دلیل عقلی و قرآنی مردگان نمی شنوند

تب‌های اولیه

61 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

بسم الله الرحمن الرحیم
اگه شما تنها به بسم الله الرحمن الرحین دقت کنی حقیقت را پی میبری
که چرا خدا از بین همه ی صفات در 114 سوره قرآن کنار اسمش دو صفت رحمن و رحیم گذاشته (این همه صفت)و اما دلایل دیگر
اولا تمام نماز ها نافله و نماز مسافر رکوع و سجده دارند به غیر از نماز میت تا انسان قبر و مرده را پرستش و تعظیم و سجده نکند
حضرت آدم حضرت شیث حضرت ادریس نوح و ....رسول اکرم و حضرت علی و.....ازکدام قبر وغیره به جز خدا(حاجت روا:کسی است که هیچ حاجتی خودش نداشته باشدومشکل گشا :کسی است که واسه خودش هیچ مشکلی پیش نیایدمثل خدا فقط خدا) کمک گرفتند
خدا در کل 104 کتاب و صحیفه فرستاده و همه را در 4 کتاب انجیل و تورات و زبور وقرآن خلاصه کرده واین 4 کتاب را در قرآن خلاصه کرده و کل قرآن در سوره فاتحه(مادر قرآن خلاصه شده و سوره فاتحه در آیه ی ایاک نعبد و ایاک نستعین خلاصه شده است)
حضرت یونس در شکم ماهی حضرت یوسف در چاه حضرت ابراهیم در آتش اینها چه کسانی را واسطه خدا را قرار دادند و چه کسانی فریاد زدند به غیر رحمن و جبار
مشکل گشای حضرت آدم که بود مشکل گشای یونس و یوسف و موسی و روسول الله (ص)وحضرت علی و غیره که بود الله فقط الله پس مشکل گشای ما کیست فقط الله

مگه شما به عذاب قبر اعتقاد نداری مگه اعتقاد ندارین که قبر قطعه ای از بهشت است خوب اگه قطعه ای از بهشته آیه قرآن است بهشتی نه ناراحتی می بینه ونه حرف بیهوده میشنوه حال شما میری میگی فلان مشکل فلان مشکل

.
الله تعالی می فرمایند:
‏ فَرِحِينَ بِمَا آتَاهُمُ اللّهُ مِن فَضْلِهِ وَيَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِينَ لَمْ يَلْحَقُواْ بِهِم مِّنْ خَلْفِهِمْ أَلاَّ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ ‏
(آل عمران 170)
آنها بخاطر نعمتهاى فراوانى که خداوند از فضل خود به ايشان بخشيده است، خوشحالند؛ و بخاطر کسانى که هنوز به آنها ملحق نشده‏اند [= مجاهدان و شهيدان آينده ]، خوشوقتند؛ (زيرا مقامات برجسته آنها را در آن جهان مى‏بينند؛ و مى‏دانند) که نه ترسى بر آنهاست، و نه غمى خواهند داشت

یکی میگه من صدرصد بهشتی ام میگن چجوری میگه من راحت سوالارو از دوستام می گیرم! میگن چجوری میگه به دوستام گفتم همین که مردم شما بلافاصله بیاین هی سوالات من دینک من ربک وغیره را به من یادآوری کنید(نعوذ بالله)

اگه این شخص می رفت قرآن باز می کرد و آیه
{[=Arial (Arabic)][=Arial (Arabic)]إِن تَدْعُوهُمْ لَا يَسْمَعُوا دُعَاءكُمْ وَلَوْ سَمِعُوا مَا اسْتَجَابُوا لَكُمْ وَيَوْمَ الْقِيَامَةِ يَكْفُرُونَ بِشِرْكِكُمْ وَلَا يُنَبِّئُكَ مِثْلُ خَبِيرٍ }فاطر14
اگر آنها را بخوانيد صداى شما را نمىشنوند، و فرض اگربشنوند به شما پاسخ نمىگويند و روز قيامت، شرك (و پرستش) شما را منكر مىشوند، و هيچ كس مانند (خداوند آگاه و) خبير تو را (از حقايق) با خبر نمىسازد!
[/]
[/]
آیا امام حسین زنده است یا خیر ماکه می گوییم شهید شده است و نزد پروردگارش روزی می خورد اما اگر بعضی ها می گویند زنده است و از دنیا آگاه است(البته بنابر آیه ای که میارم این عقیده اشتباه است)

خوب خلاصه اگه میگن زنده است عزاداری واسه چیه

اصلا روز قیامت سوال میشه چرا سر قبر فلان شخص نرفتی ها چرا نشستی قرآن خوندی و نرفتی رو سرو صورتت نزدی چرا برای امامان گریه نکردی بالا خره روز قیامت ازچه پرسیده می شود(از قرآن و ذکر) یا صورتی الله جمیل وکریم به ما داده چرا روش نزدیم!!

وَلَوْ أَنَّ قُرآناً سُيِّرَتْ بِهِ الْجِبَالُ أَوْ قُطِّعَتْ بِهِ الْأَرْضُ أَوْکُلِّمَ بِهِ الْمَوْتَي‏ بِل لِلَّهِ الْأَمْرُ جَمِيعاً ...رعد31

اگر بوسیله قرآن، کوه ها به حرکت درآیند یا زمین ها قطعه قطعه شوند، یا بوسیله آن با مردگان سخن گفته شود، (باز هم ایمان نخواهند آورد.) ولی همه کارها در اختیار خداست.

پس با توجه به این آیات قرآن میشود استنباط کرد که مردگان صدای ما رانمی شنوند. پس نمیتوان به آنها توسل کرد و همچنین نمیشود از آنها شفاعت خواست. و نمیتوانند واسطه بین ما و خداوند باشند.

یک لحظه بشین فکر کن که بالفرض من ساعت 7و 7دقیقه و7 ثانیه دارم توسل می کنم به امام رضا تو این لحظه شاید اصلا 100هزار نفر دیگه دارن به امام رضا توسل میکنن :Gig: !!!!!!!!!!! صدای 100هزار نفر شنیدن در یک لحظه از قدرت های خداست

داستان زیر دقت کنید

مردی ثروتمند ومومن میره سفر به یک روستا و براش خیلی ضروری که حتما تا شب برسه بعد یکی میاد میگه من شما را به راهی راهنمایی می کنم که میان بوری است و خیلی زود میرسیم میگه باشه از قضا وسط را نزدیک غروب خورشید پیر میرد ثروتمند و مومن و راهنما میرن یهو راهنما شمشیر میکشه باید همه مالتو بهم بدی وگرنه میکشمت که اگه هم بدی میکشمت پیرمرد مومن پریشان میگه ای جوان از خدا بترس مالم بگیر همش مال تو اما بذار خودم بروم میگن نه چه بدی و ندی کشتنت ختمی است فریاد میزنه میگه بذار پس 2 رکعت نماز بخوانم با چهره ای گریان و اشک آلود بعد نماز دستاشو بالا میبره فریاد میزنه یا ودود یا رحمن یا جبار کجایی که بنده ات ...... یا الرحم الراحمین رحم کن با دهانش فریاد چشمانش اشک آلود و دلش به خدا متصل است که ناگهان اسب سفید رنگی و فردی سوار بر اسب و چهره ی نورانی میاد و شمشیر برگردن جوان کافر میزنه و اونو نقش بر زمین میکنه بعد پیرمرد ناتوان از او می پرسه که توکیستی میگوید منم جبرئیل که با فریاد تو ای پیرناتوان رحمت الله بجوش آمد الله به خاطر موی سفیدت دستور داد محبوب ترین فرشته ی من کسی که هر چه زودتر به داد بنده ام خلیفه ام بر زمین برسد و من فورا آمدم

بله دوستان حال اگه این پیرمرد شیعه بود البته نه شیعه واقعی باخونسردی کامل می نشست دستاش بالا میکرد به کی طلب کمک میکرد به خدا نه بالفرض به امام رضا میگفت یا امام رضا به خدا بگو بنده ات مشکل داره حلش کن!!!!!!

کافری این صحنه ها را ببینه خندش نمیاد میگه خدای شما اگه الان خودش نشسته و همکار برایخودش قرار داده چطور میگید مهربانترینه چطور میگید نزیکترینه چطور میگید حاجت روا ترین

به خدا وقتی تو ماهواره دیدم بعضی قبرارو می بوسن بعضیا مثل سگ میرن سمت قبرا موندم چکار کنم بخندم بگریم
:Esteghfar:
وسلام

برچسب: 

یا هو یا من لا هو الا هو

احتمالا نویسنده این مطلب قصد دارد آن را در تمام مباحث فروم کپی پیست کند.بگذریم.
هیچ کدام از مطالب بالا دلیلی برای اینکه مردگان نمی شنوند نیست. پیشرفتهای علمی امروزی در زمینه علوم مرتبط با ماوراءالطبیعه، شنیدن و بسیاری چیزهای دیگر را برای مردگان معلوم کرده، کسی اگر خبر ندارد دلیل بر این نمی شود که این قضایا وجود خارجی ندارد.

من خیلی ها را دیده ام که بر ایشان اثبات شده و تجربه کرده اند که پیامبر، امامان، حضرت فاطمه و ... که عده ای به آنها مرده می گویند، قدرت شنیدن حرفهای ما، برآورده کردن حاجات، شفا دادن و ... را دارند. اگر کسی بگوید اینها توهم و ... است، اصراری بر مجاب کردن او نداریم. می تواند هر طور می خواهد فکر کند تا روز معلوم. 313 نفر مومن واقعی کافی هستند تا کار به پیش برود.

hadijoon;140702 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
که چرا خدا از بین همه ی صفات در 114 سوره قرآن کنار اسمش دو صفت رحمن و رحیم گذاشته (این همه صفت)و اما دلایل دیگر
اولا تمام نماز ها نافله و نماز مسافر رکوع و سجده دارند به غیر از نماز میت تا انسان قبر و مرده را پرستش و تعظیم و سجده نکند
حضرت آدم حضرت شیث حضرت ادریس نوح و ....رسول اکرم و حضرت علی و.....ازکدام قبر وغیره به جز خدا(حاجت روا:کسی است که هیچ حاجتی خودش نداشته باشدومشکل گشا :کسی است که واسه خودش هیچ مشکلی پیش نیایدمثل خدا فقط خدا) کمک گرفتند
خدا در کل 104 کتاب و صحیفه فرستاده و همه را در 4 کتاب انجیل و تورات و زبور وقرآن خلاصه کرده واین 4 کتاب را در قرآن خلاصه کرده و کل قرآن در سوره فاتحه(مادر قرآن خلاصه شده و سوره فاتحه در آیه ی ایاک نعبد و ایاک نستعین خلاصه شده است)
حضرت یونس در شکم ماهی حضرت یوسف در چاه حضرت ابراهیم در آتش اینها چه کسانی را واسطه خدا را قرار دادند و چه کسانی فریاد زدند به غیر رحمن و جبار
مشکل گشای حضرت آدم که بود مشکل گشای یونس و یوسف و موسی و روسول الله (ص)وحضرت علی و غیره که بود الله فقط الله پس مشکل گشای ما کیست فقط الله

مگه شما به عذاب قبر اعتقاد نداری مگه اعتقاد ندارین که قبر قطعه ای از بهشت است خوب اگه قطعه ای از بهشته آیه قرآن است بهشتی نه ناراحتی می بینه ونه حرف بیهوده میشنوه حال شما میری میگی فلان مشکل فلان مشکل

.
الله تعالی می فرمایند:
‏ فَرِحِينَ بِمَا آتَاهُمُ اللّهُ مِن فَضْلِهِ وَيَسْتَبْشِرُونَ بِالَّذِينَ لَمْ يَلْحَقُواْ بِهِم مِّنْ خَلْفِهِمْ أَلاَّ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ ‏
(آل عمران 170)
آنها بخاطر نعمتهاى فراوانى که خداوند از فضل خود به ايشان بخشيده است، خوشحالند؛ و بخاطر کسانى که هنوز به آنها ملحق نشده‏اند [= مجاهدان و شهيدان آينده ]، خوشوقتند؛ (زيرا مقامات برجسته آنها را در آن جهان مى‏بينند؛ و مى‏دانند) که نه ترسى بر آنهاست، و نه غمى خواهند داشت

که یکی میگه من صدرصد بهشتی میگن چجوری میگه من راحت سوالای قبرو تقلبی می کنم میگن چجوری میگه به دوستام گفتم همین که مردم شما بیاین هی سوالات من دینک من ربک وغیره را به من یادآوری کنید(نعوذ بالله)

آیا امام حسین زنده است یا خیر ماکه می گوییم شهید شده است و نزد پروردگارش روزی می خورد اما اگر بعضی ها می گویند زنده است و از دنیا آگاه است(البته بنابر آیه ای که میارم این عقیده اشتباه است)

اصلا روز قیامت سوال میشه چرا سر قبر فلان شخص نرفتی ها چرا نشستی قرآن خوندی و نرفتی رو سرو صورتت نزدی چرا برای امامان گریه نکردی بالا خره روز قیامت از پرسیده می شود(از قرآن و ذکر) یا صورتی الله جمیل وکریم به ما داده چرا روش نزدیم!!

وَلَوْ أَنَّ قُرآناً سُيِّرَتْ بِهِ الْجِبَالُ أَوْ قُطِّعَتْ بِهِ الْأَرْضُ أَوْکُلِّمَ بِهِ الْمَوْتَي‏ بِل لِلَّهِ الْأَمْرُ جَمِيعاً ...رعد31

اگر بوسیله قرآن، کوه ها به حرکت درآیند یا زمین ها قطعه قطعه شوند، یا بوسیله آن با مردگان سخن گفته شود، (باز هم ایمان نخواهند آورد.) ولی همه کارها در اختیار خداست.سوره الرعد
پس با توجه به این آیات قرآن میشود استنباط کرد که مردگان صدای ما رانمی شنوند. پس نمیتوان به آنها توسل کرد و همچنین نمیشود از آنها شفاعت خواست. و نمیتوانند واسطه بین ما و خداوند باشند.

وسلام

[=Century Gothic]
[=Century Gothic]با سلام
دوست گرامي
1- طبق آيات قرآن مردگان مي‌شنوند
فَأَخَذَتْهُمُ الرَّجْفَةُ فَأَصْبَحُوا فِي دَارِهِمْ جَاثِمِينَ فَتَوَلَّى عَنْهُمْ وَقَالَ يَا قَوْمِ لَقَدْ أَبْلَغْتُكُمْ رِسَالَةَ رَبِّي وَنَصَحْتُ لَكُمْ وَلَكِنْ لَا تُحِبُّونَ النَّاصِحِينَ(الأعراف :78 و 79 )
[=Century Gothic]در ضمن در این مورد در سایت تاپیک زده شده میتوانید آنجا جواب خودتان را مفصل پیداکنید

http://www.askdin.org/showthread.php?t=11421

.

hadijoon;140702 نوشت:
داستان زیر دقت کنید مردی ثروتمند ومومن میره سفر به یک روستا و براش خیلی ضروری که حتما تا شب برسه بعد یکی میاد میگه من شما را به راهی راهنمایی می کنم که میان بوری است و خیلی زود میرسیم میگه باشه از قضا وسط را نزدیک غروب خورشید پیر میرد ثروتمند و مومن و راهنما میرن یهو راهنما شمشیر میکشه باید همه مالتو بهم بدی وگرنه میکشمت که اگه هم بدی میکشمت پیرمرد مومن پریشان میگه ای جوان از خدا بترس مالم بگیر همش مال تو اما بذار خودم بروم میگن نه چه بدی و ندی کشتنت ختمی است فریاد میزنه میگه بذار پس 2 رکعت نماز بخوانم با چهره ای گریان و اشک آلود بعد نماز دستاشو بالا میبره فریاد میزنه یا ودود یا رحمن یا جبار کجایی که بنده ات ...... یا الرحم الراحمین رحم کن با دهانش فریاد چشمانش اشک آلود و دلش به خدا متصل است که ناگهان اسب سفید رنگی و فردی سوار بر اسب و چهره ی نورانی میاد و شمشیر برگردن جوان کافر میزنه و اونو نقش بر زمین میکنه بعد پیرمرد ناتوان از او می پرسه که توکیستی میگوید منم جبرئیل که با فریاد تو ای پیرناتوان رحمت الله بجوش آمد الله به خاطر موی سفیدت دستور داد محبوب ترین فرشته ی من کسی که هر چه زودتر به داد بنده ام خلیفه ام بر زمین برسد و من فورا آمدم

یعنی خدا برایش حفظ مال ثروتمندان مومن خیلی مهم است و فرشته پر کار خود را می فرستد تا شخصا حساب دزد نامرد را برسد! نمی گویم که ممکن نیست چنین کاری بکند، ولی جای تامل دارد. "انهم کانوا قبل ذلک مترفین"
این داستان که منشاش معلوم نیست، حالا که میشه همین طوری داستان گفت، من هم یک داستان می گویم:
فردی بوده که یک جورهایی گناه کار بوده (مثل بسیاری از ما). ولی اعتقاد داشته به این که امامان شیعه بهتر از بقیه دستورهای دین خدا را اجرا کردند و پیش خدا آبرو دارند و این فرد خودش را از برخی گناهان مثل زنا و لواط دور نگه داشته بوده و اعتقاد به این داشته که باید تا پای جان در راه خدا تلاش (جهاد) کرد. همیشه هم از امامان و پیامبر و حضرت فاطمه می خواسته که شفاعتش را بکنند. آنها هم زحمت می کشند و بعد از مرگش، پا به پای او در تمام مراحل حسابرسی اعمالش کمکش می کنند، مثل بچه ای که می خواهد راه رفتن یا حرف زدن را یاد بگیرد و از بزرگترها کمک می گیرد. و الا این بچه اگر به حال خود رها شود، اصلا شاید هیچ وقت نفهمد راه رفتنی هم هست یا حرف زدنی.

رضا;140721 نوشت:

با سلام
دوست گرامي
فَأَخَذَتْهُمُ الرَّجْفَةُ فَأَصْبَحُوا فِي دَارِهِمْ جَاثِمِينَ فَتَوَلَّى عَنْهُمْ وَقَالَ يَا قَوْمِ لَقَدْ أَبْلَغْتُكُمْ رِسَالَةَ رَبِّي وَنَصَحْتُ لَكُمْ وَلَكِنْ لَا تُحِبُّونَ النَّاصِحِينَ(الأعراف :78 و 79 )
در ضمن در این مورد در سایت تاپیک زده شده میتوانید آنجا جواب خودتان را مفصل پیداکنید

.

ترجمه مکارم شیرازی

قَالَ الْمَلأُ الَّذِينَ اسْتَكْبَرُواْ مِن قَوْمِهِ لِلَّذِينَ اسْتُضْعِفُواْ لِمَنْ آمَنَ مِنْهُمْ أَتَعْلَمُونَ أَنَّ صَالِحًا مُّرْسَلٌ مِّن رَّبِّهِ قَالُواْ إِنَّا بِمَا أُرْسِلَ بِهِ مُؤْمِنُونَ ﴿۷۵﴾

(ولي) اشراف متكبر قوم او، به مستضعفاني كه ايمان آورده بودند گفتند آيا (راستي) شما يقين داريد صالح از طرف پروردگار خود فرستاده شده است ؟ آنها گفتند: ما به آنچه او بدان ماموريت يافته ايمان آورده‏ايم. (۷۵)

قَالَ الَّذِينَ اسْتَكْبَرُواْ إِنَّا بِالَّذِيَ آمَنتُمْ بِهِ كَافِرُونَ ﴿۷۶﴾

متكبران گفتند (ولي) ما به آنچه شما به آن ايمان آورده‏ايد كافريم! (۷۶)

فَعَقَرُواْ النَّاقَةَ وَعَتَوْاْ عَنْ أَمْرِ رَبِّهِمْ وَقَالُواْ يَا صَالِحُ ائْتِنَا بِمَا تَعِدُنَا إِن كُنتَ مِنَ الْمُرْسَلِينَ ﴿۷۷﴾

سپس «ناقه» را پي كردند و از فرمان پروردگارشان سرپيچيدند و گفتند اي صالح اگر تو از فرستادگان (خدا) هستي آنچه ما را با آن تهديد مي‏كني بياور! (۷۷)

فَأَخَذَتْهُمُ الرَّجْفَةُ فَأَصْبَحُواْ فِي دَارِهِمْ جَاثِمِينَ ﴿۷۸﴾
سرانجام زمين لرزه آنها را فرا گرفت و صبحگاهان (تنها) جسم بيجانشان در خانه‏هاشان باقي مانده بود! (۷۸)
فَتَوَلَّى عَنْهُمْ وَقَالَ يَا قَوْمِ لَقَدْ أَبْلَغْتُكُمْ رِسَالَةَ رَبِّي وَنَصَحْتُ لَكُمْ وَلَكِن لاَّ تُحِبُّونَ النَّاصِحِينَ ﴿۷۹﴾
صالح) از آنها روي برتافت و گفت اي قوم! من رسالت پروردگارم را به شما ابلاغ كردم و شرط خيرخواهي را انجام دادم ولي (چكنم) كه شما خيرخواهان را دوست نداريد. (۷۹)
وَلُوطًا إِذْ قَالَ لِقَوْمِهِ أَتَأْتُونَ الْفَاحِشَةَ مَا سَبَقَكُم بِهَا مِنْ أَحَدٍ مِّن الْعَالَمِينَ ﴿۸۰﴾
و (به خاطر بياوريد) لوط را هنگامي كه به قوم خود گفت آيا عمل شنيعي انجام مي‏دهيد كه‏ احدي از جهانيان پيش از شما انجام نداده است؟! (۸۰)

اولا این آیه نگفت که مردگان میشنوند دوما به این دقت کن که صالح از آنها روی برگرداند(اصلا چرا خدا تو کلامش چنین قسمتی را ذکر کرد :روی برگرداند:)تا مردم روی نیاورند و این پیام حضرت صالح کنایه بر این است که هدف وی دعوت به سوی توحید است و ما نمی تونیم از این آیه بگیم که بله آقا حضرت صالح روشو اونور کرده بعد بهشون گفته دیدی بشما گفتم این آیه یک پیامی برای من و شما و امثال شماست ذعوت به سوی توحید

راستی عجب هوشی دارید شما که با تفسیرتان میای تو کلام خدا تناقض میاری خدا میگه نمی شنموند شما میگی می شنوند عجب خدا درست راحت راحت کاملا صریح زیبا میگه

چی میگه دقت کن آقا رضا چی میگه

اگر بوسیله قرآن،
1-کوه ها به حرکت درآیند
2-یا زمین ها قطعه قطعه شوند،
3- یا بوسیله آن با مردگان سخن گفته شود،
4- (امامتاسفانه اونایی شیطان وجنات کافر تو وجودشونه) (باز هم ایمان نخواهند آورد.) ولی همه کارها در اختیار خداست.

اولا جناب رضا کوه حرکت نمی کنه دوما زمین قطعه قطعه نمیشه سوما مرده نمی شنوه (ببین داداش اینو من نمیگم خالق کل جهان میگه) (اونی که الان از رگ گردنت بهت نزیکتره و از فکر و قلبت و همه انسانها در یک لحظه باخبره اون ذاتی که توی یک لحظه صدای میلیاردها نفرومیشنوه)

aminj;140724 نوشت:
یعنی خدا برایش حفظ مال ثروتمندان مومن خیلی مهم است و فرشته پر کار خود را می فرستد تا شخصا حساب دزد نامرد را برسد! نمی گویم که ممکن نیست چنین کاری بکند، ولی جای تامل دارد. "انهم کانوا قبل ذلک مترفین"
این داستان که منشاش معلوم نیست، حالا که میشه همین طوری داستان گفت، من هم یک داستان می گویم:
فردی بوده که یک جورهایی گناه کار بوده (مثل بسیاری از ما). ولی اعتقاد داشته به این که امامان شیعه بهتر از بقیه دستورهای دین خدا را اجرا کردند و پیش خدا آبرو دارند و این فرد خودش را از برخی گناهان مثل زنا و لواط دور نگه داشته بوده و اعتقاد به این داشته که باید تا پای جان در راه خدا تلاش (جهاد) کرد. همیشه هم از امامان و پیامبر و حضرت فاطمه می خواسته که شفاعتش را بکنند. آنها هم زحمت می کشند و بعد از مرگش، پا به پای او در تمام مراحل حسابرسی اعمالش کمکش می کنند، مثل بچه ای که می خواهد راه رفتن یا حرف زدن را یاد بگیرد و از بزرگترها کمک می گیرد. و الا این بچه اگر به حال خود رها شود، اصلا شاید هیچ وقت نفهمد راه رفتنی هم هست یا حرف زدنی.

سلام

داداش این اول باید توبه می کرد بعد می رفت قرآنو بر میداشت البته تاجایی یادم برادران شیعه تو توبه توسل نمیکردن حالا شاید شما...:Gig:

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ ﴿۶۰﴾

پروردگار شما گفته است مرا بخوانيد تا (دعاي) شما را اجابت كنم، كساني كه از عبادت من تكبر مي‏ورزند به زودي با ذلت وارد دوزخ مي‏شوند. (۶۰)

داداش امین یک چیز جالب گفته کسانی که از عبادت من تکبر می ورزند پس دعا هم عبادته :Moteajeb!:

داداش دعا عبادت امین دلبندم برادرم عزیزم دوست من دعا عبادته عبادت چیه داداش ع ب ا د َ ت

میشه عبادت

تو عبادت نباید کسی را شریک الله (ج) قرار داد یادت باشه :Kaf:

hadijoon;140702 نوشت:

سلام
آقای هادی جون
اگر منظور شما از طرح این مبحث مساله توسل است که هست باید بدانی قرآن اصل توسل را به ما آموخت :
قالوا یا ابانا استغفر لنا انا کنا خاطئین
قال سوف استغفر لکم ربی انه هوالغفور الرحیم ( یوسف 97 و 98 )
اگر منظورتان از مردگان ائمه معصومین شیعه هستند که اولا ایشان همیشه یک امام زنده داشته اند و دارند و امامان شهید ایشان هم بنابر فرمان قرآن زنده اند :
و لا تقولوا لمن یقتل فی سبیل الله اموات بل احیاء و لکن لا تشعرون ( بقره 154 )
و انسان زنده می شنود و می بیند
منظور از همه امواتی که در آیات مد نظر شما آمده همان جسم مرده ای است که در خاک گذاشته اند و هیچکس هم قائل به شنوایی و بینایی آن نیست بلکه این روح جاویدان انسان و اولیاء الله است که می شنود و می بیند
فراموش نکنید که قرآن شما را نهی کرده از مرده نامیدن شهدا : و لا تقولوا لمن یقتل فی سبیل الله اموات
امید است با اندیشه عمیق مطلب را درک کنید
موفق باشید

hadijoon;140761 نوشت:
داداش این اول باید توبه می کرد بعد می رفت قرآنو بر میداشت

من نگفتم که توبه نکرده، ولی خیلی وقتها این طور است که خدا به این راحتی توبه را قبول نمی کند. خصوصا اگر به بعضی حرفهاش گوش داده نشده باشد. مساله شفاعت به وضوح در قرآن آمده و برای من حل شده، بالاخره کسانی در عالم شفیع هستند که خدا می گوید:"و لا يشفعون الا لمن ارتضى و هم من خشيته مشفقون " . اگر کسی این آیه با ارزش را زیر پا بگذارد، به این راحتی بخشیده نمی شود:"انما ولیکم الله و رسوله والذین امنوا الذین یقیمون الصلوه و یوتون الزکوه و هم راکعون". توبه زبانی یک بخش است. اگر کسی با اعتقادات درست و کامل، واقعا توبه کند، می فهمد که توبه فقط این نیست که زبانی بگویی استغفرالله. توبه ای که قبول شود، برای توبه کننده کاملا مشخص خواهد شد و نشانه هایی دارد. به هر حال خدا در عالم سلسله مراتبی قرار داده و وسایلی معین کرده. اگر این طور بود که همه کارها را می خواست مستقیم انجام دهد، نیازی به فرستادن پیامبر هم نداشت و خودش حرف می زد.

hadijoon;140729 نوشت:
اولا این آیه نگفت که مردگان میشنوند دوما به این دقت کن که صالح از آنها روی برگرداند(اصلا چرا خدا تو کلامش چنین قسمتی را ذکر کرد :روی برگرداند:)تا مردم روی نیاورند و این پیام حضرت صالح کنایه بر این است که هدف وی دعوت به سوی توحید است و ما نمی تونیم از این آیه بگیم که بله آقا حضرت صالح روشو اونور کرده بعد بهشون گفته دیدی بشما گفتم این آیه یک پیامی برای من و شما و امثال شماست ذعوت به سوی توحید راستی عجب هوشی دارید شما که با تفسیرتان میای تو کلام خدا تناقض میاری خدا میگه نمی شنموند شما میگی می شنوند عجب خدا درست راحت راحت کاملا صریح زیبا میگه چی میگه دقت کن آقا رضا چی میگه

به نام خالق خرد و اندیشه و محیط بر ما و صاحب روز جزا

سلام

شما می گویید خالق کل جهان می گوید

واو این را می گویید

وَلَا تَقُولُوا لِمَنْ يقْتَلُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَاتٌ بَلْ أَحْياءٌ وَلَكِنْ لَا تَشْعُرُونَ(البقرة/154)
و به آنها که در راه خدا کشته مي‌شوند، مرده نگوييد! بلکه آنان زنده‌اند،ولي شما نمي‌فهميد!

من از شما سوال دارم

نظرتان در مورد این آیه چیست؟:Gol:

hadijoon;140702 نوشت:

منظور شما از « مردگان » در جمله فوق، بدن مادی فرد مرده است یا روح او؟

رضا;140721 نوشت:

با سلام
دوست گرامي
در ضمن در این مورد در سایت تاپیک زده شده میتوانید آنجا جواب خودتان را مفصل پیداکنید

.

جمع بين اين آيه و ساير آيات اين است كه مردگان به صورت استقلالي نمي‌شنوند اما به اذن پروردگار مي‌شنوند

hadijoon;140702 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

.
الله تعالی می فرمایند:
(آل عمران 170)

یکی میگه من صدرصد بهشتی ام میگن چجوری میگه من راحت سوالارو از دوستام می گیرم! میگن چجوری میگه به دوستام گفتم همین که مردم شما بلافاصله بیاین هی سوالات من دینک من ربک وغیره را به من یادآوری کنید(نعوذ بالله)

{[=arial (arabic)][=arial (arabic)]إِن تَدْعُوهُمْ لَا يَسْمَعُوا دُعَاءكُمْ وَلَوْ سَمِعُوا مَا اسْتَجَابُوا لَكُمْ وَيَوْمَ الْقِيَامَةِ يَكْفُرُونَ بِشِرْكِكُمْ وَلَا يُنَبِّئُكَ مِثْلُ خَبِيرٍ }فاطر14[/]
[=arial (arabic)]اگر آنها را بخوانيد صداى شما را نمىشنوند، و فرض اگربشنوند به شما پاسخ نمىگويند و روز قيامت، شرك (و پرستش) شما را منكر مىشوند، و هيچ كس مانند (خداوند آگاه و) خبير تو را (از حقايق) با خبر نمىسازد![/]
[/]

اصلا روز قیامت سوال میشه چرا سر قبر فلان شخص نرفتی ها چرا نشستی قرآن خوندی و نرفتی رو سرو صورتت نزدی چرا برای امامان گریه نکردی بالا خره روز قیامت ازچه پرسیده می شود(از قرآن و ذکر) یا صورتی الله جمیل وکریم به ما داده چرا روش نزدیم!!

اگر بوسیله قرآن، کوه ها به حرکت درآیند یا زمین ها قطعه قطعه شوند، یا بوسیله آن با مردگان سخن گفته شود، (باز هم ایمان نخواهند آورد.) ولی همه کارها در اختیار خداست.

یک لحظه بشین فکر کن که بالفرض من ساعت 7و 7دقیقه و7 ثانیه دارم توسل می کنم به امام رضا تو این لحظه شاید اصلا 100هزار نفر دیگه دارن به امام رضا توسل میکنن :gig: !!!!!!!!!!! صدای 100هزار نفر شنیدن در یک لحظه از قدرت های خداست؟

یه نکته!عجیب تر در هر لحظه خدا می داند که چه مقدار به پیامبر صلی الله علیه و آله سلام میشه پیامبر صلی الله علیه و آله این همه سلامو چطوری می شنوه؟میتونه این همه سلامو جواب بده؟!آخه جواب واجبه.

داستان زیر دقت کنید

مردی ثروتمند ومومن میره سفر به یک روستا و براش خیلی ضروری که حتما تا شب برسه بعد یکی میاد میگه من شما را به راهی راهنمایی می کنم که میان بوری است و خیلی زود میرسیم میگه باشه از قضا وسط را نزدیک غروب خورشید پیر میرد ثروتمند و مومن و راهنما میرن یهو راهنما شمشیر میکشه باید همه مالتو بهم بدی وگرنه میکشمت که اگه هم بدی میکشمت پیرمرد مومن پریشان میگه ای جوان از خدا بترس مالم بگیر همش مال تو اما بذار خودم بروم میگن نه چه بدی و ندی کشتنت ختمی است فریاد میزنه میگه بذار پس 2 رکعت نماز بخوانم با چهره ای گریان و اشک آلود بعد نماز دستاشو بالا میبره فریاد میزنه یا ودود یا رحمن یا جبار کجایی که بنده ات ...... یا الرحم الراحمین رحم کن با دهانش فریاد چشمانش اشک آلود و دلش به خدا متصل است که ناگهان اسب سفید رنگی و فردی سوار بر اسب و چهره ی نورانی میاد و شمشیر برگردن جوان کافر میزنه و اونو نقش بر زمین میکنه بعد پیرمرد ناتوان از او می پرسه که توکیستی میگوید منم جبرئیل؟!!!!! که با فریاد تو ای پیرناتوان رحمت الله بجوش آمد الله به خاطر موی سفیدت دستور داد محبوب ترین فرشته ی من کسی که هر چه زودتر به داد بنده ام خلیفه ام بر زمین برسد و من فورا آمدم

.سؤال؟آدرس ؟؟؟؟!!!چرا جبرئیل؟!!!!خیلی عجیبه؟

بله دوستان حال اگه این پیرمرد شیعه بود البته نه شیعه واقعی باخونسردی کامل می نشست دستاش بالا میکرد به کی طلب کمک میکرد به خدا نه بالفرض به امام رضا میگفت یا امام رضا به خدا بگو بنده ات مشکل داره حلش کن!!!!!!

کافری این صحنه ها را ببینه خندش نمیاد میگه خدای شما اگه الان خودش نشسته و همکار برایخودش قرار داده چطور میگید مهربانترینه چطور میگید نزیکترینه چطور میگید حاجت روا ترین

به خدا وقتی تو ماهواره دیدم بعضی قبرارو می بوسن بعضیا مثل سگ میرن سمت قبرا موندم چکار کنم بخندم بگریم

سؤال؟مگه بوسیدن قبر ولی خدا عیبه؟البته قسمت دوم مطلوب نیست.

:esteghfar:
وسلام

با سلام به خواهر محترم
عنوان تایپیک جنابعالی«دلیل عقلی و قرآنی بر عدم شنوایی اموات » بود ولی نکاتی را که بیان فرمودید ارتباطی با بحث سماع موتی نداشت بلکه مربوط به بحث توسل به وسائط بود.
در بحث شنوایی اموات تا آنجایی که حقیر اطلاع دارم کسی از علمای اهل سنت به صورت مطلق این شنوایی را نفی ننموده است(حتی ابن تیمیه که سلفیون روزی خور سفرۀ او هستند) مخصوصا در مورد انبیاء و اولیاء که می توان ادعای اجماع بر شنوایی آنان از آثار نمود.
به هرحال بحث شما در رابطه با عدم شنوایی اموات عقلا و نقلا است حقیر از شما می خواهم یک دلیل مختصر عقلی و نقلی براین امر اقامه نمائید.
در دلیل نقلی هم نظر مفسیرین شیعه و سنی معیار است یعنی اگر سخنی را بیان می فرمائید مستند به قول یکی از مفسرین نمائید ولو اینکه سلفی باشد.

حامد;140769 نوشت:
سلام
آقای هادی جون
اگر منظور شما از طرح این مبحث مساله توسل است که هست باید بدانی قرآن اصل توسل را به ما آموخت :
قالوا یا ابانا استغفر لنا انا کنا خاطئین
قال سوف استغفر لکم ربی انه هوالغفور الرحیم ( یوسف 97 و 98 )
اگر منظورتان از مردگان ائمه معصومین شیعه هستند که اولا ایشان همیشه یک امام زنده داشته اند و دارند و امامان شهید ایشان هم بنابر فرمان قرآن زنده اند :
و لا تقولوا لمن یقتل فی سبیل الله اموات بل احیاء و لکن لا تشعرون ( بقره 154 )
و انسان زنده می شنود و می بیند
منظور از همه امواتی که در آیات مد نظر شما آمده همان جسم مرده ای است که در خاک گذاشته اند و هیچکس هم قائل به شنوایی و بینایی آن نیست بلکه این روح جاویدان انسان و اولیاء الله است که می شنود و می بیند
فراموش نکنید که قرآن شما را نهی کرده از مرده نامیدن شهدا : و لا تقولوا لمن یقتل فی سبیل الله اموات
امید است با اندیشه عمیق مطلب را درک کنید
موفق باشید

سلام
حامد عزیز
توسل به انسان زنده چیزی جایزه چیزی عادی است بالفرض پیش یک بزرگ صاحب نشستم بعد گفتگوی کامل زمانی که خواستم برم از پیش اون خدافظ دعا فراموش نشه این بصورت عادی هست اما اگر اون بمیره برم سر قبرش یا برم پیش امام رضا که چی برو حاجتمو به خدا ببر
1- اگر این چنین است من یک آیه میارم خدا گفته به من متوسل شوید حالا شما میگید به مردگان یا شهیدان!!
اما اگه مرده قرآن میگوید مرده ها نمی شنوند اینو دیگه باید قبول داشته باشی اون آقایه هی قیر داده ابن تیمیمه گفته میشنود حتی اگه گفته می شنود اما بین او و خدا من صد در صد کلام خدا را باور می کنم
ببینم خدا چه می گوید الله سمیع و بصیر
إِن تَدْعُوهُمْ لَا يَسْمَعُوا دُعَاءكُمْ وَلَوْ سَمِعُوا مَا اسْتَجَابُوا لَكُمْ وَيَوْمَ الْقِيَامَةِ يَكْفُرُونَ بِشِرْكِكُمْ وَلَا يُنَبِّئُكَ مِثْلُ خَبِيرٍ }فاطر14
اگر آنها را بخوانيد صداى شما را نمىشنوند، و فرض اگربشنوند به شما پاسخ نمىگويند و روز قيامت، شرك (و پرستش) شما را منكر مىشوند، و هيچ كس مانند (خداوند آگاه و) خبير تو را (از حقايق)با خبر نمىسازد!
روز قیامت از بت ها سوال نمیشه در این جا منظور انسان است برادر
آنچه غیر از خدا میخوانید او چیزی خلق نکرده و خود مخلوقیست*اینها مرده و از حیات بی بهره اند و هیچ حس و شعور ندارند که کی مبعوث میشوند»(نحل 20و21

اما میگی که امام حسین شهید شده دلیل نمیشه بشنوه چرا تو آیه خودتم میدونی الله تعالی میفرماید عندربهم نزد پروردگارشان رزق میخورند
اما شما میگی مرده از دنیا آگاه می بیند می شنود (ما در قرآن چنین چیزی ندیدیم ) اما جوابت شما
خوب دقت کن آقای حامد برادر الله سبحانه و تعالی چه میفرماید

‏ وَإِذْ قَالَ اللّهُ يَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ أَأَنتَ قُلتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُونِي وَأُمِّيَ إِلَهَيْنِ مِن دُونِ اللّهِ قَالَ سُبْحَانَكَ مَا يَكُونُ لِي أَنْ أَقُولَ مَا لَيْسَ لِي بِحَقٍّ إِن كُنتُ قُلْتُهُ فَقَدْ عَلِمْتَهُ تَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِي وَلاَ أَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِكَ إِنَّكَ أَنتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ ‏(116)
مَا قُلْتُ لَهُمْ إِلاَّ مَا أَمَرْتَنِي بِهِ أَنِ اعْبُدُواْ اللّهَ رَبِّي وَرَبَّكُمْ وَكُنتُ عَلَيْهِمْ شَهِيداً مَّا دُمْتُ فِيهِمْ فَلَمَّا تَوَفَّيْتَنِي كُنتَ أَنتَ الرَّقِيبَ عَلَيْهِمْ وَأَنتَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ(117)
و آن گاه را كه خداوند مي‌گويد : اي عيسي پسر مريم ! آيا تو به مردم گفته‌اي كه جز الله ، من و مادرم را هم دو خداي ديگر بدانيد ( و ما دو نفر را نيز پرستش كنيد ؟ ) . عيسي مي‌گويد : تو را منزّه از آن مي‌دانم كه داراي شريك و انباز باشي . مرا نسزد كه چيزي را بگويم ( و بطلبم كه وظيفه و ) حق من نيست . اگر آن را گفته باشم بيگمان تو از آن آگاهي . تو ( علاوه از ظاهر گفتار من ) از راز درون من هم باخبري ، ولي من ( چون انساني بيش نيستم ) از آنچه بر من پنهان مي‌داري بي‌خبرم . زيرا تو داننده رازها و نهانيهائي ( و از خفايا و نواياي امور باخبري ) . ‏(116)
من به آنان چيزي نگفته‌ام مگر آنچه را كه مرا به گفتن آن فرمان داده‌اي ( و آن ) اين كه جز خدا را نپرستيد كه پروردگار من و پروردگار شما است . من تا آن زمان كه در ميان آنان بودم از وضع ايشان اطّلاع داشتم ، و هنگامي كه مرا ميراندي ، تنها تو مراقب و ناظر ايشان بوده‌اي و تو بر هر چيزي مطّلع هستي . ‏(117)
مائده 117و 116
نکته ی مورد استدلال بنده قسمت قرمز رنگ آیه می باشد که حضرت عیسی می فرماید:
من تا آن زمان كه در ميان آنان بودم از وضع ايشان اطّلاع داشتم ، و هنگامي كه مرا ميراندي ، تنها تو مراقب و ناظر ايشان بوده‌اي
در این جا حضرت عیسی به عدم اطلاع خود از اهل زمین اعتراف می کند و خدا را بر آنها مطلع می داند.
قطعا مقام حضرت عیسی از بسیاری از کسانی که شیعیان به آنها توسل می جویند برتر و بلند تر است
پس آیا این عقلانی هست که کسانی را بخوانیم که از ما اطلاعی ندارند و صدای ما را نمی شنوند.

mkk1369;140856 نوشت:
به نام خالق خرد و اندیشه و محیط بر ما و صاحب روز جزا

سلام

شما می گویید خالق کل جهان می گوید

واو این را می گویید

وَلَا تَقُولُوا لِمَنْ يقْتَلُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَاتٌ بَلْ أَحْياءٌ وَلَكِنْ لَا تَشْعُرُونَ(البقرة/154)
و به آنها که در راه خدا کشته مي‌شوند، مرده نگوييد! بلکه آنان زنده‌اند،ولي شما نمي‌فهميد!

من از شما سوال دارم

نظرتان در مورد این آیه چیست؟:Gol:

سلام
: در آیات 169 و 170 سوره ی آل عمران: و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند رربهم یرزقون* فرحین بما ءاتلاهم الله من فضله و یستبشرون
یعنی: البته نپنارید که شهیدان مردگانند بلکه زنده به حیات ابدی هستند ودر نزد خدا متنعم و روزی داده میشوند .در حالی که به فضل و رحمتی که از خدا نصیبشان گردیده شادمانند

داداش دیدی کاملتر کردم اما یک مشکل

اگر توبری بالفرض با گریه وزاری دعا کنی البته من فکرکنم اون آخر آیه که میگه شادمانند شاید یک کوچولویی ناراحت بشند
داداش خدا گفته شادمانند از طریف دیگه بهشتی نه سخن بیهوده میشنوه نه چیزی پس

یک روزی یکی چینی دیدم تو امام رضا گفتم الله اکبر حالا بیا درسش کن امام رضا بنده خدا سید ما سرورماست درست اما چینی که بلد نیست اما دیدم یک مترجم باهاش هست اوه!!!!
گفتم عجب این چینی که بدتره دوستان ما یک نفر واسطه میزارن اما این دونفر (مترجم و امام رضا)!!!
با خود گفتم اگه این چینی برادرش فلج باشه چی شاید برادرش اونو فرستاده بره امام رضا رو ببینه حاجت اونو هم بگه
اونوقته جریان پشت قضیه میشه

برادر فلج چینی به داداشش میگه داداشه میاد این به یک ایرانی که چینی وارده میگه حالا ایرانی تا آسمون به امام رضا میگه امام رضا هم به خدا میگه
البته از اول کارهمونجای که چینیه با هواپیما به ایران سفر میکنه خدا از قلباشون با خبر بوده و منتظر بوده بنده اش اونو به فریاد بخوانه
وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ ﴿۶۰﴾
پروردگار شما گفته است مرا بخوانيد تا (دعاي) شما را اجابت كنم، كساني كه از عبادت من تكبر مي‏ورزند به زودي با ذلت وارد دوزخ مي‏شوند. (۶۰)
داداش یک چیز جالب گفته کسانی که از عبادت من تکبر می ورزند پس دعا هم عبادته

داداش دعا عبادت دلبندم برادرم عزیزم دوست من دعا عبادته عبادت
تو عبادت نباید کسی را شریک الله (ج) قرار داد یادت باشه :Gol:

من که تو عبادات کسی را شریک خدا قرار..... :Gol:

یاقوت احمر;140859 نوشت:
منظور شما از « مردگان » در جمله فوق، بدن مادی فرد مرده است یا روح او؟

روحش پرواز کرده پیش خدا اونجا یا توبهشت شادمان است یا تو......
بدنش دیگه.....
‏ وَإِذْ قَالَ اللّهُ يَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ أَأَنتَ قُلتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُونِي وَأُمِّيَ إِلَهَيْنِ مِن دُونِ اللّهِ قَالَ سُبْحَانَكَ مَا يَكُونُ لِي أَنْ أَقُولَ مَا لَيْسَ لِي بِحَقٍّ إِن كُنتُ قُلْتُهُ فَقَدْ عَلِمْتَهُ تَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِي وَلاَ أَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِكَ إِنَّكَ أَنتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ ‏(116)
مَا قُلْتُ لَهُمْ إِلاَّ مَا أَمَرْتَنِي بِهِ أَنِ اعْبُدُواْ اللّهَ رَبِّي وَرَبَّكُمْ وَكُنتُ عَلَيْهِمْ شَهِيداً مَّا دُمْتُ فِيهِمْ فَلَمَّا تَوَفَّيْتَنِي كُنتَ أَنتَ الرَّقِيبَ عَلَيْهِمْ وَأَنتَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ(117)
و آن گاه را كه خداوند مي‌گويد : اي عيسي پسر مريم ! آيا تو به مردم گفته‌اي كه جز الله ، من و مادرم را هم دو خداي ديگر بدانيد ( و ما دو نفر را نيز پرستش كنيد ؟ ) . عيسي مي‌گويد : تو را منزّه از آن مي‌دانم كه داراي شريك و انباز باشي . مرا نسزد كه چيزي را بگويم ( و بطلبم كه وظيفه و ) حق من نيست . اگر آن را گفته باشم بيگمان تو از آن آگاهي . تو ( علاوه از ظاهر گفتار من ) از راز درون من هم باخبري ، ولي من ( چون انساني بيش نيستم ) از آنچه بر من پنهان مي‌داري بي‌خبرم . زيرا تو داننده رازها و نهانيهائي ( و از خفايا و نواياي امور باخبري ) . ‏(116)
من به آنان چيزي نگفته‌ام مگر آنچه را كه مرا به گفتن آن فرمان داده‌اي ( و آن ) اين كه جز خدا را نپرستيد كه پروردگار من و پروردگار شما است . من تا آن زمان كه در ميان آنان بودم از وضع ايشان اطّلاع داشتم ، و هنگامي كه مرا ميراندي ، تنها تو مراقب و ناظر ايشان بوده‌اي و تو بر هر چيزي مطّلع هستي . ‏(117)
مائده 117و 116
نکته ی مورد استدلال بنده قسمت قرمز رنگ آیه می باشد که حضرت عیسی می فرماید:
من تا آن زمان كه در ميان آنان بودم از وضع ايشان اطّلاع داشتم ، و هنگامي كه مرا ميراندي ، تنها تو مراقب و ناظر ايشان بوده‌اي
در این جا حضرت عیسی به عدم اطلاع خود از اهل زمین اعتراف می کند و خدا را بر آنها مطلع می داند.
قطعا مقام حضرت عیسی از بسیاری از کسانی که شیعیان به آنها توسل می جویند برتر و بلند تر است
پس آیا این عقلانی هست که کسانی را بخوانیم که از ما اطلاعی ندارند و صدای ما را نمی شنوند.

رضا;140863 نوشت:
جمع بين اين آيه و ساير آيات اين است كه مردگان به صورت استقلالي نمي‌شنوند اما به اذن پروردگار مي‌شنوند

سلام داداش رضا عجب من جایی ندیدم خدا گفته مرده را بخوانید البته آیات زیرو دیدم گفتم شاید ببینید نظری چیزی بدید

20 سوره نحل

"كسانی را كه غیر از خدا به كمك میخوانند چیزی خلق نمی ‌كنند و خودشان هم خلق شده‌اند ( مخلوق خدا هستند). "

5سوره احقاف

كيست گمراه ‌تر از كسی كه غير خدا را به كمك ميخواند کسی كه تا روز قيامت او را اجابت نميكند و از دعای آنها نيز بی ‌خبر است

40 سوره فاطر

"بگو نظر شما درباره شريكانی كه برای خدا درست كرده‌‌ايد و بجای خدا از آنها كمك ميخواهيد چيست؟

به من نشان دهيد كه آنها چه چيزی در زمين خلق كرده‌اند يا اينكه آنها در خلقت آسمانها شريك خدا بوده‌اند؟

آيا به آنها كتابی داده‌ايم و آنها حالا دليلی از آن دارند؟

اينطور نيست بلكه ستمكاران به يكديگر وعده دروغ ميدهند."

73 سوره حج

"ای مردم، مثلی زده شده به آن گوش دهيد:

کسانی را که غير از خدا به کمک ميخوانيد هرگز مگسی را خلق نميکنند،

اگر چه برای آن متحد شوند و اگر يک مگس چيزی را از آنها بربايد نميتوانند آن را از چنگ مگس درآورند.

طالب و مطلوب هر دو ضعيف هستند."

14 سوره فاطر

"اگر آنها را صدا بزنيد صدای شما را نميشنوند و اگر بشنوند جوابتان را نميدهند

و روز قيامت منكر شرک شما ميشوند و هيچكس مثل خدای آگاه تو را خبردار نميكند
13 سوره فاطر

"شب را داخل روز ميكند و روز را داخل شب و خورشيد و ماه را مسخر كرده

كه هر يك تا مدت معلومی حركت ميكنند.

اين خداست كه صاحب اختيار شما است و فرمانروائی هم مال او است

و كسانی را كه غير از او به كمك ميخوانيد اختيار ‌دار چيزی حتی باندازه پوست هسته خرمائی هم نيستند

اگه شما آیه دارید خدا گفته مردگان را بخوانید بگو تا ما هم مردگان را به فریاد بخوانیم
اگه شما آیه دارید گفته مردگان را واسطه قرار دهید بگو ما هم مردگان را واسطه قرار دهیم من که حضرت موسی و امام صادق خیلی دوست دارم اگه خدا گفته من همش همینارو واسطه قرار میدم

راستی آقای رضا به دوستات بگی که ساعت 7و7 دقیقه و7 ثانیه مغرب من به امام صادق توسل میکنم کسی توسل نکنه مگه بنده ها تو یه لحظه جواب چندتارو میده
البته توسل من زمانی است که شما آیه بیارید خدا گفته منو به فریاد نخوانید و از امامان و پیامبران و انسان های صالح (هرچند من نمیدانم کدوم انسان صالح بهشتی است یا جهنمی اما چون شک وشبه است پس همون امامان و انبیا) راستی آقا رضا تو کدوم کتاب خدا گفته توسل به این افراد جایز و به اینها ناجایز؟از کنجکاوی میگم کاری به بحث نداریم
اما موضوع شفاعت شما با اجازه ی خدا
خیلی با حال بود. خیلی ما رو خندوندی برادر.
اینجور که شما میگی:
) ما به مردگان مثلا امام رضا میگیم به ما بچه بده
) امام رضا نمی شنوه چون مرده اما طبق گفته شما خدا میشنوه
حالا خدا به امام رضا بصورت غیر مستقیم موضوع رو میگه
بعد حالا امام رضا که فهمیده ما بچه میخواهیم، به خدا میگه اون آقاهه بچه میخواد
حالا خدا میفهمه که ما بچه میخواهیم
خیلی جالبه
الله وکیل سمیع بصیر مجیب ودود اگه رو همین صفات یک کمی فکرکنی و رو آیات قرآنی که بالا برات گذاشتم راحت بیدار میشی البته اگه خودتو بخواب نزده باشی؟؟؟؟!!

صدرا;140876 نوشت:
با سلام به خواهر محترم
عنوان تایپیک جنابعالی«دلیل عقلی و قرآنی بر عدم شنوایی اموات » بود ولی نکاتی را که بیان فرمودید ارتباطی با بحث سماع موتی نداشت بلکه مربوط به بحث توسل به وسائط بود.
در بحث شنوایی اموات تا آنجایی که حقیر اطلاع دارم کسی از علمای اهل سنت به صورت مطلق این شنوایی را نفی ننموده است(حتی ابن تیمیه که سلفیون روزی خور سفرۀ او هستند) مخصوصا در مورد انبیاء و اولیاء که می توان ادعای اجماع بر شنوایی آنان از آثار نمود.
به هرحال بحث شما در رابطه با عدم شنوایی اموات عقلا و نقلا است حقیر از شما می خواهم یک دلیل مختصر عقلی و نقلی براین امر اقامه نمائید.
در دلیل نقلی هم نظر مفسیرین شیعه و سنی معیار است یعنی اگر سخنی را بیان می فرمائید مستند به قول یکی از مفسرین نمائید ولو اینکه سلفی باشد.

خواهر محترم:Moteajeb!:

سلام

به ما چه فرض براین تمیمه گفته مردگان را عبادت کنید روزی 100 اسم مخلوقات را بیارید و فقط چند بار بگید الله شب و روز تون با مردگان سخنرانی هایتان راجع به مردگان (بزرگی الله کنار دعوت کنار نماز کنار) همین ابن تیمیه گفته باشه بجای قرآن و ذکر برو روی سروصورتت بزن که الله جمیل و زیبا صورت پاک و زیبای ما را خلق کرده (خداجون) این دلیل نمیشه هرچی همین ابن تیمیه گفته باشه ما شما عمل کنیم پس قرآن چی داداش؟؟!!

«آنچه غیر از خدا میخوانید او چیزی خلق نکرده و خود مخلوقیست*اینها مرده و از حیات بی بهره اند و هیچ حس و شعور ندارند که کی مبعوث میشوند»(نحل 20و21

مشکل گشا: کسی که خودش هیچ مشکلی نداشته باشد
حاجت روا :کسی که خودش هیچ حاجتی نداشته باشد

hadijoon;141096 نوشت:
سلام حامد عزیز توسل به انسان زنده چیزی جایزه چیزی عادی است بالفرض پیش یک بزرگ صاحب نشستم بعد گفتگوی کامل زمانی که خواستم برم از پیش اون خدافظ دعا فراموش نشه این بصورت عادی هست اما اگر اون بمیره برم سر قبرش یا برم پیش امام رضا که چی برو حاجتمو به خدا ببر 1- اگر این چنین است من یک آیه میارم خدا گفته به من متوسل شوید حالا شما میگید به مردگان یا شهیدان!! اما اگه مرده قرآن میگوید مرده ها نمی شنوند اینو

سلام

اشتباهتون همین جا است

کسانی که بهشون توسل می کنیم

شهید اند

hadijoon;141096 نوشت:
اما میگی که امام حسین شهید شده دلیل نمیشه بشنوه چرا تو آیه خودتم میدونی الله تعالی میفرماید عندربهم نزد پروردگارشان رزق میخورند

شما کدام ایه را استناد می کنید
؟
این ابیه را ببین

hadijoon;141096 نوشت:
توسل به انسان زنده چیزی جایزه چیزی عادی است بالفرض پیش یک بزرگ صاحب نشستم بعد گفتگوی کامل زمانی که خواستم برم از پیش اون خدافظ دعا فراموش نشه این بصورت عادی هست اما اگر اون بمیره برم سر قبرش یا برم پیش امام رضا که چی برو حاجتمو به خدا ببر

سلام
برادر شما معمولا اینطوری هستید وقتی کم می آورید شعله ادعا را پایین می کشید و موضعتان را عوض می کنید
ببین اخوی
اگر شما نافی توسل هستید به وضوح قرآن توسل را به ما آموخت
قرآن کتاب افسانه سرایی نیست تمامش دستورالعمل زندگی مادی و معنوی است لذا وقتی جریان یعقوب ع و فرزندانش را مطرح می کند نمی خواهد سر ما را گرم کند بلکه ما را به طریقی از طرق مغفرت خود راهنمایی می کند که همان توسل به اولیاء الله است .
و اما
بعد از اینکه نمی توانید اصل توسل را رد کنید می روید سراغ زنده و مرده بودن در حالیکه اصل ادعای شما شرک بودن خود توسل است نه توسل به مرده یا زنده .
حال بالفرض که ادعای شما به خصوص توسل به مردگان باشد .
اصل ادعای شما مردود است چون قرآن می فرماید : نگویید شهدا مرده اند و در جای دیگر فرمود شهدا را مرده حساب نکنید . آنوقت شما برخلاف دستور قرآن هی آیاتی را می آورید که مردگان چنینند و چنانند . خوب به فرض که فهم شما از کلمه مرده درست باشد . بر اساس نهی قرآنی شما نمی توانید اولیاء الله را که برتر از شهدا هستند مرده بدانید تا بتوانید حکمی بر مرده بودنشان بار کنید . به عبارت دیگر اعتقاد شما به مرده بودن شهداء و اولیاء الله خلاف قرآن است چه رسد به اینکه بخواهید آثاری هم بر آن بار کنید . تامل بفرمایید .
آیه ای که در میانه آورده اید خطاب به مشرکان بت پرست است و ربطی به اعتقاد اهل اسلام و به توسل ندارد . بتها همانگونه که در این دنیا شنونده و پاسخگوی کسی نبودند در آخرت هم چنین خواهند بود . لذا قیاس بتها با اولیاء الهی که در دنیا وسیله مغفرت و رحمت الهی بودند ( بر اساس آیات سوره یوسف ع ) در آخرت هم دستگیر و شفیع مردمان هستند .
و اما آیه ای که درآخر اورده اید هیچ تصریحی به عدم اطلاع حضرت عیسی ندارد و فقط بیانگر آنستکه پس از عروج عیسی ع خدای متعال رقیب بر امت او بوده است و بر اساس اصل " اثبات شی نفی ما عدی نمی کند " رقیب بودن خداوند مانع شهود و اطلاع عیسی ع نیست بخصوص که در مقابل شهید بودن خود شهید بودن خدا را نمی آورد تا بگوید اکنون من شاهد نیستم و تو شاهدی بلکه می فرماید تو رقیبی ضمن اینکه عیسی ع هم نمرده است تا داخل در حکم مردگان شما باشد .
موفق در تامل

خدمت این داداش جون (هادی جون) سلام

آقای داداش این موضوعی که شما مطرح نموده اید همان سخن و عمل جیره خوارن وهابی مشرک و بی دین و پست فطرت است و آن کسانی که سعی در فاصله انداختن بین مسلمانان علل خصوص شیعیان با ائمه مطهر (ع) است

دوستان تا باحال با خود فکر کرده اید که چرا این همه برنامه ریزی میکنن و شب و روز در تلاش هستن تا به قول خودشان اعمال شرک را بین شیعیان پاک کنند و یکتا پرسی را در بین شیعیان و مسلمین ترویج دهند
این از خدا بی خبران اهداف شومی در سر دارند که با کوچکترین توجه میتوان دستشان را خواند

ان شاء الله در بحث جداگانه ای اهداف این پست فطرتان را خدمت همه عزیزان مطرح میکنم

hadijoon;141100 نوشت:
[=arial]سلام داداش رضا عجب من جایی ندیدم خدا گفته مرده را بخوانید البته آیات زیرو دیدم گفتم شاید ببینید نظری چیزی بدید

[=arial]سوره فاطر

[=arial]اين خداست كه صاحب اختيار شما است و فرمانروائی هم مال او است

[=arial]و كسانی را كه غير از او به كمك ميخوانيد اختيار ‌دار چيزی حتی باندازه پوست هسته خرمائی هم نيستند

[=arial]اگه شما آیه دارید خدا گفته مردگان را بخوانید بگو تا ما هم مردگان را به فریاد بخوانیم
[=arial]اگه شما آیه دارید گفته مردگان را واسطه قرار دهید بگو ما هم مردگان را واسطه قرار دهیم من که حضرت موسی و امام صادق خیلی دوست دارم اگه خدا گفته من همش همینارو واسطه قرار میدم

[=arial]راستی آقای رضا به دوستات بگی که ساعت 7و7 دقیقه و7 ثانیه مغرب من به امام صادق توسل میکنم کسی توسل نکنه مگه بنده ها تو یه لحظه جواب چندتارو میده
[=arial]البته توسل من زمانی است که شما آیه بیارید خدا گفته منو به فریاد نخوانید و از امامان و پیامبران و انسان های صالح (هرچند من نمیدانم کدوم انسان صالح بهشتی است یا جهنمی اما چون شک وشبه است پس همون امامان و انبیا) راستی آقا رضا تو کدوم کتاب خدا گفته توسل به این افراد جایز و به اینها ناجایز؟از کنجکاوی میگم کاری به بحث نداریم
[=arial]اما موضوع شفاعت شما با اجازه ی خدا
[=arial]خیلی با حال بود. خیلی ما رو خندوندی برادر[=calibri].
[=arial]اینجور که شما میگی[=calibri]:
[=calibri]) [=arial]ما به مردگان مثلا امام رضا میگیم به ما بچه بده
[=calibri]) [=arial]امام رضا نمی شنوه چون مرده اما طبق گفته شما خدا میشنوه
[=arial]حالا خدا به امام رضا بصورت غیر مستقیم موضوع رو میگه
[=arial]بعد حالا امام رضا که فهمیده ما بچه میخواهیم، به خدا میگه اون آقاهه بچه میخواد
[=arial]حالا خدا میفهمه که ما بچه میخواهیم
[=arial]خیلی جالبه
[=arial]الله وکیل سمیع بصیر مجیب ودود اگه رو همین صفات یک کمی فکرکنی و رو آیات قرآنی که بالا برات گذاشتم راحت بیدار میشی البته اگه خودتو بخواب نزده باشی؟؟؟؟!!

[=century gothic]با سلام

[=century gothic]آقای وهابی عجله نکنید !![=Century Gothic]حداقل آیات را درست بشناس
[=century gothic] ما عادت داریم سخن گفتن با شما را !!
اما قول دهید که هماند هم کیشانتان نباشید که فرار را ترجیح بدهید
[=century gothic]
وَ مَا يَسْتَوِى الْأَحْيَاءُ وَ لَا الْأَمْوَاتُ إِنَّ اللَّهَ يُسْمِعُ مَن يَشَاءُ وَ مَا أَنتَ بِمُسْمِعٍ مَّن فىِ الْقُبُور. فاطر/22 .

و هرگز مردگان و زندگان يكسان نيستند! خداوند پيام خود را به گوش هر كس بخواهد مى‏رساند، و تو نمى‏توانى سخن خود را به گوش آنان كه در گور خفته‏اند برسانى!
در اين كه مردگان ؛ به ويژه مؤمنان (البته نه به صورت عموم؛ بلكه در موارد خاص) صداي مردم را مي‌شنوند ترديدي نيست .
بهترين دليل بر اين مطلب اين است كه همه مسلمانان در هنگام دفن مردگان خود براي آنان «تلقين» مي‌خوانند و عقائد حقه را به آن‌ها تلقين مي‌كنند كه اگر نكير و منكر از شما از خدايتان ، پيامبر و امامتان سؤال كرد ، اين جواب‌ها را بدهيد و به خود هراس راه ندهيد.
آقای hadi jon
[=century gothic] اگر مردگان صداي زنده‌ها را نمي‌شنوند‌، چرا تلقين مي‌خوانيم؟
آيا در اين صورت تلقين كردن كاري بيهوده و عبث نيست؟
در اين آيه و آيات قبل ، كفار را تشبيه به مردگان كرده است .
يعني آن‌هائي كه كافر هستند انگار كه مرده‌اند و صداي كسي را نمي‌شوند ، شما اگر بخواهي آن‌ها را هدايت كني به دليل اين كه بر اثر گناه و اصرار بر آن و لجاجت زياد ، همانند مردگان شده‌اند ، نمي‌تواني .
يعني صداي تو هر چه قدر كه رسا و سخنانت هر اندازه كه دلنشين و گوشنواز باشد، به دليل اين كه كفار خود را به مردگي زده‌اند، صداي شما را نمي‌شوند، چيزي را درك نمي‌كنند ؛ در نتيجه شما نمي‌تواني آن‌ها را هدايت كني.
در ادامه خداوند در اين آيه خطاب به پيامبرش مي فرمايد : شما از اين كه آن‌ها هدايت نمي‌شوند و سخنان تو را انگار كه (همانند مردگان هستند و) اصلا نمي‌شنوند ، ناراحت نباش كه وظيفه تو فقط انذار آن‌ها است (إِنْ أَنْتَ إِلَّا نَذِيرٌ).
پس اين آيه دليل بر اين نيست كه همانند وهابي‌ها بگوييم : ارتباط مردگان با زندگان به صورت كامل قطع شده و زيارت، خواندن قرآن، دعا و ... براي آن‌ها سودي ندارد؛ بلكه مراد از مردگان (من في القبور) كفاري هستند كه در حال حيات همانند مردگان صداي حق را نمي‌شنوند ، درك نمي‌كنند و صداي دلنشين پيامبر رحمت در آنان تأثيري نخواهد داشت .

[=Century Gothic]در مورد تلقين مردگان[=century gothic]به اینم توجه داشته باش شاید تا بحال ندیدی !!:Cheshmak:

[=century gothic]
بَاب تَلْقِينِ الْمَيِّتِ

1826 أخبرنا عَمْرُو بن عَلِيٍّ قال حدثنا بِشْرُ بن الْمُفَضَّلِ قال حدثنا عُمَارَةُ بن غَزِيَّةَ قال حدثنا يحيى بن عُمَارَةَ قال سمعت أَبَا سَعِيدٍ ح وَأَنْبَأَنَا قُتَيْبَةُ قال حدثنا عبد الْعَزِيزِ عن عُمَارَةَ بن غَزِيَّةَ عن يحيى بن عُمَارَةَ عن أبي سَعِيدٍ قال قال رسول اللَّهِ صلى الله عليه وسلم لَقِّنُوا مَوْتَاكُمْ لَا إِلَهَ إلا الله
سنن النسائي (المجتبى) ج 4 ص 5، اسم المؤلف: أحمد بن شعيب أبو عبد الرحمن النسائي الوفاة: 303 ، دار النشر : مكتب المطبوعات الإسلامية - حلب - 1406 - 1986 ، الطبعة : الثانية ، تحقيق : عبدالفتاح أبو غدة

[=Century Gothic] در صحيح مسلم مراجعه كنيد :
[=Century Gothic] بَاب تَلْقِينِ الْمَوْتَى لَا إِلَهَ إلا الله
916 وحدثنا أبو كَامِلٍ الْجَحْدَرِيُّ فُضَيْلُ بن حُسَيْنٍ وَعُثْمَانُ بن أبي شَيْبَةَ كلاهما عن بِشْرٍ قال أبو كَامِلٍ حدثنا بِشْرُ بن الْمُفَضَّلِ حدثنا عُمَارَةُ بن غَزِيَّةَ حدثنا يحيى بن عُمَارَةَ قال سمعت أَبَا سَعِيدٍ الْخُدْرِيَّ يقول قال رسول اللَّهِ صلى الله عليه وسلم لَقِّنُوا مَوْتَاكُمْ لَا إِلَهَ إلا الله
916 وحدثنا قُتَيْبَةُ بن سَعِيدٍ حدثنا عبد الْعَزِيزِ يَعْنِي الدَّرَاوَرْدِيَّ ح وحدثنا أبو بَكْرِ بن أبي شَيْبَةَ حدثنا خَالِدُ بن مَخْلَدٍ حدثنا سُلَيْمَانُ بن بِلَالٍ جميعا بهذا الإسناد
917 وحدثنا أبو بَكْرٍ وَعُثْمَانُ ابْنَا أبي شَيْبَةَ ح وحدثني عَمْرٌو النَّاقِدُ قالوا جميعا حدثنا أبو خَالِدٍ الْأَحْمَرُ عن يَزِيدَ بن كَيْسَانَ عن أبي حَازِمٍ عن أبي هُرَيْرَةَ قال قال رسول اللَّهِ صلى الله عليه وسلم لَقِّنُوا مَوْتَاكُمْ لَا إِلَهَ إلا الله

صحيح مسلم ج 2 ص 631، اسم المؤلف: مسلم بن الحجاج أبو الحسين القشيري النيسابوري الوفاة: 261 ، دار النشر : دار إحياء التراث العربي - بيروت ، تحقيق : محمد فؤاد عبد الباقي

اگر هم دیگه خیلی اذیت شدی میتونی بری تابلوي راهنمايي زايران در بقيع ، اين روايت را در خود دارد كه [=Century Gothic]«السلام عليكم اهل دار قوم مومنين انا ان شاء الله بكم لاحقون ، يرحم الله المستقدمين منا ومنكم والمستاخرين»ببینی !![=Century Gothic]

رسول خدا (ص) فرمود به مردگان خود لا اله الا الله را تلقين كنيد .
.

سلام

hadijoon;141098 نوشت:
: در آیات 169 و 170 سوره ی آل عمران: و لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند رربهم یرزقون* فرحین بما ءاتلاهم الله من فضله و یستبشرون یعنی: البته نپنارید که شهیدان مردگانند بلکه زنده به حیات ابدی هستند ودر نزد خدا متنعم و روزی داده میشوند .در حالی که به فضل و رحمتی که از خدا نصیبشان گردیده شادمانند

جالبه شما خودتون ایه را دارید می آورید

و به روشنی هم می گوید مرده نپندارید!!!!

آیه ایی که من گفتم بازم می گه مرده نپندارید

داداش من یا خواهر من

گوش کن شیعه کجا از مرده ها در خواستی کرده؟

ما به امامان و شهدا که به نص صریح قرآن
(همان قرانی که می گه مرده ها نمی شنوند)
می گه شهیدان زنده اند و در نزد خدا روزی می خورند

خدا کجا است همه جا!!!!!

hadijoon;141098 نوشت:
یک روزی یکی چینی دیدم تو امام رضا گفتم الله اکبر حالا بیا درسش کن امام رضا بنده خدا سید ما سرورماست درست اما چینی که بلد نیست اما دیدم یک مترجم باهاش هست اوه!!!!

حالا که شیعه هستی بهت بگذار بگم

ما شیعه ها به دو ثقل تکیه کرده ایم

یکی قران و دیگری عترت پیامبر که اگر جست و جو کنی می فهمی چی می گم

hadijoon;141098 نوشت:
برادر فلج چینی به داداشش میگه داداشه میاد این به یک ایرانی که چینی وارده میگه حالا ایرانی تا آسمون به امام رضا میگه امام رضا هم به خدا میگه البته از اول کارهمونجای که چینیه با هواپیما به ایران سفر میکنه خدا از قلباشون با خبر بوده و منتظر بوده بنده اش اونو به فریاد بخوانه

ببینم

یعنی کسی نباید برای خواستش تلاش کنه؟

تازه کی گفته امامان همه جا نمی شنوند

دقت کن اونا نزد خدا اند

خدا همه جا هست!!!!

hadijoon;141098 نوشت:
وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِيأَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَجَهَنَّمَ دَاخِرِينَ﴿۶۰﴾ پروردگار شماگفته است مرا بخوانيد تا (دعاي) شما را اجابت كنم، كساني كه از عبادت من تكبرمي‏ورزند به زودي با ذلت وارد دوزخ مي‏شوند. (۶۰)

hadijoon;141098 نوشت:
پروردگار شماگفته است مرا بخوانيد تا (دعاي) شما را اجابت كنم، كساني كه از عبادت من تكبرمي‏ورزند به زودي با ذلت وارد دوزخ مي‏شوند. (۶۰) داداش یک چیز جالب گفته کسانی که از عبادت منتکبر می ورزند پس دعا هم عبادته

یعنی تو می گی شیعه

نماز نمی خواند
روزه نمی گیرد
زکات نمی دهد
قران نمی خواند
حج نمی زود
خمس نمی دهد؟

یعنی اینا عبادت نیست؟

hadijoon;141098 نوشت:
دلبندم برادرم عزیزم دوست من دعا عبادته عبادت تو عبادت نباید کسی را شریک الله (ج) قرار داد یادتباشه

پس یک سوال دارم

این حرف چیه؟

نماز می خوانید؟

در سلام نماز چه می گویید؟

hadijoon;141096 نوشت:
فَقَدْ عَلِمْتَهُ تَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِي وَلاَ أَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِكَ إِنَّكَ أَنتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ ‏(116)
.

با سلام به جناب ...هدی یا هادی جون
در مشخصات جنابعالی علامت خانم درج شده اما از اینکه شما را خانم خطاب کردم تعجب نمودید؛ البته از لحن کلامتان مشخص است که از جنس انثی نیستید و ظاهرا بلوچ هستید.
سوال ما از جنابعالی این بود که طبق ادعایتان یک دلیل عقلی بر عدم سماع موتی اقامه بفرمائید اما ظاهرا،بلکه حقیقتا دلیلی بر این امر نیافتید.
اما در باب دلیل نقلی دیدم که در جواب دوستان به آیه ای تمسک نمودید که دوستان دیگر از اهل سنت که قبل از شما بودند«و شاید شما هم یکی از آنها بودید»بدان تمسک جسته بودند وآن سخن حضرت عیسی علی نبینا و علیه السلام بود.
اما قبل از اینکه جواب این آیه را بدهم توجه شما را به آیاتی جلب می کنم که در رابطه با بحث شهادت براعمالند. البته گمان نمی کنم جنابعالی اهل رجوع به تفاسیر باشید ولی امیدوارم که از جمله افرادی که«تُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْكِتابِ وَ تَكْفُرُونَ بِبَعْض» نباشید.

برداشت شما از مجموع این 13 آیه چیست؟

1- «وَ جاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهادِهِ هُوَ اجْتَباكُمْ وَ ما جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ مِلَّةَ أَبِيكُمْ إِبْراهِيمَ هُوَ سَمَّاكُمُ الْمُسْلِمِينَ مِنْ قَبْلُ وَ فِي هذا لِيَكُونَ الرَّسُولُ شَهِيداً عَلَيْكُمْ وَ تَكُونُوا شُهَداءَ عَلَى النَّاسِ فَأَقِيمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّكاةَ وَ اعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلاكُمْ فَنِعْمَ الْمَوْلى‏ وَ نِعْمَ النَّصِيرُ [1].و در راه خدا جهاد كنيد، و حقّ جهادش را ادا نماييد! او شما را برگزيد، و در دين (اسلام) كار سنگين و سختى بر شما قرار ندارد از آيين پدرتان ابراهيم پيروى كنيد خداوند شما را در كتابهاى پيشين و در اين كتاب آسمانى «مسلمان» ناميد، تا پيامبر گواه بر شما باشد، و شما گواهان بر مردم! پس نماز را برپا داريد، و زكات را بدهيد، و به خدا تمسّك جوييد، كه او مولا و سرپرست شماست! چه مولاى خوب، و چه ياور شايسته‏ای».

2- «وَ كَذلِكَ جَعَلْناكُمْ أُمَّةً وَسَطاً لِتَكُونُوا شُهَداءَ عَلَى النَّاسِ وَ يَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيدا؛[2]همان‏گونه (كه قبله شما، يك قبله ميانه است) شما را نيز، امت ميانه‏اى قرار داديم (در حد اعتدال، ميان افراط و تفريط) تا بر مردم گواه باشيد و پيامبر هم بر شما گواه است».

3- «فَكَيْفَ إِذا جِئْنا مِنْ كُلِّ أُمَّةٍ بِشَهِيدٍ وَ جِئْنا بِكَ عَلى‏ هؤُلاءِ شَهِيداً ؛ يَوْمَئِذٍ يَوَدُّ الَّذِينَ كَفَرُوا وَ عَصَوُا الرَّسُولَ لَوْ تُسَوَّى بِهِمُ الْأَرْضُ وَ لا يَكْتُمُونَ اللَّهَ حَدِيثا؛[3]حال آنها چگونه است آن روزى كه از هر امتى، شاهد و گواهى (بر اعمالشان) مى‏آوريم، و تو را نيز بر آنان گواه خواهيم آورد؟».

4- «وَ يَوْمَ نَبْعَثُ مِنْ كُلِّ أُمَّةٍ شَهِيداً ثُمَّ لا يُؤْذَنُ لِلَّذِينَ كَفَرُوا وَ لا هُمْ يُسْتَعْتَبُون؛[4] (به خاطر بياوريد) روزى را كه از هر امّتى گواهى بر آنان برمى‏انگيزيم».

5- «وَ يَوْمَ نَبْعَثُ فِي كُلِّ أُمَّةٍ شَهِيداً عَلَيْهِمْ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَ جِئْنا بِكَ شَهِيداً عَلى‏ هؤُلاءِ وَ نَزَّلْنا عَلَيْكَ الْكِتابَ تِبْياناً لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ وَ هُدىً وَ رَحْمَةً وَ بُشْرى‏ لِلْمُسْلِمِينَ[5]؛ (به ياد آوريد) روزى را كه از هر امتى، گواهى از خودشان بر آنها برمى‏انگيزيم و تو را گواه بر آنان قرار مى‏دهيم! و ما اين كتاب را بر تو نازل كرديم كه بيانگر همه چيز، و مايه هدايت و رحمت و بشارت براى مسلمانان است».

6- «يا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذِيرا؛[6]اى پيامبر! ما تو را گواه فرستاديم و بشارت‏دهنده و انذاركننده».

7- «إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذِيراً ، لِتُؤْمِنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ تُعَزِّرُوهُ وَ تُوَقِّرُوهُ وَ تُسَبِّحُوهُ بُكْرَةً وَ أَصِيلاً؛[7]به يقين ما تو را گواه (بر اعمال آنها) و بشارت‏دهنده و بيم‏دهنده فرستاديم،تا (شما مردم) به خدا و رسولش ايمان بياوريد و از او دفاع كنيد و او را بزرگ داريد، و خدا را صبح و شام تسبيح گوييد».

8- «إِنَّا أَرْسَلْنا إِلَيْكُمْ رَسُولاً شاهِداً عَلَيْكُمْ كَما أَرْسَلْنا إِلى‏ فِرْعَوْنَ رَسُولاً؛[8]ما پيامبرى به سوى شما فرستاديم كه گواه بر شماست، همان گونه كه به سوى فرعون رسولى فرستاديم».

9- «وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقِينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحِينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفِيقاً، ذلِكَ الْفَضْلُ مِنَ اللَّهِ وَ كَفى‏ بِاللَّهِ عَلِيما؛[9] و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، (در روز رستاخيز) همنشين كسانى خواهد بود كه خدا نعمت خود را بر آنها تمام كرده، از پيامبران و صديقان و شهداء و صالحان، و آنها رفيقهاى خوبى هستند».

10- «وَ الَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَ رُسُلِهِ أُولئِكَ هُمُ الصِّدِّيقُونَ وَ الشُّهَداءُ عِنْدَ رَبِّهِمْ لَهُمْ أَجْرُهُمْ وَ نُورُهُمْ وَ الَّذِينَ كَفَرُوا وَ كَذَّبُوا بِآياتِنا أُولئِكَ أَصْحابُ الْجَحِيم؛[10]كسانى كه به خدا و رسولانش ايمان آوردند، آنها صدّيقين و شهدا نزد پروردگارشانند براى آنان است پاداش (اعمال) شان و نور (ايمان) شان و كسانى كه كافر شدند و آيات ما را تكذيب كردند، آنها دوزخيانند».

11- «وَ أَشْرَقَتِ الْأَرْضُ بِنُورِ رَبِّها وَ وُضِعَ الْكِتابُ وَ جِي‏ءَ بِالنَّبِيِّينَ وَ الشُّهَداءِ وَ قُضِيَ بَيْنَهُمْ بِالْحَقِّ وَ هُمْ لا يُظْلَمُون؛[11]و زمين (در آن روز) به نور پروردگارش روشن مى‏شود، و نامه‏هاى اعمال را پيش مى‏نهند و پيامبران و گواهان را حاضر مى‏سازند، و ميان آنها بحق داورى مى‏شود و به آنان ستم نخواهد شد».

12- « وَ إِذْ قالَ اللَّهُ يا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ أَ أَنْتَ قُلْتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُونِي وَ أُمِّي إِلهَيْنِ مِنْ دُونِ اللَّهِ قالَ سُبْحانَكَ ما يَكُونُ لِي أَنْ أَقُولَ ما لَيْسَ لِي بِحَقٍّ إِنْ كُنْتُ قُلْتُهُ فَقَدْ عَلِمْتَهُ تَعْلَمُ ما فِي نَفْسِي وَ لا أَعْلَمُ ما فِي نَفْسِكَ إِنَّكَ أَنْتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ،ما قُلْتُ لَهُمْ إِلاَّ ما أَمَرْتَنِي بِهِ أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ رَبِّي وَ رَبَّكُمْ وَ كُنْتُ عَلَيْهِمْ شَهِيداً ما دُمْتُ فِيهِمْ فَلَمَّا تَوَفَّيْتَنِي كُنْتَ أَنْتَ الرَّقِيبَ عَلَيْهِمْ وَ أَنْتَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ شَهِيدٌ، إِنْ تُعَذِّبْهُمْ فَإِنَّهُمْ عِبادُكَ وَ إِنْ تَغْفِرْ لَهُمْ فَإِنَّكَ أَنْتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ؛[12]به يادآور زمانى را كه خداوند به عيسى بن مريم مى‏گويد: آيا تو به مردم گفتى كه من و مادرم را دو معبود، غير از خدا، انتخاب كنيد؟ او مى‏گويد: منزهى تو، من حق ندارم آنچه را كه شايسته من نيست بگويم، اگر چنين سخنى را گفته باشم تو ميدانى، تو از آنچه در روح و جان من است آگاهى و من از آنچه در ذات (پاك) تو است آگاه نيستم، زيرا تو با خبر از تمام اسرار و پنهانيها هستى.
117- من به آنها چيزى جز آنچه مرا مامور به آن ساختى نگفتم، به آنها گفتم: خداوندى را بپرستيد كه پروردگار من و پروردگار شما است، و تا آن زمان كه ميان آنها بودم مراقب و گواه آنان بودم، و هنگامى كه مرا از ميانشان برگرفتى تو خود مراقب آنها بودى، و تو گواه بر هر چيز هستى.
118- (با اين حال) اگر آنها را مجازات كنى بندگان تواند (و قادر به فرار از مجازات نيستند) و اگر آنها را ببخشى توانا و حكيمى (نه مجازات تو نشانه عدم حكمت و نه بخشش تو نشانه ضعف است)».

13- «وَ إِنْ مِنْ أَهْلِ الْكِتابِ إِلاَّ لَيُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَ يَوْمَ الْقِيامَةِ يَكُونُ عَلَيْهِمْ شَهِيدا؛[13]و هيچيك از اهل كتاب نيست مگر اينكه به او قبل از مرگش ايمان مى‏آورد و روز قيامت گواه بر آنها خواهد بود».

ظاهرا آیات روشن تر از آن هستند که توضیح ابتدایی در مورد آنها بدهم.

[=Times New Roman][1][=Times New Roman] [=Times New Roman].حج/78.

[=Times New Roman][2][=Times New Roman] [=Times New Roman].بقره/143.

[=Times New Roman][3][=Times New Roman] [=Times New Roman].النساء/42.

[=Times New Roman][4][=Times New Roman] [=Times New Roman].النحل/84.

[=Times New Roman][5][=Times New Roman] [=Times New Roman].النحل/89.

[=Times New Roman][6][=Times New Roman] [=Times New Roman].الاحزاب/45.

[=Times New Roman][7][=Times New Roman] [=Times New Roman].الفتح/8و9.

[=Times New Roman][8][=Times New Roman] [=Times New Roman].المزمل/15.

[=Times New Roman][9][=Times New Roman] [=Times New Roman].النساء/69.

[=Times New Roman][10][=Times New Roman] [=Times New Roman].الحدید/19.

[=Times New Roman][11][=Times New Roman] [=Times New Roman].الزمر/69.

[=Times New Roman][12][=Times New Roman] [=Times New Roman].المائدة/116-118.

[=Times New Roman][13][=Times New Roman] [=Times New Roman].النساء159.

با سلام

من فقط یک سوال از کاتب موضوع دارم اگر جواب درستی بدهید من تسلیم میشوم ، چرا خدای متعال در آیات قرآن از ضمیر جمع : نا : استفاده کرده و بقول شما فقط یک نفر را ذکر نکرده مانند :

[=Times New Roman]فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَوَهَبْنَا لَهُ يَحْيَى وَاءَصْلَحْنَا لَهُ زَوْجَهُ إِنَّهُمْ كَانُواْ يُسَرِعُونَ فِى الْخَيْرَتِ وَيَدْعُونَنَا رَغَباً وَرَهَباً وَكَانُواْ لَنَا خَاشِعِينَ .انبیاء-90
ترجمه :
پس (دعاى ) او را مستجاب كرديم و يحيى را به او بخشيديم ، و همسرش را (كه نازا بود) براى او شايسته قرار داديم (و اين بخاطر آن بود كه ) همانا آنان در كارهاى نيك ، شتاب داشتند و مارا از روى اميد و بيم مى خواندند و در برابر ما فروتن بودند.

خواندن غير خدا عين توحيداست اگر هنگام خواندن فقط توجه به اصل يعنی الله باشد .

این است کلام الله و توحید انبیاء و رسولان حق .... حال وهابیون پاسخ دهند .

میفرماید انبیاء الهی ما را میخواندند نه مرا ... نکته در کلمه : یدعوننا : است ... چرا نفرمود : یدعوننی

و بصورت جمع آورد

آیا خدای متعال هم مشرک شده ودعوت به شرک میکند که افرادی را کنار خودش امر به خواندن کرده است ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اگر بگویی منظور از ضمیر نا فقط الله است من میگویم چرا بلافاصله در آیه بعد فرمود :

وَالَّتِي أَحْصَنَتْ فَرْجَهَا فَنَفَخْنَا فِيهَا مِن رُّوحِنَا وَجَعَلْنَاهَا وَابْنَهَا آيَةً لِّلْعَالَمِينَ (91)

وهمه میدانیم که با توجه به آیات دیگر این جناب جبرئیل بود که در مریم دمید پس واسطه قرار دادن مقربان درگاه الهی بنص قرآن مشکلی ندارد.

تفصیل در :

https://sites.google.com/site/hojjah/doa.zip

با سلام به دوستان بزرگوار
چون عنوان تایپیک بحث شنوایی اموات است از دوستان عزیز خواهش می کنم مباحث مربوط به توسل را در این تایپیک بیان نفرمایند تا موضوع به فرجام خود برسد هر چند مستشکل خود خلط بحث نمود و همه را با هم در آمیخت.
متشکرم

صدرا;141355 نوشت:
چون عنوان تایپیک بحث شنوایی اموات است از دوستان عزیز خواهش می کنم مباحث مربوط به توسل را در این تایپیک بیان نفرمایند تا موضوع به فرجام خود برسد هر چند مستشکل خود خلط بحث نمود و همه را با هم در آمیخت. متشکرم

سلام

البته این دوکفه یک ترازو است که یک چیز را وزن می کند

:Gol:

نقل قول:
چون عنوان تایپیک بحث شنوایی اموات است از دوستان عزیز خواهش می کنم مباحث مربوط به توسل را در این تایپیک بیان نفرمایند تا موضوع به فرجام خود برسد هر چند مستشکل خود خلط بحث نمود و همه را با هم در آمیخت.
متشکرم

با سلام

بنص أيات متعدد قرآن ؛ گروهی از مومنین با رسیدن به حیات طیبه ؛ داخل در یک زندگی پاک و جاویدان میشوند که مرگ در این مقام معنی ندارد :

مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَكَرٍ أَوْ أُنثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً

وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُواْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاء عِندَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ

ودر آیات دیگر از دیدن الله ورسولش ومومنین ؛ اعمال ادمی را یادآور شده واز شهید بودن رسول الله بر امت ، که در اینجا اسمی از مرده و زنده نیست زیرا که الله حی قیوم است ومقربین و واصلین به الله نیز زنده و پاینده :

كُلُّ مَنْ عَلَيْهَا فَانٍ (26) وَيَبْقَى وَجْهُ رَبِّكَ ذُو الْجَلالِ وَالإِكْرَامِ (27 الرحمن)

انا لله وانا الیه راجعون .

آیا وجه الله میمیرد ؟

حامد;140769 نوشت:
اگر منظورتان از مردگان ائمه معصومین شیعه هستند که اولا ایشان همیشه یک امام زنده داشته اند و دارند و امامان شهید ایشان هم بنابر فرمان قرآن زنده اند : و لا تقولوا لمن یقتل فی سبیل الله اموات بل احیاء و لکن لا تشعرون ( بقره 154 ) و انسان زنده می شنود و می بیند منظور از همه امواتی که در آیات مد نظر شما آمده همان جسم مرده ای است که در خاک گذاشته اند و هیچکس هم قائل به شنوایی و بینایی آن نیست بلکه این روح جاویدان انسان و اولیاء الله است که می شنود و می بیند فراموش نکنید که قرآن شما را نهی کرده از مرده نامیدن شهدا : و لا تقولوا لمن یقتل فی سبیل الله اموات امید است با اندیشه عمیق مطلب را درک کنید

سلام خدمت همه دوستان
در ابتدا بکم من شیعه هستم و خطاب وهابی یا سنی به من ندید
چون مثل اینکه رسم شده هر که دنبال حقیقت است انگ وهابی یاسنی بخوره

درست است که طبق ایات قران شهدا زنده اند و نزد خدا روری می خورند
ولی اینجا یک سوال مطرح است ایا کسی که زنده است برتمام جهان اشراف کامل دارد ؟
ایا در یک لحظه می تواند صدای هزاران انسا ن را از اقصانقاط جهان بشنود و انها را ببیند ؟
ایا زمزمه های اهسته هزاران انسان خبر دار می شود ؟ یعنی شهدا هم به ما مثل خدا
نزدیک هستند ؟

مرسل;141381 نوشت:
یعنی شهدا هم به ما مثل خدا نزدیک هستند ؟

شهدا اگر مطالعه کنید

شاهد بر اعمال ما هستند

و در قیامت شهادت می دهند

ملائک شاهد اند

این ها را شنیده و خوانده اید؟

مرسل;141381 نوشت:
ولی اینجا یک سوال مطرح است ایا کسی که زنده است برتمام جهان اشراف کامل دارد ؟ ایا در یک لحظه می تواند صدای هزاران انسا ن را از اقصانقاط جهان بشنود و انها را ببیند ؟

سلام

ممکن است بعضی از وجودهای عالم (از جمله شهدا) توانایی هایی فراتر از انسانهای عادی داشته باشند و این طور نیست که فقط خدا یک سری از کارهای به ظاهر سخت را انجام دهد. یک دوربین فیلم برداری متصل به کامپیوتر هم می تواند بسیاری از اطلاعات را پردازش کند. برای خدا کاری ندارد به بندگان خود قدرتهایی خاص بدهد. نمونه این قدرتها پس از مرگ را در این آیه می بینیم:"فكشفنا عنك غطائك فبصرك اليوم حديد"

مرسل;141381 نوشت:
سلام خدمت همه دوستان

ایا در یک لحظه می تواند صدای هزاران انسا ن را از اقصانقاط جهان بشنود و انها را ببیند ؟
نزدیک هستند ؟

[=Century Gothic]
با سلام
جناب مرسل گرامی این شبهه شما در این تاپیک جواب داده شده ملاحظه بفرماید.....!
[=Century Gothic]سید مهدی عزیز جوابی محکم به این شبهه داده اند که جا دارد یکبار دیگر از ایشان تشکر کنیم
[=Century Gothic]
آیا مردگان صدای ما را می شنوند؟

.
.

mkk1369;141423 نوشت:
شهدا اگر مطالعه کنید شاهد بر اعمال ما هستند و در قیامت شهادت می دهند ملائک شاهد اند این ها را شنیده و خوانده اید؟

سلام
لطف کنید ایه ای قرانی بر این ادعای خود بیاورید ؟
تا انجا که من می دانم چنین ایه ای در قران وجود ندارد

رضا;141454 نوشت:
با سلام جناب مرسل گرامی این شبهه شما در این تاپیک جواب داده شده ملاحظه بفرماید.....! سید مهدی عزیز جوابی محکم به این شبهه داده اند که جا دارد یکبار دیگر از ایشان تشکر کنیم آیا مردگان صدای ما را می شنوند؟ .

سلام و تشکر از شما
لینک گفته شده را خواندم متاسفانه فقط به چند روایت و حدیث اشاره شده بود
که از نظر این حقیر روایات و احادیث برای این مساله کافی نیست و روایات نمی تواند مبنای
محکم و صحیحی برای اثبات این مساله باشذ

مرسل;141458 نوشت:
سلام و تشکر از شما
که از نظر این حقیر روایات و احادیث برای این مساله کافی نیست و روایات نمی تواند مبنای

با سلام
خوب شما لطف کرده و از قرآن تعداد رکعت های نماز را ثابت کن
,در قرآن آمده تا ببینیم نیاز به احادیث صحیح داریم و یا خیر؟

aminj;141425 نوشت:
سلام ممکن است بعضی از وجودهای عالم (از جمله شهدا) توانایی هایی فراتر از انسانهای عادی داشته باشند و این طور نیست که فقط خدا یک سری از کارهای به ظاهر سخت را انجام دهد. یک دوربین فیلم برداری متصل به کامپیوتر هم می تواند بسیاری از اطلاعات را پردازش کند. برای خدا کاری ندارد به بندگان خود قدرتهایی خاص بدهد. نمونه این قدرتها پس از مرگ را در این آیه می بینیم:"فكشفنا عنك غطائك فبصرك اليوم حديد"

سلام
ببینید شنوای مطلق بودن صفتی است که مخصوص خداوند است واگر ما این صفت را به غیر از خداوند
به کسی دیگر نسبت دهیم دچار شرک شده ایم
(توحید صفاتی ) اگر اعتقاد به توحید صفاتی داشته باشیم به غیر از خداوند تعالی احدی دیگرشنوای مطلق
نیست

مرسل;141458 نوشت:
سلام و تشکر از شما

سلام.

کسی که هر روز در نماز می گوید:

السلام عليك ايها النبي و رحمة الله و بركاته..

اگر بر حرف شما باشد حرف بی معنی زده است چون سلام نفسا به خطاب که معنا ندارد و از طرفی جواب سلام نیز واجب است این در حالی است که مخاطب کسی جز رسول اکرم نیست و ایشان نیز به قول شما سلام را نمی شنوند،پس اساسا فقهای اهل سنت هر روز امری بیهوده انجام می دهند....

یاحق

رضا;141461 نوشت:
با سلام خوب شما لطف کرده و از قرآن تعداد رکعت های نماز را ثابت کن ,در قرآن آمده تا ببینیم نیاز به احادیث صحیح داریم و یا خیر؟

سلام
تعداد رکعت های نماز در قران نیامده و نیازی به امدن هم نبوده است
چگوننگی نماز خواندن از زمان پیامبر توسط هزاران مسلمان نسل به نسل منتقل شده است
و می شود گفت سنتی است که هزاران مسلمان باعمل به ان راوی ان بوده و متواتر است

اما احادیث شامل این ویژگی نیست
سخنانی است که مدتها بعد از رسول خدا توسط افرادی جمع شده و نقل از جندین نفر است
که در خوش بینانه ترین حالت که انها را افرادی راستگو و با ایمان درنظر بگیریم
باز نمی توانند عین کلام را نقل کرده باشند چون انسانها دچار فراموشی می شوند یا تمایل به غلو در یک سخن دارند
و گاها برداشتهای سلیقه ای و نادرست بسیار دیده می شود
کلا حفظ امانت در نقل قول کاری بسیار سخت است
پس نمی توانیم دی خود را برپایه حدیث بنا کنیم چون به درستی ان اطمیان صد درصد نداریم
اما قران کلامی است که خدای تعالی حفاظت ا را به عهده گرفته است و منبع محکم و استواری
می باشد

مرسل;141468 نوشت:
سلام

چگوننگی نماز خواندن از زمان پیامبر توسط هزاران مسلمان نسل به نسل منتقل شده است
و می شود گفت سنتی است که هزاران مسلمان باعمل به ان راوی ان بوده و متواتر است

اما قران کلامی است که خدای تعالی حفاظت ا را به عهده گرفته است و منبع محکم و استواری
می باشد

سلام.

خود قران نیز روایت است و حدیث ،منتهی بر اساس روایات ظنی نیست بلکه قطعی است نتیجتاخود قران نیز از طریق افراد نسل به نسل به ما رسیده،پس یا باید شما قرانی داشته باشید که مستقیما بر شمانازل شده باشد یا اینکه دلالت قطعی بودن انرا بر اساس انچه از طریق مسلمانان نوشته شده برای ما بیان نمایید!!

یاحق

مرسل;141381 نوشت:
درست است که طبق ایات قران شهدا زنده اند و نزد خدا روری می خورند ولی اینجا یک سوال مطرح است ایا کسی که زنده است برتمام جهان اشراف کامل دارد ؟ ایا در یک لحظه می تواند صدای هزاران انسا ن را از اقصانقاط جهان بشنود و انها را ببیند ؟ ایا زمزمه های اهسته هزاران انسان خبر دار می شود ؟ یعنی شهدا هم به ما مثل خدا نزدیک هستند ؟

سلام
باید توجه فرمایید که منکرین توسل با اصل شنوایی و بینایی ارواح اولیاء الهی مشکل دارند نه با نحوه و کیفیت آن .
این سوالات شما در خصوص نحوه و کیفیت و میزان و مقدار است که بحث جدایی را می طلبد .
فی الجمله باید گفت شنوایی و بینایی انسان در عالم مجردات با بینایی و شنوایی او در عالم جسمانی بسیار بسیار متفاوت است بگونه ای که شنیدن هزاران هزار صدا و توجه به همه آنها برای روح غیر ممکن نیست و این از ویژگیهای عالم مجردات است
موفق باشید

مرسل;141455 نوشت:

سلام

یکسری از بحث ها قران بحث تفسیری است

که احتمال داره این ادعای منو شنیده باشد

تازه شهدا نزد خدا هستند

اگر کمی دقت کنید خدا همه جا هست!!!

مرسل;141381 نوشت:
درست است که طبق ایات قران شهدا زنده اند و نزد خدا روری می خورند ولی اینجا یک سوال مطرح است ایا کسی که زنده است برتمام جهان اشراف کامل دارد ؟
نزدیک هستند ؟

با سلام و عرض ادب
نکته ای که باید بدان توجه نمود این است که معرفت انسان در عالم برزخ برتر از معرفت او در عالم دنیاست و علم انسان در برزخ و قیامت به نحو حضوری«مانند علم انسان به نفس خویش» است نه حصولی.
در علم حصولی، سه عنصر دخالت دارند که با حذف هر کدام از این سه عنصر، معرفت حصولی امکان پذیر نیست: 1. ادراک کننده (عالم / مدرک)؛2. واقعیت خارجی یا معلوم بالعرض؛3. صورت ذهنی یا معلوم بالذات.
اما برتر از علم حصولی علم حضوری قرار دارد که در این علم، «معلوم» بدون وساطت صورت ذهنی، نزد انسان حاضر می شود و علم به صورت مستقیم و بدون واسطه واقعیت معلوم عالم می شود.
آیت الله حسینی تهرانی در ذیل این آیه شریفه می فرمایند:
«يَوْمَ تَجِدُ كُلُّ نَفْسٍ مَا عَمِلَتْ مِنْ خَيْرٍ مُحْضَرًا وَ مَا عَمِلَتْ مِن سُوءٍ تَوَدُّ لَوْ أَنَّ بَيْنَهَا وَ بَيْنَهُ و أَمَدًا بَعِيدًا وَ يُحَذِّرُكُمُ اللَهُ نَفْسَهُ وَ اللَهُ رَءُوفُ بِالْعِبَادِ».
«در روزى كه هر نفسى آنچه را كه از اعمال خير انجام داده است حاضر شده مى‏يابد، و آنچه را كه از اعمال بد بجا آورده است دوست دارد كه بين آنها و بين او فاصله دور و درازى بوده باشد، و خداوند شما را از خودش بر حذر ميدارد كه مبادا كارى كنيد كه در چنين روزى سرافكنده باشيد؛ و خداوند به بندگانش رؤوف و مهربان است.»
از اين آيه مباركه استفاده ميشود كه بالاخره انسان چنين روزى را در پيش دارد كه تمام اعمال خود را در پيش خود حاضر شده مى‏بيند و مى‏يابد، و مشاهَد و محسوس وجدان ميكند؛ و اعمال زشتى را نيز كه انجام داده است، چون ملازم با نفس اوست و اثر نفس اوست، آنها را نيز حاضر مى‏يابد، و از شدّت قبح و ناراحتى و سرافكندگى دوست دارد كه بين او و بين آن اعمال زشت فاصله بسيارى بوده باشد.
و نه اينكه اين دوران را انسان در مدّتى كه مثلًا پنجاه سال عمر كرده است، پنجاه سال مى‏بيند و پنجاه سال طول مى‏كشد تا انسان تمام جريانات و اعمالى را كه در پنجاه سال انجام داده است ببيند؛ بلكه در يك لحظه بر تمام اين اعمال پنجاه ساله احاطه پيدا ميكند. و علّتش هم اين است كه: آن انسان، ما فوق زمان است و ادراكى كه‏انسان در آن عالم نسبت به موجودات زمانى ميكند، ديگر احتياج به زمان ندارد؛ بدين معنى كه تجرّدى كه نفس در آن مراحل پيدا ميكند، كافيست براى اينكه در يك لحظه ادراك كند؛ بلكه در آنجا «لحظه» هم نيست، و اين تعبيرات از باب ضيق عبارت است.در يك لحظه، و در يك آنِ دهرى، انسان احاطه پيدا ميكند بر تمام زمان و زمانيّات، ازجمله اعمالى كه خودش انجام داده است. معاد شناسى، ج‏6 ص:218

مرسل;141455 نوشت:
سلام
تا انجا که من می دانم چنین ایه ای در قران وجود ندارد

محدودیت در ادراک در علم حصولی است اما در علم حضوری اینگونه نخواهد بود.در آیات قرآن آیاتی وجود دارند که قابل تامل و بررسی اند که توجه شما را بدانها جلب می کنم.

«وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ سَتُرَدُّونَ إِلى‏ عالِمِ الْغَيْبِ وَ الشَّهادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُون؛[1]بگو: «عمل كنيد! خداوند و فرستاده او و مؤمنان، اعمال شما را مى‏بينند! و بزودى، بسوى داناى نهان و آشكار، بازگردانده مى‏شويد و شما را به آنچه عمل مى‏كرديد، خبر مى‏دهد!».

«وَ كَذلِكَ جَعَلْناكُمْ أُمَّةً وَسَطاً لِتَكُونُوا شُهَداءَ عَلَى النَّاسِ وَ يَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيدا؛[2]همان‏گونه (كه قبله شما، يك قبله ميانه است) شما را نيز، امت ميانه‏اى قرار داديم (در حد اعتدال، ميان افراط و تفريط) تا بر مردم گواه باشيد و پيامبر هم بر شما گواه است».

«فَكَيْفَ إِذا جِئْنا مِنْ كُلِّ أُمَّةٍ بِشَهِيدٍ وَ جِئْنا بِكَ عَلى‏ هؤُلاءِ شَهِيداً ؛ يَوْمَئِذٍ يَوَدُّ الَّذِينَ كَفَرُوا وَ عَصَوُا الرَّسُولَ لَوْ تُسَوَّى بِهِمُ الْأَرْضُ وَ لا يَكْتُمُونَ اللَّهَ حَدِيثا؛[3]حال آنها چگونه است آن روزى كه از هر امتى، شاهد و گواهى (بر اعمالشان) مى‏آوريم، و تو را نيز بر آنان گواه خواهيم آورد؟».

«وَ يَوْمَ نَبْعَثُ فِي كُلِّ أُمَّةٍ شَهِيداً عَلَيْهِمْ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَ جِئْنا بِكَ شَهِيداً عَلى‏ هؤُلاءِ وَ نَزَّلْنا عَلَيْكَ الْكِتابَ تِبْياناً لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ وَ هُدىً وَ رَحْمَةً وَ بُشْرى‏ لِلْمُسْلِمِينَ[4]؛ (به ياد آوريد) روزى را كه از هر امتى، گواهى از خودشان بر آنها برمى‏انگيزيم و تو را گواه بر آنان قرار مى‏دهيم! و ما اين كتاب را بر تو نازل كرديم كه بيانگر همه چيز، و مايه هدايت و رحمت و بشارت براى مسلمانان است».

«يا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذِيرا؛[5]اى پيامبر! ما تو را گواه فرستاديم و بشارت‏دهنده و انذاركننده».

«إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذِيراً ، لِتُؤْمِنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ تُعَزِّرُوهُ وَ تُوَقِّرُوهُ وَ تُسَبِّحُوهُ بُكْرَةً وَ أَصِيلاً؛[6]به يقين ما تو را گواه (بر اعمال آنها) و بشارت‏دهنده و بيم‏دهنده فرستاديم،تا (شما مردم) به خدا و رسولش ايمان بياوريد و از او دفاع كنيد و او را بزرگ داريد، و خدا را صبح و شام تسبيح گوييد».

«وَ إِنْ مِنْ أَهْلِ الْكِتابِ إِلاَّ لَيُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَ يَوْمَ الْقِيامَةِ يَكُونُ عَلَيْهِمْ شَهِيدا؛[7]و هيچيك از اهل كتاب نيست مگر اينكه به او قبل از مرگش ايمان مى‏آورد و روز قيامت گواه بر آنها خواهد بود».

وَ جاءَتْ كُلُّ نَفْسٍ مَعَها سائِقٌ وَ شَهِيدٌ، لَقَدْ كُنْتَ فِي غَفْلَةٍ مِنْ هذا فَكَشَفْنا عَنْكَ غِطاءَكَ فَبَصَرُكَ الْيَوْمَ حَدِيدٌ؛هر انسانى وارد محشر مى‏گردد در حالى كه همراه او حركت دهنده و گواهى است! (به او خطاب مى‏شود:) تو از اين صحنه (و دادگاه بزرگ) غافل بودى و ما پرده را از چشم تو كنار زديم، و امروز چشمت كاملًا تيزبين است.

[1] .التوبة/105.

[2] .بقره/143.

[3] .النساء/42.

[4] .النحل/89.

[5] .الاحزاب/45.

[6] .الفتح/8و9.

[7] .النساء159.

«وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ سَتُرَدُّونَ إِلى‏ عالِمِ الْغَيْبِ وَ الشَّهادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُون؛[1]بگو: «عمل كنيد! خداوند و فرستاده او و مؤمنان، اعمال شما را مى‏بينند! و بزودى، بسوى داناى نهان و آشكار، بازگردانده مى‏شويد و شما را به آنچه عمل مى‏كرديد، خبر مى‏دهد!».

در این آیۀ شریفه نکاتی وجود دارد که باید بدانها توجه نمود.
1-این آيه اطلاق دارد، و تمام اعمال انسانها را شامل مى‏شودو احاطه بر جمیع اعمال با علم حصولی امکان پذیر نیست.

2- در پايان آيه مى‏خوانيم«فَيُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ؛خداوند شما را در قيامت به آنچه عمل كرده‏ايد آگاه مى‏سازد»، شكی نيست كه اين جمله تمام اعمال آدمى را اعم از مخفى و آشكار شامل مى‏شود، و ظاهر تعبير آيه اين است كه منظور از عمل در اول و آخر آيه يكى است، بنا بر اين آغاز آيه نيز همه اعمال را چه آشكار باشد چه پنهان باشد شامل مى‏شود.

3- به تعبير ديگر پايان آيه از جزاى همه اعمال سخن مى‏گويد، آغاز آيه نيز از اطلاع خداوند و پيامبر و مؤمنان نسبت به همه اعمال بحث مى‏كند، يكى مرحله آگاهى است، و ديگرى مرحله جزا، و موضوع در هر دو قسمت يكى است.

4- از اينجا نكتۀ دیگری روشن مى‏شود كه منظور از مؤمنان در اين آيه- همانگونه كه در روايات فراوانى نيز آمده است- تمام افراد با ايمان نيست، بلكه گروه خاصى از آنها است كه به فرمان خدا از اسرار غيب آگاهند يعنى جانشينان راستين پيامبر صلی الله علیه وآله.

5- جمله« ثُمَّ تُرَدُّونَ إِلى‏ عالِمِ الْغَيْبِ وَ الشَّهادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ»دلالت مى‏كند بر اينكه اولا جمله«فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ ...» ناظر به قبل از بعث و قيامت است، چون مى‏فرمايد:« سپس برمى‏گرديد به عالم غيب و شهادت»، پس معلوم مى‏شود اين ديدن قبل از برگشتن به عالم قيامت و مربوط به عالم قبل از اخرت است.

6- منافقين تنها در روز قيامت به حقيقت اعمال خود واقف مى‏شوند، و اما قبل از آن تنها و تنها ظاهر اعمال را مى‏بينند، وقتى آیۀ شریفه علم منافقين به حقايق اعمالشان را منحصر كرده به روز قيامت، آنهم به خبر دادن خدا به ايشان، و از سوى ديگرى فرموده كه خدا و رسول و مؤمنين قبل از روز قيامت و در همين دنيا اعمال ايشان را مى‏بينند، و در اين ديدن خودش را با پيغمبرش وعده ديگر (مؤمنين) ذكر كرده، چنين مى‏فهميم كه منظور از آن، ديدن حقيقت اعمال منافقين است، و قهرا منظور از اين مؤمنين، آن افراد انگشت‏شمارى از مؤمنين هستند كه شاهد اعمالند، نه عموم مؤمنين، آن افرادى كه آيه شريفه« وَ كَذلِكَ جَعَلْناكُمْ أُمَّةً وَسَطاً لِتَكُونُوا شُهَداءَ عَلَى النَّاسِ وَ يَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيداً»بدانها اشاره مى‏كند، بنا بر اين، معناى آيه چنين مى‏شود: اى محمد! بگو هر كارى كه مى‏خواهيد چه خوب و چه بد، بكنيد، كه بزودى خداى سبحان حقيقت عمل شما را مى‏بيند، و رسول او و مؤمنين (شهداى اعمال) نيز مى‏بينند، آن وقت پس از آنكه به عالم غيب و شهود بازگشتيد، حقيقت عمل شما را به شما نشان مى‏دهد.
و به عبارت ديگر: آنچه از خير و يا شر انجام دهيد حقيقتش در دنيا براى خداى عالم غيب و شهادت، و همچنين براى رسول او و مؤمنين مشهود است، پس وقتى به قيامت آمديد براى خودتان هم مشهود خواهد گشت«به علم حضوری».
پس، اين آيه مردم را وادار مى‏كند به اينكه مواظب كارهاى خود باشند و فراموش نكنند كه براى اعمال نيك و بدشان حقايقى است كه به هيچ وجه پنهان نمى‏ماند، و براى هر يك يك افراد بشر مراقب‏هايى هست كه از اعمال ايشان اطلاع يافته، حقيقت آن را مى‏بينند، و آن مراقبان عبارتند از رسول خدا صلی الله علیه وآله و مؤمنينى كه شهداى اعمال بندگانند، و خدا از وراى ايشان محيط است، پس هم خداى تعالى آن اعمال را مى‏بيند و هم آنها، و به زودى خدا در قيامت براى خود صاحبان اعمال هم پرده از روى آن حقايق برمى‏دارد، هم چنان كه فرموده:«لَقَدْ كُنْتَ فِي غَفْلَةٍ مِنْ هذا فَكَشَفْنا عَنْكَ غِطاءَكَ فَبَصَرُكَ الْيَوْمَ حَدِيد؛ق:23ٌ»به او خطاب مى‏شود:) تو از اين صحنه (و دادگاه بزرگ) غافل بودى و ما پرده را از چشم تو كنار زديم، و امروز چشمت كاملًا تيزبين است.

[1] .التوبة/105.

نقل قول:

نزدیک هستند ؟

با سلام

چگونه حضرت عزرائیل در یک ثانیه جان میلیونها نفر را میگیرد ؟!

تکرار میکنم که مفاهیم در عالم مجردات مثل عالم مادی نیست و شنیدن ونزدیکی و بالا وپائین و قبل وبعد و ... در ماورای ماده معنی دیگری دارد که تا بدان نرسیم مفهوم دقیق آنرا نمی یابیم .

چطور کوهها و طیور و وحوش با حضرت داوود میخواندند؟

چطور همه چیز در حال تسبیح حضرت حق است ما نمیفهمیم :

وَإِن مِّن شَيْءٍ إِلاَّ يُسَبِّحُ بِحَمْدَهِ وَلَكِن لاَّ تَفْقَهُونَ تَسْبِيحَهُمْ إِنَّهُ كَانَ حَلِيمًا غَفُورًا {الإسراء/44}

آیا جز اینست که ما مرده ایم وگوش شنوا وچشم بینا نداریم وداخل حیات طیبه نشده ایم ؟ وروز قیامت چشممان فقط تیزتر میشود بنص قرآن الان نیز میتوانیم ببینیم اما در غفلتیم :

لَقَدْ كُنتَ فِي غَفْلَةٍ مِّنْ هَذَا فَكَشَفْنَا عَنكَ غِطَاءكَ فَبَصَرُكَ الْيَوْمَ حَدِيدٌ {ق/22}

اما شهدا ومومنین زنده اند و هرگز نمیمیرند حتی با صور اسرافیل :

وَنُفِخَ فِي الصُّورِ فَصَعِقَ مَن فِي السَّمَاوَاتِ وَمَن فِي الْأَرْضِ إِلَّا مَن شَاء اللَّهُ ثُمَّ نُفِخَ فِيهِ أُخْرَى فَإِذَا هُم قِيَامٌ يَنظُرُونَ {الزمر/68}

بمن بگویید این : إِلَّا مَن شَاء اللَّهُ : چه کسانی هستند که هرگز نمیمیرند ؟

صدرا;141285 نوشت:
با سلام به جناب ...هدی یا هادی جون
در مشخصات جنابعالی علامت خانم درج شده اما از اینکه شما را خانم خطاب کردم تعجب نمودید؛ البته از لحن کلامتان مشخص است که از جنس انثی نیستید و ظاهرا بلوچ هستید.
سوال ما از جنابعالی این بود که طبق ادعایتان یک دلیل عقلی بر عدم سماع موتی اقامه بفرمائید اما ظاهرا،بلکه حقیقتا دلیلی بر این امر نیافتید.
اما در باب دلیل نقلی دیدم که در جواب دوستان به آیه ای تمسک نمودید که دوستان دیگر از اهل سنت که قبل از شما بودند«و شاید شما هم یکی از آنها بودید»بدان تمسک جسته بودند وآن سخن حضرت عیسی علی نبینا و علیه السلام بود.
اما قبل از اینکه جواب این آیه را بدهم توجه شما را به آیاتی جلب می کنم که در رابطه با بحث شهادت براعمالند. البته گمان نمی کنم جنابعالی اهل رجوع به تفاسیر باشید ولی امیدوارم که از جمله افرادی که«تُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْكِتابِ وَ تَكْفُرُونَ بِبَعْض» نباشید.

برداشت شما از مجموع این 13 آیه چیست؟

1- «وَ جاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهادِهِ هُوَ اجْتَباكُمْ وَ ما جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ مِلَّةَ أَبِيكُمْ إِبْراهِيمَ هُوَ سَمَّاكُمُ الْمُسْلِمِينَ مِنْ قَبْلُ وَ فِي هذالِيَكُونَ الرَّسُولُ شَهِيداً عَلَيْكُمْ وَ تَكُونُوا شُهَداءَ عَلَى النَّاسِ فَأَقِيمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّكاةَ وَ اعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلاكُمْ فَنِعْمَ الْمَوْلى‏ وَ نِعْمَ النَّصِيرُ [1].و در راه خدا جهاد كنيد، و حقّ جهادش را ادا نماييد! او شما را برگزيد، و در دين (اسلام) كار سنگين و سختى بر شما قرار ندارد از آيين پدرتان ابراهيم پيروى كنيد خداوند شما را در كتابهاى پيشين و در اين كتاب آسمانى «مسلمان» ناميد، تا پيامبر گواه بر شما باشد، و شما گواهان بر مردم! پس نماز را برپا داريد، و زكات را بدهيد، و به خدا تمسّك جوييد، كه او مولا و سرپرست شماست! چه مولاى خوب، و چه ياور شايسته‏ای».

2- «وَ كَذلِكَ جَعَلْناكُمْ أُمَّةً وَسَطاً لِتَكُونُوا شُهَداءَ عَلَى النَّاسِ وَ يَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيدا؛[2]همان‏گونه (كه قبله شما، يك قبله ميانه است) شما را نيز، امت ميانه‏اى قرار داديم (در حد اعتدال، ميان افراط و تفريط) تا بر مردم گواه باشيد و پيامبر هم بر شما گواه است».

3- «فَكَيْفَ إِذا جِئْنا مِنْ كُلِّ أُمَّةٍ بِشَهِيدٍ وَ جِئْنا بِكَ عَلى‏ هؤُلاءِ شَهِيداً ؛ يَوْمَئِذٍ يَوَدُّ الَّذِينَ كَفَرُوا وَ عَصَوُا الرَّسُولَ لَوْ تُسَوَّى بِهِمُ الْأَرْضُ وَ لا يَكْتُمُونَ اللَّهَ حَدِيثا؛[3]حال آنها چگونه است آن روزى كه از هر امتى، شاهد و گواهى (بر اعمالشان) مى‏آوريم، و تو را نيز بر آنان گواه خواهيم آورد؟».

4- «وَ يَوْمَ نَبْعَثُ مِنْ كُلِّ أُمَّةٍ شَهِيداً ثُمَّ لا يُؤْذَنُ لِلَّذِينَ كَفَرُوا وَ لا هُمْ يُسْتَعْتَبُون؛[4] (به خاطر بياوريد) روزى را كه از هر امّتى گواهى بر آنان برمى‏انگيزيم».

5- «وَ يَوْمَ نَبْعَثُ فِي كُلِّ أُمَّةٍ شَهِيداً عَلَيْهِمْ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَ جِئْنا بِكَ شَهِيداً عَلى‏ هؤُلاءِ وَ نَزَّلْنا عَلَيْكَ الْكِتابَ تِبْياناً لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ وَ هُدىً وَ رَحْمَةً وَ بُشْرى‏ لِلْمُسْلِمِينَ[5]؛(به ياد آوريد) روزى را كه از هر امتى، گواهى از خودشان بر آنها برمى‏انگيزيم و تو را گواه بر آنان قرار مى‏دهيم! و ما اين كتاب را بر تو نازل كرديم كه بيانگر همه چيز، و مايه هدايت و رحمت و بشارت براى مسلمانان است».

6- «يا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذِيرا؛[6]اى پيامبر! ما تو را گواه فرستاديم و بشارت‏دهنده و انذاركننده».

7- «إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذِيراً ، لِتُؤْمِنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ تُعَزِّرُوهُ وَ تُوَقِّرُوهُ وَ تُسَبِّحُوهُ بُكْرَةً وَ أَصِيلاً؛[7]به يقين ما تو را گواه (بر اعمال آنها) و بشارت‏دهنده و بيم‏دهنده فرستاديم،تا (شما مردم) به خدا و رسولش ايمان بياوريد و از او دفاع كنيد و او را بزرگ داريد، و خدا را صبح و شام تسبيح گوييد».

8- «إِنَّا أَرْسَلْنا إِلَيْكُمْ رَسُولاً شاهِداً عَلَيْكُمْ كَما أَرْسَلْنا إِلى‏ فِرْعَوْنَ رَسُولاً؛[8]ما پيامبرى به سوى شما فرستاديم كه گواه بر شماست، همان گونه كه به سوى فرعون رسولى فرستاديم».

9- «وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقِينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحِينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفِيقاً، ذلِكَ الْفَضْلُ مِنَ اللَّهِ وَ كَفى‏ بِاللَّهِ عَلِيما؛[9] و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، (در روز رستاخيز) همنشين كسانى خواهد بود كه خدا نعمت خود را بر آنها تمام كرده، از پيامبران و صديقان و شهداء و صالحان، و آنها رفيقهاى خوبى هستند».

10- «وَ الَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَ رُسُلِهِ أُولئِكَ هُمُ الصِّدِّيقُونَ وَ الشُّهَداءُ عِنْدَ رَبِّهِمْ لَهُمْ أَجْرُهُمْ وَ نُورُهُمْ وَ الَّذِينَ كَفَرُوا وَ كَذَّبُوا بِآياتِنا أُولئِكَ أَصْحابُ الْجَحِيم؛[10]كسانى كه به خدا و رسولانش ايمان آوردند، آنها صدّيقين و شهدا نزد پروردگارشانند براى آنان است پاداش (اعمال) شان و نور (ايمان) شان و كسانى كه كافر شدند و آيات ما را تكذيب كردند، آنها دوزخيانند».

11- «وَ أَشْرَقَتِ الْأَرْضُ بِنُورِ رَبِّها وَ وُضِعَ الْكِتابُ وَ جِي‏ءَ بِالنَّبِيِّينَ وَ الشُّهَداءِ وَ قُضِيَ بَيْنَهُمْ بِالْحَقِّ وَ هُمْ لا يُظْلَمُون؛[11]و زمين (در آن روز) به نور پروردگارش روشن مى‏شود، و نامه‏هاى اعمال را پيش مى‏نهند و پيامبران و گواهان را حاضر مى‏سازند، و ميان آنها بحق داورى مى‏شود و به آنان ستم نخواهد شد».

12- « وَ إِذْ قالَ اللَّهُ يا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ أَ أَنْتَ قُلْتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُونِي وَ أُمِّي إِلهَيْنِ مِنْ دُونِ اللَّهِ قالَ سُبْحانَكَ ما يَكُونُ لِي أَنْ أَقُولَ ما لَيْسَ لِي بِحَقٍّ إِنْ كُنْتُ قُلْتُهُ فَقَدْ عَلِمْتَهُ تَعْلَمُ ما فِي نَفْسِي وَ لا أَعْلَمُ ما فِي نَفْسِكَ إِنَّكَ أَنْتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ،ما قُلْتُ لَهُمْ إِلاَّ ما أَمَرْتَنِي بِهِ أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ رَبِّي وَ رَبَّكُمْ وَ كُنْتُ عَلَيْهِمْ شَهِيداً ما دُمْتُ فِيهِمْ فَلَمَّا تَوَفَّيْتَنِي كُنْتَ أَنْتَ الرَّقِيبَ عَلَيْهِمْ وَ أَنْتَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ شَهِيدٌ، إِنْ تُعَذِّبْهُمْ فَإِنَّهُمْ عِبادُكَ وَ إِنْ تَغْفِرْ لَهُمْ فَإِنَّكَ أَنْتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ؛[12]به يادآور زمانى را كه خداوند به عيسى بن مريم مى‏گويد: آيا تو به مردم گفتى كه من و مادرم را دو معبود، غير از خدا، انتخاب كنيد؟ او مى‏گويد: منزهى تو، من حق ندارم آنچه را كه شايسته من نيست بگويم، اگر چنين سخنى را گفته باشم تو ميدانى، تو از آنچه در روح و جان من است آگاهى و من از آنچه در ذات (پاك) تو است آگاه نيستم، زيرا تو با خبر از تمام اسرار و پنهانيها هستى.
117- من به آنها چيزى جز آنچه مرا مامور به آن ساختى نگفتم، به آنها گفتم: خداوندى را بپرستيد كه پروردگار من و پروردگار شما است، و تا آن زمان كه ميان آنها بودم مراقب و گواه آنان بودم، و هنگامى كه مرا از ميانشان برگرفتى تو خود مراقب آنها بودى، و تو گواه بر هر چيز هستى.
118- (با اين حال) اگر آنها را مجازات كنى بندگان تواند (و قادر به فرار از مجازات نيستند) و اگر آنها را ببخشى توانا و حكيمى (نه مجازات تو نشانه عدم حكمت و نه بخشش تو نشانه ضعف است)».

13- «وَ إِنْ مِنْ أَهْلِ الْكِتابِ إِلاَّ لَيُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَ يَوْمَ الْقِيامَةِ يَكُونُ عَلَيْهِمْ شَهِيدا؛[13]و هيچيك از اهل كتاب نيست مگر اينكه به او قبل از مرگش ايمان مى‏آورد و روز قيامت گواه بر آنها خواهد بود».

ظاهرا آیات روشن تر از آن هستند که توضیح ابتدایی در مورد آنها بدهم.

[1].حج/78.

[2].بقره/143.

[3].النساء/42.

[4].النحل/84.

[5].النحل/89.

[6].الاحزاب/45.

[7].الفتح/8و9.

[8].المزمل/15.

[9].النساء/69.

[10].الحدید/19.

[11].الزمر/69.

[12].المائدة/116-118.

[13].النساء159.

سلام
راجع به آیاتت برداشت من اینه شهیدان زنده اند تو بهشت اند عندربهم :نزدپروردگارشان برداشتم از یکی آیاتت این بود که حضرت عیسی گفت از وقتی من آنجا بودم بر آنها ناظر بودم وقتی منو به آسمون بردی دیگه خودت آگاه بودی ومن خبری نداشتم
شاید بگی شهیدان خبر دارن از دنیا اما من یک برداشت دیگه هم دارم خوبه بدونی
اگه شهدا ما را می بینند و صدای ما را میشنوند بصیر و سمیع به دنیا اند چطور از اعمال ما ناراحت نمی شوند
چطور از دعاهای ما ناراحت نمی شوند وقتی می بینیم اطرافیانم اینقد با ناله و با تضرع اونا را صدا می زنند چطور نا راحت نمی شوند
شهدا که بهشتی اند بهشتی که سخن ناراحت کننده وبیهوده را .......نمی شنود
حالا برداشت شما از آیات زیر چیست.

{إِن تَدْعُوهُمْ لَا يَسْمَعُوا دُعَاءكُمْ وَلَوْ سَمِعُوا مَا اسْتَجَابُوا لَكُمْ وَيَوْمَ الْقِيَامَةِ يَكْفُرُونَ بِشِرْكِكُمْ وَلَا يُنَبِّئُكَ مِثْلُ خَبِيرٍ }فاطر14
اگر آنها را بخوانيد صداى شما را نمى‏شنوند، و اگر بشنوند به شما پاسخ نمى‏گويند و روز قيامت، شرك شما را منكر مى‏شوند، و هيچ كس مانند (خداوند آگاه و) خبير تو را (از حقايق) با خبر نمى‏سازد!؟؟؟؟؟؟

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِيأَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَجَهَنَّمَ دَاخِرِينَ﴿۶۰﴾ پروردگار شماگفته است مرا بخوانيد تا (دعاي) شما را اجابت كنم، كساني كه از عبادت من تكبرمي‏ورزند به زودي با ذلت وارد دوزخ مي‏شوند. (۶۰
وَ مَا بِكُم مِّن نِّعْمَةٍ فَمِنَ اللَّهِ ثُمَّ إِذَا مَسَّكُمُ الضُّرُّ فَإِلَيْهِ تجََْرُون‏
ثُمَّ إِذَا كَشَفَ الضُّرَّ عَنكُمْ إِذَا فَرِيقٌ مِّنكمُ بِرَبهِِّمْ يُشْرِكُونَ(54)نحل
هر نعمتى داريد، از آن خداست و هر گاه رنجى به شما
میرسد به درگاهش زارى مى‏كنيد!!!!!!!!
و همين كه رنج را از شما بر مى‏دارد، گروهى از شما به
خداى خويش مشرك میشود

وَإِذْ قَالَ اللّهُ يَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ أَأَنتَ قُلتَ لِلنَّاسِ اتَّخِذُونِي وَأُمِّيَ إِلَهَيْنِ مِن دُونِ اللّهِ قَالَ سُبْحَانَكَ مَا يَكُونُ لِي أَنْ أَقُولَ مَا لَيْسَ لِي بِحَقٍّ إِن كُنتُ قُلْتُهُ فَقَدْ عَلِمْتَهُ تَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِي وَلاَ أَعْلَمُ مَا فِي نَفْسِكَ إِنَّكَ أَنتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ ‏(116)
‏ و آن گاه را كه خداوند مي‌گويد : اي عيسي پسر مريم ! آيا تو به مردم گفته‌اي كه جز الله ، من و مادرم را هم دو خداي ديگر بدانيد ( و ما دو نفر را نيز پرستش كنيد ؟ ) . عيسي مي‌گويد : تو را منزّه از آن مي‌دانم كه داراي شريك و انباز باشي . مرا نسزد كه چيزي را بگويم ( و بطلبم كه وظيفه و ) حق من نيست . اگر آن را گفته باشم بيگمان تو از آن آگاهي . تو ( علاوه از ظاهر گفتار من ) از راز درون من هم باخبري ، ولي من ( چون انساني بيش نيستم ) از آنچه بر من پنهان مي‌داري بي‌خبرم . زيرا تو داننده رازها و نهانيهائي ( و از خفايا و نواياي امور باخبري ) . ‏(116)
‏ من به آنان چيزي نگفته‌ام مگر آنچه را كه مرا به گفتن آن فرمان داده‌اي ( و آن ) اين كه جز خدا را نپرستيد كه پروردگار من و پروردگار شما است . من تا آن زمان كه در ميان آنان بودم از وضع ايشان اطّلاع داشتم ، و هنگامي كه مرا ميراندي ، تنها تو مراقب و ناظر ايشان بوده‌اي و تو بر هر چيزي مطّلع هستي . ‏(117)
مائده 117و 116

صدرا;141627 نوشت:

در این آیۀ شریفه نکاتی وجود دارد که باید بدانها توجه نمود.
1-این آيه اطلاق دارد، و تمام اعمال انسانها را شامل مى‏شودو احاطه بر جمیع اعمال با علم حصولی امکان پذیر نیست.

2- در پايان آيه مى‏خوانيم«فَيُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ؛خداوند شما را در قيامت به آنچه عمل كرده‏ايد آگاه مى‏سازد»، شكی نيست كه اين جمله تمام اعمال آدمى را اعم از مخفى و آشكار شامل مى‏شود، و ظاهر تعبير آيه اين است كه منظور از عمل در اول و آخر آيه يكى است، بنا بر اين آغاز آيه نيز همه اعمال را چه آشكار باشد چه پنهان باشد شامل مى‏شود.

3- به تعبير ديگر پايان آيه از جزاى همه اعمال سخن مى‏گويد، آغاز آيه نيز از اطلاع خداوند و پيامبر و مؤمنان نسبت به همه اعمال بحث مى‏كند، يكى مرحله آگاهى است، و ديگرى مرحله جزا، و موضوع در هر دو قسمت يكى است.

4- از اينجا نكتۀ دیگری روشن مى‏شود كه منظور از مؤمنان در اين آيه- همانگونه كه در روايات فراوانى نيز آمده است- تمام افراد با ايمان نيست، بلكه گروه خاصى از آنها است كه به فرمان خدا از اسرار غيب آگاهند يعنى جانشينان راستين پيامبر صلی الله علیه وآله.

5- جمله« ثُمَّ تُرَدُّونَ إِلى‏ عالِمِ الْغَيْبِ وَ الشَّهادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ»دلالت مى‏كند بر اينكه اولا جمله«فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ ...» ناظر به قبل از بعث و قيامت است، چون مى‏فرمايد:« سپس برمى‏گرديد به عالم غيب و شهادت»، پس معلوم مى‏شود اين ديدن قبل از برگشتن به عالم قيامت و مربوط به عالم قبل از اخرت است.

6- منافقين تنها در روز قيامت به حقيقت اعمال خود واقف مى‏شوند، و اما قبل از آن تنها و تنها ظاهر اعمال را مى‏بينند، وقتى آیۀ شریفه علم منافقين به حقايق اعمالشان را منحصر كرده به روز قيامت، آنهم به خبر دادن خدا به ايشان، و از سوى ديگرى فرموده كه خدا و رسول و مؤمنين قبل از روز قيامت و در همين دنيا اعمال ايشان را مى‏بينند، و در اين ديدن خودش را با پيغمبرش وعده ديگر (مؤمنين) ذكر كرده، چنين مى‏فهميم كه منظور از آن، ديدن حقيقت اعمال منافقين است، و قهرا منظور از اين مؤمنين، آن افراد انگشت‏شمارى از مؤمنين هستند كه شاهد اعمالند، نه عموم مؤمنين، آن افرادى كه آيه شريفه« وَ كَذلِكَ جَعَلْناكُمْ أُمَّةً وَسَطاً لِتَكُونُوا شُهَداءَ عَلَى النَّاسِ وَ يَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيداً»بدانها اشاره مى‏كند، بنا بر اين، معناى آيه چنين مى‏شود: اى محمد! بگو هر كارى كه مى‏خواهيد چه خوب و چه بد، بكنيد، كه بزودى خداى سبحان حقيقت عمل شما را مى‏بيند، و رسول او و مؤمنين (شهداى اعمال) نيز مى‏بينند، آن وقت پس از آنكه به عالم غيب و شهود بازگشتيد، حقيقت عمل شما را به شما نشان مى‏دهد.
و به عبارت ديگر: آنچه از خير و يا شر انجام دهيد حقيقتش در دنيا براى خداى عالم غيب و شهادت، و همچنين براى رسول او و مؤمنين مشهود است، پس وقتى به قيامت آمديد براى خودتان هم مشهود خواهد گشت«به علم حضوری».
پس، اين آيه مردم را وادار مى‏كند به اينكه مواظب كارهاى خود باشند و فراموش نكنند كه براى اعمال نيك و بدشان حقايقى است كه به هيچ وجه پنهان نمى‏ماند، و براى هر يك يك افراد بشر مراقب‏هايى هست كه از اعمال ايشان اطلاع يافته، حقيقت آن را مى‏بينند، و آن مراقبان عبارتند از رسول خدا صلی الله علیه وآله و مؤمنينى كه شهداى اعمال بندگانند، و خدا از وراى ايشان محيط است، پس هم خداى تعالى آن اعمال را مى‏بيند و هم آنها، و به زودى خدا در قيامت براى خود صاحبان اعمال هم پرده از روى آن حقايق برمى‏دارد، هم چنان كه فرموده:«لَقَدْ كُنْتَ فِي غَفْلَةٍ مِنْ هذا فَكَشَفْنا عَنْكَ غِطاءَكَ فَبَصَرُكَ الْيَوْمَ حَدِيد؛ق:23ٌ»به او خطاب مى‏شود:) تو از اين صحنه (و دادگاه بزرگ) غافل بودى و ما پرده را از چشم تو كنار زديم، و امروز چشمت كاملًا تيزبين است.

[1] .التوبة/105.

سلام
آقای صدرا آیه را از اول درست معنی میکردی به فسیری و قل دقت میکردی فسیری میشه خواهد دید(س یاسوف نشانه آیننده است)
این 6 شماره را نمی ذاشتی اول آیه را درست معنی کن بعد تفسیر کن معنی درستش را دقت کن
«وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ سَتُرَدُّونَ إِلى‏ عالِمِ الْغَيْبِ وَ الشَّهادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُون؛[1]

وبگوعمل کنید پس زودخواهد دید خدا و رسول او ومومنان عمل شما را و زود باز گردانیده خواهید شد بسوی داننده ی پنهان و آشکار پس خبر دهد شما را به آنچه انجام می دادید
دقت کن گفته وقل یعنی خدا به رسولش گفته تو بهشون بگو (منظور در دنیاست) عمل کنید و زود خواهد دید(س یا سوف نشانه آینده) خدا و رسول و مومنان(یعنی در دنیا تا به این جا منظور در دنیاست :اما بعد چی میگه)«و» (دقت کن «و» اینجا دنیای آخرت شروع میشه)
« و زود باز گردانیده خواهید شد بسوی داننده ی پنهان و آشکار پس خبر دهد شما را به آنچه انجام می دادید»
حالا اگه تفسیر شما اونطوری است که اینجا اینا عمل میکنند و مردگان یا شهیدان می بینند اشتباه است بنظرم تفسیر شما منظور اینه که تو قیامت جلوی همه اعمال انسان ظاهر میشود(این درست است اما تفسیر این آیه اینطور نبود)
(راستی به قبل آیات دقت کن از آیه 100 به بعد از اونجا که میگه خدا برای مهاجران وانصار پیامبر بوستان هایی آماده کرده تا 104 که جنابعالی فرمودند)

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند :

مردم خوابند (یعنی بسیاری از حقایق را نمیشنوند) و پس از مرگ بیدار میشوند .

فتامل قلیلا

hadijoon;141872 نوشت:

سلام
آقای صدرا آیه را از اول درست معنی میکردی به فسیری و قل دقت میکردی فسیری میشه خواهد دید(س یاسوف نشانه آیننده است)
این 6 شماره را نمی ذاشتی اول آیه را درست معنی کن بعد تفسیر کن معنی درستش را دقت کن
«وَ قُلِ اعْمَلُوافَسَيَرَى اللَّهُعَمَلَكُمْوَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَوَ سَتُرَدُّونَإِلى‏ عالِمِ الْغَيْبِ وَ الشَّهادَةِفَيُنَبِّئُكُمْ بِماكُنْتُمْتَعْمَلُون؛[1]

وبگوعمل کنید پس زودخواهد دید خدا و رسول او ومومنان عمل شما را و زود باز گردانیده خواهید شد بسوی داننده ی پنهان و آشکار پس خبر دهد شما را به آنچه انجام می دادید
دقت کن گفته وقل یعنی خدا به رسولش گفته تو بهشون بگو (منظور در دنیاست) عمل کنید و زود خواهد دید(س یا سوف نشانه آینده) خدا و رسول و مومنان(یعنی در دنیا تا به این جا منظور در دنیاست :اما بعد چی میگه)«و» (دقت کن «و» اینجا دنیای آخرت شروع میشه)
« و زود باز گردانیده خواهید شد بسوی داننده ی پنهان و آشکار پس خبر دهد شما را به آنچه انجام می دادید»
حالا اگه تفسیر شما اونطوری است که اینجا اینا عمل میکنند و مردگان یا شهیدان می بینند اشتباه است بنظرم تفسیر شما منظور اینه که تو قیامت جلوی همه اعمال انسان ظاهر میشود(این درست است اما تفسیر این آیه اینطور نبود)
(راستی به قبل آیات دقت کن از آیه 100 به بعد از اونجا که میگه خدا برای مهاجران وانصار پیامبر بوستان هایی آماده کرده تا 104 که جنابعالی فرمودند)

با سلام
جناب آقای هادی،هدی جون
به جای اینکه پستهای متعدد که همه تکرار هم هستند را بگذارید، یک برهان قطعی عقلی و نقلی بر عدم سماع اموات بیاورید که لااقل منطبق بر عنوان انتخابی خودتان باشد.
در مورد شهادت حضرت عیسی«علی نبینا و علیه السلام» حقیر آیات شهادت را آوردم و عرض نمودم مجموع این آیات را ملاحظه بفرمائید که چه می فرماید تا توضیح جواب سخن آنحضرت را بیان کنم.
لِيَكُونَ الرَّسُولُ شَهِيداً عَلَيْكُمْ وَ تَكُونُوا شُهَداءَ عَلَى النَّاسِ.
لِتَكُونُوا شُهَداءَ عَلَى النَّاسِ وَ يَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيدا.
فَكَيْفَ إِذا جِئْنا مِنْ كُلِّ أُمَّةٍ بِشَهِيدٍ وَ جِئْنا بِكَ عَلى‏ هؤُلاءِ شَهِيداً؛ وَ يَوْمَ نَبْعَثُ مِنْ كُلِّ أُمَّةٍ شَهِيداً.
وَ يَوْمَ نَبْعَثُ فِي كُلِّ أُمَّةٍ شَهِيداً عَلَيْهِمْ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَ جِئْنا بِكَ شَهِيداً عَلى‏ هؤُلاءِ.
يا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذِيرا.
إِنَّا أَرْسَلْناكَ شاهِداً وَ مُبَشِّراً وَ نَذِيراً.
إِنَّا أَرْسَلْنا إِلَيْكُمْ رَسُولاً شاهِداً عَلَيْكُمْ.
وَ إِنْ مِنْ أَهْلِ الْكِتابِ إِلاَّ لَيُؤْمِنَنَّ بِهِ قَبْلَ مَوْتِهِ وَ يَوْمَ الْقِيامَةِ يَكُونُ عَلَيْهِمْ شَهِيدا.
براستی شهادت در این آیات که به صورت مطلق آمده به چه معنایی است؟آیا کسی می تواند شاهد[1] بر امری باشد که خود رؤیت ننموده باشد؟منتهی امثال شما توجه ندارند که رؤیت به سبب اشراف روح صورت می پذیرد نه اینکه این چشم مادی خصوصیت داشته باشد، همچنان که انسان در عالم خواب می بیند و می شنود اما نه با چشم و گوش ظاهری. و ممکن است حقیقت عمل ما به آن ذوات مقدس عرضه شود و آنها حقیقت عمل ما را بیابند همچنان که در روایات عرض اعمال که از طریق فریقین نقل شده و شیعه و سنی برآن اتفاق دارندآمده است. و دیگر اینکه شهادت مطلقه از آن خداست و شهادت اولیای الهی حصه ای ناچیز از شهادت مطلقۀ الهی است و انها چیزی را استقلالا ندارند اما همین حصه ناچیز در عقول ما نمی گنجد و طائر بلند پرواز هم بدان نخواهد رسید.

[1] .شاهد بروزن فاعل ،هچون ضارب، دلالت بر زمان حال دارد که بالفعل متصف به مبدا اشتقاق است.

در مورد آیۀ شریفۀ: «وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ سَتُرَدُّونَ إِلى‏ عالِمِ الْغَيْبِ وَ الشَّهادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُون؛[1]بگو: «عمل كنيد! خداوند و فرستاده او و مؤمنان، اعمال شما را مى‏بينند! و بزودى، بسوى داناى نهان و آشكار، بازگردانده مى‏شويد و شما را به آنچه عمل مى‏كرديد، خبر مى‏دهد!».
اشکال نمودید که شش مطلب را نمی گذاشتم و آیه را درست معنا می کردم ودقت نکردم که «س» به معنای «سوف» است.

جواب:
اولا:سیاق آیات در مقام ترهیب و ترغیب است لذا می فرماید:قل..
ثانیا: همیشه «س» برای استقبال نیست و به معنی تاکید نیز آمده همچنان که مفسرینی از اهل سنت همچون سید محمود آلوسی، سمرقندی، طنطاوی در این آیه گفته اند «س» برای تاکید آمده.«ای یری الله و رسوله ..البتة».
ثالثا:اگر سین برای استقبال باشد عرض می شود سین برروی«یری» آمده و فاعل یری ابتداء خود خداوند است یعنی طبق برداشت شما مفهوم آیه این می شود که خدایی که خود علام الغیوب است الان نمی بیند و در آخرت می بیند؟؟؟؟
تامل کنید بعد جواب بدهید.

[1] .التوبة/105.

سلام

هشت تا پست پاک کردی جواب نداری داداش ؟؟؟!!!

ببخشید آ چرا پست ها را پاک کردید جواب ندارید چرا پاک می کنید
من برای شما جندین آیه آوردم خدا گفتم مرا صدا بزنید از جمله غافر60
بقر186
و یاک نعبد وایاک نستعین
تنها تورا می پرستیم وتنها از تو کمک می جوییم
و از شما خواستم اون آیه که خدا مستقیم به بندگانش گفته از مردگان یا شهیدان کمک بحویید را برام بیارید
راستی جواب ندادید شما که می گید امامان اعمال ما را می بینند جطور اعمالتان را می بینند وناراحت نمی شوند مگه امامان تو بهشت نیشتن بهشتی که اصلا سخن بیهوده وناراحت کننده نمی شنوه
دوما من به شما گفتم خدا فقط ناظر بر کل جهان
الانی که من دارم می نویسم و اونی تو آمرکا چه کار بدی معلوم نیشت داره اننجام میده تو اسپانیا اون بازی که داره برگزار میشه اون پسری که داره به مادرش بی ادبی ممیکنه اونی که تو تهران ومیلیاردها آدم فقط خدا قدرت داره که در یک لحظه دعای همه را بشنوه و اونا را ببینه نه پیامبری میتونه نه امامی
اولا که آیه آوردم نمی شنوند اما فرض شما اگه بشنوند امام صادق انسان عادی است چطور تو یک لحظه صدای 100هزار نفر را می شنوه داداش فرض اگه بشنوه چطور ناراحت نمیشه مگه بهشتی نیست
لطفا جواب ندارید مطالب پاک نکن
کسی که خودشو به خوا زده صد سال از خواب بیدار نمیشه
کسی که پاشو سفت بگیره بهش آمپول بزنن دردش میاد

سلام

شما داری جدل میکنی نه بحش

شهدا زنده اند خوب زنده اند تو بشهت لذت میبرند کارمند که نیستن

شما آیه بیار که گفته شهدا و امامان کمک بخواهید نه از من

خدا تو غافر 60
بقره186
سوره فاتحه مادر قرآن میگه از من کمک بخواهید تو میگی شهدا زنده اند نزد خدا روزی میخورن خوب بخورن تو بهشتن پاداششونه اما خدا نگفت از اینا بیا کمک بخواه

پست پاک می کنی مدیر سایتی کم میاری پاک میکنی

موضوع قفل شده است