چرم غیر اسلامی

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرم غیر اسلامی

سلام

یک سوالی که دارم اینست که چرمها همه طبیعی هستند؟احتمال مصنوعی بودن چقدر است؟اگر احتمال بیشتر بدهیم مصنوعی است میتوانیم آن را طاهر فرض کنیم؟

فاطمه ۶۵;188762 نوشت:
یک سوالی که دارم اینست که چرمها همه طبیعی هستند؟احتمال مصنوعی بودن چقدر است؟اگر احتمال بیشتر بدهیم مصنوعی است میتوانیم آن را طاهر فرض کنیم؟

با سلام و احترام

در مورد چرم و اجزاى حيوانى که از بلاد غير اسلامى تهيه شده، اگر احتمال دهيد که حيوان ذبح اسلامى شده، پاک است و اگر يقين داريد که ذبح اسلامى نشده، محکوم به نجاست است و اگر در بلاد اسلامی باشد محکوم به طهارت است.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س276

یا هو
با سلام

درباره چرم های خارجی که یقین به طبیعی بودن آنها و ذبح غیر اسلامی آنها داریم
نظر بسیاری از مراجع را دیدم.
همه مراجع به جز آیت الله مکارم و آیت الله صانعی،حکم به نجاست کرده اند.
اما من دچار اضطراب شده ام.
مرجع بزرگوار من آن را پاک میدانند

آیا احتیاط کردن دراین مورد خوب است و یا هیچ تاثیری نخواهد داشت؟
بالاخره ممکن است نجس باشد و ما ندانیم.آیا اثر وضعی ای بر آن مترتب
میشود یا خیر؟

a_rezahu;234263 نوشت:
یا هو با سلام درباره چرم های خارجی که یقین به طبیعی بودن آنها و ذبح غیر اسلامی آنها داریم نظر بسیاری از مراجع را دیدم. همه مراجع به جز آیت الله مکارم و آیت الله صانعی،حکم به نجاست کرده اند. اما من دچار اضطراب شده ام. مرجع بزرگوار من آن را پاک میدانند آیا احتیاط کردن دراین مورد خوب است و یا هیچ تاثیری نخواهد داشت؟ بالاخره ممکن است نجس باشد و ما ندانیم.آیا اثر وضعی ای بر آن مترتب میشود یا خیر؟

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی

وظیفه ما عمل به حکم مرجع اعلمی است که او را به عنوان مرجع خود انتخاب کرده ایم و گرنه ممکن است خدای نخواسته بخاطر احتیاط به وسواس بیفتیم که دام خطرناک شیطان رجیم است و باید به شدت از آن پرهیز کرد .

از نظر مرجع شما چرم خارجی که یقین به میته بودن و ذبح نشدن آن ندارید ، پاک است و نباید به مسائل دیگر توجه کنید . (1)

همیشه سالم و موفق باشید

پی نوشت:
1. آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل م 100 ؛ آیت الله مکارم شیرازی ، حاشیة العروة الوثقی ج 1 ص 58

نقل قول:
با سلام و احترام

در مورد چرم و اجزاى حيوانى که از بلاد غير اسلامى تهيه شده، اگر احتمال دهيد که حيوان ذبح اسلامى شده، پاک است و اگر يقين داريد که ذبح اسلامى نشده، محکوم به نجاست است و اگر در بلاد اسلامی باشد محکوم به طهارت است.

آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س276

با سلام اینجانب شنیده ام که نظر آیت الله خامنه ای در مورد چرم خارجی این است که نجاست درجه دو هست یعنی اگر دست تر با آن برخورد کرد،بعد از خشک شدن موضع می توان با آن نماز خواند و نیاز به آبکشی نیست.
حالا می خواستم از این حکم مطمئن شوم که آیا ایشان نظرشان اینگونه است تقاضا می کنم کارشناسان سایت توضیح بدهند .:Gol:

با سلام
مهمانی شام خانه شخصی بودم که به گفته خودش مبلمانش را از دانمارک که کشوری غیر اسلامی است آورده بود و چرم طبیعی هم بود پس میشه بگم یقین دارم که ذبح غیر اسلامی شده یا باز هم باید بگم ممکنه ذبح اسلامی شده باشه؟چون دیدم بچه ها بازی میکردند و دست و دهانشون رو به مبل میزدند و همون طور اومدند شام خوردند از طرفی وفتی آدم میشینه رو مبل چرم بدنش عرق میکنه.
مرجع تقلید آیت الله خامنه ای
با سپاس

[="Tahoma"][="Black"]

حنانه م;287360 نوشت:
با سلام اینجانب شنیده ام که نظر آیت الله خامنه ای در مورد چرم خارجی این است که نجاست درجه دو هست یعنی اگر دست تر با آن برخورد کرد،بعد از خشک شدن موضع می توان با آن نماز خواند و نیاز به آبکشی نیست. حالا می خواستم از این حکم مطمئن شوم که آیا ایشان نظرشان اینگونه است تقاضا می کنم کارشناسان سایت توضیح بدهند .

با عرض سلام و احترام و تشکر از سئوال حضرت عالی

چیزی در مورد نجاست درجه دو بودن نشنیدم .
اگر یقین به نجاست چرم باشد ، حکم نجس را دارد و بدون تطهیر عضوی که با آن برخورد داشته و نجس شده ، نمی توان نماز خواند .

همیشه موفق و سلامت باشید[/]

نقل قول:
با عرض سلام و احترام و تشکر از سئوال حضرت عالی

چیزی در مورد نجاست درجه دو بودن نشنیدم .
اگر یقین به نجاست چرم باشد ، حکم نجس را دارد و بدون تطهیر عضوی که با آن برخورد داشته و نجس شده ، نمی توان نماز خواند .

با سلام و تشکر از جناب سجاد:Gol:
این حکم رامن از یکی از اقوام ساکن در کشور اروپایی شنیدم ممکن هست که احکام کشورهای خارجی باشه ؟

[="Tahoma"][="Black"]

حنانه م;287372 نوشت:
با سلام و تشکر از جناب سجاد این حکم رامن از یکی از اقوام ساکن در کشور اروپایی شنیدم ممکن هست که احکام کشورهای خارجی باشه ؟

با عرض سلام مجدد
خواهش می کنم

خیر حکم همان است که عرض کردم و تفاوتی بین داخل و خارج کشور نیست.

در پناه حضرت حق باشید[/]

[="Tahoma"][="Black"]

اکسیر;287369 نوشت:
با سلام مهمانی شام خانه شخصی بودم که به گفته خودش مبلمانش را از دانمارک که کشوری غیر اسلامی است آورده بود و چرم طبیعی هم بود پس میشه بگم یقین دارم که ذبح غیر اسلامی شده یا باز هم باید بگم ممکنه ذبح اسلامی شده باشه؟چون دیدم بچه ها بازی میکردند و دست و دهانشون رو به مبل میزدند و همون طور اومدند شام خوردند از طرفی وفتی آدم میشینه رو مبل چرم بدنش عرق میکنه. مرجع تقلید آیت الله خامنه ای با سپاس

با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سئوال شما

یقین یا عدم یقین شما به نجاست بستگی به مورد دارد و ما نمی توانیم قضاوت کنیم اما حکم همان است که عرض شد یعنی به هر حال اگر یقین به نجاست داشتید (یقین کردید که چرم طبیعی است و ذبح شرعی هم نشده است) ، حکم نجس را دارد و گرنه پاک محسوب می شود.

در مورد عرق کردن روی چنین مبلی هم تا یقین نکنید که عرق آنقدر بوده که موجب سرایت نجاست شود ، پاک محسوب می شود.

همیشه سربلند باشید[/]

سجاد;287378 نوشت:
[="tahoma"][="black"]

یقین یا عدم یقین شما به نجاست بستگی به مورد دارد و ما نمی توانیم قضاوت کنیم اما حکم همان است که عرض شد

[/][/]

با عرض پوزش از اینکه باز هم سوال میکنم چون دقیقا متوجه نشدم .
تا مطمئن نباشیم ،نمیتونیم بگیم چیزی نجس هست این حکم کلی هست و قبول اما آیا مگر ذبح شرعی هم در کشور غیر اسلامی بصورت رایج انجام میشود؟درسته عده ای هم مسلمان در هر کشور غیر اسلامی دیده میشود اما در مورد تغذیه و غذای اسلامی مراکز و رستورانهای خاص مسلمانان هست که با ذبح شرعی غذای حلال تهیه میکنند .همان طور که یک مسلمان در کشور غیر اسلامی اغذیه گوشتی در رستورانهای عمومی نمیخورد چون میداند حلال نیست چون ذبحش شرعی نبوده پس از وسایل چرم هم استفاده نمیکند.
اگر باید بنا را همیشه بر اطمینان گذاشت پس در مورد غذا هم آیا میشود بگوییم یقین نداریم و استفاده کنیم؟

اکسیر;287392 نوشت:
با عرض پوزش از اینکه باز هم سوال میکنم چون دقیقا متوجه نشدم . تا مطمئن نباشیم ،نمیتونیم بگیم چیزی نجس هست این حکم کلی هست و قبول اما آیا مگر ذبح شرعی هم در کشور غیر اسلامی بصورت رایج انجام میشود؟درسته عده ای هم مسلمان در هر کشور غیر اسلامی دیده میشود اما در مورد تغذیه و غذای اسلامی مراکز و رستورانهای خاص مسلمانان هست که با ذبح شرعی غذای حلال تهیه میکنند .همان طور که یک مسلمان در کشور غیر اسلامی اغذیه گوشتی در رستورانهای عمومی نمیخورد چون میداند حلال نیست چون ذبحش شرعی نبوده پس از وسایل چرم هم استفاده نمیکند. اگر باید بنا را همیشه بر اطمینان گذاشت پس در مورد غذا هم آیا میشود بگوییم یقین نداریم و استفاده کنیم؟

با سلام و عرض ادب

نسبت به چرمی که از کشورهای غیراسلامی تهیه شده است مطابق با نظر مقام معظم رهبری،اگر احتمال دهيد که حيوان ذبح اسلامى شده، پاک است و اگر يقين داريد که ذبح اسلامى نشده، محکوم به نجاست است.(1)
ولی نسبت به مصرف اغذیه گوشتی درکشورهای غیر اسلامی،تا تذکيه شرعى آن احراز نشود خوردن آن حرام است، ولى از نظر طهارت، اگر يقين به عدم تذکيه نباشد پاک است.(2)

بنابراین حکم نسبت به طهارت یکسان است اما نسبت به خوردن باید احراز تذکیه شرعی شود.

1.آیه الله خامنه ای،اجوبه الاستفتائات،س276
2.همان،س275

با سلام

1-در مورد لباس های چرمی مثل کاپشن و کمربند و.... که نمی دانیم از کجا آورده شده(کشور اسلامی یا غیر اسلامی) ذبح شرعی شده یا نه و همین طور نمی دانیم که از حیوان حلال گوشت است یا حرام گوشت نماز خواندن چه حکمی دارد؟

2- در حالت غیر نماز اگر چنین لباسی بپوشیم و خیس شود نجس می گردد ؟(در حالی که نمی دانیم چگونه و از چه حیوانی ساخته شده است)

لطفا نظر آقایان بهجت ،مکارم و خامنه ای را بیان کنید.

با تشکر

mostafa272;310839 نوشت:
با سلام 1-در مورد لباس های چرمی مثل کاپشن و کمربند و.... که نمی دانیم از کجا آورده شده(کشور اسلامی یا غیر اسلامی) ذبح شرعی شده یا نه و همین طور نمی دانیم که از حیوان حلال گوشت است یا حرام گوشت نماز خواندن چه حکمی دارد؟ 2- در حالت غیر نماز اگر چنین لباسی بپوشیم و خیس شود نجس می گردد ؟(در حالی که نمی دانیم چگونه و از چه حیوانی ساخته شده است) لطفا نظر آقایان بهجت ،مکارم و خامنه ای را بیان کنید.

با سلام و احترام خدمت کاربر بزرگوار

1.اگر شك داشته باشد كه لباسي از مو يا پشم يا كرك حيوان حلال گوشت است يا حرام گوشت، چه در كشورهاي اسلامي تهيه شده باشد چه در كشورهاي غير اسلامي، نماز خواندن با آن مانعي ندارد.(1)
2.اگر انسان يقين به نجاست آنها نداشته باشد، پاك است.(2)

پی نوشت:
1.رساله مراجع،م827(مطابق با نظر مراجع یادشده)
2.همان،م94

سجاد;234288 نوشت:
وظیفه ما عمل به حکم مرجع اعلمی است که او را به عنوان مرجع خود انتخاب کرده ایم و گرنه ممکن است خدای نخواسته بخاطر احتیاط به وسواس بیفتیم که دام خطرناک شیطان رجیم است و باید به شدت از آن پرهیز کرد .

پس وقوف عند الشبهه چه می شود؟؟؟

[="Tahoma"][="Black"]

عبدالرحیم;344935 نوشت:
پس وقوف عند الشبهه چه می شود؟؟؟

با تشکر از سؤال شما

وقوف عند الشبهه ، احتیاط بوده و کار نیکویی است اما نباید منجر به وسواس شود که در این صورت مشکلات عدیده از جمله افتادن در حرام ها را بعضا در پی خواهد داشت .

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

حیوانی که به شیوه ی اسلامی ذبح نشود کلا حرام است واگر دست خیس به ان زده شود نجس است

با سلام

1- استفاده از کفش چرمی که ساخت داخل(ایران) هست ولی نمی دانیم از چه نوع چرمی و چگونه تهیه شده است ،آیا از نظر شرعی مشکلی دارد ؟

2- استفاده از واکس خارجی برای کفش که از مواد مورد استفاده شده در آن بی اطلاع هستیم ، آیا از نظر شرعی مشکلی دارد ؟

3- استفاده از برس کفش که از موی حیوان تهیه شده ولی نمیدانیم حلال گوشت هست یا خیر ؛ برای تمیز کردن کفش، آیا از نظر شرعی مشکلی دارد ؟

مرجع تقلید ، آیت الله خامنه ای

[="Tahoma"][="Black"]

بانو;363029 نوشت:
با سلام
1- استفاده از کفش چرمی که ساخت داخل(ایران) هست ولی نمی دانیم از چه نوع چرمی و چگونه تهیه شده است ،آیا از نظر شرعی مشکلی دارد ؟
2- استفاده از واکس خارجی برای کفش که از مواد مورد استفاده شده در آن بی اطلاع هستیم ، آیا از نظر شرعی مشکلی دارد ؟
3- استفاده از برس کفش که از موی حیوان تهیه شده ولی نمیدانیم حلال گوشت هست یا خیر ؛ برای تمیز کردن کفش، آیا از نظر شرعی مشکلی دارد ؟ مرجع تقلید ، آیت الله خامنه ای

با عرض سلام و احترام

1. اشکالی ندارد .
2. اشکالی ندارد .
3. اگر برس کفش ساخت ایران و یا کشور های مسلمانان باشد ، استفاده از آن مانعی ندارد اما اگر از تولیدات کفار باشد در فرض سؤال نمی توان آن را پاک دانست . (1)

همیشه سلامت و پیروز باشید

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

موضوع قفل شده است