کمک کنم دوستم طلاق بگیره ؟ ------ فقهی

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کمک کنم دوستم طلاق بگیره ؟ ------ فقهی

[="teal"]

سلام به همه ی دوستای عزیزم
یکی از آشنایانم که خانومه قصد طلاق از همسرش داره
شوهرش از وکیلی چیره دست برای کلاهبرداری سره خانوم استفاده کرده و میخواد مهریه ی خانوم را بالا بکشه و نه طلاق میده و نه رفتاری داره که بشه تحملش کرد
یکسری اعمالی انجام داده که خانوم گیر افتاده و نمیتونه طلاق بگیره
خانوم هم هزینه ی وکیل را نمیتونه پرداخت کنه

برادر دوست من دانشجوی رشته ی حقوقه
من قضیه را براش گفتم و اون گفت:احتمالا آقا یا میخواد خانوم را خسته کنه که از مهریه اش بگذره و یا میخواد باز خسته بشه و برگرده سره زندگیش
ایشون راه حلهایی به من گفت که اگه خانوم عمل کنه فوری میتونه طلاق بگیره !!!!!!!
حالا سوال من اینه ....منکه نمیتونم از اون آقا بپرسم قصدش از اینکار ندادن مهریه است یا برگردوندنه زنش .....باید چیکار کنم؟اگه بگم به خانوم فوری طلاق میگیره و امکان رجوع نیست ...... اگه مرده بخواد خوب بشه چی؟؟؟ ....... اگه نگمو مجبور بشه مهرشو ببخشه یا دوباره به سختی زندگی کنه?.....من چیکار کنم که گناه پاشوندنه زندگی دونفر ...یا پایمال کردن حق خانومه گردنم نیفته؟

مرجع تقلیدم مرحوم آیت الله بهجت بودند و در مسایل جدید مقلد آیت الله مکارمم

[/]

سلام.

شما وظيفه داري كه به اون خانم بگي در غير اين صورت پيش خدا مسئوليد.

[="teal"]

اگه آقا بخواد عوض بشه چیییی؟؟؟؟؟ اونا ۴تا بچه هم دارند
[/]

شقایق;181775 نوشت:
سلام به همه ی دوستای عزیزم یکی از آشنایانم که خانومه قصد طلاق از همسرش داره شوهرش از وکیلی چیره دست برای کلاهبرداری سره خانوم استفاده کرده و میخواد مهریه ی خانوم را بالا بکشه و نه طلاق میده و نه رفتاری داره که بشه تحملش کرد یکسری اعمالی انجام داده که خانوم گیر افتاده و نمیتونه طلاق بگیره خانوم هم هزینه ی وکیل را نمیتونه پرداخت کنه برادر دوست من دانشجوی رشته ی حقوقه من قضیه را براش گفتم و اون گفت:احتمالا آقا یا میخواد خانوم را خسته کنه که از مهریه اش بگذره و یا میخواد باز خسته بشه و برگرده سره زندگیش ایشون راه حلهایی به من گفت که اگه خانوم عمل کنه فوری میتونه طلاق بگیره !!!!!!! حالا سوال من اینه ....منکه نمیتونم از اون آقا بپرسم قصدش از اینکار ندادن مهریه است یا برگردوندنه زنش .....باید چیکار کنم؟اگه بگم به خانوم فوری طلاق میگیره و امکان رجوع نیست ...... اگه مرده بخواد خوب بشه چی؟؟؟ ....... اگه نگمو مجبور بشه مهرشو ببخشه یا دوباره به سختی زندگی کنه?.....من چیکار کنم که گناه پاشوندنه زندگی دونفر ...یا پایمال کردن حق خانومه گردنم نیفته؟ مرجع تقلیدم مرحوم آیت الله بهجت بودند و در مسایل جدید مقلد آیت الله مکارمم

با عرض سلام واحترام خدمت سرکار شقایق گرانقدر

در فرض سئوال شما وظیفه خاصی ندارید (1)

به نظر می رسد چون اطلاع کافی از قصد و غرض آقا هم ندارید اگر کمکی در جهت گرفتن طلاق که شرعا مذموم است ، انجام دهید ، درست نباشد .

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر آیت الله مکارم شیرازی در قم

سلام.

خیلی جالبه!!!

خودتون گفتید آقا از یک وکیل چیره دست برای کلاهبرداری و اذیت دوستتون استفاده کرده اون وقت میگید نمی دونم نیت این آقا چی بوده؟

استغفر الله.

اگر واقعا همین جواب فقهی رو می خواستید دیگه چرا پرسیدید؟!!!!

اگر هم که نیتتون کمک خالصانه به دوستتون بود باید براش توضیح میدادید. حالا که تنها و درمانده شده.

واقعا که چه شیعیانی هستیم ما!!!

توی سختیها پشت هم رو خالی میکنیم.

سادات;181929 نوشت:
سلام.

خیلی جالبه!!!

خودتون گفتید آقا از یک وکیل چیره دست برای کلاهبرداری و اذیت دوستتون استفاده کرده اون وقت میگید نمی دونم نیت این آقا چی بوده؟

استغفر الله.

اگر واقعا همین جواب فقهی رو می خواستید دیگه چرا پرسیدید؟!!!!

اگر هم که نیتتون کمک خالصانه به دوستتون بود باید براش توضیح میدادید. حالا که تنها و درمانده شده.

واقعا که چه شیعیانی هستیم ما!!!

توی سختیها پشت هم رو خالی میکنیم.

[="teal"]

سرکار سادات
من عرض کردم که اون وکیل منظوره آقا رو دو مورد احتمال داد

یعنی من با دو قضیه ی کاملا متفاوت روبه رو هستم
نیت من کمک خالصانه به دوستم نیست نیت من رضای خداست
ببینم سرکار خانم اگه خودتون جای من باشید واقعا چون اون خانوم از دوستانتونند حاضر میشید کمک کنید یه زندگی از هم بپاشه
شیعه بایدنیتش رضای خوده خدا باشه نه رضای بنده ی خدا

من واسه این اومدم اینجا سوال بپرسم چون خودمو گذاشتم جای جفت اونا
جای دوستم گذذاشتم و گفتم اگه زندگیه من اینجوری بشه میخوام یکی کمکم کنه
جای شوهرش گذاشتمو گفتم اگه واقعا تنها راه برگردوندن زنشو اینکار دیده باشه چیی؟
اگه واقعا با برگردنه خانوم آقا عوض بشه ولی من نذارم برگرده و زندگیشون برای همیشه بپاشه بعد از کجا معلوم این بلا سره زندگی خودم نیاد?

[/]

سلام علیکم:
به نظر این حقیر :
فقط اصلاح ذات البین تا حد توان و امکانات ، بهترین راه کمک به اینگونه دعواهای زن و شوهری است .
با توجه به عدم اشراف دیگران به مسائل خصوصی زن و شوهر ، هیچ گونه اقدامی بغیر از اصلاح ذات البین تجویز نمیشود .
موضوع دعواهای زن و شوهر حساسترین نوع دعوا است . که حتی الامکان نباید در آن دخالت کرد . و یا به بهانه کمک به یکی از دو طرف ، بقول معروف کار را خرابتر از آنچه که هست کرد .

من فقط نظر شخصی خودم رو با توجه به سالیان دراز تجربه تاهل خودم . عرض کردم .

نقل قول:

ببینم سرکار خانم اگه خودتون جای من باشید واقعا چون اون خانوم از دوستانتونند حاضر میشید کمک کنید یه زندگی از هم بپاشه
شیعه بایدنیتش رضای خوده خدا باشه نه رضای بنده ی خدا
سلام. اگر اون آقا سر ناسازگاری و اذیت داره و خودش داره زندگیشون رو از هم می پاشه من حاضرم به دوستم کمک کنم تا از راه درست و منطقی عمل کنه.

نقل قول:

جای شوهرش گذاشتمو گفتم اگه واقعا تنها راه برگردوندن زنشو اینکار دیده باشه چیی؟
عجب!!! از کی تا حالا تنها راه برگردوندن شده تهدید و زورگویی به مادر بچه ها؟باید بیاد ناز این خانم رو بکشه. مادر بچه هاشه. باید بیاد دلشو به دست بیاره. با زبان خوش و خلق حسنه نه با قلدری و تهدید. با دشمن مسلح که طرف نیست رفته وکیل گرفته . همراه زندگیشه.این نشون ازضعف این آقاست.

نقل قول:

اگه واقعا با برگردنه خانوم آقا عوض بشه ولی من نذارم برگرده و زندگیشون برای همیشه بپاشه بعد از کجا معلوم این بلا سره زندگی خودم نیاد?
باشه برگردونه اما به اون روشی که گفتم. این کاری که این آقا در پیش گرفته هم اوضاع رو خرابتر میکنه هم باید منتظر عکس العملهای بعدی خانم باشند. شما اگر نیتت خیر باشه یا به قول خودت رضای خدا مطمئن باش سر زندگی خودت نمیاد. اجباری هم نیست دخالت کنید. اگر دو دل هستید دخالت نکنید.

سادات;182041 نوشت:

سلام. اگر اون آقا سر ناسازگاری و اذیت داره و خودش داره زندگیشون رو از هم می پاشه من حاضرم به دوستم کمک کنم تا از راه درست و منطقی عمل کنه.

عجب!!! از کی تا حالا تنها راه برگردوندن شده تهدید و زورگویی به مادر بچه ها؟باید بیاد ناز این خانم رو بکشه. مادر بچه هاشه. باید بیاد دلشو به دست بیاره. با زبان خوش و خلق حسنه نه با قلدری و تهدید. با دشمن مسلح که طرف نیست رفته وکیل گرفته . همراه زندگیشه.این نشون ازضعف این آقاست.

باشه برگردونه اما به اون روشی که گفتم. این کاری که این آقا در پیش گرفته هم اوضاع رو خرابتر میکنه هم باید منتظر عکس العملهای بعدی خانم باشند. شما اگر نیتت خیر باشه یا به قول خودت رضای خدا مطمئن باش سر زندگی خودت نمیاد. اجباری هم نیست دخالت کنید. اگر دو دل هستید دخالت نکنید.

سلام
من کی گفتم تهدید کرده
اتفاقا خیلیم نازشو کشید
بعد مادر خانوم بهش توهین کرد اونم سره لج یا هر چیزه دیگه ای اینکارو میکنه

موضوع قفل شده است