جمع بندی زمان لازم برای تثبیت یک صفت در انسان؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
زمان لازم برای تثبیت یک صفت در انسان؟

با سلام
فرض کنید من 10 صفت منفی دارم و میخواهم این 10 صفت رو یکی یکی از وجودم پاک کنم
بعد از مدتی موفق شدم صفت اول رو حذف کنم سوالی که دارم اینه چقدر زمان لازم هست تا مطمئن بشم این صفت دیگه در من وجود نداره
مثلا دروغگویی :اگر یک هفته دروغ نگیم میشه گفت راست گویی تثبیت شده؟
چقدر زمان بعد از حذف یک صفت منفی یا ایجاد یک صفت مثبت لازم هست برای تثبیتش ؟ آیا 40 روز کافیه؟ یا کمتر
با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد اویس

جوجه اردک زشت;940436 نوشت:
با سلام
بعد از مدتی موفق شدم صفت اول رو حذف کنم سوالی که دارم اینه چقدر زمان لازم هست تا مطمئن بشم این صفت دیگه در من وجود نداره
چقدر زمان بعد از حذف یک صفت منفی یا ایجاد یک صفت مثبت لازم هست برای تثبیتش ؟ آیا 40 روز کافیه؟ یا کمتر
با تشکر

باعرض سلام خدمت شما برادر گرامی
در پاسخ به سوال حضرتعالی باید بگویم زمان بندی مشخصی در این رابطه از سوی احادیث یا علمای اخلاقی بیان نشده است دلیل آن نیز این است که ریشه کنی و برطرف نمودن رذائل نفسانی مانند دروغ گفتن به مقدار استقرار و رسوخ و ریشه داشتن آنها در نفس انسان بستگی دارد. مثلا ممکن است تصمیم ترک دروغ گویی برای فردی که هنوز این صفت در اون به صورت یک ملکه راسخ در نیامده باشد فقط یک هفته وقت ببرد اما در فرد دیگری که عادت به دروغ گفتن پیدا کرده است 3 تا 6 ماه طول بکشد که به طور کامل از این رذیله نفسانی رها شود.
خلاصه باید گفت که زمان رهایی از رذائل به مقدار رسوخ آنها در نفس وابسته است.

اویس;940528 نوشت:
باعرض سلام خدمت شما برادر گرامی
در پاسخ به سوال حضرتعالی باید بگویم زمان بندی مشخصی در این رابطه از سوی احادیث یا علمای اخلاقی بیان نشده است دلیل آن نیز این است که ریشه کنی و برطرف نمودن رذائل نفسانی مانند دروغ گفتن به مقدار استقرار و رسوخ و ریشه داشتن آنها در نفس انسان بستگی دارد. مثلا ممکن است تصمیم ترک دروغ گویی برای فردی که هنوز این صفت در اون به صورت یک ملکه راسخ در نیامده باشد فقط یک هفته وقت ببرد اما در فرد دیگری که عادت به دروغ گفتن پیدا کرده است 3 تا 6 ماه طول بکشد که به طور کامل از این رذیله نفسانی رها شود.
خلاصه باید گفت که زمان رهایی از رذائل به مقدار رسوخ آنها در نفس وابسته است.

با عرض سلام مجدد خدمت استاد گرامی
با توجه به پاسخ شما یک سوال برای بنده ایجاد شده ملاک برای اطمینان از ملکه شدن صفت چیست؟
انسان میتوند بگوید مثلا 10 روزه فلان کار رو ترک کردم ولی نمیداند چه زمانی باید مسیر رو ادامه بدهد و روی ترک رذیله اخلاقی بعدی متمرکز بشوم
در واقع اگر ملاک زمان نیست پس چیست؟ میزان رسوخ اون عمل در نفس را نمیتوان دقیق بیان کرد.
فرد حس میکند که ترک فلان عمل برایش از عمل دیگر سخت تر است(درک میزان رسوخ در نفس البته به طور نسبی) ولی اینکه چه زمانی کاملا یک رزیله را ترک کرده و این ترک تثبیت شده را چطور میتوان فهمید؟
با تشکر

جوجه اردک زشت;940541 نوشت:
با عرض سلام مجدد خدمت استاد گرامی
با توجه به پاسخ شما یک سوال برای بنده ایجاد شده ملاک برای اطمینان از ملکه شدن صفت چیست؟

با سلام و احترام
ملاک اطمینات از ملکه شدن صفت راحتی انجام آن صفت است. به طور کلی هر صفتی که در نفس ما ملکه می شود به راحتی انجام میگیرد و برای اظهار آن هیچ تکلف و سختی در میان نیست.

جوجه اردک زشت;940541 نوشت:
انسان میتوند بگوید مثلا 10 روزه فلان کار رو ترک کردم ولی نمیداند چه زمانی باید مسیر رو ادامه بدهد و روی ترک رذیله اخلاقی بعدی متمرکز بشوم
در واقع اگر ملاک زمان نیست پس چیست؟ میزان رسوخ اون عمل در نفس را نمیتوان دقیق بیان کرد.
فرد حس میکند که ترک فلان عمل برایش از عمل دیگر سخت تر است(درک میزان رسوخ در نفس البته به طور نسبی) ولی اینکه چه زمانی کاملا یک رزیله را ترک کرده و این ترک تثبیت شده را چطور میتوان فهمید؟
با تشکر

چند نکته حائز اهمیت است:
اول اینکه لازم نیست برای ترک هر رذیله اخلاقی یک زمان مشخصی را برای خود تعیین نماییم. عمده آن است که اهتمام زیادی برای ترک آن رذیله اخلاقی داشته باشیم.
دوم اینکه لازم نیست ترک هر رذیله اخلاقی جداگانه صورت گیرد بلکه شخص میتواند با یک تصمیم جدی همزمان مشغول به ترک رذائل اخلاقی گوناگون شود.
سوم اینکه اگر برایتان خیلی مهم است که هر رذیله اخلاقی را در به طور جداگانه و در یک زمان خاصی ترک نمایید می توانید برای خودتان یک ضرب الاجل تعیین نمایید یعنی مثلا با خودتون عهد ببندید که من دروغ گفتن رو باید در طی یک هفته به طور کامل ترک کنم و اگر بعد از یک هفته دروغ گفتید برای خودتون تنبیهی در نظر بگیرید مثل روزه گرفتن و یا نماز قضا خواندن برای اموات و یا کمک به دیگران ووو

آیا 40 روز کافیه؟ یا کمتر

سلام
این به کیفیت بذر انسان بستگی داره
ولی برای مردم عادی حداقل بین 8 تا 10 سال تضمینی هست ...یعنی خودت دیگه اون صفت زشت رو نداری و اگر بچه ای هم از شما بدنیا بیاد طبق اصول انتقال صفات ژنتیکی اونم دیگه نداره

[=Arial Narrow]

اتمقلی;940823 نوشت:

سلام
این به کیفیت بذر انسان بستگی داره
ولی برای مردم عادی حداقل بین 8 تا 10 سال تضمینی هست ...

سلام و درود بر شما
وقتی شیطان تا آخرین لحظه زندگی، در پی گمراه کردن انسانه، چه تظمینی میشه کرد؟
نقل قول:
اگر بچه ای هم از شما بدنیا بیاد طبق اصول انتقال صفات ژنتیکی اونم دیگه نداره

طبق اصول انتقال صفات ؟؟!
نه درست نیست، شاید خیلی غیر مستقیم تاثیر مختصری داشته اما نه اینکه بگوییم، طبق اصل انتقال ژنتیک، مستقیم بر روی ژنتیک و کروموزوم ها تاثیر می گذاره.
موفق باشین

[="Tahoma"][="Navy"]

با سلام
با تشکر

سلام
ترک یک صفت بطور کامل بستگی به میزان رسوخ آن صفت در انسان دارد لذا نمی توان برایش زمان خاصی تعیین کرد. و البته بعد ترک کامل هم باید مراقب بود که فعل مربوط به آن تکرار نشود وگرنه صفت عود می کند.
یا علیم[/]

اویس;940609 نوشت:
چند نکته حائز اهمیت است:
اول اینکه لازم نیست برای ترک هر رذیله اخلاقی یک زمان مشخصی را برای خود تعیین نماییم. عمده آن است که اهتمام زیادی برای ترک آن رذیله اخلاقی داشته باشیم.
دوم اینکه لازم نیست ترک هر رذیله اخلاقی جداگانه صورت گیرد بلکه شخص میتواند با یک تصمیم جدی همزمان مشغول به ترک رذائل اخلاقی گوناگون شود.
سوم اینکه اگر برایتان خیلی مهم است که هر رذیله اخلاقی را در به طور جداگانه و در یک زمان خاصی ترک نمایید می توانید برای خودتان یک ضرب الاجل تعیین نمایید یعنی مثلا با خودتون عهد ببندید که من دروغ گفتن رو باید در طی یک هفته به طور کامل ترک کنم و اگر بعد از یک هفته دروغ گفتید برای خودتون تنبیهی در نظر بگیرید مثل روزه گرفتن و یا نماز قضا خواندن برای اموات و یا کمک به دیگران ووو

سلام
خیلی ممنون از شما استاد محترم
بنده پاسخم رو گرفتم دیگه سوالی ندارم
با تشکر

سوال
زمان لازم برای تثبت و یا ریشه کنی یک صفت در انسان چقدر است؟

پاسخ
خلاصه باید گفت که زمان رهایی از رذائل به مقدار رسوخ آنها در نفس وابسته است و ملاک اطمینان از ملکه شدن صفت راحتی انجام آن صفت است. به طور کلی هر صفتی که در نفس ما ملکه می شود به راحتی انجام میگیرد و برای اظهار آن هیچ تکلف و سختی در میان نیست.

موضوع قفل شده است