمریکا فرستاده شده ام.
در طول مدت گذشته غالبا روزی دوزاده ساعت مشغول به کار بوده ام (تقریبا تمام روز ). با توجه به حجم کارهای باقی مانده از پروژه و زمان کوتاه اقامتم در اینجا، امیدوار بودم به همین منوال با همین ساعت کاری
به کار بر پروژه مشغول باشم. با فرارسیدن ماه رمضان، نگرانی بسیار زیادی دارم که بی رمقی از حجم کار کردنم بکاهد و نتوانم از زمان محدود حضورم به طور کافی بهره ببرم.
تا به امروز بدهکاری روزه ماه رمضان نداشته ام و قلبا از روزه نگرفتن عذاب وجدان خواهم داشت. آیا ممکن است که بتوانم کفاره این ماه رمضان را کنار بگذارم و قضای آن را پس از بازگشت به ایران بگیرم؟
مرجع تقلید اینجانب مقام معظم رهبری هستند.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

zendegi;807982 نوشت:
ضمن عرض سلام و قدردانی
دانشجوی دکتری هستم که برای یک دوره کوتاه چند ماهه فرصت مطالعاتی به هزینه وزارت علوم به آمریکا فرستاده شده ام.
در طول مدت گذشته غالبا روزی دوزاده ساعت مشغول به کار بوده ام (تقریبا تمام روز ). با توجه به حجم کارهای باقی مانده از پروژه و زمان کوتاه اقامتم در اینجا، امیدوار بودم به همین منوال با همین ساعت کاری
به کار بر پروژه مشغول باشم. با فرارسیدن ماه رمضان، نگرانی بسیار زیادی دارم که بی رمقی از حجم کار کردنم بکاهد و نتوانم از زمان محدود حضورم به طور کافی بهره ببرم.
تا به امروز بدهکاری روزه ماه رمضان نداشته ام و قلبا از روزه نگرفتن عذاب وجدان خواهم داشت. آیا ممکن است که بتوانم کفاره این ماه رمضان را کنار بگذارم و قضای آن را پس از بازگشت به ایران بگیرم؟
مرجع تقلید اینجانب مقام معظم رهبری هستند.

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

قضای رمضان سال گذشته بنابر احتیاط واجب تا رمضان سال بعد باید گرفته شود ، که اگر ترک شود شخص معصیت کرده است.

چون این مساله احتیاط واجب است می توانید به آیت الله سیستانی در این مساله رجوع کنید ،چون ایشان قضای رمضان سال گذشته را تا قبل از رمضان سال آینده واجب نمی دانند، در این صورت مشکل شما حل می شود.

سلام من از ماه رمضان پارسال 5 روز روزه کم گرفتم و قضا دارم
اگه امسال تا ماه رمضان نگیرم و بمونه برا سال بعد باید چیکار کنم؟؟؟
از نظر مرجع رهبر و ایه الله مکارم شیرازی بفرمایید

شفا;809802 نوشت:
قضای رمضان سال گذشته بنابر احتیاط واجب تا رمضان سال بعد باید گرفته شود ، که اگر ترک شود شخص معصیت کرده است.

چون این مساله احتیاط واجب است می توانید به آیت الله سیستانی در این مساله رجوع کنید ،چون ایشان قضای رمضان سال گذشته را تا قبل از رمضان سال آینده واجب نمی دانند، در این صورت مشکل شما حل می شود.

سلام و ادب خدمت استاد گرامی
فکر می کنم سوال استارتر محترم این بوده که آیا میشود خود ماه رمضان را روزه نگیرند؟

زهراجاان;809931 نوشت:
سلام من از ماه رمضان پارسال 5 روز روزه کم گرفتم و قضا دارم
اگه امسال تا ماه رمضان نگیرم و بمونه برا سال بعد باید چیکار کنم؟؟؟
از نظر مرجع رهبر و ایه الله مکارم شیرازی بفرمایید

سلام علیکم

طبق نظر رهبری و آیت الله مکارم شیرازی:

علاوه بر قضایی که بر عهده تان است باید یک کفاره تاخیر برای هر روز پرداخت کنید .(کفاره تاخیر:750 گرم گندم یا برنج برای هر روز تهیه کنید و به فقیر، بدهید )

یکی دیگه.;810043 نوشت:
سلام و ادب خدمت استاد گرامی
فکر می کنم سوال استارتر محترم این بوده که آیا میشود خود ماه رمضان را روزه نگیرند؟

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

شخص در این موارد باید روزه هایش را بگیرد و نمی تواند آن را ترک کند و این موردی که در سوال ذکر شد عذر شرعی محسوب نمی شود.

البته اگر شما در آنجا مدت کوتاه هستید و آنجا وطنتان نیست و کثیر السفر هم نیستید ، می توانید در فاصله بین هر ده روز یک مسافرت داشته باشید ،تا اقامت ده روز در آنجا برای شما صدق نکند و نماز و روزه شما در آنجا به صورت شکسته بوده و روزه هم بر شما واجب نمی شود و بعد از ماه رمضان قضایش را بجا آورید .

البته این در صورتی است ،که شما تمام سی روز را به این صورت عمل نکنید ، بلکه ده روزش را قصد کرده و روزه هایتان را بگیرید .

شفا;810644 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر رهبری و آیت الله مکارم شیرازی:

علاوه بر قضایی که بر عهده تان است باید یک کفاره تاخیر برای هر روز پرداخت کنید .(کفاره تاخیر:750 گرم گندم یا برنج برای هر روز تهیه کنید و به فقیر، بدهید )

سلام
برای هرروز تاخیر یا هرروز قضا

zendegi;807982 نوشت:
با فرارسیدن ماه رمضان، نگرانی بسیار زیادی دارم که بی رمقی از حجم کار کردنم بکاهد و نتوانم از زمان محدود حضورم به طور کافی بهره ببرم.

سلام و رحمةالله
در درجه ی اول، بهتر است نگران این باشیم که از حضور کوتاه مدت و محدود خود در دنیا نتوانیم بهره ی کافی ببریم و نتوانیم توشه ی کافی برای سفرآخرت، فراهم نماییم.

انسان، ماشین نیست که هدف استفاده از آن تنها کارکردن باشد و هرچیزی که باعث شود ذره ای کمتر کار کند مضر باشد و کنارگذاشته شود!

هدف انسان از حیات، تقرب به خداوند متعال است...پروژه های علمی شما هم اگر با نیت الهی باشد عبادت محسوب می گردد و خداوند هم به کسانی که در راه حق، گام بر می دارند توان و انگیزه ی بیشتری داده و تلاششان را پربرکت خواهد کرد.....نگران روزه گرفتن نباشید...
شهید عباس بابایی را الگوی خویش قرار دهید که ایشان هم در آمریکا تحصیل می کردند ....

اتفاقا شما فرصت خوبی دارید که از طریق عمل به فرایض دینی، بتوانید اسلام را تبلیغ نموده و به اطرافیانتان که شاید آشنایی صحیحی با اسلام ندارند بشناسانید...

موفق باشید...التماس دعا

زهراجاان;810780 نوشت:
سلام
برای هرروز تاخیر یا هرروز قضا

سلام علیکم

هر روز قضا یعنی به تعداد روز های قضا، یک کفاره تاخیر باید پرداخت کنید .

موضوع قفل شده است