آیا ترساندن مردم حق الناس است؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا ترساندن مردم حق الناس است؟

باسلام و خسته نباشید
لطفا به این 3 سوال پاسخ بدید _ بنده از آیت الله مکارم شیرازی تقلید میکنم

1- ترساندن مردم حق الناس است؟

2- اگر ترساندن مردم سهوی باشد بازم حرام است؟

3- چندی پیش خلاف میومدم، میخواستم برم توی کوچه؛ یه پسر بچه با یه پیر مرد بود تا منو دید پسره یهویی پرید و ترسید، ولی من فکر نمیکردم اگه منو ببینه بترسه و اصلا چنین قصدی نداشتم؛ تو دلم افتاد که برم ازش عذر خواهی و طلب حلالیت کنم ولی نرفتم، آیا حق الناسی به گردن دارم؟

متشکرم

با نام الله

کارشناس بحث: استاد نور

user;409135 نوشت:
باسلام و خسته نباشید
لطفا به این 3 سوال پاسخ بدید _ بنده از آیت الله مکارم شیرازی تقلید میکنم

1- ترساندن مردم حق الناس است؟

2- اگر ترساندن مردم سهوی باشد بازم حرام است؟

3- چندی پیش خلاف میومدم، میخواستم برم توی کوچه؛ یه پسر بچه با یه پیر مرد بود تا منو دید پسره یهویی پرید و ترسید، ولی من فکر نمیکردم اگه منو ببینه بترسه و اصلا چنین قصدی نداشتم؛ تو دلم افتاد که برم ازش عذر خواهی و طلب حلالیت کنم ولی نرفتم، آیا حق الناسی به گردن دارم؟

متشکرم

با سلام و احترام

برای دریافت پاسخ به دواستفتا مطابق با نظر آیه الله مکارم توجه نمایید:

1.حق الناس چیست و چگونه می توان آن را تشخیص داد؟منظور از حق الناس این است که انسان مالی کسی را به ناحق از طریق غصب یا رشوه یا ربا یا کم فروشی و مانند آن برده باشد که اگر صاحبان آن را بشناسد باید به او بازگرداند و اگر نشناسد از طرف آنها به فقیر و نیازمندی می دهد.

2.گاهی انسان کسی را ناخودآگاه اذیت می نماید. مثلا با ماشین به هنگام حرکت ممکن است پیرمردی را سهوا بترساند. در این گونه موارد:
۱- آیا انسان گناهی کرده است؟
۲- آیا پیاده شدن از ماشین و طلب حلالیت واجب یا مستحب است؟
۳-با توجه به این که در استفاده از ماشین انسان هر از گاهی ممکن است چنین ایذایی به وجود آورد، آیا شایسته است به خاطر این گونه مسایل ماشین خود را بفروشد و با وسایل نقلیه عمومی حرکت کند یا لزومی ندارد؟در صورتی که عمدا نباشد مرتکب حرام نشده ولی سزاوار است در این جاها عذر خواهی شود.

پایگاه اطلاع رسانی آیه الله مکارم به آدرس:
http://makarem.ir/Question/ViewQuestion.aspx?lid=0
http://makarem.ir/Question/ViewQuestion.aspx?lid=0
و استفتا از دفتر آیه الله مکارم در قم

باسلام و تشکر از پاسخ شما
یعنی اگر سهوی باشه حرام نیست ؛ حق الناسی صورت نگرفته و طلب حلالیت لازم نیست؟
اگر قصدا باشه حق الناسه و طلب حلالیت لازمه؟

درسته؟
متشکرم

user;409921 نوشت:
باسلام و تشکر از پاسخ شما
یعنی اگر سهوی باشه حرام نیست ؛ حق الناسی صورت نگرفته و طلب حلالیت لازم نیست؟
اگر قصدا باشه حق الناسه و طلب حلالیت لازمه؟

درسته؟
متشکرم

با سلام و احترام

اگر عمدا باشد و باعث اذیت دیگری شده باشد طلب حلالیت نمایید ولی درصورت سهوی فعل حرامی واقع نشده است.

استفتا از دفتر آیه الله مکارم در قم

باسلام و احترام
احساس میکنم یه خورده نسبت به بعضی چیزها وسواس شدم و هی از مردم طلب حلالیت میکنم از دستی که از حق الناس میترسم.
طوری که یه جورایی رفیقا و دوستا منو اینطور میشنسان!

مثلا با دوچرخه منتظرم دوستم بودم از خونش بیاد؛ دو چرخه به دیوار همسایشون تکیه دادم بود وقتی که کشیدم دیوار یه خورده خیلی کم که قابل توجه هم نبود و اصلا ارزشی نداشت خش برداشت (دیوار سمتی بود) بعد رفتم طلب حلالیت کردم
کلا هی چپ میرم راست میرم یه کاری میشه میترسم حق الناس نباشه میرم طلب حلالیت میکنم
خلاصه مکافاتی شده
چیکار کنم؟

من همیشه زن داداشم رو همیشه میترسونم جوری که باعث میشه فشارش افت بکنه
بعدش ازش حلالیت میطلبم
میترسم از ته دل نباشه هر کاری هم میکنم نمیتونم این عادت رو ترک کنم
چه کار بکنم

user;410013 نوشت:
باسلام و احترام
احساس میکنم یه خورده نسبت به بعضی چیزها وسواس شدم و هی از مردم طلب حلالیت میکنم از دستی که از حق الناس میترسم.
طوری که یه جورایی رفیقا و دوستا منو اینطور میشنسان!

مثلا با دوچرخه منتظرم دوستم بودم از خونش بیاد؛ دو چرخه به دیوار همسایشون تکیه دادم بود وقتی که کشیدم دیوار یه خورده خیلی کم که قابل توجه هم نبود و اصلا ارزشی نداشت خش برداشت (دیوار سمتی بود) بعد رفتم طلب حلالیت کردم
کلا هی چپ میرم راست میرم یه کاری میشه میترسم حق الناس نباشه میرم طلب حلالیت میکنم
خلاصه مکافاتی شده
چیکار کنم؟

با سلام و عرض ادب

حکم شرعی در پست های قبلی بیان شد برای رفع وسواس در این زمینه باید سوال خود را در انجمن مشاوره پیگیری نمایید.

موفق و موید باشید.

سیده اسماء;410078 نوشت:
من همیشه زن داداشم رو همیشه میترسونم جوری که باعث میشه فشارش افت بکنه
بعدش ازش حلالیت میطلبم
میترسم از ته دل نباشه هر کاری هم میکنم نمیتونم این عادت رو ترک کنم
چه کار بکنم

با سلام و احترام

اگر عمدا کاری کنید که باعث اذیت و آزار ایشان شود حرام است و باید حلالیت بطلبید و اگر ایشان بیان کردند که بخشیدند تکلیفی ندارید.

موفق و موید باشید.

موضوع قفل شده است