جمع بندی امر به معروف و نهی از منکر و واکنش های همیشگی طرف مقابل، (اگر تجربه دارید نظر بدهید)

تب‌های اولیه

27 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
امر به معروف و نهی از منکر و واکنش های همیشگی طرف مقابل، (اگر تجربه دارید نظر بدهید)

[="Black"]بسم رب الحیدر

سلام و عرض ادب و احترام
اساسی ترین و مهمترین مشکل هنگام امر به معروف و نهی از منکر اینه که با جوابها و تفکرات زیر روبرو میشیم:
- تو کار مردم فضولی نکن
- زندگی هر کس مربوط به خودشه
- به عقاید و فهم دیگران احترام بذار
- هر جور عشقم بکشه هستم
- به شما چه مربوط
البته خیلی مؤدبانه عرضشون رو میرسونن!!!!!!!!!!!!
و … از این دست حرفایی که در کل اینو میرسونه که طرف اصلا توجه به حس دوستی و خیرخواهانه ما نداره و یه تنفر شدیدی دیده میشه که فقط فضولی و بی احترامی رو از ما برداشت میکنه و خودش رو خدای علم ها ( در اوج جاهلیت ) و کامل کامل بدون هیچ عیب و نقصی میدونه و یه غرور عجیبی دیده میشه
چرا اینجوریه؟
چرا ما قبول نداریم برای زندگی سالم و خوب باید یکسری قوانین رو بیاموزیم و مطالعه کنیم؟
چرا انقدر بهمون بر میخوره؟ کلا همینجوریه یا ذهن عموم جامعه نسبت به این قضایا اینطور شکل گرفته؟
چجوری باید شروع کرد و پیش رفت که اینطور نشه؟
لصفا هم از نظر دینی هم روانشناختی پاسخ داده بشه
باتشکر

اللهم عجل لولیک الفرج[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: جناب استاد

غلام عشق علی;644051 نوشت:
بسم رب الحیدر

سلام و عرض ادب و احترام
اساسی ترین و مهمترین مشکل هنگام امر به معروف و نهی از منکر اینه که با جوابها و تفکرات زیر روبرو میشیم:
- تو کار مردم فضولی نکن
- هر جور عشقم بکشه هستم
- به شما چه مربوط
و … از این دست حرفایی که در کل اینو میرسونه که طرف اصلا توجه به حس دوستی و خیرخواهانه ما نداره و یه تنفر شدیدی دیده میشه که فقط فضولی و بی احترامی رو از ما برداشت میکنه و خودش رو خدای علم ها ( در اوج جاهلیت ) و کامل کامل بدون هیچ عیب و نقصی میدونه و یه غرور عجیبی دیده میشه
چرا اینجوریه؟
چرا ما قبول نداریم برای زندگی سالم و خوب باید یکسری قوانین رو بیاموزیم و مطالعه کنیم؟
چرا انقدر بهمون بر میخوره؟ کلا همینجوریه یا ذهن عموم جامعه نسبت به این قضایا اینطور شکل گرفته؟
باتشکر

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام علیکم

بحث بسیار خوبی را مطرح کردید،بحثی که یکی از دردهای اصلی امروز جامعه ما نیز هست.
امیدوارم دوستان دیگه هم در بحث شرکت کنند.
به نظر بنده بخشی از مشکل مربوط به ماست و بخشی نه.(مربوط به متاثر شدن از فرهنگ غرب و عدم فرهنگ سازی ما در جامعه است).
بخشی که مربوط به ماست چند بعد دارد:
1-عدم القای دلسوز بودن به طرف مقابل توسط ما با گفتار و رفتارمان.
2-ضعف علمی اکثر ما در شناخت صحیح منکر و معروف و حدود آن.
3-شنیده اید حرفی که از دل برآید لاجرم بر دل نشیند،بسیاری از ما نیت مان در نهی از منکر الهی نیست لذا تاثیر کلاممان نیز بسیار کم است.

نکات دیگری نیز می شود مطرح کرد که البته شاید در همین نکات مطرح شده بتوان قرارشان داد.

استاد;647323 نوشت:
سلام علیکم

بحث بسیار خوبی را مطرح کردید،بحثی که یکی از دردهای اصلی امروز جامعه ما نیز هست.

سلام علیکم
با تشکر از شروع کننده محترم تاپیک و شما استاد گرامی و بزرگوار
ببخشید سوالی داشتم ،تمیدانم جایش اینجا است بپرسم یانه
ما در طول روز ممکن است با افراد زیادی برخورد کنیم که بی خجاب هستند( البته در شهرستان ما بی حجاب خیلی کم است اما در شهر های بزرگ این اتفاق قطعا بیشتر است)

گاهی انسان میماند چگونه و به کدامشان امربه معروف کند!! اگر بخواهیم تذکر دهیم باید گاهی لحظه لحظه تذکر دهیم! در چنین مواقعی تکلیف ما چیست؟!

تجربه ای که بنده حقیر دارم بهترین و اثر گذار ترین امر به معروف هایم برای مواردی بوده که فرصت کافی داشتم تا با طرف صحبت کنم!
پس اول سر صحبت را باز کردم، با طرف کمی صمیمی شدم، بعد کم کم غیر مستقیم موضوع را بردم برروی مطلبی که میخواستم امر به معروف کنم، بعد اجازه دادم طرف رمورد این موضوع صحبت کند،بع هم سعی کردم چند تا حسن در طرف پیدا کنم و اول محاسنش را تایید کنم بعد امر به معروف و نهی از منکرش کنم
البته خیلی موارد هم پیش آمده که طرف نپذیرفته است!

یکی از مواردی که بنده به آن رسیده ام این است که اول ببینم طرف مقابل چرا دارد چنین خطایی انجام میدهد! همیشه با خودم میگویم وقتی امام خامنه ای روحی فداه بر کرسی آزاد اندیشی تاکید دارند شاید تنها به این معنا نیست که حتما برویم فرض در دانشگاه و دریک سالن کرسی آزاد اندیشی راه بیاندازیم
بنده احساس میکنم شاید به این معنا است که پی به گره های ذهن مخاطب ببریم یعنی میشود دو سه نفره کرسی آزاد اندیشی راه انداخت
به همین دلیل بنده تا بشود چنین کاری را انجام میدهم ، و جالب است گاهی موارد مشکل طرف ریشه ای است!! فرض بی حجاب است اما بی حجابیش را عین بندگی میداند!!!
منظورم این است درجایی که فرصت باشد اگر پی به علت روی آوردن این فرد به ترک معروف و انجام منکر ببریم راحت تر میتوانیم اورا ارشاد کنیم

پ.ن: به نظربنده در امربه معروف و نهی از منکر چند نکته خیلی خیلی مهم است 1- توکل به خداوند عزیز و توسل به اهل بیت(ع) ،زیرا قلبها به دست کس دیگری است و مقلب القلوب کس دیگری است و ما فقط وسیله ایم !پس باید از خودش بخواهیم حرفمان اثر کند
2- خودمان به آنچه میگوییم عامل باشیم!
3- هیچ گاه احساس نکنیم از فر مقابل برتریم ! و واقعا دلسوزانه او را ارشاد کنیم

خداوند عاقبت همه مارا ختم به خیر بگرداند
یازهرا(س)

سلام به همگی.

استاد;647323 نوشت:
.

یارب;647337 نوشت:
ما در طول روز ممکن است با افراد زیادی برخورد کنیم که بی خجاب هستند( البته در شهرستان ما بی حجاب خیلی کم است اما در شهر های بزرگ این اتفاق قطعا بیشتر است)

گاهی انسان میماند چگونه و به کدامشان امربه معروف کند!! اگر بخواهیم تذکر دهیم باید گاهی لحظه لحظه تذکر دهیم! در چنین مواقعی تکلیف ما چیست؟!

نظر شخصی من:

باید فرهنگ و سواد دینی بره بالا

وقتی یه جایی یک نوع فساد فراگیر میشه دیگه نمیشه کاریش کرد

مثل این میمونه که توی لجن ماده شوینده بریزیم. تمیز میشه؟!

الان باوجود پوشش هایی مثل ساپورت و مد شدن این نوع پوشش تقریبا به شکل عرف در آمده ... بعضی مکانها در شهر ها تقریبا 90 درصد مردم بدحجابند و 10 درصد یا کمتر حجاب دارند.

بهترین امر به معروف از نظر من شیوه عملی است. یعنی خانمی که اخلاق و حجاب آراسته و زیبا دارد و از آن راضی به نظر میرسد (این خیلی مهمه)

مردم (به طور ناخودآگاه) به زندگی افراد نگاه میکنند و تاثیر می پذیرند.

مومنی که ناآراسته باشه و همیشه سست و محزون باشه هیچ کسی رو به خودش دعوت نمیکنه.

در مورد تذکر زبانی هم در زمینه همین مساله حجاب.

مثلا فرض کنید به کسی که اصلا به وجود خدا اعتقاد ندارد بگوییم حجابت را بهتر کن. شاید این تذکر فقط 5% تاثیر گذار باشد. چون ریشه بدحجابی او چیز دیگری است.

ولی اگر کتابی در زمینه وجود خدا به او بدهیم. این شاید 50% تاثیر گذار باشد.

مساله حب و بعض هم مطرح است

الان کاری که رسانه ها و شبکه های جنگ نرم انجام میدهند ایجاد حب و بعض در دلهای عوام است

مثلا با کمک جریان های رسانه ای مومنان را افرادی شکست خورده و بی سواد و سست و ذلیل به نمایش می گذارند

در صورتی که در طول تاریخ تنها افراد قوی و دانشمند و پراراده و بزرگ همین مومنان بودند

مومن باید به عنوان یک فرد دلسوز و باسواد شناخته شود

من اندکی مطالعات روانشناسی دارم و میتونم بگم مساله امر به معروف و نهی از منکر خیلی پیچیده تر از تذکر زبانی است. اما همون تذکر زبانی هم اگر درست انجام شود خیلی قدرتمند است.

[="DarkSlateBlue"][=12]

چرا اینجوریه؟
باتشکر

به نظرم دیگه کار از کار گذشته و نمیشه با تذکر زبانی فرد بی حجابی رو متاثر کرد! باید راههای دیگه ای رو به کار ببندیم که با طرف مستقیما دهن به دهن نشیم! مثلا در محل کارمون یا پشت شیشه ماشینمون یا پشت کارت مغازمون یک روایت تکان دهنده راجب به حجاب بنویسیم تا شاید از هر هزار نفری که این نوشته رو میخونن دل یکیشون بلرزه و یکم به خودش بیاد! اینجوری از هر هزار نفر یکی هدایت میشه اما اگر بخواییم راه بیفتیم تو خیابون و ندیده و نشناخته به دخترها و خانم های بی حجاب تذکر زبانی بدیم نه تنها هیچ کدومشون محجبه نمیشن بلکه ممکنه بدتر هم بشن از سر لج!
الان که با این وایبرو اینا میشه به جای فرستادن حرفهای چرند که دو پول نمی ارزه یک سری روایت یا حرف تکان دهنده بره اینو اون بفرستیم و به قول کارشناس نیتمون هم صاف باشه! واقعا این حرف درسته که هر سخن ازدل براید لاجرم بر دل نشیند! مثلا بیاییم بره امسال عید پشت شیشه ماشینامون یک عکس موسیقی ممنوع رو توی ورد درست کنیم و پرینت بگیریم و بچسبونیم و زیرش بنویسیم فقط چند روز به احترام ایام شهادت مادرمون...
فکر میکنم توی این دوره زمونه فقط با اینطور کارا بشه امید داشت که یکی هدایت بشه وگرنه اگر بخواییم زبانی به کسی تذکر بدیم باید طرف خیلی جنبه داشته باشه که بهمون بد و بیراه نگه!
در ضمن توی امر به معروف همیشه باید خودمون رو بگذاریم جای طرف مقابل و ببینیم اگر ما جای اون بودیم چیکار میکردیم! اون بنده خدا فکر میکنه از نظر خودش داره کار صحیحی میکنه و هیچ اشکالی توش نمیبینه!
خودمون وقتی داریم یه کاری میکنیم و فکر میکنیم داریم کار صحیحی میکنیم وقتی یکی بیاد بهمون بگه کارت اشتباس چیکار میکنیم؟؟؟؟ نهایتش تو دلمون بهش میخندیم و میگیم برو بابا دلت خوشه! آخه اون فرصت نداره بیاد توضیح بده که چرا کار ما اشتباس!‌فقط میاد میگه اشتباس! ما هم با این حرف زیر بار نمیریم!! پس انتظار نداشته باشیم طرف مقابلمون هم با یه تذکر زیر بار بره! یا باید به قول اون دوستمون بشینیم یک دل سیر باهاش حرف بزنیم تا متوجه اشتباش بشه! و یا بیخیال تذکر زبانی بشیم!

بسم رب الحیدر

سلام و ادب

استاد;647323 نوشت:
سلام علیکم

و اگه شد جواب اینجور حرفها و واکنش ها رو چطور باید داد؟

غلام عشقتم یاعلی;644051 نوشت:
بسم رب الحیدر

سلام و عرض ادب و احترام
- تو کار مردم فضولی نکن
- هر جور عشقم بکشه هستم
- به شما چه مربوط
چرا اینجوریه؟

سلام
اینها که چیزی نیست!

مگر امام حسین علیه السلام، هدف از قیامش امر به معروف و نهی از منکر نبود؟!
اما ایشان و یارانش را تشنه به شهادت رساندند و سر از تن مبارکشان جدا کرده و بر پیکرشان اسب دواندند!!! و خانواده شان به اسارت بردند و فجایعی بی بدیل دیگر....
الا لعنة الله علی القوم الظالمین...

حالا این حرفها و توهین ها در مقایسه با عذابی که امام در راه نهی از منکر کشید، همچون سنگریزه ای در مقایسه با کوه است...
هرگز از این حرفها نترسید و پشیمان نشوید و به کار خود ادامه دهید...مولایمان حسین علیه السلام بر ما حجت تمام کرده!
آنها در راه خدا جان دادند....ما حاضر نیستیم در راه خدا یه توهین بشنویم؟!
مطمئناً اگر حسن نیت داشته باشیم و به روش صحیح هم عمل کنیم، اما با این حال بازهم توهینی به ما شود، نزد خدا پاداش دارد!

اما از آنجایی که امربه معروف و نهی از منکر، افضل معروف هاست، باید برای آن برنامه ریزی کرد و با تدبیر عمل کرد....
شاید بسیاری از این گارد گرفتن ها به دلیل بی تدبیری ما باشد....
به داستان حضرت ابراهیم علیه السلام توجه کنید....
به سراغ ستاره پرستان و خورشیدپرستان رفت چه گفت؟!
ابتدا گفت که من هم ستاره پرستم!!! بعدش روز شد و گفت: نه من غروب کنندگان را دوست ندارم! خورشید بهتره از همه گنده تره!
بعد دوباره شب شد گفت: نه اینم خوب نیست.....
خلاصه آخرسر گفت که پرستش اینها باطل است...
همون اول نگفت که ""شما همه کافرید شما میرید جهنم! مشرکها! نجس ها!!!!""
مسلما اگر اینگونه می گفت اونا گارد می گرفتن! اما با تدبیر عمل کرد!

امر به معروف و نهی از منکر باید احتمال تاثیر داشته باشد....
کمترین تاثیر هم این است که لحظه ای شنونده را به فکر فرو ببرد.....لحظه ای تفکر هم از سالها عبادت برتر است...و تفکر، منشا هر تحولی است...
پس تاثیرگذاری الزاما به این معنی نیست که طرف، تمام مسیر زندگیش عوض بشه!!!!

حضرت ابراهیم که همه ی بت ها را شکست و تبر را به گردن بت بزرگ آویخت....
به بت پرستان گفت: "از بت بزرگ بپرسید که چه کسی بت ها را شکسته! حتما می داند!"...گفتند: اینا که حرف نمیزنن!
حضرت ابراهیم گفت: "چطور کسانی را می پرستید که حرف نمی تونن بزنن؟!"
اینجا طبق آیات قرآن، بت پرستان به فکر فرو رفتند (فرجعوا علی انفسهم!) یعنی باخودشون گفتن که "اینم راست میگه ها! ما چقد احمقیم!"
اما ندای درون خود را نادیده گرفتند و دستور به سوزاندن ابراهیم دادند....

خلاصه ی کلام:
برای امربه معروف و نهی از منکر
1- با تدبیر و برنامه ریزی عمل شود...
2- از توهین ها و امثالهم نترسیم....
3- یک لحظه تفکر فرد هم نشان از تاثیرگذاری عمل ماست...

و در آخر هم اینکه
نهی از منکر فقط حرف زدنی نیست...!
مهم ترین قسمتش عملی هست....شما خودت از نگاه دیگران نترس و همیشه به واجبات عمل کن و از محرمات دوری کن! هیچوقت هم خجالت نکش و از مسخره شدن نترس!
این خودش بهترین نوع امر به معروفه!
والسلام

اتفاقا منم میخواستم یه تاپیک مشابه بزنم حالا دیگه در همین تاپیک میگم.
یکی از چیزایی که خانمهای بدحجاب در دفاع از خودشون میگن، اینه که میگن حدیث هست که فرزندان خود را برای زمان حال تربیت کنید....خوب الانم که دیگه نمیشه چادر پوشید تو این دوره زمانه! پس حجاب اینجوری اشکالی نداره

mehrant;695178 نوشت:
یکی از چیزایی که خانمهای بدحجاب در دفاع از خودشون میگن، اینه که میگن حدیث هست که فرزندان خود را برای زمان حال تربیت کنید....خوب الانم که دیگه نمیشه چادر پوشید تو این دوره زمانه! پس حجاب اینجوری اشکالی نداره

شیطان که فقط امر به گناه نمی کنه
بلکه توجیه هم می کنه!
چون اگه فقط امر کنه، طرف، گناه می کنه ولی عذاب وجدان، ولش نمی کنه و این باعث میشه دیگه تکرار نشه...
اما توجیه باعث خفه کردن وجدان هم میشه تاحدودی!

اون حدیث پیامبر که راجع به زنان بدحجاب گفته ... حجت را برهمگان تمام کرده و جای هیچ فراری باقی نگذاشته.....
زنانی در این امت می آیند که لباس دارند اما برهنه اند و کله هاشان همچون کوهان شتر خراسانی برجسته است!
با ناز و عشوه قدم بر می دارند و دیگران را از راه خدا باز می دارند...آنان هرگز بوی بهشت را استشمام نخواهند کرد!!!

در حدیث دیگری داریم که بوی بهشت از مسافت پانصدساله قابل تشخیص است!!!!

بسم رب الحیدر

سلام و ادب

mehrant;695178 نوشت:

برای فرزندان رو نمیدونم ولی شنیدم حدیث داریم که باید به روز زندگی کرد به هر حال اینجور حرفها که کم هم نیست واسه آدمای کوتاه بین و کم سواد و کم فکر پیش میاد
آخه این همه حدیث و و روایت و آیه قرآن رو نادیده بگیریم و فقط بخاطر اینکه حدیث داریم که به روز باشیم بی خیال حجاب بشیم!
و نکته مهم اینکه بدحجابی به روز بودن نیست این یه آسیب اجتماعی و منجلاب گناهیه که بوجود اومده نه به روز بودن!
مثلا داشتن رابطه با جنس مخالف هم الان خیلی زیاد شده پس باید در این زمینه هم ما به روز باشیم!
احکام اسلام مکمل همدیگه هستن و اگه یه حدیث یا یه آیه قرآن رو مصداق قرار بدیم کار ناعاقلانه ایه
اینطوریکه به مرور زمان چیزی از دین باقی نمی مونه و بخاطر همین هم فرمودند که دین مختص یک زمان نیست و با مرور زمان تغییری نخواهد کرد

به قول دوستی در پست های قبلی کار از کار گذشته!

شما تو تهران چیو میخای امر به معروف کنی؟ 80 درصد مردم بعضی جاها بی حجابن !

امر به معروف جاییه همه مومنن 3 تا نخاله توش هست!

تو تهران بنابر فرموده امام صادق دسته زنو بچتو بگیر فرار کن همین!

بسم رب الحیدر

سلام و عرض ادب و احترام

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام
چیزهایی که به ذهنم میرسه اینه:
:ok:
اول اینکه یه حدیث بود خوندم که مضمونش این بود:
اگر به حرفهایی که میزنی خودت عمل نکنی حرفات تاثیری در دیگری نخواهد داشت.(حدیثش همراه مثال بود و خیلی قشنگ بود اما یادم نمونده)
:Narahat az:

دوم اینکه فکر میکنم تو دوستانت و فامیلهات بتونی بهتر و بیشتر تاثیر بزاری چون اولا باهاشون صمیمیتری و میتونی رابطه مستمر داشته باشی مثلا
میتونی رو دوستات دو سال یا کمتر بیشتر کار کنی و به مرور نتیجه بگیری اما رو آدم های غریبه که یه لحظه تو کوچه خیابون میبینی سخته ....:Labkhand:

سوم این که در قالب امر به معروف و نهی از منکر برو تو مسجد محله اگر اطلاعات مفید و خوبی داری یه جلسه احکام و مسائل جذابی برای جذب
نوجوانان آماده کن بهشون مسائل اعتقادی و احکام رو از الان کار کن این خودش یه نوع امر به معروف و نهی از منکره ...
:Gol::Rose::hamdel:

بسم رب الحیدر

سلام و ادب

monji-sec;696921 نوشت:
به قول دوستی در پست های قبلی کار از کار گذشته!

شما تو تهران چیو میخای امر به معروف کنی؟ 80 درصد مردم بعضی جاها بی حجابن !

امر به معروف جاییه همه مومنن 3 تا نخاله توش هست!

تو تهران بنابر فرموده امام صادق دسته زنو بچتو بگیر فرار کن همین!

آره خودمم خیلی وقتا همین حس رو دارم از بس تو بعضی مسایل اوضاع افتضاح شده و بدتر اینکه اگه باهاشون صحبت بشه هیچ مدلی قبول نمیکنن و کمتر اثر داره
ولی بنظرم اگه بیخیالش بشیم غیر از اینکه وضع خیلی بدتر میشه ما به وظیفه نهی از منکر که یه کار و یه حس دوستانه اس (البته خیلیا اینو فضولی و چیزای دیگه تشبیه میکنن) عمل نکردیم
ضمن اینکه حتی آدم 1 دونه از اخلاق بد 1 نفر رو اصلاح کنه خیلی کار بزرگیه و اثرات زیادی داره (اینو باید اهل علم بگن چون واقعا تاثیرات زیادی داره همین الان فقط تو ذهن من چند مورد اومد)

سلام. نظر من تو اين دوره زمونه ديگه كسي نيست كه ندونه چي درسته چي غلط. همه حفظن . تمام دستورات ديني و فرهنگي و شعور و شخصيتي . تو هر بعدي همه اگاهي دارن. اينو من مطمئنم. اما مشكل اينجاست كه نميخوان قبول كنن
ميگن كسي كه خواب باشه ميتوني بيدارش كني. ولي كسي كه خودشو به خواب زده باشه رو .. نه.
حالا به هر روشي هم كه بخواي به طرف بفهموني كارش اشتباس. هرچقدرهم مودب و با دليل و....
تا طرف خودش نخواد حرف حق رو قبول كنه ....

بسم رب الحیدر

سلام و ادب

خداي صبور من;697798 نوشت:
سلام. نظر من تو اين دوره زمونه ديگه كسي نيست كه ندونه چي درسته چي غلط. همه حفظن . تمام دستورات ديني و فرهنگي و شعور و شخصيتي . تو هر بعدي همه اگاهي دارن. اينو من مطمئنم. اما مشكل اينجاست كه نميخوان قبول كنن
ميگن كسي كه واب باشه ميتوني بيدارش كني. ولي كسي كه خودشو به خواي زده باشه رو .. نه.
حالا به هر روشي هم كه بخواي به طرف بفهموني كارش اشتباس. هرچقدرهم مدب و با دليل و....
تا طرف خودش نخواد حرف حق رو قبول كنه

اتفاقا نظر من کاملا بر عکس شماست
اولا که خیلیا خیلی چیزا رو نمیدونن و شک دارن که درسته یا غلط که بخشیش برمیگرده به اعتقادات
دوما اگر هم میدونن در همین حد میدونن که فلان چیز بده و فلان چیز خوب اما این دونستن به درد نمیخوره و هر لحظه ممکنه تجدید نظر کنن چون فهم عمیقی در کار نبوده
سوما بعضیا میدونن و عمل نمیکنن که انسان همیشه به یه تلنگر و یه راهنما نیاز داره تا هم دانسته هاشو به یادش بیاره هم اینکه به دانسته هاش اضافه بشه
خب اینم درسته که خیلیا بعضی مسایل رو قبول نمیکنن و نخواهند کرد که این خودش بحث طولانی داره

باتشکر

به نام خدا

با سلام:

شاید یکی از دلایل اصلی آن رعایت نکردن سلسله مراتب امر به معروف و نهی از منکر باشد.

1-این واجب مراتبی دارد ولی متاسفانه اغلب معکوس انجام شده است.

2-یکی دیگر از دلایل آن می تواند نا آگاهی از روش برخورد با مردم باشد

تحقیر و توهین و تضعیف شخصیت مردم نه تنها اثر عکس دارد بلکه

ممکن است در موارد زیادی معصیت محسوب شود.

3- مردم باید رفتار و گفتار آمر و ناهی را متناسب باهم ببینند

"همان دعوت عملی"کونوا دعاة الناس الی الخیر بغیر السنتکم"

آمر و ناهیی که خودش به چیزهایی که می گوید عمل نمی کند

نه تنها حرفش خریدار نخواهد داشت که اثر عکس دارد:

واعظان کاین جلوه بر محراب و منبر می کنند

چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند

مشکلی دارم زدانشمند مجلس باز پرس

توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر می کنند؟

این موارد مربوط به شخص امر و ناهی می شد،اما از آن طرف نیز شخصی که مورد امر و نهی قرار

می گیرد اگر با فلسفه ضروریات دین یا حتی خود احکام دین اشنا نباشد ممکن است در پذیرش

آن از سوی مخاطب مقاومت نشان دهد.

و دسته ای نیز کلا گوش شنوایی برای حق ندارند،این دسته عالما و عامدا مرتکب ناهنجاریهای

اجتماعی می شوند و مسلم است که نوع برخورد با هنجار شکنهای اجتماعی را قوانین تعیین

می کنند.

سلام

دوستان خواهش میکنم بحث رو در جهت منطقی و خوب پیش ببرید طوری که تاثیر گذار باشه .

یکی از شروط در امر به معروف رعایت احترام متقابل است . اگر این مسئله در ذهن ما تثبیت شده نباشه پس حضور در این تاپیک بی معنی میشه

پس لطفا رعایت کنید تا مجبور نشم تاپیک رو ببندم:Gol:

غلام عشقتم یاعلی;697803 نوشت:
اولا که خیلیا خیلی چیزا رو نمیدونن و شک دارن که درسته یا غلط که بخشیش برمیگرده به اعتقادات
دوما اگر هم میدونن در همین حد میدونن که فلان چیز بده و فلان چیز خوب اما این دونستن به درد نمیخوره و هر لحظه ممکنه تجدید نظر کنن چون فهم عمیقی در کار نبوده
سوما بعضیا میدونن و عمل نمیکنن که انسان همیشه به یه تلنگر و یه راهنما نیاز داره تا هم دانسته هاشو به یادش بیاره هم اینکه به دانسته هاش اضافه بشه

نميدونم شايد من با موردهاي مختلفي برخورد كردم. ولي درهرحال
دسته اولي كه شما فرموديد خيلي كم هستن!
دوم هم كه ضعف اعتقاديه و مشكل خيلي هامون
سومي هم كه ديگه بهونه ست. ادم راهشو درست بره ديگه تلنگر و.. معنا نداره. خود درست مسير رو طي كردن جايي واسه اشتباه نميذاره چون دوراهي پيش نمياد و عملا نيازي به تلنگر نيست

خداي صبور من;697808 نوشت:
سومي هم كه ديگه بهونه ست. ادم راهشو درست بره ديگه تلنگر و.. معنا نداره. خود درست مسير رو طي كردن جايي واسه اشتباه نميذاره چون دوراهي پيش نمياد و عملا نيازي به تلنگر نيست

با سلام:

"فذکّر فانما الذکری تنفع المؤمنین"

موعظه،پند،نصیحت و ارشاد و هدایت همه برای یاد آوری چیزهایی است

که یا فطری ماست و دانایی فطری نسبت به آن داریم و یا نسبت به آن

علم حصولی داشته و از آن غافل شده ایم.

در هنگام غفلت همه ما محتاج تنبهیم.

حبیبه;697823 نوشت:
با سلام:

موعظه،پند،نصیحت و ارشاد و هدایت همه برای یاد آوری چیزهایی است

که یا فطری ماست و دانایی فطری نسبت به آن داریم و یا نسبت به آن

علم حصولی داشته و از آن غافل شده ایم.

در هنگام غفلت همه ما محتاج تنبهیم.

ممنون خواهرم........

اما واسه تاثیر گذاری یک مبحث و امر ب معروف! باید مثلا فرد حداقل قبلا اعتقاد قوی داشته باشه! برگرده به اصل خودش!

جوونی ک فقط اسمن خدارو میشناسه اونم تو مدرسه مختصر دروسی رو پاس کرده و هیچ اعتقاد محکمی نداره خانواده مذهبی بزرگ نشده.......
شما هی حرف های تاثیر گذار بزن! روش اثر نمیکنه! چون این مفاهیم درونی نشده!

مثلا تو خیابون بری ی خانومو بکشی کنار ک خیلی بی حجابه! بگی خواهرم حجابتو درست کن! رعایت کن! خب این حرف امری بود و طرف ک اعتقاد قوی نداره میگه این کیه ب من دستور میده؟

امر ب معروف زمانی خوبه ک همکلاسی داری یا ....بعد همیشه با این اقا سروکار داری...میای باهاش دوست میشی و کم کم مفاهیم رو براش درونی میکنی تا ب راه راست هدایت شه......
ب نظرم این بهترین نوعشه....
تاحالا شده کسی با ی تذکر خیابانی ب راه راست هدایت شه؟ تازه میره خونه میشینن میگنو میخندن ک اره فلانی تو خیابون...! دیدم این مواردو...
سپاس از شما.
ارواحنا فداک یا زینب

elina822;697807 نوشت:
سلام

یکی از شروط در امر به معروف رعایت احترام متقابل است

:Gol:

سلام
دقیقا یکی از شروط امر به مروف و نهی از منکر احترام و مهربانی است.
:khandidan:
اهل بیت و رسول خدا(ص) با مهربانیشون جذب میکردن.وگرنه شاید تا الان فقط اسمی از اسلام باقی مونده بود.
:taeed:
رفتار خوب باعث میشه دیگران ما رو دوست داشته باشند حتی اگر اسلام رو هم قبول نداشته باشند و به مرور ممکنه از ما الگو بگیرند پس
اولین قدم در امر به معروف ساختن خودمونه باید اعمال و اخلاقمون و درست کنیم. و در قدم بعدی بزرگ منشی و مهربانی در امر به معروف و نهی از منکر
:samt:

حبیبه;697823 نوشت:

سلام. بله منظورم از تلنگر ، تلنگر باامر به معروف بود كه نياز نيست. و فايده اي هم به اونصورت نداره
و عرض كردم اگه راه رو درست بره. و راهه درست جداي از مسير قران نيست
وگرنه اگه راه رو درست بره ايات قران پر است از تذكر و تلنگر

monji-sec;697832 نوشت:
تاحالا شده کسی با ی تذکر خیابانی ب راه راست هدایت شه؟ تازه میره خونه میشینن میگنو میخندن ک اره فلانی تو خیابون...! دیدم این مواردو...

با سلام و احترام

بله در این مورد حق با شماست

در پست قبل به این نکات اشاره کرده بودم.

monji-sec;697832 نوشت:
جوونی ک فقط اسمن خدارو میشناسه اونم تو مدرسه مختصر دروسی رو پاس کرده و هیچ اعتقاد محکمی نداره خانواده مذهبی بزرگ نشده.......
شما هی حرف های تاثیر گذار بزن! روش اثر نمیکنه! چون این مفاهیم درونی نشده!

همیشه هم اینگونه نیست،بستگی دارد چه کسی و با چه روشی با او سخن گفته باشد

انسانها چیزی به نام فطرت دارند،حتی بعث پیامبران و تعالیم آنان برای بیدار کردن فطرتهای

خفته مردم بوده است،که اگر اینطور نبود هیچ کافری مسلمان نمی شد.

بسم رب الحیدر

سلام و عرض ادب و احترام
- تو کار مردم فضولی نکن
- هر جور عشقم بکشه هستم
- به شما چه مربوط
چرا اینجوریه؟
باتشکر

اللهم عجل لولیک الفرج

به نام خدا...
و با عرض سلام...
میخواستم به دو نکته اشاره کنم...
اول این که تا اونجایی که بنده اطلاع دارم امر به نعروف زمانی واجب هست که احتمال اثر وجود داشته باشه...
دوم این که چرا طرف مقابل رو "در اوج جاهلیت" میبینید و به خودتون اجازه قضاوت میدید؟!!...

بسم رب الحیدر

سلام و ادب

baranpey;698160 نوشت:
به نام خدا...
و با عرض سلام...
میخواستم به دو نکته اشاره کنم...
اول این که تا اونجایی که بنده اطلاع دارم امر به نعروف زمانی واجب هست که احتمال اثر وجود داشته باشه...
دوم این که چرا طرف مقابل رو "در اوج جاهلیت" میبینید و به خودتون اجازه قضاوت میدید؟!!...

هیچکس اجازه این قضاوت رو نداره
همه رو به این چشم نمیشه دید اما بعضیا مشخصه در اوج هستن یا نه!
طرز صحبت و فکر و رفتار خیلیا خیلی چیزارو خیلی زود مشخص میکنه
مراعات نظیر شد خیلی!

پرسش:
چرا در برخی موارد در هنگام امر به معروف، با پاسخ های تندی از مخاطبین روبرو می شویم؟

پاسخ:
به نظر می آید بخشی از مشکل مربوط به ماست و بخشی نه.(مربوط به متاثر شدن از فرهنگ غرب و عدم فرهنگ سازی ما در جامعه است).
بخشی که مربوط به ماست چند بعد دارد:
1-عدم القای دلسوز بودن به طرف مقابل توسط ما با گفتار و رفتارمان.
2-ضعف علمی اکثر ما در شناخت صحیح منکر و معروف و حدود آن.
3-شنیده اید حرفی که از دل برآید لاجرم بر دل نشیند،بسیاری از ما نیت مان در نهی از منکر الهی نیست لذا تاثیر کلام نیز بسیار کم است
4- رعایت نکردن مراتب امر به معروف
5- آگاه نبودن به شیوه امر به معروف که گاها با تندی و بی احترامی آغاز می گردد.

این موارد مربوط به شخص امرکننده و نهی کننده می شد،اما از آن طرف نیز شخصی که مورد امر و نهی قرار می گیرد اگر با فلسفه ضروریات دین یا حتی خود احکام دین آشنا نباشد ممکن است در پذیرش آن از سوی مخاطب مقاومت نشان دهد.
و دسته ای نیز کلا گوش شنوایی برای حق ندارند،این دسته عالما و عامدا مرتکب ناهنجاری های اجتماعی می شوند و مسلم است که نوع برخورد با هنجارشکن های اجتماعی را قوانین تعیین می کنند.

موضوع قفل شده است