جمع بندی آیا اقدام نمایم؟ (به دل ننشستن چهره)

تب‌های اولیه

85 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا اقدام نمایم؟ (به دل ننشستن چهره)

سلام و صلوات
من با موردی آشنا شدم که از نظر فکری و اعتقادی به هم میخوریم و ایشون خانم مومنه ای هستن
از نظر خانوداه،تدین، ولایت پذیری، کم توقعی، اختلاف سنی، تناسب قد و قامت با من، اشتراکات سیاسی(پیرو رهبری بودن)،صداقت،حجاب عالی همه چی بالای ۹۰ ۹۵ درصد جوره
فقط چهرشون به دلم ننشسته، نه اینکه زشت باشن

با خودم گفتم ببین این با حجاب و بی آرایش بود، بعد از ازدواج (ان اشاالله) پیش تو که قیافش اینطوری نیست،انتظار داشتی بزک کرده باشه؟ تازه خودت همینو از خدا می خواستی، مگه نگفتی که خدا فقط از نظر اعتقادی با من جور باشه، تازه خودت فکر کردی چه اسکلی هستی! تازه زیبایی تا چند ساله جوونیه، بعدش تازه عادی میشه، تازه این مورد از سرت هم زیاده که خدا گذاشته پیش روت،و با این اعمالت خدا زن بهشتی سر رات گذاشته ،در روایات هم داریم کسی که بخاطر زیبایی با کسی ازدواج کنه ازش ناخوشایند میشه
و این مورد رو من به عینه دیدم
میگم امتجان الهی هم شاید باشه! نظرتون چیه؟

خلاصه کلام » زیبایی باطن این خانم منو خیلی مجذوب خودش کرده، و زیبایی ظاهر نه

حالا من همین طوری میخوام اقدام کنم،و بگم چهره رو بیخیال، از سرم هم زیاده، خُلَم اگه از دست بدم

حالا با دلایلی که آوردم از شما مشورت میخوام

تولد امام نقی هم تبریک عرض میکنم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

با عرض سلام خدمت شما برادر گزامی
در رابطه با سوال شما توجهتان را به اين نكته جلب مى‏كنيم كه: يكى از معيارهايى كه لازم است در انتخاب همسر مورد توجه قرار گيرد، زيبايى ظاهرى دو طرف است. دختر و پسر بايد از نظر خوش‏قيافگى و زيبايى، با يكديگر تناسب داشته باشند. اين امر از جهات گوناگون براى خانواده از اهميت برخوردار است: زيبايى ظاهرى و تناسب ظاهرى در حفظ و تقويت عفت و ايمان و مقابله با وسوسه هاى شيطانى تأثير دارد زيرا اگر همسر از زيبايى همسرش (آن گونه كه او مى پسندد) از حد نصاب كافى برخوردار باشد و او را پسنديده باشد، چشم و فكر و عملش متوجه ديگران نخواهد شد و حسرت زيبايان بيگانه را نخواهد خورد و در جامعه به دنبال بيگانگان نخواهد رفت و دچار خيانت به همسر نمى شود.
در اسلام نيز بر همين مطلب تأكيد شده است هم به مردان هنگام انتخاب همسر توصيه كرده به ويژگى هاى ظاهرى دختر توجه كنند و هم به مردان لزوم اراستگى را يادآور مى شود. و به زنان نيز مى فرمايد خود را در برابر همسران خود بيارايند و به گونه اى آنها را اشباع و ارضاء كنند كه دچار انحراف اخلاقى و جنسى نشوند.
زيبايى يك امتياز است و در شيرينى و سعادت زندگى زناشويى تأثير به سزايى دارد. به طورى كه لازم است يكديگر را از نظر اندام و چهره و شكل ظاهرى همديگر را دوست داشته باشند. مهم اين نكته است كه بايد بين زشت بودن و زيبا نبودن فرق بگذاريد. يعنى شما نبايد با شخص زشت ازدواج بكنيد چون بايد يك عمر در كنار او زندگى و از وجود او لذت و بهره ببريد و اين اهداف مشروع با شخص زشت فراهم نمى شود اما اين كه ميزان زيبايى چقدر است و بايد باشد ديگر سليقه شما است كه قضاوت مى كند. لذا مى گوييم اگر ايشان در چشم شما زشت مى نمايد ازدواج نكنيد ولى اگر زيبا است ولى بهره ى وى از زيبايى كم است به سليقه ى خود تان بستگى دارد. چون زيبايى يك معيار و اندازه معين و قانون استاندارد ندارد بلكه تا حدودى به سليقه افراد بستگى دارد. حتى ممكن است فردى در نظر كسى زيبا باشد و در نظر ديگرى زشت.
مى‏توان گفت زيبايى به اندازه‏اى بايد باشد كه همديگر را بپسندند و جذابيت كافى براى همديگر داشته باشند و متناسب با ويژگى‏هاى خود، ديگرى را انتخاب كند. به عبارت ديگر از نظر ظاهرى نيز بايد كفو همديگر باشند.
اگر انسانى قيافه ظاهرى و اندام همسرش را نپسندد و او را دوست نداشته باشد ممكن است به طور ناخواسته به او ستم و جفا كند و از او بهانه و ايراد بگيرد و زندگى را بر او تلخ نمايد. بنابراين، به شما توصيه مى‏كنيم در اين باره، بيشتر دقت كنيد و احساساتى عمل نكنيد. حتى اگر لازم است با ديگران، مثل مادر و خواهرتان مشورت نماييد و نظر آنان را هم در باره دختر مورد نظر جويا شويد. البته به این موضوع نیز دقت کنید که چهره دختران مدهبی بعد از ازدواج با اصلاح بهتر می شوند و البته در خانه نیز می توانند برای شما آرایش نمایند
و البته كارى نكنيد كه بعدا پشيمان شويد و راهى براى بازگشت نداشته باشيد.
در پناه قرآن و عترت موفق باشيد.
یا علی

نگاه اول به دلتون ننشسته

دیگه خودتون رو گول نزنید

هم خودتون عذاب میکشید هم اون دختر بنده خدا

به دلتون ننشسته باشه و باهاش ازدواج کنید تمام اعتماد به نفس و غرور اون دختر له میشه

در ضمن

اینکه میگید بزک کرده نباید باشه و بعده ازدواج حتمن پیش شما جور دیگه ای میشه ظاهرشون هم به نظرم اشتباهه

ببینید دختری که سادس

سادس

ینی این سادگی و بی آرایش بودن و ظاهر معمولی داشتن توی وجودشه انگار

هر کاریم کنه باز سادس : )

نمیدونم منظورمو چجوری بگم

ببینید از یه دختر چادری و ساده و مذهبی

هیچوقت نمیتونید انتظار داشته باشید توی خلوت زن و شوهری بشه شبیه دخترای هفتاد قلم آرایش بیرون

چون اون دختر با سادگی بزرگ شده

آرایشم کنه خیلی تابلو توی ذق میزنه

اگه ننشسته تا آخرم نمینشینه
بحث زیبایی وزشتی نیست ارتباطی است که در آن نگاه هست
باید چهره اون شخص به دل آدم بنشینه حتی اگر زشت باشه
اگر فکر میکنید آرایش کنه تودل برو میشه سعی کنید یه بار اونو با آرایش ببینید
اگه به دل ننشست که خب
اگه ننشست به هر حال ازدواج کار دل است
وباید دل راضی باشه
اگه به دل ننشست قسمت نیست

Miss Chadoriii;581495 نوشت:
دیگه خودتون رو گول نزنید

قبول دارم:ok:

از بس تو گوش ما خوندن یکی رو برای زیباییش انتخاب نکن، من اینطور شدم، الان فکر میکنم اگه انتخاب نکنم گناه کردم، نکنه یکی رو ببینم قیافش خوشم بیاد، بعد از زادواج خدا حال گیری کنه(که البته با مرام تر از این حرفاست)، بگه بخاطر قیافه بود، نیتت خالص نبود .... این حرفها

منظورتون رو فهمیدم
این خیلی ساده تر بود
مثلا از آواتار شما هم ساده تر!!:makhfi:

روزی جوانی به پیامبر مراجعه کرد که
مادرم شخصی را برام در نظر گرفته ومن اونو نمیخوام کس دیگه رو میخوام
پیامبر فرمودند با اونی که خودت میخوای ازدواج کن

ازدواج وانتخاب رشته واینا مصلحت بر نمیداره ازدواج مثل انتخاب رشتس
شما در رشته ای موفقی که هم استعداد اونوداشته باشی هم علاقه بهش داشته باشی
اما اگه علاقه نداشته باشی درس برات عذابه

ازدواجم همینه شاید دونفر روی کاغذ خیلی بهم میخورن اما وقتی روبرو میشن اصن خبری در دلشون نمیشه!

ابن-الخمینی;581506 نوشت:
قبول دارم:ok:

از بس تو گوش ما خوندن یکی رو برای زیباییش انتخاب نکن، من اینطور شدم، الان فکر میکنم اگه انتخاب نکنم گناه کردم، نکنه یکی رو ببینم قیافش خوشم بیاد، بعد از زادواج خدا حال گیری کنه(که البته با مرام تر از این حرفاست)، بگه بخاطر قیافه بود، نیتت خالص نبود .... این حرفها

منظورتون رو فهمیدم
این خیلی ساده تر بود
مثلا از آواتار شما هم ساده تر!!:makhfi:

گناه کردم ینی چی

شما به عنوان یه انسان ... برای خودتون عقل شعور و اختیار دارید

زندگی شماس

پس فردا اگه دلزده شدید از این خانوم

همینایی که گفتن یکیو بر اساس زیبایش انتخاب نکن میان جوابگوی شکست شما باشند ؟؟؟؟؟

ببینید من از تجربه خودم جرف میزنم

یه آقایی اومدن خواستگاری که از لحاظ دو دو تا چهار تا کاملا همخونی داشتیم باهم

تحصیلات خانواده دین و مذهب همچی

اما از همون جلسه اول خواستگاری که من قد این آقا رو دیدم ...165 بودن شاید تقریبا ... کاملا خرد تو ذوقم

دیگه نه مدرک دکتراش به چشمم میومد نه خانواده اصیلش

اونقدر احساس انزجار بهم دس میداد از کنارش راه رفتن که اگه رییس جمهورم میشد بهش جواب رد میدادم

شما هم دقیقا شرایطتتون همینه فقط دارید با خودتون تعارف میکنین و موندین توی رودوایسی

بحث یه عمر زندگیه

و یه نکته خیلی مهمه دیگه

ببینید با گذر زمان

آقایون از نظر چهره جا افتاده تر و زیبا تر میشند

خانوما ولی برعکس شکسته میشن

این یه اصله که به عینه دقت کنین توی اکثر زن و شوهرا ... خودتونم متوجه میشید .. خانوم بعده زایمان و بچه داری افتاده شدن ولی آقا تازه تازه جذاب شدن

شما اینو هم در نظر بگیرید که از الان به دلتون نشسته

بعده 10 سال که پیرتر و شکسته تر میشه این خانوم چی ؟؟

میتونید تحمل کنید ؟

اینکه میگید بزک کرده نباید باشه و بعده ازدواج حتمن پیش شما جور دیگه ای میشه ظاهرشون هم به نظرم اشتباهه

ببینید دختری که سادس

سادس

هیچوقت نمیتونید انتظار داشته باشید توی خلوت زن و شوهری بشه شبیه دخترای هفتاد قلم آرایش بیرون

اصلا با شما موافق نیستم.اینکه دختری قبل از ازدواج به اصولی پایبند باشه که شأن و شخصیت اونو حفظ کنه سادگی به این معنی که شما میگین نیست.همیشه به ما گفتن قشنگ نیست دختر قبل از ازدواج اصلاح و آرایش کنه و این رو خیلی ها هنوز بهش پایبند هستن ولی این به این معنی نیست که بعد از ازدواج هم به همون صورت باقی میمون.کدوم دختری دوست نداره زیبایی های خودش رو نشون بده ؟
اگر به خودش نرسه و شلختگی ظاهری داشته باشه حرف شما درسته ولی اگر سادگی به معنی اصلاح نکردن باشه این جور اصلاً درست نیست.خیلی از آقا پسرها که قبل از ازدواج دوستی با جنس مخالف رو تجربه کردن زمان ازدواج خودشون دنبال ی کیس پاک ساده و بی آلایش هستن.البته من با این موافقم که بهتره وقتی که توی دلشون نرفته اصلاً به ازدواج با اون دختر هم فکر نکنن واقعیت اینه که این آقا عاشق این دختر خانوم نیست وگرنه ذره ای در ازدواج با اون شک نمی کردند.زیبایی برای هرکسی یک معنا داره اگر واقعا دوسش داشت اون دختر خانم زیباترین فرد در نظر اون میشد.

ابن-الخمینی;581506 نوشت:

از بس تو گوش ما خوندن یکی رو برای زیباییش انتخاب نکن، من اینطور شد

اتفاقاً باید زیبایی هم براتون ملاک باشه ولی نه به این معنی که دنبال همزاد آنجلینا جولی بگردید!!!
البته اگر معتقدین که آنجلینا واقعاً زیباست!:Gig:

زینب خاتون;581546 نوشت:
اتفاقاً باید زیبایی هم براتون ملاک باشه ولی نه به این معنی که دنبال همزاد آنجلینا جولی بگردید!!!

ولی به دور شوخی!
من کسی رو میشناسم که اصلا تو جلسات خواستگاری قیافه دختر رو ندید! از بس چادر رو محکم گرفته بود، بعد از محرمیت دید، الانم خوشبختن

تو همینجا هم یکی میگفت روز اول که دیدم به دلم ننشست، همینطور ادامه داد، بعد از یکی دو سال پشیمونه! میگه هر کاری میکنم نمیوتم دوسش داشته باشم

به نظرم زیبایی ملاک نیست به دل نشستن ملاک است
مثلا اگر در دلت بگویی " خدایا حق من این بود ؟ "
این یعنی دلخوری ازین کیس . و فایده نداره
اما اگه عالم ودنیا بگن از نظر قیافه همخوانی ندارید ولی خود شما قیافشو دوس بدارین
یعنی قیافشم براشما خوبه پس جهت قیافه مشکلی نیس

دکتر بانکی میگه اگه خواستگارتون پسر امام هم هست و20 هست اگه به دل شما ننشسته
! فایده نداره

ابن-الخمینی;581549 نوشت:
ولی به دور شوخی!
من کسی رو میشناسم که اصلا تو جلسات خواستگاری قیافه دختر رو ندید! از بس چادر رو محکم گرفته بود، بعد از محرمیت دید، الانم خوشبختن

تو همینجا هم یکی میگفت روز اول که دیدم به دلم ننشست، همینطور ادامه داد، بعد از یکی دو سال پشیمونه! میگه هر کاری میکنم نمیوتم دوسش داشته باشم

عرض کردم که من به عنوان یک خانوم میگم که زیبایی هم باید جز ملاک های اصلی باشه هیچ کس شما رو بهتر از خودتون نمیشناسه ولی با این توصیفاتی که داشتین به نظرم شما به دختر خانوم علاقمند نیستین صرفاً از یک سری ویژگی هاش خوشتون اومده.تضمینی هم نیست که بعد از ازدواج با اون احساس خوشبختی کنید اون کسی هم که ندیده پسندیده ملاک زیبایی براش یک معنی دیگه ای داشته جدا از این چیزی که شما فکر میکنید که الان با اون خوشبخته.

بتول مستعان;581550 نوشت:
به نظرم زیبایی ملاک نیست به دل نشستن ملاک است
مثلا در دلت نگویی خدایا حق من این بود ؟

زیبایی یعنی همین.اینکه به دلت بشینه.

زینب خاتون;581552 نوشت:
زیبایی یعنی همین.اینکه به دلت بشینه.

تعبیر خوبی بود!:yes:

ببینید زینب جان

من منظورم از سادگی اصلا ربطی به اصلاح و اینا نبود

هر کس عقایدش . سلیقه اش محترمه و حق انتخاب داره

یکی اعتقاد داره اصلاح صورت تا قبل ازدواج خوب نیس ... عقیدش محترمه

یکی دیگه اصلاح رو جز مهمه تمیزی میدونه و اصلا کاری به ازدواج نداره ... عقیدش محترمه

صاحب تاپیک گفتن ساده بوده چهره طرفشون و به دلشون ننشسته و فکر میکنن بعده ازدواج و محرمیت این سادگی مثلا تغییر میکنه

من از حرفی که زدم فقط منظورم این بود که روی این اساس که الان سادس بعده ازدواج برای ایشون ظاهرشو آراسته میکنه تصمیم نگیره

چون در واقعیت این اتفاق نمیوفته
توی ذات دختر خانوم مورد نظر ایشون ... سادگی ... اصلیه که باهاش 20 سال بزرگ شده

اگه الان این سادگی برای ای آقا قابل هضم نیس
نباید خودشون و دختر خانوم رو درگیر کنند

همین : )

اصلاً منظورشون از سادگی چی بوده دقیقاً؟شما توجه شدین؟به منم بگین.

زینب خاتون;581561 نوشت:
نه ولی اینکه سادگی قبل از ازدواج ی دختر رو اینطوری توصیف میکنید و بعد ازدواج رو هم انقد دقیق پیش بینی میکنید من باهاش مخالفم.

من بر اساس تحربیات خودم نظر میدم و پیش بینی میکنم

اصلا اصراری ندارم شما باهاش موافق باشید :Gol:

یه سری واقعیت ها هست که نمیشه ازشون چشم پوشی کرد

من اگه دارم توی این تاپیک نظر میدم ... به علت اینه که دلم برای هم نوع و هم جنس خودم میسوزه

برای اون دختر خانوم فقط و بس

چون توی ازدواج و شکست و مسائل بعدش

این دختره که بیشتر ضربه میخوره

7 8 سال اول ازدواج انقدر این دو نفر باید بهم وابسته بشن که هر اتفاقی افتاد ... بیماری ... شکست اقتصادی ... هر چی ... کنار هم بمونن

زینب خاتون;581571 نوشت:
یعنی چی؟یعنی چادری بوده؟چهره خودشو زیاد میگرفته؟اهل آرایش نبوده؟سادگی رو چی میشه به جز اینها برداشت کرد؟
خب معلومه این دختر مذهبی با این ویژگی هایی که گفته شده هیچ وقت مقابل یک نامحرم نمیتونه راحت رفتار کنه.نمیشه گفت این ی جور سادگیه و این سادگی همیشه همراهش هست تا جایی که در رابطه با همسرش هم همینطور برخورد میکنه!من راستش منظورشون از سادگی رو به جز این برداشت نکردم.

اتفاقا این سادگی همراهش هس

شاید سعی کنه خودشو تطبیق بده با خواسته های همسرش

ولی باز ته ته وجودش سادگیه : )

ببین مثلا شما تصور کن خواستگارت یه آدم مذهبی بهت بگه باید برای من لاک بزنی

خب ؟؟؟

بعد شما کسی هستی که در روز 3 وعده نماز میخونی

سادگی و اعتقادات باعث شده که مثلا لاک زدن برات یه عمل فوق برنامه حساب شه

هر چقدم سعی کنی مطابق خواسته شوهرت باشی

باز ته دلت خسته ای حوصله نداری برات یه عمل اضافیه

دوستان سلام

سوال: فیزیک و چهره زن چقدر ملاک موثری باید در انتخاب همسر باشد!؟ بنده با توجه به روایات فکر میکنم ملاک دین زن هست و بقیه مهم نیستند ... همونطور که تو روایت فرموده شده قریب به این مضمون :
"اگر برای زیبایی با زنی ازدواج کنی خدا تو را به زیبایی او واگذار میکند و اگر برای مال دنیا با زنی ازدواج کنی خدا تو را به مال او واگذار میکند و اگر برای دینش (برای خدا) با زنی ازدواج کنی خدا بقیه را (مال و جمال را) هم در او برای تو جمع میکند!"
آیا فهم من درسته از روایت که نباید مال و جمال برایمان مهم باشد؟ و در صورتی که مهم دین زن باشد خدا چهره ی او را هم نزد ما زیبا جلوه میدهد؟و آیا نمیشود ملاک اصلی دین باشد و ملاک بعدی چهره و ...؟

پاسخ:

خلاصه: اصل اساسی در مسئله ازدواج کفویت است. در این ملاک نیز باید به کفویت توجه شود.

مفصل: درست است که ملاک های زیادی وجود دارد که دارای اهمیت هستند اما اهمیت هر یک باعث سلب اهمیت از دیگری نمی شود. پس همه ملاک ها مهم هستند. البته ممکن است یک ملاک نسبت به دیگری درجه اهمیت کمتری داشته باشد.
زیبایی و چهره نیز دارای اهمیت است اما در روایات دارای درجه اهمیت کمتری است. به طوری که در روایات داریم که به موی خانم توجه شود چرا که زینت زن است یا در احکام به این گونه که مرد می تواند با شرایطی اندام خانم را البته از پشت لباس های نازک ببیند و یا در سیره موجود است که امیرالمومنین علی(ع) هنگامی که می خواستند بعد از حضرت زهرا همسری اختیار کنند به برادرشان می فرمایند همسری برای او برگزیند که از طایفه ای نیرومند باشد تا بتواند شیرمردانی چون حضرت ابالفضل(ع) را به دنیا بیاورد.
پس چنین ملاکی بی اهمیت نیست اما واضح است که در مقابل ملاک عقاید اهمیت کمتری را دارد و پس از کفویت در بسیاری از ملاک ها، این ملاک مورد بررسی قرار می گیرد.
روایتی که شما فرمودید در مورد توجه صرف یا بیش از حد لازم به آن ملاک هاست، نه توجه درخور و متناسب با آن.
البته این نکته نیز لازم است گفته شود که این مسائل برای هر شخص بسته به این که رابطه اش با خدا چگونه است، متفاوت است. هرچه رابطه انسان با خداوند قوی تر باشد، روابط دیگر و توجه به آنها نزد شخص ضعیف تر است، بنابراین ارزش چنین ملاک هایی وابسته به رابطه فرد با مولای خود، کاهش می یابد. تا بدانجا که چون امیرالمونین علی(ع) اگر ارزشی نیز دارند برای هدفی مقدس تر هستند.
اما چیزی که مشخص است، ضعف زیاد رابطه عبد و معبود در افرادی چون بنده حقیر است. بنابراین اگر بنده نوعی توجه متناسب با اهمیت ملاک را نداشته باشم، این امکان وجود دارد که زمانی و مکانی در آینده زندگی، این بی توجهی خود را نشان دهد و مبنای ایجاد مشکلاتی شود. چرا که این مسئله نیز نیازی است که باید در جای خود و متناسب با اهمیت خود ارضا و برطرف شود. و بهترین راه نیز توجه به کفویت است.
در آخر اینکه سعی کردم کلی پاسخ بدهم تا چنین ابهامی در مورد سایر ملاک ها نیز برطرف شود. می توانید با شناختی که از خود دارید ملاک های خود را درجه بندی و اولویت بندی کنید.
علی علی

Miss Chadoriii;581576 نوشت:
اتفاقا این سادگی همراهش هس

شاید سعی کنه خودشو تطبیق بده با خواسته های همسرش

ولی باز ته ته وجودش سادگیه : )

ببین مثلا شما تصور کن خواستگارت یه آدم مذهبی بهت بگه باید برای من لاک بزنی

خب ؟؟؟

بعد شما کسی هستی که در روز 3 وعده نماز میخونی

سادگی و اعتقادات باعث شده که مثلا لاک زدن برات یه عمل فوق برنامه حساب شه

هر چقدم سعی کنی مطابق خواسته شوهرت باشی

باز ته دلت خسته ای حوصله نداری برات یه عمل اضافیه

پیشرفت لوازم آرایشی این مشکلاتو حل کرده.خخخخخخ
شما فکر می کنید که ی دختر مذهبی توی حریم خصوصی خودش هم همون طوری رفتار میکنه که خارج از خونه و در مقابل نامحرم!!

اما اگر زن مومنه باشه باید که طبق خواسته ی همسرش توی خونه رفتار کنه حتی اگر ازش بخواد هفت قلم آرایش کنه که این با توجه به ویژگی های خانومها کار سختی براشون نیست بلکه همگی یک استعداد ذاتی هم توی این زمینه دارن.زنی که با قرآن انس میگیره حتماً اینو میدونه باید در مقابل همسرش در خونه چطور رفتار کنه.نه؟

من فقط عاجزانه یه خواهشی دارم از تمام آقایون

تکلیفتونو با خودتون روشن کنین

زن مذهبی میخوایید ... انقدر دخترای چادری و خوب ریخته که ماشالا دامنه انتخابتون حسابی گسترده اس

ولی اگه آنجلینا جولی میخوایید و از طرفی ریش و تسبیحتون اجازه نمیده

خواهشن ما دختر چادریا رو بدبخت خودتون نکنین

چه تاپیک جالبی بود. ازکجابه کجارسیدن!من حقیرم با نظردوست خوبم زینب جون موافقم.خیلی ازدخترخانوما ی مذهبی هستن که بعدازدواج میرن خودارایی یادمیگیرن که برای همسرشون خودشونوزیباکنن. باشماهم

Miss Chadoriii موافقم ازاین لحاظ که متاسفانه اقایون مذهبی ما اکثرشون نمیدونن دنبال چجور همسری هستن.گاها انقدر کلامشون توذوق میزنه مثل این:چون من فقط تااخر عمرم ی همسر بایدداشته باشم!!!!!پس بایدزیباترین باشه!!!که این کلام قشنگی نیست.بخدامن انقدررررررر ازدواج هایی دیدم ومیبینم که ازلحاظ عموم جامعه هم کفونبودن(چه زیبایی،چه تحصیلات وثروت و.... ولی به لطف ایمان وعقایدشون بهترین زندگی هاهستن!هدف اصلی ازازدواج رسیدن به ارامش هست که من حتی از پسرای امروزی هم شنیدم این ارامش ولتسکنوا که خداتوقران فرموده با قیافه شخص بدست نمیاد. تفاهم درک متقابل ابراز احساسات صادقانه و....این ارامش روبوجودمیاره.همسریعنی همسفرتاخدا.......شرمنده اطاله کلام شد. برای همگی ارزوی خوشبختی میکنم.

[="Black"]

نگاه اول به دلتون ننشسته

دیگه خودتون رو گول نزنید

هم خودتون عذاب میکشید هم اون دختر بنده خدا

به دلتون ننشسته باشه و باهاش ازدواج کنید تمام اعتماد به نفس و غرور اون دختر له میشه

در ضمن

ببینید دختری که سادس

سادس

اگه بگم با بیشتر حرفاتون مخالفم بنظرتون بد گفتم؟[/]

اگر در نهایت دختره به دلتون نشسته به نظر من بیخیالش بشید
اما من نمیدونم شما دختر خانومو با چادر دیدید یا نه
اما خب مطئنن حجاب برای پوشوندن زیباییه و اگر با حجاب دیدینش حتما و یقینا زیباییهاشو ندیدین
همه میدونیم که یه امر حلالیه و شما میتونید دختر رو بدون حجاب ببینید و اگر باز هم به دلتون نشست اون وقت بی خیال شید
چون اگر کسی به دلتون نشینه ازدواج باهاش هم به ضرر خودتونه هم اون
چون من خودم دختر زیاد دیدم که ظاهر با حجاب و بدون چادر و روسریشون خیلیییییییی با هم تفاوت داشته خیلی زیاد البته نمیگم حتما این خانومم همینطورن باید خودتون ببینید
چون تو احادیثم داریم یکی از ملاکای زیبایی زن موهاشه که شما باید بدون حجاب ببینیدش و بعد اگه خوشتون نیومد و به دلتون نشست هرچقدرم دختر مذهبی و خوب و نجیبی باشه باهاش ازدواج نکنید

سلام.ب نظر من بحث زیبایی یه چیزه بحث ب دل ننشستن یه چیز دیگه ... اگه قیافه شون ب دلتون نشسته ک دیگه نمیشه کاریش کرد چون ایشون تویه خونه آرایش میکنه بیرون رو میخواین چ کنین؟ تازه این از تظر زیبایی یه نه از نظر ب دل نشستن چون دل ک باهاتون تعارف نداره خوشش نیاد نیومده دیگه حالا هی بره آرایش کنه فایده نداره دیگه ... تعارف رو با خودتون بذارین کنار و درست فکر کنین ببینین چند چندین ... نه من و نه کس دیگه ای نمیتونه بهتر از خودتون قضاوت کنه ... محض دلسوزی هم لازم نیس ازدواج کنین ... محض ترس از عقوبت هم نمیخواد بله رو بگین ... فقط عاقلانه برین جلو ک پس فردا جلو خدا بتونین از خودتون دفاع کنین ... موفق باشین ...

دوستان راست میگن از سر دلسوزی نباید تصمیم گرفت
چون اون دختر اصلا دلسوزی نداره ممکنه یه پسر مومنی که این دخترم به دلش بشینه و دوستش داشته باشه بعد از شما بیاد خواستگاریش دلسوزی نداره چون شما خوشت نیومده دلیلی نداره بقیه هم خوششون نیاد اما مهم اینه کسی که شما باهاش ازدواح میکنی باید حداقلش به دلتون نشسته باشه به نظر من باید چهره بی حجابشو ببینید البته اگر حساس نباشید که بیرون از خونه هم باید جذاب باشه براتون و فقط ظاهرش جلوی خودتون مهمه
من چون چند تا دختر رو دیده بودم که چهره با حجاب و بی حجابشون خیلییییییییی تفاوت داشت و واقعا زیبا بودن خدمتتون عرض میکنم که اگه همه ی موارد دیگه حله فقط مشکل همینه خب ببینیدش اگر خوشتون نیومد منصرف بشید
بعدشم شما که به خاطر زیبایی نمیخوای ازدواج کنی که عذاب وجدان دارین چون اول ایمانش براتون مهم بوده زیبایی هم در حد خودش در دین ما توصیه شده منظور اینه که فقط ملاک زیبایی نباشه وگرنه مشخصه برای شما حجاب و عقاید دختره مهم بوده اینا رو نباید قاطی کرد پس عقوبتی در انتظارتون نیست

دوستان سلام

1- گاهی خوشی می زند زیر دل ما و شیطان هم کمک می کند که تا ما به مسائلی که ارزش چندانی ندارند، ارزش بدهیم.
چون یک مذکر هستم و همجنس خود را می شناسم به شما می گویم لحظه ای پیش خودتان فکر کنید که مردی دیگر ایشان را خواستگاری می کند. آنگاه حس خود را نسبت به ایشان بررسی کند.
آیا تفاوتی ایجاد می شود؟

2- در مورد ظاهر و به دل نشستن، باید توجه کنید که ظاهر فقط چهره نیست.
ظاهر مجموعه ای از نوع لهجه و کلام، حرکات بدن، فیزیک بدن و .... که برآیند همه اینها باید برای شما دلنشین باشد.
حال، بعد از بررسی کردن ظاهر ایشان، احساس شما نسبت به ایشان در یکی از 5 دسته زیر قرار می گیرد:
- اشتیاق
- میل
- تردید
- بی میلی
- تنفر
اگر احساس شما نسبت به مجموعه ظاهر ایشان، یکی از دو گزینه اول بود که همه چیز خوب است، اگر گزینه سوم بودید، باید بیشتر فکر کنید و شاید نیاز باشد که چهره بازتری از ایشان ببینید و اگر احساس شما، یکی از دو گزینه آخر بود، مسئله را منتفی کنید.

علی علی

هیچ تناقضی وجود نداره هر کاری جایی داره هر چیزی سر جاش درسته دلیل نمیشه یه دختر بیرون هر جوری بود جلوی همسرش هم همونطوری باشه یعنی بعدا آرایش نکنه
جهاد و دين داري زن در شوهرداري وي خلاصه مي شود. چنانكه امير مومنان علي(ع) مي فرمايد: جهاد زن آن است كه خود را بيارايد و زيبايي خويش را آشكار كند و براي شوهرش آراستگي نمايد. (نهج البلاغه كلمات قصار شماره 136)
دختر مذهبی ای که گوشت و خونش به قول شما با خدا و قرآن و ائمه انس گرفته میدونه که جهادش نیکو شوهرداری کردنه یعنی هر چی اون بخواد باید رضایتشو جلب کنه .یعنی خدا اینجوری راضیه
دلیل نداره چون قبلا عادت داشته که ساده باشه و با حجاب و بدون آرایش بعد ازدواج پیش شوهرشم همون باشه

Miss Chadoriii;581582 نوشت:
اصلا دختر مذهبی نه

هر آدمی

نمیتونه انقدر متناقص عمل کنه

بیرون چادر و روبنده و ساق و اینا

خونه هفتاد قلم آرایش

این خیلی تضاد بزرگیه

من میگم میشه
میشه ادم بیرون از خونه با حجاب باشه
ولی داخل خونه برای شوهرش هفتاد قلم ارایش کنه.باور کنید میشه.
این دقیقا مشکل بعضی از خانم های مذهبی ما هستش که فکر میکنن چون بیرون از خونه ارایش ندارن لازم هم نیست تو خونه زیاد ارایش کنن.
ولی به نظر من باید حتما یک زن تو خونه برای شوهرش خیلی خیلی زیبا باشه

با سلام و ضمن احترام به نظر تمام دوستان

من قبل اینکه نظرم رو بگم یه پیشنهادی دارم

نمی دونم مادر یا خواهرتون ایشون رو بدون حجاب دیدن یا نه ، ولی اگه ندیدن حتما بهشون بگید تو مجلسی که این خانم هم می دونن شرکت می کنه برن و ببیننشون و اگه آشنا نیستین ازشون بخواین به خواستگاری اون خانم برن بالاخره خانواده شما با سلیقتون آشنا هستن و ممکنه بعضی خانم ها با حجاب و بدون حجاب خیلی فرق بکنن ، ولی اگرم مورد پسند نبود حتما مادرتون دوباره زنگ بزنن و مثلا بگن دخترتون از هر لحاظ کامل بودن ولی استخاره کردیم بد اومده حتما قسمت نبوده که خدایی نکرده دل اون خانم هم نشکنه

ولی نظر من راجع به صحبت دوستان

من کسایی رو می شناسم که بیرون خونه شاید تا حد پوشیه زدن خودشون رو حفظ می کنن و هیچ آرایشی ندارن ولی در منزل یا تو مجالس زنونه خیلی هم به خودشون می رسن ، و این حرف که چون بیرون سادس تو خونه هم سادست برای همه صدق نمی کنه

اگه کسی واقعا با ایمان باشه حتما تو خونه به خودش می رسه ، و دلیلی نداره آرایشش تو ذوق بزنه و برای یه مرد فک نمی کنم دلیلی داشته باشه آرایش زنش تو ذوق بزنه ، به هر حال اگه اشتیاق شما رو بدونه برا آرایش کردن و شما رو هم واقعا دوست داشته باشه همه سعیش رو می کنه که حتی اگه بلد نیست یاد بگیره

ولی اینم بگم نباید توقع داشته باشید خانمتون بشن یکی از این دخترایی که تو کوچه خیابون می بینید ، چون
اولا 50% اینا عملی هستن

ثانیا خود روسری یه نوع قر محسوب میشه ، خیلی از این خانوم ها اگه روسری نداشته باشن به این جذابی نیستن که روسری سر می کنن ، مثلا من باشگاه ورزشی می رفتم ، خانم هایی میومدن با روسری که ظاهرا قیافه هاشون بد نبود ولی وقتی روسریشون رو بر می داشتن زمین تا آسمون فرق می کردن ، جدایی از کسایی که چه موهای نامرتبی داشتن و یه سری چیزای دیگه که حال آدم رو بد می کرد که اصلا روم نمیشه بگم

ثالثا این خانم ها کار و زندگیشون اینه که برن دنبال اینکه راه هایی پیدا کنن برا جذابیت بیشتر و یه خانم مومنه مسلما وقتش رو برا چیزای با ارزش تری صرف می کنه

رابعا می تونم بگم 70% خانم هایی که بیرون جذابن ذره ای برا شوهرشون خودشون رو آرایش نمی کنن

در کل نه کسایی که بیرون این همه آرایش می کنن تو خونه هم همینجورین ، نه کسایی که بیرون ساده هستن تو خونه هم ساده ان ، اتفاقا خیلی از این ساده ها منتظرن تا همه زیباییشون رو خرج همسرشون کنن

دوست خوبم
اگه چهره اون خانم به دلتون ننشست.با اون خانم ازدواج نکنید چون قیافه در ازدواج مهم هستش

ابن-الخمینی;581065 نوشت:
سلام و صلوات
من با موردی آشنا شدم که از نظر فکری و اعتقادی به هم میخوریم و ایشون خانم مومنه ای هستن
از نظر خانوداه،تدین، ولایت پذیری، کم توقعی، اختلاف سنی، تناسب قد و قامت با من، اشتراکات سیاسی(پیرو رهبری بودن)،صداقت،حجاب عالی همه چی بالای ۹۰ ۹۵ درصد جوره
فقط چهرشون به دلم ننشسته، نه اینکه زشت باشن

با خودم گفتم ببین این با حجاب و بی آرایش بود، بعد از ازدواج (ان اشاالله) پیش تو که قیافش اینطوری نیست،انتظار داشتی بزک کرده باشه؟ تازه خودت همینو از خدا می خواستی، مگه نگفتی که خدا فقط از نظر اعتقادی با من جور باشه، تازه خودت فکر کردی چه اسکلی هستی! تازه زیبایی تا چند ساله جوونیه، بعدش تازه عادی میشه، تازه این مورد از سرت هم زیاده که خدا گذاشته پیش روت،و با این اعمالت خدا زن بهشتی سر رات گذاشته ،در روایات هم داریم کسی که بخاطر زیبایی با کسی ازدواج کنه ازش ناخوشایند میشه
و این مورد رو من به عینه دیدم
میگم امتجان الهی هم شاید باشه! نظرتون چیه؟

خلاصه کلام » زیبایی باطن این خانم منو خیلی مجذوب خودش کرده، و زیبایی ظاهر نه

حالا من همین طوری میخوام اقدام کنم،و بگم چهره رو بیخیال، از سرم هم زیاده، خُلَم اگه از دست بدم

حالا با دلایلی که آوردم از شما مشورت میخوام

تولد امام نقی هم تبریک عرض میکنم

به نظر من حالا که همه چی میخوره و اسلام هم اجازه داده ازشون بخواید یه نظر بدون حجاب ببینیدشون
بعضی خانم ها بدون حجاب قیافشون خیلی تغییر میکنه
شاید اونجوری به دلتون نشست قیافش...
حیف است تو این دوره زمونه ز دستش بدین اگه همه چیش بخوره بهتون.

Miss Chadoriii;581562 نوشت:

صاحب تاپیک گفتن ساده بوده چهره طرفشون و به دلشون ننشسته و فکر میکنن بعده ازدواج و محرمیت این سادگی مثلا تغییر میکنه

من از حرفی که زدم فقط منظورم این بود که روی این اساس که الان سادس بعده ازدواج برای ایشون ظاهرشو آراسته میکنه تصمیم نگیره

چون در واقعیت این اتفاق نمیوفته
توی ذات دختر خانوم مورد نظر ایشون ... سادگی ... اصلیه که باهاش 20 سال بزرگ شده

همین : )

با سلام
در این که ظاهر زن و مرد باید برای همدیگه جذاب باشه حرفی نیست، اما در اینکه یه دختر ساده محجبه همون طوری که پیش نامحرم ساده و بی آرایشه پیش شوهرشم قراره بی آرایش و امل باشه کاملا مخالفم، شما برای رسیدن به حقیقت مطلب بهتره از زوج های مومن و مذهبی آماری تهیه کنید تا ببینید که خانم های محجبه معمولا پیش همسرشون اون طوری که همسرشون دوست داره لباس می پوشن و آرایش می کنن چرا که معتقدن جهاد زن خوب شوهر داریه و خوب شوهر داری قسمتیش مربوط میشه به خودآرایی،، در ضمن خیلی از دختران بزک کرده این آرایش ها رو فقط پیش نامحرم ها انجام میدن و توی خونه اجازه میدن پوستشون هوا بخوره:ok: ما که موارد زیادی سراغ داریم،،،،،، اگر شما چیزی رو ندیدید دلیل نمیشه بگید وجود نداره،، شما نظراتی که در مورد دختران محجبه دادید رو از کجا به دست آوردید؟

خیلی از آقایون مذهبی تشریف میرن زن بدحجاب میگیرن به این خیال که اون زن بزک کرده تو خونه هم براشون خودآرایی میکنه و به خیال خودشون خیلی باکلاسه اما وقتی میرن سر زندگی میبینن که این خانم اونجوری ها هم که فکر می کردن به خودش در خونه رسیدگی نمی کنه،،،،، چرا برای خرید حتی سبزی هم بزک می کنه اما برای همسرش خیر:ok: و از طرفی این آقایون مذهبی بعد از اینکه داغی ازدواج خوابید تازه غیرتی میشن و به خانمشون گیر میدن که بدحجابی نکن بیرون از خونه و دعوا و دعوا و دعوا شروع میشه و ...............
و از طرفی مردهای غیرمذهبی و رفیق باز میرن سراغ دخترای مومن چون تجربه کردن و می دونن که هیچ ثروتی بالاتر از اعتماد به همسر نیست و همسر پاکدامن به تمام دنیا می ارزه،،،، گاهی این دختر مذهبی با مرد غیر مذهبی ازدواج می کنه و به خاطر اختلاف عقاید اونا هم زندگی شیرینی ندارند و بازم مشکل و مشکل:ok:

خب فضای مجازی جای خوبیه که بشه این مسائل رو مطرح کرد،، این همه طلاق از مهم ترین دلایلش اینه که زن و مرد از نظر اعتقادی مثل هم نیستن

فقط این نکته مهم رو میگم که اگر فکر کنید دختر مومن و محجبه همون طور میخواد پیش شوهرشم چادر بپوشه فقط سادگی شما رو می رسونه و ناپختگیتون رو،،، خوبه که بدونید آراستن و جلب توجه در خون دختراست نه اینکه دختر مذهبی خوشش نمیاد آرایش کنه ،، او فقط جایی ارایش می کنه که رضایت خدا هم درش هست
والسلام

من یه چیزی رو بگم
شاید بعضیها اینطور فکر کنن که اگه یه دختر خیلی آرایش کرده تو خیابون ببینم و جذاب میشه برام و به دلم میشینه، اما اگه یه چادری رو ببینم نه، اصلا جذبش نمیشم

اصلا بحث اینطور نیست
من شاید دو تا خانم چادری رو ببینم، یکی به دلم بشینه و یکی نه!
اصلا دنبال آنجلینا اینا نیستم
بحث دلیه

یه چیزه فرا مادی هست(تعبیر بهتری پیدا نکردم)

samansami;581665 نوشت:
به نظر من حالا که همه چی میخوره و اسلام هم اجازه داده ازشون بخواید یه نظر بدون حجاب ببینیدشون
بعضی خانم ها بدون حجاب قیافشون خیلی تغییر میکنه
شاید اونجوری به دلتون نشست قیافش...

واقعا اسلام اجازه داده بی حجاب ببینیم؟ یا فقط در حد مو شانه و صورت ...

من چطور به همچین کسی بگم، ۱ دقیقه بی حجاب شو، می خوام ببینم به دلم میشینی یا نه؟:ghash:

بدون شوخی! چی فکر میکنه درباره من؟!
باعث گناه میشه
تازه وقتی میتونم این حرف رو بزنم که رسماً پا شم برم خواستگاری!

samansami;581665 نوشت:
حیف است تو این دوره زمونه ز دستش بدین اگه همه چیش بخوره بهتون.

انصافا الان نگین دنبال آنجلینا هستم
ولی بدلم نمیشینه چه کنم، نمیشه دیگه

ابن-الخمینی;581681 نوشت:
من یه چیزی رو بگم
شاید بعضیها اینطور فکر کنن که اگه یه دختر خیلی آرایش کرده تو خیابون ببینم و جذاب میشه برام و به دلم میشینه، اما اگه یه چادری رو ببینم نه، اصلا جذبش نمیشم

اصلا بحث اینطور نیست
من شاید دو تا خانم چادری رو ببینم، یکی به دلم بشینه و یکی نه!
اصلا دنبال آنجلینا اینا نیستم
بحث دلیه

یه چیزه فرا مادی هست(تعبیر بهتری پیدا نکردم)

واقعا اسلام اجازه داده بی حجاب ببینیم؟ یا فقط در حد مو شانه و صورت ...

من چطور به همچین کسی بگم، ۱ دقیقه بی حجاب شو، می خوام ببینم به دلم میشینی یا نه؟:ghash:

بدون شوخی! چی فکر میکنه درباره من؟!
باعث گناه میشه
تازه وقتی میتونم این حرف رو بزنم که رسماً پا شم برم خواستگاری!

سلام برادر
ببینم شما مگر به خواستگاری خانم نرفته اید؟؟
می دونید گاهی فقط صدای طرف ممکنه شما رو مجذوب خودش کنه،، در ضمن اگر به هیچ وجه ایشان به دلتون نمیشینه ازدواج با او هم ظلم به خودتون هست و هم به اون دختر،،با کسی ازدواج کنید که هم ظاهرش و هم عقایدش براتون دلنشین باشه

ابن-الخمینی;581681 نوشت:

خب وقتی شما انقدر مطمئنی که نمیشینه ، نه تنها خیری تو این ازدواج نیست بلکه گناهم داره ، حتما کسی هست که چهره اون دختر خانم به دلش بشینه و شما اینجوری بیشتر خودتون به اون خانم ظلم می کنید

حالا واقعاً اینکه میتونن یک نظر خانم محترم رو بدون حجاب ببینن درسته؟اینجوری که خیلی بده.وا! آخه با چه رویی؟!!اصلاً مگه میشه؟!:Moteajeb!:

ما برای برادرمان حدود 30 جا خواستگاری رفته ایم
اونم آدم مذهبی ای هست
اما جالبه که کسایی رو می پسنده گاهی که آدم از زشتی اونها تعجب میکنه
قضیه به زیبایی نیست
به دله
به ارتباطه
منظورم اتفاق بین دلهاستا نه یه وقت فکر کنین رابطه ی دوس دختر پسری

بتول مستعان;581690 نوشت:

قضیه به زیبایی نیست
به دله
به ارتباطه
منظورم اتفاق بین دلهاست

بله.کاملاً درسته.:Gol::Kaf::Kaf:

زینب خاتون;581689 نوشت:
حالا واقعاً اینکه میتونن یک نظر خانم محترم رو بدون حجاب ببینن درسته؟اینجوری که خیلی بده.وا! آخه با چه رویی؟!!اصلاً مگه میشه؟!:Moteajeb!:

بله میشه کاملا هم حلاله
خب هر کی از راه رسید رو که نمیذارن دختر رو ببینه اونایی که دیگه همه حرفاشونو زدن دیگه تو مراحل نهایی هستن اگه پسره بخواد میتونه دختره رو بی حجاب ببینه
یعنی خانواده دختره هم تحقیقاتشونو کردن همه چی تقریبا حله اون موقع

برادر بزرگوارم بنده در مورد این موضوع با مشاورین صحبت کردم گفتند صحبت کنید حتما اگر از چهره طرف خوشتون اومد یا براتون بی تفاوت بود به خواستگاری برید و صحبت کنید شاید مجذوب صداش شدید شایدم اصلا به دلتون ننشست که اون موقع شما رد می کنید و اصلا مشکلی نداره،، اما اگر بخوای دورادو رد کنی با این همه محاسن اون خانم صد در صد کارتون اشتباهه

sarahh;581694 نوشت:
بله میشه کاملا هم حلاله
خب هر کی از راه رسید رو که نمیذارن دختر رو ببینه اونایی که دیگه همه حرفاشونو زدن دیگه تو مراحل نهایی هستن اگه پسره بخواد میتونه دختره رو بی حجاب ببینه

البته اگه دختر خانم راضی باشه

و زینب جان به این راحتیم نیست و اصولا هم خانواده دختر این اجازه رو نمیده

sarahh;581694 نوشت:
بله میشه کاملا هم حلاله

درسته ها ولی من نمیتونم دلیلشو بفهمم.پس قضیه محرم و نامحرم چی میشه؟
اگر با دیدن اون دختر منصرف بشه اونوقت تکلیف چیه؟

منصرف بشه که قضیه منتفیه
بعض اینه که ندیده بله بگن بعد یه عمر دلسرد باشن

اومدم نظر بذارم ديدم هرچي ميخوام بگم رو مرضيه جان ميگه فقط من در تأييد حرف دوستان بگم به هيچ عنوان قبول ندارم دختر چادري در بيرون از خونه سادست تو خونه هم ساده است چون خودم ناقض اين جمله ام:khandeh!:

البته اينم بگم بعضي چادري ها يه كم بايد تو روز خواستگاري به خودش برسن يه ته ارايش خيلي خيلي كم بعضيها كمي إفراط گونه به اين مساله نگاه ميكنن و باعث دل زدگي اقايون ميشن

فدایی مولا مهدی *عج*;581695 نوشت:
برادر بزرگوارم بنده در مورد این موضوع با مشاورین صحبت کردم گفتند صحبت کنید حتما اگر از چهره طرف خوشتون اومد یا براتون بی تفاوت بود به خواستگاری برید و صحبت کنید شاید مجذوب صداش شدید شایدم اصلا به دلتون ننشست که اون موقع شما رد می کنید و اصلا مشکلی نداره،، اما اگر بخوای دورادو رد کنی با این همه محاسن اون خانم صد در صد کارتون اشتباهه

خیلی تشکر
خدا بهتون خیر بده

من از خدا حورالعین نخواستم !!!

یه نیمچه به دلم مینشست، اینقدر راحت نمیگفتم از خیرش میگذرم

همون قضیه که رو کاغذ به هم میخوریم ....

موضوع قفل شده است