المائده 51

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
المائده 51

با سلام و وقت بخیر
داشتم توی یک سایت مسیحی ضد اسلام بررسی می کردم که یک جا به آیه المائده 51 اشاره کرده بود
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ الْيَهُودَ وَالنَّصَارَى أَوْلِيَاء بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاء بَعْضٍ وَمَن يَتَوَلَّهُم مِّنكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ إِنَّ اللّهَ لاَ يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ ﴿۵۱﴾
اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد يهود و نصارى را دوستان [خود] مگيريد [كه] بعضى از آنان دوستان بعضى ديگرند و هر كس از شما آنها را به دوستى گيرد از آنان خواهد بود آرى خدا گروه ستمگران را راه نمى‏نمايد (۵۱)

و بعد گفته بود که ببینید اسلام چه دینی هست! مثلا می خواهد نشان بدهد که چقدر اسلام از انسانهای دیگر متنفر است!
من به شخصه جوابی برای این شبهه ندارم. خیلی ممنون می شوم اگر کمکم کنید. اصلا منظور از این آیه چیست؟ یعنی نباید با اهل کتاب رابطه داشت؟ یا منظور افراد مخصوصی است؟

با نام الله

کارشناس بحث: استاد عمار

[=arial]با سلام و عرض ادب
خدمت شما عرض کنم برداشت شخص مسیحی درست نیست و در واقع دقتی به منظور آیه و تفسیر آن نداشته است."اوليأ" جمع ولي از ماده "ولايت‌" به معني نزديكي فوق‌العاده ميان دو چيز است و در موارد مختلف‌، معاني متفاوتي دارد، مانند آن كه وقتي به خدا و رسول و امام معصوم "ولیّ" گفته مي‌شود، به معناي "سرپرستي و حقّ تصرف و رهبري مادي و معنوي‌" است‌، مانند آن چه در آية 55 سورة مائده آمده است‌:
"إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللهَ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذِينَ ءَامَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَوَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَوَةَ وَهُم‌ رَ َكِعُونَ; سرپرست و رهبر شما تنها خدا است‌، و پيامبر او و آن‌ها كه ايمان آورده‌اند و نماز را برپا مي‌دارند و در حال ركوع زكات مي‌دهند."
اين كلمه (ولیّ) گاهي نيز به "دوست‌"، "هم‌پيمان‌" و "سرپرست‌" نيز گفته مي‌شود. ولي با توجّه به شأن‌نزول آيه و ساير قرائني كه در دست است‌، منظور، اين نيست كه مسلمانان هيچگونه رابطه تجاري و اجتماعي با يهود و مسيحيان نداشته باشند، بلكه منظور اين است كه با آن‌ها هم‌پيمان نگردند و در برابر دشمنان روي دوستي آن‌ها تكيه نكنند. سپس با يك جملة كوتاه‌، دليل اين نهي را بيان كرده و مي‌فرمايد:
"هر يك از آن دو طايفه دوست و هم‌پيمان هم مسلكان خود هستند" در شأن نزول آيه فوق نقل است‌: بعد از جنگ بدر، عبادة‌بن‌صامت خزرجي خدمت پيامبر رسيد و گفت‌: من هم پيماناني از يهود دارم كه از نظر عدد زياد و از نظر قدرت نيرومندند، اكنون كه آن‌ها ما را تهديد به جنگ مي‌كنند و حساب مسلمانان از غير مسلمانان جدا شده است‌، من از دوستي و هم‌پيماني با آنان برائت مي‌جويم‌، هم‌پيمان من تنها خدا و پيامبر او است‌، عبداللّه‌بن‌أُبيّ گفت‌: ولي من از هم‌پيماني با يهود برائت نمي‌جويم‌، زيرا از حوادث مشكل مي‌ترسم و به آن‌ها نيازمندم‌، پيامبر به او فرمود: آنچه در مورد دوستي با يهود بر عباده مي‌ترسم‌، بر تو نيز مي‌ترسم‌، عبدالله گفت‌: چون چنين است من هم مي‌پذيرم و با آن‌ها قطع رابطه مي‌كنم‌، آيات فوق نازل شد و مسلمانان را از هم‌پيماني با يهود و نصاري بر حذر داشت‌.
تفسير نمونه‌، آيت‌الله مكارم شيرازي و ديگران‌، ج 4، ص 409، دارالكتب الاسلامية‌

شاید بعضیها از این آیه شریفه سوء تعبیر کنند و بر علیه خود اسلام ازش استفاده کنند اما واقعیت این هست که میبینیم اکثر کسانیکه با این افراد دوستی میکنند و قبولشون دارند عملا و علنا با شیعیان دشمنی میکنند و در حق همکیشان خود ظلم میکنند...

خیلی ممنون
حالا یک سوال کلی دارم. می خواستم نظر اسلام را در مورد انسانهایی که دین دیگر دارند بدانم. آیا آنها هم از نظر اسلام بهشت می روند؟

Hrm;382739 نوشت:
می خواستم نظر اسلام را در مورد انسانهایی که دین دیگر دارند بدانم. آیا آنها هم از نظر اسلام بهشت می روند؟

" هوالذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون " >>>>> صف /9
در این آیه خداوند غلبه نهایی تفکرتوحیدی و نور هدایت الهی(اسلام) را بر همه ادیان جهان وعده داده است .

رسول خدا فرمودند:"هیچ خانه و خیمه ای در روی زمین نمی ماند مگر اینکه خداوند با عزت بخشیدن به عزیز و خوار کردن ذلیل،کلمه اسلام را وارد کند : یا خداوند صاحبان آن خیمه ها و خانه ها را عزت می بخشد و آنان را از اهل کلمه اسلام قرار میدهد و یا با خفت و خواری در برابر آن گردن می نهد ." ........>>کنز العمال / ص 437

در حدیثی دیگر از ایشان آمده است:((الاسلام یعلوا و لا یعلی علیه )) ........>>اسلام برتر است و آیینی بالادست آن نیست .(من لا یحضرالفقیه /ج 4 / ص 334)

این آیه (صف/9) با اندکی تفاوت در عبارت پایانی آن،در آیه 33 سوره توبه و 28 فتح نیز آمده است .

این حرفها درست اما سوال من اینست که هرچقدر هم که اینها آدمهای خوبی باشند بهشت نمی روند؟

باغ بهشت;382758 نوشت:
" هوالذی ارسل رسوله بالهدی و دین الحق لیظهره علی الدین کله و لو کره المشرکون " >>>>> صف /9
در این آیه خداوند غلبه نهایی تفکرتوحیدی و نور هدایت الهی(اسلام) را بر همه ادیان جهان وعده داده است .

رسول خدا فرمودند:"هیچ خانه و خیمه ای در روی زمین نمی ماند مگر اینکه خداوند با عزت بخشیدن به عزیز و خوار کردن ذلیل،کلمه اسلام را وارد کند : یا خداوند صاحبان آن خیمه ها و خانه ها را عزت می بخشد و آنان را از اهل کلمه اسلام قرار میدهد و یا با خفت و خواری در برابر آن گردن می نهد ." ........>>کنز العمال / ص 437

در حدیثی دیگر از ایشان آمده است:((الاسلام یعلوا و لا یعلی علیه )) ........>>اسلام برتر است و آیینی بالادست آن نیست .(من لا یحضرالفقیه /ج 4 / ص 334)

این آیه (صف/9) با اندکی تفاوت در عبارت پایانی آن،در آیه 33 سوره توبه و 28 فتح نیز آمده است .

[=arial]

Hrm;382739 نوشت:
خیلی ممنون
حالا یک سوال کلی دارم. می خواستم نظر اسلام را در مورد انسانهایی که دین دیگر دارند بدانم. آیا آنها هم از نظر اسلام بهشت می روند؟

با سلام
این سوال شما خارج از بحث تاپیک هست ،هر چند قبلا مفصل بحث شده که لینک بحث ها رو میدم خدمتتون مطالعه کنید:
http://www.askdin.com/thread17481.html
http://www.askdin.com/thread27247.html
http://www.askquran.ir/thread8001.html
http://www.askquran.ir/thread34005.html

موضوع قفل شده است