حواشی مرجعیت !

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حواشی مرجعیت !

با سلام به همه ی دوستان ... من قصد دارم تو این تاپیک اخبار و حواشی مراجع عظام تقلید رو بنویسم. البته چون دور از شهر مقدس قم هستم از دوستانی که تو شهر قم هستن تقاضا دارم که اون ها هم اگر خبری چیزی داشتن بنویسن !!
البته دوست دارم تو این تاپیک مباحثی هم درباره ی سطح علمی و نظرات غیر مشابه فقها هم با هم بحث کنیم ..
امیدوارم بحث مفیدی بشه !

سلام دوستان .. به عنوان اولین پست قصد دارم برخی از مراجعی که فوت کرده اند (نه مراجع حی) رو اسم بیارم و درباره ی مقام علمی و احیاناً عرفانی این بزرگواران با هم بحث کنیم :khandeh!:

بدون شک وقتی بخواهیم درباره ی مراجع و فقهای معاصر صحبت کنیم یکی از نام های آشنا بدون شک آیت الله العظمی امام خمینی (ره) است. امام خمینی از پیشوایان انقلاب اسلامی و اولین رهبر جمهوری اسلامی بوده است. مقام ایشان در فقه نزد هیچکسی پنهان نیست تا جایی که بعد از فوت آیت الله العظمی بروجردی با وجود مراجعی چون آیت الله شریعتمداری و آیت الله مرعشی نجفی امام خمینی گوی مرجعیت را از ایشان ربود و در قلب مردم ایران جای گرفت.

مراسم وداع ایشان بدون شک از بزرگترین اجتماعات مردم در عصر حاضر برای فوت یک شخصیت است.

دیگر مرجعی که شاید بعد از درگذشت آیت الله اراکی بیشترین مقلدان را بین شیعیان ایران داشت مرحوم آیت الله العظمی بهجت (ره) است. به تعبیر یکی از دوستان افتادگی ایشان رسماً به سقف چسبیده بود ... !
بدون شک بین مراجع معاصر خود ایشان دارای بالاترین مقام عرفانی است.

مرجع سومی که بدون شک جنجالی ترین مرجع زمانه ی خودش است مرحوم آیت الله العظمی منتظری (ره) است. ایشان را می توان با دو تعبیر متفاوت از امام خمینی شناخت.
1- من در منتظری خلاصه شدم ... این آقای منتظری حاصل عمر من است !!
2- شیخ ساده لوح .. من به شما توصیه می کنم در امور سیاسی دخالت نکنید !
تشییع جنازه ی ایشان هم جز جنجالی ترین تشییع جنازه های مراجع بود !

نظر شما راجع به این سه مرجع چیه ؟

ehsan24;59889 نوشت:
نظر شما راجع به این سه مرجع چیه ؟

با سلام

احسان بزرگوار

بنده هم در مورد اين تايپك سوالاتي دارم

بحث از مقام مرجعيت و علمي ان چه ربطي به مسايل سياسي دارد؟؟؟

شما عزيز
اگر قصدتان بحث در مورد مقام علمي ايشان است چرا از تشييع جنازه انها حرف مي زنيد؟؟؟
و يك راست رفتيد سراغ تشييع جنازه انها؟؟؟
و سوالات سياسي؟؟؟

عكس اخري كه در مورد تشييع جنازه اقاي منتظري زديد و سوالي كه در مورد اين عكس ها پرسيديد چه ربطي به مسايل علمي انها دارد؟؟

از طرفي شما بزرگوار و بنده در چه حدي هستيم كه در مورد مقام علمي و عرفاني علما صحبت كنيم؟؟

اگر مطالبي از شاگردان انها و علما هم زمان و هم طراز انها داريد بفرماييد

كلام اخر اين كه اين گونه وارد شدن به بحث با اين عكس ها و اين مطالب و اين سوالها درست به نظر نمي رسد
و لااقل موضوع تايپك با مطالبي كه فرموديد سنخيت ندارد

سلام
فکر نمیکنم مقام عرفانی افراد را کسی بتواند تعیین کند.همانطور که احسان عزیز در پستشون فرموده اند که آیت الله بهجت از لحاظ عرفانی بدون شک بالاترین مقام را داشته اند...با چه معیاری؟؟مگر ما می توانیم مقامات افراد را به همین سادگی با هم مقایسه کنیم...اصلا مقایسه چه دردی را دوا می کند...بهتر است بگویید مقام بالایی داشته اند نه اینکه از سایر مراجع بالاتر است...چه بسا شخصی مرجع تقلید نباشد ولی به مقامی برسد که آرزوی مرجع تقلید باشد

طاها;59989 نوشت:

با سلام

احسان بزرگوار

بنده هم در مورد اين تايپك سوالاتي دارم

بحث از مقام مرجعيت و علمي ان چه ربطي به مسايل سياسي دارد؟؟؟

شما عزيز
اگر قصدتان بحث در مورد مقام علمي ايشان است چرا از تشييع جنازه انها حرف مي زنيد؟؟؟
و يك راست رفتيد سراغ تشييع جنازه انها؟؟؟
و سوالات سياسي؟؟؟

عكس اخري كه در مورد تشييع جنازه اقاي منتظري زديد و سوالي كه در مورد اين عكس ها پرسيديد چه ربطي به مسايل علمي انها دارد؟؟

از طرفي شما بزرگوار و بنده در چه حدي هستيم كه در مورد مقام علمي و عرفاني علما صحبت كنيم؟؟

اگر مطالبي از شاگردان انها و علما هم زمان و هم طراز انها داريد بفرماييد

كلام اخر اين كه اين گونه وارد شدن به بحث با اين عكس ها و اين مطالب و اين سوالها درست به نظر نمي رسد
و لااقل موضوع تايپك با مطالبي كه فرموديد سنخيت ندارد

بزرگوار نگفتم مثلاً مقام علمی ایشان رو زیر سوال ببریم ... گفتم درباره ی نظرات این ها بحث کنیم .. مثلاً اینکه کدام از دیگری در مسائل فقهی استادتر بوده (به همین خاطر از مراجع درگذشته نام بردم) .. درباره ی رفتار و نقل هایی که درباره ی این بزرگواران هست !
من سوالی درباره ی عکس ها نپرسیدم + اینکه قصدم از عکس تشییع جنازه آیت الله العظمی منتظری فقط و فقط نشان دادن تفاوت انتظارات و تفاوت مقلدان و دوستداران مراجع بود ! قصد سیاسی نداشتم !

با سلام خدمت همه دوستان :

بنده هم خواستم بگویم با سؤالات جناب طاهای عزیز موافقم صحبت از مقام عرفانی و نظر دادن درمورد عرفان افراد کار هر کسی چون بنده نیست ودر ضمن همان طوری که (نان شب ) فرمودنند با چه معیاری شما مقام عرفانی افراد را می سنجید بایدبگویم که در مقام عرفانی حضرت امام و آقای بهجت رحمة الله علیهما هیچ حرفی نیست ولی ...................

(الهی چنان کن سرانجام کار .....توخوشنود باشی وما رستگار ) یا حق:Sham::Gol:

موضوع قفل شده است