پیامبر اسلام یک فمنیست بود؟

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پیامبر اسلام یک فمنیست بود؟

با توجه به مبارزات و دستورالعملهای پیامبر اسلام (ص) بر عیله تجاوز به حقوق زنان در عهد معاصر خود آیا می توان گفت که افکار ایشان فمنیستی بود؟ اگر نه پس چرا به کسانی که سعی می کنند از حقوق زنان دفاع کنند فوری لقب فمنیست می نهند؟؟؟؟!!!!

tobeh;9421 نوشت:
با توجه به مبارزات و دستورالعملهای پیامبر اسلام (ص) بر عیله تجاوز به حقوق زنان در عهد معاصر خود آیا می توان گفت که افکار ایشان فمنیستی بود؟ اگر نه پس چرا به کسانی که سعی می کنند از حقوق زنان دفاع کنند فوری لقب فمنیست می نهند؟؟؟؟!!!!

با سلام

در یک پاسخ کوتاه و اجمالی می توان گفت:

فمینیست ها معتقدند که زنان باید در تمامی فرصت ها و امکانات، بطور مساوی با مردان در تمامی جنبه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و ... دست پیدا کنند. و به تفاوت های اساسی موجود بین زن و مرد از جهات مختلف، نوع مسئولیت، توانائی جسمی و روحی و ... توجه نمی کنند.

اما اسلام با توجه به اقسام تفاوت های وجودی زن و مرد اعم از مسئولیت ها، توانمندی های و ... به یکسری تفاوت ها و تمایزاتی در برخورداری از فرصت ها و امکانات قائل است و اینطور نیست که به تساوی و برابری مطلق زن و مرد حکم کند.

از اینرو می توان گفت: بطور قطع دفاع پیامبر اکرم (ص) از حقوق زنان نیز بر اساس احکام اسلام بوده که به تفاوت و تمایز نسبی بین زن و مرد قائل است، نه آنگونه ای که فمینیست ها بدون هیچ مبنائی برای زنان، حقوق مساوی با مردان قائلند.

موفق باشید ...:Gol:

tobeh;9421 نوشت:

شرایط زنان عهد پیامبر ( ص ) بسیار وخیم بوده و زن در برخی جوامع حتی از حیوانات اهلی نیز بی ارزش تر شمرده می شده است . دین اسلام ، " حقوق الهی و انسانی " زن را به او بازگرداند ، نه این که دیدگاه های مکتب فمینیسم را در پیش گیرد .

اما دادن لقب فمینیست به افراد ، گاهی می تواند صحیح ، و گاهی نیز ممکن است نادرست باشد . مهم این است که ببینیم دیدگاه ها تا چه اندازه با فمینیسم تطابق دارد .

صدیق;9431 نوشت:
با سلام

فمینیست ها معتقدند که ............
موفق باشید ...:gol:

سلام ، ممنون به خاطر پاسخگوییتان
سه گونه نظریه فمنیستی در پاسخ به سوال «درباره زنان چه می دانیم؟» شکل می گیرد:

1- نظریه های تفاوت : که در آن معتقدند که جایگاه و تجربه زنان در بیشتر موقعیتها، با جایگاه و تجربه مردان در همان موقعیتها تفاوت دارد.

2- نظریه های نابرابری : که در آن معتقدند جایگاه زنان در بیشتر موقعیتها، نه تنها متفاوت از جایگاه مردان است بلکه از آن کم بهاءتر و با آن نابرابر است.

3- نظریه های ستمگری : که در آن معتقد هستند که زنان علاوه بر نابرابر بودن و تفاوت داشتن از مردان تحت ستم نیز قرار دارند، یعنی تحت قید و بند ، تابعیت ، تحمیل ، سو استفاده و بدرفتاری مردان به سر می برند.

پس همه نظریه های فمنیستی در مرحله اول به تفاوت بین زن و مرد قائل هستند. ولی در تبیین و تشریح جایگاه آنها در مقابل مردان این نظریه ها ، دیدگاههای متفاوتی دارند.

سلام
این تاپیک لخونی ببینید پیامبر فیمینیست بودن یا نه

http://www.askdin.com/showthread.php?p=3721#post3721

netuser;9479 نوشت:
شرایط زنان عهد پیامبر ( ص ) بسیار وخیم بوده و زن در برخی جوامع حتی از حیوانات اهلی نیز بی ارزش تر شمرده می شده است . دین اسلام ، " حقوق الهی و انسانی " زن را به او بازگرداند ، نه این که دیدگاه های مکتب فمینیسم را در پیش گیرد .

اما دادن لقب فمینیست به افراد ، گاهی می تواند صحیح ، و گاهی نیز ممکن است نادرست باشد . مهم این است که ببینیم دیدگاه ها تا چه اندازه با فمینیسم تطابق دارد .

سلام ، خیلی ممنون ، در مورد وخیم بودن شرایط زمان پیامبر (ص) باید عرض کنم که این شرایط نسبی هست و وخیم بودن شرایط را ما که نسبت به مردم آن دوران در آینده به سر می بریم تشخیص می دهیم البته سوای پیامبر (ص) که مأموریتی از سوی پروردگار داشتند و واقف به حقوق مردم بودند بقیه مردم اصلا پی به وخیم بودن وضعیت زنان نبرده بودند و فکر می کردند که زندگی باید همینگونه باشد و فکرشو هم نمی کردن که جور دیگری هم می توان با زنان برخورد کرد. شاید هم الان در جوامع کنونی با زنان به گونه ای برخورد می شود که نباید آنگونه باشد و در آینده مشخص خواهد شد که این برخورد درست نبوده.

شما مبارزه با زنده به گور کردن دختران ، بلند شدن پیامبر (ص) هنگام ورود فاطمه (س) و احترام و ارزش و جایگاهی که به ایشان داده می شد ، دفاع از زنان در مقابل ستم شوهرانشان و تشویق زنان به امور اجتماعی و دادن اختیار به زنان در مورد انتخاب همسر و ...... رو چگونه تعبیر می کنید؟ اون هم در زمانه ای که به قول آقای یوزر نت که در برخی جوامع زنان از حیوانات اهلی هم بی ارزشتر بودند.

سلام
اینها احترام به خانم ها است نه فمینیست بودن!!!!!

سلام جناب tobeh تاپیک تعریف فمنیست ر وکه توسط همکار گرامی narenj, لینکش در بالا قرار داده شده است ر ومطالعه نمائید فکر میکنم تعریفتان از فمنیست اشتباه بوده و یا دچار برداشت غلط شدید

با تشکر

narenj;9663 نوشت:
سلام
اینها احترام به خانم ها است نه فمینیست بودن!!!!!

خب یکی از اهداف فمنیست ها هم همین است!!!!!

گمنام;5491 نوشت:
جوهرهٔ فمینیسم آن است که حقوق، مزیت‌ها، مقام، و وظایف نبایستی از روی جنسیت مشخص شوند. به رغم این‌که بسیاری از رهبران فمینیسم زنان بوده‌اند ولی این بدان معنا نیست که تمام فمینیست‌ها زن بوده‌اند/هستند.

من این تعریف رو از نوشته آقای گمنام نقل قول کردم ، در آن نوشته که حقوق و مزایا نباید از روی جنسیت تعیین شود بلکه این عمل انسانها هست که حقوق و مزایا و پاداشها را تعیین می کند

در قرآن هم به این موارد صراحتا اشاره شده است :

و من یعمل من الصالحات من ذکر او اونثی و هو مؤمن فاولائک یدخلون الجنته ولا یظلمون نقیرا

من عمل صالحا من ذكر او انثی وهو مؤمن فلنحيينه حياة طيبة

tobeh;9830 نوشت:
من این تعریف رو از نوشته آقای گمنام نقل قول کردم ، در آن نوشته که حقوق و مزایا نباید از روی جنسیت تعیین شود بلکه این عمل انسانها هست که حقوق و مزایا و پاداشها را تعیین می کند

در قرآن هم به این موارد صراحتا اشاره شده است :

و من یعمل من الصالحات من ذکر او اونثی و هو مؤمن فاولائک یدخلون الجنته ولا یظلمون نقیرا

من عمل صالحا من ذكر او انثی وهو مؤمن فلنحيينه حياة طيبة

سلام

دوست گرامی مشکلش چیه

این جمله که کاملا تائید حرفهای شما رو میکنه

جوهرهٔ فمینیسم آن است که حقوق، مزیت‌ها، مقام، و وظایف نبایستی از روی جنسیت مشخص شوند.

گمنام;9837 نوشت:
سلام

دوست گرامی مشکلش چیه

این جمله که کاملا تائید حرفهای شما رو میکنه

جوهرهٔ فمینیسم آن است که حقوق، مزیت‌ها، مقام، و وظایف نبایستی از روی جنسیت مشخص شوند.

سلام، مشکلی نداره خیلی هم عالی هست، خب هدف من هم از نوشتن این تاپیک این بود که مشخص شود که در اسلام هم دفاع از حقوق زنان آنچنان که فمنیست ها دنبال آن هستند وجود دارد منتهی با این تفاوت که برخی اصول اسلامی در آن رعایت می شود والا اساس هر دو دفاع یکی هست. و آن این است که انسانها با توجه به اعمالشان پاداش و جزا و حقوق و مزیت دریافت کنند نه بر اساس جنسیت. و در هر دو از استثمار و محرومیت زنان توسط مردان با روشهای متفاوت دفاع می شود.

سلام

tobeh;9829 نوشت:
خب یکی از اهداف فمنیست ها هم همین است!!!!!

درست فمینیست ها هدفشون بالا بردن ارزش خانم ها و احترام به آنها و در کل احقاق حقوق آنها می دانند ولی اگر به تعاریف، فعالیت ها و گرایش هایی فمینیست ها نگاه کنید، خواهید دید نه تنها احترامی برای خانم ها کسب نکرده اند بلکه بلکه در بعضی موارد حقوق خانم ها را با اشتباهات فاحش خود از بین برده اند.
گمنام;9837 نوشت:

من با این جمله مخالفم اپر کمی دقت کنید مخصوصا در بعضی گرایشات فمینیست ها مثل رادیکال ها همه چیز را از روی جنسیت معنا می کنند و می خواهند حتی ( با عرض پوزش از آقایان) جنس مذکر را دشمن، ظالم، .... می دانند

narenj;9989 نوشت:
من با این جمله مخالفم اپر کمی دقت کنید مخصوصا در بعضی گرایشات فمینیست ها مثل رادیکال ها همه چیز را از روی جنسیت معنا می کنند و می خواهند حتی ( با عرض پوزش از آقایان) جنس مذکر را دشمن، ظالم، .... می دانند

سلام

اصل فمونیست هدفش همان است که گفت هشد مثل اینکه بگوئیم شیعه اثنی عشری تنها مذهب حق دین اسلام است ولی اسلام 72 فرقه دارد خب این موضوع خللی به اصل وارد نمیکند چون حقیقت هر چیزی اصل ان چیز می باشد

موضوع قفل شده است